HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

39 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alegerile Prezidentiale Din 2009, candidati,sanse,cum va decurge batalia electorala
March
mesaj 30 Jan 2009, 07:18 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Alegerile prezidentiale din toamna acestui an se vor desfasura pe fondul marii crize economice ce va zgudui RO din temelii.
Basescu va candida din nou in mod sigur numai daca nu cumva se vor produce mari framantari sociale care ii vor imputa direct lui dezastrul in care s-ar putea afla tara. Asta pentru ca a inceput sa se implice direct in conducerea guvernului, in politicile economice ale acestuia, fara a fi jenat de vreo prevedere constitutionala.
Interesant este un sondaj recent printre bucuresteni care arata ca Basescu a luat-o la vale. Acum un an ar fi fost votat de 65 % iar acum de numai 48 % din respondenti. Si asta in conditiile in care criza e de abia la inceput.

Alti candidati la fotoliul cotrocenist incep deja sa se agite. Vadim , care spune ca are aceleasi sanse ca si Obama , Patriciu se pare ca il paraseste pe Tariceanu si se pozitioneaza cu toate fortele in spatele lui Crin Antonescu, la pesedisti Geoana tot face sondaje confidentiale si se pare ca isi va anunta si el candidatura. Un mare semn de intrebare este Sorin Oprescu care, conform sondajului mentionat mai sus, este in crestere vertiginoasa. Numai ca din pozitia de "independent" nu poate face mare lucru, ii trebuie o forta politica in spate care sa-l sprijine.

In ultimul timp in presa a aparut o stire cum ca va apare un nou partid format din oamenii politicii nemultumiti din PSD, PNL, PD-L, PRM, etc. care va scoate in fata un candidat puternic si credibil ?!

Ce mai, anul acesta o sa servim criza asezonata cu alegeri prezidentiale !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 14 Feb 2009, 03:58 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Basescu va candida cu siguranta. Pe Basescu l-am votat doar in turul 2 si la referendumul cu suspendarea de la mine vot pt. Basescu nicodata.
Patriciu ar trebui sa candideze el. Eu l-as vota probavil in turul 2. Antonescu ar fi un candidat mai bun decat Tariceanu.
Geoana ar fi o panarama de candidat. Oprescu mi se pare o gluma proasta. Nastase ar avea sanse la turul 2.
Vadim nu ia 5 %.
Ciuhandu nu se mai baga. Poate incearca Ciorbea, pt. mine ar fi o optiune.
Un posibil candidat: http://www.constantintimoc.ro/. Un indepndent ca Timoc ar putea primi votul meu.
Sa vedem cu cine vine UDMR.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Feb 2009, 05:47 AM
Mesaj #3


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



nu prea vad alternativa la Base (ma refer la popularitatea matrozului)...si e destul de greu sa scoti peste noapte un ctindat nou din caciula si sa il si marketezi cum trebe..
asa ca anul asta nu tre sa imi bat capul cu mers la vot... ca oricum nu imi pasa ce iese


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Feb 2009, 05:47 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 16 Feb 2009, 06:12 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Trebuie sa existe alternative la Basescu, altfel suntem o tara de netoti, trebuie sa existe oameni politici care sa concureze cu sanse egale cu Basescu ar fi o nesansa a actualului presedinte daca nu ar putea sa-si masoare calitatile de politician cu oameni de talia lui. Crin Antonescu mi se pare un politician bun, dar care trebuie sa scape de supravegerea lui Patriciu, Tariceanu, Orban & Co. Este liberal dar din nefericire liberalismul postdecembrist nu are sorti de izbanda in actuala situatie de criza. Eu cred ca vom avea parte de surprize in alegerile prezidentiale din acest an, sa vedem cantidatii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Feb 2009, 08:42 AM
Mesaj #5


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(marduk @ 16 Feb 2009, 06:12 PM) *
Crin Antonescu mi se pare un politician bun, dar care trebuie sa scape de supravegerea lui Patriciu, Tariceanu, Orban & Co.

Si eu l-as vota. Sa stii ca, de regula, nu prea s-a pozitionat ca asa a primit ordine, daca nu i-a placut ceva i-a tras de urechi, fie ca a fost Tariceanu, Patriciu, Base, Orban, etc. Si Orban pare a avea o tinuta ceva mai decenta decat restul menajeriei politice, fie stanga, fie dreapta.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Feb 2009, 09:22 AM
Mesaj #6


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



indif care ar fi alternativa... ar cam fi cazul sa fie comunicata publicului si marketata puternic ca sa prinda pina in toamna, si lumea sa se convinga de "capabilitati"
e drept ca exista si riscul ca matrozul sa fie informat de diverse chestii si sa il faulteze pe contracanditat puternic pe la spate ca asta ii e stilul, deci contracandidatul tre sa fie destul de vertical si de putin atacabil


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Jun 2009, 02:20 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



"Mandra Corabia, Mester Carmaciul"

Cand vom merge la alegerile din toamna unii sa ne re-amintim altii sa luam mai intai la cunostinta despre ce s-a intamplat atunci !
Pentru ca 10 ani la putere e o perioada destula de lunga timp in care "carmaciul" isi poate pierde "carma" , zguduind astfel serios "corabia" !

Acest topic a fost editat de March: 15 Jun 2009, 02:20 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 15 Jun 2009, 02:32 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(mutulica @ 17 Feb 2009, 09:22 AM) *
indif care ar fi alternativa... ar cam fi cazul sa fie comunicata publicului si marketata puternic ca sa prinda pina in toamna, si lumea sa se convinga de "capabilitati"
e drept ca exista si riscul ca matrozul sa fie informat de diverse chestii si sa il faulteze pe contracanditat puternic pe la spate ca asta ii e stilul, deci contracandidatul tre sa fie destul de vertical si de putin atacabil


e, exact la asta ma gandeam si eu ieri cand il auzeam pe Basescu dand in BNR cum nu stiu sa o fi facut vreodata. Ba dimpotriva, parea ca erau tovarasi la catarama.
Oare sa candideze Isarescu la functia de presedinte al Romaniei? smile.gif

Altfel dintre cei anuntati pana acum nu prea are nimeni nicio sansa in fata lui Basescu.
Nu ca ar fi Basescu fenomenal de puternic, dar contra-candidatii sunt extraordinar de slabi si au gresit enorm concentrandu-se aproape exclusiv pe a da raspunsuri la faptele basesciene...Practic s-au anulat singuri, devin un fel de critici ai presedintelui in loc sa fie purtatori de idei proprii.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Jun 2009, 05:10 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Catindatul Nati Meir: "Sint mai frumos decīt ceilalţi candidaţi" rofl.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Jul 2009, 08:16 AM
Mesaj #10


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pronostic de finala ... base vs geoana


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jul 2009, 11:44 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Viitorul presedinte?




Sau sa fie el?


Acest topic a fost editat de abis: 14 Jul 2009, 09:19 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jul 2009, 08:15 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Basescu nu si-a anuntat candidatura, asteapta ceva, nu stiu ce, dar parca mai asteapta alti candidati, intre timp profita cat mai mult de publicitate, negativa sau pozitiva ii prinde bine. Ca presedinte e de fapt in campanie permanenta, poate asteptarea asta este legata si de sondaje. Surpriza mare ar fi sa nu candideze.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 14 Jul 2009, 10:03 AM
Mesaj #13


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(marduk @ 14 Jul 2009, 09:15 AM) *
Surpriza mare ar fi sa nu candideze.


Vrabia mihai viteazu! rofl.gif E strategie, nene marduk! Lasa sa se adune toti, apoi iese la teveu si spune "Ba gaozarilor si tiganci imputite, avand in vedere si finca sau adunat numai hahalere si prostanaci ce ravnesc la scaunul domnesc, io, Traienel al doilea, ca primu' a dat coltu acu' fo doo mii de ani, ma mai sacrific inca o data, fireati ai dracu de simpatici, si va salvez fundul,va scap de beleaua sa nu care cumva sa va puna dracu chiar sa traiti bine daca iese altu'. Asa ca, votati-ma, ca sa va mai ia dracu inca vreo cinci (anagrama la cinci - cinic devil.gif ) ani.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 14 Jul 2009, 11:08 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(marduk @ 14 Jul 2009, 08:15 AM) *
Basescu nu si-a anuntat candidatura, asteapta ceva, nu stiu ce, dar parca mai asteapta alti candidati, intre timp profita cat mai mult de publicitate, negativa sau pozitiva ii prinde bine. Ca presedinte e de fapt in campanie permanenta, poate asteptarea asta este legata si de sondaje. Surpriza mare ar fi sa nu candideze.


Pai asta si vrea, sa disocieze desele vizitele de lucru si de veselie in teritoriu de campania electorala.
Sa arate ca in timp ce altora le arde de alegeri, el face treaba si uite ca e pasator de oameni si de trebile tarii inclusiv in weekend.
Sa fiti convinsi ca o sa exploateze si asta, a si declarat de altfel ca el nu e precum ceilalti contra-candidati care au compromis si europarlamentarele cu declaratiile lor timpurii de candidatura la presedintie.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jul 2009, 03:29 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 14 Jul 2009, 11:03 AM) *
E strategie, nene marduk!

Bineinteles. O strategie mai eficienta decat a celor doi din pozele de mai sus, care intr-adevar au poluat campania pentru euro-parlamentare cu declaratiile lor de candidati la presedintie. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 14 Jul 2009, 03:57 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



pai e cu adevarat eficienta si desteapta strategia.
in plus fata de ceea ce spuneam mai sus, daca Basescu se declara in campanie electorala atunci toti ar fi urlat imediat ca toate deplasarile sale pe bugetul presedintiei la serbari si drumuri in lucru sunt de natura electorala si drept urmare trebuie decontate din banii de partid sau de campanie.

A inceput campania fara sa o declare si asta e o strategie foarte bine pusa la punct.
In principiu contra-candidatii vor fi destul de departe 'in clasamaent' in momentul in care Basescu va intra in campanie si le va mai da un bobarnac avand cea mai ieftina campanie electorala (ca si-a facut-o din plin inainte pe banii de la buget).

Si nu in ultimul rand, din cate stiu presedintele in functie pierde ceva din atributii pe durata camaniei electorale daca este candidat la un nou mandat. E ultimul lucru pe care si l-ar dori acum.

Acest topic a fost editat de Leonardo: 14 Jul 2009, 03:58 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jul 2009, 04:19 PM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pierde din atributii poate pe durata campaniei electorale, care incepe cu 30 de zile inainte de alegeri. Nu din momentul in care si-a anuntat candidatura. Ia gandeste-te, daca anunta inca din 2004 ca va mai candida inca o data, statea 5 ani cu atributii reduse? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 14 Jul 2009, 04:33 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



right. smile.gif

desi n-ar fi fost rau sa fi fost asa. biggrin.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 15 Jul 2009, 10:53 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 14 Jul 2009, 04:29 PM) *
Bineinteles. O strategie mai eficienta decat a celor doi din pozele de mai sus, care intr-adevar au poluat campania pentru euro-parlamentare cu declaratiile lor de candidati la presedintie. smile.gif

Puteti sa-i aruncati voi colaci, plute de salvare ca tot in jos se duce. Inca un discurs ca ala de aseara si puteti sa-i cantati aleluia.
Vorba lui Bula : "Ceausescu dormi in pace , urmasul tau stie ce face ! "


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Jul 2009, 11:29 AM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Este posibil sa ai dreptate cand spui ca l-a tras in jos isprava ministrei de la Tineret.

Scandalul Ridzi a fost prost gestionat, tipa trebuia sa fie presata sa-si dea demisia inca de la inceput.

Ti-a scapat, cred, asta:

“Nu mă duceţi īn subiecte minore pentru mine. Ăsta este un subiect care ţine de Parlament, de partide, de premier. Īn ceea ce priveşte viaţa parlamentară, nu e treaba mea, este treaba altora” - Basescu, acum cateva zile

“Este o remaniere care are loc pe fondul unei crize morale cu doi parteneri: politicieni şi mass-media. O bătălie pentru banii publici dusă de mass-media şi oameni politici slabi care pun la dispoziţia media bani publici” - Basescu, ieri.

A intors-o ca la Ploiesti... Pai ori e subiect minor, ori e criza morala...

PS: Din alt punct de vedere, ma uimeste intrasigenta televiziunilor sau a mass-media in general, care ii condamna pe cei care isi "cumpara" stiri favorabile platind contracte de publicitate, insa ii uita pe cei care au primit respectivii bani...

Acest topic a fost editat de abis: 15 Jul 2009, 11:33 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Jul 2009, 12:46 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Jul 2009, 12:29 PM) *
Scandalul Ridzi a fost prost gestionat, tipa trebuia sa fie presata sa-si dea demisia inca de la inceput.

Nu putea sa-si dea demisia, trebuia sa curete urma banilor, nu stiu ce rol a jucat in chestia asta Belu? a reactionat cam tarziu daca nu a fost de acord cu ce invartea ministreasa.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 Jul 2009, 07:40 PM
Mesaj #22


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 15 Jul 2009, 12:29 PM) *
A intors-o ca la Ploiesti...


As zice mai degraba ca s-a proptit cu oistea-n gard!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Jul 2009, 12:29 PM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Foarte bun articolul Alinei Mungiu-Pippidi din Romania Libera de azi! Nu postez niciun fragment aici, pentru ca merita citit in intregime.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Jul 2009, 05:36 PM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Potrivit unui sondaj realizat de Compania de Cercetare Sociala si Branding (CCSB) in perioada 10-12 iulie, scorul in acest moment ar fi:

- Basescu - 38%
- Antonescu - 19%
- Geoana - 19%
- Vadim - 12%
- Duda - 7%

Interesant este ca Geoana scade sub Antonescu, fie si cu cateva zecimale.

Mi-ar placea un tur doi fara PSD. biggrin.gif

Acest topic a fost editat de abis: 16 Jul 2009, 05:38 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Jul 2009, 06:08 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ai uitat sa spui ca e in scadere "Jupanul" tau. tongue.gif Si o sa se duca mai la vale pana la alegeri.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Jul 2009, 06:19 PM
Mesaj #26


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



E drept ca e in scadere, e si normal sa fie asa, dupa proasta gestionare a scandalului Ridzi si dupa alte greseli pe care le-a facut. Nu sunt insa atat de sigur ca tine ca trendul descrescator se va mentine pana la alegeri si nici ca, in cazul in care totusi se va mentine, scaderea va fi suficient de accentuata incat sa ajunga sub vreunul dintre cei doi principali competitori.

Nu este neaparat meritul lui Basescu, insa cei doi sunt mult prea slabi pentru a-i pune probleme.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Jul 2009, 06:46 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Jul 2009, 06:36 PM) *
- Basescu - 38%
- Antonescu - 19%
- Geoana - 19%
- Vadim - 12%
- Duda - 7%


Daca sondajul se va mentine, Basescu are sanse sa ia un nou mandat in turul doi. Dupa cum evolueaza, Antonescu ar sanse mari sa intre in turul doi, totusi Geoana are in spate un partid puternic care poate produce o rasturnare de situatie.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Jul 2009, 07:03 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 16 Jul 2009, 07:19 PM) *
Nu este neaparat meritul lui Basescu, insa cei doi sunt mult prea slabi pentru a-i pune probleme.

Nu cei doi ii vor pune probleme ci cei care vor vota. Daca va ajunge la 30 % ( si cred ca va ajunge pentru ca si-a pus toata mass media in cap !) atunci adio tron ! Ca doar nu-l vor vota masiv in turul doi : pesedistii, penelistii, peremistii si dudistii !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Jul 2009, 08:00 PM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 16 Jul 2009, 08:03 PM) *
Ca doar nu-l vor vota masiv in turul doi : pesedistii, penelistii, peremistii si dudistii !

Tii minte rezultatele referendumului pentru suspendarea lui Basescu? Verifica arhivele: majoritatea votantilor PNL, PSD, PRM au votat invers decat au facut-o partidele lor in parlament. Vezi ca acelasi sondaj pe care l-am mentionat il arata tot pe Basescu castigator in turul doi, indiferent daca va candida impotriva lui Geoana sau Antonescu. Bineinteles, mai este pana atunci si nu avem de unde sa stim cum vor evolua procentele si ce evenimente pot aparea si sa le impinga intr-un fel sau altul. Mi se pare ca ne-am pripi daca am spune de pe acum ca sigur Basescu va pierde, ori ca sigur va castiga.

Are prima sansa, iar daca cei doi urmaritori nu vor reusi in viitorul apropiat o lovitura de imagine care sa-l propulseze pe unul dintre ei, nu cred ca as risca prea mult daca as paria ca va castiga usor in turul doi. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Jul 2009, 10:46 AM
Mesaj #30


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(marduk @ 16 Jul 2009, 07:46 PM) *
Dupa cum evolueaza, Antonescu are sanse mari sa intre in turul doi


Dupa cum evolueaza, are sanse mari sa ajunga sub Duda. Vad ca a baut apa si el dupa Geoana si Boc, a inceput cu minciuni electorale. TVA de 15% suna bine, dar total inaplicabil Romaniei in urmatorii ani. Impozit 10% - oho, suna si mai bine, dar e imposibil de aplicat. Poate doar scutirea aia de impozit pr profitul reinvestit ar putea fi aplicata, pt stimularea investitiilor. S-ar castiga mai mult! Si, cel mai important, cum dracu poate el sa aplice rahaturile enuntate in discurs din postura de presedinte? Oricum, votul meu l-a pierdut deja. Si nici nu s-a chinuit prea mult! rofl.gif Vorba lu' madam Mungiu, mai bine tacea malc! Adevarul este ca, la ce specimene se inscriu pt prezidentiale, daca nu scoti un cuvant toata campania ai sanse mari sa devii presedinte! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Jul 2009, 03:55 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 16 Jul 2009, 09:00 PM) *
Tii minte rezultatele referendumului pentru suspendarea lui Basescu? Verifica arhivele: majoritatea votantilor PNL, PSD, PRM au votat invers decat au facut-o partidele lor in parlament.

Da, da' de-atunci ( cand avea in sondaje 60 % !!) s-au intamplat multe murdarii . De asta a ajuns azi la 38 % !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Jul 2009, 04:16 PM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Da, are 38% in primul tur acum. Analizele sociologice arata ca acum ar castiga fara probleme in turul doi impotriva oricaruia dintre candidatii anuntati. Imi vine greu sa cred ca Geoana ori Antonescu sunt capabili sa scoata din palarie cine stie ce idee geniala care sa-i propulseze in fata; dimpotriva, de cate ori deschid gura, dau cu bata in balta. Vezi de ex. declaratiile lui Antonescu referitoare la TVA si cota unica: pe cine crede ca prosteste, ca poate el de la Cotroceni sa scada impozitele?! Ca sa nu mai spun ca in cazul in care ar castiga, cea mai probabila coalitie de guvernare ar fi PSD-PNL; iar un PNL aflat la jumatatea procentelor PSD in niciun caz nu va avea forta necesara pentru o astfel de schimbare.

De Geoana nici nu mai are rost sa pomenesc: de cate ori vorbeste, parca si-ar propune sa arate ca porecla pe care i-a atarnat-o Ilici este cat se poate de meritata.

Da, probabil ca o sa mai scada; insa cei doi nu par sa aiba resursele necesare pentru a creste.

Si mai ia un aspect in calcul: Basescu stie mult mai bine sa "joace" in campania electorala decat oricare dintre candidati. Chiar daca pierde cateva procente, dupa ce va incepe oficial campania, o sa mai creasca. Uita-te numai la scandalul Ridzi: dintr-o singura miscare, a trecut din defensiva, in ofensiva. A reusit sa mute discursul public in cateva minute, dintr-o zona incomoda pentru el intr-una care in favorizeaza. Cat timp adversarii sai vor fi doar reactivi si nu vor depasi nivelul discursului din ultimii ani, nu vor face decat sa-i usureze misiunea marinarului....

Ia-o ca pe un sfat (era sa zic prietenesc, dar sa zicem doar un sfat de la un om cu suficienta experienta smile.gif ): nu vinde blana ursului din padure. Pana la toamna se pot intampla multe, si este prematur sa dai drept sigura victoria cuiva. In termeni de probabilitate, poti spune ca unul sau altul are o sansa mai mare, dar atat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jul 2009, 05:03 PM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Alt sondaj care confirma scaderea lui Geoana sub Antonescu a fost realizat de Biroul de Cercetari Sociale:

- Basescu 35,4%
- Antonescu 21,5%
- Geoana 19,1%


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Jul 2009, 10:11 AM
Mesaj #34


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ma gandesc sa candidez la presedintie la urmatoarele alegeri.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jul 2009, 10:14 AM
Mesaj #35


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



N-ai nevoie de un sef de campanie? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

39 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 07:44 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman