HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

9 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Adrian Nastase, Dilema unui filozof contemporan
Marduk
mesaj 10 Jun 2012, 09:20 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



M-am hotarat sa deschid acest topic in urma unei afirmatii facute azi de Adrian Nastase, la sectia de votare, unde urma sa-si exprime optiunea sa ca cetatean, ca ca alegator. Intrebat de un jurnalist pentru ce a votat, domnul Nastase a raspuns: "pentru revenirea la normalitate". Din noianul de intrebari care mi-au invadat instantaneu memoria, una nu-mi mai da pace, cum isi reprezinta oare normalitatea fostul premier al Romaniei? De ce considera domnia sa ca azi romanii traiesc in anormalitate? Daca e sa ma iau dupa spusele domniei sale ar trebui ca in anormalitatea existenta azi in aceasta tara sa includ in primul rand institutiile statului, unde sunt angajati atat cetateni PSD-isti, PNL-isti, PC-isti cat si PDL-isti, oare nu era in sarcina acestor functionari sa vegheze ca romanii sa traiasca in normalitate? Ce va face domnul Nastase in cazul in care USL-ul va castiga aceste alegeri? Va inlocui toti acei functionari care nu au lucrat corect pentru ca poporul roman sa traiasca in normalitate? Cum va face trierea acelor functionari, pe ce criterii ii va numi in noile functii pe cei care trebuie sa aduca normalitatea in locul anormalitatii? Pana la urma ce fel arata normalitatea domnului Nastase, sunt curios pentru ca probabil urmeaza sa traiesc 4 ani in aceasta normalitate pe care si-o doreste domnul Nastase, cei din USL-ul. De cand am auzit declaratia domnului Nastase ma tot gandesc cat de naiv am fost in toti acesti ani traiti in anormalitate, cum de nu mi-am data seama ca totul in jurul meu era anormal? Am inceput deja sa-mi fac vise despre normalitatea domnului Nastase, dar optimismul privind reinstaurarea normalitatii se mai tempereaza cand imi aduc aminte ca domnia sa a avut o sansa, ca prim ministru, sa introneze normalitatea in aceasta tara. In urma acestei declaratii, pare ca la vremea respectiva nu i-a reusit. Oare domnul Nastase se simte vinovat de nereusita domniei sale, de nereusita celor care peste 20 de ani s-au chinuit sa schimbe anormalitatea comunismului cu normalitatea democratiei? Poate ca normalitatea la care viseaza domnul Adrian Nastase este reprezentata de speranta ca nu va fi condamnat in dosarele in care este acuzat si ca restul vietii si-o va petrece beneficiind de pe urma muncii sale, pe cand incerca sa implementeze normalitatea in Romania.

Acest topic a fost editat de Marduk: 10 Jun 2012, 09:27 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Jun 2012, 09:36 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Poate ca normalitatea la care viseaza domnul Adrian Nastase este reprezentata de speranta ca nu va fi condamnat in dosarele in care este acuzat si ca restul vietii si-o va petrece beneficiind de pe urma muncii sale, pe cand incerca sa implementeze normalitatea in Romania.


Exact! Punct.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jun 2012, 03:16 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De ce "punct"? eu as spune ......... cred ca este o discutie de viitor, in fond Adrian Nastase este un politician roman, fost prim ministru, jurist, profesor de drept, a pune punct acestei discutii mi se pare o nedreptate fata de Adrian Nastase. Cred ca trebuie sa urmarim viata acestui cetatean, un "istoric" care dintr-un cercetator la un institut comunist a ajuns premier, presedinte de partid, aproape presedinte, parte din istoria Romaniei este legata de acest politician, de doctrina partidului sau. Nu putem spune "punct" unei discutii care are ca subiect evolutia unui om, unei societati, unei perioade in care Romania ar fi trebuit sa evolueze intern si international. Avem ce discuta? sau punem punct unei perioade nefericite, in opinia mea, a acestui popor care nu a avut parte de conducatorii pe care ar fi trebuit sa-i aiba in acea perioada. Ce-am ratat ca natiune in acea perioada? cred ca macar asta putem discuta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Jun 2012, 03:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jun 2012, 08:59 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Adrina Nastase asteapta decizia curtii in dosarul "Trofeul Calitatii" omul lupta sa-si salveze pielea, nu-l mai intereseaza de etica, politica, drept etc. Este de admirat dorinta de asi demonstra nevinovatia dar de neanteles atacul sau la adresa justitiei, care justitie tocmai se pregateste sa-l scoata nevinovat dupa ani si ani de procese. Domnul Adrian Nastase imparte justitia in doua, o parte aservita puterii, dictaturii basiste si o alta formata din profesionisti corecti, drepti in aplicarea legii. Domnia sa vrea sa demonstreze ca a avut nesansa sa intre pe mana celor care ar face orice sa-i dea satisfactie lui Basescu care vrea sa-l vada la puscarie, nu ne spune insa de cate ori a amanat procesul domniei sale, or daca a mizat pe nevinovatia sa trebuia sa-si dea demisia sa se puna la dispozitia justitiei si sa-si astepte sentinta. Sa vedem daca domnul Adrian Nastase a fost destul de convingator in fata judecatorilor, va fi sau nu achitat?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Jun 2012, 07:31 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Trebuie sa notam aceasta zi in memoria noastra colectiva, 20.06.2012. Dupa 23 de ani de democratie originala, damboviteana, un fost prim ministru al Romaniei, Adrian Nastase este condamnat la 2 ani de inchisoare cu executare. ca om nu ma bucur de raul altuia, ca cetatean simt nevoia sa ma bucur de aceasta sentinta, expremierul Adrian Nastase a facut cea vrut in aceasta tara, si-a facut o avere uriasa cu "ajutorul" matusii Tamara, va sta probabil 8-12 luni de inchisoare sau mai putin, dupa care se va bucura de averea stransa pe spinarea romanilor. Merita riscul? 8 luni de inchisoare! pentru o avere de milioane de euro, parca mi-ar surade si mie sa dau 8 luni din libertatea mea pentru cateva milioane de euroi. Voi continua sa scriu despre acest "talhar" inteligent, vreau sa-l vad cum va suporta aceasta sentinta cum va merge la inchisoare etc. tin sa fac acest lucru deoarece ceilalti acuzati din acest dosar au capatat sentinte mult mai mari, 5-6 ani de inchisoare cu executare, concluzia: pestisorii mici platesc mereu pretul cel mare, chiar daca pica in aceiasi plasa cu pestii cei mari. Sentinta de azi poate fi un exemplu pentru un alt politician care credea ca poate sa faca si sa desfaca orice in aceasta tara.

Pentru judecatorii care au dat aceasta sentinta, pentru justitia care in cele din urma a decis ca Adrian Nastase nu are altfel de drepturi decat orice alt cetatean clapping.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 20 Jun 2012, 07:45 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jun 2012, 07:54 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Gestul lui Adrian Nastase nu m-a surprins, omul este de o aroganta iesita din comun, trebuia sa faca ceva, sa arate ca nu EL este de vina ci altii. Am mai spus, nu-mi place sa ma bucur de raul altuia, pana la urama Adrian Nastase a dovedit ca este si el un om la fel ca toti ceilalti. Faptul ca nu a reusit sa-si infranga orgoliul, sa procedeze ca toti ceilalti condamnati, denota ca profesorul de drept Adrian Nastase nu a inteles rolul justitiei, nu si-a acceptat locul in societate, nu a acceptat infrangerea, sfarsitul politic, finalitatea unei stari pr cre o adora. Adrian Nastase a vrut sa fie deasupra tuturor, demiurgul democratiei originale, dar o LACOMIE bolnavicioasa l-a doborat de pe soclul sau de unde privea lumea ca pe o cidatenie, lumea din care EL nu putea sa faca parte. Nu stiu ce s-a intamplat in momentul respectiv, ce-a gandit Adrian Nastase cand a pus mana pe pistol, nu vom sti cum au reusit politistii sa-l dearmeze, nu stim cat de grava este rana, ramane doar o certitudine, aceasta tentativa de suicid ii va conferi lui Adrian Nastase aura de care avea nevoie, aceea de nevinovat, de opresat politic care va arunca asupra justitiei vina condamnarii sale, justitie care in opinia sa si datorita gestului sau devine un tap ispasitor alaturi de Traian Basescu si DNA-ul lui Morar. Dintr-un condamnat de drept comun cu ajutorul unui pistol si al unui glonte Adrian Nastase si-a schimbat incadrarea in istorie. Sa vedem ce urmeaza va reusi gestul sau sa-l salveze de ceea ce se temea cel mai mult? traiul alturi de alti 7 detinuti intr-o celula stramta timp de 8 luni.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 21 Jun 2012, 11:11 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



A fost un politician si un conducator bun.

O sa scape oricum:
- ori il declara cu probleme (el era vanator si stia ca daca bagi pistolul in gura si tragi... rezolvi problema),
- ori recidiveaza, ca un om de onoare.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jun 2012, 11:37 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 Jun 2012, 08:54 AM) *
aceasta tentativa de suicid ii va conferi lui Adrian Nastase aura de care avea nevoie, aceea de nevinovat, de opresat politic

E un fatalau

Daca vrei sa te sinucizi, o faci. Nu dai ocazia politistilor sa te "salveze" in ultimul moment. Era familiarizat cu armele, stia cum sa traga, daca ar fi vrut cu adevarat sa o faca tragea letal.

Cel mai probabil a vrut sa pozeze si s-a automutilat pentru a scapa de inchisoare. Chestii de-astea fac puscariasii de cand lumea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Jun 2012, 11:44 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 21 Jun 2012, 11:37 AM) *
Cel mai probabil a vrut sa pozeze si s-a automutilat pentru a scapa de inchisoare. Chestii de-astea fac puscariasii de cand lumea.

Nu cred ca a pozat, rana e la gat nu intr-o zona mai usoara.

Pentru un om care a avut o tara la picioare si care tinea mult la blazonul lui de nouvelle riche era de asteptat un astfel de gest. Ultima sfidare, o ultima aroganta.

Faza comica este ca acum toti puscariabilii din psd si altre partide or sa incepe sa simuleze fapte din acestea sarind de la parter, scotand siguranta si apoi bagand degetele in priza smile.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 21 Jun 2012, 11:46 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jun 2012, 11:47 AM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 21 Jun 2012, 12:44 PM) *
Nu cred ca a pozat, rana e la gat nu intr-o zona mai usoara.

Din ce am citit eu are o rana destul de usoara.

Comentariul pe Le Figaro: "Mauvais premier ministre et en plus, mauvais tireur..." rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Jun 2012, 11:53 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 21 Jun 2012, 11:47 AM) *
Din ce am citit eu are o rana destul de usoara.

La gat, a avut noroc cu politaiul care l-a salvat. Nastase a mai avut tentative din astea in tinerete, nu se apuca la batranete de prostii.

Intr-o tara fara cancanuri omul ar fi lasat in liniste acum cu familia, sa iasa de pe firmament in liniste.

Insa glontul care nu l-a omorat pe el a facut o victima colaterala: partidul care n-are noroc. Victoras zace intr-o balta de sange si vanghelie incearca sa ii panseze ranile cu foi din lucrarea de doctorat.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jun 2012, 12:05 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Apropo de partid - Liviu Dragnea spune: Trebuie sa fim alaturi de Adrian Nastase, un simbol al acestui partid

Nu mi-e clar la ce se refera - unde sa fie alaturi de Nastase? La Rahova ori la Floreasca? unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Jun 2012, 12:09 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 21 Jun 2012, 12:05 PM) *
Apropo de partid - Liviu Dragnea spune: Trebuie sa fim alaturi de Adrian Nastase, un simbol al acestui partid
Nu mi-e clar la ce se refera - unde sa fie alaturi de Nastase? La Rahova ori la Floreasca? unsure.gif

Nu, sunt alaturi de el cu mana pe tragaci. Doar nu crezi ca hienele alea nu l-au ajutat un pic, asa, din omenie.....

Romanii nu apreciaza sinuciderile nereusite, o sa se faca o caterinca de partidul copy-lotului care se juca cu putza in gradinita ICR-ului in timp ce taticul lui incasa un plumb pentru partid.


Puii mei, fraierii astia cu toata puterea in mana si nu au fost in stare sa il scape pe un sef de al lor? Niste incomptenti cu totii, ilici cred ca ii trage doua palme lui victoras.Geoana era cu trei ani lumina in fata tocilarului asta copiangiu.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 21 Jun 2012, 12:10 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jun 2012, 12:23 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 21 Jun 2012, 01:09 PM) *
Puii mei, fraierii astia cu toata puterea in mana si nu au fost in stare sa il scape pe un sef de al lor?

Nu - dar au fost cat pe ce sa scape de un fost sef de-al lor rofl.gif

Pacat ca nu l-a operat Ciomu.

In alta ordine de idei: la Floreasca e "teritoriu" PSD - a intrat pe mana unora ca Beuran, Bradisteanu samd. La TV nu i se vedeau ranile, cand a fost dus la spital nu avea perfuzii, nimic; operatia s-a facut abia dimineata, nu era nicio urgenta azi-noapte. Eu unul ma intreb daca rana aia chiar a existat... Nu a vazut-o nimeni...

Apropo, glontele cu care a tras are, spune presa, calibru 4.5 mm. Adică alică de pistol pneumatic, care se ia de la magazin cu buletinul, că nu e considerat armă letală. Daca dai pe goagal pe penetrating neck wounds sau similar, spune ca aproape intotdeauna implica hemoragie masiva si incapacitatea de a vorbi; ma rog, asta e in cazul ranilor pe bune.

La Bombo tratamentul e sa-i puna un plasture roz pe gat.



PS: Cateva intrebari de bun-simt


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Jun 2012, 12:29 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 21 Jun 2012, 12:23 PM) *
Eu unul ma intreb daca rana aia chiar a existat... Nu a vazut-o nimeni...
PS: Cateva intrebari de bun-simt

Hai, nu o da in otevisme ca asa facea si justitiarul danut aseara ca stie el si trupa de somitati ca nu s-a impuscat. Ditamai conspiratia cu aia de pe salvare, politisti, deja ajungem la daca au ajuns americanii pe luna.

Pe nastase nu l-a suparat inchisoarea in mod cert ci faptul ca nu mai poate avea nici o functie publica in vecii vecilor. Nu de inchisoare vroia sa scape ci de oprobiul public si al"colegilor de partid". Stai linistit, ilici tinteste mai bine data viitoare. jamie.gif



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jun 2012, 12:32 PM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Probabil ca s-a impuscat, insa sigur a tras in asa fel incat sa "obtina" doar o zgarietura. smile.gif

De-aia nu se vede nicaieri rana. devil.gif


Ora 13.15 Medicul Serban Bradisteanu: "Problemele nu sunt ridicate de plagile provocate de glont, ci de problemele sale vechi, de diabet si cardiace. E o plaga normala, simpla, de mirare ca nu s-a intamplat un infarct. A fost o operatie usoara, afectiunea cardiaca ne ingrijoreaza cel mai mult acum (...) exista posibilitatea sa faca o operatie pe inima"


Acest topic a fost editat de abis: 21 Jun 2012, 12:33 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Jun 2012, 12:34 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 21 Jun 2012, 12:32 PM) *
Probabil ca s-a impuscat, insa sigur a tras in asa fel incat sa "obtina" doar o zgarietura. smile.gif

De-aia nu se vede nicaieri rana. devil.gif

Eu zic ca daca vroia sa simuleze ceva tragea in burta ca matze sunt destule. Dar o sa dea sigur domnu danut reconstituirea in direct si sper sa fie glont pe teava.

Dedicatie pentru partidul lui micu' titulescu

http://www.youtube.com/watch?v=tbg3iXSkFiI


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jun 2012, 12:45 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pe mine ma uimesc presiunile pe care au inceput sa le faca unii pentru a obtine o gratiere din partea lui Basescu. rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Jun 2012, 12:49 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 21 Jun 2012, 12:45 PM) *
Pe mine ma uimesc presiunile pe care au inceput sa le faca unii pentru a obtine o gratiere din partea lui Basescu. rofl.gif

De ce te uimesc, eu ma mir ca nu sunt mai multe adica si pe cei care propun gratierea. ohyeah.gif

Creierul partidului a fost "lichidat". Liderul spiritual mai are cativa ani de trait probabil. Quo vadis, PSD?

Traim momente istorice, glontul a ricosat drept in inima burgheziei rosii.





--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jun 2012, 12:57 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(freeman @ 21 Jun 2012, 12:11 PM) *
QUOTE
A fost un politician si un conducator bun.

Daca asta este parerea ta, eu o respect, dar te rog sa ne spui prin ce s-a remarcat acest politician bun, conducator bun? prin lacomie, cat despre onoare ce sa discutam, ce om si-ar baga la inaintare matusa pentru a acoperii fraudele sale, pentru a se imbogatii. Eu nu am nicio mila fata de politicianul, profesorul, Adrian Nastase, compasiune pentru omul Adrian Nastase? da, omul poate fi bolnav, lacomia este o suferinta psihica.
QUOTE
O sa scape oricum:

Cum? o sa stea la spitalul inchisorii 8 luni? Hai sa fim seriosi toata scena asta este menita sa creeze o situatie, un fel de telenovela politica, daca voia sa se omoare cu pistolul ala nu putea sa rateze, sa-si traga un glonte prin grasime, cum? cu mana politistului pe arma din mana sa!!!!! Cum sa redevina om de onoare? printr-o inscenare? la banii pe care i-a facut cat a fost om politica trebuia sa stea si 2 ani in inchisoare ca tot iesea in castig. Ar trebui sa calculam cate zile de puscarie l-a costat fiecare euroi din averea sa.



QUOTE(abis @ 21 Jun 2012, 12:37 PM) *
QUOTE
E un fatalau

Nu cred moncher, e foarte inteligent, este de o siretenie extraordinara. Ce naiba este vanator, daca vroia sa o faca o facea si gata, n-a vrut sa se omoare, a vrut sa dea un sens "suferintei" sale politice si sa ramana si cu averea sa. Ma mir ca nimeni nu vorbeste nimic despre averea domnului parlamentar Adrian Nastase.



QUOTE(turbo trabant @ 21 Jun 2012, 12:53 PM) *
QUOTE
...Nastase a mai avut tentative din astea in tinerete...

De unde sti? de pe surse din tabloide?
QUOTE
Insa glontul care nu l-a omorat pe el a facut o victima colaterala.....

Victima colaterala este justitia, regimul opresiv a lui Traian Basescu, DNA-ul care face dosare politice la ordin. Tinteste sus, tare, cu forta si cu bataie lunga, telenovela are cautare, mai ales la "pulime" care o sa-l compatimeasca in fata blocului la o punga de seminte si-o discutie despre curve si fotbal.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Jun 2012, 06:17 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Deja e un matrix cu adrian in rolul lui neo.

http://www.realitatea.net/inca-doua-gloant...campaign=trkweb


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jun 2012, 09:04 PM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pe Vasile Voiculescu l-au luat într-o noapte, din casa ticsită de cărţile sale dragi. Avea 74 de ani şi era vinovat că scria poezie religioasă şi că primea oaspeţi împreună cu care discuta despre ortodoxie şi literatură. A stat 5 ani la Aiud, nu s-a plâns nici de foame, nici de puroaie, iar trupul îi ajunsese aproape numai duh. A făcut cancer şi l-au eliberat, să-şi mai vadă familia.

Pe Sandu Tudor, monahul Daniil de la Rarău, l-au condamnat pentru că fusese sufletul unui grup de călugări şi laici care învăţau împreună să se roage – “Rugul aprins”, poate cea mai frumoasă întâmplare a credinţei româneşti din secolul trecut. A murit în puşcărie şi nimeni nu ştie în ce groapă comună a fost aruncat. Se povesteşte că, la un moment dat, într-o celulă cu temperaturi sub zero, s-a culcat pe jos pentru a salva un medic de la îngheţ. Şi au rezistat amândoi.

Tot pe podeaua celulei s-a culcat Mircea Vulcănescu, pentru a salva un student bolnav de tuberculoză. Fusese închis pentru vina de a fi apărat interesele economice ale României în timpul războiului – din păcate pentru el, în guvernul Antonescu. Se spune că ar fi lăsat cu limbă de moarte să nu îi răzbunăm, nici pe el, nici pe ceilalţi – Iuliu Maniu, Gheorghe Brătianu, Ion Mihalache, generali, miniştri, scriitori, industriaşi, preoţi şi ţărani, oamenii care făcuseră din România o ţară.

Pe vremuri, bărbaţii acestui neam se duceau la război pentru o idee, făceau puşcărie pentru credinţă şi erau gata să moară pentru un semen. Acum se vaită la televizor că nu mai pot fura.



NOTA: Textul lui Mihnea Maruta a fost preluat de pe www.oradecluj. ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 22 Jun 2012, 05:49 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Se pare ca l-a impuscat politistul de 3-4 ori, apoi l-a pus sa-si scrie biletele de adio, asa se aude 'pe surse' la antena.
Cred ca scapa, ca e baiat bun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 22 Jun 2012, 07:49 AM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



"Adrian Nastase a fost cel mai bun premier postdecembrist al Romaniei" - Traian Basescu


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jun 2012, 09:55 AM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



… si-a plagiat Adrian Nastase tentativa de suicid?



- Adrian Nastase e « dreptaci ». Cu toate acestea, conform informatiilor (necontrazise de nimeni pana acum), glontul ar fi intrat pe langa sternocleidomastoidian din partea stanga, urmand o traiectorie ascendenta. Or, e bine stiut, dreptacii manuiesc arma cu dreapta, nu cu stanga, mai ales in momente de criza......

- Din nou, conform declaratiilor si a schemelor prezentate pana acum (nici o fotografie, radiografie, nimic), glontul angajat pe o traiectorie ascendenta, de la stanga la dreapta, « a ricosat » de cartilagiul tiroidian (marul lui Adam, in limbaj profan), indreptansu-se spre clavicula, de unde a mai ricosat inca o data, provocand rana de iesire. Acum, nu sunt medic legist, nu am vaste cunostinte balistice, dar sunt printre altele si medic si am facut armata : ingaduiti-mi sa ridic din sprancene cand un glont de Smith & Weston, indiferent de calibru, « ricoseaza » de marul lui Adam in loc sa-l spulbere si-si schimba directia cu aproape 90 de grade.

- Conform avocatului sau, Ion Cazacu, dupa impuscatura, Adrian Nastase « era plin de sange », dar « i-au » (sau « si-a » – asta nu e clar) schimbat camasa si maieul, « pentru ca nu se putea duce asa la spital » ?!? Imaginati-va scena pentru o secunda : omul incearca sa se sinucida, politistul se repede si se lupta vitejeste, zi de vara-n pana-n seara (in fine, asta a fost efect retoric, « cateva minute », conform avocatului), dupa care omul nostru, impuscat in gat si plin de sange e pansat, si (a) se culege de pe jos si-si schimba singur camasa si maieul sau (b) e invartit de catre cadrele medicale pe toate partile (ati incercat vreodata sa dezbracati/imbracati un mort sau un comatos ?), in ciuda tuturor normelor de prim-ajutor, infasurat cu de-acum celebru fular si catarat pe targa.

- In tot acest timp, doamna Dana si sora dansei (si toata lumea din casa) ramane la etaj, pentru « a nu fi socat/a/i » ?!? Imaginati-va : Au venit sa-l i ape bietul Adrian, ii fac valiza. Poc ! S-o fi impuscat ? L-or fi impuscat. Vin paramedicii, aud zgomote la parter, aud cum il pun pe targa, cum Il scot din casa dar nu cobor! Stiu ca oamenii sunt ciudati si reactioneaza ciudat, da’ totusi…

- In fine, Adrian Nastase ajunge la spital, asteapta 11 ore ( !) operatia in care I se descopera probleme mai grave decat impuscatura (diabet, inima, alea-alea). Despre operatie, repet, nu cunoastem detalii. Dar, aici vine cireasa de pe tort - Seful Sectiei de Chirurgie de la Floreasca, Mircea Beuran, declara : “Nu pot să confirm că a fost o înscenare sau nu, pentru că fiecare din medicii specialiști chemați au evaluat lucrurile vizazi de specialitatea lor. Eu, în domeniul meu (n.r. Chirurgie), nu am găsit lucruri care să intereseze“. Cum vine asta? In limbaj de specialitate, chirurgical vorbind, n-avea nici pe dracu’. Dar atunci in ce specialitate avea « interes » un glont care trece pe langa chiar toate celea importante – laringe, esofag, jugulara, carotida, afectand doar cartilajul tiroidian (AN a mai fost operat de tiroida) ? Chirurgie plastica ? Medicina interna ? Dermatologie ?

- Inca una si ma duc : In tocul usii in care s-ar fi infipt primul glont, s-ar mai fi gasit unul – tras nu se stie cand. Si nimerit, din intamplare, exact in acelasi toc. La repetitie ? Repetitia de sinucidere cu politist luptandu-se ? Plagiat?

Daca le-adunam si tragem linia, nu ne prea ies socotelile. ......


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jun 2012, 10:10 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De ieri privesc la tembelizor imaginile cu Adrian Nastase, momentul in care expremierul iese sau intra intins pe o targa. Am privit de atatea ori aceste imagini incat nu puteam sa ratez, fularul de la gatul lui Adrian Nastase. Nu-i mare lucru un fular, poate ca din considerente de imagine stafful sau, familia sau el personal a tinut sa-si acopere gatul bandajat cu un fular. Privit mai indeaproape fularul respectiv prezinta o caracteristica aparte pentru un fular, NODUL. De cand am remarcat NODUL respectiv n-mi iese din minte o intrebare, cine naiba sta sa faca un asemenea NOD, cand supravietuitorul unui suicid trebuie dus la spital cat mai repede. Adrian Nastase era ranit, dupa unii medici destul de grav, dupa altii mai putin grav, dar asta nu l-a impiedicat, conform stirilor din jurnale, sa-si schimbe camasa, pantalonii si sa-si puna la gat un fular, nu oricum, aruncat ca fularul de la gatul cainelul jigarit pe care imparatul Traian il tine in brate in fata Muzeului de Istorie, ci indodat cu un NOD de toata frumusetea, impletit si petrecut ca o cravata eleganta. Ca sa ma dumiresc cum e cu inerventiile astea gen SMURD, in astfel de cazuri, m-am dus pe net sa vaz altii cum procedeaza, ce-am vazut e departe de imaginile prezentate de tembeliziuni de la salvarea lui Adrian Nastase. Acum or SMURD-ul romanesc are altfel de proceduri, or nu si-a facut datoria ca la carte, din motive care imi scapa, dar poate ca pentru o personalitate ca Adrian Nastase era nevoie de acest NOD INTRIGANT.

P.S. Gestul omului Adrian Nastase este de compatimit, gestul politicianului Adrian Nastase este de criticat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jun 2012, 10:14 AM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marduk, nu scapa din vedere modul in care Beuran se acopera: “Nu pot să confirm că a fost o înscenare sau nu"

Declaratia lui mi se pare de o prudenta excesiva.

Lasa loc si variantei cu inscenarea. Oare ce il impiedica sa spuna ca "parerea mea este ca nu a fost o inscenare ci o tentativa reala de sinucidere"?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 Jun 2012, 10:17 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(freeman @ 22 Jun 2012, 05:49 AM) *
Se pare ca l-a impuscat politistul de 3-4 ori, apoi l-a pus sa-si scrie biletele de adio, asa se aude 'pe surse' la antena.

Astia de la antena ar trebui sa il propuna drept catindat la presedintie, pardon, direct ales prin vot televizat. Fraierii ii fac mai mult rau si il transforma intr-un zombi. De fapt toate televiziunile i-au prezentat deja imagini din " fascinanta viata", exact ca la necrologuri de vedete. ohyeah.gif

@ Marduk, nodul probabil l-a facut doamna Nastase.

Cea mai tampita faza a fost cu ziarijdii care relatau ca au vazut un streang la lustra in sufragerie inainte sa se intample. Si nici unul sa sune la politie sau altceva, tagma lor de voluntari.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 22 Jun 2012, 10:31 AM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Mâine o să scrie că voia să se înece c-au văzut cada plină... tongue.gif Nu te poți lua după ziariști. Indiferent de modus operandis, evident că mobilul principal era să scape de pușcărie. Că a fost premeditat să moară sau doar să se rănească nu mai contează acum. Contează că o întreagă armată de indivizi, politicieni, jurnaliști și postaci vor exploata evenimentul la maximum. Unii jubilează, alții compătimesc, după cum e tabăra din care fac parte. De la margine se vede o imensă ipocrizie din partea tuturor.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 Jun 2012, 10:35 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Erwin @ 22 Jun 2012, 10:31 AM) *
De la margine se vede o imensă ipocrizie din partea tuturor.

E ipocrizie, toti ar fi vrut sa manance niste coliva. Unii pe post de bocitoare altii pe post de gropari.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jun 2012, 10:37 AM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 22 Jun 2012, 11:35 AM) *
toti ar fi vrut sa manance niste coliva

Nu toti - sunt multi care vor ca Nastase sa traiasca si sa-l vada in zeghe. O imagine cu Nastase imbracat in "dungi" face mult mai mult decat una cu Nastase pe catafalc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 Jun 2012, 10:41 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 22 Jun 2012, 10:37 AM) *
Nu toti - sunt multi care vor ca Nastase sa traiasca si sa-l vada in zeghe. O imagine cu Nastase imbracat in "dungi" face mult mai mult decat una cu Nastase pe catafalc.

Ma refeream la tagma ziaristilor.

In schimb, ca a fost inscenare sau nu numai aditza ne poate spune. Restul carcaletilor live cu teorii si breiching nius sunt doar efectul unui canicule care a diminuat grav, dar grav, cazurile de violuri repetate de babe si de barbati care s-au trezit cu cutitu' in chept tinut accidental de mana nevestii.

Chestia cu aditza subiect de cancan, click si otv ii face inzecit mai mult rau decat un an de puscarie wink.gif.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 22 Jun 2012, 10:42 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jun 2012, 10:45 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Jun 2012, 11:14 AM) *
.... ce il impiedica sa spuna ca "parerea mea este ca nu a fost o inscenare ci o tentativa reala de sinucidere"?

Ipocrizia

QUOTE(Erwin @ 22 Jun 2012, 11:31 AM) *
.... De la margine se vede o imensă ipocrizie din partea tuturor.

thumb_yello.gif

QUOTE(turbo trabant @ 22 Jun 2012, 11:35 AM) *
E ipocrizie, toti ar fi vrut sa manance niste coliva......

Io as fi vrut sa am incredere in justitie, sa stiu ca sentinta este corecta, sa vaz organul ca-si face treaba si pe Adrian Nastase la puscarie alaturi de alti 7 condamnati de drept comun. Ma gandesc ca daca tot or sa fie din ce in ce mai multi condamnati VIP, poate se mai imbunatatesc conditiile de detentie din Romania.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jun 2012, 12:12 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Mi-a atras atentia o declaratie a sefului DNA, Morar, intrebat fiind ce parere are despre tentativa de sinucidere a lui Adrian Nastase acesta a declarat:
"Nu am nici o părere despre această tentativă de suicid, cum aflăm noi. Ce pot eu să vă spun e că în cariera multor magistraţi s-au înregistrat asemenea evenimente în cazul unor persoane condamnate sau aflate într-o stare de cercetare". Sa fie vorba de procurorul Cristian Panait sau in general de condamnatii care au incercat sa se sinucida? Apropo, isi mai aduce cineva de procurorul Cristian Panait si de conextul in care acesta s-a sinucis?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jun 2012, 12:16 PM
Mesaj #35


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Fara nici o legatura cu barbatul Adrian Nastase?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 03:22 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman