HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Serviciile Secrete Din Romania
Dox
mesaj 31 Jan 2010, 01:36 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558



Cotidianul italian " La Repubblica " din vineri, 29.01.2010:

Sette dipartimenti di spionaggio, piů agenti dell'MI5 e dell'Fbi
Persino la Nato ora punta sull'ex nemico, con un centro di eccellenza
Romania, paese leader dello spionaggio
Neanche Ceausescu aveva tanti 007


Romania- tara cu cele mai multe servicii secrete .
Nici Ceausescu nu avea atatea

Un rezumat al editorialului din ziarul italian :

Romania este tara care detine suprematia serviciilor secrete din Europa, acestea dezvoltandu-se mai ceva ca temuta Securitate a dictatorului Ceausescu, iar numarul agentilor secreti este de sase ori mai mare decat al celor din FBI si de cinci ori superior colegior britanici din MI5.

Jurnalistii italieni au devenit interesati de un articol publicat in cotidianul romanesc Adevarul care evidentia faptul ca premierul Emil Boc a suplimentat in 2010 fondurile pentru serviciile secrete, in timp ce bugetul pentru administratiile publice si locale au fost reduse drastic. In unele departamente ale SRI sau SIE au fost acordati bani cu 40% mai multi decat in mod normal. De exemplu, SIE va putea sa cheltuiasca in 2010 pana la 52 de milioane de euro.

Faimoasa Securitate romana, unde dintre cele mai puternice si brutale politii secrete din lume, abolita in 1989, era compusa din 6 departamente, care avea 11.000 de agenti. Acum, in 2010, numai Serviciul Roman de Informatii are 12.000 de agenti. De asemenea in Romania, la Oradea, se formeaza un nucleu de spionaj si contraspionaj, numit de NATO un centru de excelenta, format de agenti romani, made in NATO. Vestea a fost bine primita de presa locala cu titluri ca: “Romanii, cei mai buni spioni ai NATO”.
Jurnalistii italieni mai observa ca aceasta inflorire de spioni romani ar putea redeschide ranile vechi. Si in plus nu prea pot fi numite democratice dupa ce sunt banuite de implicare in campaniile electorale si politice din Romania. ( Felix-Gabriel Lefter)

In afara de SRI si SIE mai sunt vreo 5 servicii secrete. Exceptand SIE sa zicem, de ce ne-or fi trebuind atat de multe servicii secrete in interior ?

Acest topic a fost editat de Dox: 31 Jan 2010, 01:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 31 Jan 2010, 01:50 PM
Mesaj #2


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Dox @ 31 Jan 2010, 12:36 PM) *
Cotidianul italian " La Repubblica " din vineri, 29.01.2010:

Neanche Ceausescu aveva tanti 007


Na ce ghinion pe capu' lui, nu l-a avut pe 007. Bond, James Bond. Sau era o tanti, Jane Blond? rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 31 Jan 2010, 01:53 PM
Mesaj #3


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Dox @ 31 Jan 2010, 12:36 PM) *
Cotidianul italian " La Repubblica " din vineri, 29.01.2010:
numarul agentilor secreti este de sase ori mai mare decat al celor din FBI si de cinci ori superior colegior britanici din MI5.

Vezi sa nu încurci ceva. FBI e politia federala. Un echivalent al Securitatii, MI5 sau Mossad e CIA, pe lânga care baietii din SRI sunt doar niste mucosi.

Acest topic a fost editat de Cla: 31 Jan 2010, 01:57 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Jan 2010, 01:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Dox
mesaj 31 Jan 2010, 02:04 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558



QUOTE(Cla @ 31 Jan 2010, 01:53 PM) *
Vezi sa nu încurci ceva. FBI e politia federala. Un echivalent al Securitatii, MI5 sau Mossad e CIA, pe lânga care baietii din SRI sunt doar niste mucosi.

Nu incurc nimic. Uite textul original :

IL QUADRUPLO delle strutture di spionaggio possedute dai maggiori paesi europei, 7 dipartimenti di intelligence e un servizio di informazione (SRI e SIE) con un rapporto di agenti per abitante sei volte maggiore dell'Fbi e cinque volte superiore alla britannica MI5. "Un caso unico e impressionante", riporta la stampa locale. La Romania č ormai il paese leader europeo dello spionaggio in Europa. Come neanche ai tempi della temibile Securitate del dittatore Ceausescu.

Deci autorul se refera la cei 12 mii agenti ai SRI pentru 22 milioane de romani. Pe cand un numar mai mic de agenti FBI acopera vreo 220 milioane americani iar MI5 vreo 55 milioane britanici .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 31 Jan 2010, 03:30 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai dar autorul greseste atunci, FBI nu e intelligence, e investigation...

Nu stiu exact daca numarul lor da calitatea... probabil nici nu avem cum sa stim.

Acest topic a fost editat de Blakut: 31 Jan 2010, 03:34 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 31 Jan 2010, 03:49 PM
Mesaj #6


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Dox, nu te tot încurca Cu FBI. E doar politia federala. E asa cum zice Blakut, e investigation, dar nu intelligence, aka spionaj.
Ia vezi câti agenti are CIA si ce buget. Italianul ala a încurcat un pic borcanele.
Si în afara de asta, a uitat sa zica ceva despre NSA...

Acest topic a fost editat de Cla: 31 Jan 2010, 04:01 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Jan 2010, 04:40 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



SRI se ocupa de spioni, aia care se ocupa cu spionajul sunt de la SIE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 31 Jan 2010, 04:59 PM
Mesaj #8


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cei mai mari spioni sunt cei de la NSA, care citesc toate mailurile din lume si intercepteaza telefonate, de când cu Patriot Act.
Câteodata ma întreb cât de naivi sunteti...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dox
mesaj 31 Jan 2010, 05:13 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558



QUOTE(Cla @ 31 Jan 2010, 03:49 PM) *
Dox, nu te tot încurca Cu FBI. E doar politia federala. E asa cum zice Blakut, e investigation,

Eu nu ma incurc de loc. FBI este politie federala dar care are in atributiile sale (pe teritoriul american ) chestiuni de securitate nationala cam aceleasi ca si atributiile SRI pe teritoriul romanesc adica :

1. Counterterrorism
• International Terrorism
• Domestic Terrorism
• Weapons of Mass Destruction

2. Counterintelligence
• Counterespionage
• Counterproliferation
• Economic Espionage


In plus FBI mai are atributii in alte 6 domenii majore . Iar SRI in alte 3 domenii dinstincte.

Ziaristul ala italian s-a incurcat putin in termeni. Cifra de 12.000 de ofiteri sau agenti se refera numai la angajatii SRI. Si cifra asta este comparata cu agentii/ofiterii FBI proportional cu numarul populatiei din tarile respective.
De altfel cifra de 12 mii angajati ai SRI a fost discutata in presa romana mai inainte de articolul din " La Repubblica" . S-a amintit de ziaristii romani ca SRI-ul are de doua-trei ori mai multi lucratori ca MI5-MI6 la un loc (4.200) din Marea Britanie, BfV (6.000) din Germania sau serviciile de securitate franceze (6.000).

Ideea de baza din articolul din ziarul italian ( preluat de mai toata presa romana ) este faptul ca Romania are excesiv de multe servicii secrete pe deoparte, iar pe de alta parte are foarte multi agenti/ofiteri SRI raportat la numarul populatiei in comparatie cu statele democratice din EU si US.

Acest topic a fost editat de Dox: 31 Jan 2010, 05:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 31 Jan 2010, 05:32 PM
Mesaj #10


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Se poate... as vrea sa stiu câti are Mossad pe m˛.
În afara de asta, doar o corectura mica. BND e serviciul german, Bundesnachrichtendienst. smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florinus
mesaj 31 Jan 2010, 10:19 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 23 August 06
Forumist Nr.: 8.594



Cele oficiale sunt:

SRI (Romanian Intelligence Service)
SIE (External Intelligence Service)
SPP (Protection and Security Service)
STS (Special Telecommunications Service)
DGIA (Directorate General of Defence Intelligence)
Direcţia de Informaţii Militare - DIM (Directorate of Military Intelligence)
Direcţia de Siguranţă Militară - DSM / J2 (Directorate of Military Security)
DGIPI (Directorate General of Information and Internal Protection - Ministry of the Interior)

Dar vecina noastra, Ukraina, are muuuult mai multe: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_intelligence_agencies
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Feb 2010, 01:15 AM
Mesaj #12


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Cla @ 31 Jan 2010, 02:53 PM) *
Vezi sa nu încurci ceva. FBI e politia federala. Un echivalent al Securitatii, MI5 sau Mossad e CIA, pe lânga care baietii din SRI sunt doar niste mucosi.


Nu zau, d-aia le-au dat peste botul lor capitalist 50 de ani!!! ohyeah.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 2 Feb 2010, 10:13 AM
Mesaj #13


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



SRIul este echivalentul FBIului, cu deosebirea ca FBIul nu joca doar roul unei agentii de contraspionaj intern, ci si acela al unei politii federale. Echivalentul CIA este SIE, ambele fiind servicii de spionaj extern.
Deci FBIul are atributii in plus si personal in minus, la o populatie de aproape 10 ori mai mare decat a Romaniei. Sa ne traiasca!


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ˇEn
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Feb 2010, 12:59 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Da NSA? Homeland Security? Astia unde-s?
De unde stiu aia cati angajati are NSA? Sau CIA? Ca e classified... biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Blakut: 3 Feb 2010, 01:01 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 3 Feb 2010, 10:00 AM
Mesaj #15


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Romania nu e SUA. Orice comparatie e neavenita. Nu suntem jandarmul nr. 1 al omenirii, nu avem interese strategice si dusmani in aproape orice coltisor al globului si nici nu avem vrea 260 mil. de locuitori. Comparam varza cu capra.


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ˇEn
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dox
mesaj 3 Feb 2010, 10:43 AM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558



QUOTE(kumarbi @ 3 Feb 2010, 10:00 AM) *
Romania nu e SUA. Orice comparatie e neavenita. Nu suntem jandarmul nr. 1 al omenirii, nu avem interese strategice si dusmani in aproape orice coltisor al globului si nici nu avem vrea 260 mil. de locuitori. Comparam varza cu capra.

Cam asa e.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Sep 2010, 12:37 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Aoileuu ! I-auzi Taunule tetio ce se scrie aici ( pe un site romanesc ) despre o coada a Mossadului ! cool.gif


Traian Basescu-cel mai bun agent al Moscovei

Acest topic a fost editat de March: 5 Sep 2010, 12:39 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Sep 2010, 02:37 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ceva din presa romaneasca. Care cunoaste mult mai bine situatia :

În România lui Ceaușescu telefonul fix și microfoanele instalate pe te miri unde erau baza. Acum, lucrurile sunt mult mai simple pentru ei. Pentru că acum colaboramcu toții.

În măsura în care conștientizăm că oricare dintre noi poate fi următorul, ne autocenzurăm. Renunțăm benevol la a mai fi oameni liberi. Ne modificăm gândirea, trăirile, sentimentele. Devenim suspicioși la orice și oricine.

Mi-e teamă că, atâta vreme cât Big Brother are ochii sașii, următorul pas este să învățăm să ne modificăm amintirile…


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Sep 2010, 03:58 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Si ce ai impresia ca in celelalte tari din UE nu exista aceasta autocenzura? Moncher acolo daca nu ai probe beton sustinute de o armata de avocati nu te apuci de articol sau daca il scri el va ramane la arhiva, asta deoarece acolo in lumea civilizata un proces castigat te poate ingropa ca jurnal sau jurnalist. Autocenzura este foarte buna si ar trebui sa functioneze si in presa din Romania din pacate la noi totul este sacrificat pe altarul profitului cu orice pret.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Oct 2010, 12:55 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nu vreau sa deschid un topic ( cu toate ca ar merita ) asa ca dau aceasta analiza foarte pertinenta aici . Sunt niste explicatii logice legate de vizita lui Geoana la Moscova :

Cum au incaput oamenii CIA din Romania pe mina Moscovei

Rusii joaca tare in continuare , si dupa cum am mai zis, nu trebuie ignorati sau intaratati cu aprecieri idioate gen ... Marea Neagra e un lac rusesc si alte gafe iritante asemanatoare .





--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Oct 2010, 02:11 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Dorin Tudoran ii da peste bot ambasadorului Ghitzastein pentru remarcile sale cu privire la servicile secrete de la noi .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Feb 2011, 02:19 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cred ca din titlul acestui topic trebuie sters "straina " . Ca avem destule si din presa autohtona. Iata un exemplu :

Nepotism pe "merite" in serviciile secrete ale lui Basea :

Dacă aţi crezut că nevestele ofiţerilor SRI sînt disperate de plictiseală şi că stau acasă şi tricotează ciorapi, v-aţi înşelat. Soţia generalului Florian Coldea, prim-adjunct al directorului SRI, este lt.-col. şi şefa Direcţiei testare psihologică, supranumită Divizia „Psi“. A fost şefa Serviciului de protocol al SRI, cu gradul de căpitan. Ai, n-ai probleme cu şefu’, e obligatoriu să fii evaluat de „Psi“.

Dacă ai probleme, se ­sub­­înţelege, cazi de cele mai multe ori testul. Soţia generalului Aurelian Ţolescu, directorul Institutului de Tehnologii Avansate al SRI, este alt caz de nepotism notoriu şi lucrează la Direcţia contraspionaj radioelectronic, condusă de col. Gheorghe Hotnog. Madam Ţolescu a fost locţiitor al generalului Zaharia, fost şef al interceptărilor telefonice. În fine, soţia generalului Sorin Cosma, şeful Brigăzii Antitero, lucrează la Serviciul tehnică echipamente, din cadrul Centrului de Management al Cunoaşterii, condus de col. Gabriel Stătescu.
( "Academia Catavencu" )

Acest topic a fost editat de March: 17 Feb 2011, 02:19 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Feb 2011, 02:53 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Legea 51/1991 privind siguranta nationala, in baza careia SRI a interceptat convorbirile lui Dinu Patriciu, incalca drepturile omului, iar serviciul trebuie sa-i plateasca despagubiri pentru ca “fapta a fost savarsita cu vinovatie”. Este decizia definitiva de vineri a Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Totusi, sa-ti fie rusine Dinu Patriciu ! Ca i-ai dat in judecata ! ohyeah.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Feb 2011, 02:56 PM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Tribunalul Bucuresti a stabilit ca interceptarea de catre SRI a convorbirilor telefonice ale lui Dinu Patriciu are "caracter ilicit, iar fapta a fost savarsita cu vinovatie", se arata in motivarea sentintei prin care Tribunalul Bucuresti a condamnat SRI sa-i plateasca despagubiri omului de afaceri. Magistratii au invocat, in motivarea sentintei, mai multe pe hotarari ale CEDO, conform carora Legea 51/1991 privind siguranta nationala, in baza careia SRI a interceptat convorbirile lui Dinu Patriciu, incalca drepturile omului.

Adica SRI a respectat legea, insa legea este proasta si incalca drepturile omului, si din cauza asta SRI trebuie sa plateasca? Cam ciudata motivarea tribunalului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Feb 2011, 02:58 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 18 Feb 2011, 04:56 PM) *
Tribunalul Bucuresti a stabilit ca interceptarea de catre SRI a convorbirilor telefonice ale lui Dinu Patriciu are "caracter ilicit, iar fapta a fost savarsita cu vinovatie", se arata in motivarea sentintei prin care Tribunalul Bucuresti a condamnat SRI sa-i plateasca despagubiri omului de afaceri. Magistratii au invocat, in motivarea sentintei, mai multe pe hotarari ale CEDO, conform carora Legea 51/1991 privind siguranta nationala, in baza careia SRI a interceptat convorbirile lui Dinu Patriciu, incalca drepturile omului.

Adica SRI a respectat legea, insa legea este proasta si incalca drepturile omului, si din cauza asta SRI trebuie sa plateasca? Cam ciudata motivarea tribunalului.

Nu te mai screme sa-i aperi.

caracter ilicit, iar fapta a fost savarsita cu vinovatie"


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Feb 2011, 03:20 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 18 Feb 2011, 02:56 PM) *
Cam ciudata motivarea tribunalului.

Ce e ciudat? cand e vorba de conu Paturiciu sau alti impricinati ca el, e de vina legea nu ei. Toti smecherii astia ar trebui sa-i multumeasca lui Iorgovan, ca doar el impreuna cu tovarasul Iliescu le-a facut viata usoara si plina de satisfactii dupa "revolutia" esuata a romanilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Feb 2011, 03:26 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 18 Feb 2011, 05:20 PM) *
Ce e ciudat? cand e vorba de conu Paturiciu sau alti impricinati ca el, e de vina legea nu ei. Toti smecherii astia ar trebui sa-i multumeasca lui Iorgovan, ca doar el impreuna cu tovarasul Iliescu le-a facut viata usoara si plina de satisfactii dupa "revolutia" esuata a romanilor.

Ia intreaba-ti "JUpanul" de ce n-a dat ordin pedelistilor sa schimbe legea asta in parlament ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Feb 2011, 03:27 PM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pentru ca nu da ordine, normal. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Feb 2011, 03:17 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042




Patriciu a facut praf SRI la Inalta Curte, in dosarul interceptarilor ilegale

Omul de afaceri Dinu Patriciu a castigat definitiv procesul pe care l-a intentat in urma cu cinci ani Serviciului Roman de Informatii (SRI). Motivul: SRI a interceptat ilegal convorbirile telefonice ale omului de afaceri, in perioada 2003 – 2004, fara a avea un mandat emis de un judecator.




Legea nr.51/1991 privind siguranta nationala a Romaniei, art.20: Desfasurarea, fara mandat, a activitatilor supuse autorizarii in conditiile art. 13, cu exceptia celor intreprinse in situatiile aratate in art. 15, sau depasirea mandatului acordat se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani, daca fapta nu constituie o infractiune mai grava.

Oare vom asista la condamnarea ofiterilor SRI responsabili cu aceste interceptari ilegale? Nu cred. Basea va avea grija sa nu se intample asa ceva !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 19 Feb 2011, 08:12 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(March @ 18 Feb 2011, 02:58 PM) *
Nu te mai screme sa-i aperi.

caracter ilicit, iar fapta a fost savarsita cu vinovatie"

Tetio,portocalii traiesc in alta lume!In cazul Patriciu nu legea e de vina ci SRI-ul lui Basescu! Pentru ca a dat pe televiziuni filmul in care batausul de puradei,Basea,il loveste pe copil,la ordinul matrozului,sereistii l-au filat pe acestaILEGAL,INAINTE DE A INCEPE URMARIREA PENALA IMPOTRIVA SA ,ASA CUM PREVEDE LEGEA.
De asta fapta lor este ilicita si e savarsita cu vinovatie.
Sigur ca guzganii portocalii vor spune ca il sustin pe Patriciu,dar pentru tine,iti spun ca nu sunt vreun fan al acestuia.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Feb 2011, 06:59 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Patriciu da in judecata firmele de telefonie mobila care au fost de acord cu cererea SRI de-ai asculta telefoanele. Ilegal adica ! devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 May 2011, 04:05 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



SRI, in campania “Scoala trebuie sa scoata tampiti”. Studentii, filati de SRI pentru ca isi descarca bibliografie de pe net

(...)
Deci SRI a repurtat un nou succes in lupta impotriva terorismului. A terorismului intelectual, ca asta il enerveaza cel mai tare pe sefu’ Traian. Si acuma, a zis domnu’ Traian ca scoala scoate tampiti? A zis! Pai cine se cred studentii aia de s-au apucat ei sa incalce principiile reformei educatiei basesciene? Adica vor sa invete? Pai degeaba costa atlasul ala pe care l-au copiat de pe net 100 de euro in librarie? Costa atata ca sa nu si-l permita. Ca daca si-l permit, dupa aia ajung doctori buni si cer salarii mari. Tot de la Basescu.


Alo studentii ? Aveti cuvantul !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 3 Jul 2011, 11:47 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



SRI recruteaza “acoperiti”. cool.gif

Daca tot i s-a majorat bugetul, SRI face recrutari (se apropie trei runde de alegeri si probabil se tripleaza volumul de filaj, pardon, de lucru). Dupa cum puteti vedea mai jos, baietii cauta oameni care sa culeaga informatii, specialisti in IT (priceputi la spart parole de yahoo) si “persoane cu capacitate de analiza-sinteza”, care sa anticipeze anumite fenomene, adica daca se rupe sau nu USL, si cand se rupe daca se rupe smile.gif

Doritorii sunt momiti cu “pachet salarial motivant”, “asistenta medicala” si vacante “avantajoase”. Probabil un discount aranjat la calatoriile vandute de colegii de la BOR prin agentia lor de turism, basilica Travel smile.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 3 Jul 2011, 01:05 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(March @ 3 Jul 2011, 12:47 PM) *
SRI recruteaza “acoperiti”. cool.gif

Daca tot i s-a majorat bugetul, SRI face recrutari (se apropie trei runde de alegeri si probabil se tripleaza volumul de filaj, pardon, de lucru). Dupa cum puteti vedea mai jos, baietii cauta oameni care sa culeaga informatii, specialisti in IT (priceputi la spart parole de yahoo) si “persoane cu capacitate de analiza-sinteza”, care sa anticipeze anumite fenomene, adica daca se rupe sau nu USL, si cand se rupe daca se rupe smile.gif

Doritorii sunt momiti cu “pachet salarial motivant”, “asistenta medicala” si vacante “avantajoase”. Probabil un discount aranjat la calatoriile vandute de colegii de la BOR prin agentia lor de turism, basilica Travel smile.gif

Securistii de ieri,sereistii de azi,urechile si timpanul conducatorilor mult iubiti!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Sep 2011, 12:45 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pregatiri pentru marea hotie nationala ? Din 2012 ? si 2014 ?

România, republica interceptărilor
Doi și un sfert cumpără în draci aparatură de ascultare


P.S. Domn' Administrator, sterge te rog din titlul topicului " Presa straina". DOX nu i-a dat un titlul potrivit si vad ca nu mai apare pe aici.

Acest topic a fost editat de March: 20 Sep 2011, 12:47 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 09:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman