HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Raed Arafat
Marduk
mesaj 16 Nov 2008, 07:41 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



RAED ARAFAT, nu stiu ce inseamna aceste cuvinte traduse in limba lui Eminescu, sincer nici nu vad de ce m-ar interesa. Marin, Vasile, Gheorghe, Ion, etc. sunt doar niste nume pe care parintii nostrii fie datorita bucuriei, fie datorita nasului, dar Raed? ce roman i-ar da ca nume de botez copilului sau un nume care pentru Lita din capul satului nu are nicio relevanta. Dar sa revin la acest OM, Raed Arafat, un OM care ajuns intr-o tara din aceasta lume, s-a hotarat ca poate face ceva bun pentru alti semenii sai. De ce un palestinian? de ce nu un grec? un rus? un frencez? un englez? sau orice alta natie? Un palestinian s-a hotarat sa puna pe picioare, sa modernizeze sistemul de interventie in caz de urgenta celebrul SMURD. Cati romani stiu ce inseamna SMURD? ce atributii are? Nu am nimic cu Raed sa fie sanatos si sa ne ajute asa cum a inceput, fara interferenta tipic romanesca. Totusi nu pot sa nu ma intreb, dintre toti medicii romani, nu a existat nici unul care sa faca treaba pe care o face Raed? Ce are acest palestinian (roman) in plus fata de alti medicii romani pe care presa, televiziunile ii prezinta ca fiind somitati in materie?

P.S. Nu am nimic cu Raed, din contra chiar il admir si sper sa continue ceea ce a inceput, dar vreau sa cred ca printre tinerii medici romani exista destui pe care sa-i strigam pe nume Ion, Vasile, Gheorghe, Marin, Dumitru, Costica, etc.

Acest topic a fost editat de marduk: 16 Nov 2008, 07:43 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 16 Nov 2008, 08:02 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Marduk, ştiu mulţi medici romāni care-şi pun aceeaşi īntrebare. Eu am un răspuns, care doare: numai acest palestinian a fost destul de inimos ca să se gāndească să īnfiinţeze SMURD-ul!
Nu ştiu dacă mă interesează că este palestinian, dar - ai dreptate - mă doare că nu e vorba d eun romān. Şi dacă ar fi fost engelz sau francez la fel aş fi reacţionat!


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Nov 2008, 08:29 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(coconut @ 16 Nov 2008, 08:02 PM) *
Marduk, ştiu mulţi medici romāni care-şi pun aceeaşi īntrebare. Şi dacă ar fi fost engelz sau francez la fel aş fi reacţionat!

Sa sti ca eu chiar nu am nimic cu palestinianul, dar mor de ciuda ca nici un roman nu s-a ridicat la acelasi nivel. O fi nationalistul din mine, o fi romanul din sufletul meu.................................................


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Nov 2008, 08:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Nov 2008, 08:42 PM
Mesaj #4


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



e bun de mentionat si la "Care face". Am tot respectul pt acest om.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Nov 2008, 09:15 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da, care face, da parca ma macina ceva, mamaliga, bulz-ul, usturoiul, pastrama, mititeii, nu stiu ce drak am dar nu pot sa mestec, sa diger ceva ce nu tine de prostia originala a la Moromete, e ceva ce inca nu pot sa inteleg, desi sincer nu am nimic cu un OM care ne face bine!. 50.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 16 Nov 2008, 09:21 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 16 Nov 2008, 09:23 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Da, şi eu am zis la fel cānd am auzit prima dată de el! Apoi m-am resemnat, dāndu-mi seama că a fi romān nu mai e la modă. La modă e să fii - cum scrii tu - OM! Iar OAMENII pot fi de orice naţionalitate.
Eu l-am admirat şi fiindcă a avut ambiţia să vorbească īn romānă cāt mai repede şi cāt mai bine posibil. Nu m-aş mira să aflu că are şi ceva de evreu īn el... ohyeah.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 16 Nov 2008, 09:27 PM
Mesaj #7


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Nu ma deranjaza absolut deloc situatia. Nu am am nici cea mai vaga urma de nationalism in mine. Nu sunt mandru ca sunt roman, dar nici nu imi e rusine. E o imprejurare de care nu pot fi tinut raspunzator. Tocmai de aceea imi este insa ciuda. Puteam avea norocul de a ma naste intr-o tara normala.
Oricum, tot respectul pentru omul asta. Si cread ca un astfel de om ar trebui sa ne ofere o doza oarecare de optimism. Daca un palestinian a reusit, prin munca si inteligenta, sa faca tot ceea ce a facut el, poate ca si restul ar putea reusi in acelasi fel.

PS: Moromete nu era prost.

Acest topic a fost editat de kumarbi: 16 Nov 2008, 09:29 PM


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Nov 2008, 09:34 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sincer si vreau sa fie foarte clar, tipul asta RAED, este un individ, un OM, care chiar a reusit sa ne demonstreze ca religia, culoarea pielii, etnia, etc. nu au nicio valoare cand ca individ, persoana, ti-ai pus in gand sa faci ceva (app. CARE FACE). Sincer cred ca tipul asta, palestinian, a trecut prin furcile nationalismului romanesc, dar la final ne-a demonstrat tuturor ca SE POATE si ca nu conteaza ce culoare are pielea pe care o porti, ci doar ceea ce faci.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 Nov 2008, 09:37 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Marduk ................halal sistem medical ce suge shosete de la balastienieni!!

Brobabil a avut multe clientela pe treptele facultatii la lenjerie intinima de doi bani pe timpu raposatului!

Bleaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhh!
Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 16 Nov 2008, 09:38 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 16 Nov 2008, 09:46 PM
Mesaj #10


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Apropo! La CARE FACE singurul tip despre care toata lumea a vorbit frumos e un neamt! unsure.gif


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 16 Nov 2008, 10:00 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Chiar aşa, kumarbi! thumb_yello.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 16 Nov 2008, 11:10 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565





editat penru limbaj trivial

Acest topic a fost editat de abis: 17 Nov 2008, 11:07 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Nov 2008, 06:44 AM
Mesaj #13


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



de fiecare data cand aud ca raed a mai pus o caramida la smurd, ma intreb cat de legat e de serviciile secrete, si care sunt cele de care e legat...
pentru ca la relatiile pe care le are, culoarea lui si cea a pasaportului lui... ridica multe semne de intrebare

e posibil sa fiu eu bigot si rauvoitor, dar tot nu imi ies din cap apucaturile si methnele colegilor de faculta cu origini arabe... mai ales palestiniene


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 17 Nov 2008, 07:01 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Vad ca se pupa cu dragoste fund de palestinian facut student in Romania.
Asta a inceput o afacere la Targu Mures si acum e la nivel national. Banuiesc ca nu a dat spaga, mita si alte servicii de a ajuns el si secretar de stat la sanatate (!!! eheeee, mai tata!).
Scuze de intrerupere, continuati!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Nov 2008, 08:55 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(mutulica @ 17 Nov 2008, 06:44 AM) *
de fiecare data cand aud ca raed a mai pus o caramida la smurd, ma intreb cat de legat e de serviciile secrete, si care sunt cele de care e legat...

o fi ruda cu celebrul Arafat, sau doar cu numele se inrudesc?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2008, 10:24 AM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(mutulica @ 17 Nov 2008, 06:44 AM) *
e posibil sa fiu eu bigot si rauvoitor, dar tot nu imi ies din cap apucaturile si methnele colegilor de faculta cu origini arabe... mai ales palestiniene

Da, e posibil sa fii tu rauvoitor. Asa cum este si Sorin, dar de la el nici nu ma astept sa fie obiectiv cand este vorba despre un om de origine palestiniana. Mai ales ca de acolo de unde este el e ca greu sa-si dea cu presupusul despre ce se intampla in Romania.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Nov 2008, 01:19 PM
Mesaj #17


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Conteaza ca e palestinian, ca a dat spaga, ca e afacere, ca o ma fi si spionand (da, ce sa-ti spun, mari secrete la care are el acces) atata timp cat afacerea lui (sau gheseft, daca o avea si sange evreu) salveaza in fiecare zi zeci, poate sute de vieti?

Conteaza daca, dintr-un grav accident de masina pe cei dragi ti-i salveaza un palestinian, spion, spagar sau ce vreti voi sa fie? Pentru mine, nu conteaza! Dar sunt eu mai egoist!

Conteaza daca un minoritar neamt a facut din Sibiu un oras comparabil cu Praga? Pentru mine, nu conteaza!

Vedeti, asta e mentalitatea care trebuie combatuta! Aia care fac ceva trebuie sa fie cumva, intr-un fel, manjiti! Eh, pe mine nu ma intereseaza ce fac oamenii astia in restul timpului, atata timp cat eu beneficiez de rezultatele muncii lor, facute bine.

Daca e asa, vreau sa se umple tara, ministerele, de spioni din astia, care fac, care vor sa reformeze ceva ca in Romania sa mearga bine.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Nov 2008, 03:54 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(abis @ 17 Nov 2008, 10:24 AM) *
Da, e posibil sa fii tu rauvoitor. Asa cum este si Sorin, dar de la el nici nu ma astept sa fie obiectiv cand este vorba despre un om de origine palestiniana. Mai ales ca de acolo de unde este el e ca greu sa-si dea cu presupusul despre ce se intampla in Romania.


Abis.....

Ca sa fiu obiectiv......de ce nu se duce Arafat la fratii lui din Palestina, sa-i ajute pe ei?? Si mai obiectiv vrei?? Oare in tara nu exista doctori capabili ce pot conduce o asemenea organizatie?? Super obiectiv.......se pare ca n-ai prins timpurile de pe vremea raposatului in care tara murea de foame si o parte din aia "straini" cumparau examenele cu 100 de $!!

Rovaniemi

Incearca nene la filologie ca esti tare talentat mwah1.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2008, 04:40 PM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(SORIN @ 17 Nov 2008, 03:54 PM) *
de ce nu se duce Arafat la fratii lui din Palestina, sa-i ajute pe ei??

Nu stiu, mie imi convine ca nu se duce, pentru ca in caz de accident am sanse mai mari sa fiu salvat de SMURD decat de serviciul de ambulanta.
In privinta asta sunt de acord cu Cucu Mucu: ce ma intereseaza daca e palestinian, patagonez sau papuas, atat timp cat isi face treaba asa cum trebuie? Iar presupunerea ca ar fi spagar sau nu stiu cum altfel, cat timp nu am vazut nici o urma de dovada in acest sens, ma lasa rece. Daca-i vinovat de ceva, nu are decat sa fie anchetat si judecat, insa nu toti cei care reusesc sa faca ceva in tara asta trebuie neaparat sa aiba ceva necurat in spate.
QUOTE
Oare in tara nu exista doctori capabili ce pot conduce o asemenea organizatie??

Uite ca n-a existat niciunul caruia sa-i dea prin cap sa puna pe picioare asa ceva, niciunul care sa aiba suficienta ambitie, nervi, putere de munca si tarie de caracter pentru asta.
QUOTE
Super obiectiv.......se pare ca n-ai prins timpurile de pe vremea raposatului in care tara murea de foame si o parte din aia "straini" cumparau examenele cu 100 de $!!

Da, o parte. Si ce-i cu asta?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Nov 2008, 05:06 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Uite ca n-a existat niciunul caruia sa-i dea prin cap sa puna pe picioare asa ceva, niciunul care sa aiba suficienta ambitie, nervi, putere de munca si tarie de caracter pentru asta.


Interesant cum in tara asta n-a existat nici unul...bine ca s-a gasit un palestinian!!!!!!!!!!!!!!!! In afara de ambitie, nervi putere de munca si caracter, mai trebuie ceva ce neamul nostru nu are?? Chiar nici un Roman?? Nu exista Romani dotati cu asa ceva?? Nu cred...........................

QUOTE
Da, o parte. Si ce-i cu asta?


Cu asta e foarte simplu....prefer un Roman ce a invatat pe dosul lui si nu unul ce poate a luat diploma pe branza!

Interesant cat de tampit poate fi neamul meu ca nimeni n-a fost dotat asemenea calitati ca ambitia, munca, caracter....noroc de al de palestina ca reuseste sa scoata din ei asemenea "capacitati"!!

Eu zic ca e mai potrivit pt. Raed Arafat sa-si depuna actele de leader in Gaza!

Sorin.



--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2008, 06:00 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(SORIN @ 17 Nov 2008, 05:06 PM) *
Interesant cum in tara asta n-a existat nici unul...bine ca s-a gasit un palestinian!!!!!!!!!!!!!!!!

Uite ca nu s-a gasit niciun medic roman care sa aiba initiativa de a infiinta un Serviciul Mobil de Urgenta, Reanimare si Descarcerare! Care este problema daca l-a infiintat un palestinian, daca salveaza vieti care altfel n-ar avea probabil nici o sansa?!
QUOTE
prefer un Roman ce a invatat pe dosul lui si nu unul ce poate a luat diploma pe branza!

Am subliniat cuvantul cheie din fraza ta. Ai spus "poate" - ei bine, poate ca si-a luat diploma pe merit! "Poate ca..." nu-i un argument! Si chiar presupunand ca nu ar fi fost un student stralucit si ca si-a cumparat unele examene (ar fi interesant de facut un sondaj ca sa aflam cati dintre romani si-au luat pe merit toate examenele, dar asta-i alta discutie), ce mai conteaza, atat timp cat acum serviciul infiintat de el functioneaza excelent?

Ce vrei sa spui, ca niciun palestinian nu este capabil sa faca un lucru bun?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 17 Nov 2008, 06:01 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



In Wikipedia se dau urmatoarele informatii :

QUOTE
Viaţa
Pasiunea pentru medicina de urgenţă o descoperă īncă din copilărie. La vārsta de 14 ani, Raed Arafat , īşi descoperă hobby-ul, care mai tārziu devine şi profesie, primul ajutor. Īn anii '70 īn oraşul natal Nablus, creează o echipă de prim ajutor formată din colegii de clasă pe care o instrueşte şi o coordonează.

Soseşte īn Romānia īn 1981 la vārsta de 16 ani.

Studii
Studiază limba romānă la Piteşti, iar mai apoi urmează cursurile Facultăţii de Medicină din Cluj-Napoca şi se specializează la Tārgu Mureş şi Cluj-Napoca pe Anestezie Terapie Intensivă.


Ma intrebam daca e posibil ca la 16 ani, atunci cind a sosit in Romania, sa fi avut in buzunar o diploma de liceu.

Nu vreau sa-mi dau cu parerea despre el si ceea ce face, si pina la eventualele probe contrare trebuie privit ca un om de buna credinta, insa nu pot sa ma abtin si sa nu-i dau dreptate lui Sorin atunci cind spune :
QUOTE
In afara de ambitie, nervi putere de munca si caracter, mai trebuie ceva ce neamul nostru nu are?? Chiar nici un Roman?? Nu exista Romani dotati cu asa ceva?? Nu cred...........................




--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2008, 06:04 PM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai n-a spus nimeni ca nu exista astfel de romani, numai ca nu i-a trecut niciunuia prin cap sa infiinteze SMURD!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Nov 2008, 09:01 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Deci....Smurd apare in Romania in 1990' atunci cand Raed Arafat avea 25 de ani!! Si atunci era mare "doctor", sisteme de alea de salvare nu existau in lume......Abis....ofiterul tau decorat are 2 helicoptere in toata tara, lucru care probabil te fascineaza rolleyes.gif rolleyes.gif

Mai de graba e un baiat istet ce a dat peste un neam de fraieri, un neam care nu intelege ca anestezia e cel mai inferior grad de medicina, care inca nu intelege ca pe timpuri alea cu putini bani se putea scoate si diploma de pilot NASA la varsta de 16 ani....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Nov 2008, 09:44 PM
Mesaj #25


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sorin,
Ma bucur ca te reintalnesc thumb_yello.gif
Ceea ce zici tu:
QUOTE
Mai de graba e un baiat istet ce a dat peste un neam de fraieri,
nu este ceva negativ la adresa lui. Pana la urma toata lumea este de acord ca este un baiat istet. Faptul ca noi suntem "neam de fraieri", nu este vina lui...
Mai mult, din cate imi dau eu seama, baiatul asta mai are inca o calitate pe langa faptul ca este istet, anume ca a facut si face bine unor oameni, mai mult, le-a salvat viata...
Ca face acest lucru cu anestezie (cel mai inferior grad de medicina cum zici tu), ca are doar doua elicoptere, ca are sau nu are diplome etc. , toate acestea nu-i intereseaza si nu conteaza pentru oamenii carora le-a salvat viata si pentru familiile acestora.
Uite, sa incercam sa fim cat mai obiectivi. Scriem doua coloane:bune si rele facute de acest om... Eu incerc sa scriu la bune, ca la rele nu stiu ce sa scriu... Daca tu (sau altcineva) ai ce sa scrii la rele, te rog sa o faci...

BUNE -------------------- RELE
---------------- -------------------- ---------------------
-intervine cat se poate
de rapid in caz de accident sau
alte dezastre
- ingrijeste si salveaza vieti
- pregateste alti oameni sa salveze vieti

Uite, cautand pe net sa aflu mai multe despre SMURD si Raed Arafat, ca recunosc ca nu stiu, am dat si peste articolul asta... Incep dintr-o data sa fiu mai optimist... thumb_yello.gif
Poate ca acum el e singur, sau ma rog, cu cativa in jurul lui, dar daca in curand o sa avem cateva mii de Arafati din astia prin tara care sa salveze vieti, ce zici atunci? Eu zic ca e bine ca e si asta....

Acest topic a fost editat de Clopotel: 17 Nov 2008, 09:50 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Nov 2008, 11:37 PM
Mesaj #26


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ma intreb: Oare cu ce a gresit omul asta, cu a se fi nascut palestinian? De ce nu se poate aprecia munca sa, zelul sau, fara a-i dori sa-i moara capra si lui?
Pentru ca asa imi imaginez medicii romāni, cei invidiosi pt. ca n-au reusit ce a reusit el.
Si unii dintre voi la fel? No, culmea e ca-l mai si cheama Arafat, pfuuuiii !!

De ce trebuie un om denigrat, doar pe niste presupuneri, pe un forum pe care poate sa citeasca oricine?
N-ar fi rau sa citim pe cineva care are ceva pertinent de spus despre ceeace doar presupune, nu?
Ce e rau in asta ca si-a facut un hobby din pasiunea sa de a ajuta oamenii? E mai frumos sa-ti faci un hobby in a lua spaga, ca atāti colegi ai sai? Ca e mai comod, asta-i drept.

Despre cei ai lui 16 ani cu care a ajuns in Romānia: ia sa puna cineva ceva cu invatamantul din tara sa natala, inainte de ce ne spargem gura, da?
Si eu am plecat la 16 ani din RO, si conditiile, invatamantul, au fost total altcumva decat le-am stiut de-acasa. Alt sistem.

@Sorin: Treci, te rog, prietene, peste faptul ca este palestinian, take it easy, drink a beer and cool down spoton.gif si gāndeste-te ca nu-l cunosti, e un om ca noi toti. Cu visele, prostiile, bunele si relele noastre.

Īn liceu am avut si eu africani, si stiu, inteleg cum s-au simtit si studentii pe cand arabii le luau fetele... de-aici si ura... dar unii au plecat acasa, altii au ramas si, poate s-au casatorit cu romānce si au īntemeiat familii... si la urma urmei, au ales Romānia ca tara lor. Ceea ce nu inseamna ca au uitat de unde sunt, dar asta-i alta poveste.

Ce vreau sa spun: Ce puii mei va doare ca nu-i romān din nastere??!

Ca va doare īn orgoliu, asta o īnteleg; dar asta sa i-o spuneti ranitului de pe strada, in fata: "Auzi bade, vrei sa fii salvat de un palestinian sau de un romān? Ca palestinianul "si-a cumparat diploma" dar se stie sa te dreaga, romānu' o stat pa cur pt. ea, se stie si el dar n-are chef... ??

Ghici raspuns...

Apai scuzati-ma... tocmai imi imaginez ce tambalau ar fi fost aici dac-ar fi fost... ungur?? Ioi Istenem, alta belea... ohno.gif

@marduk: Si īnca nu īnteleg de ce ar trebui sa fie un Costica, Ion, etc... chiar esti xenofob?? huh.gif Nu cred, dar te doare in orgoliul tau de romān. Si chiar o īnteleg, dar... as vrea sa zic "s-au schimbat timpurile, prietene", dar asta o stii si tu. smile.gif
Daca iti aduci aminte de "Legam cu sārma, asta e, ce sa-i faci..." , acolo ai zis si tu care-i treaba... si bine de tot.

Eu as vrea... adica īnca sper, sa se scape romānii de mentalitatea asta tāmpita, care doar lor īnsisi le pune bete īn roate, dupa cum a remarcat-o si Cucu Mucu, si drepate are, omu': Conteaza "Care Face", si nu cum s-a nascut.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 18 Nov 2008, 12:41 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



mie mi-e teama sa nu se ..molipseasca ! il preferam la smurd ! ca-n noua fctie a-nceput sa faca ..burta ! semn rau ! jamie.gif oricum a tinut mai mult de ...trei zile minunea !


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 18 Nov 2008, 06:16 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



1. Omul respectiv face o afacere (ceea ce e ok), nu o fundatie non-profit.
2. Cand ai o afacere in domeniul medical, la nivel national si numai cu contracte cu statul roman, e normal sa ai si modesta functie de secretar de stat (adica ministru adjunct) la Ministerul Sanatatii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2008, 07:34 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 17 Nov 2008, 11:37 PM) *
@marduk: Si īnca nu īnteleg de ce ar trebui sa fie un Costica, Ion, etc... chiar esti xenofob?? huh.gif Nu cred, dar te doare in orgoliul tau de romān. Si chiar o īnteleg, dar... as vrea sa zic "s-au schimbat timpurile, prietene", dar asta o stii si tu. smile.gif
Daca iti aduci aminte de "Legam cu sārma, asta e, ce sa-i faci..." , acolo ai zis si tu care-i treaba... si bine de tot.
Eu as vrea... adica īnca sper, sa se scape romānii de mentalitatea asta tāmpita, care doar lor īnsisi le pune bete īn roate, dupa cum a remarcat-o si Cucu Mucu, si drepate are, omu': Conteaza "Care Face", si nu cum s-a nascut.

Pentru mine chiar nu conteaza ca este palestinian, ungur sau tigan, atata vreme cat isi face treaba nu vad ce as avea cu omul respectiv. Am insa o problema, poate este o reminescenta a comunismului in care am apucat sa traiesc, sau poate faptul ca am lucrat in Europa ceva vreme, nu stiu ce sa zic. Insa stau si ma intreb daca asa cum spui tu ca "timpurile s-au schmbat" cum se face spre exemplu ca in Anglia, Germania, Olanda sau Franta nu prea vezi manageri de high level dintre pachistanezi, indieni, marocani, turci sau romani. Nivelul cel mai inalt de conducere este pastrat pentru autohtoni, ceilalti la treaba, nu conteaza cat sunt de buni. Niste romani mai smecheri si-au deschis firme prin Spania, Portugalia, si sunt sefi la ei la firma dar muncesc tot cu romani. Am vazut de curand un roman care a inventat cel mai subtire televizor, unde crezi ca lucra? in Olanda la Philips, de ce nu si-a realizat proiectul in Romania? De ce trebuie sa vina altii sa ne invete ce sa facem cum sa facem, iar dupa ce invatam, stam si cugetam cum am fi putut face si noi treaba respectiva dar mai ieftin si mai bine. Popor de carcotasi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2008, 09:54 AM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(marduk @ 18 Nov 2008, 07:34 AM) *
in Anglia, Germania, Olanda sau Franta nu prea vezi manageri de high level dintre pachistanezi, indieni, marocani, turci sau romani. Nivelul cel mai inalt de conducere este pastrat pentru autohtoni, ceilalti la treaba, nu conteaza cat sunt de buni

Ce inseamna ca "nu prea" vezi? Ca sunt putini? Si cum adica "nivelul cel mai inalt de conducere este pastrat pentru autohtoni"? Li se pun bete in roate imigrantilor pentru a nu ajunge in posturi de conducere? Sunt preferati localnici incompetenti unor alogeni competenti? Ti se pare ca asta este o situatie de dorit?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2008, 10:48 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 Nov 2008, 09:54 AM) *
Li se pun bete in roate imigrantilor pentru a nu ajunge in posturi de conducere? Sunt preferati localnici incompetenti unor alogeni competenti? Ti se pare ca asta este o situatie de dorit?

Nu li se pun bete in roate pe fata, direct, dar promoveaza pana la un punct dupa care........ Nu in niciun caz nu sunt preferati incompetentii de niciun fel dar sunt prferati autohtonii de acelasi nivel. Nu mi se pare o situatie de dorit dar in opinia mea ea exista si este legata mai mult de nationalism, mandrie, etc. decat de xenofobie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2008, 10:54 AM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Atunci cand, pe motiv de nationalitate, rasa, religie, sex impiedici pe cineva sa ajunga intr-o anumita functie pe care o merita este vorba despre xenofobie, discriminare, sovinism.

Nationalism inseamna sa iti iubesti neamul, dar a pune bete in roate altora doar pentru ca intamplator au alta limba materna decat a ta nu tine de dragostea pentru ai tai, ci de ura fata de altii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2008, 11:11 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa sti ca nu-i pot acuza direct cu probe de xenofobie pe cei cu care am lucrat, dar nici nu erau prea incantati cand un strain le demonstra ca gresesc in diverse imprejurari. Dar pana la urma xenofobia este ceva uman, incercam sa o combatem dar o sa constatam cum a fost in cazul rasismului, ca este posibil ca genetic sa avem acest comportament. Revenind la Raed sincer eu nu pot sa fiu mandru ca un strain a pus pe picioare un sistem care pana la urma chiar functioneaza. Daca maine vine un olandez la drumuri, un american la invatamant, un englez la armata, inseamna ca ne-am integrat sau ca nu mai suntem in stare sa ne administram tara. Parca era o sceneta cu Tanase si concesionarile de servicii din vremea respectiva.

Acest topic a fost editat de marduk: 18 Nov 2008, 12:22 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2008, 12:27 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(marduk @ 18 Nov 2008, 11:11 AM) *
Daca maine vine un olandez la drumuri, un american la invatamant, un englez la armata, inseamna ca ne-am integrat sau ca nu mai suntem in stare sa ne administram tara.

Deci este mai bine sa le adminstreze pe toate romani de-ai nostri si sa mearga ca pana acum, decat sa le incredintam unora care chiar ar face treaba, dar sunt straini?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Nov 2008, 12:45 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu, in niciun caz, dar parca as vrea sa fie romani. Poate ma intelegi gresit, ori eu nu m-am exprimat bine, bunicul meu avea o vorba, "da ce ma romanii nu-s in stare sa faca" nu poate sa-mi para rau ca treburile merg bine acolo unde sunt manageri straini, nu-mi sta in caracter, dar tare as vrea ca tinerii din ziua de azi sa-si asume responsabilitati mai mari, sa incerce sa faca pentru tara lor mai mult decat fac pentru straini prin tarile pe unde au ajuns. Avem o tara superba si tare as vrea sa ne trezim odata din starea asta tipic romaneasca, mioritica, marea resemnare romaneasca explicata cat se poate de concis prin butada "as a vrut bunul Dumnezeu"


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 07:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman