HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Romania, Second Hand!, De ce prefera romanii produse second hand?
Marduk
mesaj 14 Oct 2012, 04:58 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cred ca inceputul acestei “culturi” acestui comportament social, national, a fost reprezentat de autoturisme. Imediat dupa “revolutie” romanii s-au bulucit, chiar si subsemnatul a facut asta, sa cumpere masini SH din occident. Au urmat probabil hainele, dupa ce romanii au observat “bogatia” ajutoarelor venite din occidentul dornic sa ne ajute, sa ne sprijine pentru a scapa de lipsurile din comunism si a scapa de “deseurile” acumulate de-a lungul anilor cu care nu stiau ce sa faca. Au urmat alte si alte produse pe care le-am cumparat SH din mai toata Europa, tramvaie, autobuze, locomotive, vagoane, combine, tractoare, camioane etc. Investitorii europeni, care aveau fabrici ce trebuiau sa-si inoiasca liniile de productie au gasit o cale de a scapa de utilaje deschizand firme de profil in Romania unde exportau utilajele respective, primid ajutoare europene, guvernamentale, pentru deschiderea afacerii, atat in Romania cat si in tara de origine. Urmatoarea lovitura poarta semnatura guvernului Adrian Nastase, fregatele, bune de casat in UK, au devenit fregate SH, tocmai bune pentru Romania, desi pretul celor noi era mai mic sau la acelasi nivel. Au urmat alte afaceri “marete” prin care Romania a achizitionata pe banii romanilor tancuri, tunuri, echipamente etc.. La un moment dat guvernantii au decis ca MIG-urile trebuiesc modernizate, pentru a corespunde cerintelor NATO, nu stiu daca si ceilalti parteneri est europeni, nou intrati in NATO au facut acelasi lucru, dar eu consider aceasta modernizare tot un fel de SH. Cert este ca Romania a bagat zeci sau sute de milioane de euro in modernizarea vechilor MIG-uri. Cu ce ne-am ales cu niste avioane, care au inceput sa se prabuseasca, fie din pricina modernizarii fie din alte motive care imi scapa. Azi suntem aproape de a perfecta un acord de cumparare a unor avioane F 16, SH, din Portugalia. De ce din nou SH? De ce nu cumpara guvernantii avioane noi? De ce nu cumpara guvernantii cu aceiasi bani 4-5 avioane F 16 noi? Urmand ca dupa 2-3 ani sa mai cumparam alte 5-6 ajungand astfel la numarul care pare ca este cel necesar apararii spatiului aerian al Romaniei. De ce nu cumpara guvernul avioane suedeze noi? oferta suedezilor fiind mai mult de cat onorabila. Romanii par a agrea SH-ul dintr-un motiv intemeiat, saracia, dar daca un roman sarac isi cumpara de la SH o izmana, un chilot, un autoturism sau un tractor e una si alta este ca pe banii unui popor intreg, ce urmeaza sa fie platiti de generatiile viitoare, sa fie cumparate avioane SH menite a fi folosite pentru apararea tarii. Ce vrem sa demonstram? Ca prin orice mijloace cautam sa ne onoram obligatiile din cadrul NATO? Ca ne gandim la oferta USA (pielea ursului din padure) ca intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat sa achizitionam avioane din generatia a-V-a, invizibile. Dar de ce ne-ar da americanii noua, romanilor, avioane din aceasta generatie? Ar mai fi o intrebare, cate tari europene au avioane din aceasta generatie? Sau cate sunt pe lista de asteptare a acestor avioane ce urmeaza a fi livrate de americani? Ce se ascunde de fapt in spatele acestor contracte SH? Sa fie costurile ascunse pentru aducerea la un anumit nivel de functionare a echipamentelor respective? Pregatirea personalului? Spagile sau comisioanele ascunse? La Craiova aveam o fabrica de avioane, la Brasov fabricam elicoptere, la Bacau o alta fabrica in domeniu, o intreaga industrie care nu poate beneficia de oferta suedezilor. Ce-ar fi sa producem avioane Gripen la Craiova? Motoare la Turbomecanica din Bucuresti?! De ce cumparam SH? Iata o intrebare pe care va invit sa o analizam.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 14 Oct 2012, 06:24 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='14 Oct 2012, 05:58 PM' post='742159']
Postarea ta,marduk,e corecta ! In ce ma priveste,am o alta opinie! Nu vreau ca urmasii mei sa se indatoreze,pe timp indelungat, pentru cumpararea de armament ori avioane,nici SH,nici noi! Cheltuim sume imense pentru inarmare ,in loc sa le utilizam pentru sanatate,drumuri,canalizare ori servicii publice! Romania nu a fost,nu este si nu va fi vreodata un stat agresor! Nu atacam pe nimeni si nici nu dam ocazia sa fim atacati,suntem un popor pasnic! Americanii,in dorinta expresa de a fi unicul jandarm mondial,ne obliga sa cumparam avioanele lor rablagite,sub pretextul de a ne apara! Sa-si tina tinichelele acolo ori sa le dea arabilor care dorm pe miliarde de dolari!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 14 Oct 2012, 08:15 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(gigip @ 14 Oct 2012, 07:24 PM) *
Americanii,in dorinta expresa de a fi unicul jandarm mondial,ne obliga sa cumparam avioanele lor rablagite,sub pretextul de a ne apara! Sa-si tina tinichelele acolo ori sa le dea arabilor care dorm pe miliarde de dolari!

Si arabii ce sa faca cu ele?
Sa se distreze trimitand din cand in cand cate unul care sa arunce "confetii" prin tarile vecine?

@Marduk
QUOTE
Investitorii europeni, care aveau fabrici ce trebuiau sa-si inoiasca liniile de productie au gasit o cale de a scapa de utilaje deschizand firme de profil in Romania unde exportau utilajele respective, primid ajutoare europene, guvernamentale, pentru deschiderea afacerii, atat in Romania cat si in tara de origine. Urmatoarea lovitura poarta semnatura guvernului Adrian Nastase, fregatele, bune de casat in UK, au devenit fregate SH, tocmai bune pentru Romania, desi pretul celor noi era mai mic sau la acelasi nivel.


Da, dar fara sprijinul nepretuit al celor de la putere respectivele firme occidentale n-ar fi reusit sa vanda in Romania nici macar o bujie.
Deci facem ce facem si ne intoarcem din nou la coruptie, interese, etc ...

In ceea ce priveste masinile second hand ... cred ca motivele au fost multiple.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Oct 2012, 08:15 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 15 Oct 2012, 12:17 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 14 Oct 2012, 07:24 PM) *
... Romania nu a fost,nu este si nu va fi vreodata un stat agresor! Nu atacam pe nimeni si nici nu dam ocazia sa fim atacati,suntem un popor pasnic!....

Mon general folosesti niste sabloane care nu sunt chiar reale. In istoria ei Romania (statele romanesti) a fost agresor iar in momentul de fata participa la misiunea de pace in Afganistan, lucru pe care unii afgani il considera ca fiind o agresiune. Avem nevoie de arme pentru a ne apara in cazul unei agresiuni, dar de ce sa nu cumparam aceste arme noi sau de ce sa nu le fabricam. Am un exemplu, am cumparat de la americani Hummer-uri Humvee pentru a ne proteja soldatii din Afganistan, de ce nu am produs, modernizat conf. standardelor NATO si folosit TAB-ul romanesc RN-94? Suntem convinsi ca soldatii nostrii sunt mai protejati de un Humvee decat de un TAB sau o alta masina similara Humvee-lui produsa in Romania? Nu pot sa inteleg de ce a fost nevoie sa desfiintam atatea fabrici cand puteam sa le modernizam sa fabricam produse care sa fie competitive, dar continuam sa cumparam echipamente militare pe bani grei de la alte tari.

QUOTE(exergy33 @ 14 Oct 2012, 09:15 PM) *
QUOTE
...Deci facem ce facem si ne intoarcem din nou la coruptie, interese, etc ...

Ori de cate ori este necesar trebuie sa ne intoarcem la motivul care a dus la situatia existenta. Trebuie sa facem asta pentru a remedia situatia altfel ne vom impaca cu ideea ca nu se poate face nimic, desi am avea puterea sa schibam situatia respectiva.
QUOTE
In ceea ce priveste masinile second hand ... cred ca motivele au fost multiple.

Dupa cum am spus eu mi-am cumparat masina SH din Germania. In primul rand la vremea respectiva nu existau masini germane pe piata romaneasca, iar cele pe care le aduceau samsarii erau cu cateva sute daca nu mii de marci mai scumpe. Dar azi? lasand la o parte criza, de ce cumpara romanii masini SH. Ar mai fi o problema care eu cred ca este legata de SH, produse de calitate inferioara made in China. Am fost in aceasta vara in UK si m-am uitat cu atentie la produsele chinezesti pe care englezii le vand in magazinele din UK. Erau chinezesti, dar calitatea mi s-a parut mult mai buna decat cea a unor produse similare vandute in Romania. Cred ca romanii au pierdut capacitatea de a aprecia CALITATEA, de a evalua un produs la adevarata lui valoare, preferand sa plateasca un pret mic pe un produs de "unica folosinta" decat sa plateasca mai mult pe un produs de calitate. Nu cred ca asta se datoreaza saraciei ci mai degraba unei atitudinii a comerciantilor, intermediarilor, a LACOMIEI acestora, care vor sa castige cat mai mult investind cat mai putin.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 15 Oct 2012, 03:25 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Nu pot sa inteleg de ce a fost nevoie sa desfiintam atatea fabrici cand puteam sa le modernizam sa fabricam produse care sa fie competitive, dar continuam sa cumparam echipamente militare pe bani grei de la alte tari.

doi celebrii oameni de stat din Ro au zis-o: "Ce, suntem colonie?!" și "România nu este o țară, este un TERITORIU!"
Care din ei are dreptate, Ponta sau Becali? biggrin.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Oct 2012, 03:48 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nici Ponta, nici Becali, probabil si mai mult ca sigur cei doi folosesc doar produse de calitate. Eu cred ca statutul de colonie sau teritoriu nu ne este impus din afara, este o stare de umilinta unanim acceptata de multi dintre romani, unii o accepta din cauza saraciei, altii datorita necunoasterii calitatii etc. Nu cred ca Romania este fortata de o entitate sa cumpere produse SH sau de slaba calitate, pana la urma investitorii, negustorii impun acest trend in piata. Acum 20 de ani Becali, asa cum singur a declarat, aducea "blugi" de la turci cu tirul, crezi ca-i pasa de calitate? azi un alt Becali aduce ceasuri, haine, umbrele, pantofi etc. cu vaporul din China. Daca exista cumparatori nepretentiosi exista si profitori pe masura. De asta aminteam de ce am vazut in UK, si englezii au produse asiatice ieftine dar sunt din alta clasa, categorie. Am observat ca hainele din bumbac sunt aduse din pakistan sau Bangladesh. pantofii sport sunt din China, Thailanda sau Malaiesya dar sunt de o calitate mult mai buna decat ce gasesti la noi. Cred ca la mijloc sunt cei care contracteaza marfurile si care stiu ca piata din Romania accepta orice.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 15 Oct 2012, 05:00 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE
Erau chinezesti, dar calitatea mi s-a parut mult mai buna decat cea a unor produse similare vandute in Romania.

ai pus punctul pe i;eu ,mai grav,am cumparat din paris marfa romaneasca,facuta in romania la pret si calitate de paris
QUOTE
Cred ca romanii au pierdut capacitatea de a aprecia CALITATEA, de a evalua un produs la adevarata lui valoare, preferand sa plateasca un pret mic pe un produs de "unica folosinta" decat sa plateasca mai mult pe un produs de calitate. Nu cred ca asta se datoreaza saraciei ci mai degraba unei atitudinii a comerciantilor, intermediarilor, a LACOMIEI acestora, care vor sa castige cat mai mult investind cat mai putin.


ba eu cred ca puterea de cumparare mica de la noi e cauza; pai si masinile noi sunt sub standardul celor din occident si,implicit ,si sub standardul masinilor SH aduse din occident; acelasi lucru valabil la confectii ,la mijloacele de transport-incomparabil cum arata tramvaiul epuizat romanesc cu cel nemtesc sau elvetian,etc ;acolo functioneaza ..intretinerea si buna crestere
cat despre arme si munitii ..cat mai putzine si mai ieftine sau de loc,din partea mea !


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 15 Oct 2012, 08:29 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



In occident lumea prefera masini simple,dar noi, fara costuri ridicate de intretinere si consum. Pe autostrazile franceze 40-45% sunt Citroen de diverse forme, 40% Renault(5% Dacia) restul masini germane sau nordice. In Italia predomina marcile locale samd. Second handuri au doar tinerii si emigrantii.
Toate marcile (si cele scumpe) s-au adaptat si produc in tari cu costuri de productie mici, dar in functie de pret calitatea e mai buna sau mai putin buna.
Eu sunt de principiu ca o masina e buna doar pina incepi sa bagi bani in ea. Am mizat pe asta si n-am regretat.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Oct 2012, 11:45 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



A avea lucruri second hand nu e o rusine. a avea o mentalitate second hand insa este.
Masina se cumpara si in vest mai mult second hand intrucat deprecierea in primul an a unei masini este de 25-35% din valoare si este inca in garantie.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Oct 2012, 02:45 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 16 Oct 2012, 12:45 PM) *
A avea lucruri second hand nu e o rusine. a avea o mentalitate second hand insa este.....

Mi-a placut asta. Mentalitate SH, cum explici afirmatia asta?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Oct 2012, 04:30 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 16 Oct 2012, 02:45 PM) *
Mi-a placut asta. Mentalitate SH, cum explici afirmatia asta?

Toate ideile folosite initial de altii (din vest) si care au esuat, romulanii le iau pe nemestecate si apoi cred in ele mai ceva ca autorii ideilor.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Oct 2012, 04:38 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da-mi un exemplu de idee esuata in vest si preluata de "romulani" ca fiind extraordinara.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Oct 2012, 04:43 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 16 Oct 2012, 04:38 PM) *
Da-mi un exemplu de idee esuata in vest si preluata de "romulani" ca fiind extraordinara.

fascismul. comunismul etc etc.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Oct 2012, 05:00 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu cred ca este un exemplu elocvent, fascismul a fost imbratisat de multi altii dupa aparitia sa, comunismul inca mai rezista si azi prin alte tari si popoare. Altceva?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 16 Oct 2012, 11:56 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



cea mai mare catastrofă din Ro a fost adoptarea sistemului francez de contabilitate când până și francezii au renunțat la el și au trecut la sistemul anglo-saxon, mult mai eficient... iar guvernarea țării prin OUG-uri și bull-shit-ul de cod fiscal și legislația după care lucrăm ne ține așa într-un fel de ev mediu întunecat în privința dezvoltării economice.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Oct 2012, 11:04 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ai atins un punct, una din marile probleme ale romanilor, in general, este ca atunci cand adopta ceva SH nu-l iau cu tot cu specificatii ci incearca sa-l completeze cu ideii proprii, cu upgradari de tot felul schimbandu-l aproape complet. E valabil de la masini si utilaje pana la sisteme de contabilitate. Oare de ce fac romanii asta?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Oct 2012, 11:41 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 17 Oct 2012, 11:04 AM) *
Oare de ce fac romanii asta?

Pentru ca sa isi lege cu sarma complexul de inferioritate.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Oct 2012, 01:17 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Poate fi si din cauza complexului de inferioritate, dar nu toti romanii sufera de acest complex. Trebuie sa mai fie si altceva la mijloc, mandria prost inteleasa !


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Nov 2012, 11:53 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 17 Oct 2012, 02:17 PM) *
Trebuie sa mai fie si altceva la mijloc, mandria prost inteleasa !

Neah pomana sa fie ( fara munca).

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-135345...legatorilor.htm rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Nov 2012, 09:10 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Te pomenesti ca acum daca le-au cerut explicatii poate ca-i obliga sa mai adauge si altceva in afara de sepcute, pixuri, pungi, insigne etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 03:03 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman