HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Alegerile Parlamentare, Romania 2016., O cotitura in politica Romaniei!
Marduk
mesaj 4 Dec 2016, 04:12 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Observ ca nimeni nu a deschis un topic despre alegerile din acest an, 2016, un an pe care eu il consider foarte important d.p.d.v politic la nivel planetar nu numai regional sau local. Romania se afla la o "rascruce" a istoriei sale, nu pot sa-i zic "secunda astrala" pentru ca secundele astea sunt rare, mai ales pentru politicienii din Romania. Totusi Romania se confrunta cu o situatie internationala dificila, nationalismul manifestat in politica tarilor membre UE din Europa de est, un nou presedinte in USA, care manifesta, cel putin azi, tendinte izolationiste, nationaliste, de reafirmare a sloganului "Made in USA", Brexitul, Rusia si dorinta ei de a redeveni ce-a fost si mai mult decat atat, conflictul din Ucraina, situatia din Turcia, refugiatii, conflictul din Siria etc. Multe partide pretendente la majoritatea parlamentara au programe, sau cel putin sloganuri, nationaliste, menite sa atraga electoratul nemultumit de "dependenta" tot mai accentuata fata de Bruxelles. Partidul care va castiga aceste alegeri va fi obligat sa se alinieze tendintelor politice actuale din Europa de est. Va deveni Romania o "insula" a politicii bruxelleze in aceasta zona, un cap de pod al USA sau o tara care trebuie sa-si protejeze inainte de toate propriile interese!!?? Sa urmarim campania electorala si aceste alegeri constienti ca votul fiecaruia, indiferent de optiunea politica, conteaza pentru viitorul Romaniei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 4 Dec 2016, 08:05 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Cine sa deschida daca Hanul este aproape pustiu unsure.gif ... bantuit cand si cand de cativa nostalgici.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Dec 2016, 02:20 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Tu, Cla, cei care intra ca musafiri, am observat ca avem foarte multi musafiri dar toti sunt foarte timizi sau foarte ocupati cu munca, cu problemele vietii, cu copiii etc.
Ce parere ai de campania asta, care mie mi se pare ca face apel la nationalismul romanilor? in timp ce de la Budapesta ungurii ne dau palme peste ceafa. E ceva care se leaga in acest univers al realului si irealului, al creatiei realitatii induse exact la momentul potrivit!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Dec 2016, 02:20 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 6 Dec 2016, 09:49 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Observ ca in toata Europa se "despart apele" pe ideea nationalismului. Oamenii s-au saturat sa aiba o atitudine politicaly correct fata de situatii si persoane care le lezau siguranta si demnitatea, de aceea voteaza asa cum voteaza (vezi America, Franta, Italia, Austria).

Nationalismul nu e cea mai fericita alegere in politica insa lipsa lui provoaca fisuri periculoase ce afecteaza societatea nu pe moment ci peste decenii.
Europa plateste acum greselile facute de politicieni la inceputul anilor 2000.

Campania electorala mi se pare anemica, fada, cu discursuri din care eu una nu reusesc sa extrag idei pe seama carora sa meditez.
Poate mi se pare asa deoarece m-am obisnuit cu campaniile din Iran, pline de verva, dueluri de idei, efervescenta pe strazi nu doar la posturile radioTV, cu oameni care lupta cu adevarat pentru candidatul lor si care ies la vot in proportie de peste 70% ...
Eu inca astept ca in viitor sa iasa de undeva din necunoscut un lider carismatic. Romania are nevoie de asa ceva. Cei ce activeaza acum pe scena politica nu reusesc sa capteze increderea oamenilor.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2016, 12:20 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da, nationalismul e din nou la moda din cauza acestei "politicaly correct", dar eu cred ca nu nationalismul este calea de urmat pentru nici un stat european.
Cat despre alegerile din Romania cred ca acest lider charismatic, de care vorbesti, a devenit un tipar prea greu de atins de politicienii romani, sau poate ca alegatorii si-au creat un personaj imaginar fara corespondenta in lumea reala in care traim. Mie imi place Ciolos, ori ce s-ar spune despre el, apoi vin tinerii astia de la USR, carora mai nou toti le gasesc defecte, probabil din cauza ca sunt niste necunoscuti care vor sa schimbe prea multe din metehnele functionarilor dar si cetatenilor.
70% prezenta la vot!? mi-as dori asa ceva in Romania, cu riscul de a iesi PSD-ul, dar atunci as fi convins ca suntem condusi de o majoritate nu de o minoritate al carei singur calificativ este disciplina, voita sau indusa de la vot.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Dec 2016, 12:14 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Dacian Ciolos deranjaza unii jurnalisti si comentatori politici din Romania, asumandu-si preferinta pentru PNL si USR. CTP crede ca premierul a comis o infractiune, daca este asa sa-i dea cineva amenda ca o platesc eu. Daca Ciolos face apel la alegatorii romani sa nu mai voteze cu dinozaurii penali din politica romaneasca, apare unul mai catolic ca papa si-l scoate infractor, dar cand un troglodit, il jigneste pe premier ca are bube pe fata, CTP nu sare ia apararea lui Ciolos, probabil nici lui nu-i plac "bubele" ca si cum Dacian Ciolos ar fi avut vreo vina c-a avut varsat de vant in copilarie. E clar in ce ape se scalda CTP & Co, sunt din cei care nu vor sa se schimbe nimic in aceasta tara, cei carora le convine statutul pe care-l au si care se tem de orice schimbare care le-ar periclita lor soarta, chiar daca soarta multor romani este periclitata de declaratiile si manipularile lor. E nevoie de mai multi oameni, reprezentanti ai media, scriitori, actori, doctori, jurnalisti care s-au saturat de starea acestei tari si care vor un viitor mai bun pentru copii si nepotii lor in aceasta tara, sa vina si sa le deschida ochii romanilor, sa mearga la vot si sa voteze nu pentru cativa lei la salariu sau la pensie, pentru o promisiune, sa voteze pentru schimbare, pentru viitor. Toti cei care se tem sa-si dea votul pentru viitor sa fie constienti ca vor ramane ancorati in trecut atat ei cat si urmasii lor, slugarindu-i pe cei care au ajuns milionari in euro din banii lor, din banii autostrazilor, spitalelor, scolilor, azilelor, gradinitelor etc. pe care Romania, romanii trebuiau sa le foloseasca azi nu maine sau niciodata.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Dec 2016, 05:58 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Romani! indiferent de optiunea politica, VOTATI! nu lasati o minoritate sa ne conduca catre un viitor incert.

Acest topic a fost editat de Marduk: 10 Dec 2016, 05:59 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Dec 2016, 11:08 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Romanii au ales promisiunile maririlor de salarii si pensii ale PSD-ului, cu alte cuvinte au ales cioara de pe gard in detrimentul vrabiei din mana. Sa vedem de unde si cum o sa-si tina PSD-ul promisiunile electorale, folosindu-se de nationalismul romanilor? cerandu-le sa mai puna o haina pe ei? sa indure din nou pentru o prosperitatea onirica a unui viitor incert, intr-o zona in care doar Dunarea, Carpatii si Marea Neagra ne mai sunt prieteni fideli! N-am auzit in prima declaratie a domnului Dragnea cuvinte despre combaterea coruptiei, despre confiscarea averilor ilicite ci doar despre RECASTIGAREA DEMNITATII. Sa inteleg ca scopul PSD este recastigarea demnitatii celor acuzati pe nedrept de catre DNA, a celor corupti, judecati si condamnati. Partida a fost castigata de electoratul disciplinat al PSD, pentru PSD si cumetriile PSD-iste, pentru asta nu poti sa nu-i admiri, cinste lor, pentru modul in care au stiut si reusit sa penetreze si sa corupa intreg sistemul. Prezenta la vot! 39-40% din care 45% au dat votul PSD, Romania ramane condusa de aceiasi minoritari care se impauneaza ca majoritari pe spinarea celor care n-au participat la vot. In tot acest timp "dascalimea" s-a luptat cu propria-i ideologie mancandu-si precum Cronos propriile progenituri politice care, zic eu, aveau o sansa mai buna decat actuala conducere PNL-ista. Poate ca PSD-ul isi va castiga demnitatea, care dupa rezultatele din alegeri n-ai zice ca a fost pierduta vreodata, dar ce va face PSD-ul cu demnitatea romanilor care vor schimbarea reala a sistemului PCR (pile, cunostinte si relatii) din aceasta tara. Cum va raspunde PSD-ul acum, desi s-au aflat ani buni la guvernare, romanilor aflati in strainatate tocmai datorita acestui sistem, va accepta PSD-ul macar minimele sichimbari facute de guvernul Ciolos, s-au vom asista din nou la marea mazilire si impartire de functii postelectorale.

Poate ca n-ar trebui sa-mi pese, asa cum nu-i pasa nici acestui roman. Romania te iubesc ... mai ales cand pot sa te pacalesc si nimic sa nu-ti platesc.




--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:09 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman