HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mineriadele, 13-15 iunie 1990 si altele
axel
mesaj 6 May 2005, 03:09 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Inspirat de articolul "Daca aveai blugi, erai batut mar" din Evenimentul Zilei, m-am gandit sa deschid un topic pe tema mineriadelor din Romania.
Pe langa discutii in general despre mineriade (scopuri, rezultate, etc), v-as intreba: ati participat? ati fost martori?


Din pacate trebuie sa recunosc ca nu cunosc mare lucru despre ce s-a intamplat in cele 4 (din cate stiu eu) mineriade din anii 1990 - 1991.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 May 2005, 07:51 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Daca ar posta Ilici p'aci...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 11 May 2005, 03:05 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Un film despre care s-a discutat dar putini l-au vazut.

http://www.romanialibera.ro/editie/index.p...10052005&idx=35

La TVR1, pe 31 mai, ora 20.15: "Piata Universitatii - Romania" Marti 10 Mai 2005

Ca urmare a solicitarilor noastre, demarate pe 25 aprilie a.c., adresate d-lui Valentin Nicolau, presedinte-director general al S.R.T.V., avand ca scop difuzarea, de catre TVR, a filmului documentar de lungmetraj "Piata Universitatii - Romania" in cadrul unei emisiuni-dezbatere, am primit din partea d-lui Titi Dinca, coordonator Directia Programe, o comunicare scrisa prin care suntem informati ca filmul va fi difuzat pe postul TVR1 in ziua de 31 mai 2005, la ora 20.15, fiind urmat de o dezbatere televizata la care vor fi invitati cei mai reprezentativi lideri de opinie, jurnalisti si analisti politici. Emisiunea-dezbatere va dura circa 3 ore.
Sorin Iliesiu, Stere Gulea, Vivi Dragan Vasile - realizatori ai filmului "Piata Universitatii - Romania", film produs la initiativa maestrului Lucian Pintilie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 May 2005, 03:05 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Jun 2005, 01:26 PM
Mesaj #4


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Zilele astea s-au tot difuzat imagini din zilele acelea. Sunt groaznice.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Jun 2005, 03:40 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Tocmai de aceea trebuie sa fie difuzate. Si trebuie prezentate momentele in care Ion Iliescu le multumeste minerilor pentru ca au "restabilit ordinea."


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 13 Jun 2005, 04:03 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 13 Jun 2005, 02:26 PM)
Zilele astea s-au tot difuzat imagini din zilele acelea. Sunt groaznice.

Si - daca tot e sa fim circotasi si Gica-Contra tongue.gif - partinitoare : eu m-am uitat ( e drept pe sarite ), dar nu am vazut nici o imagine din cele din 13 iunie care-au socat la vremea respectiva. unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jun 2005, 04:05 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Din 13 iunie, de la ce ora? wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Jun 2005, 04:24 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 06:03 PM)
QUOTE (nefertiti @ 13 Jun 2005, 02:26 PM)
Zilele astea s-au tot difuzat imagini din zilele acelea. Sunt groaznice.

Si - daca tot e sa fim circotasi si Gica-Contra tongue.gif - partinitoare : eu m-am uitat ( e drept pe sarite ), dar nu am vazut nici o imagine din cele din 13 iunie care-au socat la vremea respectiva. unsure.gif

Nu sunt surprins de loc. Ba imi intaresti convingerea ca ii simpatizai pe cei care " plantau flori" devil.gif in Piata !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Quasar
mesaj 13 Jun 2005, 04:25 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 249
Inscris: 27 April 05
Forumist Nr.: 6.204



Te faci frate cu D.. pana treci podu , dupa care .... la zdup! 23.gif 23.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Jun 2005, 04:33 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



15 ani de la o rusine nationala pseudo-minereasco-bolsevica devil.gif


Asa au plantat minerii flori!


Azi se implinesc 15 ani de la declansarea celei mai violente regii din Romania postceausista: mineriada din 13-15 iunie 1990

Mineriada a fost generata de apelul lui Ion Iliescu, condusa de Miron Cozma si sustinuta din umbra de personaje precum Dan Iosif, Gelu Voican Voiculescu sau Bebe Ivanovici



N.B. cei nu au vazut nici atunci si nu vad nici acum mare lucru, sa se uite cu atentie la poza editorialului. Noi muncim nu gandim devil.gif

si un pese : cititi cu atentie ce spuneau la acea vreme ziaristii de la "Adevarul" in frunte cu "Chelbosul fioros " ! tongue.gif

Aferim !

Acest topic a fost editat de March: 13 Jun 2005, 04:37 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 13 Jun 2005, 04:33 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 13 Jun 2005, 05:05 PM)
Din 13 iunie, de la ce ora? wink.gif

De la orice ora. smile.gif
Sincer ... mie unul mi se-nrupe in fond de ce si cum - nu de alta, dar parerea mea personala ca e destul de posibil sa asistam la sacrificarea lui Ion Iliescu si a altor citiva din gasca lui inclusiv de noua oligarhie baronistica pesedista pentru a-si proteja astfel cheagul strins in ultimii ani si in esenta problemele actuale cam tot alea o sa ramina hh.gif ... rolleyes.gif - dar oricum mi se pare incorect si cu tenta manipulanta ca nu se prezinta intreg filmul evenimentelor ( incepind eventual din 12 ianuarie wink.gif ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 13 Jun 2005, 04:35 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 13 Jun 2005, 05:33 PM)
N.B. cei nu au vazut nici atunci si nu vad nici acum mare lucru, sa se uite cu atentie la poza editorialului. Noi muncim nu gandim devil.gif

Si dupa ce se uita la poza editorialului la indemnul respectiv sa citeasca si paragraful/replicile privitoare la reintroducerea saptaminii de 6 zile in Romania pentru o imagine completa si de ansamblu ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Jun 2005, 04:42 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 06:33 PM)
... - dar oricum mi se pare incorect si cu tenta manipulanta ca nu se prezinta intreg filmul evenimentelor ( incepind eventual din 12 ianuarie  wink.gif ).

Asa e . Ai dreaqu taranisti. Dupa ce ca aveau droguri si masina de tiparit bani in subsolul sediului, au mai trimis si golanii sa incendieze Ministerul de Interne laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 13 Jun 2005, 04:52 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 13 Jun 2005, 05:42 PM)
QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 06:33 PM)
... - dar oricum mi se pare incorect si cu tenta manipulanta ca nu se prezinta intreg filmul evenimentelor ( incepind eventual din 12 ianuarie  wink.gif ).

Asa e . Ai dreaqu taranisti. Dupa ce ca aveau droguri si masina de tiparit bani in subsolul sediului, au mai trimis si golanii sa incendieze Ministerul de Interne laugh.gif

Maestre ... te aberezi deja ... sorry.gif

P.S. : Oricum - faptul ca "oamenii de rind" confundau in acea vreme un aparat de xeroxat cu cine stie ce dracie diavoleasca de multiplicat/tiparit bani ... cred ca spune multe despre cit de usor ( din pacate ) au fost de manipulat/manevrat romanii la acea vreme. Din ambele tabere. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Jun 2005, 04:57 PM
Mesaj #15


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 05:33 PM)

Sincer ... mie unul mi se-nrupe in fond de ce si cum - nu de alta, dar parerea mea personala ca e destul de posibil sa asistam la sacrificarea lui Ion Iliescu si a altor citiva din gasca lui inclusiv de noua oligarhie baronistica pesedista pentru a-si proteja astfel cheagul strins in ultimii ani si in esenta problemele actuale cam tot alea o sa ramina hh.gif ... rolleyes.gif - dar oricum mi se pare incorect si cu tenta manipulanta ca nu se prezinta intreg filmul evenimentelor ( incepind eventual din 12 ianuarie wink.gif ).

Aaaaa? De ce anume ti se rupe? Tu ai vazut festivalul pe care l-au facut aia in Bucuresti atunci? Lasa bolboroselile cu oligarhia nu stiu care. Vorbim de ce au facut salbaticii aia!


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Jun 2005, 05:08 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



MIA,

Ti ai fi ultimul care sa te infingi la dezbatut acest subiect. Pentru ca pe vremea aia, asa cum mi-ai recunoscut undeva pe aici, erai in Resita. Unde vedeai la tv numai ce iti dadea pe ecran nen-tu Nelu devil.gif Adica pe el, multumind minerilor pentru ca au plantat flori devil.gif

Asa ca lasa-i mai intai pe bucurestenii care au trecut pe acolo sa spuna ce au de spus, pro sau contra, la acest subiect.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Jun 2005, 05:14 PM
Mesaj #17


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nici eu nu eram in Bucuresti, eram in Satu Mare, dar recunosc ca a fost a doua oara (prima fiind '89) cand am simtit ce inseamna... nici nu stiu exact care e cuvantul, frica, stresul, teroarea data de niste imagini, de niste 'informatii'. Dar imi aduc aminte ca erau langa mine si oameni care au reactionat exact invers, adica s-au bucurat de ceea ce faceau animalele alea. Nu i-am inteles atunci, nu ii inteleg nici acum.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 13 Jun 2005, 05:16 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 13 Jun 2005, 05:57 PM)
QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 05:33 PM)

Sincer ... mie unul mi se-nrupe in fond de ce si cum - nu de alta, dar parerea mea personala ca e destul de posibil sa asistam la sacrificarea lui Ion Iliescu si a altor citiva din gasca lui inclusiv de noua oligarhie baronistica pesedista pentru a-si proteja astfel cheagul strins in ultimii ani si in esenta problemele actuale cam tot alea o sa ramina hh.gif ...  rolleyes.gif - dar oricum mi se pare incorect si cu tenta manipulanta ca nu se prezinta intreg filmul evenimentelor ( incepind eventual din 12 ianuarie  wink.gif ).

Aaaaa? De ce anume ti se rupe? Tu ai vazut festivalul pe care l-au facut aia in Bucuresti atunci? Lasa bolboroselile cu oligarhia nu stiu care. Vorbim de ce au facut salbaticii aia!

O.K. - exista casetele, se pot identifica respectivii, anchetati, judecati, condamnati - se urca pina "unde trebuie" si gata bilciul. smile.gif

Insa aici March are dreptate - subiectul ar trebui scindat in discutia propriu-zisa despre mineriade, rememorari etc. si una paralela despre prezentarea actuala in mass-media a evenimentelor de-atunci. rolleyes.gif
O.K. - eu ma abtin vreme de vreo ... 50 de replici - O.K. ? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Jun 2005, 09:35 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (MIA @ 13 Jun 2005, 06:33 PM)
Sincer ... mie unul mi se-nrupe in fond de ce si cum - nu de alta, dar parerea mea personala ca e destul de posibil sa asistam la sacrificarea lui Ion Iliescu si a altor citiva din gasca lui inclusiv de noua oligarhie baronistica pesedista pentru a-si proteja astfel cheagul strins in ultimii ani si in esenta problemele actuale cam tot alea o sa ramina hh.gif ... rolleyes.gif - dar oricum mi se pare incorect si cu tenta manipulanta ca nu se prezinta intreg filmul evenimentelor ( incepind eventual din 12 ianuarie wink.gif ).

Parerea ta wink.gif De care noua ni se-nrupe smile.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 13 Jun 2005, 10:37 PM
Mesaj #20


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Iar o sa fiu considerat simpatizantul lui Iliescu, sau a mai stiu eu cui... Aveti maaare dreptate. De fapt nu doresc decat sa va manipulez... cool.gif
Nus'cum se face ca devenim brusc revoltati de lucruri care ne aduc rusinea'n casa... Ne casuneaza acum ca Iliescu trebuie sa plateasca pentru atrocitatile minerilor. De parca ar fi putut cineva anticipa unde se va ajunge!...
Marturisesc ca discutiile astea le-am avut ani in sir cu sotia care s-a nimerit a fi in Bucuresti cand minerii erau pe strazi. Este inca marcata de scenele alea, mai cu seama de una in care o femeie insarcinata a dorit o sticla de apa minerala oferita gratuit minerilor, si nu i s-a dat. Probabil am fost cu totii manipulati prin mas-media... Personal eu am urmarit in zilele premergatoare mineriadei felul cum intelegeau romanii sa se acomodeze democratiei si sincer nu-mi placea. Toti erau cu ochii pe noi si imaginea era de tot rasul. Incepusem sa credem ca suntem plini de drepturi si ca statul trebuie sa ne tot dea, fara sa ne punem problema de unde. In urma acestor revolte de strada care pareau sa nu mai aiba sfarsit, minerii au ajuns in Bucuresti. Habar nu am daca au fost chemati sau au venit sa se dea grozavi ca mari patrioti. Cert este ca ceea ce se spera a fi o linistire a spiritelor s-a dovedit a fi o catastrofa. Intr-un fel era de anticipat, judecand dupa filosofia minerului vis-a-vis de orgoliile ranite ale bucurestenilor. Ce sa-i explici minerului? El are propria lui lege si i se falfaie de tot. Mergeti in orasele in care ei se stiu stapani, si sa va fereasca sfantul sa va imbie cu paine iar voi sa-i refuzati.
Sa presupunem ca Iliescu sau Petre Roman sau impreuna au ales sa-i invite pe mineri sa faca liniste. Personal refuz sa cred ca vreunul dintre cei doi au anticipat ca vizita minerilor se va lasa cu atrocitati groaznice si victime omenesti. Nu cred ca s-a incitat la asa ceva si speculatiile care se fac in acest sens cred eu ca sunt de o alta natura...
Viata, pedeapsa sau moartea lui Iliescu ma intereseaza prea putin pe mine ca om. Ca roman imi pasa. Cei ce nu stiu ii asigur ca suntem priviti extrem de ciudat si suntem judecati foarte grav ca popor, pentru ca ne-am impuscat presedintele si nu intr-o zi oarecare, noi care ne trambitam credinta la trecerea prin fata unei biserici. Stim sa cerem fara sa vrem sa oferim neconditionat, stim sa acuzam fara sa ne vedem propriile greseli si influente comuniste: nu poti avea daca "te faci ca muncesti". Nu poti avea daca nu vrei sa te sacrifici pentru copiii si nepotii tai... Am fost obisnuiti sa ni se dea, iar cand nu se mai putea am inceput sa santajam cu greve. Acum, in conditiile de astazi, toti va considerati eroi si aveti solutii multiple care puteau fi aplicate atunci... Bravo! De ce nu candidati la presidentie, oare!? hmm.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Jun 2005, 10:44 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (OMU'BUN @ 14 Jun 2005, 12:37 AM)
Sa presupunem ca Iliescu sau Petre Roman sau impreuna au ales sa-i invite pe mineri sa faca liniste. Personal refuz sa cred ca vreunul dintre cei doi au anticipat ca vizita minerilor se va lasa cu atrocitati groaznice si victime omenesti. Nu cred ca s-a incitat la asa ceva si speculatiile care se fac in acest sens cred eu ca sunt de o alta natura...

O astfel de opinie ti-o poti forma doar daca ai impresia ca singurii autori ai atrocitatilor de-atunci au fost minerii, si in plus minerii au actionat de capul lor.
Eu te sfatuiesc sa te mai documentezi un pic inainte sa-ti dai cu parerea despre cat de vinovat sau cat de putin vinovat a fost Ion Iliescu.

Daca ar fi cum zici tu, de ce i-au tinut la bulau pe "golani" inca cateva luni bune?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 13 Jun 2005, 11:11 PM
Mesaj #22


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



axel, in general refuz dialogul cu tine, stii tu de ce. Acum fac exceptie. Imi ceri mie sa ma documentez... Nu stiu unde erai tu in acel timp, dar eu vedeam ce se petrece pe viu si in linii largi aveam cam aceleasi concluzii: "golani", "puturosi", "vanatori de momente pentru un ciolan gras" (era inca la moda luarea de pozitie impotriva a orice!... Doar sa te cunoasca lumea!) si mai ales jocul orgoliilor unde nimanui nu-i mai pasa ca sacul era demult golit si ca statul nu mai avea de unde da. Stolojan a fost un bun ucenic, iar cand a fost strans cu usa a spus clar: "NU VA DAU! Nu am de unde!!" Din pacate constrangerile din perioada Roman erau altele, iar lumea mult mai usor de manipulat in confuzia generala din primii ani de libertate! Nu caut justificari pentru cei care-au facut acele greseli, dar nu-i inteleg pe acestia de astazi care de dragul de a avea audienta cu orice pret, lovesc in tot ce se poate, inclusiv jurnalisti sau oameni politici care nu au o relatie tocmai buna cu alti oameni politici... Asta e cea mai proasta atitudine pentru imaginea noastra ca stat. Dar nu ne-a interesat si nu ne va interesa foarte muti ani de-aici incolo. Exact ca in fabula cu scorpionul care nu a rezistat tentatiei de a intepa broscuta care de altfel ii salva viata... Iar asta in ciuda faptului ca nu suntem chiar cazuti din corcodus si ne cam dam seama de raul pe care ni-l facem. De fapt nu stiu daca ne caracterizeaza matzochismul sau dorinta de razbunare cu orice pret; oricum, numai de intelepciune nu stim sa dam dovada si lasam impresia ca ne doare exact in cot de ziua de maine!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Jun 2005, 11:13 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
De fapt nu stiu daca ne caracterizeaza matzochismul sau dorinta de razbunare cu orice pret;


Sa fie, totusi, vorba despre dorinta de a face dreptate ? Au murit oameni. Nu trebuie ca vinovatii sa plateasca pentru asta ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 13 Jun 2005, 11:35 PM
Mesaj #24


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



OK! Omorati-l pe Iliescu! Sunt convins ca veti avea un somn mult mai linistit! Pana maine, cand veti ajunge la concluzia ca judecatorii lui Ceausescu trebuie sa plateasca pentru imaginea execrabila pe care-o avem noi ca popor datorita acelei hotarari! Poimane ii veti afla pe cei care-au fost turnatorii securitatii si-i veti pune la zid, chiar daca sunt niste sclerozati de 80 de ani... Setea de razbunare cu orice pret, la un popor plin de manastiri si de "n"-spe mii de biserici...

..........

PS - De vreo jumatate de ora tocmai a inceput pe protv o dezbatere pe aceasta tema cu Cristi Tabara. Poate doriti si voi s-o urmariti!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Jun 2005, 11:42 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
OK! Omorati-l pe Iliescu!


Nu stiu daca stii, dar, in Romania, nu functioneaza pedeapsa cu moartea. hh.gif

QUOTE
Pana maine, cand veti ajunge la concluzia ca judecatorii lui Ceausescu trebuie sa plateasca pentru imaginea execrabila pe care-o avem noi ca popor datorita acelei hotarari!


Hm... Mai, parca si Iliescu a fost implicat in asta. wink.gif

QUOTE
Setea de razbunare cu orice pret, la un popor plin de manastiri si de "n"-spe mii de biserici...


In primul rand, nu e vorba despre razbunare, ci despre a face dreptate. In al doilea rand, manastirile si bisericile nu au nici o legatura.

Sunt curios... Tu crezi ca acei oameni care sunt vinovati de crime nu trebuie sa plateasca ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 14 Jun 2005, 12:08 AM
Mesaj #26


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



QUOTE
Sunt curios... Tu crezi ca acei oameni care sunt vinovati de crime nu trebuie sa plateasca ?

Grozavi mai suntem noi, uneori. Barrie, i-ati cativa prieteni si mergeti intr-un oras de pe Valea Jiului. Intrati intr-un birt, comandati o bere sau o sticla de vin si stati acolo cateva ore. Va asigur ca multe priviri vor fi atintite asupra voastra. Un miner "din topor" va veni la masa voastra sa va serveasca cu bere sau cu painea lor de care sunt atat de mandri. Nu va obliga sa mancati sau sa beti, dar privirea aceea nu va va da posibilitatea sa refuzati, fiindca ar fi o mare ofensa... Apoi minerul se intoarce la ortacii lui si da tonul la cantec: "Noi suntem romani, noi suntem romani!...", iar geamuirile vibreaza la sunetele pe care le scot... Dute tu, Barrie si i-ai de guler pe cei care s-au dezlantuit in Piata Universitatii sau pe strazile Bucurestiului asa cum au invatat ei in mina mamii lor!... E tardiv sa cautam vinovati, niste badarani care s-au descoperit peste noapte utili tarii si liberi sa faca dreptate dupa cum cred ei de cuviinta. Daca Iliescu a anticipat dezastrul dar si-a asumat riscul, merita o pedeapsa desi are destule circumstante. Daca insa doar a acceptat propunerea minerilor de a veni la Bucuresti, fara sa ceara expres asta si evident fara sa stie ce va urma, atunci suntem cinici. Fiindca fiecare dintre noi avem partea noastra de vina; de ce trebuie sa dorim sa plateasca cineva anume? In momente de panica, numai prostii sustin ca pot lua decizii lucide!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 14 Jun 2005, 12:22 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Dute tu, Barrie si i-ai de guler pe cei care s-au dezlantuit in Piata Universitatii sau pe strazile Bucurestiului asa cum au invatat ei in mina mamii lor!...


Dar nu numai ei s-au dezlantuit pe strazile Bucurestiului.

QUOTE
Daca Iliescu a anticipat dezastrul dar si-a asumat riscul, merita o pedeapsa desi are destule circumstante.


Nu, nu are nici o circumstanta.

QUOTE
Daca insa doar a acceptat propunerea minerilor de a veni la Bucuresti, fara sa ceara expres asta si evident fara sa stie ce va urma, atunci suntem cinici.


rofl.gif Asta a fost tare. Adica l-au sunat niste mineri si i-au propus sa vina la Bucuresti, iar el a zis "Veniti, mai baieti" ? Sa fim seriosi. El i-a chemat. Si poate nu am fi asa de inversunati, dar Iliescu s-a acoperit singur de materii fecale nu cand i-a chemat, ci dupa macel, cand le-a multumit pentru ca au "restabilit ordinea". Sper ca nu o sa sustii ca poate n-a stiut ce au facut ei si ca nu a fost informat.

QUOTE
Fiindca fiecare dintre noi avem partea noastra de vina; de ce trebuie sa dorim sa plateasca cineva anume? In momente de panica, numai prostii sustin ca pot lua decizii lucide!


Sincer sa fiu, eu chiar nu cred ca am vreo vina.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 14 Jun 2005, 04:06 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (OMU'BUN @ 14 Jun 2005, 01:11 AM)
Nu stiu unde erai tu in acel timp, dar eu vedeam ce se petrece pe viu si in linii largi aveam cam aceleasi concluzii: "golani", "puturosi", "vanatori de momente pentru un ciolan gras" (era inca la moda luarea de pozitie impotriva a orice!...

Nu, nu stiu. Dar poate ne lamuresti cu aceasta ocazie smile.gif .

QUOTE
Doar sa te cunoasca lumea!) si mai ales jocul orgoliilor unde nimanui nu-i mai pasa ca sacul era demult golit si ca statul nu mai avea de unde da. Stolojan a fost un bun ucenic, iar cand a fost strans cu usa a spus clar: "NU VA DAU! Nu am de unde!!" Din pacate constrangerile din perioada Roman erau altele, iar lumea mult mai usor de manipulat in confuzia generala din primii ani de libertate!
Si eu ma simteam prost ca, chiar daca aveam 12 ani si eram departe de evenimente, m-am lasat manipulat de Iliescu si clica lui. Multumesc, ma faci sa ma simt mult mai bine smile.gif


QUOTE
OK! Omorati-l pe Iliescu! Sunt convins ca veti avea un somn mult mai linistit!
Am avut acum cateva saptamani o discutie cu o prietena pe tema aceasta. In perioada in care Iliescu era la spital din cauza problemelor de inima. Concluzia noastra era ca ar fi foarte rau ca Iliescu sa moara acum din cauza problemelor de sanatate, pentru ca merita sa fie pus la zid, incarcerat, chiar daca pentru o mica perioada din viata lui (adica sa moara dupa un an sau doi in puscarie din cauza ca nu-l tine inima). Pentru ca tara aceasta are nevoie de o astfel de exorcizare, altfel demonii ne vor conduce pentru totdeauna.


QUOTE
Pana maine, cand veti ajunge la concluzia ca judecatorii lui Ceausescu trebuie sa plateasca pentru imaginea execrabila pe care-o avem noi ca popor datorita acelei hotarari!
Unul din judecatorii lui Ceausescu, daca nu singurul, a fost Iliescu. Te rog, nu incerca sa argumentezi ca Iliescu n-a fost in sala de judecata, n-are rost. E foarte clar care era puterea lui Iliescu pe 25 decembrie 1989. Si ar trebui sa meditezi un pic de ce Ceausescu a fost eliminat din peisaj asa de repede. Sa-ti dau un mic hint: de unde provin banii lui Voiculescu?


QUOTE
Grozavi mai suntem noi, uneori. Barrie, i-ati cativa prieteni si mergeti intr-un oras de pe Valea Jiului. Intrati intr-un birt, comandati o bere sau o sticla de vin si stati acolo cateva ore. Va asigur ca multe priviri vor fi atintite asupra voastra. Un miner "din topor" va veni la masa voastra sa va serveasca cu bere sau cu painea lor de care sunt atat de mandri. Nu va obliga sa mancati sau sa beti, dar privirea aceea nu va va da posibilitatea sa refuzati, fiindca ar fi o mare ofensa... Apoi minerul se intoarce la ortacii lui si da tonul la cantec: "Noi suntem romani, noi suntem romani!...", iar geamuirile vibreaza la sunetele pe care le scot... Dute tu, Barrie si i-ai de guler pe cei care s-au dezlantuit in Piata Universitatii sau pe strazile Bucurestiului asa cum au invatat ei in mina mamii lor!... E tardiv sa cautam vinovati, niste badarani care s-au descoperit peste noapte utili tarii si liberi sa faca dreptate dupa cum cred ei de cuviinta. Daca Iliescu a anticipat dezastrul dar si-a asumat riscul, merita o pedeapsa desi are destule circumstante. Daca insa doar a acceptat propunerea minerilor de a veni la Bucuresti, fara sa ceara expres asta si evident fara sa stie ce va urma, atunci suntem cinici. Fiindca fiecare dintre noi avem partea noastra de vina; de ce trebuie sa dorim sa plateasca cineva anume? In momente de panica, numai prostii sustin ca pot lua decizii lucide!
Ma intereseaza infinit mai putin pedepsirea minerului cu bata-n mana manipulat de catre liderii lui sindicali si de catre Iliescu, Roman & Co. decat pedepsirea organizatorilor. A celor care au stat in umbra si au dat ordine. De aceea afirmatii de genul "identifica-l din pozele/filmele de-atunci pe cel care a dat cu ranga si pedepseste-l" este un mod subtil de a spune "dar totusi faceti-i pe Iliescu si Roman scapati".

Acest topic a fost editat de axel: 14 Jun 2005, 04:07 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jun 2005, 07:07 AM
Mesaj #29


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE
Personal refuz sa cred ca vreunul dintre cei doi au anticipat ca vizita minerilor se va lasa cu atrocitati groaznice si victime omenesti.


Hai sa nu fim penibili. In primul rand, cum poti folosi cuvantul 'vizita' intr-un asemenea context??? ohmy.gif In al doile rand, tu chiar crezi ca Ilici si Roman habar n-aveau de ceea ce se cheama 'psihologia maselor'??? Ca sa nu mai vorbesc de alte lucruri pe care ei le cunosteau si de care erau constienti.

As vrea sa am rabdarea sa iti demontez pe rand toata poliloghia despre cum ar trebui sa ii intelegem pe bietii mineri, dar mi-e ca imi pierd vremea. Esti prea constrans de propriile-ti viziuni.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 14 Jun 2005, 07:20 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Incepusem sa credem ca suntem plini de drepturi si ca statul trebuie sa ne tot dea, fara sa ne punem problema de unde.

esti sigur ca (mai) stii despre ce era vorba pe vremea aia? hh.gif
pentru ca eu nu cred.

nu era vorba de "primit drepturi", ci, printre altele de inlaturarea fostiilor nomenclaturisti (punctul 8, Proclamatia de la Timisoara) din functii de conducere.

in stil tipic communist, impotrivirea a devenit cvasi-illegala si inlaturata de "furia (rosie) muncitorimii" cu ce stiau ei mai bine, adica cu parul (organizat de statul despre care spui ca n-avea de unde sa dea. ca rost de autobuze si trenuri pentru a aduce "boborul" era).

pentru asta, implicatii nu merita puscarie, ci roata si spinzuratoare.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 14 Jun 2005, 07:22 AM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Jun 2005, 08:38 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (OMU'BUN @ 14 Jun 2005, 12:37 AM)

Sa presupunem ca Iliescu sau Petre Roman sau impreuna au ales sa-i invite pe mineri sa faca liniste. Personal refuz sa cred ca vreunul dintre cei doi au anticipat ca vizita minerilor se va lasa cu atrocitati groaznice si victime omenesti. Nu cred ca s-a incitat la asa ceva si speculatiile care se fac in acest sens cred eu ca sunt de o alta natura...

Vrei sa ne dovedesti ca ti-ai ales nick-ul potrivit ? Pai daca sotia mea ar fi patit ceea ce spui ca a patit a ta notiunea de " Om Bun" n-ar fi avut loc in inima mea vizavi de comportamentul banditilor cripto-bolsevico -comunisti care au incitat minerii. Nu exista absolut nici o scuza pentru Batranul devil.gif bolsevic si ciracul lui cu multiple fete ( de-a lungul vremii) senor "Gat scurt " devil.gif Nu renunti la fortele de ordine si inciti o patura a populatiei ca sa faca ordine publica cu o alta ! Asa ca nu mai da cu presupunerile !


pese : du-te putin inapoi in istoria contemporana si ai sa vezi ca faimosul De Gaulle si-a dat demisia in 1968 atunci cand toata studentimea parisiana , si nu numai, s-a revoltat . Nu a chemat pe nimeni "sa faca ordine" ! Da' Generalul a fost capabil de un asemenea gest pentru ca nu avea studiile facute la Academia militara " Frunze" sau Institutul de Ape( sectia politica) din Moskova !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jun 2005, 01:46 PM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



March,
Tu-l compari pe Ilici cu De Gaulle?! Pai Ilici al nostru e incomparabil! Uite ce zice Cartarescu in JN:

QUOTE
Ce sa ne mai mire atunci, oameni buni, ca un tanar de 45 de ani ca Ion Iliescu inca apara cu ghearele si cu dintii cuceririle socialismului "stiintific"? Ca in numele comunismului si cu metodele lui a nenorocit Romania mai rau inca decat a putut s-o faca inaintasul lui, Ceausescu cel Batran? Ca victimele sale – in sensul cel mai propriu al cuvantului: oameni omorati, impuscati sau batuti pana la moarte in timpul revolutiei si-al mineriadelor – sunt cu mult mai numeroase decat cele pentru care a fost judecat nea Ceasca? Ce sa mai spunem de faptul ca in timpul domniei sale, matusalemice tesatura sociala a poporului nostru s-a sfasiat pana aproape de limita unui razboi civil? Baietii de la Catavencu i-au zis Ghinion Iliescu si mare dreptate au avut: fara el si fara despoticul, coruptul, oportunistul sau partid, azi n-am mai fi in situatia sa cersim intrarea in Europa si sa ne pomenim cu usa trantita in nas.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jun 2005, 01:46 PM
Mesaj #33


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



L-au eliberat pe Cozma.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jun 2005, 01:48 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Era de asteptat. Multumim din inima tovarasului Iliescu! mad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Jun 2005, 02:10 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Hai, cu cucoana Elena Udrea mai e de inteles alegerea. Dar ce i-o fi trecut prin cap "Primului Chelbos " al tarii cand l-a sustinut pe sterpezitul asta ca sa fie ministru al transporturilor ?!?

Omul lui Basescu, locomotiva mineriadei

Actualul ministru al transporturilor, membru PD, a vegheat in iunie 1990 ca trenurile cu ortaci sa ajunga la Bucuresti
( cont.)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 08:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman