HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

 
Closed TopicStart new topic
> [Arhiva] A Vota Sau A Nu Vota?!, asta e intrebarea...
Petru
mesaj 15 May 2004, 10:22 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Cei cativa tineri cu care am vorbit, mi-au zis ca tind din ce in ce mai mult sa creada ca votul lor nu e necesar si ca prin urmare ar trebui sa nu se prezinte la urna de vot. Incercarile mele de a-i convinge ca in felul asta ii lasam pe altii sa ne aleaga conducatorii au fost inutile si nu de putin ori m-am izbit de un zid al indiferentei civice extraordinar.
Dar stiu ca nu numai in Romania se intampla asa ceva, stiu ca vesticii se confrunta si ei cu probleme asemanatoare. Si nu e o problema care sa treaca cu vederea prea usor... cum va arata societatea peste cativa ani, daca cei care o vor reprezenta sunt in aceste momente "pe dinafara"?
Credeti ca fenomenul in cauza este ingrijorator sau pur si simplu e doar una din fatetele democratiei?

Pentru cei interesati am gasit un editorial scris de Andrei Plesu care poate face mai mult decat o mie de cuvinte:
http://jurnalul.ro/modules.php?op=modload&...order=0&thold=0

Acest topic a fost editat de Petru: 15 May 2004, 10:27 AM


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tihomir
mesaj 15 May 2004, 01:21 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 271
Inscris: 8 March 04
Forumist Nr.: 2.510



As zice ca e unul din defectele democratiei,mai exact ale politicianismului.Lumea e dezgustata de omul politic,asa cum e el azi,mai ales la noi unde fie vb intre noi nu prea ai de unde sa alegi.Partidele au doctrine doar de fatada.Majoritatea membrilor unui partid habar nu au in ce consta doctrina respectiva,au intrat doar din pricina eventualelor avantaje personale.Lumea a sesizat asta si de aici pana la lipsa de la urne nu e decat un pas.Cred ca "politica" celor care nu merg la vot e ceva de genul "si tacerea e un raspuns".Atata timp cat la noi nu exista un partid credibil(atat in ceea ce priveste membrii cat si ca doctrina) ar trebui sa nu mai incerci sa convingi pe nimeni sa mearga la vot , nici nu vad cu ce argumente ai putea sa vii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 16 May 2004, 04:19 AM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



un partid, credibil in Ro, a aparut unul, URR, ii zice.

ASA ESTE UNII AU MURIT PT DREPTUL LA VOT SI PE ALTII II DOARE IN COT. Si vina este doar a politicienilor care au decredibilizat politica. Poate un soc... nu stiu, in Fr dupa ce la turul doi de prezidentiale alegerea a fost intre dreapta si extrema dreapta, la ultimile alegeri (regionale) procentajul a crescut cu cateva procente. Cum sa ii convingi sa mearga la vot, nu stiu dar trebuie convinsi! sad.gif


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 May 2004, 04:19 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 May 2004, 11:50 AM
Mesaj #4


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Principalul motiv pentru care romanii nu se vor prezenta la vot este lipsa alternativei. Sunt chemati sa opteze pentru ceva si cineva care i-a dezamagit, fie ca e vorba de cei aflati la guvernare, fie ca e vorba de cei din opozitie. E drept ca pe scena politica au aparut si cateva nume noi (persoane si partide), dar nu sunt suficient de cunoscuti. Iar romanul inca nu e dispus sa acorde credit cuiva despre care nu stie mare lucru. Din pacate. Asa ca prefera sa voteze un rau pe care nu il cunoaste sau sa nu voteze deloc. Iar aceasta lipsa de curaj in a vota o posibila alternativa ne va face sa ne invartim vesnic in acelasi cerc. Apropo de asta, ieri, am vazut pe Explorer un filmulet, genul de documentar scurt, facut de un regizor american, exact pe aceasta tema. Undeva in SUA, candida un singur om, pentru pozitia de guvernator parca. Nimeni nu se mai inscrisese in cursa contra lui, nimeni nu vroia sa ii fie contracandidat, iar pe el oamenii nu mai vroiau sa il voteze. Si faceau exact ca si ai nostri: nu se mai duceau la vot. Cauza: lipsa alternativei. Atunci, a venit tipul de care vb, regizorul, impreuna cu alti cativa si a inscris in cursa electorala, drept contracandidat al celui amintit, un ficus. Da, o planta! Era o chestie simbolica, reprezenta alternativa. In fine, nu ma lungesc prea mult, au parcurs toate etapele necesare...., au fost luati in deradere sau in serios samd. Iar la alegeri planta a obtinut mai multe voturi decat republicanul de care vorbeam. Deci lumea s-a dus la vot in numar mai mare si chiar a votat acel altceva.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tihomir
mesaj 16 May 2004, 01:10 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 271
Inscris: 8 March 04
Forumist Nr.: 2.510



Draga URRistule,noi nu ducem lipsa de partide(dupa cate stiu sunt vreo 20 cu totul),ci ducem lipsa de oameni.Plante nu vreau sa votez,s-au tot votat pana acum.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 May 2004, 01:27 PM
Mesaj #6


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cred ca nu ai inteles ideea.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 May 2004, 05:46 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Eu voi vota. Chiar daca poate nul, voi vota. Incerc si eu sa conving cat mai multa lume sa voteze, chiar si nul, daca nu au cu cine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 17 May 2004, 12:48 AM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE (tihomir @ 16 May 2004, 02:12 PM)
Draga URRistule,noi nu ducem lipsa de partide(dupa cate stiu sunt vreo 20 cu totul),ci ducem lipsa de oameni.

Pai particularitatea URR-ului este ca e facut din Oameni, dovada e ca Neoameni de la celelalte partide ii copiaza cat pot: Roman le-a furat sigla, alianta DA le-a furat culoarea, la ideile propuse de URR s-au dat mai multi.

eu nu-s membru, dar ii sustin pt ca in acest moment cred ca este SINGURUL partid viabil din Romania, care vede pe termen lung si nu pt un ciolan acolo, cat o fi.

sa votam util!



--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 17 May 2004, 02:35 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Eu am votat si voi vota. E dreptul meu. Simt ca sunt datoare sa o fac. Unii nu merg la vot din diferite motive. Pacat. Daca ar vota toti, poate s-ar schimba ceva.


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 17 May 2004, 11:58 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (zar @ 17 May 2004, 01:50 AM)
eu nu-s membru, dar ii sustin pt ca in acest moment cred ca este SINGURUL partid viabil din Romania, care vede pe termen lung si nu pt un ciolan acolo, cat o fi.

"SINGURUL partid viabil" ? Uaaau ! Deci celelalte fac umbra pamantului degeaba ? Pai de ce nu zisesi asa ?
Traiasca Partidul Unic si Viabil ! URRaaaaaaaa !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DeeDee
mesaj 17 May 2004, 12:12 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.925



E dreptul si libertatea mea sa votez! Votul meu conteaza orice ar zice altcineva! Votez in prmul rand ptr mine, ptr viitorul meu si ptr ca nu vreau ca deciziile sa fie luate de altcineva numai din cauza ca mi-am refuzat un drept. Chiar daca nu iese partidul sau persoana pe care mi-am dorit-o eu, sunt linistita pt ca eu stiu ca am facut tot ce am putut


--------------------
Realitatea are limite, imaginatia NU!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 May 2004, 12:42 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Blakut @ 16 May 2004, 06:48 PM)
Eu voi vota. Chiar daca poate nul, voi vota. Incerc si eu sa conving cat mai multa lume sa voteze, chiar si nul, daca nu au cu cine.

Pai daca votezi nul, este exact acelasi lucru ca si cum ai sta acasa. Pentru ca nu-ti exprimi nici o opinie.
A alege inseamna ca, din oferta pe care ti-o ofera partidele (sau independentii, daca este cazul) sa alegi cea mai buna varianta. Sau cea mai putin proasta. Daca nu votezi sau daca iti anulezi votul (e acelasi lucru) inseamna ca pentru tine este acelasi lucru daca la putere sunt cei din PSD, D.A., PRM, URR, AP, UDMR sau cine stie cine. Nu-i chiar acelasi lucru, desi unii politicieni te-au dezamagit, cine va fi la putere in anii viitori. Pentru ca unii sunt nebuni, altii mafioti, altii incompetenti... Dar nu sunt toti la fel de nebuni, mafioti sau incompetenti.
Absenta ta de la vot ii va favoriza tocmai pe nebuni, mafioti si incompetenti, pentru ca ei beneficiaza de un electorat captiv care va vota asa cum a fost conditionat (vezi referendumul). Chiar daca nu poti schimba mare lucru cu votul tau, macar incearca sa-i sanctionezi pe cei din partidul @&% (CENZURAT!). O merita!

Acest topic a fost editat de abis: 17 May 2004, 12:43 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 May 2004, 01:36 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Daca votezi nul se cheama ca votezi, si maresti numarul de voturi necesare pentru a atinge majoritatea.

Asa nu au nici cum sa voteze ei pentru mine.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 17 May 2004, 02:32 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE (stupidpeople @ 17 May 2004, 01:00 PM)
QUOTE (zar @ 17 May 2004, 01:50 AM)

eu nu-s membru, dar ii sustin pt ca in acest moment cred ca este SINGURUL partid viabil din Romania, care vede pe termen lung si nu pt un ciolan acolo, cat o fi.


"SINGURUL partid viabil" ? Uaaau ! Deci celelalte fac umbra pamantului degeaba ? Pai de ce nu zisesi asa ?
Traiasca Partidul Unic si Viabil ! URRaaaaaaaa !

dupa ce-ti trece criza de ironie, poti sa faci si cateva critici justificate?

merci


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 May 2004, 03:13 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Blakut @ 17 May 2004, 02:38 PM)
Daca votezi nul se cheama ca votezi, si maresti numarul de voturi necesare pentru a atinge majoritatea.

In legea alegerilor locale (daca nu ma crezi pe cuvant o sa caut in monitorul oficial si o sa-ti dau articolul) un vot nul nu se ia in considerare. Este exact ca si cum ai sta acasa.
Uite, la referendum de pilda, ca sa nu fie anulat trebuia ca numarul total de voturi valabil exprimate, indiferent daca erau cu DA sau NU, sa fie de cel putin 50% dintre cei inscrisi pe listele electorale. Asa este si la alegeri. Dintre aceste voturi valabil exprimate, deci ne-anulate, se aleg castigatorii.
Oricum, alegerile locale se valideaza indiferent care este rata de participare la vot. Asa ca, iti spun absolut sigur, daca stai acasa sau te duci la sectia de vot doar pentru a-ti anula buletinul de vot, este exact acelasi lucru.
Mai bine du-te si voteaza ori pentru cei care sunt, dupa parerea ta, cei mai buni dintre cei de pe liste, ori impotriva celor pe care ii consideri cei mai rai. Sa te abtii nu este o solutie, pentru ca vei avea parte de conducatori pe care altii i-au ales, si nu tu. Iar acei altii vor face, daca nu te implici si tu, cea mai proasta alegere posibila.
Este evident ca nu votul tau sau votul meu va schimba lucrurile. Dar daca, asa ca tine, cei care vor sa se schimbe odata lucrurile in bine si in tara asta, vor alege sa nu voteze, vor vota numai cei al caror vot este smuls prin santaj sau minciuna. Si vom trai in continuare cu totii in Republica Baronica Romania.
Daca nu-ti place ce vezi in jurul tau, mergi la vot! Rupe-ti cateva minute dintr-o zi de duminica si da o mana de ajutor! Caci fara tine, fara mine si fara altii ca noi nu se va intampla nimic bun in tara asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 May 2004, 03:31 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 17 May 2004, 05:15 PM)
Si vom trai in continuare cu totii in Republica Baronica Romania.
Daca nu-ti place ce vezi in jurul tau, mergi la vot! Rupe-ti cateva minute dintr-o zi de duminica si da o mana de ajutor! Caci fara tine, fara mine si fara altii ca noi nu se va intampla nimic bun in tara asta.

De la R.P.R la R.B.R. ? rofl.gif O republica cu o democratie " a la mexicana" ohyeah.gif


Mergeti fratilor la vot si votati , in mod corect , prin da sau nu !
Daca nu va convine cei actuali dati o sansa si altora.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 17 May 2004, 03:35 PM
Mesaj #17


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Eu m-as duce, da' am o problema cu "a alege", ca nu m-a convins nimeni pana acum. sad.gif
Creierasul meu doreste sa stie "de ce" trebuie sa aleg pe cineva, cu argumente...ce sa-i spun?
Ca nimeni n-are argumente solide pt. a-l alege? cry.gif


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 17 May 2004, 03:36 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE (abis @ 17 May 2004, 04:15 PM)

Este evident ca nu votul tau sau votul meu va schimba lucrurile.

sunt de acord cu mesajul tau, doar fraza de mai sus cred ca nu se integreaza in mesaj. Cred ca ar trb s-o modifici putin: suprima "nu"-ul si schimba pe "sau" cu "si", astfel cred ca s-ar potrivi mai bine si in plus imi place sa cred ca este si simbolic a ceea ce vrem sa numim democratie .


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 May 2004, 04:08 PM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



@Zar
Este sigur ca un vot in plus sau in minus nu poate schimba mare lucru. Nici doua voturi sau zece. Si, gandind asa, decid ca este mai bine pentru mine sa stau acasa, si sa nu ma deplasez pana la sectia de vot. Si, gandind ca mine, sute de mii sau milioane de oameni permit altora, mai motivati sau impinsi de la spate, sa ia decizii in locul lor.
Da, ar trebui sa gandesc asa: "Votul meu va schimba lucrurile!". Daca as sti ca asa gandesc si zar, si flower, si march, si blakut si multi altii, ar fi ceva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 17 May 2004, 04:46 PM
Mesaj #20


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Foarte bine zis! Şi-apoi mai este conştiinţa mea pe care trebuie s-o liniştesc. Domnule, chiar dacă nu iese ăla pe care l-am votat ştiu că am făcut ceva care m-a liniştit. După aia nici n-o să pot să mai comentez ceva din moment ce, la o adică, stau deoparte...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 17 May 2004, 04:54 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE (abis @ 17 May 2004, 05:10 PM)
Da, ar trebui sa gandesc asa: "Votul meu va schimba lucrurile!". Daca as sti ca asa gandesc si zar, si flower, si march, si blakut si multi altii, ar fi ceva.

zar cam asa gandeste: votul fiecaruia conteaza! si este bucuros sa vada ca nu este singurul cand citeste pe acest topic!

sa votam util!


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 May 2004, 06:17 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Mai, voi vota nul doar in cazul in care chiar nu am cu cine vota.

Votul meu nu schimba mult, voturile noastre insa fac totul.


Nu trebuie sa-ti argumentezi votul, daca ai votat din nesiguranta: cand esti intrebat spui 'secret!', si gata...




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The_Kid
mesaj 17 May 2004, 10:44 PM
Mesaj #23


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 11 May 04
Din: Arad
Forumist Nr.: 3.460



Daca e sa privum in istorie unii s-au lupata si si-au dat viata pt. drepturi. Iar noi acuma sa ignoram acest drept fundamental? Nu mai fratilor, eu unu` ma voi duce si voi vota pt o schimbare in bine, chiar daca la prima vedere acest lucru pare un paradox.


--------------------
De la sublim la ridicol nu este decāt un pas. (Napoleon)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 May 2004, 07:33 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Vei vota pentru o schimbare in bine, va fi mai rau si deziluzionat vei emigra in state...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 May 2004, 12:56 PM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (zar @ 17 May 2004, 05:56 PM)
sa votam util!

Lozinca asta era folosita, daca nu ma insel, de catre PNT in campania electorala din 1946 cand, pentru a preveni faramitarea voturilor anti-comuniste, propunea concentrarea lor catre formatiuni reprezentative (in speta, PNT). Electoratul a raspuns si PNT a castigat majoritatea voturilor. Comunistii insa au inversat pur si simplu procentele lor cu cele ale PNT-ului si s-au proclamat castigatori.
In situatia de astazi as intelege apelul tau de a vota util ca pe un indemn de a concentra voturile anti-PSD catre formatiunile politice si personalitatile din opozitie care au sanse maxime in batalia electorala. Sustinatorii partidelor mici, care nu au sanse sa depaseasca baremul minim de 5%, sa-si dea benevol votul (chiar daca pentru asta trebuie sa se tina uneori cu mana de nas...) celor care vor intra totusi in parlament. Indemnul ii vizeaza deci pe simpatizantii PNTCD, AP, URR, poate si PUR, de a vota candidatii Aliantei D.A.
Am inteles corect?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 18 May 2004, 02:49 PM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



obiectiv ar fi corecta lectura ta!

nu stiam ca PNT a folosit lozinca. eu consideram util orice vot care nu merge in directia psd-prm, deci chiar voturile pt ai mici, dar acum tinanad cont de cei 5%... tot asa vad util votul: impotriva psd-prm! biggrin.gif cred ca sunt incapatanat! huh.gif

de fapt imi pun cam multe sperante in astia mici de la URR, iar un "vot util" nu prea i-ar ajuta! oscilez intre simpatia URR si dezgustul PSD.


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 May 2004, 04:49 PM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Zar,
Iti impartasesc frumoasele ganduri pe care le ai despre psd-prm (trebuia sa scriu cu majuscule, dar merita?!). In ceea ce priveste URR, ideea "votului util" ar trebui sa le dea de gandit in perspectiva alegerilor generale. Daca URR va obtine (asa cum banuiesc) un scor electoral in iunie sub 1% *(sau cel mult 2-3%), este evident ca nu poate spera la mai mult nici la generale. Si atunci, pentru ca voturile pe care le va obtine sa nu intre in morisca redistribirilor, de unde nu are avantaj decat partidul cel mai bine plasat, ar fi normal ca liderii URR sa analizeze foarte serios posibilitatea de a fuziona cu unul dintre partidele mai puternice si cu sanse de a intra, totusi, in parlament. Ar avea de ales intre PNL, PD si PUR... Sau ar putea sa negocieze o alianta tripartita cu AP si PNTCD... Oricum, ar trebui sa faca ceva, pentru ca participand de unii singuri la alegeri, cand este clar ca nu pot obtine nici macar jumatate din pragul electoral, este o dovada de inconstienta si de irespnsabilitate politica. Nu conteaza numai programul excelent pe care il au sau capacitatile profesionale ale oamenilor care constituie respectivul partid, trebuie sa aiba si posibilitatea de a pune in practica acest program.

Acest topic a fost editat de abis: 18 May 2004, 04:50 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 May 2004, 04:58 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cu gandul la redistribuirii, un fel de zimbet S-M se vede din cand in cand pe fata pesedeilor tongue.gif Sa ne aducem aminte de pomana din 2000 !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 May 2004, 05:01 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abis @ 18 May 2004, 06:51 PM)
Zar,
Iti impartasesc frumoasele ganduri pe care le ai despre psd-prm (trebuia sa scriu cu majuscule, dar merita?!).

Fii mai specific, te rog. Ii impartasesti sau ii respecti frumoasele ganduri. 43.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 May 2004, 09:31 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Sa avem grija, multe partide mici pot fi sprijinite chiar de PSD in speranta faramitarii votului impotriva lor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 25 May 2004, 12:08 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Cred ca intr-o democratie numai individul poate hotari daca sa mearga sau nu
la vot. Asadar nu gasesc benefica nici o ingradire a dreptului de a vota sau a nu vota.

Eu insa voi alege sa merg la vot.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 25 May 2004, 02:42 PM
Mesaj #32


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Intrucat mai exista un topic pe aceasta tema, va rog sa continuati discutiile aici:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=801&


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman