HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

10 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Noua Guvernare, coalitii, aliante si dusmanii...
Blakut
mesaj 6 Dec 2009, 10:44 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ce credeti ca o sa se intample? Aveti incredere in Johannis? O sa mearga guvernarea?

Eu cred ca cel mai castigat din toata chestia asta a iesit PSD-ul. Nu stiu de ce, dar Johannis imi este clar ca ori va fi omul lor ori nu va mai fi deloc. PNL-ul avea imaginea lui Antonescu pe post de carte de vizita. Chestia e ca inca din ianuarie incolo, televiziunile care pana acum asa de bine il injurau pe Basescu o sa puna tunurile pe liberali, ca doar tin de PSD, pana cand nu o sa mai ramana nimic din PNL-isti la guvernare peste un an.

Eu cred ca o sa se pupe si o sa se inteleaga liberalii si pesedeii cateva luni, apoi se cearta, guvernul intra in criza, se organizeaza anticipate pe care le castiga PSD si pe locul doi PDL. Trist nu?

In fine, macar de n-ar ramane Androneasca la invatamant... macar atat!

Eu inca nu inteleg ce ii iese PNL-ului din asta? Mi se pare ca au ajuns intr-o pozitie defavorizata... unde or sa intre PC-ul si PNG-ul? Ca al doilea om pe care la pupat Geoana, dupa Antonescu, chiar pe podium, a fost Becali... foarte curios.

Acest topic a fost editat de Blakut: 6 Dec 2009, 10:46 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 6 Dec 2009, 10:46 PM
Mesaj #2


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(Blakut @ 6 Dec 2009, 10:44 PM) *
Adica eu cred ca o sa se pupe si o sa se inteleaga liberalii si pesedeii cateva luni, apoi se cearta, guvernul intra in criza, se organizeaza anticipate pe care le castiga PSD si pe locul doi PDL. Trist nu?


Exact asta a facut Basescu. Sa nu uitam... Ar fi un deja-vu, nimic original.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 6 Dec 2009, 10:58 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Stai aşa, īncă nu s-a terminat numărătoarea oficială. Mai e timp de un şmen, ceva, barem pīnă mīine la ora 8 la primele rezultate oficiale B.E.C. ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Dec 2009, 10:58 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
fiatlux
mesaj 6 Dec 2009, 11:33 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



pana una /alta important este ca vom avea un guvern si ca se va evita prelungirea provizoratului actual


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Dec 2009, 12:16 AM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



liberalii, dacă joacă bine, ies cāştigători abia la următoarele alegeri, asta pur teoretic. Practic, nu au şanse, din cauza componenţei electoratului orientat preponderent spre stānga-centru.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 7 Dec 2009, 09:42 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Intrebarea grea e:

Trece Johannis de partea lui Basescu? Pentru binele tarii, desigur... laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2009, 09:45 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



tinand cont de noile rezultate si de promisiunea, dorinta, lui Basescu in legatura cu dreapta, este posibil ca in cazul in care liberali scapa de Patriciu si de alte codite sa fie salvati de Basescu, care are nevoie de o majoritate pentru a nu provoca alegeri anticipate. am putea asista in urma rezultatelor finale la situatii cu totul impredictibile. PSD-isti si PNL-isti sigur vor dori niste schimbari la nivelul conducerii, reactivarea grupului de la Cluj ar putea aduce schimbari in PSD. In PNL exista un nucleu care a tinut legatura cu Stoica si Stolojan si acest grup ar putea initia schimbari. Aceste alegeri au aratat care este orientarea actuala a electoratului roman si desi liberalii au votat "obligati" cu stanga, aducandu-i lui Geoana procentajul respectiv, dreapta este majoritara, mai raman partidele de familie (PC; PRM; PNG; PIN; etc) care sunt neimportante, din acest peisaj lipseste cu desavarsire centru, care ar putea fi format de PNT-CD. In cazul in care PNL-ul si PSD-ul s-ar sparge, am asista la aparitia unor noi partide de familie ce vor apartine lui Vantu si Patriciu. Eu cred ca avem nevoie de o guvernare de dreapta, pusa repede la treaba, ori cu Negoita ori cu Boc, ceea ce conteaza este ca promisiunile de modernizare ale tarii sa fie aplicate cat mai repede. Dar sa vedem care va fi rezultatul final anuntat de BEC si reactia partidelor si mogulilor, Vantu a zis ca va da o declaratie pe 7 decembrie. S-avem putintica rabdare, moncher.

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Dec 2009, 09:51 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2009, 10:29 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



1. pnl raus de pe scena politica. a fost un vot clar anti pnl si votantii lui crin i-au flegmat pentru coalitia contra naturii
2. psd- faza intai : noaptea cutitelor lungi. faza doua: jeoana va fi sprijint de base sa curete psd-ul. sa vedem daca reuseste.

primul guvern (inca cateva saptamani bune): boc. apoi probabil guvern minoritar cu johannis in frunte.


sau alegeri anticipate smile.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2009, 10:34 AM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Blakut @ 7 Dec 2009, 09:42 AM) *
Intrebarea grea e:

Trece Johannis de partea lui Basescu? Pentru binele tarii, desigur...

El zice ca nu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2009, 10:35 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



da, abis el zice ca nu va vrea prim ministru. ba mai mult

Īntrebat dacă este posibil un Guvern PDL-PSD, Johannis a răspuns: "Cu mine prim-ministru, nu. Este posibil să se reorienteze partide sau părţi din partide, pānă la urmă trebuie să avem un Guvern", a declarat acesta.

konetz filma.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2009, 10:38 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Johannis a declarat deja ca nu va fi prim ministru sub Basescu! eu merg pe divizarea partidelor, chiar pe migrarea unor senatori si deputati PNL-isti catre PDL. Nu cred Geoana va fi sprijinit, daca va fi, este prea moale, mai degraba Rus si Dancu. Eu nu cred ca Basescu mai vrea alegeri anticipate, trebuie sa vada ce se va intampla in partide apoi va decide, desi cu parlamentul asta si in situatia actuala nu prea are de ales, daca vrea sa faca ce si-a propus.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 7 Dec 2009, 10:43 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



1 Geoana raus de pe scena politica. Basescu n-ar nevoie de un pesede mai curat deoarece nu-si poate justifica aberatiile daca nu arata multimii o sperietoare
2 Se vor intensifica eforturile de atragere a fomistilor din peneleu catre pedeleu in schimbul promisiunii unor avantaje, urmand ca ramasitelor peneleului sa li se rezerve un rol semidecorativ de magnet pentru cei nemultumiti de pedeleu sau pesedeu. Pentru marinar posibilitatea ca un alt partid sa ia locul peneleului pe scena politica e mult mai neconvenabila decat existenta unui peneleu impotent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2009, 10:47 AM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Achernar @ 7 Dec 2009, 10:43 AM) *
Geoana raus de pe scena politica. Basescu n-ar nevoie de un pesede mai curat

Indiferent ce vrea Basescu sau nu, gradul de curatenie din PSD depinde in primul rand de pesedisti, nu de altcineva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2009, 10:51 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



abis psd-ul se curata numai cu suturi din exterior, la fel ca si comunismul, este incapabil de reforma din interior.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Dec 2009, 10:58 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Variante:
1. Guvern Negoita cu voturile PDL+dizidenti din PSD si PNL + UDMR probabil
2. Alegeri anticipate
3. Guvern cu alt PM cu voturile PDL+dizidenti din PSD si PNL + UDMR probabil

Cred ca alte variante nu exista.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2009, 11:14 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 7 Dec 2009, 10:51 AM) *
abis psd-ul se curata numai cu suturi din exterior.......

eu nu cred, in PSD in ultima vreme cativa s-au dat la fund, tacand malc, asteptand sa vada ce se intampla cu "tonusul" adus partidului de catre echipa lui Geoana. PSD-ul este in stare sa se curete din interior, are si oamenii care sa o faca mai lipse motivul, pe care acum il au.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2009, 11:17 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



psd-ul, spre deosebire de imaginea tv , nu este altceva decat o suma de gasti mafioate concurentiale. ca orice cosa nostra, nu se poate curata decat daca al capone nu este "bagat la bulau".

si garantat al capone nu e prostanacul aka presedinte pentru o noapte. garanta vanghelie bineinteles smile.gif



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2009, 11:22 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



nu sunt de acord, sunt si in PSD politicieni care nu au profilul zugravit de tine. Vanghelie e mic este doar un executant, tinut acolo din cauza discriminatilor.

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Dec 2009, 12:01 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2009, 11:25 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



orice cosa nostra are nevoie de tehnocrati dar care NU vor ajunge niciodata in frunte.

si de asemenea, diaspora a devenit o forta pe scena politica romaneasca. si cum diaspora intotdeauna voteaza progresist , 'e de bine'.

as vrea sa ma uit diseara la antene smile.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2009, 03:59 PM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In PNL incep sa se miste apele:

Calin Popescu Tariceanu: PNL nu este catelusul PSD

"PNL-ul trebui sa plece de la o analiza a situatiei si anume luni in sir de criza politica si economica foarte grava la care trebuie gasita o solutie, iar aceasta solutie nu trebuie sa se bazeze exclusiv pe ura impotriva lui Basescu. Eu cred ca trebuie gasita o solutie rationala care sa fie in interesul general, in interesul tarii, si sigur aceasta solutie nu poate sa fie decat o solutie politica la care PNL trebuie sa-si aduca contributia ca unul din cele trei mari partide politice din Romania" - practic, se autoinvita la guvernare

Relu Fenechiu:

"Eu nu exclud o alianta cu PDL. Preferinta mea este catre opozitie. Intre o alianta cu PDL si opozitie, prefer ramanerea in opozitie.
Dar se poate ca PDL sa vina cu o propunere foarte interesanta. Daca ne ofera premierul, deja incepe sa aiba sens orice discutie. Daca PDL e de acord cu stabilirea unor politici ale PNL, pe care le-am convenit si cu PSD, iar incepe sa aiba sens orice discutie."
- deci, sau premierul, sau unele politici ale PNL sa fie luate in calcul in programul de guvernare

Gheorghe Marcu, liderul penelist din Botosani:

"Mandatul filialei este clar sa ajungem la guvernare. Interesul primarilor, viceprimarilor si presedintilor de organizatii este 100% de a intra la guvernare.
Iau aceste rezultate ca atare. Nu vreau sa le comentez. Unul castiga, altul pierde. Asta-i viata
Social-democratii trebuie sa respecte opinia cetatenilor si apoi sa analizeze la rece motivele esecului''



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2009, 04:02 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



si nici cu ungurii nu este mai ghine...

Preşedintele Partidului Civic Maghiar (PCM), Szasz Jeno, a declarat, luni, că "majoritatea electoratului maghiar s-a īntors cu spatele la UDMR şi a votat īmpotriva stāngii", afirmānd, totodată, că, īn locul Uniunii, comunitatea maghiară are nevoie de un nou pol politic, format īn jurul PCM.


nem tudom iudemere....


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2009, 04:12 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



erau de asteptat aceste reactii, in toate partidele exista nemultumiti, important este sa vedem daca acesti nemultumiti au probleme ce tin de doctrina sau de ciolan.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2009, 04:26 PM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce-i aia doctrina, la partidele romanesti?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2009, 05:17 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu cred ca mai exista romani care tin cont de doctrina. Mai nou PNL-isti par a fi regasit cararea catre dreapta si nu exclud o participare la guvernare, din fericire pentru noi alegatorii PNL-ul trebuie sa se clateasca si sa se primeneasca inainte de a avea aceasta pretentie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2009, 05:32 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



http://www.hotnews.ro/stiri-politic-668997...rcea-geoana.htm

"La ora 19, stiam ca am castigat alegerile, stiam si de interventiile lui Hrebenciuc la doua case de sondaje sa fie crescut procentajul lui Geoana cu inca jumatate de procent. Hrebeneciuc are un mare merit ca l-a pus intr-o situatie penibila pe Mircea", a continuat Basescu.


laugh.gif laugh.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2009, 05:39 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"De ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu"


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2009, 05:53 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



marian oprisan:

Liderul PSD Marian Oprisan a facut luni apel la colegii sai de partid sa-si asume cu demnitate infrangerea lui Mircea Geoana: "Traim intr-o tara democratica si trebuie sa respectam principiul democratic nu doar atunci cand castigam, ci si cand pierdem. Trebuie sa dam dovada de demnitate si cand pierdem, si cand castigam", a spus presedintele Consiliului Judetean Vrancea.

se asterne o noapte de cutite lungi in psd. intai hrebe apoi ilici, jeoana are bafta daca scapa doar violat.

si cand te gandesti cum au iesit ca prostii de la guvernare smile.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 7 Dec 2009, 06:18 PM
Mesaj #28


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



In locul PNListilor n-a intra la guvernare decat cu Johannis premier, ca sa demonstreze ca atunci cand isi propun ceva sunt consecventi. Ar fi o miscare buna si in perspectiva unor eventuale anticipate.
Ramane insa de vazut cata pofta are Johannis sa fie premierul lui Basescu (si probabil ca nu prea are, nu prea il vad pe neamt in postura de executant docil) si cata pohta au si liberalii de a intra la guvernare cu Basescu (daca instinctul de conservare va bate lacomia sau invers).


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2009, 06:23 PM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Primarul Sibiului, Klaus Johannis, a declarat luni, ca parcursul lui de posibil premier s-a incheiat: "nu pot sa adaug ceva, astazi dupa numaratoarea reala avem alt fel de rezultat... acest parcurs s-a terminat aici, a fost o experienta inedita... A fost o onoare sa fiu cooptat in echipa cu presedintii Geoana si Antonescu. Sper ca Sibiul a avut ceva de castigat", a spus Johannis intr-o conferinta de presa.

"Au fost multe semnale ca multi au votat Traian Basescu ca sa nu plec eu din Sibiu", spus primarul Sibiului.

Johannis declarase anterior ca daca rezultatele raman asa cum au fost prezentate de BEC, este exclusa posibilitatea ca el sa mai devina premier. Acesta a precizat ca nu va accepta o eventuala propunere de a prelua Guvernul din partea lui Traian Basescu, dar nici un post de ministru. Johannis a declarat luni ca a renuntat sa mai mearga la Bucuresti, pentru intalnirea cu liderii PSD si PNL, Mircea Geoana si Crin Antonescu.

El a spus ca nu se asteapta la schimbari spectaculoase ale rezultatelor comunicate deja de Biroul Electoral Central.

Johannis este de parere ca in toate partidele vor urma discutii, iar intre formatiuni, cel mai probabil, se vor derula negocieri in zilele ce vin.

Primarul Sibiului a reiterat ca nu este interesat sa ajunga premier daca Traian Basescu este noul castigator.


Deci varianta asta cade.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 7 Dec 2009, 06:43 PM
Mesaj #30


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Off, un politician decent gasisem si noi in tara asta si l-a speriat Basescu. rofl.gif

Sa gaseasca ceva.Sa il forteze pe Basescu la un compromis din care sa inteleaga exact postura in care se afla, dar fara a parea cadea in ridicol (gen Tariceanu premier, ca acum un an de zile).


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 7 Dec 2009, 07:32 PM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Neamtu' e destept. Stie ca are dosare la DNA si mai stie ca pe Basescu daca-i ceri sa intervina la asa ceva , te debarca urgent, nu inainte de a se fi servit de reputatia lui de moment. Aicea recunosc , genul asta de miscare e o marsavie de care-l cred in stare pe Base , dar cine zice ca politica e vreo fata mare???
A la guerre, comme a la guerre!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Dec 2009, 07:37 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



neamtul va reveni in 2012 acum a fost doar un teasing.

privirea lui jeoana in aceste momente "ghrele penthru thara": de nepretuit. pentru toate celelalte exista visa.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2009, 07:39 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(kumarbi @ 7 Dec 2009, 06:43 PM) *
Off, un politician decent gasisem si noi in tara asta si l-a speriat Basescu.


Nu l-a speriat Basescu, s-a speriat singur cand a vazut ca "majoritatea adhoc" a pierdut alegerile. Vezi parerea lui Michelle apropo de asta. Pana una alta am intrat in contestatii, adica in morisca sistemului, sa vedem ce se va intampla.

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Dec 2009, 07:41 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 7 Dec 2009, 07:40 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



...Si proprietatile din statul NY


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 7 Dec 2009, 07:40 PM
Mesaj #35


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



aia chiar era o gluma.


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 04:06 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman