HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Pro Romania, Campanii diverse
Cucu Mucu
mesaj 9 Dec 2008, 01:40 AM
Mesaj #1


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Sunteti furati in propria tara cu proprii conducatori. Ni se iau banii din buzunar pentru urmarirea intereselor guvernatorilor si a oligofrenilor din Guvern! Anunt pe aceasta cale pe toata lumea ca se va organiza protest! Iata detaliile: Protest in Bucuresti DATA: 13 decembrie 2008 LOCATIA: Bulevardul Kiseleff - Piata Victoriei ORA: incepand cu 10:00 am SE VA SCANDA: JOS TAXA AUTO !

Primita pe mail


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2008, 09:14 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu sunt de acord cu taxa auto, dar nu sunt nici impotriva ei. In forma in care a fost conceputa aceasta taxa este clar ca avantajeaza pe unii si dezavantajaza pe altii. Pe de alta parte nu pot sa nu sper ca romanii vor renunta sa mai aduca toate rapandulele din UE doar din dorinta de ai pacalii pe alti romani si am mai castiga ceva bani, asa dintr-o "afacere". In opinia mea guvernul ar trebui sa inteleaga dorinta si necesitatea fiecarui roman de a avea o masina, in acelasi timp si romanii ar trebui s-o lase mai usor cu "afacerile" cu masini si sa se gandeasca serios la poluare, la tara pe care le-o vom lasa maine copiilor nostri, nepotilor nostrii. Nu stiu cum este prin alte parti dar stiu sigur cun se procedeaza intr-o tara a UE, cu cat masina este mai veche cu atat creste taxa fiscala, asigurarea, etc. In cele din urma verificarea tehnica scoate masina din circulatie iar cetateanul respectiv o tine pe marginea drumului, sperand ca un marocan, turc, polonez sau roman sa o cumpere pe cati-va euro si s-o duca in tara lui, asta deoarece pe acolo se plateste o taxa destul de mare sa scapi de masina, iar daca nu scapi de masina ti-o ridica statul si primesti acasa nota de plata. Eu as lasa masinile EURO3, EURO4 si EURO5 pana la 2000 cc fara nicio taxa si as permite fiecarui roman odata la 5 ani sa poata sa-si cumpere o astfel de masina fara taxe. Pe celelalte le-as taxa in functie de anul de fabricatie si capacitatea cilindrica, a noxelor si aspectului exterior si interior, sau as interzice importul acestora. RAR-ul am inteles ca refuza din ce in ce mai mult sa inregistreze masinile care nu corespund dpdv tehnic, asta ar trebui sa-i linisteasca pe cei ce fac "afaceri" cu astfel de masini. Romanii sunt saraci si nu-si permit o masina noua, dar asta nu inseamna ca trebuie sa aduca in tara toate rablele si sa se mai si mandreasca cu ele. Dar ce conteaza ce as face eu, important este ceea ce se face si cum se aplica legea care este in vigoare.


P.S. Iata se intampla la RAR in aceste zile cand toti vor sa-si inregistreze masinile pe fuga, de ce credeti ca nu au facut-o pana acum?

Acest topic a fost editat de marduk: 9 Dec 2008, 09:31 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Dec 2008, 09:43 AM
Mesaj #3


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Triplarea taxei ti se pare normal?

Eu nu sunt adeptul cumparaturilor sh, prefer sa dau mai mult si sa fie noi, dar nu cred ca e normal ceea ce se intampla cu aceasta taxa. Nu e moral. Si daca ele nu corespund dpdv tehnic, e treaba mafiotilor de la RAR sa constate si sa le interzica accesul pe sosele.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Dec 2008, 09:43 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2008, 10:49 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 9 Dec 2008, 09:43 AM) *
Triplarea taxei ti se pare normal?

Eu nu sunt adeptul cumparaturilor sh, prefer sa dau mai mult si sa fie noi, dar nu cred ca e normal ceea ce se intampla cu aceasta taxa. Nu e moral. Si daca ele nu corespund dpdv tehnic, e treaba mafiotilor de la RAR sa constate si sa le interzica accesul pe sosele.

Triplarea taxei nu mi se pare normala, am explicat cum vad eu rezolvarea problemelor. Totusi avem nevoie ca legea, asta care este (RAR-ul) sa fie aplicata sa functioneze corect cu un amendament la care nu as renunta, acceptarea la inmatriculare cu o taxa mica sau fara taxa a masinilor EURO3, EURO4;5 fara taxa. Eu cred ca Tarigeoana incearca sa opreasca pe deoparte masinile care polueaza iar pe de alta parte comertul ilicit al celor care traiesc efectiv din vanzari de masini SH fara sa plateasca nimic la fisc. Masinile sub EURO3 sunt poluatoare orice am zice si am crede, aia din UE nu sunt tampiti de-i sustin pe cetatenii lor sa-si schimbe masinile la fiecare 5 ani. Sau ar mai fi o varianta, de care nu sunt sigur, s-ar aplica la englezi, masinile vechi sunt inmatriculate dar nu au voie sa circule zilnic, o scoti duminica, de sarbatori la targuri, etc. o ti ca pe un hoby dar platesti si taxe mai mari.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Dec 2008, 01:42 PM
Mesaj #5


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(marduk @ 9 Dec 2008, 10:49 AM) *
Eu cred ca Tarigeoana incearca sa opreasca pe deoparte masinile care polueaza iar pe de alta parte comertul ilicit al celor care traiesc efectiv din vanzari de masini SH fara sa plateasca nimic la fisc.


Ce optimist esti! rofl.gif Eu cred ca Tarigeoana doar isi apara bazanarul. Tu, daca ai fi dealer pe Ro la Citroen si ai vedea ca ti-au scazut drastic vanzarile din cauza sh-urilor, ce ai face daca ai mai fi si prim-ministru?

Cat despre taxe, se iau o caciula de taxe la intocmirea actelor (notar), rar, inmatriculari, multe, prea multe si prea mari. jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2008, 01:53 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 9 Dec 2008, 01:42 PM) *

QUOTE
Ce optimist esti! rofl.gif Eu cred ca Tarigeoana doar isi apara bazanarul. Tu, daca ai fi dealer pe Ro la Citroen si ai vedea ca ti-au scazut drastic vanzarile din cauza sh-urilor, ce ai face daca ai mai fi si prim-ministru?

Daca privesti cifrele pe ansamblu Citroen nu are prea multe vanzari, fata de altii si mai ales fata de Dacia, dar e posibil sa sti mai multe ca mine si atunci nu comentez.
QUOTE
Cat despre taxe, se iau o caciula de taxe la intocmirea actelor (notar), rar, inmatriculari, multe, prea multe si prea mari. jamie.gif

Romania este pe primul loc in UE (nu stiu in lume cum stam) la numarul si nivelul taxelor, eu ca roman ma simt mandru cand aud ca suntem si noi la ceva pe primul loc. mwah1.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Dec 2008, 02:03 PM
Mesaj #7


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(marduk @ 9 Dec 2008, 01:53 PM) *
Romania este pe primul loc in UE (nu stiu in lume cum stam) la numarul si nivelul taxelor, eu ca roman ma simt mandru cand aud ca suntem si noi la ceva pe primul loc. mwah1.gif


Si la copii bolnavi de SIDA. Si la abandonul copiilor.

Dar, si la primul loc in constructii, comert cu amanuntul, la intentii de angajare pt trim 1 2009, in ceea ce priveste sustinerea familiei, etc. Sunt multe locuri 1 de care sa fim mandri, nu stiude ce scoatem paduchii in frunte. rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Dec 2008, 02:09 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ca sa stim ce avem de indreptat. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Dec 2008, 02:19 PM
Mesaj #9


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Problema este ca le transformam in cartea noastra de vizita.

PS (am auzit ca ai votat degeaba)


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Dec 2008, 02:32 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 9 Dec 2008, 02:19 PM) *
PS (am auzit ca ai votat degeaba)

Asta o sa aflam, probabil, maine. Daca am facut-o degeaba, va trebui sa multumesc celor care aduc PSD-ul la guvernare, refuzand sa intre intr-un guvern al partidelor de dreapta. Dar despre asta vorbim pe topicul celalalt.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Dec 2008, 03:05 PM
Mesaj #11


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Smecherii a la Romanica


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2008, 06:10 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ie facuta cu cap, fraierii care s-au grabit sa plateasca isi vor lua banii inapoi peste cateva luni, fara dobanda. Tarigioana are nevoie de lichiditati, urgent sa acopere niste gauri lasate de alegeri.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 Dec 2008, 02:07 PM
Mesaj #13


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Observ cu placere ca romanii incep sa invete democratia! La mai mare!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 15 Dec 2008, 11:29 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Eu am primit azi o invitatie sa imi platesc taxa radio. blink.gif
Cica toate firmele trebuie sa plateasca aceasta taxa.
PRO-TESTEZ!!!


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 Dec 2008, 11:35 PM
Mesaj #15


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Nu raspunde acum, raspunde numai daca iti vine pv-ul. Si eu am primit mai multe, desi la o firma am platit. Au dat copy/paste la Reg comertului.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Dec 2008, 12:14 AM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



urmează taxa TV! Aia e separat, şi e mai scumpă! mad.gif
Jos taxele! Să plătească baronii, din ce-au furat! Sunt convins că mare parte din buget le umple lor guşile nesătule!


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 8 Jul 2009, 10:21 AM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



de citit articolul de mai jos

România: pregătirea pentru înrobire
Tom Gallagher

Nicio altă dictatură nu este asociată mai mult cu teroarea, paranoia şi supravegherea maselor din romanul 1984 al lui George Orwell, ca România lui Ceauşescu. Oare este posibil ca moştenitorii acestei tiranii şi aliaţii pe care i-au câştigat pe drumul lor către putere, în special în zona afacerilor şi în mass-media, să fie pe punctul de a dezvolta o formă mai rafinată, dar la fel de sufocantă de control înregimentat, care îi va asigura României un loc important în manualele de ştiinţă politică ale secolului XXI?
Unul dintre secretele succesului lor a constat în abilitatea de a exploata vulnerabilităţile colective ale poporului român. O populaţie care, în urmă cu 60 de ani, era alcătuită într-un procent covârşitor din ţărani poate fi uşor exploatată de demagogi, în special pe fondul unor schimbări sociale rapide, precum o urbanizare lipsită de suportul unor instituţii capabile să modereze efectele dezordinii. Argentina a fost martora lansării mişcării peroniste în aceleaşi condiţii.

Dar, în România, îndepărtarea de pământ a fost însoţită de impunerea unei dictaturi necruţătoare, hotărâtă să dezrădăcineze acele valori care împiedicau statul totalitar să ia în stăpânire minţile oamenilor. Luate împreună, acestea au constituit o dublă lovitură pentru România, din care îşi va reveni după multe generaţii sau poate niciodată. Populaţia de astăzi este într-o stare psihologică precară, fragmentată şi incapabilă să articuleze sau să se pună de acord asupra unui set de valori publice care să-i permită să modeleze măcar o mică parte din destinul său naţional. Într-o ţară în care psihologii şi sociologii au fost, practic, interzişi în anii ’70, astăzi guvernanţii fac uz de o armată de angajaţi din aceste ramuri ale ştiinţelor sociale, dar şi din media sau din zona de management, pentru a dezvolta mijloace şi mai eficiente de a-i ţine pe români sedaţi şi, prin urmare, incapabili să-şi îmbunătăţească situaţia socială.

Experienţa comunistă oferă, în mod evident, un sprijin extrem de valoros pentru aceşti tehnocraţi ai puterii. Distrugerea instituţiilor şi a elitelor care au susţinut cu maxim devotament o moralitate colectivă a fost o pierdere devastatoare. Sistemul de valori al naţiunii a fost pervertit. S-au lansat atacuri împotriva familiei, a religiei şi asupra oricărei alte forme de ataşament pe care statul nu o putea manipula.

S-a dovedit curând, pe fondul regrupării artizanilor vechiului regim, că societatea românească este una atomizată în care funcţionează spiritul de turmă. În 1990 şi 1991, Ion Iliescu a mobilizat cele mai brutale elemente ale societăţii pentru a-i intimida pe aceia care nu doreau să continue să trăiască într-un stat în care prevalează regulile comuniste ale conformismului sufocant. O mare parte din societate a fost antrenată, de către tehnicienii comunişti, în efortul de a crea noi aranjamente pentru a menţine o ordine în care cei puţini îi exploatează pe cei mulţi, în care reformatorii din justiţie şi educaţie sunt ferm sancţionaţi, o ordine care să folosească cele mai ingenioase mijloace pentru a ţine la distanţă ideile noi şi a-i descuraja pe oamenii talentaţi să îşi dorească să folosească aceste idei pentru a schimba în bine România.

Au existat câteva perioade în care societatea s-a trezit din narcoză: 1996, 2004 şi, din nou, la referendumul din 2007, atunci când s-a dorit întreruperea preşedinţiei lui Băsescu. Au existat, de asemenea, începuturi ratate, cum a fost implicarea UE în afacerile interne ale României începând cu 1999: moştenirea majoră a acestui angajament a fost aceea de a impune, din exterior, o faţadă nouă, a structurilor pluraliste europene, pe care o elită locală abilă a golit-o de orice conţinut reformist. Momentele de luciditate populară nu au fost legate de vreun partid politic sau de vreun ONG, căci niciunul dintre acestea nu a rămas imun la sistemul de valori postcomunist, ci au fost momente realizate de media independentă care, vreme de câţiva ani, a contribuit la consolidarea conştiinţei civice.

Afost nevoie de câţiva ani înainte ca foştii securişti şi alte componente adaptabile ale vechiului regim să îşi dea seama ce profituri se pot obţine din media sau de capacitatea sa extraordinară de a controla minţile a milioane de oameni. Sub Ceauşescu, televiziunea fusese raţionalizată, iar presa scrisă era supravegheată în detaliu. Nu a fost de mirare deci că, la începutul anilor ’90, a erupt o avalanşă de publicaţii, multe efemere. A fost totuşi începutul presei independente. Cei care au dus-o mai departe au fost tineri energici şi ambiţioşi care nu au avut deschidere spre alte ocupaţii mai convenţionale. Au fost idealişti, au avut curaj, dar totodată au fost oportunişti şi egoişti şi nici pe departe imuni la avantajele oferite de ispitele bogăţiei şi ale puterii. Au fost câteva publicaţii care au tras guvernul la răspundere mai bine decât au reuşit partidele din opoziţie.

Dacă ritmul schimbării în România ar fi fost mai alert, atunci această presă scrisă ar fi putut să promoveze un simţ naţional autentic al opiniei publice, care să susţină o etică de responsabilizare a comportamentului în spaţiul public. O presă îndrăzneaţă, cu editori şi jurnalişti care să acţioneze ca tribuni ai poporului nu se poate autosusţine. Pentru a contesta oligarhia politicienilor transpartinici şi clientela lor economică, forţe proaspete ar trebui să se angajeze decisiv în arena publică din România.

Mai mult decât atât, UE ar trebui să dovedească mai multă fermitate şi luciditate în deciziile legate de acele schimbări care trebuie să devină prioritare, pentru ca România să beneficieze de un val de reforme care să-i permită să se comporte în mod responsabil, ca membru cu drepturi depline al Uniunii. În schimb, UE a prezidat un pseudo-proces de europenizare. România a absorbit legile, valorile şi procedurile de luare a deciziilor specifice Uniunii numai la nivel superficial şi declarativ. Un grup restrâns de actori locali şi-a creat o legitimitate proprie pe fondul iniţierii procesului de extindere. Ei s-au folosit de un anumit instrument al UE pentru a anula până şi acel minim progres realizat prin crearea unei societăţi axate mai mult pe valori. Este vorba despre privatizarea rapidă – terapia de şoc recomandată de Bruxelles.

Efectul asupra industriei media a fost instantaneu. Neoliberalismul economic s-a armonizat cu instinctele cleptomane ale deţinătorilor locali ai puterii. Rezultatul a fost dispariţia rapidă a presei independente şi înlocuirea ei cu un set de televiziuni şi publicaţii care răspund dorinţelor celor care le deţin.

Această presă a suferit o transformare spectaculoasă. A devenit un manipulator abil, scopul ei fiind acela de a întări pasivitatea unei societăţi care nu-i va mai contesta niciodată pe cei puţini care au confiscat puterea şi a căror ascensiune a început în 1989. Înainte de a-şi atinge obiectivele, această presă a creat pagube enorme calităţii vieţii publice, prin degradarea culturii şi împiedicarea oricărei reflecţii serioase asupra opţiunilor politice pentru viitor.

După 2000, românii au devenit numai spectatori, fără nicio posibilitate de a influenţa ritmul accelerat al schimbării, care a adus rate înalte de creştere economică, dar care a creat, pe de altă parte, averi personale spectaculoase şi alte inegalităţi frapante între clasa politică şi restul societăţii. Toate acestea s-au întâmplat pe fondul liberalizării economice sponsorizate de către UE. Era necesară existenţa unei economii competitive care să atragă investiţii şi care să transforme România, într-o bună zi, într-un membru de succes al UE.
A fost deci o cale accelerată de liberalizare politică şi reformă instituţională, elemente cheie în proiectul Uniunii de extindere către Est. Dar, pe parcursul celor şapte ani de negocieri, Bruxellesul a fost prioritar interesat de îndeplinirea criteriilor economice, nu a celor politice. UE a uitat că elita conducătoare postcomunistă se ocupase deja, de câţiva ani, de transferul valorilor statului în mâini private, în cele mai variate moduri.

Industria media nu putea rămâne imună la acest ritm al schimbării. Dimpotrivă, a fost una dintre cele mai profitabile şi inovative industrii, jucând şi un rol strategic, întrucât multitudinea de titluri tranşante din presă a tras la răspundere mai mult PSD decât pe oricare alte forţe politice.

Câteva trusturi au intrat în sectorul media din România. Unele au rămas, altele nu. Serviciul BBC World şi-a extins operaţiunile în 2003-2004 pentru a dispărea complet din România în decursul a cinci ani. Firmele străine nu aveau, însă, nicio strategie şi erau dispuse să facă unele concesii guvernului prin limitarea reportajelor critice în numele unui profesionalism sporit. De o şi mai mare importanţă a fost decizia unor elite locale care au încercat să profite de pe urma acestui amestec dezordonat, transferând avuţia statului în holdinguri private pentru a investi mare parte din câştigurile lor în operaţiuni media.

Aşa şi-au făcut apariţia, în prima jumătate a acestui deceniu, puternice holdinguri media. Nu asta a dorit UE atunci când s-a ostenit să facă remarce critice asupra mass-media. Jonathan Scheele, şeful delegaţiei UE la Bucureşti pentru cinci ani, a declarat în mijlocul unor negocieri că el se aştepta la apariţia unei prese normale competitive, finanţată din publicitate. Acest tip de venit e pe cale de dispariţie în ţările vestice, dar Scheele a asumat în mod evident că România ar fi incapabilă să evite un tip normal de capitalism, bazat pe o piaţă largă de consum, cu un excelent nivel al competiţiei între diferitele interese economice.

Dar lanţul Antenelor, prima construcţie media privată majoră, a anticipat tipul de monopoluri care vor apărea în diferite ramuri ale economiei, fără să ţină cont de mecanismele de reglementare a căror introducere fusese solicitată de către UE guvernelor.

Antena 1 a fost cea care a lansat reteţa talk show-urilor care expuneau lumea politică verdictului comentatorilor populişti. Talk show-ul lui Marius Tucă a oferit, noapte de noapte, o platformă de denunţare neinhibată a coaliţiei anti-PDSR care a ajuns la putere la sfârşitul anilor ‘90. Atacurile nocturne au avut în mod sigur o contribuţie la succesul alarmant al extremiştilor lui Vadim Tudor la alegerile din 2000.

În timpul primei guvernări PSD şi apoi a celei dominate de PNL, importante părţi din media electronice au simţit nevoia de a induce un dezinteres masiv în ceea ce priveşte politicul. Luptele pentru putere au fost tratate în termeni de telenovelă. Nu există chestiuni politice sau etice în joc care să determine direcţia viitoare pe care ţara să o urmeze. Sau, dacă sunt, pericolul corupţiei, derivei autoritare sau falimentul statului nu pot fi explicate în stereotipurile pe care străinii sau complicii lor locali le preferă – cei care refuză să dea României şansa de a se adapta lumii moderne în propriul său ritm şi în modul ei caracteristic.

Banalitatea, dispariţia bunului simţ, discuţia despre nimic şi aceeaşi galerie de figuri au dominat canalele TV. Mustăciosul de Savonarola a fost cel care l-a perpelit pe Băsescu, cel puţin trei nopţi pe săptămână, la Antenă. Pe lângă el, mai era şi tăcutul său asociat, mai cinic şi mai şiret, care şi-a folosit experienţa editorialistică pentru a arunca un ochi cinic asupra lumii politice, dar şi acel Peter Pan trecut de 30 de ani, miop şi chel, care părea că vinde o nouă pastă de dinţi senzaţională. Vocile independente au dispărut de pe canale.

Din 2008, Academia Caţavencu a încetat să mai reprezinte vocea curajoasă şi subversivă a celor care au rămas fideli în susţinerea unei platforme a schimbării. În încercarea de a păstra traiectoria hipioţilor îmbătrâniţi şi a figurilor nonconformiste, vândute însă unuia dintre cei mai deştepţi moguli economici, obiectivele AC au devenit predictibile. Tipul de nonconformist, neras, arătând un pic hippie – tipul studentului etern –, este întâlnit din ce în ce mai des în birourile ziarelor şi în studiourile televiziunilor. În comunism, asemenea figuri îmbrăcate casual ar fi fost ridicate de pe stradă şi trimise în Băragan pentru a săpa şanţuri. Aceşti tipi care arată asemenea disidenţilor radicali sunt de fapt profund conformişti. Ei pot scrie la ordin, pentru că nu au niciun set de valori fundamentale.

Ei ar râde dacă cineva le-ar reproşa că nu încearcă să descopere adevărul într-o anumită întâmplare. Pentru aceşti postmodernişti, este OK să mistifice adevărul, pentru că adevărul nu există, aşa cum valorile sunt numai un anacronism burghez.

Noii capitalişti împreună cu aliaţii lor politici au reuşit să creeze un proletariat media care este mai eficient în a-i păstra pe oameni pasivi şi inofensivi decât predecesorii săi din timpurile comuniste. Primul lor succes relevant a fost pe 30 noiembrie 2008, când doar 39% din electorat a votat. Aşa numita „clasă educată“ a dominat prin absenţă. Lipsa lor de angajament este tributară modului în care media private şi de stat au trivializat constant politica. Evident că, prin neimplicarea lor, partidele şi-au întărit forţele, reuşind să afecteze, într-o măsură tot mai mare, interesele fragilei clase de mijloc.

România ar putea experimenta într-adevăr ascensiunea unei noi forme de autoritarism, în care un popor docil sprijină un sistem în mod evident ostil propriei bunăstări, efectul fiind o marginalizare a sa. Nu avem de-a face cu niciun fel de intimidare sau coerciţie. În schimb, oamenii au comis o lovitură de stat împotriva lor înşile. Aceştia sunt adevăraţii copii pe care Elena Ceauşescu i-a invocat înainte de a fi executată, deşi nu a mai trăit să-i vadă în floarea vârstei. Sunt atât de mulţi tineri care au extenuarea şi cinismul celor de 60 de ani, deşi singura viaţă pe care ei au cunoscut-o cu adevărat este cea pe care o întâlneşti pe Youtube, Facebook sau alte platforme de socializare media.

Îşi au aceste apariţii macabre şi îngrijorătoare originile în comunism? Sau putem să identificăm sursele acestui rău în lunga perioadă de tranziţie de după 1989, atunci când speranţele de mai bine s-au epuizat pe fondul neîmplinirii lor? Sau a fost UE cea care a distrus speranţele, atunci când voci influente, precum cea a d-lui Scheele, afirmau cu ipocrizie că el lucrează împreună cu tot poporul, şi nu doar cu elitele Bucureştiului? În schimb, pasivitatea celor mulţi a permis ca o entitate presupus puternică, precum UE, să fie păcălită şi neutralizată de către gangsteri politici locali, într-un mod similar celui în care piraţii somalezi acaparează acum tancurile petroliere.

Oricare ar fi cauzele, este cert că acei jurnalişti cu o gândire independentă şi cu o abordare profesionistă a expertizei lor sunt o specie pe cale de dispariţie rapidă, mai ales în media naţionale. Astăzi, acei jurnalişti care se întâlneau în mod regulat cu ambasadorii UE în timpul procesului de aderare (şi care se considerau voci publice importante) se zbat din greu să-şi păstreze joburile. Unii au fost nevoiţi să devină translatori sau profesori ca pe vremea comunismului, semnalând că locul celor care au o gândire liberă nu este în media. Dan Tăpălagă este încă excepţia care confirmă regula, cel care sparge tiparele, reuşind cu agilitate şi tenacitate să găsească resursele pentru jurnalismul independent şi analitic.

Dar el este aproape ultimul mohican. Un întuneric politic se lasă asupra României. În aceste vremuri crepusculare, există destul zgomot, venind mai ales dinspre blogosferă. Sunt foarte mulţi tineri care spun prostii şi lansează atacuri cinice la adresa oricui insistă să spună că mai există lucruri pentru care merită să lupţi în România. Mă întreb chiar dacă unii dintre tehnocraţii puterii ar putea lua o pauză pentru a reflecta asupra faptului că au mers prea departe, reducând aproape o generaţie întreagă la stadiul de legumă. //

Traducere de OCTAVIAN MANEA

http://www.revista22.ro/articol-6122.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 8 Jul 2009, 12:19 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



hahaha, Tom Galagher e un alt contributor la 'inrobirea Romaniei'.
Un dobitoc, profesor pentru conflicte etnice si pace la univ Bradford si daca nu ma insel ex-cetatean roman (sau cu ceva parinti romani), care a devenit 'celebru' in Romania pe baza subiectelor, presei si 'elitelor' romanesti.
Gallagher e Tismaneanu doi.

Are exact aceeasi analiza partiala ca si alti 'intelectuali' ai momentului si editorialul lui reprezinta noul tip de manipulare media prin omisiunea contra-ponderii.
Vorbeste despre Antene dar nu sufla nimic despre Realitatea, Media Pro etc.
Asta mi-aduce aminte de faptul ca Vantu nu e pe agenda ofociala a 'ologarhilor' decat atunci cand mai scapa ceva stiri neagreate de sus.
La fel si cu presa scrisa, deplange Academia Catavencu dar omite EvZ, Hotnews.ro, re-conversia Ziua dupa debarcarea lui Stanescu (apropo, tot prea-cinstitul Vantu a rezolvat-o si pe asta) samd.
Nu mai spun ca nu stiu sa fi vazut in AC ceva pozitiv sau laudativ despre liberali sau social-democrati, pentru ca de fapt AC e cam aceeasi dintotdeauna doar ca nu mai au pentru ce 'platforma a schimbarii' sa lupte.

Iata ce mostra de judecata fracturata, supozitii personale vandute drept verdicte si enormitati tembele:
"Din 2008, Academia Caţavencu a încetat să mai reprezinte vocea curajoasă şi subversivă a celor care au rămas fideli în susţinerea unei platforme a schimbării. În încercarea de a păstra traiectoria hipioţilor îmbătrâniţi şi a figurilor nonconformiste, vândute însă unuia dintre cei mai deştepţi moguli economici, obiectivele AC au devenit predictibile. Tipul de nonconformist, neras, arătând un pic hippie – tipul studentului etern –, este întâlnit din ce în ce mai des în birourile ziarelor şi în studiourile televiziunilor. În comunism, asemenea figuri îmbrăcate casual ar fi fost ridicate de pe stradă şi trimise în Băragan pentru a săpa şanţuri. Aceşti tipi care arată asemenea disidenţilor radicali sunt de fapt profund conformişti. Ei pot scrie la ordin, pentru că nu au niciun set de valori fundamentale."

Bine ca a gasit vinovatii pe la UE si pe Scheele, om care chiar a fost pasator despre problemele Romaniei si chiar a lasat ceva in urma sa.
E colosal cum poate sa arunce o aiureala contradictorie cu tenta de acuzatie. Cititi si voi si va minunati:
"Jonathan Scheele, şeful delegaţiei UE la Bucureşti pentru cinci ani, a declarat în mijlocul unor negocieri că el se aştepta la apariţia unei prese normale competitive, finanţată din publicitate. Acest tip de venit e pe cale de dispariţie în ţările vestice, dar Scheele a asumat în mod evident că România ar fi incapabilă să evite un tip normal de capitalism, bazat pe o piaţă largă de consum, cu un excelent nivel al competiţiei între diferitele interese economice."

E extraordinar ca a reusit sa gaseasca si singurul ziarist roman "care sparge tiparele, reuşind cu agilitate şi tenacitate să găsească resursele pentru jurnalismul independent şi analitic": Dan Tapalaga.
Cititi-i editorialele din hotnews, e de un partizanat sensibil apropiat de al mai celebrului TRU (care apropo, probabil ar fi fost considerat primul ziarist valoros al Romaniei daca nu intra in politica si in mod oficial).
Pentru Dan Tapalaga, cel care a lucrat in echipa ministeriala a dnei Macovei (si zicea candva ca a facut-o gratis!), e o datorie sa spele mereu petele presedintelui.

E interesant cum Gallagher blameaza capitalisto-comunistii dar nu sufla nimic despre puterea care de fapt foloseste presa din plin ca sa-si faca imagine si sa manipuleze electoratul. Avem chiar zilele astea pe tapet o mostra de promovare stiri la comanda pe bani publici.

In concluzie asta e exact tipul de editorial pseudo-intelectual, partizan si manipulator care a proliferat enorm in ultimii ani. Gallagher este celalalta extrema a Antenelor si a presei pe care o blameaza aici.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Calu Balan
mesaj 8 Jul 2009, 02:30 PM
Mesaj #19


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 6 April 09
Forumist Nr.: 13.648



Treziti-va! Asta nu e Romania NOASTRA!

DOUA ROMANII!

Suntem blocati, inerti, paralizati privind la doua Romanii: Romania LOR – hotii, coruptii, agramatii, tupeistii si Romania NOASTRA- a oamenilor cinstiti, muncitori, pregatiti, integri, capabili, tineri si destepti. Suntem dezamagiti, obositi, paralizati in plan politic, mentinuti in aceasta stare de inertie, in mod premeditat, de clasa politica, multumita de faptul ca noi am incetat sa mai reactionam si nu facem decat sa ne vedem de treaba noastra si sa ne platim cuminti taxele, multumindu-ne sa ne plangem si sa injuram. Nimeni nu mai vrea sa riste, am devenit spectatori la ceea ce ni se intampla.

NU SE MAI POATE ASA!

Petre Tutea nu a luptat o viata pentru ca d-ra din Bamboo si un cioban sa fie alesi sa ne reprezinte in Parlamentul European. Probabil se rasuceste in mormant cand vede un popor cultivat ascultandu-si conducatorii schimonosind cuvantul Google. Toti cei care au murit la Revolutie nu au facut-o pentru ca noi sa ajungem sa fim batjocoriti si sfidati de doamne cu tupeu ce beneficiaza de bugete de milioane din banii nostri. Avem o responsabilitate fata de cei de dinaintea noastra care au crezut in noi, fata de noi insine si fata de copiii nostri, sa actionam. Ni s-a inoculcat ideea ca nu putem face nimic, ca orice tentativa este sortita esecului, ca nu ne putem uni, ca suntem un popor de incapabili! Nu suntem! Trebuie spart acest tipar care le convine de minune analfabetilor si hotilor care ne conduc.

SUNTEM MILIOANE DE ROMANI DESTEPTI!!!

Suntem milioane de romani educati- ne-am tocit coatele pe bancile scolilor, am trecut prin emotiile examenelor, prin stresul sesiunilor, multi am facut Master, Doctorate, in Romania si in strainatate, am visat sa schimbam lumea… ca sa ne conduca niste analfabeti acum?

Suntem milioane de romani muncitori, corecti, integri, cu initiativa- intre 8 si 16 ore pe zi ne straduim sa adaugam valoare, in businessul nostru sau in businessul altcuiva, ne luptam cu taskuri, deadline-uri, traininguri, clienti dificili, bugete de mii de euro sau de milioane, previziuni, team buildinguri, PowerPointuri, sedinte, stress- ca sa ne conduca si sfideze niste hoti si niste parveniti?

Sunt milioane de romani care au plecat scarbiti din tara, cladesc economia altor tari, cu sufletul sfasiat de dorul de tara lor si tanjind dupa acel concept de Acasa, pierdut in mocirla cotidianului romanesc. S-ar intoarce fara ezitare in Romania, dar cum ar putea suporta haosul de aici, mai ales dupa ce au trait intr-o tara civilizata?

Atatea milioane de oameni destepti, integri si cu bun-simt …suntem paralizati! Ne platim mecanic taxele si ne dam cuminti la o parte cand in masinile cu girofar trece un agramat, un hot sau o papusa blonda cu tupeu si cu un singur talent, platit mult prea scump, din banii nostri.

ENOUGH IS ENOUGH! NE INTOARCEM ACASA!!!

Nu se mai poate asa! Enough is enough! Facem apel catre toate persoanele integre, capabile, educate, care au cladit ceva prin munca lor, fara sa fure, sa ia atitudine pentru a stopa prostia ce ne afecteaza pe toti. Trebuie sa facem o schimbare, este nevoie de o Miscare a romanilor cu balls si cu coloana vertebrala! O Miscare de Intoarcere Acasa, atat a romanilor plecati slugi in alte tari, cat si a celor care, desi am ales sa ramanem aici, suntem absenti, pasivi, indiferenti si suportam ce ni se intampla doar visand la urmatoarea iesire din tara.

E nevoie de o miscare in care leaderii sa fie testati , asa cum se intampla cand esti angajat intr-o companie multinationala, fara sa fie acceptati daca nu li se dovedeste integritatea si eficienta. O miscare a oamenilor care nu au mai fost implicati in viata politica, neintinati, ne-spalati pe creier, ne-jigoditi. O miscare fara traseisti politici sau scursuri de la alte partide. Este nevoie de o miscare a oamenilor destepti, tineri, cu atitudine, experti in domeniul lor.

BUCURESTIUL NU ESTE TEHERAN SAU CHISINAU!!

Avem un plan de organizare, avem un plan de finantare, avem usi deschise catre marile centre politice si financiare care cauta in Romania un interlocutor nou. – este nevoie doar de oameni integri si capabili, dornici sa ia initiativa.Singura solutie viabila pentru Romania de acum este sa se uneasca toti oamenii capabili pe care ii avem in toate domeniile. Creierele vanate de toate companiile multinationale, oamenii care gestioneaza bugete de miliarde, conduc sute de mii de angajati, sunt cosmopoliti, stiu sa negocieze /sa munceasca / sa comunice intr-un mediu international, intr-o piata globala- nu au doar viziune limitata de speculant din Pipera Tunari. Contabili, avocati, oameni din banci, din agentii de publicitate, din agentii imobiliare,din agentii de turism, din comert, din presa, intreprinzatori private, artisti, medici, scriitori ….chiar nu exista alternativa la Vanghelie si Becali????

Dar cei mai mari dusmani pe care ii avem suntem noi insine, nu sistemul contra caruia dorim sa actionam. Caci daca noi am avea curaj, cum ar putea niste analfabeti limitati sa ne opreasca? Mai ales ca Bucurestiul nu este Teheran, sau Chisinau(….si totusi ei au avut mai mult curaj decat noi!)

PENTRU O ROMANIE DE VULTURI, NU DE STRUTI!

Aici si acum e momentul ca generatia noastra sa preia initiativa. Avem sufletul curat, demnitate, track record, si visul unei Romanii demne de istoria sa si de potentialul poporului – sa aratam ca ne pasa, ca suntem gata sa ne asumam raspunderi si atit poporul cit si marile capitale ale lumii ne vor sustine…masinatiile clanurilor politice sint descreditate atit in Romania cit si la Washington, Brusells si pina si la Moscova.
Trebuie sa gasim si sa sustinem oameni de care sa fim mandri ca ne reprezinta. Sa identificam valorile si sa le convingem sa se implice. Trebuie sa luptam pentru o Romanie condusa de oameni destepti si integri. Pentru o Romanie care sa fie un player international, nu curva de centura a Europei. Pentru o Romanie bogata, cu batrani bine ingrijiti, cu tineri carora sa li se ofere perspective, cu strazi fara gropi, cu hoti bagati dupa gratii, cu milionari pe merit nu din furat. Pentru un viitor mai bun pentru noi si pentru copiii nostri, in tara noastra, nu printre straini. Pentru o Romanie de vulturi, nu de struti ( am ajuns niste struti, cu capul in nisip si posteriorul la dispozitia tuturor analfabetilor – sper sa nu va simtiti jigniti de exprimarea plastica, este doar realitatea!….suntem vulturi doar in businessul nostru, in zona noastra de comfort sau cand iesim din tara, asta daca nu ne trateaza vreun strain de sus ca avem pasaportul pe care il avem!) Ajunge. Haideti sa ne trezim! Haideti sa luptam pentru o Romanie cu balls!

TE VREM!!

Vrem nume de persoane carora tu le poti incredinta viitorul tau.
Nu vrem critici, nu vrem sa ne plangem- toti stim care este realitatea, nu mai este nevoie de inca un catalog de plangeri. Vrem solutii, iar solutiile nu sunt posibile fara oameni capabili. Vrem nume. Nume de oameni integri, loiali, cu bun-simt, mandri ca sunt romani, pregatiti, care stiu ce inseamna un task, un deadline, o echipa. Poti fi chiar tu! Sau poate fi cineva care iti este apropiat. Sau o persoana pe care o admiri.

Chiar daca multi nu ne dau nici o sansa, o vom face. Sta numai in mainile nostre sa ne schimbam viitorul- trebuie doar sa gasim oamenii carora sa il incredintam.

Unii spun ca nu putem….BA DA, PUTEM!

Pentru Copiii Nostri, Pentru Redobindirea Demnitatii de Roman- Treziti-va!

COPYRIGHT Alexandra Svet
Drepturile de autor ii apartin Alexandrei Svet
Contact Info
Email: alexandra.svet@gmail.com
Location: Bucharest, Romania

---gandeste ca nu doare---
!!! gandeste.org !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Jul 2009, 03:30 PM
Mesaj #20


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



@ Leonardo, ala e doar un editorial in care nu poti cuprinde tot ce inseamna Romania, pt asta ai nevoie de o carte. Sunt de acord cu ce spui despre Tapalaga, dar si T.G are dreptate in cele mai multe aspecte de care vorbeste.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jul 2009, 03:44 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Calu Balan @ 8 Jul 2009, 03:30 PM) *

QUOTE
Treziti-va! Asta nu e Romania NOASTRA!

Dar a cui este Romania din ziua de azi, daca nu este a noastra? A lui Iliescu, Roman, Severin, Constantinescu, Nastase, Geoana, Basescu, Mitrea, Necolaciuc, Tarcieanu, Patriciu, Vantu, Dimofte, Popoviciu, Becali, astia nu sunt romani? sunt chinezi, americani ce sunt acesti oameni? Romania este a noastra, dar din nefericire ne-am trezit prea tarziu, suntem deja incalecati si stransi in chingi ca niste magari care vad ce se intampla in jurul lor, dar nu pot face nimic.
QUOTE
SUNTEM MILIOANE DE ROMANI DESTEPTI!!!

Sa nu exageram.
QUOTE
am visat sa schimbam lumea… ca sa ne conduca niste analfabeti acum?

de fapt ne conduc cei ce i-au ales pe analfabeti sau de cei care nu s-au prezentat la vot si acum regreta.
QUOTE
Suntem milioane de romani muncitori, corecti, integri

Sa nu exageram.
QUOTE
S-ar intoarce fara ezitare in Romania, dar cum ar putea suporta haosul de aici, mai ales dupa ce au trait intr-o tara civilizata?

Si eu m-am intors din strainatate, in haosul de aici, mi-am asigurat masina, casa, viata, etc. apoi am inceput sa astept ziua cand vom fi mai multi pentru a schimba procentajul mentalitatilor din aceasta tara. O fi venit vremea?
QUOTE
ENOUGH IS ENOUGH! NE INTOARCEM ACASA!!!

Bun venit, eu va astept, poate am sa intalnesc unul dintre voi, care arunca un chistoc pe jos, caruia sa-i atrag atentia fara frica ca-mi trage una peste bot.

QUOTE
O Miscare de Intoarcere Acasa, atat a romanilor plecati slugi in alte tari, cat si a celor care, desi am ales sa ramanem aici, suntem absenti, pasivi, indiferenti si suportam ce ni se intampla doar visand la urmatoarea iesire din tara.

Si pasoptistii au incercat la vremea lor o schimbare de acest gen, din nefericire si atunci ca si acum lupta nu se dauce cu niste indivizi, pe care i-ai pomenit, ci cu mentalitatea indivizilor din aceasta tara

Acest topic a fost editat de marduk: 8 Jul 2009, 03:46 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jul 2009, 03:48 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



(Calu Balan @ 8 Jul 2009, 03:30 PM)
QUOTE
Avem un plan de organizare, avem un plan de finantare, avem usi deschise catre marile centre politice si financiare care cauta in Romania un interlocutor nou.

De ce ar dori "conducatorii" acestei lumi "interlocutori noi"?
QUOTE
chiar nu exista alternativa la Vanghelie si Becali????

Altii ca Vanghelie sau Becali or ca Vadim si Nastase.
QUOTE
Dar cei mai mari dusmani pe care ii avem suntem noi insine, nu sistemul contra caruia dorim sa actionam.

Adevarat graiesti.
QUOTE
Pentru Copiii Nostri, Pentru Redobindirea Demnitatii de Roman- Treziti-va!

Romanii sunt demni, doar ca timp de 50 de ani au invatat ca demnitatea nu-ti aduce nici un folos. Eu sunt treaz, dar sa sti ca nu mai inghit sloganurile astea despre copii si viitor, fac parte din a 5-a sau a 6-a generatie care s-a sacrificat pe altarul acestor sloganuri.

Acest topic a fost editat de marduk: 8 Jul 2009, 04:58 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 8 Jul 2009, 04:12 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(nefertiti @ 8 Jul 2009, 03:30 PM) *
@ Leonardo, ala e doar un editorial in care nu poti cuprinde tot ce inseamna Romania, pt asta ai nevoie de o carte. Sunt de acord cu ce spui despre Tapalaga, dar si T.G are dreptate in cele mai multe aspecte de care vorbeste.


Nefe crede-ma ca m-am saturat de stilul asta prafuit de manipulare in care ti se prezinta jumatati de adevaruri.
Asa faceau si comunistii, asa fac toti carnatii mai scoliti care doresc sa-ti bage pe gat anumite orientari si opinii.

Un adevar prezentat trunchiat este mai grav decat o minciuna pentru ca este subversiv si pacaleste pe multi.
E ca si cum cineva vrea sa te convinga sa platesti de nou un Mercedes ultimul model ascunzandu-ti ca e pe jumatate distrus intr-un accident.

Tom Gallagher si altii ca el utilizeaza exact aceasta metoda si sunt convins ca nu o fac cu totul inocent, nu pot sa cred ca exista persoane impartiale care judeca partial. Poate doar in cazul in care au suferit ceva lobotomii.

Acest topic a fost editat de Leonardo: 8 Jul 2009, 04:13 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Jul 2009, 08:38 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un articol, care arata clar de ce romanii nu-si admira tara. Autoritatile romane continua politica comunista a PCR in care individul era doar un sclav, cu drepturi scrise doar pe hartia legilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Aug 2009, 03:21 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Se intampla si la case mai mari, nu numai in Romania, la astia chiar nu ma asteptam.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 24 Aug 2009, 10:00 AM
Mesaj #26


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Da, bai baieti, s-au ramolit si nemtii! Vezi bai Cla ce tara ne dadeai tu exemplu, o tara de spagari! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Aug 2009, 08:11 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sarbii devin din ce in ce mai extremisti mai ales in privinta romanilor. Astept cu interes o reactie din partea guvernului sau a ministerului de externe.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 09:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman