HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Udmr- Sarpele Din San
Invincible
mesaj 8 Nov 2007, 03:34 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



Conducerea duplicitară a UDMR si-a dat arama pe fată...

De cînd s-a înfiintat, UDMR, în mod consecvent, a organizat actiuni si a făcut declaratii care ne demonstrează că predică apă si bea vin. Cu alte cuvinte, spune una si face alta. Acest lucru este demonstrat si prin modul în care conducerea UDMR a alcătuit listele candidatilor la alegerile pentru Parlamentul Europen. Liderii UDMR nu se sfiesc să declare în toate ocaziile cît sînt ei de europeni si loiali fată de România. Iată cum arată ultimele lor fapte, adică sus-amintita listă: cînd am aflat de la Televiziune că pe lista candidatilor este propus de conducerea de vîrf a UDMR pe locul al doilea, eligibil, nimeni altcineva decît senatorul Sógor Csaba, nu-mi venea să-mi cred ochilor. Este cunoscut că acest senator al UDMR a rostit nu o dată cele mai josnice si aberante afirmatii antiromânesti si anticonstitutionale. Dintre toate acestea se evidentiază, în mod deosebit, chemarea populatiei maghiare si a secuilor, ocazionată de Sărbătoarea Natională a României - 1 Decembrie -, ca acestia să poarte la rever semnul de doliu si să nu participe în nici un fel la manifestările oficiale. Pe drept cuvînt, această provocare grosolană, antiromânească, a generat o atitudine de protest din partea opiniei publice românesti. În orice tară civilizată, democratică, europeană, o asemenea provocare dusmănoasă la adresa tării în care trăiesti si a majoritătii populatiei este sanctionată prin revocarea calitătii de parlamentar a persoanei respective. Conducerea de vîrf a UDMR nu numai că nu a cerut retragerea încrederii în privinta lui Sógor Csaba, dar, mai mult, l-a pus pe pozitia a doua a listei candidatilor pentru Parlamentul European, pentru a putea ajunge în acest for international. Într-un cuvînt, conducerea de vîrf a UDMR, prin acest fapt, l-a premiat pe Sógor Csaba, lider maghiar sovin, retrograd si antiromân pînă în măduva oaselor. Cunoscînd provocarea lui ordinară din Miercurea Ciuc, nu l-am putea califica altfel. De la sine, se pune întrebarea: conducerea UDMR ar dori să-l vadă pe Sógor Csaba în Parlamentul European pentru a continua actiunile antiromânesti si anticonstitutionale? Programul lui Sógor Csaba este evident. Iată ce a declarat el: „Dacă voi fi ales în Parlamentul European, voi lupta din răsputeri pentru a obtine recunoasterea limbii maghiare ca o a doua limbă oficială în România”. Mai departe, asa cum a mai declarat el, ar lupta pentru ca „Tinutul Secuiesc” să primească statutul de autonomie teritorială pe criterii etnice. Cînd va ajunge oare conducerea UDMR la concluzia, loială fată de tara unde reprezentantii acesteia muncesc si trăiesc (foarte bine!), că poate pune pe tapet asemenea probleme doar atunci cînd Parlamentul României si cetătenii alegători ai tării vor consimti în prealabil modificarea Constitutiei tării? Acest lucru este valabil sută la sută si pentru senatorul György Frunda, aflat pe primul loc între candidatii maghiari pentru alegerile parlamentare europene. Consemnez acest lucru pentru că nu o dată am citit în presă declaratia senatorului György Frunda, cum că viitorul României rezidă în formarea euroregiunilor autonome. Adică federalizarea României, ceea ce contravine flagrant legilor si Constitutiei tării. Ca o concluzie, pot afirma că, prin alcătuirea listei candidatilor UDMR pentru alegerile europarlamentare, maghiarii s-au dovedit din nou duplicitari, dîndu-si arama pe fată.
Hajdu Gyözö



UDMR vrea lege pentru autonomie


Pentru a-si definitiva „Planul“ de excludere a tuturor functionarilor români din institutiile descentralizate în judete, si a celor din cadrul primăriilor si consiliilor judetene, conducerea antiromânească de tip terorist a UDMR a initiat o lege a asa-ziselor drepturi, obligatii-„atributiuni“ ale functionarilor publici. În timpul guvernării CDR – decembrie 1996-2000 – pentru a-i prosti pe partenerii lor de atunci, PD-PNL-PNTCD au folosit anumiti termeni, referindu-se, însă, la toate „minoritătile“ din tară. În acea perioadă a luat „fiintă“ Legea nr. 188/1999, în care, în articolul 108, „Statutul functionarilor publici“, prevede: „În unitătile administrativ-teritoriale în care persoanele apartinînd unei minorităti nationale detin o pondere de peste 20%, unii functionari publici din serviciile care au contacte directe cu cetătenii vor cunoaste si limba minoritătii nationale respective“. Pentru aceasta s-a organizat recensămîntul din anul 2002 de către PSD (partenerul UDMR). Cu acea ocazie trădătorii PSD au făcut tot posibilul ca să ajute năpîrcile UDMR să obtină 20% de minoritari unguri în Municipiul Cluj. Dar nu au reusit, si asta datorită patriotului primar al Clujului de atunci, senatorul Gh. Funar, secretar general al PRM, sprijinit de presedintele Corneliu Vadim Tudor. Abuzînd de această Lege a functionarilor publici (Statutului functionarilor publici), reprezentantii UDMR au exclus peste 80% din functionarii publici români din judetele Covasna si Harghita. După 2004, a luat fiintă Agentia Natională a Functionarilor Publici, la conducerea acesteia trădătorii PD-PNL-PC, în frunte cu Tăriceanu (PNL) si halucinantul Băsescu (PD) numindu-l pe reprezentantul UDMR – Jozsef Birtalan. Acest individ a transformat ANEP în „instrumentul“ UDMR de eliminare a românilor din functiile publice, sub pretextul că nu cunosc limba maghiară – scris si oral. În momentul de fată, ANFP (UDMR) a initiat un proiect de hotărîre de guvern privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor publici. Art. 21, al.3 din acest proiect prevede: „În unitătile administrativ-teritoriale în care persoanele apartinînd unei minorităti nationale (UDMR) detin o pondere de peste 20% vor fi stabilite conditii specifice privind cunoasterea minoritătii nationale respective“. Plus alte mizerii. Reprezentantul UDMR vrea ca prin acest proiect de lege să instituie sau să reînfiinteze (legal) autonomia maghiară prin asa-zisele tinuturi secuiesti. De aceea, unii parlamentari ai UDMR au declarat la Sf. Gheorghe că în scurt timp vor elabora, cu ajutorul lui Tăriceanu si Băsescu, un statut aparte pentru maghiari în judetele Covasna, Harghita si Mures. Marko Bela, la Sf. Gheorghe, în luna octombrie a.c., a declarat că prietenul său Tăriceanu (PNL) va trece proiectul de lege printr-o ordonantă de guvern (?). Această conducere tribală a UDMR si-a atins unele scopuri numai cu ajutorul trădătorilor români din PD-PNL-PC-PSD, în frunte cu fostul presedinte al PSD, A. Năstase, si cu actualii mizerabili trădători Tăriceanu si Băsescu. Singurii care au luat pozitie împotriva actiunilor antiromânesti ale migratorilor din UDMR si a cozilor de topor – A. Năstase, Tăriceanu, Băsescu, împreună cu găstile lor – a fost si este PRM, condus de presedintele patriot Corneliu Vadim Tudor.
Jurist Gică Agrigoroaie

Acest topic a fost editat de Invincible: 8 Nov 2007, 03:37 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Nov 2007, 10:10 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Invincible @ 8 Nov 2007, 03:34 AM) *
Singurii care au luat pozitie [...] a fost si este PRM

Inainte de a se da mari patrihoti unii ar trebui sa mai puna mana si pe cate o carte de gramatica a limbii tarii pe care cica o indragesc atat de mult.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 8 Nov 2007, 01:24 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



...cu alte cuvinte, sa lase tara sa arda si sa se-apuce de pieptanat? Adanc de tot! ohyeah.gif


reclamatiile pe PM, te rog


Acest topic a fost editat de abis: 8 Nov 2007, 01:29 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Nov 2007, 01:24 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 8 Nov 2007, 01:28 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Invincible @ 8 Nov 2007, 01:24 PM) *
sa lase tara sa arda

Daca tara arde, de ce pierzi vremea pe forumuri? Ia o galeata si fugi sa stingi focul...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 8 Nov 2007, 01:51 PM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



auzi, chiar trebuie sa-ti trimit pe PM ce-ai sters ca sa iei aminte?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Nov 2007, 01:52 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Da.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Nov 2007, 09:46 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



O fi luat pozitie PRM, da asta nu inseamna ca Vadim e mai presus decat ceilalti politicieni (eu il vad mai prejos... desigur, nu mai prejos decat Becali...totusi, undeva la egalitate cu Iliescu).

Vezi tu, UDMR poate declara orice, poate spune ca va face orice, are acest drept, la libera exprimare. Acuma, ca orice om normal la cap stie ca ei nu prea au cum sa obtina chestiile alea, e un lucru evident. Numai ca trebuia sa ia cineva pozitie. Pana la urma e posibil ca UDMR sa tot faca declaratii doar ca sa se mai umfle un pic vadim si sa se mai faca un pic de ras si sa mai pice in sondaje... ca asta e, orice ar declara UDMR, de scazut nu mai au unde sa scada, ungurii tot ii voteaza, dar daca PRM continua pe aceeasi linie a declaratiilor, mai au loc sa mai cada prin sondaje.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 17 Feb 2008, 09:43 AM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



QUOTE(Blakut @ 9 Nov 2007, 09:46 AM) *
O fi luat pozitie PRM, da asta nu inseamna ca Vadim e mai presus decat ceilalti politicieni (eu il vad mai prejos... desigur, nu mai prejos decat Becali... totusi, undeva la egalitate cu Iliescu).

Pai taica Ilici, prin anii 90 a refuzat unirea Romaniei cu Basarabia. Numai chestia asta casca intre Vadim si Ilici cel putin 2 doua canioane...
Asa... si ce-a facut Vadimu de nu-i mai presus decat ceilalti politicieni (cei care au ruinat RO, ca doar de-astia avem) ? A fost la guvernare si te-a adus in situatia in care esti azi? Sau tu-ti faci parerea dupa ce vizionezi "carcotashii"! ohyeah.gif

QUOTE(Blakut @ 9 Nov 2007, 09:46 AM) *
Acuma, ca orice om normal la cap stie ca ei nu prea au cum sa obtina chestiile alea, e un lucru evident.

rofl.gif
ah, de-aia au ungurii mai multe drepturi decat romanii? oare cum le-or fi obtinut daca nu prin specularea slabiciunilor partidelor si chiar santajarea unor lichele aciuate prin Parlament si Guvern?

Acum ca suntem in UE nu se mai poate vb de alipirea Transilvaniei la Ungaria. Teritoriul e al Romaniei insa doar cu vorba. Transilvania poate fi cucerita economic si legislativ astfel incat, cand vei ajunge acolo te vei trezi in alta tara.
Din cate am citit pana acum prin presa si pe diverse forumuri, trebuie sa stii neaparat maghiara ca sa iti poti gasi de lucru si, au fost in unele cazuri in care un client n-a fost servit din cauza ca a cerut un anume produs in limba romana.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------




Organizatiile UDMR si PCM au simboluri – mai vor si teritorii…

Cu ajutorul perfizilor si trădătorilor C. P. Tăriceanu – PNL, si Traian Băsescu – PD-L, dar si cu sprijinul impostorilor din Justitie, antiromânii unguri si-au înfiintat Partidul Civic Maghiar (Magyar Polgari Part). Din data de 29 ianuarie a.c., magistratii Tribunalului Bucuresti i-au legalizat ca partid pentru a-i ajuta pe migratorii din UDMR să urgenteze enclavizarea Statului National Unitar Român. În 2005, conducerea Consiliului Judetean Covasna (UDMR) a amplasat pe clădirea acestuia stema judetului. În această stemă sînt incluse însemne din timpul Imperiului Austro-Ungar, cînd Transilvania era încorporată la Ungaria. Comisia de heraldică nu a dat avizul pentru stemă, dar grecoteiul C. P. Tăriceanu a elaborat o hotărîre de guvern, în vara lui 2007, prin care „legaliza o ilegalitate“. Pe 19 decembrie 2007, Consiliul Judetean Covasna si-a aprobat un drapel, zic ei, secuiesc, dar acesta este unguresc, tot cu însemne revizioniste. Comisia juridică din Consiliul Judetean nu si-a dat avizul, pentru că la conducerea ei se află un român. Totusi, membrii UDMR n-au luat în considerare acest lucru. Într-o sedintă a UDMR, tinută la sfîrsitul lunii ianuarie 2008 la Sf. Gheorghe, conducerea acesteia a afirmat: „Un stat sau un tinut, ca să fie recunoscut, pe plan intern si international, de ce trebuie să dispună?“ Unul dintre indivizi a afirmat că trebuie să aibă drapel, stemă, imn, zi natională si, bineînteles, teritoriu. Deci, cu ajutorul acestor trădători care conduc România acum, organizatiile antiromânesti de tip terorist ale UDMR – PCM (Partidul Civic Maghiar) si-au legalizat, contrar Constitutiei românesti, stema, drapelul, imnul (unguresc) si ziua natională (15 martie, ziua ungurilor de pretutindeni). A mai rămas teritoriul. În 2006 si 2007 s-au efectuat referendumuri privind obtinerea autonomiei (independentei) judetelor Covasna, Harghita si Mures într-o regiune a ungurilor. În 2007 s-a încercat marcarea acestui teritoriu cu panouri inscriptionate „Tinut Secuiesc“. Numai la interventia domnului senator dr. Corneliu Vadim Tudor a fost aruncat acest panou de la intrarea în judetul Covasna dinspre Brasov pe DN-11 (localitatea Chichis). Hotarul – granita din timpul Diktatului de la Viena (30 august 1944) de acolo începea pentru partea din Ardealul românesc încorporată Ungariei fasciste si revizioniste. În momentul de fată se încearcă de către parlamentarii si reprezentantii UDMR + Tökes Laszlo, prin toate mijloacele, ca la Consiliul Europei si cu ajutorul lui C. P. Tăriceanu si Traian Băsescu să se obtină regiunea autonomă si independentă a ungurilor în aceste 3 judete. Un membru al UDMR din Sf. Gheorghe (deputat) a afirmat recent că „după declararea independentei provinciei Kosovo din Serbia, si noi, ungurii, ne vom obtine independenta contra românilor“.
Avînd în vedere pasii făcuti pînă acum de acestia, se impune, de urgentă, luarea tuturor măsurilor pentru a salva aceste judete, ca să nu devină enclavă ungurească în centrul României. De ce oare liderii UDMR au cerut încă din 1992 plecarea unitătilor militare din această zonă, iar în ultimul timp numerosi membri ai lor s-au înrolat atît în Armată (cu contract), cît si în Politie si SRI?
Jurist Gică Agrigoroaie

Acest topic a fost editat de Invincible: 17 Feb 2008, 10:14 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Feb 2008, 10:54 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Invincible @ 17 Feb 2008, 09:43 AM) *
Acum ca suntem in UE nu se mai poate vb de alipirea Transilvaniei la Ungaria. Teritoriul e al Romaniei insa doar cu vorba. Transilvania poate fi cucerita economic si legislativ astfel incat, cand vei ajunge acolo te vei trezi in alta tara.
Din cate am citit pana acum prin presa si pe diverse forumuri, trebuie sa stii neaparat maghiara ca sa iti poti gasi de lucru si, au fost in unele cazuri in care un client n-a fost servit din cauza ca a cerut un anume produs in limba romana.

In aceasta privinta ai un pic dreptate. Dar eu te intreb cine ne tine sa nu ne ducem noi romanii sa cumparam pamant, paduri, si sa locuim efectiv in Harcov? Ne interzice cineva aceste drepturi? Ne batem cu caramida in piept ca suntem patrioti, nationalisti, dar cand e vorba de investit capital romanesc in zonele respective, ne cam codim. Ne place sa ne plangem ca vin unguri si ne cumpara tara, cine ne tine sa no cumparam noi, romanii, de ce no cucerim noi?

Acest topic a fost editat de marduk: 17 Feb 2008, 10:55 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Feb 2008, 12:25 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Invincible @ 17 Feb 2008, 09:43 AM) *
Din cate am citit pana acum prin presa si pe diverse forumuri, trebuie sa stii neaparat maghiara ca sa iti poti gasi de lucru si, au fost in unele cazuri in care un client n-a fost servit din cauza ca a cerut un anume produs in limba romana.

Decat sa citesti prostii pe forumuri mai bine fa un drum prin zona si vei constata singur cat de negru e dracul de acolo... Dupa aia sa vii sa ne povestesti.


PS: Juristul Gica nu prea pare sa aiba habar de legile in vigoare. biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Feb 2008, 02:16 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 17 Feb 2008, 12:54 PM) *
. Dar eu te intreb cine ne tine sa nu ne ducem noi romanii sa cumparam pamant, paduri, si sa locuim efectiv in Harcov? Ne interzice cineva aceste drepturi?

Da. "Sistemul" si mafia rusa, care decid ce si cum pe acolo. Ceea ce nu-i cazul in Romania.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 17 Feb 2008, 02:31 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



QUOTE(marduk @ 17 Feb 2008, 10:54 AM) *
In aceasta privinta ai un pic dreptate. Dar eu te intreb cine ne tine sa nu ne ducem noi romanii sa cumparam pamant, paduri, si sa locuim efectiv in Harcov? Ne interzice cineva aceste drepturi? Ne batem cu caramida in piept ca suntem patrioti, nationalisti, dar cand e vorba de investit capital romanesc in zonele respective, ne cam codim. Ne place sa ne plangem ca vin unguri si ne cumpara tara, cine ne tine sa no cumparam noi, romanii, de ce no cucerim noi?

cred ca voiai sa spui altceva fiindca, patriotism si nationalism inseamna altceva.

in fine, de ce sa cumparam noi pamant de la aia din moment ce al nostru-i mult mai bun decat al lor? stii, de ex, ca, in mai putin de 10 ani pusta alora va deveni desert?

si-acum, adevaratul motiv, cu ce sa cumparam cand romanul, cocosat de ploaia de taxe si impozite aberante, se gandeste cum s-o scoata la capat cu intretinerea pe luna asta?

Acest topic a fost editat de Invincible: 17 Feb 2008, 02:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Feb 2008, 06:24 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Invincible @ 17 Feb 2008, 02:31 PM) *
cred ca voiai sa spui altceva fiindca, patriotism si nationalism inseamna altceva.
in fine, de ce sa cumparam noi pamant de la aia din moment ce al nostru-i mult mai bun decat al lor? stii, de ex, ca, in mai putin de 10 ani pusta alora va deveni desert?
si-acum, adevaratul motiv, cu ce sa cumparam cand romanul, cocosat de ploaia de taxe si impozite aberante, se gandeste cum s-o scoata la capat cu intretinerea pe luna asta?

Am spus cat se poate de clar, patrioti si nationalisti, nu cred ca doream sa spun altceva, daca pentru tine inseamna altceva, e dreptul tau.
Pai, pamantul ala chiar daca este al nostru d.p.d.v. geografic, a fost, mostenit sau cumparat de la romani de catre cetateni romani de origine ungara, deci le apartine. Ca acel pamant a apartinut romanilor acum 1000 de ani este clar dar la un moment dat, prin diverse metode, el a ajuns in stapanirea ungurilor. Dar daca sunt pamanturi de vanzare in Harcovo cine ne tine sa nu-l cumparam noi, romanii?
E lasa ca nu sunt toti romanii cocosati de taxe si impozite, este doar o atitudine plangatoare fara actiune, asta este. E mai usor sa te plangi decat sa actionezi, dar cel mai greu este sa vezi interesul national.

Acest topic a fost editat de marduk: 17 Feb 2008, 06:28 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 18 Feb 2008, 06:57 PM
Mesaj #14


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



QUOTE
Ne batem cu caramida in piept ca suntem patrioti, nationalisti, dar cand e vorba de investit capital romanesc in zonele respective, ne cam codim.


patriotísm s. n. sentiment de dragoste şi devotament faţă de patrie şi de popor, statornicit în decursul istoriei. (<fr. patriotisme)

NAŢIONALÍSM n. Atitudine care are în vedere, în primul rând, apărarea drepturilor şi aspiraţiilor naţionale (însoţite, în anumite împrejurări, şi de xenofobie).


Treaba ce-o invoci se cheama capitalism.

Iar despre Harcov, pana sa aduci d-ta vorba, eu nic n-am auzit de el. Am cautat harta Ungariei sa vad pe unde ar putea fi insa n-am gasit.

Acest topic a fost editat de Invincible: 18 Feb 2008, 06:58 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Feb 2008, 07:01 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Invincible,

Hai, ca C.V. Tudor acum e pe cai mari !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Feb 2008, 07:25 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Invincible @ 18 Feb 2008, 06:57 PM) *

QUOTE
patriotísm s. n. sentiment de dragoste şi devotament faţă de patrie şi de popor, statornicit în decursul istoriei. (<fr. patriotisme)

NAŢIONALÍSM n. Atitudine care are în vedere, în primul rând, apărarea drepturilor şi aspiraţiilor naţionale (însoţite, în anumite împrejurări, şi de xenofobie).


Treaba ce-o invoci se cheama capitalism.

Da ce in comunism, nu existau astea doua?
QUOTE
Iar despre Harcov, pana sa aduci d-ta vorba, eu nic n-am auzit de el. Am cautat harta Ungariei sa vad pe unde ar putea fi insa n-am gasit.

Harcov este chiar in inima Romaniei, dar cred ca ai aflat deja.

Acest topic a fost editat de marduk: 18 Feb 2008, 07:27 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 18 Feb 2008, 07:55 PM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



Na, eu nu stiam unde-i Harcovul, eu is inginer mecanic, asa ca... daca nu stiam unde-i Harcovul, se intelege de la sine ca nu stiam nici ce afaceri se deruleaza pe-acolo.

Tocmai citeam despre independenta Kosovo si vad c-au sarit UDMReii in sus sa aplaude.



Acest topic a fost editat de Invincible: 18 Feb 2008, 07:57 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Feb 2008, 08:01 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Invincible @ 18 Feb 2008, 07:55 PM) *
Na, eu nu stiam unde-i Harcovul, eu is inginer mecanic, asa ca... daca nu stiam unde-i Harcovul, se intelege de la sine ca nu stiam nici ce afaceri se deruleaza pe-acolo.

Tocmai citeam despre independenta Kosovo si vad c-au sarit UDMReii in sus sa aplaude.

Ma bucur ca acum sti unde este Harcov. Ungurii se plang ca nu au drepturi, crezi ca vor mai multe drepturi decat noi? E nevoie de mai multe drepturi pentru un ungur aderat la UE decat pentru un roman cetatean al UE?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 18 Feb 2008, 08:32 PM
Mesaj #19


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Invincible @ 17 Feb 2008, 09:43 AM) *
Pai taica Ilici, prin anii 90 a refuzat unirea Romaniei cu Basarabia.

A refuzat pe dracu'! Daca susotea ceva de unire, ne sareau ciolovecii pe cap! Intr-o zi era armata a 14-a la Iasi! A dat cadou insa Insula "tovarasilor si pretinilor" de la rasarit, asta n-am sa uit.

Independenta Kosovo e mana cereasca pt Vadim. Mai impusca ceva voturi de la unii cu cheptii umflati de patriotism si neuronul umflat de samahoanca.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 19 Feb 2008, 04:53 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



QUOTE(Cucu Mucu @ 18 Feb 2008, 08:32 PM) *
Independenta Kosovo e mana cereasca pt Vadim. Mai impusca ceva voturi de la unii cu cheptii umflati de patriotism si neuronul umflat de samahoanca.

Un om de spirit spunea ca, atunci cînd spui un adevar cu 24 de ore înaintea tuturor, treci drept nebun timp de 24 de ore. Ei, Vadim il spune de la '90 incoa'. Si a mai spus multe care, de-alungul timpului s-au adeverit. Faptul ca n-a fost scos din "Rudotel" , nici dupa ce i s-au adeverit vorbele spune ca e ceva putred la mijloc. jamie.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Energie
mesaj 19 Feb 2008, 04:55 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 864
Inscris: 29 November 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.914



QUOTE(Invincible @ 19 Feb 2008, 04:53 PM) *
Si a mai spus multe care, de-alungul timpului s-au adeverit.


Ai exemple?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 19 Feb 2008, 05:28 PM
Mesaj #22


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



Citeste titlul threadului si-o sa gasesti exemplul cel mai usor de probat biggrin.gif
Cand a spus-o se chema ca e xenofob si extremist iar vorbele lui treceau drept fictiune.

Apoi poate-mi spune si mie cineva, cum se face ca o organizatie non-guvernamentala cum e UDMR-ul sa fie mereu la guvernare?

--------------
Citeam commenturi pe hotnews... i-auzti ce zice unu'.
Acum cateva zile acelasi Marko Belea spunea ca daca PNL se retrage de la guvernare,UDMR va conduce singur mai departe.
Doamne fereste!


Tupeist Markobelitu, nu?!

Acest topic a fost editat de Invincible: 19 Feb 2008, 05:48 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 19 Feb 2008, 05:59 PM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Cert e un lucru: din treaba cu Kosovo, tot Basescu isi adauga o bila alba la capitolul imagine. In schimb, Tariceanu pica prost datorita faptului ca guvernarea sa se sprijina pe UDMR.

Acest topic a fost editat de andra_v: 19 Feb 2008, 06:01 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 19 Feb 2008, 06:37 PM
Mesaj #24


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



Ma uitam la TV si zicea acolo ca PSD ar vrea sa ceara iesirea UDMR de la guvernare.
Pe hotnews zicea unu':
-un singur lucru bun a spus base: UDMR si PRM se mentin in viata unii pe altii
la care eu raspun asa:
-da bine bre, daca emite marinelu' asa cugetari, de ce nu a scos UDMR in afara legii, ca tot e organizatie non-guvernamentala, si-n felul asta ar fi luat PRM-ului obiectul de lucru.
Si uite-asa pusca marinelu nostru 2 iepuri dintr-un foc.
Dar noooo... cum sa lase el curva UDM-rista care-i tinea partidul la guvernare?
smile.gif) cam pui botul, este?


acelasi lucru as spune despre PSD.

asa ca, daca romanu e verde la minte, stie ca astia-s cameloni si va sti cui sa paseze bila. wink.gif

Si, facand click pe-o samnatura de pe un anume forum, iaca peste ce dau.

Acest topic a fost editat de Invincible: 19 Feb 2008, 06:38 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Feb 2008, 06:41 PM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Invincible @ 19 Feb 2008, 06:37 PM) *
daca emite marinelu' asa cugetari, de ce nu a scos UDMR in afara legii

Cum devil.gif sa scoata un presedinte un partid in afara legii?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Feb 2008, 06:49 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Poate nu trebuia sa-i ia cu zaharelul ca sa-i rupa de PSD si apoi sa-i asocieze la guvernarea D.A. Care n-ar fi putut sa ajunga la putere fara ei, udemeristii.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Feb 2008, 06:52 PM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ei, i-a luat cu zaharelul... Si ei, si conservatorii au intrat la guvernare alaturi de Alianta pentru ca Basescu nici picat cu ceara n-ar fi numit un premier pesedist, si le era frica de anticipate. M-as bucura sincer daca UDMR va lipsi din viitorul guvern. Le-o fi ajuns si lor de aproape 12 ani de cand sunt la putere... Nici PSD-ul n-a stat atat!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Feb 2008, 07:13 PM
Mesaj #28


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Invincible @ 19 Feb 2008, 04:53 PM) *
Un om de spirit spunea ca, atunci cînd spui un adevar cu 24 de ore înaintea tuturor, treci drept nebun timp de 24 de ore. Ei, Vadim il spune de la '90 incoa'.


Am si eu un citat:
Daca o faci pe nebunul 18 ani s-ar putea sa devii unul.
(Cucu Mucu)


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Feb 2008, 07:58 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(andra_v @ 19 Feb 2008, 05:59 PM) *
Cert e un lucru: din treaba cu Kosovo, tot Basescu isi adauga o bila alba la capitolul imagine. In schimb, Tariceanu pica prost datorita faptului ca guvernarea sa se sprijina pe UDMR.

Pe termen lung Basescu nu are de castigat. Totul depinde de reactia celorlalte tari, daca Kosova va fi recunoscut de UE si va adera in cele din urma la UE, impreuna cu toate statele balcanice, atunci decizia Romaniei din aceste zile, luata la cald, nu va mai da asa bine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 22 Feb 2008, 10:54 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Totul depinde de reactia celorlalte tari, daca Kosova va fi recunoscut de UE si va adera in cele din urma la UE, impreuna cu toate statele balcanice, atunci decizia Romaniei din aceste zile, luata la cald, nu va mai da asa bine.


Cand se va intampla asta, Basescu isi va fi terminat deja al doilea mandat...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Feb 2008, 12:01 PM
Mesaj #31


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(March @ 17 Feb 2008, 04:16 PM) *
Da. "Sistemul" si mafia rusa, care decid ce si cum pe acolo. Ceea ce nu-i cazul in Romania.

hai mai March... iti fac lista daca vrei cu sistemul si mafia celor ce fac smecherii in romania... si fiind vorba de un topic legat de udmr... pe lista punem si pe cei ce predica autonomia doar ca sa dirijeze banii locali in alt fel decat cei de la centru

ce naiba


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Feb 2008, 07:09 PM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ar fi interesant de citit un blog al unui maghiar din Transilvania, scris in limba romana, pentru a intelege cate ceva despre realitatea vazuta din cealalta parte. Parerea mea este ca-i o lectura interesanta, care de multe ori poate da de gandit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 15 Dec 2008, 11:54 AM
Mesaj #33


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



http://www.hotnews.ro/stiri-politic-525376...oi-executiv.htm
ce s-au mobilizat UDMReii sa dea voturi negative postarilor antiMarkoBelistice ! laugh.gif
as fi curios, ce IP s-a folosit? biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Invincible: 15 Dec 2008, 11:56 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 15 Dec 2008, 06:26 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ce-o fi greu sa-ti instalezi si tu vreun ip-hider? Dar intrebarea este, iti pasa asa de mult de ratingul unor comentarii ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Invincible
mesaj 15 Dec 2008, 06:39 PM
Mesaj #35


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.495



daca te uiti mai bine, eu radeam.
tare catraniti trebuie sa mai fie bozgorii ca nu mai au de unde suge.

le sugerez sa "autonomizeze" o anumita parte din Vadim biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 09:55 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman