HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

10 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pnl, Sa fie noul PNL solutia Romaniei?
Cucu Mucu
mesaj 24 Mar 2009, 09:24 PM
Mesaj #1


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Mi-am permis sa il citez pe cocosel:
QUOTE
Revin din nou!! mwah1.gif

Trebuie sa fac masura unor certe si meritate batai din palme pentru o sansa infima dar marunta de a crede ca exista fair-play acolo unde nu ma asteptam.Am asistat recent la o mica si interesanta miscare in spre un bine pe care cei care militeaza pentru onestitate si l-au dorit dintotdeauna.Repet pentru ultima oara nu sunt membru;nu sunt militant dar prin prisma a ceea ce am insusit de-a lungul timpului nu pot sa-mi ascund afinitatea de a crede in litera istorica liberala.Sunt multe de spus si datorita noi atitudini desi s-ar putea sa fie doar un nor de paie pot sa mentin ideea ca inca mai putem spera. thumb_yello.gif
Nu vreau sa aduc laude celor noi veniti in fruntea liberalismului si nici sa critic pe cei care se vor pierde in negura timpului, dar discursul vizibil nu poate decat sa ma incante.Ca simplu cetatean cred ca este momentul ca si cei care cred in puterea cuvintelor mestesugite sa adopte o atitudine.Sunt multi ani de cand am pierdut constanta unui Bratianu,vivacitatea unui Kogalniceanu, tactul unui Ghica.Clasa actuala si aici ma refer in special la cei care ar fi trebuit sa conserve aceste deziderate nu sunt decat niste simple paiete ale unui teatru mut. unsure.gif
Deoarece am fost nevoiti sa trecem printr-o perioada dificila in speta-comunista,si liberalismul a trebuit sa adopte o masca anti-doctrinara in speta anti-comunista cu un program general, slab articulat si care a reflectat doar o situatie de moment.Atunci cand au revenit la mecanismele de conducere ale statului au trebuit sa faca o coagulare care insa necesita o adevarata relansare atat de idei cat si de atitudine.Oamenii de valoare insa lipseau cu desavarsire atunci, cum si acum din pacate lipsesc.As vrea sa cred intr-o reintoarcere la principii..desi intr-o tara in care sunt ridicate la rang de entitati mase inerte din punct de vedere discursiv...cred ca as face o greseala.
Asa cum admit in logica limitatei mele credinte, ca s-ar putea sa ma insel, tot atat de mult macar pentru modul etalat si eleganta principiilor exprimate, mi-as dori sa fie adevarat rolleyes.gif ..aceasta noua tendinta pe care incearca sa o imprime liberalismul actual este un mod absolut necesar al timpului care ne va coplesi.
Este dificil intr-o lume care vrea sa fie amagita si reamagita asa cum bine spunea un ilustru roman "mundus vult decipi ergo decipiatur" sa gasesti resortul si sa incerci sa repui in discutie capacitatea intelectuala de a enunta adevaruri exemplificate. (desi adevarul nu poate fi justificat..el pur si simplu exista si atat ohyeah.gif )
Un prim adevar ar fi acesta :Oamenii sunt liberi cand se preocupa de prosperitatea lor in conditii de egalitate in fata legii... La noi?? Sa fim seriosi.. mad.gif
Haide-ti sa acceptam ca a venit timpul pentru a avea un pic mai mult decat o simpla marlanie..ci un pic de eticheta.Nu fac campanie nimanui ci doar vreau sa subliniez ca dupa mult timp am asistat la o nota de normalitate intr-un ocean de ignoranta.Este greu de inteles pentru unii dupa atata timp petrecut sub acelasi dicton de supunere.
Ar trebui sa descoperim cu totii, ca desi ne situam de o parte sau de alta in definitiv cautam acelasi gand.. jamie.gif "toata lumea vorbeste despre ea, insa nimeni nu stie despre ce e vorba-libertate-liberalism" (Auls Gellus un mare desi necunoscut roman).

A permite naturii tale sa fie corupta prin cuvinte,inseamna a naste o confuzie de valori,e ca si cum ai merge in maini. mwah1.gif


Acum, cu noul presedinte, consider ca PNL merita un topic separat. Cred in Crin Antonescu, asa cum cred si in Ludovic Orban sau Cristian Diaconescu. Reprezinta urmatoarea generatie de politicieni, destepti, cu caracter si onesti. Nu au limba de lemn a comunsitilor gen Iliescu, nu au dualitatea securistilor gen Basescu. Astept ceva de ei, astept o schimbare, acea schimbare de care am fi avut nevoie in '89 daca nu ne furau comunistii revolutia, acea schimbare de care avem nevoie pt a ne recapata locul pe care il meritam pe harta economica a Europei.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 24 Mar 2009, 10:16 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



crezi că ăi vechi le vor ceda locul cu uşurinţă şi cu graţie? biggrin.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 24 Mar 2009, 11:24 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Oricum, cei vechi imbatranesc; constientizeaza sau nu, nu vor sta in topul politic o eternitate.
Pe de alta parte, era de asteptat ca schimbul de generatii sa se faca lent, odata cu evolutia spiritului civic in Romania. Cultura politica a unui popor nu se face peste noapte; si avem conducatorii pe care ii meritam.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Mar 2009, 11:24 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 25 Mar 2009, 12:16 AM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Măi ce mă enervează chestia asta cu "avem conducătorii pe care îi merităm"! Cine s-a băgat în politică?! Ai avut loc de ei după "revoluţie"?! Cunosc personal un fost politician din vremea aceea tulbure care vroia să facă ceva bine pentru ţara asta, chiar credea în ceea ce trebuie făcut, dar au venit "ăştia" şi l-au dat deoparte. E imposibil să te pui cu mafia politică. mad.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 25 Mar 2009, 08:53 AM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



QUOTE(Erwin @ 25 Mar 2009, 12:16 AM) *
Măi ce mă enervează chestia asta cu "avem conducătorii pe care îi merităm"! Cine s-a băgat în politică?! Ai avut loc de ei după "revoluţie"?! Cunosc personal un fost politician din vremea aceea tulbure care vroia să facă ceva bine pentru ţara asta, chiar credea în ceea ce trebuie făcut, dar au venit "ăştia" şi l-au dat deoparte. E imposibil să te pui cu mafia politică. mad.gif


Cine-i ala daca poti spune ?
Un politician decent si pe care l-as vota oricand cu placere e profesorul Nicolae Taran de la Universitatea de Vest. Dupa un mandat in perioada 96-200 s-a retras.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Mar 2009, 08:51 AM
Mesaj #6


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(Erwin @ 25 Mar 2009, 02:16 AM) *
Măi ce mă enervează chestia asta cu "avem conducătorii pe care îi merităm"! Cine s-a băgat în politică?! Ai avut loc de ei după "revoluţie"?! Cunosc personal un fost politician din vremea aceea tulbure care vroia să facă ceva bine pentru ţara asta, chiar credea în ceea ce trebuie făcut, dar au venit "ăştia" şi l-au dat deoparte. E imposibil să te pui cu mafia politică. mad.gif

din pacate avem conducatorii pe care ii meritam, si asta pentru ca au supravietuit in politica acei pe care i-am votat. ca ne-au manipulat, ca ne-au fraierit... si asa mai departe, a fost posibil doar pentru ca noi toti ne-am lasat manipulati si fraieriti. de aia ii meritam pe conducatorii pe care ii avem

sa ne intelegem, politicienii sunt oameni care umbla dupa putere la fel cum afaceristii umbla dupa bani. in toata lumea sunt motivati cam de aceleasi idealuri, si in toata lumea asupra lor planeaza o aura de coruptie. in asta nu ne deosebeste cu nimic fata de alte tari, poate doar atitudinea ingaduitoare de tip "sa se termine cu coruptia, dar daca am eu o nevoie sa dau o spaga ca sa ma bag in fata sa se poata"

ca sa ne intoarcem la topic... Crin si Ludovic au convins pe liberali ca accesul la ciolan e mai important decat verticalitatea pe care si-o dorea Calin...
dupa cum vedeti, liberalii sunt oameni cu nevoi ca si noi toti ceilalti, si care isi doresc la putere "no matter what". probabil ca unul din argumentele lor ar fi "da, e usor pt Tariceanu sa accepte opozitia ca are de unde"


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 4 Apr 2009, 11:59 AM
Mesaj #7


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Prima mea reactie a fost aceea de a declara public ca, probabil, am sa il votez pe Antonescu.
Dar, intre timp, a aparut o problema. Din discutie in discutie, cineva a lansat o ipoteza cu sanse mari de a deveni realitate, daca vor fi conditii prielnice.
In situatia in care Antonescu (sau Geoana, LOL!) va castiga alegerile, PSD-ul va intoarce armele si ne vom trezi cu o coalitie PSD-PNL. Ideea ma inspaimanta atat de mult, incat nu sunt sigur ca am sa ma duc la vot.


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ˇEn
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nicolin
mesaj 6 Apr 2009, 06:48 AM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 16 May 07
Din: Bukres
Forumist Nr.: 9.837



QUOTE(Cucu Mucu @ 24 Mar 2009, 09:24 PM) *
Cred in Crin Antonescu, asa cum cred si in Ludovic Orban sau Cristian Diaconescu. Reprezinta urmatoarea generatie de politicieni, destepti, cu caracter si onesti.

Orban?
Dashtept si honest?
E o gluma (proasta), nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 6 Apr 2009, 08:56 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu exista politicieni cinstiti. Peste 20 de ani poate vor exista, acuma nu. Noul PNL? E la fel ca vechiul PDL. Trebuie sa moara toti politicienii scoliti in comunism sau de comunisti ca sa se mai miste ceva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 May 2009, 11:59 AM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Antonescu, aseara la Realitatea: "Părerea mea, fără să fiu economist, este că pe ultimii metri, pe ultimele luni, Guvernul Tăriceanu, a făcut risipă, hai să nu îi spunem risipă, putea să fie mai strâns la pungă. Din considerente electorale s-a întâmplat acest lucru, din considerente electorale noi am făcut risipă"

„Pe ce s-au dus aceşti bani, că doar nu i-au băut domnii Tăriceanu şi Vosganian, s-au dus pe pensii, salarii. Eu nu sunt un apărător cu orice preţ al fostului guvern. Guvernul Tăriceanu a făcut greşeli, a făcut poate greşeli spectaculoase, dar a făcut şi lucruri bune"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 14 May 2009, 01:06 PM
Mesaj #11


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



A vorbit cu virgula intre subiect si predicat? 'Nts, 'nts, 'nts...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 May 2009, 01:08 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(nefertiti @ 14 May 2009, 02:06 PM) *
A vorbit cu virgula intre subiect si predicat?

Sursa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 14 May 2009, 01:12 PM
Mesaj #13


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Da, almanahele lui Vanghelie e molipsitoare.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 May 2009, 01:49 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



N-am de unde sa stiu daca greseala apartine redactiei sau lui Antonescu


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 2 Jun 2009, 02:36 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Mie mi-a placut noua declaratie cu privitre la "statul minimal", "impozitul unic de 10%" si "TVA 15%", cica ar fi o idee mai veche de-a lui Patriciu dar suna bine ca obiectiv. Sa vedem si un plan concret de realizare a acestui obiectiv si ma duc si ii votez.

Oricum la Europarlamentare o sa votez PNL Asa, ca sa dau o palma actualei coalitii, mai ales lui Pogea si lui Boc.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 2 Jun 2009, 02:49 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



Eu nu cred ca e un nou PNL.
Este acelasi lup, cu parul schimbat si atat. La maretele alegeri care urmeaza voi fi mandru sa fiu absent. Nu exista nici macar un partid caruia sa-i pot da votul avand cugetul impacat.
Poate ma prezint doar ca sa-mi anulez buletinul de vot. biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Jun 2009, 05:25 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Energie @ 2 Jun 2009, 03:49 PM) *
caruia sa-i pot da votul avand cugetul impacat.Poate ma prezint doar ca sa-mi anulez buletinul de vot.

Pe mine ma apuca strechea cand va aud spunand chestia asta. ranting.gif Pai daca toti gandesc asa cum sa avem o societate care poate fi numita democratica, nu mai suntem in comunism cand existau programe unice, cincinaluri, nu existau alte partide, candidati, polemica etc. Ca cetatean trebuie sa gasesti macar o parte din dorintele tale reflectate intr-un fel in programul unui partid, macar ca iti place de candidat, sau poate chiar programul partidului respectiv are un paragraf care sa faca referire la ceva care te preocupa. Sa te duci la vot si sa-l anulezi este ceva masochist, adica te duci la vot sa faci ce, anulezi un vot asa de dragul credintei ca cineva o sa-l ia in seama sau poate faci ca unii care scriu chestii pe buletinul de vot crezand ca chiar conteaza ceea ce au scris ei acolo. Sfatul meu este simplu, mergeti la vot, votati este un drept pentru care au murit oameni, cel putin pentru respectul acestora mergeti si votati.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 2 Jun 2009, 06:21 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



QUOTE
Pe mine ma apuca strechea cand va aud spunand chestia asta.


E in ordine, strechea se trateaza. tongue.gif

QUOTE
Ca cetatean trebuie sa gasesti macar o parte din dorintele tale reflectate intr-un fel in programul unui partid


Nu, nu trebuie. De ce trebuie? Nu ma obliga nimeni si nimic. Si, da, pe hartie, toate partidele au tot ce ti-ai putea dori. In practica, toate si-au batut joc de ce e pus pe hartie.

QUOTE
Sfatul meu este simplu, mergeti la vot, votati este un drept pentru care au murit oameni, cel putin pentru respectul acestora mergeti si votati.


Este un drept, nu o obligatie. Poate din respect pentru oamenii aia ar fi mai bine sa nu votam, poate ne batem joc de ei votand caricaturile astea de politicieni. Nu stiu daca, stiind ce va urma, oamenii aia ar mai fi murit pentru acest drept.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Jun 2009, 06:29 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Energie @ 2 Jun 2009, 07:21 PM) *
Poate din respect pentru oamenii aia ar fi mai bine sa nu votam, poate ne batem joc de ei votand caricaturile astea de politicieni.

Daca nu votam, ii lasam pe cei care sunt bine organizati, dedicati partidului pe care il sustin si care merg la vot, sa castige si sa ne conduca. Asta inseamna clar ca in loc sa conduca majoritatea conduce minoritatea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 2 Jun 2009, 10:57 PM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



mi se pare că măsurile de relansare ale economiei propuse de PNL sunt irealizabile atâta timp cât nu vor obţine niciodată majoritatea pentru a forma guvernul, chiar dacă ar exista voinţa politică din noul PNL, în cazul cel mai fericit. Pe de altă parte, practica a dovedit că demagogia sforăitoare în campania electorală n-are nimic de-a face cu ce se întâmplă după alegeri, indiferent ce partid sau ce coaliţie ajunge la guvernare. Nu uitaţi triplarea taxei auto pe care a lăsat-o "moştenire" Trăiceanu!


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jul 2009, 11:30 AM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cenzura marca PNL: un concert anulat, la Oradea, la initiativa unui consilier penelist (ca liberal nu-i putem spune). Pe motiv de satanism. devil.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Jul 2009, 12:37 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Din aversiune pentru penelisti ai ajuns sa-i iei in brate pe satanisti ? unsure.gif
Vad ca fata de hotiile pedelistilor ( varful aisbergului fiind ridziada ) taci chitic !

Acest topic a fost editat de March: 8 Jul 2009, 12:41 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jul 2009, 12:48 PM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 8 Jul 2009, 01:37 PM) *
Din aversiune pentru penelisti ai ajuns sa-i iei in brate pe satanisti ?

Satanisti, nesatanisti, aveau tot dreptul sa-si tina concertul. Cui nu-i place muzica lor nu are decat sa nu se duca la concert. Care-i problema?!
QUOTE
fata de hotiile pedelistilor ( varful aisbergului fiind ridziada ) taci chitic !

Minti


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 8 Jul 2009, 01:43 PM
Mesaj #24


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



"Dreptul" lui nu este cel al unui cetatean de rand totusi... Si-a folosit puterea care i s-a dat asa cum a crezut el ca este mai bine, chiar daca a "riscat" sa nemultumeasca o anumita categorie de populatie.
Din cate stiu eu asta ar insemna sa se intample intr-o democratie; altfel s-ar chema anarhie.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jul 2009, 02:08 PM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Rehael @ 8 Jul 2009, 02:43 PM) *
Si-a folosit puterea care i s-a dat asa cum a crezut el ca este mai bine

Asta nu-i o scuza sa incalce legea.

Concertul ar fi trebuit sa aiba loc intr-un club privat. Ce a facut consilierul se incadreaza la abuz de putere si trafic de influenta. Concertul nu a fost interzis în mod oficial, pe baza unei decizii sau notificări scrise în care să fie precizată baza legală pentru o astfel de acţiune. Pur si simplu domnul consilier a recurs la intimidări la adresa proprietarilor clubului unde urma să fie ţinut acest concert.

Constitutia Romaniei prevede la Art. 30 ca:
“(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzisă.”
QUOTE
Din cate stiu eu asta ar insemna sa se intample intr-o democratie

Dimpotriva, in democratie sunt permise toate manifestarile private care nu aduc atingere drepturilor sau libertatilor altor persoane.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 8 Jul 2009, 02:22 PM
Mesaj #26


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Eu cred ca privesti destul de simplist problema. Ca daca o manifestare asa zis privata (una cu invitatii si bilete de intrare ohyeah.gif ) doreste sa puna in scena tot felul de orori (in articol se pomenea si de niste sacrificii de animale care ar fi trebuit sa se faca pe scena), lasa destul loc dreptului de exercitare a libertatii de opinie si actiune a celor care nu sunt de acord cu asa ceva. ohyeah.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jul 2009, 02:42 PM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Rehael @ 8 Jul 2009, 03:22 PM) *
Eu cred ca privesti destul de simplist problema.

Daca respectarea legii in general si a constitutiei in particular este o abordare simplista, asta este, imi asum "vina".
QUOTE
in articol se pomenea si de niste sacrificii de animale care ar fi trebuit sa se faca pe scena

"Se pomenea" in sensul ca asta ar fi pretins consilierul, nu ca ar si corespunde realitatii:
"Este aberant modul in care domnul consilier Dan Octavian a pus problema anularii, a mers la clubul unde urma sa aiba loc concertul si i-a explicat proprietarului ca show-ul este un eveniment satanist si ca nu va permite ca un asemenea concert sa aiba loc in Oradea. A pomenit inclusiv de sacrificarea unor animale pe scena, in timpul show-ului, de prozelitism satanic si de multe altele. Consideram ca acest mod superficial de a pune problema aduce mai degraba cu deciziile luate de secretarii de partid. Trupa God Dethroned este dezamagita ca intr-o tara din Uniunea Europeana, unde exista inclusiv un distribuitor autorizat al albumelor trupei, sa nu poata sustine un concert doar din cauza orgoliilor exacerbate ale unei persoane care face uz de functia publica pe care o detine pentru a anula dupa bunul sau plac evenimente culturale si artistice".
QUOTE
daca o manifestare asa zis privata... doreste sa puna in scena tot felul de orori... lasa destul loc dreptului de exercitare a libertatii de opinie si actiune a celor care nu sunt de acord cu asa ceva

Atat timp cat ceilalti nu sunt afectati nu au de ce sa se planga ori sa intervina. La mine in casa (club, in cazul de fata) fac ce vreau, atat timp cat nu incalc legea. Este un principiu liberal pe care domnul consilier ar fi trebuit sa-l cunoasca si sa-l aplice.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 8 Jul 2009, 02:58 PM
Mesaj #28


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Pai am mai citit si am vazut ca consilierul respectiv nu a facut decat sa-l convinga pe proprietarul clubului sa anuleze concertul; a spus exact ce crede el despre respectivii. Nu se spune ca ar fi facut cumva uz de forta. Iar proprietarul a facut in final cum a stiut el ca este mai bine. Ca altcineva incerca sa dea alte sensuri acelei interventii dinafara, este o actiune obisnuita de diversiune a unui ziarist, care se pare ca-l intereseaza mai mult sa dea o dimensiune cat mai mare dezamagirii "artistilor" si amatorilor de gen. Stilul da de gol...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jul 2009, 03:10 PM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Rehael @ 8 Jul 2009, 03:58 PM) *
Pai am mai citit si am vazut ca consilierul respectiv nu a facut decat sa-l convinga pe proprietarul clubului sa anuleze concertul

Cu ce argumente? Uite: Autoritatile din Oradea l-au amenintat pe proprietarul localului ca isi pierde autorizatia.
Curat liberal, coane Fanica... Exact ce spuneam mai devreme: abuz de putere.

Btw, trupa a putut concerta foarte bine la Bucuresti. Aici nu s-a simtit deranjat niciun consilier liberal... A fost cumva sacrificata vreo capra pe scena si eu nu stiu? rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 8 Jul 2009, 03:29 PM
Mesaj #30


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Si cum poate sa-si piarda cineva autorizatia de functionare daca nu s-ar abate de la legea de care tot faci caz?? Daca era asa de curat si de bine intentionat nu l-ar fi oprit niste amenintari... Ce-s acelea niste amenintari pentru cineva curat-curat si nu curat-murdar??


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jul 2009, 04:05 PM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Rehael @ 8 Jul 2009, 04:29 PM) *
Si cum poate sa-si piarda cineva autorizatia de functionare daca nu s-ar abate de la legea de care tot faci caz??

Pai daca se abate de la lege, sa-i ridice autorizatia; daca nu, nu. Indiferent de concertele pe care le gazduieste sau nu clubul. Insa situatia asta in care il ameninti ca-i ridici autorizatia daca nu-ti face pe plac se incadreaza la santaj, ceea ce-i si mai grav, mai ales din partea unui ales al comunitatii. Pe de alta parte, din cate stiu eu consilierii locali nu au atributii de control si autorizare, deci iata inca un abuz al individului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 8 Jul 2009, 04:18 PM
Mesaj #32


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



N-are decat sa dovedeasca atunci... Deocamdata nu este vorba decat despre niste lucruri "auzite". Toate sunt spuse numai dupa auzite...

Oricum, foarte lacrimogen articolul ohyeah.gif , parca am si vazut siroaiele de lacrimi ale "artistilor" si fanilor dezamagiti.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Jul 2009, 04:20 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 8 Jul 2009, 01:48 PM) *
Satanisti, nesatanisti, aveau tot dreptul sa-si tina concertul. Cui nu-i place muzica lor nu are decat sa nu se duca la concert. Care-i problema?!

Daca ai avut bilet cumparat la acel concert satanist , nu dispera , organizatorii iti dau banii inapoi.
Io stiam ca ateii nu-l venereaza pe Satan. Da' ma rog... daca doreai sa vezi o capra sacrificata pe scena.... e dreptul tau scris in Constitutie laugh.gif

QUOTE(abis @ 8 Jul 2009, 01:48 PM) *

Comentariile alea ale tale cu privire la matrapazlacurile lui Ridzi sunt un fel de frectie la un picor de lemn !

Acest topic a fost editat de March: 8 Jul 2009, 04:20 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jul 2009, 04:24 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 8 Jul 2009, 05:20 PM) *
Daca ai avut bilet cumparat la acel concert satanist , nu dispera , organizatorii iti dau banii inapoi.

Intamplator nu este genul meu de muzica, insa si cei care agreeaza alta muzica decat cea care imi place mie au dreptul sa se manifeste. Sau tu crezi ca nu? unsure.gif
QUOTE
Comentariile alea ale tale cu privire la matrapazlacurile lui Ridzi sunt un fel de frectie la un picor de lemn !

Comentariile alea dovedesc ca bati campii cand spui ca fata de hotiile pedelistilor taci chitic. Asa cum taci tu chitic fata de porcariile pe care le fac penelistii. Arata-mi si tu macar o frectie la un picior de lemn pe care le-ai administrat-o penelistilor!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Jul 2009, 04:44 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 8 Jul 2009, 05:24 PM) *
Asa cum taci tu chitic fata de porcariile pe care le fac penelistii. Arata-mi si tu macar o frectie la un picior de lemn pe care le-ai administrat-o penelistilor!


Daca tu vrei sa faci propaganda pentru satanisti in numele libertatilor constitutionale , atunci io zic bine a facut consilierul ala liberal cu sesizarea lui ( si spuneam aceleasi lucru pentru oricine ar fi fost din alt partid ) . Pentru ca eu nu vad libertatile constitutionale asa cum le interpretezi tu in favoarea unor asemenea indivizi / fapte :

Adepţii lui Satan în România

Potrivit unor rapoarte întocmite de serviciile secrete şi de Ministerul de Interne cu câţiva ani în urmă, există astfel de grupări în peste douăzeci de oraşe din ţară. Aceleaşi rapoarte mai susţin că cea mai mare influenţă în România avut-o o organizaţie din Ungaria, care s-a autointitulat „Biserica Satanei”.
Sataniştii au recrutat mai întâi membri din Transilvania, iar apoi au ajuns să aibă adepţi în toată ţara. În 1993, la Brăneşti, în judeţul Galaţi, unde s-a înfiinţat grupul „Îngerii morţii”, s-a înregistrat prima sinucidere de tip satanist din România. Un caz şocant a avut loc în 1996, atunci când un tânăr a fost prins de poliţişti plimbându-se prin cimitirul Bellu din Bucureşti cu o bucată de cadavru în putrefacţie şi o lumânare aprinsă. Dus la secţia de poliţie, tânărul a început să-şi mănânce excrementele, iar agentul a hotărât să-l trimită la spital pentru un control psihiatric. Un alt exemplu îl constituie o crimă din Călăraşi. Doi liceeni l-au ucis cu treizeci de lovituri de cuţit pe unul dintre colegii lor şi, după ce au văzut că nu a murit, l-au sugrumat cu un şiret.


p.s. Acum la putere este guvernul basescian si nu cel al partidului liberal. Cand Tariceanu a fost la putere ori am criticat ori cel putin am tacut din jena si nu am sarit sa le i-au apararea pentru porcariile facute asa cum fac adeptii pedeleilor in prezent !




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 01:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman