HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Care Sunt Sansele Unui Nou Pntcd?
mirondanro
mesaj 13 Nov 2006, 10:50 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 10 November 06
Forumist Nr.: 8.925



Care sunt sansele unui PNTCD reformat, competent si cu initiativa in politca romaneasca?
Pot unii trece peste ideea falsa promovata prin otravirea mediatica cum ca PNTCD e un partid mort?
Credeti ca si cei care acum incearca revitalizarea PNTCD merita sa fie acuzati pentru greselile PNTCD-ului din trecut?

http://pntcd.myforum.ro - forum de discutii PNTCD
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Nov 2006, 07:49 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mirondanro @ 13 Nov 2006, 10:42 PM)
Care sunt sansele unui PNTCD reformat, competent si cu initiativa in politca romaneasca?

PNTCD e mort de-a binelea. N-ai ce sa ii mai faci acum...A trecut si vremea cand o resuscitare mai era posibila. Eu cred insa intro mare busculada politica, prin rasturnarea sistemului de valori ca urmare a impactului european, si in toata tevatura care va sa vina PNTCD s-ar putea sa reapara pe scena...Crestin-Democratia nu e chiar atat de ingenunchiata in lume


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 14 Nov 2006, 10:41 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Sansa PNTCD, ca de altfel a oricarui partid din Romania este aceea de a gasi si de a promova un lider autentic, un om capabil sa creeze popularitate pentru el si pentru partidul pe care il reprezinta.
Deocamdata asta merge in Romania. Platformele politice pe care nu le citeste nimeni (adica le citesc foarte putin persoane) nu au priza la Romania Profunda.
Poate dupa ce intram in UE si dupa ce mai umblam prin lume, o sa invatam si noi sa ne mai uitam si la programele politice ale partidelor, iar partidele vor invata sa isi segmenteze clar electoratul, adica sa caute sa obtina maxim de voturi de la o anumita categorie sociala ale carei interese sa le reprezinte in mod real. Nu e loc pentru zeci de partide populare sau zeci de partide social democrate.
PNTCD tocmai si-a pierdut locul in randul partidelor populare din Romania, ocupat cu abilitate de PD. Oricat de Crestin Democrati sunt ei, fara un lider platforma lor este 0.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Nov 2006, 10:41 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 14 Nov 2006, 10:46 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (actionmedia @ 14 Nov 2006, 10:33 AM)
Oricat de Crestin Democrati sunt ei, fara un lider platforma lor este 0.

Nu iti dau dreptate chiar intrutotul...dar esti aproape de adevar. Poate ii dai ideea lui Stolo sa se bage..el are si disponibilitate, si agenda mai libera zilele astea, si mai are si platforma thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 14 Nov 2006, 11:16 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



PNTCD este (din pacate) un partid mort, dar inca neingropat. Nu cred ca se mai poate revitaliza (nu are oameni capabili, nu are forta, si nu sunt altii interesati de asta).
Liderul din Banat este o persoana cumsecade (asa am auzit), dar nu un lider care sa resusciteze un partid dinamitat de fostii si actualii incompetenti, mai batrani sau mai tineri.
PNTCD a reusit sa subziste in toti acesti 16 ani numai datorita lui Coposu ( a faimei lui), apoi datorita umbrei lui Coposu si a altor interese. Incompetenta politica de dupa Coposu a pus capac acestui partid.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 14 Nov 2006, 11:22 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Din pacate nu cred ca mai are vreo sansa de a fi resuscitat.
Inclusiv denumirea (taranesc) e anacronica in mileniul informaticii.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Nov 2006, 11:27 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Quantum @ 14 Nov 2006, 11:08 AM)
Incompetenta politica de dupa Coposu a pus capac acestui partid.

Eu as zice mai degraba ca incompetenta si mai ales obtuzitatea politica a lui C. Coposu ( Dumnezeu sa-l ierte, dar asa e ... sorry.gif ) l-au impins definitiv spre un partid anacronic si, finalmente, spre un zdrobitor esec. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Nov 2006, 11:29 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Leonardo @ 14 Nov 2006, 11:14 AM)
Inclusiv denumirea (taranesc) e anacronica in mileniul informaticii.

De ce ma ??? Ca taranii sunt peste tot si nu prea le pasa de informatica. Amu' daca e ca Romania sa isi recapete rolul de granar al europei poate veni si de aici o posibila relansare...ceva de genul partidul agrarian roamn sad.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 14 Nov 2006, 11:32 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Leonardo @ 14 Nov 2006, 11:14 AM)
Inclusiv denumirea (taranesc) e anacronica in mileniul informaticii.

Daca ar sti sa comunice, de exemplu cu cei de la tara, ar putea fi revigorat. Deci numele nu e chiar de lepadat, daca stii sa il folosesti.
Din cate stiu insa, deja nu se mai numeste "taranesc" ci popular. Partidul Popular Crestin Democrat. Doar ca s-au coit prea mult si au pierdut trenul popularilor. Acum PD-ul este exponentul nr. 1 al curentului "popular" in Romania. Desi este abia intrat in familia populara, va fi greu de dat la o parte in urmatorii ani.

Deci PPCD nu are decat sa se intoarca la PNTCD si sa vina cu o platforma clara pe domeniul agricol, pentnru tarani, femieri, s.a.m.d. Daca ar face chestia asta ca la carte si ar veni cu un proiect clar si concret si evident, daca ar avea un lider suficient de charismatic care sa promoveze acel program in randul taranimii romane, si-ar castiga macar accesul in parlament.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 14 Nov 2006, 11:47 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



la ora actuala in tarile dezvoltate ponderea taranimii in societate este de vreo 5%.
agricultura moderna nu se mai face cu palmasi si numarul celor implicati direct in aceast domeniu a scazut dramatic.
acum depinde ce vrem sa fim: agricultori sau ceva mai mult. plusvaloarea pe care o obtii din agricultura este extrem de mica, daca ne profilam pe asa ceva sa nu ne asteptam la mari cresteri de nivel de trai.
Am vazut in Germania o ferma de peste 100ha, cca 200 vite, magazin de vanzare produse bio.

era intretinuta de familia compusa din 2 adulti si 2 copii (astia mergeau inca si la scoala) plus alte doua ajutoare sezoniere.
Ai sa razi, dar in alte tari inclusiv in zona rurala se utilizeaza calculatorul la facut contabilitate primara printre altele, multi folosesc e-mailul pentru comunicare cu furnizori sau clienti etc.

PS: si despre mult trambitatul 'granar al Europei' ar fi o discutie...nu ma leg de faptul ca populatia Europei de atunci era sensibil mai mica decat azi, dar cei care mancau paine frecvent erau extrem de putini.
Cu niste nuante, situatia nu era exagerat de mult diferita in Europa.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Nov 2006, 11:55 AM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mirondanro @ 13 Nov 2006, 10:42 PM)
Care sunt sansele unui PNTCD reformat, competent si cu initiativa in politca romaneasca?

Zero.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Nov 2006, 11:57 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Leonardo @ 14 Nov 2006, 11:39 AM)
Ai sa razi, dar in alte tari inclusiv in zona rurala se utilizeaza calculatorul la facut contabilitate primara printre altele, multi folosesc e-mailul pentru comunicare cu furnizori sau clienti etc.


Ba cred ca tu ai sa razi cand ai sa afli ce telefoane folosesc taranii oieri din Piatra Craiului...ca aia din Pipera nu mai surprind pe nimeni. Asta vara am ratacit un drum si m-am nimerit in pustietate intre Pestera si Sirnea. am dat acolo de un cioban care m-a bagat in buzunar imediat. Avea ulti sad.gif mul tip de Sony Erickson si le avea si cu toate meniurile...de exprimat se exprima insa la fel de greoi...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 14 Nov 2006, 12:02 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



se vor mai destupa in timp. acum au ultimul tip de mobil smile.gif, maine vor avea si calculator. copii si nepotii lor vor fi mai abili in a comunica si utiliza astea.

PS: mergi pe munte, mi-ai facut pofta, n-am mai mers demult...smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Nov 2006, 12:08 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Leonardo @ 14 Nov 2006, 11:54 AM)
PS: mergi pe munte, mi-ai facut pofta, n-am mai mers demult...smile.gif

offtopic...am fost weekendul trecut...a nins, a fost si soare, a fost si ger..am racit rau...du-te sambata si duminica asta ca s-a anuntat oficial prima zapada...aseara la televizor intro transmisie in direct chiar ningea ca in filme la Poiana..



on topic: taranistii n-au nici o sansa in viitorul aproiat thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 14 Nov 2006, 12:09 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



thumb_yello.gif

multam de recomandari. thumb_yello.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 14 Nov 2006, 12:22 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (abis @ 14 Nov 2006, 11:47 AM)
QUOTE (mirondanro @ 13 Nov 2006, 10:42 PM)
Care sunt sansele unui PNTCD reformat, competent si cu initiativa in politca romaneasca?

Zero.

Eh, daca e reformat, competent si cu initiativa in politica romaneasca sunt convins ca sansele sunt ceva mai mari de zero.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 14 Nov 2006, 12:51 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



reformat, competent, cu initiativa in politica romaneasca si eventual si cu nume actualizat...adica un alt partid in fapt si nu pntcd. smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 14 Nov 2006, 02:54 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



N-ai cu cine face treaba in PPCD/PNTCD!

I-auzi: vine votarea intrarii PD in PPE, ce face numitul partid?! ai ghicit! a votat ca se abtine (a fost singurul din Europa...). Cu asa politicieni care nu simt pulsul (daca ar fi cazut la vot, mai era cum mai era, dar nici atunci...! ca doar faci politica si speri sa intri in Parlament si apoi vrei sa guvernezi cu aia pe care nu i-ai votat...).

Ar trebui sa zica mersi daca i-ar absorbi PNL-ul, dar nu cred ca au vreo sansa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uncle Sam
mesaj 14 Nov 2006, 03:36 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



QUOTE (Quantum @ 14 Nov 2006, 02:46 PM)
N-ai cu cine face treaba in PPCD/PNTCD!

I-auzi: vine votarea intrarii PD in PPE, ce face numitul partid?! ai ghicit! a votat ca se abtine (a fost singurul din Europa...).

Asa au facut? Si eu tocmai ma pregateam sa scriu ca au o sansa sa revina in frunte alaturi de colegii lor din PPE (PD si UDMR).
Va aduceti aminte turul doi cand a castigat Constantinescu? Cu cateva zile inainte spunea ca nu se aliaza cu PD decat daca Roman isi cere scuze publice. Cand in turul doi a vazut ca fara voturile PD nu poate castiga alegerile a uitat de scuze si s-a imbratisat cu Roman de parca erau prieteni vechi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirondanro
mesaj 14 Nov 2006, 04:18 PM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 10 November 06
Forumist Nr.: 8.925



QUOTE (Leonardo @ 14 Nov 2006, 11:14 AM)
Din pacate nu cred ca mai are vreo sansa de a fi resuscitat.
Inclusiv denumirea (taranesc) e anacronica in mileniul informaticii.

Denumirea de tarnesc a ramas ca un simbol al PNT condus de Iuliu Maniu!
Ceea ce este actual pentru PNTCD este CD (crestin democrat) si afilierea sa la PPE!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Nov 2006, 04:38 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mirondanro @ 14 Nov 2006, 04:10 PM)
Denumirea de tarnesc a ramas ca un simbol al PNT condus de Iuliu Maniu!

Asta e clar, dar pe cine crezi ca intereseaza asta? Conteaza solutiile oferite la problemele de azi, nu la cele interbelice.
QUOTE
Ceea ce este actual pentru PNTCD este CD (crestin democrat) si afilierea sa la PPE!

Si de ce ar trebui ca acest CD sa conteze?
La PPE sunt afiliate 3 partide din Romania, iar crestin-democrate se declara destule altele. De ce eu. alegatorul, ar trebui sa votez PNTCD?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 14 Nov 2006, 05:30 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



titulatura in principiu sugereaza orientarea partidului. Memoria lui Maniu poate fi cinstita de catre toti, el deja apartine istoriei romanilor, nu e monopolul unui partid si nu-l mai avantajeaza in ziua de azi nicicum (parerea mea). Situatia Romaniei de acum e alta decat aceea de atunci, idealurile lui Maniu sunt implinite, comunismul a fost infrant, tara e in matca.
Un partid al timpului nostru trebuie sa aiba nume si platforma program corespunzatoare vremurilor actuale. Daca traiesti in trecut nu vad de ce te mai prezinti in alegeri sa accezi azi la putere.

De acord 100% cu Abis.

Nu ma pot abtine sa nu comentez si avalansa de partide romanesti ce se intrec in a deveni 'populare' ca sa se afilieze PPE.
Romanu' oportunist pe termen scurt ca de obicei si-a facut calculul ca PPE sunt majoritari deocamdata in parlament si de ce sa nu fii langa cei puternici pe post de tucalar sef? De la Vadim, Voiculescu pana la Basescu si PD a explodat sentimentul apartenentei la PPE. Cred ca ai sanse mai mari sa te remarci intr-un grup parlamentar mai mic unde sa vii cu o pondere mai mare in bloc. Dar nu cred ca va fi o problema pentru PD ca peste cativa ani cand social-democratii vor reveni la moda (de altfel si ei sunt destui in PE) sa le dea cu flit popularilor si sa depuna cerere de reprimire in grupul social-democrat.
In tara au sapat CDR, acum sapa partenerul PNL, in curand parca vad ca se aliaza cu PSD ca sa-i sape si pe aia dupa o vreme. Curat Partid al Sapatorilor Romani smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 18 Apr 2007, 08:36 AM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



QUOTE (mirondanro @ 13 Nov 2006, 09:50 PM)
Care sunt sansele unui PNTCD reformat, competent si cu initiativa in politca romaneasca?
Pot unii trece peste ideea falsa promovata prin otravirea mediatica cum ca PNTCD e un partid mort?
Credeti ca si cei care acum incearca revitalizarea PNTCD merita sa fie acuzati pentru greselile PNTCD-ului din trecut?

http://pntcd.myforum.ro - forum de discutii PNTCD

Se mai intampla ceva la PNTCD ?
Pe forumul indicat e liniste si pace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Apr 2007, 08:40 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Se intampla in strada....au aratat la tv


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Expression
mesaj 20 Sep 2007, 10:43 AM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 20 September 07
Forumist Nr.: 10.589



PNTCD va scoate cativa tineri la ''lupta'', dupa cum observasem si pe alte forumuri :

Partidul National Taranesc Crestin Democrat pare a se afla in plin proces de rebranding. De remarcat la nivelul initiativelor din ultima vreme este aderarea PNTCD la Polul de Centru Dreapta (alaturi de Alianta Populara si Partidul National Liberal) si campania pentru alegerile europarlamentare. PNTCD este si partidul ce a propus cel mai tanar candidat la europene in persoana Victor Ionescu. Liderii sustin o promovare puternica a membrilor tineri.
Ce credeti, are vreo sansa un partid cu traditie, a carui imagine a avut mult de suferit in ultimii ani sa se reabiliteze ?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
motanul_incaltat
mesaj 20 Sep 2007, 11:09 AM
Mesaj #26


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 25 July 07
Forumist Nr.: 10.101



Nu.


--------------------
Limitele lumii tale sunt cuvintele pe care le folosesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Sep 2007, 11:15 AM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Expression @ 20 Sep 2007, 11:43 AM) *
Ce credeti, are vreo sansa un partid cu traditie, a carui imagine a avut mult de suferit in ultimii ani sa se reabiliteze ?

Dar tu ce crezi?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 20 Sep 2007, 11:22 AM
Mesaj #28


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Ce inseamna pentru ei rebrand? Sa scoti la rampa cateva nume tinere? Nu e nimic nou in asta, tineri sunt inclusiv in PSD, PD, PNL...
Pe de alta parte, atata timp cat se pastreaza titulatura de PNTCD, lumea nu isi va schimba parerea despre el. Sau o va face foarte greu, pentru ca mereu se va face asocierea cu numele, care nu mai spune nimic. Generatia de candva, care a prins inceputurile acestui partid, vremurile lui de asa-zisa glorie, nu mai este. Iar generatiile mai tinere nu apreciaza valorile de acum un milion de ani. E nevoie de ceva actual.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Expression
mesaj 20 Sep 2007, 11:30 AM
Mesaj #29


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 20 September 07
Forumist Nr.: 10.589



QUOTE(abis @ 20 Sep 2007, 12:15 PM) *
Dar tu ce crezi?


Pai, avand in vedere electoratul din anumite zone (rurale mai ales) si cateva dintre noile nume, ar putea avea o sansa. Sa nu uitam nici de alianta actuala, desi nu m-as baza pe asta.

QUOTE(nefertiti @ 20 Sep 2007, 12:22 PM) *
Ce inseamna pentru ei rebrand? Sa scoti la rampa cateva nume tinere? Nu e nimic nou in asta, tineri sunt inclusiv in PSD, PD, PNL...
Pe de alta parte, atata timp cat se pastreaza titulatura de PNTCD, lumea nu isi va schimba parerea despre el. Sau o va face foarte greu, pentru ca mereu se va face asocierea cu numele, care nu mai spune nimic. Generatia de candva, care a prins inceputurile acestui partid, vremurile lui de asa-zisa glorie, nu mai este. Iar generatiile mai tinere nu apreciaza valorile de acum un milion de ani. E nevoie de ceva actual.


Eu initial avusesem contact la o conferinta cu Radu Munteanu - mi-a placut omul, sincer. Si actualul lider PNTCD ar avea o sansa daca s-ar face mai bine cunoscut.

Pana una alta, nu sunt membru , vreau doar opinii smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 20 Sep 2007, 01:00 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE(Expression @ 20 Sep 2007, 11:43 AM) *
Ce credeti, are vreo sansa un partid cu traditie, a carui imagine a avut mult de suferit in ultimii ani sa se reabiliteze ?

Nici o sansa. Traditia, cita era, a fost compromisa in guvernarea dezastruoasa 1996-2000. PNTCD e un exemplu bun pentru ce merita sa pateasca un partid care-si inseala electoratul, ar trebui lasat sa moara in liniste si apoi disecat in interesul stiintei (politice). Pacat ca nu-l urmeaza si celelalte partide.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Sep 2007, 04:10 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Daca il redenumesc Partidul National Tinerel Crestin Democrat, s-ar putea sa mearga...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 20 Sep 2007, 04:32 PM
Mesaj #32


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Tinerel rofl.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 20 Sep 2007, 04:34 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



Cuvantul tinerel suna batraneste smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmen_creola
mesaj 21 Sep 2007, 12:23 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 4 September 07
Forumist Nr.: 10.465



QUOTE(Superunknown @ 20 Sep 2007, 02:00 PM) *
Nici o sansa. Traditia, cita era, a fost compromisa in guvernarea dezastruoasa 1996-2000. PNTCD e un exemplu bun pentru ce merita sa pateasca un partid care-si inseala electoratul, ar trebui lasat sa moara in liniste si apoi disecat in interesul stiintei (politice). Pacat ca nu-l urmeaza si celelalte partide.


Esti mult prea pesimist.
Nu poate exista democratie fara partide si PNTCD e un partid important, tras pe dreapta din motive diverse. Situatia economica buna de acum a Romaniei - atit cit e - a inceput in guvernarea CDR si, culmea, sub un premier de care ridem cu totii, (Pe buna dreptate): Radu Vasile. Dar as vrea sa ii vad pe fandositii de azi cum ar reusi ei sa salveze tara de colaps, asa cum s-a intimplat atunci...
Bine, nici nu e nevoie sa ii facem o statuie, ca a facut si nefacute, dar sa nu exageram, pentru ca, daca am fi cinstiti, nu am incheia in veci rechizitoriul unor "talente" precum Iliescu, DIP, Voiculescu si altii...
IN concluzie,. eu cred ca vorbim de rau PNTCD din 2 motive: lipsa de informatie corecta si lipsa llor de forta de a-si reconstrui partidul. Atentie, nu imaginea ci partidul. Adica o constructie sincera, corecta, onesta, pe baza unor valori care nu se perimeaza. (BTW, banii nu sint o valoare, cum crede Becali, mai sint unii care cred in onoare, traditie, dreptate sociala, adevar, virtute...)
CInd vor incepe sa prinda contur rezultatele unei astfel de constructii, vor putea sa creasca si se va vedea si la alegeri si, mai ales, in contributia lor la viata politica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 21 Sep 2007, 12:34 PM
Mesaj #35


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Partidul asta s-a tras singur pe dreapta, prin ceea ce a facut.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 04:30 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman