HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Jurnal De Vacanta, [Mind the gap]
Mihai
mesaj 20 Aug 2005, 11:51 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Scrieri, ganduri, amintiri din viata lui Michelle veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 21 Aug 2005, 12:41 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Multumesc Mihai !

Cititorii vor fi avertizati ca acesta este doar un jurnal de vacanta pentru ca povestea mea nu ma simt inca in stare sa o scriu...poate pe la vreo 80 de ani! nici nu mai e mult! ar zice prietenele mele dornice sa-mi sara in ajutor cu un sut in fund...doar-doar ma impiedic si ma apuc sa-mi scriu memoriile wink.gif

Ei,bine ,dragi cititori ...dupa cum ati fost informati sau nu;) posesoarea acestui jurnal este...o capra!da,da ati citit bine ,o capra indaratnica ...de ce ,ma veti intreba,iti place sa te dai singura de gol?
ei,bine,nu-mi place, dar actiunile si faptele mele imi stau marturie...unde vreau sa ajung de fapt?...in aceasta vara dupa cum ati aflat ,teroristii s-au pus pe fapte noi...adica au mai aruncat in aer niste oameni nevinovati intr-o mare capitala europeana...Londra...ei,bine,capra tocmai la Londra si-a gasit sa se duca! in vacanta...adica sa se relaxeze...cica! prietenii si rudele au tinut sa ma consoleze dupa aflarea vestii si dupa 7 iulie cu mesaje de genul... stai linistita! acum e sigur ca nu se va mai intampla nimic la ei sau oho,de tine nu se-apropie nici macar teroristii ca-i sperii cu freza! ...oricum zarurile fuseserea aruncate ...biletele de avion cumparate...si prietenii englezi ne asteptau!
asa ca am plecat! cu inima cit un purice bineinteles!
privind retrospectiv insa ...sincer nu mi-a fost frica nici o clipa in orasul asta,nici macar in metrou...cred ca cel mai frica mi-a fost in avion la dus...si nu era prima calatorie cu avionul dar cred ca ma dezobisnuisem
Trebuie sa va spun ca am fost informata de catre oameni care circula mult cu acest mijloc de locomotie ca pilotii romani...e the best ...si asa si este! trust me,pe cuvant de capra speriata de bombe...e baieti buni,stie meserie!
La dus intradevar a fost mai greu...cred ca deasupra Germaniei Carmelita care tot imi facea cu mina a creat niste turbulente si curenti de aer de simteam numai goluri in stomac...sau sa fi fost deasupra ungurilor wink.gif nu mai stiu tongue.gif
Linga geam un englezoi pistruiat a motait/dormit tot timpul zborului...probabil luase un somnifer sau poate chiar vreo 5-6 cine stie, n-am inteles decit tarziu de ce a cerut loc la geam daca tot n-a deschis ochii tot drumul,vroia sa nu fie deranjat de catre pasageri cu stomacul mai sensibil
Alte bombe sau evenimente in afara de turbulente n-au mai fost deci iata-ne dupa 3 ore ajunsi la Heathrow ...cel mai mare aeroport european...4 terminale ...nspe mii de porti tocmai se construia si al 5 lea terminal
aici avioanele fac coada si la sosire si la plecare ...la 30 de secunde decoleaza un avion...nu va exagerez ,am stat sa le numar odata dar mi-am pierdut sirul,asta pentru ca treceam in fiecare zi cu autobuzul pe la Heathrow
ei bine ,pilotul nostru,brav romanash, a ajuns la timp,desi plecase mai tarziu ,tot pentru ca nu-i dadusera cei de la Londra unda verde,insa a trebuit sa faca ture in jurul orasului ca nu se gasea loc de parcare...daca tot ne-am invartit asa in cerc am vazut un stadion...cred ca era Chelsea ca prea se uitau toti cu jind la el ,deci l-am bifat si eu de pe lista mea
in final l-au lasat si pe al nostru sa coboare ,insa saracu' daca tot a plonjat asa din scurt a pus o frana de era sa ma ud la pampershi ,noroc ca l-am intrebat pe consort daca asa e normal sa se intample ...si el m-a mintit cu delicatete,ca de obicei,dorind sa ma menajeze... este totul OK,draga!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 21 Aug 2005, 01:18 AM
Mesaj #3


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Super, Michelle, abia astept continuarea.
Locul la geam e cel mai bun cand vrei sa dormi, nu numai ca nu te calareste nimeni, dar ai peretele ca sprijin si nu umarul vecinului. tongue.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Aug 2005, 01:18 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dascalita
mesaj 21 Aug 2005, 10:05 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Michelle,de aia a lancezit forumul atata timp... ohmy.gif Ai fost tu in vacanta! laugh.gif Abia astept continuarea! drool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 21 Aug 2005, 01:13 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Saru' mina de aprecieri,fetele,deci nu e chiar pierduta orice speranta? Sunt oameni care mai citesc si povesti din astea!
sa revenim la caprele noastre....cum va ziceam coboram hopasa din avion pe un aeroport supercivilizat cu oameni zambitori si politicosi...chiar daca stai la coada o faci cu placere pentru ca repede constati cum se aglomereaza au ei grija sa suplimenteze ghiseele la verificarea pasapoartelor...din 2 de exemplu se fac brusc 8 ghisee ...deci nimeni nu risca sa se enerveze...
prima impresie...o imagine foarte colorata ...in jurul meu oameni de pe tot globul...negri,chinezi,arabi,japonezi,americani,indieni,romani rataciti ...de exemplu un baiat mai de la tara saracul intreba cum sa faca sa ajunga la capatul liniei de metrou acolo unde il astepta cineva...care metrou?este raspunsul ...caci sunt vreo 13 linii de underground sau tube cum zic ei sad.gif ...ma rog il lasam sa se descurce ca la ora aceea nici noi nu eram mai breji! tongue.gif
controlul pasapoartelor...o rutina simpla...organizarea pe aeroport este impecabila...nimeni nu se poate incurca ...am vazut copii de 6 ani veniti singuri cu ursuletul de plus in brate preluati de un nene care il conducea catre un fel de tabara scolara
ne intalnim in sfarsit cu prietenii nostrii Mark si Yvonne...pupaturi ,imbratisari...de fapt sunt prietenii sotului...eu de-abia acum urmeaza sa ma imprietenesc cu ei ...sa vedem! wink.gif
istoria este asa...ei s-au cunoscut in South Africa unde M., sotu' adica,le-a botezat primul copil ,o fetita dulce foc Jessica Anne-horror number one cum ii zic ei
cea de-a doua Chloe Louise are 2 anisori -horror number 2 -desi ar merita primul loc la cite traznai face
Mark si M tin f mult unul la altul,zici ca-s frati,chiar seamana un pic,au jucat si rugby impreuna in South Africa ...lucru de care M e foarte mandru...ca a fost acceptat in echipa ...acum urmeaza sa-si recupereze tricoul si cravata cu sigla echipei respective...sa le atarne pe pereti cind ajunge acasa laugh.gif glumesc bineinteles!
continuarea ,cu poze,numarul urmator! tongue.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 21 Aug 2005, 01:41 PM
Mesaj #6


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



trec aici doar sa te salut Michelle si sa te felicit ca in sfarsit te-ai induplecat sa-ti faci locusorul tau pe han. sunt in graba maaare asa ca n-am timp sa-ti savurez randurile, dar I'll be back soon! mwah1.gif 44.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 22 Aug 2005, 05:05 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Prima mea zi in Anglia mi-a ramas in memorie ca o zi de vacanta,de multasteptata,binemeritata si relaxanta vacanta! 38.gif Soarele stralucea pe cer dar nu erau mai mult de 18-20 grade....dupa canicula din Bucuresti...asta si imi doream,la inceput chiar mi-era nitel frig.Pe autostrada M4 din Anglia si presupun ca peste tot e la fel se circula cu limitare de viteza ,nimeni nu se da in stamba ,soferii sunt politicosi unii cu altii si chiar ai timp sa admiri frumusetea unui Ferrari , Maseratti sau TVR pentru ca acestea nu zboara pe linga tine...trec repede dar nu zboara!Am vazut chiar soferi de tir sau vehicule mai mari care iti fac semn cind ai loc sa te incadreziin fata lor atunci cind intentionezi sa-i depasesti si semnalizezi asta...asa ceva in Romania ...e doar un vis frumos.
aerul din Swindon ,orasul in care urma sa locuim,la 80 mile vest de Londra avea parfum de briza marina cind am coborit din masina ,desi pina la mare cam tot aceeasi distanta ar mai fi fost;peste tot e verdeata si curat.Nu exista blocuri de locuinte...doar case si imobile mici .Cladiri inalte se fac numai pentru birouri,firme,banci.Pe aleile dintre case rar vezi pe cite cineva care-si plimba ciinele sau se duce catre masina in parcare...in rest liniste!Uneori ai senzatia ca toti sunt plecati in concediu pentru ca nu le simti prezenta; nimeni nu tipa,nu se cearta,nu pune muzica prea tare.Nimeni nu agreseaza pe nimeni. Daca cumva te intersectezi cu cineva pe strada,la metrou sau intr-un mall ...adica tu si el vreti sa treceti in acelasi timp prin acelasi loc este sigur ca vei fii invitat sa fii tu primul cel care trece si chiar inainte de prezumtiva ciocnire,care nu are loc niciodata!,auzi sorry oamenii isi cer scuze chiar inainte sa se intample ceva!Daca ii cedezi tu locul cuiva sa treacasau te dai la o parte ca el sa poata trece ti se multumeste.De altfel am inteles ca legile sunt foarte aspre si ca poti da in judecata pe cineva pentru ca in trecere te-a lovit(fara sa vrea de altfel)...se considera ca esti agresat fizic!De aceea oamenii evita sa se izbeasca unii de altii pe strazi ,in statii sau magazine.de altfel parca e si mai mult spatiu...chiar si in locurile de mare interes turistic in Anglia ...este loc pentru toata lumea.Trebuie sa va marturisesc ca am anumite fobii...de exemplu urasc sa fiu calcata pe pantof de cineva care vine din spate sau sa mi se lipeasca tocul de asfaltul topit.Faza cu pantoful mi s-a intamplat totusi de vreo 2 ori in Londra ...dar am pus-o pe seama faptului ca in Londra destul de multi nu sunt londonezi si nici macar englezi,dar tocul in asfalt...n-ai sa vezi aici si asta nu pentru ca nu se incinge solul si aici ,ci pentru ca trotuarele sunt facute din dale de piatra care nici macar intre ele nu sufera distorsiuni si nu apar tot felul de gropi ,gropite spatii pline cu apa sau doamne fereste ...noroi.De altfel o fi fost Londra un oras murdar si plin de noroaie pe vremea lui Dickens dar astazi nici macar in Soho nu gasesti locuri pe care sa le poti considera cu adevarat murdare.



Acest topic a fost editat de Michelle: 22 Aug 2005, 05:57 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  trafalgar_square.jpg ( 50.77K ) Numar descarcari: 66
 


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 24 Aug 2005, 09:12 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Englezii au si pina astazi acelasi sistem de instalatii ca pe vremea reginei Victoria.cry.gif Cu doua robinete separate-apa calda,apa rece.Oricit mi-am frecat creierii n-am reusit sa inteleg care este rostul acestei incrancenari in a nu adopta sistemul tuturor celorlalte natii europene.Pentru ca economie la apa nu se face...poate doar la spalat.Daca tot nu vor sa mixeze apa care curge la robinete...pentru ei nu exista nici dus.Normal!Cum dracu' sa-ti faci dus cu apa clocotita sau cu apa rece ca gheata?...la ei exista doar bubble bath...adica isi pun in cada si baltesc acolo...de clatit...oha!Cel mai greu e cind te speli pe cap...dupa ei ar trebui sa te clatesti lasandu-te pe spate cu capul in apa din cada sau mai bine zis in zoaiele in care deja ti-ai spalat corpul!Dezgustator!Bineinteles ca am refuzat acest lucru si vara fiind mi-am bagat capu' cind sub un robinet cind sub celalalt cu apa proaspata cite 10 secunde tongue.gif ...sa nu ramin cu sechele!...nu ca as avea ceva pretios acolo(in cap!) dar macar sa nu ramin cheala. hh.gif
Dar sa trecem la lucruri mai serioase!
Prima zi in Londra ...a fost facuta numai by feet.As fi facut asa si tot restul vacantei si nu neaparat de frica teroristilor....ci pentru ca este un oras minunat care la tot pasul nu inceteaza sa te uimeasca.Insa ca toate acestea sa fie frumoase si bine organizate ...turismul in Londra are un pret!Si inca unul foarte mare! sad.gif Cred ca in afara de British Museum si National Gallery nimic nu este ...free.De la calestile reginei The royal mews, galeria de tablouri si obiecte de arta a palatului Buckingham Queen's gallery unde sta atarnata pe pereti toata scoala olandeza si flamanda ...de vin olandezii si dau bani sa-si vada picturile conationalilor lor pina la Tower of London ,Madame Tussaud sau chiar un tur cu autobuzul rosu cu 2 etaje Hop on,hop off ...totul costa bani grei...adica peste 10 pounds.Mai nou ca sa fluidizeze traficul de masini pe strazile Londrei oricine intra din afara in cursul saptamanii in oras are parte de o congestion fee,ca sa nu mai vorbim despre parcari. rolleyes.gif De aceea e preferabil sa vii cu trenul sau autobuzul pentru ca s-ar putea sa iesi mai ieftin.Linia de autobuze National express care ne aducea zilnic Swindon -Londra si retur deservind si aeroportul Heathrow in acelasi timp...mi s-a parut perfecta.Autobuzele foarte confortabile,cu toalete curate,aer conditionat chiar si la 20 grade afara ,sa nu cumva sa asuzi prea tare,timingul ireprosabil.Rezervarile se puteau face si pe internet sau pe mobil...ei iti trimiteau apoi un SMS de confirmare sau un e-mail pe care il printai sau cu telefonul la tine te prezentai la sofer si totul mergea struna.Soferul se ocupa de bagaje.;unii la plecare sau sosire mai faceau si mici glumite in afara de obisnuitele informari.
Ceea ce mi s-a parut a fi un slogan al Londrei si nu numai anul acesta este don't let any luggage unattended...nu lasati nici un bagaj nesupravegheat...sau poate era mai vechi ,dar cu siguranta nu atat de frecvent! tot mai vechi este si Mind the gap pe care il auzi repetat la infinit in subteranele metroului ...adica Atentie la gaura! care si la ei reprezinta acelasi joc de cuvinte ca si la noi ...dar bineinteles ei vorbesc foarte serios ....asta pentru ca sinuciderea la metrou a devenit o metoda curenta de incheiere a socotelilor cu viata pentru multi londonezi...in special de sarbatori! Iar pe aglomeratia aia ,zau,nimeni n-are chef sa-si piarda timpul din cauza inca unuia care si-a pus capat zilelor atat de nepoliticos pentru compatriotii sai.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Aug 2005, 11:14 AM
Mesaj #9


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Frumos mai povestesti! wub.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 24 Aug 2005, 07:49 PM
Mesaj #10


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Michelle, o sa dureze mai mult povestitul asta decat vacanta in sine. tongue.gif
Eu una stau si astept continuarea... asa ca treci la scris.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 24 Aug 2005, 08:42 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Da,Misti,chiar ma gandeam sa mai scriu ceva azi ,mersi de branci! laugh.gif

Si fiindca mi-am adus aminte de subiectu a carui cauza o pledezi sa trecem la partea gastronomica a calatoriei!
Domnule,englezii astia maninca nu prost ci foarte prost!Si asta o spune una care nu s-a dus acolo sa se -ngrase! wink.gif
in prima zi tipa la care stateam ,Yvonne adica,englezoaica get beget ,nascuta in Yorkshire cu sot manager de restaurante ne-a servit paste cu mince.Mince asta era un fel de sos cu carne tocata si cred ca avea si niste fasole pe-acolo.era maro inchis de culoarea unui kk subtire dupa ce ai mincat mincare stricata si tocmai vizitezi tronul a 3 oara in ultima jumatate de ora.sincer va spun am mincat din politete dupa care m-a luat ficatul,m-ai exact colecistul...noroc ca luasem liv52 la mine si ceai de sunatoare.a vrut sa-mi ofere ea un ceai dar am refuzat-o politicos ;i-am zis ca nu inteleg denumirile de pe cutii (erau ceaiuri de plante,nu ceaiuri englezesti!) si ca am sa le incerc miine.Dupa mince ne-a adus o prajitura ,o rulada din comert pe care o ornase Jessica ...eu am apreciat mult jeleurile puse de Jessica,prajitura nu.avea gust de plastic.am baut apoi multa apa si un ceai de sunatoare.Apoi am sarbatorit cu sampanie!Asa ca dupa ficat ...m-a luat si stomacul!cind m-am culcat stomacul meu chitaia.l-am intrebat ce-are dar n-a stiut sa-mi raspunda,era bulversat saracu'! cry.gif
De dimineata am fost intrebati ce mincam noi de obicei...a sarit M si pentru mine si a zis ca nu bem decit o cafea...a fost un ness cu lapte si biscuiti ...dar eu preventiv bausem un pahar de apa cu o capsula de sunatoare.Trebuie sa va marturisesc ca la schimbarile de locatie eu reactionez prin constipatie...dar am citit undeva,ca oamenii se constipa si din cauza ca nu beau suficiente lichide...asa ca m-am pus pe baut apa!macar sa nu ma deshidratez daca tot aveam sa mor de inanitie.Dar bineinteles ma aflam deja in prima zi de constipatie,deja!In casa aia cu doua copile care te fugareau non stop din dormitor la WC si de la WC la bucatarie era si imposibil sa te relaxezi asa repede!Ne-am suit in autobuz si am luat drumul Londrei.Acolo am descoperit sandwichurile de la Subway.Bune.Mie si lui M ne-au placut.Cu paine italieneasca ,cu ierburi,friptura,cheese,puneai si legume din care vroiai tu,sos -erau vreo 5 feluri..acel sandvis ne tinea de foame o zi intreaga.
In alta zi,Y ne-a gatit gamon cu orez prefiert si salata de tulpini de telina si laptuci.Orezul n-avea nici un gust deoarece n-avea nici macar sare ,gamonul-un fel de felie mare de salam pusa la cuptor...era imposibil de sarat...deci mergea perfect cu orezul iar telina cu frunzele de salata mi-au adus aminte ca sunt o capra...totusi.
Apoi serile am inceput din ce in ce mai des sa venim deja mincati din Londra.
Sa va spun ce maninca copii la micul dejun, healthy food bineinteles,pentru ca am uitat sa va spun ca Y este fun body building.Cereale expandate uscate.Fara lapte ,fara iaurt,fara nimic.cea mica pentru ca are intoleranta la lactoza ,primeste mai tarziu un biberon cu lapte de soia pentru ca cerealele oricum le imprastie pe jos sau le ofera tuturor celor care trec pe linga ea.Cea mare nu primeste nici ea lapte pentru ca nu vrea,sau mai probabil asa au obisnuit-o ei.Pe la 11 primesc pungi cu crispi cu gust de chicken sau alte gusturi care le plac lor.Mai pe la 12 acadele.La 14 sanvisuri cu paine toast,cea mai naspa paine pe care am mincat-o vreodata unsa cu ciocolata.eventual un fruct,cu care se joaca de obicei,si jam tartelets.Va jur cu mina pe inima ca daca m-ar vedea soacra-mea ca hranesc asa viitorii potentiali mostenitori ai familiei ,m-ar arde pe rug si mi-ar confisca si copii!
Fetitele erau totusi niste scumpeti adorabile,rosii in obrajori,pline de energie si lipicioase foc!
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Chloe_Jessica_si_Michelle.jpg ( 147.98K ) Numar descarcari: 80
 


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 25 Aug 2005, 07:45 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Am un pacient care fara sa stie ca am de gand sa plec la Londra mi-a zis odata...Englezii astia sunt un popor de pirati!!...bine,bine,asa gandeste un musulman...mi-am zis atunci...dar cita dreptate avea! E si un fel de admiratie in asta ,ca ei ca popor nu si-au pus miinile-n cap si nici nu si-au ridicat poalele -n sus cind s-au trezit pe insula aia unde ploua tot timpul, inconjurata de mari si oceane ci s-au gandit cam ce foloase ar putea trage dansii din asta.Le-a facut placere sa exploreze locuri noi,sa descopere noi si noi teritorii, populate de oameni primitivi ,dar locuri pline de bogatii pe care apoi le-au transformat in colonii.De acolo si din inteligenta lor sclipitoare,din curajul de a cauta ,de a descoperi, este Anglia astazi o tara atat de bogata cu o regina puternica. La Tower of London se afla giuvaerurile coroanei britanice...care din pacate nu pot fi fotografiate.Cel mai mare briliant din lume Cullinan I de marimea aproape a unui ou de rata se afla in sceptrul suveran.De asemenea fabulosul Koh-i-Noor se afla montat in coroana reginei mama ,care se pare nu a fost folosit decit la o coroana de regina pentru ca unui barbat i-ar fi adus bad luck.Ce ar mai fi interesant de spus despre Tower of London ?...de exemplu corbii.Legenda spune cum ca regele Charles II ar fi vrut sa scape de ei dar i s-a spus ca atunci ca atunci cind ei vor parasi The White Tower, regatul se va prabusi in urma unui dezastru...de aceea ei sunt pina in zilele noastre ocrotiti sa traiasca in jurul cetatii.tot aici poate fi vazuta si casa construita de Henry al VIIIlea(cel cu 8 neveste!!) in vederea casatoriei cu Anne Boleyn si tot aici in Tower Green,acuzata de adulter aceasta a murit decapitata.
In the Bloody Tower a fost tinut prizonier,dar nu torturat ci numai lipsit de libertate Sir Walter Ralegh...explorator,filozof,om de stiinta acuzat de a fi complotat impotriva lui James I.Dar numele acestui turn se datoreaza altui eveniment misterios...disparitia celor 2 printi -fii lui Edward al IVlea care au fost lasati in grija unchiului lor Richard, duce de Gloucester care a avut grija de ei pina nimeni nu i-a mai vazut si astfel s-a incoronat el devenind Richard al IIIlea.In acest turn ei au fost vazuti ultima data. Oricum scheletele celor 2 baieti au fost gasite ascunse in White Tower 200 de ani mai tarziu.Implicarea lui Richard in aceasta istorie ,desi mult discutata ,nu a fost probata niciodata.
Dar de neratat in aceasta calatorie la Tower of London este intalnirea cu pazitorii turnului the Yeoman Warders sau Beefeaters ,cum li se mai spune,imbracati intr-un fel uniforma militara rosie...asa cum probabil i-ati vazut pe sticlele de gin Beefeater.
Ei sunt barbati cu o personalitate remarcabila,buni oratori care te plimba gratis timp de o ora explicindu-ti ce ai de vazut si facind diverse glumite ...tipic englezesti.

smile.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 29 Aug 2005, 04:44 PM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Am lipsit putin pentru ca mi-am prelungit vacanta cu un week end in Vama Veche si mi-o voi mai prelungi si cu alte citeva zile in Delta biggrin.gif

Sa revenim insa la Londra!

Ce-ar mai fi de vazut asa mergind pe jos...pentru ca in primele zile trebuie sa va marturisesc mi-am inchipuit ca poti vizita totul pe jos...ei bine m-am inselat ,orasul este imens si chiar daca ar fi sa vizitezi numai ce este mai important ...pe jos ti-ar lua o luna sau poate chiar mai mult pentru ca numai dupa ce ai intrat inauntru si tot trebuie sa zabovesti vreo 2-3 ore pe putin.
Cum spuneam...ca arhitectura exterioara Big Ben-ul,Palatul Parlamentului ,Westminster Abbey ,catedrala St Paul,Tower of London si Tower Bridge si bineinteles Palatul Buckingam ...sunt un must.La Buckingham garda se schimba vara la 2 zile ,in zilele pare sau impare, la ora 11.30 ...insa trebuie sa verifici asta din timp.Noi n-am prins acest spectacol decit la Windsor unde are loc tot la aceeasi ora dar pe invers, adica daca la Buckingham luna asta sunt zilele pare ,la Windsor sunt cele impare.Tot pe jos e bine sa faci o plimbare pe malul Tamisei pe sus...pe Victoria Embankment sau dupa ce traversezi Westminster Bridge pe linga Aquarium ,Saatchi gallery si expozitia Dali mergind catre London Eye si mai apoi pe linga Jubilee Gardens unde poti gasi carti la mina a 2 a foarte ieftine ,saltimbanci si iluzionisti si ultima moda...statui vii!
In piata Piccadilly te poti poza cu statuia lui Eros care reprezinta aici nu zeul grec al iubirii ci Ingerul caritatii crestine si a fost inchinata comemorarii lui Antony Cooper al 7 lea lord de Shaftesbury un militant pentru binele saracilor,al muncitorilor si al persoanelor cu dizabilitati.De aici poti ajunge in China Town sau Soho sau poti face o plimbare pe Regent Street sa casti ochii in vitrine pentru ca altceva nu poti face ! Aici isi au boutique-rile Hugo Boss,Christian Dihor si cine mai vreti voi ...si unii oameni chiar vin sa faca shopping pe strada asta!Noi nu... wink.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 29 Aug 2005, 05:12 PM
Mesaj #14


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Cum reusesti sa tii minte atatea denumiri? smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 30 Aug 2005, 06:42 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (Felina @ 29 Aug 2005, 07:12 PM)
Cum reusesti sa tii minte atatea denumiri? smile.gif

ei,na...pentru unele mai deschid si io o carte! ohyeah.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Contessina
mesaj 30 Aug 2005, 08:08 PM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 435
Inscris: 3 June 05
Din: derriere la colline
Forumist Nr.: 6.391



Michelle imi place f mult jurnalul tau de vacanta.Numai ca vazandu-te in poze ( credeam ca esti blonda)nu te-am recunoscut.
Nu stiu de ce credeam asta.

Acest topic a fost editat de Contessina: 30 Aug 2005, 08:10 PM


--------------------
Vision de synthese
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 31 Aug 2005, 09:07 AM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Multumesc pentru aprecieri!Nu sunt blonda...am doar niste suvite blonde! wink.gif

Nu stiu de ce dar mie-mi plac orasele mari cum e Londra!poate si pentru faptul ca tot timpul descoperi ceva nou! Nu stiu daca m-as simti bine sa traiesc acolo tot timpul,dar in vacanta nu ma deranjeaza deloc furnicarul si aglomeratiile urbane.Chiar ma bucur ca...uite niste oameni alearga disperati la serviciu si eu am timp sa hoinaresc in voie. Astazi o sa vorbim mai mult despre Westminster Abbey si secolelele de istorie care au facut din aceasta catedrala un adevarat monument national.
Asezata in apropierea Palatului Parlamentului-o alta bijuterie a arhitecturii engleze-catedrala reprezinta locul incoronarii multor regi si regine dar si mormaintulunor celebre figuri din istorie.Multi suverani incepind cu William The Conqueror 1066si sfarsind cu actuala regina,Elisabeta a II-a a Angliei 1953 au fost incoronati aici.Funeraliile printesei Diana in 1997 au avut loc de asemenea aici.Constructia are radacini mai vechi dar adevarata ei valoare este data de arhitectura specifica Evului Mediu.Intrand pe usa dinspre nordul catedralei si trecind prin ambulator drumul te conduce catre niste scari in fata carora se afla un tron extrem de vechi care se foloseste impreuna cu un piedestal de piatra ce a fost returnat in Scotia, la fiecare incoronare.
In capul scarilor pe stanga se afla o capela in care se afla mormintul Elisabetei I si a sorei sale mai mari(dar numai pe jumatate!)Mary Tudor...ambele fiicele lui Henry al VIIIlea cel multi casatorit.Ele se odihnesc aproape una de alta in morminte desi in viata s-au iubit prea putin.Mary era catolica iar Elizabeta I protestanta,intr-o epoca in care convingerile religioase divizau Anglia ,iar persecutiile religioase erau la mare moda.Urmatoarea este capela lui Henry al VIIlea ...de o frumusete care-ti ia rasuflarea prin volutele din piatra care-i formeaza tavanul.In aceasta capela se afla si altarul unde se slujeste la Westminster Abbey iar de-o parte si de alta a culoarului din fata altarului stalurile din lemn de stejar de asemenea superbe.In spatele altarului se afla bineinteles mormintele magnifice ale lui Henry al VII lea si ale sotiei sale...la al caror design a participat el insusi;se pare ca pe tron a ajuns destul de greu si s-a grabit sa-si faca capela inainte sa plece dintre cei vii.Dupa ce parasesti aceasta capela absolut impresionanta ,o alta mai mititica te asteapta la iesire.Ea contine mormintul lui Mary ,regina Scotiei,rivala a Elizabetei I la tronul Angliei,motiv pentru care a fost incarcerata timp de 19 ani si apoi in final executata.Fiul ei James al VI lea al Scotiei a succedat-o pe Elizabeta I,cea fara de copii, la tron devenind James I al Angliei.El a exhumat-o pe maica-sa la 25 de ani dupa moarte si i-a construit monumentul funerar aici,ca si Elzabetei I ,dar bineinteles a avut grija ca al mamei sale sa fie mult mai mare.
Apoi urmeaza coltul poetilor,unde se afla morminte sau doar placi funerare ale unor nume consacrate ale literaturii.Aici se afla ingropat Chaucer,Charles Dickens -dar impotriva vointei sale si la comanda reginei Victoria-cenusa lui Thomas Hardy si altii.Shakespeareare doar o placa memoriala ,el fiind ingropat la Stratford-upon-Avon.
Tot in catedrala se afla si un colt dedicat aviatorilor englezi care au luat parte la bataliile celui de-al IIlea razboi mondial...The Battle of Britain...al carui vitralii contine emblemele celor 65 de escadrile de lupta.Pe astea mi-am permis sa le pozez,desi era interzis fotografiatul in interiorul catedralei,insa cu telefonul ...nu m-a vazut nimeni! tongue.gif Dupa ce am facut poza ilegala ,nenorocitul de telefon a inceput sa sune in linistea din jur.M a vrut sa ma bata...dar am fugit! laugh.gif

Acest topic a fost editat de Michelle: 31 Aug 2005, 09:12 AM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  The_Battle_of_Britain.jpg ( 146.27K ) Numar descarcari: 47
 


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 31 Aug 2005, 10:57 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Frumos jurnalul tau de vacanta. Felicitari!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 31 Aug 2005, 04:32 PM
Mesaj #19


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Michelle...cat de mult as vrea sa fi fost si eu acolo...poate cu putin noroc voi fi intr-o zi. wink.gif drool.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 1 Sep 2005, 07:23 PM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Castelul Windsor


Una din resedintele oficiale ale majestatii sale regina Elisabeta aII-a. Aceasta are rezidenta oficiala la Windsor de 2 ori pe an...in aprilie si in iunie cind are loc anualul Garter Service tinut in incinta capelei St George ,moment in care are loc si instalarea noilor cavaleri. Castelul este folosit si ca resedinta alternativa cu Buckingham Palace atunci cind au loc primiri oficiale de sefi de state.Citeodata,regina petrece aici si week end-uri private. Si,credeti-ma,daca ati vedea ce-i acolo ,ati petrece si voi!!! wink.gif

Suprafata pe care se intinde acest castel este de aproximativ 5 hectare.Este cunoscut ca cea mai veche resedinta regala din istoria Imperiului britanic.De fapt pe locul respectiv,inainte a fost o fortareata normanda.In interiorul zidurilor sale se afla in afara de palatul regal,o magnifica biserica-colegiu dar si casele unei intregi armate de oameni care deservesc castelul:administratorul,guvernatorul,cavalerii militari,decanul si diaconii capelei si....evident...o multime de angajati.Primul monarh care a inceput sa construiasca aici a fost William the Conqueror.El a inclus-o intr-un lant de fortificatii din jurul Londrei site-ul fiind amplasat pe valea Tamisei la o inaltime convenabila ,de cca 30metri. Interiorul castelului se imparte in 3 portiuni:The Lower Ward,Middle Ward si Upper Ward.Intrarea in curtea castelului se face prin middle ward ,aici se afla si The Round Tower..pe o movila construita artificial de William Cuceritorul.In lower ward se afla capela St George si capelaAlbert memorial. In upper ward se afla apartamentele regale -State apartements-,galeria si micuta dar absolut minunata Queen Mary's Dolls House.

Fac aici o paranteza in care ma voi scuza pentru ca unele denumiri proprii fie nu stiu sa le traduc cu acuratete, fie le folosesc in original,nu din snobism ci pentru ca efectiv nu ar suna bine traduse.

Intrarea la State Apartements se face cumva din afara zidurilor castelurilor prin zona denumita Terasa Nordica ...de aici poti avea o vedere panoramica asupra Tamisei,colegiului Eton si autostrazii M.Aici se sta la coada pentru a vedea casa de papusi a reginei Mary.Este vorba de sotia lui George al Vlea ,mama lui Edward al Viilea cel care va abdica dintr-o mare iubire pentru Wallis Simpson si totodata mama sfiosului,timidului si firavului Bertie cel care va fi nevoit sa preia tronul in urma abdicarii fratelui sau si va deveni George al VIlea .El este tatal Elisabetei a IIa actuala regina.De altfel o sa revin cu relatarea acestei istorii , pe care o gasesc fascinanta si misteroasa ,pentru cei care n-au cunoscut povestea din filme sau documentare pe Discovery.
Deci Queen Mary in 1924 a primit in dar o casa de papusi care reprezinta palatul regal de la Windsor ,in cele mai mici detalii,la scara 1:12.Echipamentul mecanic,sistemul de apa,luminitele electrice si cele 2 lifturi au fost facute ...sa functioneze cu adevarat.Gramofonul cinta ,iar butoaiele din pivnita contin vinuri adevarate si originale.Adica ce scrie pe eticheta ,aia e!
Este cu adevarat o bijuterie in miniatura.Pina si cartile din biblioteca sunt cica adevarate,unele scrise de mina chiar de autorii lor. Sa vedeti ce masinute au in garaj si cum poti vedea in miniatura pina si serviciile cu cescute din care se lua ceaiul.
Intr-o camera secundara fata de cea in care se afla displayul casei de papusi se afla 2 papusi frantuzoaice botezate France si Marianne impreuna cu trusourile lor daruite reginei si printesei Margareta de copii francezi in 1938.


va urma
user posted image



Acest topic a fost editat de Michelle: 1 Sep 2005, 09:07 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  The_Norman_Gate.jpg ( 135.5K ) Numar descarcari: 31
 


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 5 Sep 2005, 09:36 AM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Vizita in interiorul apartamentelor regale incepe cu The grand staircase care este inundata de lumina datorita unor ferestre-lanterna aflate la baza tavanului si sprijinite pe patru arcuri de piatra.Lumina scoate in evidenta decoratiunile expuse aici pe pereti...tot felul de scuturi,lanci si armuri medievale.De altfel este absolut impresionanta colectia de arme ,pusti,pistoale ,tunuri si tzoale de protectie pentru cavaleri care te intampina pe oriunde te-ai duce...la Tower of London,la Buckingham sau la Windsor.Cea mai impresionanta colectie pentru mine de acest tip a fost inThe grand vestibule unde erau citeva capturi de razboi ale unor maharajahi indieni impodobite cu aur si nestemate,capturi dupa batalia de la Seringapatam. Vazindu-le in fata ochilor mi s-a derulat faimoasa scena din filmul Alexander a lui Oliver Stone in care are loc batalia in India si m-am gandit o clipa ca generalii englezi i-au implinit visul lui Alexandru cel Mare.
The grand vestibule are in centru statuia din marmura a reginei Victoria ,iar de jur imprejurul ei se afla colectii intregi de arme si trofee prin care se celebreaza victoriile Imperiilui britanic. tot aici se afla expus si glontul care l-a ucis pe amiralul Nelson.
Regina Victoria este preferata mea dintre toti monarhii britanici.In afara de faptul ca a avut o domnie lunga si Imperiul a devenit extrem de vast si infloritor in timpul epocii ei - ea fiind primul monarh care a primit titlul de Imparateasa a Indiei-, tot atunci a avut loc si Revolutia Industriala care a marcat inceputul erei moderne pentru Europa.
Urmeaza The King's drawing room in care se afla expuse citeva picturi de Rubens... Winter,The Holy family with St Francis de aceea in secolul trecut aceasta era cunoscuta si ca The Rubens Room.
Urmeaza The King's Bed Chamber .Nu o sa va povestesc in aceste camere despre mobilier,covoare,candelabre sau mai stiu eu stucaturile aurite pe care banuiti si voi le veti vedea la fiecare pas.Pe mine m-au impresionat picturile si banuiesc ca erau expuse originalele pentru ca nu te apropiai prea mult de ele! In dormitorul regelui se afla cu predilectie picturi de Canaletto in majoritate reprezentind Venetia.In urmatoarea camera dressing-roomul regelui ...din nou picturi de maestri-Rembradt-An Old Woman The artist mother sau Twelfth Night Feast a lui Jan Steen si Bruegel cu Masacrul Inocentilor care pe mine m-a impresionat in mod deosebit.

http://www.artyst.net/B/Bruegel16/BruegelM...elMassacreG.htm

Acest topic a fost editat de Michelle: 5 Sep 2005, 09:38 AM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 8 Sep 2005, 09:24 AM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Asaa!Sa continuam sa ne plimbam deci prin interiorul palatului regal...

O mica paranteza fac ca sa va povestesc despre 2 motto-uri intalnite in toate palatele, resedinte regale,pe efigiile de pe pereti,incrustate in mobilier sau chiar pe obiecte de vestimentatie...sunt:Dieu et mon droit si Honi soit qui mal y pense.Primul isi are originea din timpul lui Henry al Vlea si inseamna Dumnezeu si dreptul meu ...dupa umila mea parere asta insemnind un fel de plasare la acelasi nivel a puterii regale cu puterea divina ...sau nimic mai presus decit puterea regelui ,iar celalalt motto -tot din franceza este un motto oficial al ordinului cavalerilor reginei Order of the Garter sau ordinul "jartierei" si inseamna Rusine celui care gandeste rau despre asta. Aceasta inscriptie se realizeaza cu litere de aur sau chiar se bate in diamante pe jartierele care reprezinta simbolul distinctiv al acestui nobil ordin de cavaleri.Este unul din cele mai vechi ordine, datind din Evul Mediu si cuprinde in sanul lui pe suveran si inca vreo 25 de persoane Knights Companions sau Ladies Companions.Mai exista si persoane din familia regala sau monarhi straini care sunt extra-membrii si care poarta numele de Supernumerary Knights and Ladies sau pentru cei straini se utilizeaza denumirea de Stranger Knights and Ladies.Actualmente monarhii straini care sunt cavaleri ai ordinului sunt urmatorii: * HRH Grand Duke Jean sometime Grand Duke of Luxembourg
* HM The Queen of Denmark
* HM The King of Sweden
* HM The King of Spain
* HM The Queen of the Netherlands
* HIM The Emperor of Japan
* HM The King of Norway
Dar sa revenim la apartamentele regale.In afara de The King's dressing room mai avem si the King's closet -sincera sa fiu n-am vazut dulapuri pe-acolo unde sa fie ceva hainute pentru rege, numai mobile scumpe, picturi si portelanuri ...apoi The king's dinning room unde tavanul este pictat de faimosul Verrio (una din cele 3 picturi murale ramase in viata ale acestuia)reprezentind zei la masa si nimfe care ii servesc ...cam dezbracati ce-i drept zeii astia dar tare fainuti.Un pic mai jos,in unghiul dintre tavan si peretii verticali regele putea admira toate soiurile de pesti,pasaret, fructe si mai stiu eu ce legume care-ti fac cu ochiul prin frumusetea culorilor si formelor, pictate probabil tot de Verrio.
Frumoasa este si the Queen's Ballroom unde se afla mobilier din argint masiv care era la moda pe vremea lui Ludovic al XIVlea si picturi -portrete ale lui vanDyck. Cica tot mobilierul din argint de la Versailles,care a inspirat de altfel moda ,a fost pusa la topit spre a sponsoriza razboaiele europene ale lui Ludovic.Eu ma gandeam insa ca si le-au cam insusit englezii,strangatori de felul lor. wink.gif
Faimoasa si breath-taking este si ST George Hall ,al carei interior este realizat in stil romantic-gotic .sala are 55 metri lungime si timp de 6 secole a fost asociata cu Ordinul Garter.Actualmente sala serveste la organizarea unor banchete oficiale ale reginei cu ocazia vizitelor unor demnitari straini.In capatul salii se afla armura pentru The King's Champion un fel de pozitie ocupata de un personaj care avea un fel de misiune istorica ce tine de traditia incoronarii.Adica el intra la Westminster in sala incoronarii,calare pe cal,arunca de 3 ori manusa si provoca pe oricine ar fi vrut sa renege noul suveran. St George's Hall a fost cica grav avariata in timpul incendiului din 1992...dar sincera sa fiu arata fara cusur.
Acuma n-as vrea sa continui sa mai descriucelelalte sali,la fel de frumoase si ele,poate gasiti plictisitoare aceste descrieri doar doua cuvinte despre cea care mi-a placut mie cel mai mult The Waterloo Chamber construita de George al IVlea pentru a celebra victoria ducelui de Wellington asupra lui Napoleon.Bineinteles sala este dominata de portretul ducelui invingator ,iar de-o parte si de alta se afla circa 20 portrete ale unor comandanti sau oameni de stat care au contribuit la aceasta victorie, portrete realizate de Sir Thomas Lawrence.Masterpiece este considerat portretul lui papa Pius al VIIlea.Sala are in centru o masa de banchete de 50-60 de persoane,banchet anual care are loc pe 18 iunie cind se aniverseaza batalia de la Waterloo.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 17 Sep 2005, 09:34 AM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Si uite-asa in timp ce unii ma vorbeau pe la spate cum ca as fi romanofoba sau bucurestiofoba sau si mai rau "vedeta blonda" rofl.gif ceea ce sincera sa fiu nici macar nu pot zice ca-mi displace ,eu tocmai ma suisem in trenul accelerat de Suceava pentru o scurta vizita pe planeta Moldova. ohyeah.gif sa mai scot si eu nasucul prin lume
wink.gif Tin sa va avertizez pe aceasta ruta ,in conditiile lasate de inundatii,trebuie sa va inarmati cu o imensa rabdare daca vreti sa mergeti cu trenul,pentru ca trenuri sunt putine si circula cu un imens ocol...mai exact tot estul Romaniei este parcurs de trenurile care au aceasta directie astfel incit in loc sa ajungi la destinatie dupa 6 ore,ajungi dupa 11 ore ,chiar si cu sageata albastra.
La dus a fost fain ,am mers la cuseta in compartiment cu 4 barbati dintre care unu' fizician cu ciorapi de plastic.Am aflat cu ocazia asta multe lucruri noi...cum se obtine un fascicul laser,de ce sunt nocive microundele la incalzirea mincarii ,ce se intampla cu stelele si planetele,gaurile negre si ce-a mai studiat NASA ...intr-un cuvant m-am pus la punct cu fizica atomica si nucleara rofl.gif Apoi s-a dat stingerea si toata lumea s-a culcat ...am dormit destul de bine zic eu,caci nu mi-am dat seama decit de dimineata cind am deschis usa ce duhoare de pantofi si adidasi combinata cu ciorapi transpirati ...inhalasem eu toata calatoria!Mi-a placut Suceava ...mi s-a parut un oras curat cu oameni civilizatisi mai relaxati ...de fapt sucevenii in mare parte nu sunt cu adevarat moldoveni ci bucovineni ,iar influentele vechiului imperiu austro-ungar si-au pus amprenta pe tot...arhitectura,comportament uman,mentalitate de viata,cultura si traditii ...pacat ca au avut grija comunistii autohtoni si cei vecini sa niveleze cu ideologia lor toate "asperitatile" hh.gif
Probabil toate orasele de provincie au acest aer mai degajat,de pace patriarhala,chiar daca economic o duc prost ...nu exista acea goana dupa bani specifica amestecului de populatii care formeaza bucurestenii ,nu vezi incrancenarea dupa orice incident minor...de la un loc in fata la o coada pina la un loc de parcare in care toata lumea e dispusa sa-si dea in cap sau sa se injure cu placere.
Chiar si in situatii de aglomeratie oamenii reactioneaza cu mult mai multa normalitate si echilibru ...am fost in noaptea de inviere la Voronet si am avut aceasta senzatie ca oamenii se respecta in aceste momente,ca exista pace in suflete ...ca nu se imbulzesc sa ia lumina sau "paste" pentru ca este o noapte de sarbatoare a spiritului si nu un prilej de a chefui sau a merge la discoteca cu gasca din cartier in timp ce ritmuri de manele pot fi auzite generos de la ferestrele blocului vecin cu biserica.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 17 Sep 2005, 10:27 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Scrii frumos. smile.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 18 Sep 2005, 07:19 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



...imi place jurnalul tau!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 6 Oct 2005, 12:41 PM
Mesaj #26


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Helou jurnalule! biggrin.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 6 Oct 2005, 08:12 PM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Vrei sa ma provoci sa mai scriu ,nu??...aaaam inteles,sa traiti!

astazi a fost o zi faina ...am fost la congres!la sala palatului ...nenorocire ce s-au shmecherit organizatorii astia de congrese! ne iau la bani cu caru'...ca sa ne dea puncte mad.gif ...ce sa spun ca parca te-ntreaba cineva cite puncte ai cind iti intra pe usa-n cabinet...dar au gasit ei o metoda sa te faca sa strangi puncte ...te intreaba de ele la colegiu ca sa-ti dea autorizatia de libera practica...care nenorocire trebuie reinnoita la 5 ani hh.gif ...si la mine iaca s-au mai implinit cinci ani...si-mi trebe puncte! tongue.gif
asa ca am inceput sa investesc in educatia mea medicala continua...ca asa se cheama treaba asta cu punctele...dai 3 milioane si ai 48 de ore EMC ohyeah.gif ...vrei sa mergi la un curs practic unde vorbeste un americanoi...baga repede 50 euroi...si-ti arata ala ce face el acasa la el timp de 2 ore(fabulos de mult,nu-i asa?)

dar totusi a fost o zi frumoasa ca m-am reintalnit cu un vechi coleg de an cu care am dat admiterea...si mai apoi toate examenele ca eram la aceeasi litera unul dupa altul si pe deasupra suntem nascuti si la o zi diferenta ...tin minte cind am iesit din examen la admitere aveam 2 piersici ...si i-am oferit una ...zice:sa-mi pun o dorinta ca e prima care-o maninc pe anul asta ...si am ras amindoi ca stiam dinainte ce dorinta urma sa-si puna...sa intre la faculta!si piersica mea a fost norocoasa ca am intrat amindoi thumb_yello.gif
astazi ne-am inscris amindoi in SSER...ma rog o alta adunatura de stomatologi acolo...si ne-au dat un bilet de tombola...cine castiga merge la anu' la congresul SSER la Londra pe cheltuiala lor...si i-am zis...fii atent,care castiga il ia si pe celalalt cu el!!! rofl.gif ...ma rog ,sa vedem!

sincer il invidiez pentru un singur lucru, desi tot timpul a fost un tip baftos baiatul asta si mai e pe deasupra si din neam nobil( familia Bratianu!)...are deja 2 baieti!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 15 Oct 2005, 10:40 PM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



am gasit ceva care mi-a placut...


Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa
diferenta subtila intre a sustine o mana si a inlantui
un suflet, si invata ca amorul nu inseamna a te culca
cu cineva si ca a avea pe cineva alaturi nu e sinonim
cu starea de siguranta, si asa, omul incepe sa
invete...ca saruturile nu sunt contracte si cadourile
nu sunt promisiuni, si asa omul incepe sa-si accepte
caderile cu capul sus si ochii larg deschisi, si
invata sa-si construiasca toate drumurile bazate in
astazi si acum, pentru ca terenul lui "maine" este
prea nesigur pentru a face planuri ... si viitorul are
mai mereu o multime de variante care se opresc insa la
jumatate drumului.
Si dupa un timp, omul invata ca daca e prea mult,
pana si caldura cea datatoare de viata a soarelui,
arde si calcineaza. Asa ca incepe sa-si planteze
propria gradina si-si impodobeste propriul suflet, in
loc sa mai astepte ca altcineva sa-i aduca flori, si
invata ca intradevar poate suporta, ca intradevar are
forta, ca intradevar e valoros, si omul invata si
invata ... si cu fiecare zi invata.
Cu timpul inveti ca a sta alaturi de cineva pentru
ca iti ofera un viitor bun, inseamna ca mai devreme
sau mai tarziu vei vrea sa te intorci la trecut. Cu
timpul intelegi ca doar cel care e capabil sa te
iubeasca cu defectele tale, fara a pretinde sa te
schimbe, iti poate aduce toata fericirea pe care ti-o
doresti. Iti dai seama cu timpul ca daca esti alaturi
de aceasta persoana doar pentru a-ti intovarasi
singuratatea, in mod inexorabil vei ajunge sa nu mai
vrei sa o vezi. Ajungi cu timpul sa intelegi ca
adevaratii prieteni sunt numarati, si ca cel care nu
lupta pentru ei, mai devreme sau mai tarziu se va
vedea inconjurat doar de false prietenii.
Cu timpul inveti ca vorbele spuse intr-un moment
de manie, pot continua tot restul vietii sa faca rau
celui ranit.

Cu timpul inveti ca a scuza e ceva ce poate face
oricine, dar ca a ierta, asta doar sufletele cu
adevarat mari o pot face.

Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e
foarte probabil ca niciodata prietenia lui nu va mai
fi la aceeasi intensitate.

Cu timpul iti dai seama ca desi poti fi fericit cu
prietenii tai, intr-o buna zi vei plange dupa cei pe
care i-ai lasat sa plece. Cu timpul iti dai seama ca
fiecare experienta traita alaturi de fiecare fiinta,
nu se va mai repeta niciodata.


Cu timpul iti dai seama ca cel care umileste sau
dispretuieste o fiinta umana, mai devreme sau mai
tarziu va suferi aceleasi umilinte si dispret, dar
multiplicate, ridicate la patrat.

Cu timpul inveti ca grabind sau fortand lucrurile
sa se petreaca, asta va determina ca in final, ele nu
vor mai fi asa cum sperai.


Cu timpul iti dai seama ca in realitate, cel mai
bine nu era viitorul, ci momentul pe care-l traiai
exact in acel moment.

Cu timpul vei vedea ca desi te simti fericit cu cei
care-ti sunt imprejur, iti vor lipsi teribil cei care
mai ieri erau cu tine si acum s-au dus si nu mai
sunt...

Cu timpul vei invata ca incercand sa ierti sau sa
ceri iertare, sa spui ca iubesti, sa spui ca ti-e dor,
sa spui ca ai nevoie, sa spui ca vrei sa fii prieten,
dinaintea unui mormant, nu mai are nici un sens.

Dar din pacate, se invata doar cu timpul...

Jorge Luis Borges


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 24 Oct 2005, 01:22 PM
Mesaj #29


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



misiu! mwah1.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 25 Dec 2005, 08:12 PM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Jurnal de calatorie-Valea Plopului 24 decembrie 2005 sau Calatorie in Vaile Singuratatii

Nu degeaba metaforic vorbind valea ca forma de relief este asociata tristetii si plangerii. Dar Valenii de Munte este o zona situata la imbinarea intre deal si vale ,la confluenta intre tristete si optimism,intre plangere si bucurie.Acesti copii totusi nu sunt tristi! Sunt numai singuri.Nu foarte singuri totusi pentru ca Dumnezeu le-a calauzit pasii,unora inainte de a se fi nascut,catre acest pastor de suflete care este parintele Tanase si catre oamenii din jurul domniei sale-domnisoara Tatiana,mama Rita si multe alte mame,femei simple din comunele de la Valea Plopului si valea Screzii.

Totusi acesti copii in fata vietii ramin singuri! Principala lor nevoie nu sunt nici hainutele,nici jucariile ,nici lemnele de foc si nici hrana cea de toate zilele ...pentru toate astea se gasesc ori suflete milostive care vin si aduc,ori neasemuita putere si energie a parintelui care scoate bani din piatra seaca.Principala lor nevoie ramine...caldura unei familii.Nu a unui camin,caci asta au,ci a unei familii-adica mama si tata.Se vede asta din cit sunt de cuminti si maturi pentru varsta lor.Acesti copii nu au cunoscut negatia desi paradoxal ei sunt rodul unei negatii.Am intrat intr-o camera cu 4 baietei intre 3 si 4 ani.Ne-a condus domnisoara Tatiana-administratorul satului de la Valea Screzii.Aveam mainile goale.Ciocolata ,dulciurile si tot ce mai adusesem le descarcaseram deja si urmasera calea camarilor si bucatariei.Trei dintre baieti la vederea vizitatorilor s-au ridicat din patuturi veseli si au inceput sa se agite.Tatiana ii intreaba: Copii,ce spuneti? La care ei ramin pret de citeva secunde perplecsi.Apoi unul dintre ei ca intr-o revelatie striga razand,fericit ca a gasit primul raspunsul...Multumesc!

Da,stimati cititori,acesti copii au invatat a spune multumesc inainte de a primi vreo recompensa.Inainte de buna ziua pentru ei exista cuvantul MULTUMESC.Si de fapt acel copil avea dreptate...el ne multumea ca am venit sa-l vedem.Noi am ras,domnisoara l-a corectat,dar acel copil in acel moment a spus bine ce a spus si in acel moment acel copil a fost mai destept decit o mie de adulti si cu siguranta la 3 ani mult mai destept decit cei ce l-au zamislit,majori fiind, ca sa-l abandoneze acolo.

Acest topic a fost editat de Michelle: 25 Dec 2005, 09:58 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 25 Dec 2005, 08:30 PM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



In alt dormitor 2 baietei si o fetita.Nicu ,Mihai si Minodora.Se prezinta vioi inainte de a le cere sa o faca.Mincasera si era ora de culcare .Somnul de dupa amiaza.Dar ei n-aveau chef sa doarma pentru ca vizitatorii erau mult mai interesanti.Cineva care sa stea de vorba cu ei.Fara rugaminti sar repede sa ne spuna poezii.Nicu cel peltic si mare vorbaret de altfel, da tonul...'pune tu Miai plimu'!

Ii intreb daca stiu sa scrie.Daaa...suna repede raspunsul!Scot din sac o felicitare, adusa cu gandul ca poate parintele vrea sa ne scrie vreun gand bun,si i-o intind unuia.Vor toti sa-mi deseneze ceva.Ghiciti ce deseneaza primul?Ati ghicit ...o casa!Al doilea ...un copil.Al treilea...tot un copil.Se avanseaza ideea de a desena totusi si o masinuta.Incearca unul ceva ...dar nu stiu de ce am senzatia ca tot un copil sau o casa ar fi iesit.Ne luam la revedere caci timpul fuge si pe parinte inca nu l-am intalnit.
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Nicu_deseneaza.jpg ( 122.59K ) Numar descarcari: 50
 


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 25 Dec 2005, 09:07 PM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Cind am ajuns la Valea Strezii eram ca si cazuti din nori.Ne indrumase un satean catre un palc de 6-7 case ,unele neterminate doar incepute.Acest loc este un sat in devenire.Au deja aici citeva adaposturi pentru copii abandonati sau veniti din orfelinate si cel mai important lucru, au o biserica.Biserica reprezinta vatra acestui sat.Vara pe campul din vecinatate se face o tabara pentru turisti.Vin si straini,ne spun copiii.Unii dau bani sa se mai construiasca o casa si atunci casa le poarta numele..Casa Tirol sau Casa Americana.Altii ar vrea probabil sa infieze,dar parintele n-are incuviintarea autoritatilor de a se ocupa de adoptii.Cu chiu cu vai abia a obtinut dreptul si cele 1001 autorizatii sa se ocupe de ei.Nu singur si nu de capul lui,bineinteles.DPC-ul(Directia pentru protectia copilului) e cu ochii pe el ca pe butelie.Frecvent vin controale sa constate ca totul e in regula.Parintele diacon are si el triplu rol.Este asistentul lor social,profesor la orele de religie si conducatorul unui cor.
Parcam,coborim din masini in dreptul unei case care are pictat chipul lui Isus pe un perete exterior.De undeva se aud colinde si cantece bisericesti.Se apropie timid de noi un copilas mititel cu cizmulite albe de cauciuc in picioare.Tine in mina un Cd player si pare ca asculta ceva.Intru in vorba cu el.Cum te cheama?..Ion...Stii cumva este aici parintele Tanase?...Nu,dar aicea sta baiatul lui
Intram...dam buna ziua ,dar in casa nu era nimenicu toate ca usile erau deschise.Ne intoarcem la pustiul ce asculta de zor la CDplayerul lui.Auzi,dar de tine cine are grija?...Eu sunt aici cu mama ...Aha! Si de ceilalti ?...pai,e d-soara Tatiana...Si unde e d-soara Tatiana?...pai,acolo cu oamenii aia! si ne arata cu degetul la casele din fata o femeie bruneta intre doua varste care sta de vorba cu citiva oameni veniti cu 2 masini....Bravo mai,esti destept!!

De fapt copilul m-ar fi lamurit de mult,dar eu n-am stiut cum sa-i pun intrebarile.

PS.L-am intrebat mai tarziu daca asculta muzica.Am dat pe spate cind mi-a raspuns ca el asculta jurnale. thumb_yello.gif
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Ion_asculta_jurnale.jpg ( 118.97K ) Numar descarcari: 48
 


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 25 Dec 2005, 09:54 PM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Acest asezamant s-a nascut avand la temelie o idee mai veche a parintelui Tanase in lupta lui contra avortului.Asa ca totul a inceput cu fundatia ProVita.Treptat vestea a prins aripi si femei din toata tara veneau aici sa nasca departe de "ochii lumii".Unele lasa copilul si apoi se intorc sa-l ia cativa ani mai tarziu,altele vin-chiar insotite de vreo ruda:hoh:,nasc,pleaca si nu se mai intorc niciodata.Sau se intorc sa-l viziteze asa cum te duci sa veZi animalele la gradina zoologica.Statul pentru acesti copii nu poate da nici macar alocatia,darmite vreun altfel de suport.Teoretic banii de alocatie ar trebui sa vina de la primarie.Dar copiii,avand parinti totusi cu alt domiciliu decit Valea Plopului,nu fac obiectul responsabilitatii acestei primarii,si-asa destul de sarace!Iar statul zice mersi si se face ca acesti copii,care au totusi si certificat de nastere si de botez,nu exista!! cry.gif

Acest topic a fost editat de Michelle: 25 Dec 2005, 10:28 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  Pe_mine_ma_cheama_Andra.jpg ( 126.19K ) Numar descarcari: 47
 


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 25 Dec 2005, 10:44 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Parintele Tanase are 6 copii,ne spune Florentina.Cinci ai lui si unul infiat.Flori este una din fetele maricele de la valea Strezii,e in clasa a opta si vrea sa dea la liceul teologic din Bucuresti.Nu stie ea cum se numeste exact acest liceu sau unde se afla,dar i s-a promis ca va putea sa ajunga acolo.Are si voce,cinta in corul bisericii iar parintele-diacon o pune mereu sa dea tonul.Iar ea modesta spune:Haideti,parinte,dati dumneavoastra,ce stiu eu...!
Ce nu stie Florentina este ca parintele Tanase are de fapt 216 copii.Pentru ca atatia sunt raspaditi in cele 3 locatii din Valea Plopului si Valea Strezii sau prin casele satenilor.Cind am fost la el tocmai spovedea citeva credincioase intr-o anexa friguroasa a bisericii.Biserica mare era in renovare si isi improvizase acolo un salas sfant.N-a vrut sa ne lase sa plecam pina nu sta de vorba cu noi,dar nici pina nu termina cu spovedaniile n-avea cum pleca.Si-atunci ne-a indemnat sa vedem copiii.Iar eu in naivitatea mea,crezand ca cei din Valea Strezii fusesera toti i-am raspuns repezit:I-am vazut! la care dansul...Ati vazut 216?
Si atunci am ramas sa-i vedem si pe cei din camarutele din curtea bisericii din Valea Plopului.De acestia are grija mama Rita. O mama de milioane. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Michelle: 25 Dec 2005, 11:42 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 25 Dec 2005, 11:07 PM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Doamne, Michelle, abia astept continuarea ! smile.gif


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:10 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman