HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

2 Pagini V   1 2 >  
Closed TopicStart new topic
> [Arhiva] De Ce Nu Merg Romanii La Vot?
Mihai
mesaj 11 Jun 2003, 06:52 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Participarea romanilor la vot in cadrul alegerilor din 2000 a fost sub asteptari, ca de obicei.
De ce considerati ca nu participa romanii la alegerea omului care urmeaza sa devina presedinte? Lipsa de interes? Lipsa de optiuni? Lipsa de mediatizare?
Orice parere este binevenita smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iarina
mesaj 23 Jun 2003, 04:51 AM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 308
Inscris: 3 April 03
Forumist Nr.: 160



Ma gandesc ca sunt situatii gen sa votezi intre Vadim si Iliescu, cum a fost cazul precedent cand nici eu nu am mai putut sa ma duc. La primul vot am fost, dar la al doilea nu am mai rezistat, fiindca efectiv nu vroiam sa pun votul pe nici unul din ei. De ce nu se duc nici la prima votare oamenii n-as putea sa explic fiindca nu sunt in pielea lor. Cred totusi ca lipseste interesul intrucatva, mediatizarea e suficienta.


--------------------
Success usually comes to those who are too busy to be looking for it.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 23 Jun 2003, 08:51 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Si eu am fost in situatia IARINEI la alegerile trecute... si ma gandesc cu groaza ce o sa se intample in 2004.
Cat despre mersul la vot cred ca nu este mic fiindca lipsesc campaniile de mediatizare sau din lipsa de informare. Procentul celor care merg la vot este cam acelasi in foarte multe state. Exista o majoritate care de regula este suficienta si un numar de cetateni care fie din considerente personale fie din subestimarea vietii politice nu voteaza.

Acest topic a fost editat de Petru Ionescu: 23 Jun 2003, 08:52 AM


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jun 2003, 08:51 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cain
mesaj 23 Jun 2003, 03:41 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Pentru ca votam PRIN ELIMINARE, nu DIN CONVINGERE. Asa ca ce rost ar sa te zbati ... Te scoli dimineata, ratezi o duminica de stat la bere ... wink.gif Din pacate clasa politica din Romania nu se trezeste, sau poate nici nu are interes...

Acest topic a fost editat de Petru Ionescu: 24 Jun 2003, 09:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 25 Jun 2003, 12:02 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



-Lipsa de optiuni
-Neconstientizarea importantei votului
-Nu in ultimul rand , lenea
-Analfabetismul si semianalfabetismul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 27 Jan 2004, 01:34 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



De ce? fiindca pana la urma ramai ca ala din Caragiale... si io cu cine votez?


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Jan 2004, 02:05 PM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Lipsa de optiuni reale, care genereaza lipsa de interes...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mundus
mesaj 15 Feb 2004, 12:21 AM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 209
Inscris: 7 December 03
Din: Braila
Forumist Nr.: 1.400



Romanii nu merg la vot deoarece politicienii au reusit sa-i scarbeasca sau pentru ca si-au pierdut speranta.
La urma urmei politicienii nostri sunt toti o apa s-un pamant. Astia se bazeaza pe interesele personale si habar nu au ce inseamna sa aibe culoare politica, principii. Cati dintre cei care sunt inscrisi in vre-un partid politic cunosc doctrina partidului.

In plus baietii de la Mafia au exprimat foarte bine parerea simplului cetatean in melodia Romaneste. Nu credeti? biggrin.gif cool.gif cool.gif cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 15 Feb 2004, 08:16 AM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Romanii nu merg la vot pentru ca s-au simtit inselati de actuala clasa politica care una spune in campania electorala, alta face cand ajunge la guvernare. Daca incercam sa citim presa interbelica vom constata aceeasi situatie existenta in politica romaneasca, dintre cele doua razboaie mondiale.
Cei care merg: majoritatea au un interes, asa cum se intampla si in tarile dezvoltate. Au interes, de exemplu, sa scada impozitele, il voteaza pe x care a promis ca le va scade. Daca nu-l cred in campanie, nu-l voteaza. Daca constata ca s-au inselat, adio nu-l mai voteaza a doua oara.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Feb 2004, 08:17 AM
Mesaj #10


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Eu admit ca sunt foarte dezorientat!
Cu toate partidele astea de centru-dreapta, centru-stinga, centru-centru, etc. habar n-am ce naiba sa astept de la ei
Probabil un partid de stinga-dreapta, si poate o sa votez


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 21 Feb 2004, 04:00 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nu merg romanii la vot pentru ca n-au cu cine,nu exista nimeni care sa fie deosebit intre politicieni.La alegerile viitoare cred ca iar il votez pe cel mai putin rau intre cei rai.
Cei care l-au votat pe Vadim sunt cei care simt nevoia de "lege si ordine" dar Vadim nu e bun pentru asta.
Cea ce lipseste e un candidat bun,dar cred ca e greu sa ajungi in politica si sa fii si pus in cursa pentru presedintie daca nu ai relatii si esti si cinstit.E simplu:oamenii destepti nu intra in politica iar cei ce ajung sa candideze sunt descurcaretii.
Oricum un om politic din asta atunci cand are ocazia sa faca ceva pentru tara,primul lucru la care se gandeste este daca are aprobarea sefului,si a partidului,doar nu o sa riste sa piarda traiul bun pe care il are ,apucandu-se sa faca treaba de capul lui.De aici se vede nevoia unui conducator bun,si atunci si cei de sub el il vor urma de voie de nevoie
Eu sunt pentru sistemul din USA cu presedintele sef al guvernului,sa stiu pe cine aleg.
Si sunt si pentru votul uninominal,dupa ce am vazut ca l-au respins nu mai vreau sa aud de nici un politician.

Acest topic a fost editat de Jet Li: 21 Feb 2004, 04:00 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 24 Feb 2004, 03:32 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Cred ca nu se merge la vot pt ca toate partidele politice s-au cam perindat deja pe la guvernare si nu s-a intamplat nimic din ceea ce s-a promis. Romanii au lehamite de politica si daca intrebi pe cineva la intamplare despre politica o sa iti raspunda ceva de genul "Oricum nu mai are rost! Toti sunt niste ......."
sad.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 8 Apr 2004, 01:29 AM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



Io nu votez ca sunt anarhist. m-am intalnit cu un fost coleg de facultate a fost rapotor pe judetul ialomita.
am ramas cu gura cascata cand mi-a povestit ca au fost localitati care au inregiostrat prezenta la vot 102%
cred ca aia au stat cu urma la intrarile si iesirle din oras...!
asa e doar un aspect... nu mai dau exemple ca si eu incep sa ma enervz cand imi aduc aminte...
asa ca de al dreaq nu voi vota nici acuma...
sau daca o sa candideze o sa votez cu Mudava!
laugh.gif


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 9 Apr 2004, 11:39 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



De ce ar merge cineva la vot ?
Eu nu voi vota, desi sunt interesat de viata politica.
Pe cine sa votez ?
Un nebun (Vadim) ?
Un fost activist (Nastase) ?
Un functionar (Stolojan) sau un baiat de cartier (Basescu) ?
Mai ramane cineva cu sanse reale de a castiga ?
Nu prea cred.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 9 Apr 2004, 11:48 AM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



cum de ce nu merg?
doar 30% sunt indecisi!...
restul ...


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 13 Jul 2004, 07:07 PM
Mesaj #16


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



QUOTE (Mundus @ 15 Feb 2004, 01:23 AM)
Romanii nu merg la vot deoarece politicienii au reusit sa-i scarbeasca sau pentru ca si-au pierdut speranta.
La urma urmei politicienii nostri sunt toti o apa s-un pamant. Astia se bazeaza pe interesele personale si habar nu au ce inseamna sa aibe culoare politica, principii.

L-am citat doar pe mundus pt ca argumentul lui este foarte raspandit printre foarte multi romani.
Marturisesc ca URASC mentalitatea asta! Suna de parca am avea disperata nevoie de un ELIBERATOR fantastic. Si poate ca asa este, dar realitatea e ca NU VOM AVEA! Poate ca daca romanul nu s-ar mai agata de iluzii si ar pune osu' la treaba ar fi ceva...
Atatia romani sunt puturosi... Fi-le-ar sila de ei... Ma scarbesc astia. Nu zic ca aia de la conducere ar fi mai sfinti.

Daca un roman de rand ar ajunge brusc la putere, s-ar mai gandi de unde a plecat? Si sa ne gandim ce fel de oameni ajung la putere... ca doar nici unu nu-i sfant. Toti insala, mituiesc, etc... Toti cu bani. De unde are banii? Simplu: FURA de la prosti.


--------------------
* * * Nu lćsa visele sć piarć, pentru cć dacć visele mor, viaža nu este decāt o pasćre cu aripi rupte care nu mai poate sć zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 19 Jul 2004, 01:28 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
votati ION ILIESCU.de ce sa nu-l votam?


Pentru ca nu mai poate candida ar fi un motiv destul de bun ? thumb_yello.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Jul 2004, 01:23 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Este clar ca motivatiile neprezentarii difera de la om la om dar s-au conturat aici cateva idei:
1. Cei mai multi considera pe toti politicienii corupti si cred ca nu au de unde sa aleaga prin urmare de ce sa se mai oboseasca
2. Deriva din primul si este un soi de comoditate sau lene sau indiferenta sau lehamite fata de viata politica
3. Oamenilor le pasa mai mult ce vor manca maine decat cine ii va conduce in urmatorii 4 ani
4. Valabil mai mult pentru parlamentare, nu prea exista o imagine clara a reprezentatului in parlament, de fapt este o prapastie intre parlamentari si majoritatea romanilor.
5. Multi considera ca si cu votul si fara votul lor tot aia iese sau faptul ca acel candidat pe care ei il prefera oricum nu are sanse
6. Uneori a se uita la TV sau a face o excursie sau a bea o bere sau orice alta activitate este considerata ma importanta decat votarea.
7. Unora le este lene pur si simplu sa ia o decizie (pe cine sa voteze)

Lista ar putea continua dar cred ca nu este foarte constructiva ba mai mult le dam idei celor care nu vor sa mearga la vot, cum sa isi motiveze mai bine neparticiparea fata de constiinta lor.
Poate ca ar fi indicat sa postam si cateva motive pentru care sa mergem la vot:
1. Cred ca cel mai important motiv este: de ce sa il lasi pe altul sa decida pentru tine? Ce ar fi sa ne imaginam ca dintre toate relele o sa iasa cel mai rau si in plus o sa iasa pentru ca persoanele pe care tu le urasti (de exemplu hotu care ti-a furat mobilul) au votat pe cel mai rau. Trebuie sa mergem la vot pentru ca e singurul moment in care putem decide pentru noi si ar fi pacat sa ii lasam pe altii sa decida.
2. Trebuie sa mergem la vot pentru ca doar o data la 4 ani avem puterea de a sanctiona pe acei politicieni care ne-au suparat si de a-i premia pe cei care urmaresc si interesele noastre. Parerea conform careia neprezentarea este un protest sau o sanctiune pentru toti politicienii este gresita. Neprezentarea este o sanctiune impotriva democratiei.
3. Trebuie sa mergem la vot pentru ca este un drept al nostru castigat cu sange si sacrificii din partea unor oameni si cel putin in felul acesta sa cinstim sacrificiul lor.

Politicienii sunt corupti? Isi urmaresc propriile interese? Evident ca da. Oricine ar avea acces la putere s-ar folosi de asta in scopiuri proprii. Pe de alta parte pentru a-si pastra accesul la putere trebuie sa le pese de alegatori. Aici intervine democratia si dreptul la vot: daca ii sanctionam pe cei delasatori si ii promovam pe cei care fac ceva in interesul comunitatii, atunci incet incet se va forma o constiinta a oamenilor politici care stiu ca pentru realizarea intereselor personale este nevoie sa aiba grija si de interesele majoritatii.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jul 2004, 02:10 PM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



actionmedia: thumb_yello.gif

Ai pus punctul pe i. Cat timp pierdem pentru a vota? Cateva minute, odata la patru ani. Cine l-a vazut la tv pe Nastase buimacit si promitand marea cu sarea in ziua in care PSD-ul a pierdut alegerile locale, nu se poate sa nu fi inteles un lucru atat de evident, dar atat de ignorat: politicienilor le este frica numai de votul nostru. Votul este singura noastra arma, singurul mijloc prin care ii putem obliga sa tina seama si de noi. Nu-i pacat sa nu folosim aceasta arma, atunci cand avem ocazia?

Acest topic a fost editat de abis: 27 Jul 2004, 02:10 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 28 Jul 2004, 04:29 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Va fi pacat atunci cand vom fi siguri ca ii votam pe cei pe al caror nume punem stampila, cand voturile nu vor mai fi redistribuite.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 28 Jul 2004, 05:19 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Foarte bine spus!!
Dar tu ce ai facut in sensul asta? Sau astepti sa faca altii, cum o fi norocul.... Poate vin americanii si schimba legislatia.
Hai sa mergem sa ii votam pe aia care au sustinut votul uninominal, atunci nu va mai fi cazul de redistribuire.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jul 2004, 07:18 AM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pro Democratia a strans semnaturi pentru un proiect de lege care prevedea introducerea votului uninominal la alegerea ambelor camere ale parlamentului. Proiectul a fost sustinut de PNL si PD, dar a fost respins de celelalte partide parlamentare.
Dar nu cred ca absenteismul de la urne ar fi mult redus prin introducerea votului uninominal. Romanii nu cred ca votul lor conteaza, de asta nu merg la vot. Adica, indiferent ce ar vota, viata lor nu se va schimba...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 29 Jul 2004, 08:39 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (abis @ 29 Jul 2004, 08:31 AM)
Dar nu cred ca absenteismul de la urne ar fi mult redus prin introducerea votului uninominal. Romanii nu cred ca votul lor conteaza, de asta nu merg la vot. Adica, indiferent ce ar vota, viata lor nu se va schimba...

Da, asa este si in plus fiecare negativist de acest gen cauta sa ii influenteze si pe altii si le spune exact faptul ca ca "votul lor nu conteaza", ca politicienii "sunt mana in mana", si indiferent ce ai vota tot aia este.
Ceea ce ne lipseste cel mai mult este o cultura politica solida.
Si cu toate astea votul uninominal ar putea declansa mai multe procese ca de exemplu:
1. Nu prea vor mai exista migratii politice dintr-un partid in altul pe criteriul: "ne dam cu aia care au sanse", prin vot uninominal ponderea cea mai mare in optiunile alegatorilor ar fi individul si nu partidul (vezi exemplul Vanghelie)
2. Politicienii vor fi mai atenti cu ceea ce fac si ce spun pentru a-si asigura sanse in legislativul urmator.
3. Lupta politica se va muta din interiorul partidului (pentru un loc eligibil pe liste) in parlament pentru castigarea electoratului.
Votul uninominal nu va aduce mai multi oameni la vot dar este un pas catre o viata politica sanatoasa in Romania care in final va atrage mai multi oameni la vot.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 29 Jul 2004, 09:45 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Nu uita ca exista doua tipuri de politicieni. Cei 'de fatada' si cei care efectiv fac politica (si nu numai) la greu. Votul uninominal ii va obliga pe multi politicieni din a doua categorie sa-si caute o 'fatada' (sau mai multe) de incredere si cat se poate de 'controlabila'.

Acest topic a fost editat de Achernar: 29 Jul 2004, 10:55 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 29 Jul 2004, 11:04 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



De fatada sau nu, controlabili sau nu, important este sa faca ceva care sa se simta, sa se vada.
Pana una alta nu suntem singura tara cu absenteism la vot, mai toate tarile democratice au aceasta prblema, nici la americani nu se prea duce lumea la vot.
Cand lumea va intelege ca "politica este o curva" cum bine spunea cineva si politician adevarat fara sa se prostitueze nu exista, iar ceea ce conteaza este cat de bine iti este tie ca acel politician, curva cum este sa fie ales. Este simplu ca buna ziua. Prostitutia se zice ca e cea mai veche meserie din lume, despre coruptie pot spune ca de asemenea are radacini vechi si este inrudita cu prostitutia. Tot ceea ce conteaza pentru omul de rand este ca acel politician sa faca ceva pentru el. Pentru unii e de ajuns sa ii dea 2 beri si se duce si-l voteaza. Pentru altii mai emancipati si care cred ca formeaza marea majoritate a celor scarbiti de politica si care absenteaza masiv de la vot trebuie sa faca ceva palpabil pentru ei, pentru familia lor, pentru comunitatea in care locuiesc.
L-am dat exemplu pe Vanghelie. Uite inca un exemplu: Mazare, stie cam toata lumea cine este Mazare si cum se foloseste de putere si totusi lumea il voteaza, oare de ce? Pentru ca face ceva pentru comunitate. Restul problemelor sunt trecute cu vederea. Unii prefera sa se abtina si sa nu mearga la vot, dar tacit aproba unul sau altul dintre candidatii validati.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 2 Aug 2004, 06:28 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



In primul rand, PNL si PD au sustinut proiectul de lege privind votul nominal doar in momentul in care au ajuns in opozitie.
Pe cand erau aliati la guvernare, desi au avut ocazia, nu au facut nimic in acest sens.
In plus, spuneam si in alta parte ca nici unul dintre partidele mari nu are interesul de a se aplica votul nominal, pentru simplul motiv ca ii anuleaza posibilitatea de a obtine o "halca" apreciabila din voturile redistribuite.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 3 Aug 2004, 10:45 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Da - asa e! Dar uiti un amanunt. Atunci nu era Stolojan la conducere wink.gif Daca ar fi fost poate era altfel cu votul uninominal. Eu il vad votand asa un proiect de lege oricand! Imi place omul ala - mi se pare un candidat de nadejde.
Si la chestia cu halca ai dreptate... cam asa e....


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 4 Aug 2004, 03:47 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Probabil si eu il voi vota pe Stolojan, dar nu pentru ca imi place enorm, ci pentru ca, in opinia mea, e cel mai bun dintre potentialii candidati. Cat priveste sustinerea pe care el ar acorda-o unui asemenea proiect de lege, sunt circumspect. Dar cine stie ? Mi-ar placea sa cred ca ai dreptate.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 1 Sep 2004, 01:37 PM
Mesaj #29


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Intrebarea este daca alianta castiga si dezamageste, la randul sau, electoratul, ce va urma? Pentru cine vor mai merge romanii la vot? Nu pot sa nu remarc, deocamdata, nici o schimbare demna de luat in seama, la nivel local, de exemplu, acolo unde ei au castigat alegerile.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 1 Sep 2004, 02:42 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Cum asa ? N-ai remarcat prima miscare ? Sambata dimineata program de maturat ! Intre noi fie vorba, intretinerea curateniei in zona domiciliului sau a locului de munca e practicata in toata Europa, dar nicaieri nu exista 'programare la ora fixa'. Sunt tare curios ce activitati patriotice vom avea de prestat sambata dupa amiaza, duminica dimineata, etc. Ca doar n-o sa-i lase pe aia de la REBU sa se extenueze !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 1 Sep 2004, 03:03 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 1 Sep 2004, 02:50 PM)
Intrebarea este daca alianta castiga si dezamageste, la randul sau, electoratul, ce va urma? Pentru cine vor mai merge romanii la vot? Nu pot sa nu remarc, deocamdata, nici o schimbare demna de luat in seama, la nivel local, de exemplu, acolo unde ei au castigat alegerile.

Păi e simplu:
Iese iar PSD, apoi iar apare o "Alianţă", apoi iar PSD, s.a.m.d.
Pānă cānd īntr-un final unii sau alţii īşi vor da seama că trebuie să mai ţină seama şi de electorat dacă vor să prindă 2 mandate la rānd. Deocamdată nu există o diferenţă mare ca şi preferinţe ale electoratului īntre cele două formaţiuni principale şi de aici apar tot felul de compromisuri pe de o parte dar şi delăsare pe de altă parte. Dacă unul cāştigă cu vreo 60-65% atunci lucrurile se schimbă. Opoziţia va trage tare, iar puterea va avea grijă să nu facă greşeli
Poate că ar trebui să "taxăm" şi cea mai mică greşeală.
Ar trebui să avem curajul să ne schimbăm opţiunile oridecāte ori o cere situaţia.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 1 Sep 2004, 03:05 PM
Mesaj #32


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai exact asta ma ingrozeste, ideea ca iar am ajunge sa alegem PSD, ca unica alternativa si invers. sad.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 1 Sep 2004, 03:14 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



hmm.gif stati asa - ca pina una alta PSD-ul pare sa fi tras unele invataminte din esecul de la locale ... si, macar la capitolul imagine, se straduieste sa mai dreaga busuiocul cum poate - ati vazut ultimele clipuri despre "predarea stafetei in PSD" ? wink.gif
Sau ce propaganda se face alegerilor din filialele PSD ?

Mie unul mi-e sa nu se repete situatia din 1992, cind opozitia de atunci a avut un scor bun la locale, acistigat mai multe orase importante, dar ... a capotat lamentabil ( si pe mina ei !! sad.gif ) la generalele din septembrie ... ph34r.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 1 Sep 2004, 03:25 PM
Mesaj #34


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Tu chiar crezi ca ma impresioneaza schimbarile lor de imagine? Ca sa nu mai spun ca nu mai crede nici dracu' in asa ceva, cand e vorba de PSD.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 1 Sep 2004, 03:27 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 1 Sep 2004, 04:18 PM)
Pai exact asta ma ingrozeste, ideea ca iar am ajunge sa alegem PSD, ca unica alternativa si invers.  sad.gif

Eh, nu mai pune şi tu la suflet. laugh.gif Gāndeşte-te că schimbări semnificative oricum nu vor fi indiferent cine e la guvernare (probabil cu excepţia PRM hh.gif ) Adică dacă trecem de prejudecata că ala e mai bun şi ala e mai rău putem să le arătăm cine are de fapt puterea o data la 4 ani devil.gif

Acest topic a fost editat de actionmedia: 1 Sep 2004, 03:27 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 06:26 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman