HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

13 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Becali, Presedinte La Noua Generatie, Partidul infiintat de Viorel Lis in 2000
Credeti ca Becali va fi parlamentar dupa alegerile din 2004?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 66
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Mihai
mesaj 6 Jan 2004, 11:15 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Se vehicula de mai mult timp ca Becali va intra in politica. Primul pas a fost facut, acesta fiind in momentul de fata presedinte al Partidului 'Noua Generatie'.

QUOTE
Spre sfarsitul anului trecut, Gigi Becali, patronul echipei de fotbal Steaua, anunta ca in 2004 va intra in politica, foarte probabil in PSD, cunoscuta fiind prietenia lui cu cativa membri "cu greutate" ai acestui partid, printre care Viorel Hrebenciuc, Gabriel Oprea si Dumitru Sechelariu. Ieri, insa, "bomba" a explodat, Becali anuntand ca sambata va fi numit presedintele Partidului Noua Generatie, grupare de centru-stanga cu orientare crestina. "Acest partid are, deja, o temelie", a declarat patronul stelist, "si m-am hotarat sa-l construiesc mai departe. Eu voi fi comandantul suprem". Patronul stelist va fi mai mult decat un comandant suprem, asa cum ii place sa se autointituleze, pentru ca el a fost ofertat sa preia conducerea acestei grupari politice pentru banii sai, iar partidul are, in acest moment, datorii de aproape 2 miliarde de lei. Gigi Becali a recunoscut ca a fost contactat de reprezentantii Partidului Noua Generatie inca de acum doi ani, cand i s-a propus conducerea, dar ca atunci a refuzat. "Astazi (marti-n.r.) ma pregateam sa strang adeziuni pentru a face un nou partid, dar Dumnezeu a vrut ca Olteanu, care este si consilier la Primarie, sa vina sa ma roage din nou sa devin presedintele acestui partid". Becali a mai declarat ca din acest moment politica a devenit mult mai importanta pentru el decat fotbalul, si ca atuurile sale politice sunt: "imaginea, numele meu, inima si sufletul care bat pentru tara, patriotismul si nationalismul care imi curg prin vene. Nu voi candida decat la ce stiu ca sunt capabil. La Presedintie, daca nu pot, nu ma bag. Nu sunt tentat nici de Primarie, ci doar de Parlament".


Sursa: Adevarul OnLine, Adrian Macarie

Intrebat la Antena 1 cat este dispus sa investeasca in politica, Becali a raspuns ca si 4 milioane de dolari.

Credeti ca are vreo sansa la alegerile din toamna-iarna?

###

Un editorial semnat de Nistorescu referitor la Becali: http://www.expres.ro/editorial/?news_id=142044


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Jan 2004, 10:23 AM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



He he he ... mai fratilor... am trait sa o vedem si pe asta...
QUOTE

Nu voi candida decat la ce stiu ca sunt capabil. La Presedintie, daca nu pot, nu ma bag. Nu sunt tentat nici de Primarie, ci doar de Parlament.


Va dati seama ... omu' chiar are indoieli ca nu ar fi potrivit pentru presedintie, se multumeste doar cu parlamentu'...
Bre dar astia chiar se strang toti acolo: Becali, Dragomir, Irina Loghin, Dolanescu, Paunescu... si terminand cu Nastase... bomboana de pe coliva... huh.gif

Va dati seama ce legi fac astia?! De ce vrea Becali in Parlament? Vrea sa faca vreo lege ceva? Sa schimbe ceva? Aiurea... pai el daca e in stare sa articuleze doua cuvinte... dar sa le mai si scrie pe hartie...
Dar daca el a fost invatat cu pastoritu', de ce sa nu pastoreasca si din Parlament.
Dar ce parca el e vinovat... omu' incearca... si culmea... reuseste...

Se spune ca fiecare popor are conducatorii care ii merita...



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 7 Jan 2004, 03:21 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Nu stiu pe ce isi fundamenteaza Dl. Becali optimismul sau patriotard, dar din cate imi dau seama nu cred ca are vreo sansa reala sa acceada ca Deputat in Parlament cu formatiunea la care recent a devenit presedinte...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Jan 2004, 03:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
denise
mesaj 7 Jan 2004, 06:49 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Din pacate, draga Petru, are toate sansele. Are toate calitatile necesare: bani , tupeu si relatii ... Ce-i mai trebuie?


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
the_saint
mesaj 7 Jan 2004, 06:52 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 6 January 04
Forumist Nr.: 1.721



Parerea mea e ca noi am creat personajul Gigi Becali! Este glasul multimii,glosul celor multi si saraci (paradoxal), glasul oamenilor simpli care nu inteleg "meandrele concretului" vis-a-vis de politica interna sau externa dusa de Romania ci doar faptul ca nu le e bine! Ba le este chiar foarte rau!
Cred ca s-ar putea sa va inselati si sa reuseasca sa obtina un loc in Parlamentul Romaniei! Mai ales daca se va introduce votul uninominal!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Jan 2004, 10:47 AM
Mesaj #6


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Nu nu nu dragilor... faceti o mare greseala daca va indoiti ca Becali nu va ajunge in Parlament.... la primele alegeri ...
Luati acest lucru ca fiind sigur... si plecati mai departe ca plecand la acest fapt...

Revizuitiva asteptarile de la clasa politica plecand de la calitatea membrilor acesteia...

La ce va mai asteptati ?!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 8 Jan 2004, 02:30 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Din cate stiu la Camera Deputatilor nu se va introduce votul uninominal. Asa ca sanse prin aceasta modalitate de accedere in Parlament este imposibila pentru Becali...
Nu stiu daca ati urmarit aseara talk-show-ul "Stirea de la 22:00", unde invitat a fost G. Becali alaturi de un jurnalist... La intrebarea moderatorului ce ar face el, Becali, pentru a bloca o Ordonanta de Guvern, care credeti ca a fost raspunsul acestuia?! A zis ca se va lua la bataie cu primul-ministru... Oare ce sanse de reusita politica are cineva care face uz de o gandire infantila?!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 8 Jan 2004, 02:38 PM
Mesaj #8


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (Petru @ Jan 8 2004, 02:32 PM)
Oare ce sanse de reusita politica are cineva care face uz de o gandire infantila?!

As zice ca are sanse...

Care este. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 8 Jan 2004, 02:42 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Mihai, imi pare bine ca esti optimist si incerci o incurajare a celor care vor sa intre in politica!
Dar, cazul de fata, care este... hh.gif


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 8 Jan 2004, 02:47 PM
Mesaj #10


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



De departe de a fi optimist... dezamagit mai degraba.
Dar atat timp cat pe scena politica din Romania exista personaje precum (lista de completat, care este spoton.gif ), nu vad de ce i-ar fi asa greu lui Becali sa intre in Parlament... hh.gif
Clar este ca are deja asigurat un numar destul de mare de sustinatori...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 8 Jan 2004, 02:54 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Inteleg foarte bine, dar nu cred ca este un motiv in plus spre a sustine pe mai departe(in urmatoarea legislatura) asemenea personaje... nu de alta dar vom face din Parlament un loc al celor mai putin respectabili romani.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 8 Jan 2004, 03:04 PM
Mesaj #12


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bineinteles ca nu exista nici cel mai mic motiv... dar iata ca multi romani accepta inca jocul unor asemenea personaje.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 8 Jan 2004, 03:10 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Nu stiu, probabil ca inca mai exista multi romani care ar vota asemenea personaje, dar cred ca majoritatea electoratului incearca in aceste momente un sentiment de dezamagire fata de politica si implicit cred ca ar vota alti politicieni care intr-un fel sau altul ar reusi sa faca ceea ce actualii nu au facut in legislatura care li s-a oferit. Dar poate ma insel si lucrurile nu se vor schimba nici in urmatorii 4 ani.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 9 Jan 2004, 09:46 PM
Mesaj #14


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Iata cateva date despre partidul Noua Generatie:

Partidul Noua Generatie are un sediu de peste 600 de metri patrati in buricul Bucurestiului, pe strada Blanari nr. 23. Cladirea i-a fost repartizata de primarul Viorel Lis, care, dupa ce a parasit PNTCD in anul 2000, a devenit presedintele acestei formatiuni politice. Pana atunci, la carma PNG s-a aflat Ion Olteanu, patronul unei firme de dezinsectie si deratizare, care tragea sfori si-l presa pe Lis sa-i dea deratizarea Bucurestiului, de care se ocupa cu bani publici firma romano-franceza 3DB. Convietuirea dintre fostul primar si Olteanu n-a durat prea mult, desi, pe langa cele trei etaje de pe Blanari, Lis ii repartizase lui Olteanu si un spatiu in bd. Kogalniceanu nr. 18, acolo unde, in acte, la etajul 1 figureaza sediul firmei Sercom Olteanu SRL (dezinfectie, dezinsectie, deratizare) si al firmei Intermed Bianca, iar in realitate spatiul e gol si de inchiriat. Divortul celor doi, spune acum Viorel Lis, s-a produs din cauza neregulilor legate de activitatea de igienizare si a oamenilor lui Olteanu. Cert este ca Partidul Noua Generatie a continuat sa-si faca veacul in sediul din str. Blanari, iar Ion Olteanu, consilier PNG la Primaria Capitalei, desfasoara aici, de ani de zile, afacerile sereleurilor sale: Agentia de Dezinsectie, Dezinfectie, Deratizare (ADDD), transformata acum in Sercom Olteanu, Intermed Bianca Impex si Intermed Bianca. La telefonul partidului raspunde firma Chiar si acum, cand Gigi Becali a aparut pe toate posturile tv ca fiind noul lider al Partidului Noua Generatie, la telefonul 3.13.12.03 raspunde aceeasi secretara, care da relatii si despre activitatea politica, si despre deratizari, si despre ignifugari, si despre incarcat stingatoarele pentru incendii, si despre cursurile de calificare ca administrator de bloc sau operator DDD care vaneaza muste, gandaci si sobolani - toate cu diploma in regula, dupa o luna si jumatate de scoala la SC Sercom Olteanu SRL. Diplomele, ti se spune, sunt eliberate de Ministerul Muncii si, daca esti "corespunzator", poti fi angajat in cadrul firmei si chiar inscris in partid. De acte si de restul se ocupa "doamna Stela" sau "domnul Nica". Am descoperit ca fosta firma ADDD, infiintata in 1991, are inca sediu in str. Sebastian nr. 210, dar, asa cum scrie pe gardul casei inchise, bucurestenii care doresc sa le fie prinse mustele si starpiti gandacii din locuinte trebuie sa sune la numarul de telefon al Partidului Noua Generatie. Probabil ca identic se intampla si in tara, deoarece PNG are filiale si in judetele in care firmele lui Ion Olteanu isi desfasoara activitatea, acesta laudandu-se ca partidul are 30.000 de membri. Gigi va face ordine interna "la maxim" Despre activitatile firmelor ce graviteaza in jurul partidului "copt" de consilierul de la Primarie, Gigi Becali (foto) ne-a marturisit ca stie cate ceva. "Nu ma deranjeaza ca s-au ocupat cu gandacii, cu deratizarea, pentru ca asa au incercat sa faca bani, sa tina pe linia de plutire acest partid prin munca lor. Astfel de servicii sunt foarte greu de facut si n-am ce sa le reprosez", a spus miliardarul. "Ce au facut ei pana acum nu ma intereseaza, fiindca totul se va schimba. Am spus ca sunt comandantul suprem si asa va fi! Cand Gigi Becali face ceva, face la maxim! Acum incepem organizarea, suntem la primii pasi de relansare. Nu vom fi numai partidul stelistilor, ci al tuturor romanilor", ne-a declarat cel care, de azi, va deveni cel mai proaspat lider de partid.


Sursa: Libertatea


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 10 Jan 2004, 01:20 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Mihai, nu stii ceva de programul politic al acestui partid?... din cate am auzit pe la TV, ar fi un partid de centru-dreapta... dar mi-e teama ca discursul pe care la abordat noul lider aduce mai curand a extrema dreapta!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 10 Jan 2004, 03:40 PM
Mesaj #16


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Din cate imi amintesc, Becali a declarat ca va fi si de dreapta, si de centru, dar si putin de stanga, pentru a-i multumi pe toti. rofl.gif spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 11 Jan 2004, 12:29 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Asemenea oameni politici mai rar!!!
Dar oare care sunt atuurile sale? Cum se face ca pana acum nici un om politic nu a reusit sa fie asa de "cuprinzator"?!
S-a auzit un zvon, conform caruia Becali ar pregati o personalite sa candideze la presedintie din partea formatiunii pe care o conduce... stiti ceva mai multe?


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Jan 2004, 12:34 PM
Mesaj #18


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Haideti sa judecam drept: Becali poate atrage o gramada de voturi, nu pentru ca are stofa de politician, ci e popular in unele medii, e "altceva" decat am avut pe scena politica pana acum samd. Daca nu ar fi el, acele voturi ar putea merge la opozitie sau aiurea in alta parte, dar nu in ograda PSD. Asa, insa, la momentul potrivit, Becali ar putea face o alianta cu PSD, care ar recastiga toate acele voturi potential pierdute. Sa dea Domnul sa ma insel, dar...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 11 Jan 2004, 12:38 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Popularitatea in mediile fotbalistice nu are nimic de-a face cu politica... probabil ca ai observat ca majoritatea politicienilor nu-l prea au la suflet si nu-l vad ca pe un contracandidat serios in lupta politica!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Jan 2004, 12:59 PM
Mesaj #20


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu politicienilor trebuie sa placa Becali. Ca doar nu ei o sa-l voteze.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 11 Jan 2004, 01:06 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Politicienii sunt si ei un factor de "manipulare" a opiniei publice... iar daca un politician care "trage" dupa el cateva sute de voturi isi exprima dezaprobarea fata de acest nou lider politic, in mod cert apar unele indoieli si in randul celor care cu votul lor hotarasc soarta politicului!!!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Jan 2004, 01:39 PM
Mesaj #22


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Da, dar voturile pe care le atrag acei politicieni de care vorbesti tu sunt deja luate. Nu la asta m-am referit.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Jan 2004, 09:31 AM
Mesaj #23


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Intre timp am adaugat si un sondaj, avand ca intrebare: Credeti ca Becali va fi parlamentar dupa alegerile din 2004? rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Jan 2004, 10:11 AM
Mesaj #24


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Mihai... recunosc ca sunt cam ofticat de ce e in politica romaneasca, iar sondajul, bun de altfel ca idee, este cam inutil de vreme ce rezultatul e sigur.... este ca si cum ai arunca o piatra de la 2m si faci un sondaj daca piatra ajunge pe pamant ...
Din pacate asta e situatia sad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 12 Jan 2004, 10:24 AM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



In conditiile tranzitiei la capitalism conteaza foarte putin platforma politica (ideologia), cand sunt de trecut niste jaloane bine fixate.
Noua Generatie nu are sanse de a accede in Parlament. Partidul respectiv a avut 23000 de voturi in 2000. Prin absurd adaugati numarul de sustinatori ai echipei de fotbal Steaua, care ar mai asculta de vorbele patronului Stelei. Dar sunt necesare 5% din voturi. Propriu-zis va face jocul PDSR, in sensul ca voturile care vor ramane nealocate (pt cei care nu intra in camera, sau senat) se redistribuie castigatorilor. Practic vor culege o serie din voturile alocate in trecut PRM-ului, pe care apoi le vor ceda prin mecanismul electoral castigatorilor din fiecare judet.
Pacat de numele partidului, care este extrem de promitator, dar daca asa va arata noua generatie (nu uitati ca a fost infiintat de Viorel Lis si sotia), atunci vai de noi. Sondajul nu cred ca-si va atinge scopul, datorita prezentei reduse.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
parpanghel
mesaj 12 Jan 2004, 10:51 AM
Mesaj #26


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



Din care imi amintesc din constitutie, un cetatean roman poate fi ales daca sunt respectate anumite conditii legate de domiciliu, varsta si cazier. Din aceste puncte de vedere, Gigi Becali e perfect eligibil. Unde e problema ? E ceva nedemocratic in asta ?


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Jan 2004, 12:34 PM
Mesaj #27


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Daca luam in calcul doar aspectele de constitutionalitate, clar ca Becali poate sa ajunga parlamentar. Daca mai tinem cont si de naivitatea romanului in materie de politica si de contextul socio-economic, are f mari sanse sa obtina voturi destul de multe.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
parpanghel
mesaj 12 Jan 2004, 12:57 PM
Mesaj #28


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



Chestia cu naivitatea si contextul poate fi discutata in legatura cu orice candidat la un fotoliu parlamentar. In cazul de fata sunt si alte aspecte specifice.


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 12 Jan 2004, 01:06 PM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Citind un jurnal din acest han am gasit un citat din Tutea: "Scara valorilor umane contine: sfantul, eroul, geniul si omul obisnuit - dincolo de acestia situandu-se infractorul.Sfantul, eroul si geniul sunt fara voia societatii, care e obligata sa ii recunoasca. Nimeni nu-ti contesta dreptul la existenta, daca esti om obisnuit, dar nimeni nu trebuie sa faca confuzie intre tine, sfant, erou si geniu. oamnii sunt egali in fata legii, adica trebuie respectati ca atare, dar nu confundati, nu facuti identici, ca e o gogoasa....".
Dar pana la impunerea unei scari valorice mai este cale lunga.
Normal ca are dreptul dl Becali sa fie ales. Cu doua lucruri nu sunt de acord la dl Becali: cu gramatica sa in deriva si cu chemarea totul pt patrie: au mai gresit altii cu mult inaintea lui. Daca nu invatam din greseli degeaba traim.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Jan 2004, 01:49 PM
Mesaj #30


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Politicianul Becali si-a dat cu stangu-n dreptu'


QUOTE
Gigi Becali a intrat in politica cu stangul. Sloganul Partidului Noua Generatie (PNG), formatiune al carei presedinte este de sambata, "Totul pentru tara", reprezinta o sintagma legionara. Becali nu a stiut ca legionarii din Garda de Fier au folosit sintagma drept acoperire, dupa ce au fost interzisi de autoritati.

Patronul Clubului Steaua a recunoscut ca nu a stiut de coincidenta si ca s-a inspirat din numele miscarii politice conduse de Silvio Berlusconi, Forza Italia. Istoricul Adrian Cioroianu a aratat ca sloganul este periculos pentru politica romaneasca, sintagma fiind "populista si demagogica", folosita "ca un camuflaj pentru o minciuna".

"E de necrezut ca vreo persoana din anturajul lui Gigi Becali sa nu stie acest lucru. Ori a fost prost sfatuita, ori vrea sa aduca un omagiu legionarilor", a mai spus Cioroianu. Becali vrea ca PNG sa intre in Parlament, finantarea partidului fiind facuta in functie de nevoi.


Sursa: Gardianul, Alexandra Ionescu


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Jan 2004, 02:15 PM
Mesaj #31


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



He he ... asa este ....
Astazi in Libertatea am citit inca una din perlele lui Becali: "Vreau deputat pentru ca e mai mare decat senator." - daca mai era nevoie sa ne convinga de ceva...
Dar nu daca are sau nu voie sa candideze ... este problema aici - cel putin asa vad eu..
Normal, orice om are acest drept. Dar societatea trebuie sa-si ia anumite masuri de siguranta, sa-si faca un vaccin ... ceva, ca astfel de oameni sa nu poata ajunga in Parlament sau Guvern sau la Presedintie. Pai daca unu ca Becali, se duce sa negocieze cu americani sau cu frantujii sau cu mai stiu eu cine, soarta Romaniei, daca noi si generatiile urmatoare sunt in mainile unuia ca el ... nu stiu daca v-ar conveni.
Stiu ... unii or sa zica de urnele de vot, ca acolo se cerne graul de neghina, dar aceasta "sita" a noastra este oare buna?! Nu cumva are gaurile prea mari? Si ca, de fapt, nu noi "cernem"?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Jan 2004, 04:08 PM
Mesaj #32


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Sita de care vb tu s-a dovedit deja ca e cam defecta. Din pacate, ce e mai grav, e ca nu invatam din greselile anilor trecuti. E un exercitiu democratic pe care il tot repetam fara sa invatam nimic.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 13 Jan 2004, 10:47 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Eu cred ca Becali este un "iepure" al PSD.


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 13 Jan 2004, 03:25 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



S-a mai sustinut acest lucru dar se pare ca Becali a respins din start aceasta caracterizare... acum nu ne ramane fie sa-l credem pe cuvant fie sa-i punem la indoiala sinceritatea!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Jan 2004, 03:28 PM
Mesaj #35


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ca doar n-o fi prost sa recunoasca! rofl.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 06:53 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman