HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Alegerile Eoroparlamentare!, Discutii despre sondaje,rezultate si candidati.
gigip
mesaj 30 Apr 2014, 09:13 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



Added by Calea Europeana on 29 April 2014.
Saved under ALEGERI EUROPARLAMENTARE, EUROPARLAMENTARI ROMANI, PARLAMENTUL EUROPEAN
Tags: alegeri 2014, alegeri europarlamentare 2014, europarlamentare 2014

european parliamAlianţa PSD-UNPR-PC ar putea obţine jumătate din mandatele României pentru Parlamentul European, arată o cercetare sociologică realizată de Centrul de Studii si Cercetari Infopolitic (CSCI), potrivit RomâniaTV.

Conform unui sondaj realizat de CSCI în perioada 23-26 aprilie, alianţa PSD-UNPR-PC ar putea beneficia de un avantaj considerabil la alegerile europarlamentare din 25 mai, reuşind să obţină 42% din voturi.

De asemenea, potrivit sondajului, Partidul Naţional Liberal (PNL) ar putea obţine 15%, Partidul Democrat-Liberal (10%), Partidul Mişcarea Populară (9%), UDMR (6%), Mircea Diaconu (4%), PPDD (3%), iar alţii – 11%.

Simularea realizată de CSCI arată că la distribuirea mandatelor, dintr-un total de 32 care revin României, 16 ar putea merge la alianţa PSD-UNPR-PC, 6 la PNL, 4 la PDL, 3 la PMP, 2 la UDMR, iar ultimul mandat i-ar putea reveni lui Mircea Diaconu, candidat independent.

Cercetarea sociologică realizată de Centrul de Studii şi Cercetări Infopolitic (CSCI) a fost realizată prin metoda CATI, pe un eşantion de 1.100 de persoane. Marja de eroare a sondajului este de ±3%.

Tot în cadrul aceluiaşi sondaj CSCI, publicat astăzi, se notează că pe primul loc în topul încrederii se află Sorin Oprescu (39%), urmat de Victor Ponta şi Klaus Johannis (38%), apoi de Călin Popescu Tăriceanu (36%), Mihai Răzvan Ungureanu (22%), Crin Antonescu (16%) şi Elena Udrea (15%).
Preluare de pe facebook,Calea Europeana!



.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Apr 2014, 10:37 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



A inceput campania? Succes!


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 May 2014, 09:56 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Antonescu si Johannis demisioneaza, iar PNL trece la PPE - astea ar fi vestile bune.

Blaga, Udrea, Predoiu, MRU nu se gandesc sa demisioneze - asta ar fi vestea proasta.



Toti cei enumerati mai sus ar trebui sa se retraga din politica. Si sa lase pe altii mai capabili decat ei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 May 2014, 09:56 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 26 May 2014, 01:08 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062





Alegerile europarlamentare, sunt in opinia mea, pana la aceasta ora, foarte echilibrate. D.p.d.v ideologic, eu cred ca PSD-ul are o problema. Tinand cont ca in mod normal, PC n-ar trebui sa fie considerat un partid de stanga, UNPR-ul ca partid al APV-istilor, care-si apara interesele fie la stanga, fie la dreapta, n-ar trebui bagat in ecuatia asta a USD (PSD-PC-UNPR). PP-DD si UDMR se vor partide arbitru, Mircea Diaconu, PNL-ist, surprinzator a strans un 6,95!!!. La final daca faci socotelile, intuind cat de cat aportul votantilor PC si UNPR, putem considera ca PSD, stanga, a pierdut aceste aleceri, romanii preferand dreapta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 May 2014, 10:01 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Stanga: (in cazul in care consideram ca UNPR si PC sunt partide de stanga)
PSD-UNPR-PC - 37,40%
Total: 37,40%
Dreapta: (daca-l consideram pe Mircea Diaconu ca fiind un politician de dreapta)
PNL - 14,86%
PDL -12,23%
Mircea Diaconu - 6,92% (fost PNL-ist)
PMP - 6,21%
Total: 40,22%
UDMR - 6,47%

Cine a castigat alegerile europarlamentare din Romania? Pentru a fi veridic in declaratiile sale PSD-ul ar trebui sa se gandeasca serios sa-l inscrie in partid pe Mircea Diaconu. Ungurii sunt ceea ce au fost de la "revolutie" incoace, "arbitrii" scenei politice romanesti. PC-ul si UNPR "atenteaza" la pozitia ungurilor, sperand sa traga ceva foloase.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 May 2014, 10:11 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce legatura este intre PNL, Diaconu si dreapta?!

A fi de dreapta nu inseamna sa te declari de dreapta, ci sa ai politici publice de dreapta. Ceea ce nu este cazul... Nici macar PDL si PMP nu sunt chiar de drepta, ci o scalda spre centru.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 May 2014, 12:16 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 27 May 2014, 11:11 AM) *
Ce legatura este intre PNL, Diaconu si dreapta?!

Moncher, eu daca ma duc sa ma inscriu in PNL, PDL, PMP etc. consider ca aceste partide reprezinta ceva pentru mine, pentru modul in care eu inteleg sa fac politica, ideologic, economic etc. imbratisez aceleasi idei cu cei din partidul respectiv. Daca Mircea Diaconu a fost PNL-ist, nu e normal sa consider ca este un om de dreapta? Ok, cu declararea si realitatea ideologica este alta discutie, dar cel putin d.p.d.v declarativ dreapta este formata din partidele enumerate plus Mircea Diaconu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 May 2014, 12:33 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 27 May 2014, 01:16 PM) *
Daca Mircea Diaconu a fost PNL-ist, nu e normal sa consider ca este un om de dreapta? Ok, cu declararea si realitatea ideologica este alta discutie

Pai eu despre realitate vorbesc, nu despre declaratii...

Daca ma iau dupa realitate, nu vad nimic de dreapta nici la Diaconu si nici la PNL. Si mult prea putine la PDL si PMP.

Da-mi te rog trei exemple de masuri de dreapta initiate si promovate de PNL in ultimii trei ani. Poti?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 May 2014, 12:51 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 27 May 2014, 01:33 PM) *
Pai eu despre realitate vorbesc, nu despre declaratii...

Moncher, tara in care se intampla sa traiesti, are un sistem politic emanat de la mareata "revolutie". Parte din actualii politicieni au fost membrii ai PCR, unii chiar cu functii de partid. Ce vrei sa-ti spun? ca traiesti o realitate ireala? un vis la care tot speri dar care n-o sa devina realitate niciodata? Cei care au furat revolutia acestui popor, au furat si tara, in care tu si copiii tai traiesc, n-as putea sa-ti spun daca nepotii tai vor avea sansa sa-si ia tara inapoi, poate stranepotii si asta doar daca uramasii actualilor politicieni vor ajunge milionarii acelor zile, adica n-or sa mai fie interesati de politica, de unde bunicii lor si-au facut averile. As avea ceva exemple sa-ti dau, dar nu ma sinchisesc pentru atata, sunt nesemnificative, iar cele care chiar reprezinta ceva au fost sustinute de toti politicienii, fie de dreapta, fie de stanga, asa ca nu are rost.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 May 2014, 01:16 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Deci nu poti sa dai trei exemple de masuri de dreapta initiate si promovate de PNL in ultimii trei ani. Despre asta vorbesc: nu poti fi partid de dreapta daca nu faci politica de dreapta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 May 2014, 02:15 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 27 May 2014, 02:16 PM) *
... nu poti fi partid de dreapta daca nu faci politica de dreapta.

E nu poti, uite ca se poate, in tara asta, moncher, in care falitii a ajuns sa aiba falitii lor, orice este posibil.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 02:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman