HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Alegeri Prezidentiale 2014
abis
mesaj 20 Aug 2014, 05:30 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In fine, dupa zece ani de mandat ai lui Basescu, peste cateva luni vom avea un nou presedinte. Cu bune, cu rele, ce a fost, a fost. Dar oare ce va urma? Cine ii va lua locul?

Deocamdata s-au anuntat:

Victor Ponta
Klaus Johannis
Elena Udrea
Monica Macovei
Cristian Diaconescu
Calin Popescu Tariceanu
Ioan Ghise
Remus Cernea
Kelemen Hunor
Corneliu Vadim Tudor
Dan Diaconescu

Au mai intentionat si altii dar au renuntat din diverse motive (Mihai Razvan Ungureanu, Viorel Catarama, Catalin Predoiu) iar altii se pregatesc (Theodor Melescanu)

Sper ca nu am uitat niciunul. Este posibil, bineinteles, sa mai apara si alte nume.

------

Pare destul de clar ca in turul doi vor intra Johannis si Ponta.

In ceea ce ma priveste, voi vota in primul tur pentru Macovei si in al doilea tur, cel mai probabil, impotriva lui Ponta.

Voi ce parere aveti despre candidati? Daca se poate, fara copy-paste din ziare smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Aug 2014, 06:25 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Ponta-mitic gargaragiu
Iohannis- ardelean

restul sunt inutili.

Iese Poanta cu 90%.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 20 Aug 2014, 06:26 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Aug 2014, 07:54 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cu 53%, in turul doi. Pronosticul meu pana la declaratiile de azi ale lui Basescu. Acum as zice ca iese cu 60%


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Aug 2014, 07:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gigip
mesaj 21 Aug 2014, 07:31 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 20 Aug 2014, 07:25 PM) *
Ponta-mitic gargaragiu
Iohannis- ardelean

restul sunt inutili.

Iese Poanta cu 90%.

Inca nu ma pronunt asupra castigatorului,din doua motive;1- astept doua saptamani sa vad efectele lansarii candidaturii amantei prezidentiale in lupta(va fi o batalie intre ea si Iohanis,mai crunta,mai mizerabila,mai jegoasa decat toate care au avut loc in ultimii 22 de ani ,in Romania)! 2-functie de care dintre cei doi va fi creditat cu sanse reale de a intra in turul 2,voi posta parerea mea! Pur teoretic pot sa spun,acum,urmatoarele:daca Udrea il bate pe Iohanis(cu sprijinul urias al mafiotului de la Cotroceni!),Ponta va castiga alegerile din primul tur! Asta pentru ca ura tuturor romanilor(cu exceptia basistilor!) fata de Sinistrul si mai Sinistra lui amanta,este uriasa! Daca(extrem de greu,de dificil!!!),Iohanis ajunge pe locul 2,in turul 2 se va decide presedintele(cu un avantaj relativ important pentru Ponta)!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 21 Aug 2014, 08:10 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Multi oameni zic ca Ponta nu trebuie sa iasa pentru ca pagubele ar fi mult prea mari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Aug 2014, 08:31 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 21 Aug 2014, 08:31 AM) *
daca Udrea il bate pe Iohanis(cu sprijinul urias al mafiotului de la Cotroceni!),Ponta va castiga alegerile din primul tur!

Udrea nu scoate mai mult de 4% in cazul cel mai bun. Hai sa zicem 5%, dar mi se pare mult prea optimist pentru ea. Pur si simplu nu are cum. Johannis intra in turul doi in mod cert, in afara de cazul in care nu-l ajung din urma problemele de incompatibilitate sau alte chestiuni legale. Forta cumulata a PNL si PDL nu poate fi batuta de cei 6% ai PMP-ului.

Pe de alta parte: Ponta nu poate castiga din primul tur nici macar daca va candida singur. smile.gif
Legea electorala spune ca este ales din primul tur daca castiga 50%+1 vot dintre cei inscrisi pe liste - adica vreo noua milioane de voturi si ceva. Imposibil.

Daca va castiga si cu 60% in primul tur, dar nu are jumatate plus unu dintre cei inscrisi pe liste, se organizeaza si turul doi. Asa e legea.

In primul tur va scoate 38-40%. In al doilea, vedem - in momentul asta are prima sansa, nu stiu ce se poate intampla ca sa se schimbe trendul.



PS: Ah, inca ceva: cred ca miscarea cu Udrea este facuta special pentru a maximiza sansele lui Ponta. Nici ea, nici Basescu nu isi pot face iluzii cu privire la o victorie in alegeri. Ei doar saboteaza opozitia pentru a-i deschide drum lui Ponta, iar dupa aceea spera sa devina "liderii opozitiei". Jocurile pe care le fac nu sunt pentru victorie acum, ci pentru a castiga conducerea opozitiei. Numai ca au calculat gresit si pentru ei, si pentru interesele celor care pana acum i-au sustinut.

Acest topic a fost editat de abis: 21 Aug 2014, 08:34 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Aug 2014, 09:50 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 21 Aug 2014, 08:31 AM) *
PS: Ah, inca ceva: cred ca miscarea cu Udrea este facuta special pentru a maximiza sansele lui Ponta. Nici ea, nici Basescu nu isi pot face iluzii cu privire la o victorie in alegeri. Ei doar saboteaza opozitia pentru a-i deschide drum lui Ponta, iar dupa aceea spera sa devina "liderii opozitiei". Jocurile pe care le fac nu sunt pentru victorie acum, ci pentru a castiga conducerea opozitiei. Numai ca au calculat gresit si pentru ei, si pentru interesele celor care pana acum i-au sustinut.

Si eu cred acelasi lucru dar mai cred ca il subestimeaza pe Iohannis.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Aug 2014, 10:02 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Johannis, in afara de faptul ca e neamt, nu a aratat mare lucru pana acum. Sigur, a zugravit prin centrul Sibiului cate ceva, dar politica la nivel national si international este totusi altceva.

Iar la asta nu a aratat pana acum ca se pricepe.

Mi-e teama ca din Johannis, daca il scuturi putin, ramane doar mitul neamtului si atat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Aug 2014, 10:14 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Tace si face, le va da mai tarziu in campanie,acum nu e rostul sa le dea, toata lumea in concedii.

Dar bineinteles se pot incaiera liberalii si atunci se duce dreacu campania lui.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Aug 2014, 10:48 AM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Tace si face? Ca tace vad, ce face... nu prea. smile.gif

Parerea mea, pe scurt, despre toti:

Victor Ponta - are cateva mari pacate: hot, mitoman, pesedist, habar nu are de economie; in rest, nimic de reprosat
Klaus Johannis - nu s-a remarcat prin nimic, nimeni nu stie ce are de gand sa faca daca va castiga, stie sa taca foarte frumos; cand vorbeste, da cu bata in balta
Elena Udrea - o pitipoanca machiavelica
Monica Macovei - desi clameaza integritatea, candideaza impotriva unui partid din care face parte, halucinant
Cristian Diaconescu - un biet naiv de care se folosesc toti
Calin Popescu Tariceanu - pesedist sub acoperire, probabil cel mai bezmetic premier post-decembrist
Ioan Ghise - locul lui este la ospiciu, nu la Cotroceni
Remus Cernea - o sa il voteze delfinii
Kelemen Hunor - in afara de autonomie astia nu vor nimic altceva; ah, si paduri pentru Verestoy
Corneliu Vadim Tudor - coleg cu Ghise la ospiciu
Dan Diaconescu - nu exista


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 21 Aug 2014, 11:46 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(turbo trabant @ 21 Aug 2014, 11:14 AM) *
Tace si face, le va da mai tarziu in campanie,acum nu e rostul sa le dea, toata lumea in concedii.

Dar bineinteles se pot incaiera liberalii si atunci se duce dreacu campania lui.

Javrele de LABE1 tv,precum maidanezii,o ataca pe Udrea in loc sa-l muste pe mafiotul Basescu:


Băsiștii din presă, atac nimicitor la Traian Băsescu rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Lucian Negrea, Reporter
10:38
219
TRAIAN BASESCU - DECLARATIE DE PRESA

Jurnaliștii favoriți ai președintelui Traian Băsescu lansează o serie de critici extrem de dure la adresa președintelui. Jurnaliștii īl critică pe Băsescu pentru faptul că o susține pe Elena Udrea, īn cursa pentru Cotroceni.

”Īn povestea asta cu Băsescu, recunosc, am făcut un lucru complet ne-jurnalistic și laș: la ora 20.13 am īnchis televizorul, am spus niște cuvinte și m-am dus să beau palinkă”, scrie Mircea Marian, jurnalist EvZ. Acesta este unul dintre jurnaliștii lăudați public de președintele Traian Băsescu.

”N-am văzut o reacție mai vehementă față de președintele Băsescu din partea oamenilor cinstiți- fie ei jurnaliști, analiști sau nu- pānă īn seara aceasta, 20 August 2014.
Elena Udrea nu va fi niciodată moștenitorul politic al președintelui Băsescu, indiferent cine ce ar face. Nu reprezintă absolut nimic din crezurile, principiile, valorile oamenilor care au crezut și poate īncă mai cred īn lupta președintelui Băsescu.
Īn țara asta, statul de drept nu are unghii roz!”, scrie Sorina Matei, jurnalist B1 TV.

”Game over. Bye bye!”, scrie și Dan Tapalagă, jurnalist Hotnews
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Aug 2014, 11:55 AM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 21 Aug 2014, 12:46 PM) *
Lucian Negrea, Reporter
10:38
219

Am deschis topicul cu rugamintea de a posta pareri proprii, fara preluari copy-paste din presa. Se poate? smile.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 Aug 2014, 04:00 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Topicul acesta nu este identic cu cel deschis anterior de gigip?


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 21 Aug 2014, 04:13 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 21 Aug 2014, 12:55 PM) *
Am deschis topicul cu rugamintea de a posta pareri proprii, fara preluari copy-paste din presa. Se poate? smile.gif

Se poate! Ramaneti la cretinismul desfasurat sub deviza "hai sa discutam discutii"! Va balaciti in noroiul ,in jegul de a face afirmatii mincinoase,bizare ,a pune etichete pe cei pe care nu-i agreati si a inalta osanale multiubitului vostru conducator! Eu nu fac asa ceva! Consider ca in loc de a posta zeci,sute ,mii de mesaje tembele, fara logica,mincinoase,si a da O STIRE,O INFORMATIE,e preferabil sa uzitez de varianta a doua! Nu ma intereseaza sa vad mii de mesaje penibile,repetate,prin care aruncati tone de dejectii,de minciuni,fara argumente,fara logica,toate facute doar ca o revarsare a umorilor personale,imbecile,fara legatura cu realitatea! Poti sa stergi(sunt sigur de asta !!1) mesajul meu si,tot la fel de sigur ca eu nu voi mai posta ceva pe asa zisul tau topic ! Cand deshizi un topic,nu pui conditii postantilor! Este un obicei prost,mizerabil,afectat puternic de retard! Confunzi schimbul de informatii,de idei,de trairi cu falsul dialog(de fapt inexistent,al surzilor!!!) in care,fiecare,posteaza DOAR PENTRU EL,DOAR PENTRU A-SI VEDEA NUMELE(NICKUL!!!) PE FORUM!
PS: Inca odata dovedesti imaturitate,te comporti ca un copil cu retard mintal! Deschiderea unui topic nu iti da dreptul sa impui conditii postantilor,sa le comentezi parerile,sa le interpretezi dupa felul tau de a fi! Lasa-i pe forumisti sa posteze ce vor,informatii,stiri,pareri,ganduri! QAltefel esti la fel ca propagandistii comunisto-bolsevici!
PS2: Iata de ce nu e bine sa conditionezi ce si cum posteaza cineva! Acum aud de la TV ca Adrian Nastase a fost eliberat conditionat! Este o stire pe care trebuie sa o afle,in timp real,forumistii LIBERI SI INTELIGENTI!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Aug 2014, 09:10 AM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 21 Aug 2014, 05:13 PM) *
Va balaciti in noroiul ,in jegul de a face afirmatii mincinoase,bizare ,a pune etichete pe cei pe care nu-i agreati si a inalta osanale multiubitului vostru conducator!

Nu inteleg ce te-a suparat - unde, mai sus, vezi tu "osanale multiubitului conducator"? Sau "afirmatii mincinoase, bizare"?

QUOTE
Consider ca in loc de a posta zeci,sute ,mii de mesaje tembele, fara logica,mincinoase,si a da O STIRE,O INFORMATIE,e preferabil sa uzitez de varianta a doua

Pai nu ai dat nici o stire in mesajul anterior. Ai dat o opinie a altcuiva. E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune, tu pui un citat dintr-un editorialist, eu pun un citat din altul, hai sa discutam.

QUOTE
Deschiderea unui topic nu iti da dreptul sa impui conditii postantilor,sa le comentezi parerile,sa le interpretezi dupa felul tau de a fi!

Am spus rugaminte, nu conditie. Stii care este diferenta intre cei doi termeni?

QUOTE
Acum aud de la TV ca Adrian Nastase a fost eliberat conditionat! Este o stire pe care trebuie sa o afle,in timp real,forumistii LIBERI SI INTELIGENTI!

Si crezi ca nu au aflat pana acum, afla citind aici? rolleyes.gif

Uite, interesat de discutat in aceste conditii: Care va fi impactul lui Nastase asupra campaniei electorale? Unii spun ca Ponta are de castigat, altii ca eliberarea lui Nastase ii va crea probleme de imagine. Tu ce parere ai?

Parerea mea este ca impactul lui Nastase va fi minim spre deloc asupra alegerilor din acest an.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Aug 2014, 11:53 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ma aliez opiniei ca existenta a doua topicuri despre acelasi subiect, nu-si aveau rostul. In aceiasi masura resping modul in care unii forumisti folosesc metoda copy-paste, pentru a incarca forumul cu tot felul de texte, corect ar fi sa posteze doar un link. Dar sa revenim la alegerile noastre. In acest moment este posibil sa nu cunoastem toti pretendentii la fotoliul de presedinte, eu cred ca vor mai fi cativa ce mai asteapta sa vaza ce si cum, dupa care vor anunta ca vor si ei sa faca parte din plutonul care alearga spre palatul Cotroceni.

Victor Ponta - nu cred ca mai este nevoie sa spun ce parere am despre acest plagiator, purtator de genti, mincinos etc. o marioneta, nimic altceva. dupa cum am mai spus la un moment dat m-am gandit ca se lasa condus, dadacit etc. pana pune mana pe putere, n-am renuntat la ideea asta si mi-e teama ca odata ajuns la Cotroceni, pisoiasul o sa-si arate ghiarele si coltii si-o sa vedem ce na-m vazut la marinarul dictator.

Klaus Johannis - nu-l vad in turul doi, nu stiu de ce-au mizat liberali pe neamt. am fost pe la tara, prin Ardeal, si-am vazut ce parere au taranii de pe Valea Tarnavelor despre sas.

Elena Udrea - o nefericita care crede ca va da bine ca presedinte in tara misoginilor. n-are sanse prea mari, dar poate aduce ceva voturi in plasa dreptei.

Monica Macovei - idem, poate mai serioasa si mult mai bine pregatita. va lua voturile celor care spera ca ceva se poate intampla in aceasta tara.

Cristian Diaconescu - Don Quijote de Dambovita, inca n-am reusit sa-mi dau seama cine este Sancho Panza, dar poate ca joaca rol dublu.

Calin Popescu Tariceanu - un alt grec care-si incearca sansa in tara tuturor posibilitatilor.

Ioan Ghise - un tractorist autodidact, tipul omului nou, visul PCR, dar neterminat.

Remus Cernea - un visator intr-o tara de vis, din cauza betivilor. un loc in care nimeni nu intelege ce vrea pletosul asta de la delfini.

Kelemen Hunor - un secui care vrea autonomie intr-o zona profund autonoma, din toate punctele de vedere. un loc in care romanii sunt discriminati. un alt pas mic din pasii meniti sa-i aduca pe unguri mai aproape de idealul acestora, declararea caduca a Trianonului.

Corneliu Vadim Tudor - un poet care-si imagineaza ca joaca rolul unui mare om politic.

Dan Diaconescu - un rrom care s-a ..... in scaldatoare. are sustinatorii pe care-i merita, doar si-a facut averea pe spinarea lor, unde mai gaseste el asa alegatori, la Vatican? are mari sanse sa ajunga langa un alt candidat celebru, Nati Meir.

Teodor Melescanu - daca-si anunta candidatura, un candidat prea bun pentru Romania.

Acest topic a fost editat de Marduk: 22 Aug 2014, 11:54 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 Aug 2014, 12:06 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Cel mai bun presedinte pentru 7.4 milioane de romani mandri si harnici

http://www.mirceageoana.ro/campanie


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Aug 2014, 12:48 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Aug 2014, 12:53 PM) *
Klaus Johannis - nu-l vad in turul doi

Dar cine crezi ca intra in turul doi?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Aug 2014, 01:28 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Posibil pe unul care-si propune ca impreuna cu PSD-ul sa salveze tara de dictatura, spun asta pentru ca sunt inca multi nostalgici USL-isti care spera ca uniunea impotriva naturii, sa se refaca macar acum, cu ocazia prezidentialelor. Orice caz asupra Romaniei, a alegatorilor romani s-au tesut mai multe plase, navoade, mare parte tesute de dreapta, care stie ca PSD are o organizare mai buna si alegatori devotati. Nu cred ca multi analisti au curajul sa dea un castigator de dreapta, poate dupa primul tur sa apara oarece reactii, dar in primul tur jocurile sunt facute, cred eu. In turul doi mai vedem, functie de ce candidati mai apar etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Aug 2014, 01:49 PM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Adica tu zici ca in turul doi intra Ponta si Tariceanu? Ca sa inteleg si eu.

Parerea mea este ca jocurile sunt facute, intra in turul doi Ponta si Johannis. Care castiga dintre ei, nu stiu, prima sansa o are Ponta, dar si Johannis poate recupera, mai ales pe greseala adversarului.



Din pacate o sa lipsesc vreo zece zile si nu voi avea acces la net - asa ca ramane sa discutam dupa ce ma intorc. Sa nu va luati la bataie cu gigip cat lipsesc. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Aug 2014, 03:43 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Victor Ponta: Nu voi participa la dezbateri inainte de primul tur, imi voi lua popcorn si ma voi uita la ceilalti candidati. Pornesc de la 40% din voturi, restul depinde de mine

Este mai arogant decat era Nastase, pe vremea lui. Aluia nici prin cap nu i-ar fi trecut sa spuna o asemenea obraznicie. A nu se intelege ca il regret pe Nastase...

Din noiembrie va trebui sa scriu despre Ponta la topicul "Mi-e rusine ca sunt roman" (si compatriotii mei au ales un asemenea individ in fruntea tarii)?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Aug 2014, 06:39 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Aug 2014, 02:49 PM) *
Adica tu zici ca in turul doi intra Ponta si Tariceanu? Ca sa inteleg si eu.

Moncher, surpriza ar fi sa nu ajungem la turul doi. thumb_yello.gif

QUOTE(abis @ 22 Aug 2014, 04:43 PM) *
Victor Ponta: Nu voi participa la dezbateri inainte de primul tur, imi voi lua popcorn si ma voi uita la ceilalti candidati. Pornesc de la 40% din voturi, restul depinde de mine

Daca azi V.V. Ponta porneste de la 40% din voturi, e clar ca pisoiasul se gandeste sa castige din primul tur, eu zic ca are sanse. Pentru asta va trebui sa-i multumeasca lui Dan Voiculescu si Antenelor, si o va face foarte repede, cand inca poporul votant este sedat de victorie, ca sa inghita pastila mai usor.

Acest topic a fost editat de Marduk: 22 Aug 2014, 06:44 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2014, 03:58 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Analistii politici si institutele de sondare a opiniei publice constata in aceste zile o stagnare, un blocaj al sondajelor, V.V. Ponta nu mai urca in sondaje, totul pare ca linistea de dinaintea "furtunii". E ca la maraton pe ultima suta, cand participantii lesina, se-miedica etc. Continui sa cred ca V.V. Ponta va castiga, posibil din primul tur, desi ar fi prea de tot, dar avand in vedere pomenile electorale si "fumigenele" lansate in ultima vreme, nu m-ar mira sa iasa din prima, cu popcornul in mana salutand alegatorii entuziamati adunati la Universitate, ca tot suntem pe contre.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Sep 2014, 12:44 PM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 8 Sep 2014, 04:58 PM) *
Continui sa cred ca V.V. Ponta va castiga, posibil din primul tur, desi ar fi prea de tot, dar avand in vedere pomenile electorale si "fumigenele" lansate in ultima vreme, nu m-ar mira sa iasa din prima, cu popcornul in mana salutand alegatorii entuziamati adunati la Universitate, ca tot suntem pe contre.

Asta este imposibil. Nu are cum sa obtina voturile a jumatate plus unu dintre cei inscrisi pe liste, adica peste 9.000.000 de voturi, din primul tur. Asta este conditia legala. Altfel, daca are si 60% din voturi, tot se organizeaza turul doi, daca nu atinge 9.000.000 si ceva, ca nu mai stiu cati sunt pe liste.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Sep 2014, 04:31 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De ce sa n-aiba moncher? daca la suspendarea lui Basescu, au votat pentru 7,5 milioane, din cei 9 milioane de alegatori cati ar mai fi de strans? Nu uita ca intre timp ura raspandita de Antene, condamnarea lui Voiculescu & Co, a atatat masa de alegatori care urasc efectiv "regimul Basescu" si orice "derivat" al acestuia, conform Antenelor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 13 Sep 2014, 04:52 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 13 Sep 2014, 05:31 PM) *
De ce sa n-aiba moncher? daca la suspendarea lui Basescu, au votat pentru 7,5 milioane, din cei 9 milioane de alegatori cati ar mai fi de strans? Nu uita ca intre timp ura raspandita de Antene, condamnarea lui Voiculescu & Co, a atatat masa de alegatori care urasc efectiv "regimul Basescu" si orice "derivat" al acestuia, conform Antenelor.

1- Abis are dreptate! Alegerile prezidentiale nu se castiga din primul tur! Niciunul dintre candidati nu poate strange peste 9 milioane de voturi(50% din cei 18 milioane inscrisi in mizeriile si falsele liste elecorale permjanente! )
2- Ura fata de dementul,lasul,mafiotul ,batausul de copii,betivul si imoralul de la Cotroceni este IMENSA! Ea nu este determinata,sub nicio forma,de Antene! Sunt milioane de romani(printre care si eu!!!) care au o parere execrabila despre antenisti dar care il urasc ,incomensurabil ,pe rusinea si nenorocirea Romaniei si a romanilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 13 Sep 2014, 06:18 PM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Niciodată īn istoria Romāniei post-decembriste un premier n-a ajuns să cāștige alegeri prezidențiale. Așa că Ponta pleacă cu un mare handicap, chiar dacă are ceva șanse din cauza măsurilor contestabile prin care vrea să-și asigure reușita: ordonanța cu traseismul și numirile īn funcții ale unor instituții cheie. Dacă fumigena aruncată de Băsescu īl vizează, atunci nu-l văd bine... Nu știu care dintre Iohannis, Macovei sau Tăriceanu are mai multe calități spre a-l vota, aștept să văd cum vor evolua īn campanie. Ceilalți sunt neglijabili. smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Sep 2014, 07:17 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 13 Sep 2014, 05:52 PM) *
...Ura .....este IMENSA! Ea nu este determinata,sub nicio forma,de Antene! Sunt milioane de romani(printre care si eu!!!)....care il urasc....

No comment.

QUOTE(Erwin @ 13 Sep 2014, 07:18 PM) *
Niciodată īn istoria Romāniei post-decembriste un premier n-a ajuns să cāștige alegeri prezidențiale...... Nu știu care dintre Iohannis, Macovei sau Tăriceanu are mai multe calități spre a-l vota....

In orice exista un inceput. Pana in prezent premierul V.V. Ponta nu arunca pe masa un program postelectoral, prin care sa stabileasca o linie a viitorului presedinte Ponta, preelectoral imparte pomeni, promite marea cu sarea, ataca cu toate mijolacele la orice nivel, tinta comuna a unei natiuni bezmetice, Traian Basescu. Mie mi-e teama sa nu ajung sa viu nevoit sa aleg intre V.V. Ponta si cinestie ce perdant.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Sep 2014, 08:56 AM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 13 Sep 2014, 05:52 PM) *
Niciunul dintre candidati nu poate strange peste 9 milioane de voturi(50% din cei 18 milioane inscrisi in mizeriile si falsele liste elecorale permjanente! )

Guvernul Ponta este cel responsabil cu listele - daca acest guvern a anuntat ca pentru alegerile din toamna sunt peste 18 milioane de oameni inscrisi pe liste, iar listele sunt mizerii pline de falsuri, eu ce sa cred despre acest guvern?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 16 Sep 2014, 01:09 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 16 Sep 2014, 09:56 AM) *
Guvernul Ponta este cel responsabil cu listele - daca acest guvern a anuntat ca pentru alegerile din toamna sunt peste 18 milioane de oameni inscrisi pe liste, iar listele sunt mizerii pline de falsuri, eu ce sa cred despre acest guvern?

Eu ma adresez postantilor inteligenti,nu pupinbasistilor retardati! Listele permanente sunt niste JEGURI SI FALSURI,nu datorita guvernului Ponta! Asa au fost de la infiintare ,asa vor ramane cat vor fi mentinute! Singura solutie,democratica,este renuntarea la liste!Sa se infiinteze un program eficient pe calculator si sa se tina cont,la toate alegerile,DOAR de cei care se prezinta la urne(inclusiv la referendum)! Cat timp se mentin listele cu morti,disparuti,emigranti,ilegalisti(care nu isi anunta schimbarea domicililui,nu participa NICIODATA LA VOT...),rezultatul alegerilor este fals,mincinos! Conteaza mai mult cei care NU VOTEAZA decat cei care o fac!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Sep 2014, 01:28 PM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 16 Sep 2014, 02:09 PM) *
Singura solutie,democratica,este renuntarea la liste!

Daca listele sunt o problema, imperialistii aia din SUA au inventat o solutie: inscrierea ca alegator inainte de scrutin. Cine se inscrie inainte cu o luna (sau ceva de genul asta) benevol pe listele electorale, apare acolo, cine nu, nu.

Daca guvernul si majoritatea parlamentara ar vrea, ar putea fie sa schimbe sistemul, fie sa faca liste actualizate. Dar cum nu vor, banuiesc ca au un motiv bine intemeiat. Nu stiu care, probabil ca il stiu numai ei.

QUOTE
Conteaza mai mult cei care NU VOTEAZA decat cei care o fac!

Asta este valabil la referendum. Nu la alegeri. Dar chiar si la referendum: de anul viitor cvorumul va fi mult mai mic, viitorul presedinte (cine o fi ala) va fi mult, mult mai usor de demis. Stii cum se spune: nu este pentru cine se pregateste...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Sep 2014, 05:00 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Sep 2014, 09:56 AM) *
Guvernul Ponta este cel responsabil cu listele ... eu ce sa cred despre acest guvern?

Ca vrea sa castige alegerile.

QUOTE(gigip @ 16 Sep 2014, 02:09 PM) *
Eu ma adresez postantilor inteligenti,nu pupinbasistilor retardati!

De ce naiba-ti mai raspund la postari? de ce te mai tinem printre noi? E un pic de sado-maso prezenta domniei tale pe acest forum, e ceva picant care lipseste din aceste discutii, cumva ai reusit sa ocupi acest loc, desi nu cred ca-l meriti, au fost altii mai buni ca domnia ta.
QUOTE
Listele permanente sunt niste JEGURI SI FALSURI,nu datorita guvernului Ponta! Asa au fost de la infiintare ,asa vor ramane cat vor fi mentinute! Singura solutie,democratica,este renuntarea la liste!

"...hemoroizi face bine" cata vreme listele astea vor ajuta pe cei care stiu sa le foloseasca nu vor fi desfiintate. Vrei programe pe calculator? dar sti ce inseamna un program? este facut de un om, un programator care poate face in asa fel incat sa iasa cine trebuie.

QUOTE(abis @ 16 Sep 2014, 02:28 PM) *
Daca listele sunt o problema, imperialistii aia din SUA au inventat o solutie: inscrierea ca alegator inainte de scrutin...

Daca s-ar aplica regula asta, ar fi mai rau, imagineaza-ti ca acum prin acest sistem electoral Romania este condusa de minoritate, in opinia mea. Daca romanii ar mai fi obligati sa se inscrie pe liste ca sa voteze atunci se vor inscrie doar cei disciplinati, iar PSD-ul pare ca exceleaza la acest capitol. Orice sistem am folosi, vom ajunge sa fim condusi tot de minoritari, pana cand alegatorul roman nu v-a dezvolta o atitudine politica constienta, o apartenenta ideologica la dreapta sau la stanga nu avem sanse ca Romania sa fie condusa de o majoritate reala.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Sep 2014, 05:46 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi am fost sunat de cineva, banuiesc un operator din echipa electorala a lui V.V. Ponta. Mi-au zis ca am fost recomandat de cineva, mi-au dat un nume, care m-a recomandat ca fiind sustinator al lui V.V. Ponta. De fapt toata familia era inclusa in randul sustinatorilor lui V.V. Ponta. I-am raspuns operatorului respectiv ca de vreme ce traim in democratie, am dreptul sa nu fiu sustinator a lui V.V. Ponta. Tipul a insistat si mi-a insirurit numele membrilor familiei care sunt declarati de persoana declaranta ca fiind sustinatori ai lui V.V. Ponta, moment in care am devenit transant si i-am spus ca nimeni din familia mea nu este sustinatorul lui V.V. Ponta. Dupa incheierea discutiei operatorul m-a sunat din nou, sa ma intrebe daca nu cumva sotia este sustinator a lui V.V. Ponta, i-am spus din nou ca democratic nu suntem obligati sa-l sustinem pe V.V. Ponta. De cand am primit acest apel, stau si ma intreb daca n-am comis o gresala, daca maine o sa-mi confiste cineva stupii, daca o sa o dea afara de la munca pe nevasta mea, daca copiii vor avea de suferit de pe urma democratiei care mi-a intrat adanc in cap, nesustinandu-l pe V.V. Ponta, cel care pare menit sa conduca Romania impotriva voineti mele si a familiei mele. Poate voi fi obligat sa emigrez, cine stie ce dosare, mape se vor intocmi in urma acestui apel si dupa ce V.V. Ponta & Co vor castiga alegerile, serviciile vor incepe sa-i caute la oua, pe cei care s-au opus ascensiunii lui V.V. Ponta. Mi-am asumat toate declaratiile in numele familiei, deci eu sunt vinovat, asa ca trag speranta ca doar eu voi avea de suferit. Este un episod din aceasta campanie electorala, pe care l-am trait aievea, cred ca multi alti romani se vor confrunta cu acest sistem modern de a personaliza, influenta alegatorii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Sep 2014, 08:37 AM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pe fix te-a sunat? Sau pe mobil?

Nu ti se pare ca oamenii astia stiu cam prea multe despre tine? unsure.gif

Ma intreb cat de legal au aflat informatiile...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 21 Sep 2014, 04:53 AM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE(abis @ 20 Aug 2014, 05:30 PM) *
In fine, dupa zece ani de mandat ai lui Basescu, peste cateva luni vom avea un nou presedinte. Cu bune, cu rele, ce a fost, a fost. Dar oare ce va urma? Cine ii va lua locul?

------

Pare destul de clar ca in turul doi vor intra Johannis si Ponta.

In ceea ce ma priveste, voi vota in primul tur pentru Macovei si in al doilea tur, cel mai probabil, impotriva lui Ponta.

Voi ce parere aveti despre candidati? Daca se poate, fara copy-paste din ziare smile.gif

Exact la fel va fi si votul meu, turul 1 si turul 2.
Eu am speranta ca michimaus va fi pierde, singura sa rezerva de voturi sunt voturile lui moliceanu.
Si se cam taseaza intentia de vot pentru pesedel, nu vi se pare suspecta lipsa sondajelor cu 2 luni inainte de alegeri?

PS: colegul March mai activeaza pe forum? voiam sa-i citesc opinia despre defunctul usele si noul acele. smile.gif


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:55 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman