HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Emigrantii Romani Din Italia, cit de nasol poate sa iasa daca politicienii nu se lasa
mutulica
mesaj 15 Oct 2007, 07:48 AM
Mesaj #1


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ma uit cu interes la o chestie absurda. nu vorbesc de faptul ca Italia a acceptat mai mutl sau mia putin tacit imigratia romaneasca, ci de faptul ca acum pun in carca mioriticilor toate belele din peninsula.

citeam zilele tecute intr-un articol ca pentru italieni nu exista diferenta intre rromi si romani, si de aceea pun in carca romanilor toate nazbatiile tiganilor, de orice cetatenie ar fi ei...

oare nu e o tampenie, faptul ca academia romana accepta termenul de rom in timp ce toti ceilalti ii denumesc tigani? e ca si cum i-am recunoaste de neamuri


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 15 Oct 2007, 10:33 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



QUOTE(mutulica @ 15 Oct 2007, 09:48 AM) *
citeam zilele tecute intr-un articol ca pentru italieni nu exista diferenta intre rromi si romani, si de aceea pun in carca romanilor toate nazbatiile tiganilor, de orice cetatenie ar fi ei..



si in Franta se face aceeasi confuzie si nu e deloc placut sa vezi cum le dispare zambetul cand le spui ca esti roman.


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Oct 2007, 01:39 PM
Mesaj #3


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



No pai vedeti ce popoare culte sunt...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Oct 2007, 01:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mutulica
mesaj 15 Oct 2007, 02:06 PM
Mesaj #4


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



@Cla - nu vad de ce si-ar bate capul sa faca diferenta, atita timp cat noi acceptam denumiri de tip rromi, rromales, etc... in timp ce toti ceilalti ii numesc tigani, tzigoini, gitanes, gipsy...
si daca tot te-ai bagat in seama, ai putea verifica de cite ori nu au facut si nemtii aceeasi confuzie, de multe ori mai mult decit voit


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Oct 2007, 02:25 PM
Mesaj #5


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nici la noi nu se zice Zigeuner, ci (oficial, politically correct wink.gif ) Roma sau Sinti.
Si n-am avut niciodata o problema cu oamenii cand am spus ca-s din România, nimanui nu i-a pierit zâmbetul...
Ca dupa revolutie au venit uscaturile românesti si au spart bancomate, asta e "Schnee von gestern", e rasuflata wink.gif
Si aia n-au fost tigani...
Acum, românii de-aici îsi vad de treaba, si cei care vin din RO ori vin in concediu, ori sa-si cumpere masini si altele, si tiganii fac muzica prin zonele pietonilor, am vazut 2 care carau un tambal si un keyboard cu ei si s-au pus pe facut muzichie biggrin.gif
Ce misto a fost sa vad un tambal "pi şientru" rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Oct 2007, 05:07 PM
Mesaj #6


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



si ce anume e acel Sinti? ca Roma e un oras in Italia.. capitala parca


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Oct 2007, 07:47 PM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Sinti, astia-s tiganii de la noi, sa nu cumva sa te puna dracu sa le zici romi, ca ai incurcat-o biggrin.gif
Eu cunosc o familie de Sinti. Ei insisi isi spun tigani sau sinti, egal. Si nu inteleg denumirea de tigan ca o jignire, daca o spune altcineva vis-a-vis de ei.
Numai cu romii nu vor sa fie confundati. De fapt, sunt 3 soiuri de tigani aici: Sinti, Roma (romi) si Jenische, astia-s mai putini. Si denumirea de tigan e o notiune colectiva, si ei o inteleg asa.
Numai ca nici nu-ti dai seama ca-s tigani daca nu-i cunosti, atât de asimilati sunt.
Altceva e daca au o intalnire si trag un chef de-al lor, atunci e clar ca se îmbraca altcumva, se împodobesc, au muzica lor... sunt între ei wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Oct 2007, 08:54 PM
Mesaj #8


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ei, se vede ca sunt civilizati, nu ca romanii aia care furau din germania ta


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Oct 2007, 09:50 PM
Mesaj #9


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



"germania ta" Multumesc de aluzii, mutulica. E si Germania voastra, din 1 Ianuarie 2007.
Daca-ti sta în gât, e doar problema ta.
Nu stiu de ce, nici nu ma intereseaza. Se pare ca e un fel de invidie tipic româneasca.


Acest topic a fost editat de Cla: 15 Oct 2007, 11:11 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Oct 2007, 11:22 PM
Mesaj #10


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(mutulica @ 15 Oct 2007, 02:06 PM) *
@Cla - nu vad de ce si-ar bate capul sa faca diferenta, atita timp cat noi acceptam denumiri de tip rromi, rromales, etc...

... si daca tot te bagi in vorba (cum mi-ai zis mie), limba lor se numeste romanes, romani, nu rromales...
Stii, daca deschid un topic, m-as documenta inainte, ca sa stiu despre ce vorbesc.

edit: dar sa lasam asta, cred ca era vorba despre Italia.
Parerea mea: Italienii au cumparat Banatul, ca sa il lase in paragina, din motive speculative = bani pt. terenuri. Cica "NU NE VINDEM TARA !!" rofl.gif
Tiganii românesti sunt razbunarea, e legitim. D-zeu nu doarme...
As vrea sa-i vad la strandul Rimini... "Gogosi calde, avem gogosi caldeeee..." rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 16 Oct 2007, 12:01 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 Oct 2007, 04:55 AM
Mesaj #11


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Cla - tu esti cel care a deturnat topicul spre Germania. Si tot tu esti cel care a comentat "dupa revolutie au venit uscaturile românesti"... Inteleg deci ca te consideri un neamt superior cu origini prin Banat si cu foarte mari afinitati spre etnia inlocuitoare.
E curios cat de multe sti, in conditiile in care ei au singura limba nescrisa. iar daca te uiti pe www.rroma.eu vei descoperi ca nici macar ei nu stiu atit de multe despre propria ograda, poate ii ajuti.


Revenind insa la comunitatea romaneasca din Italia, dupa ce am trecut prin aceasta tara ... ca ai nostri chiar nu merita tratamentul de astazi al italienilor. Iar italienilor, poate ar fi bine sa le aminteasca cineva de exodul spre state si de cel spre Germania...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Oct 2007, 05:31 AM
Mesaj #12


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(mutulica @ 16 Oct 2007, 04:55 AM) *
Cla - tu esti cel care a deturnat topicul spre Germania. Si tot tu esti cel care a comentat "dupa revolutie au venit uscaturile românesti"... Inteleg deci ca te consideri un neamt superior cu origini prin Banat si cu foarte mari afinitati spre etnia inlocuitoare.
E curios cat de multe sti, in conditiile in care ei au singura limba nescrisa. iar daca te uiti pe www.rroma.eu vei descoperi ca nici macar ei nu stiu atit de multe despre propria ograda, poate ii ajuti.

mutulica, cred ca incurci borcanele.
1. eu nu am inceput thread-ul cu Germania, dupa cate imi aduc aminte, a fost Aschiuta
2. am incercat sa spun ceva, ca m-ai intrebat despre Germania, nu e vina mea, ci a ta.
3. Uscaturile dupa revolutie au fost fact.
4. Eu nu sunt un neamt superior, ci o corcitura banateana. Juma-juma.
5. da, m-a interesat cu cine stau de vorba, si istoria lor. Daca tu vezi doar handicapati la intersectie, e treaba ta.
Si te-as ruga frumos, cu toate ca nu stii germana, macar sa inveti un termen de "Zigeuner", nu se spune "tzigoini", un pic de respect se cuvine... de limba germana vorbesc.
Mai fa exercitii si dup-aia îi ajutam, mai mult tu, sa înveti, eu îi cunosc


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 Oct 2007, 05:44 PM
Mesaj #13


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



1 aici e vorba de situatia din italia, care a devenit exploziva mai ales in urma unor conflicte dintre localnici si tigani

2 cum spui tu.

3 uscaturile de dupa revolutie nu au fost doar ale noastre; e un alt fapt ; imi amintesc ca in aceeasi perioada polonezii reuseau mai multe gainarii decit romanii, in acelasi timp faptul ca o mare parte din cei emigrati din Romania spre Germania erau juma-juma, si imi mai amintesc de faptul ca cele mai des intalnite poze prin revistele nemtesti erau cu tigani care afisau un carton pe care scria in genere "ajutati-ma, vin din Romania unde sunt persecutat etnic"

4 e bine ca am lamurit-o.

5 foarte bine ca te-a interesat istoria lor. ai descoperit astfel ca sunt un neam hindus, adus pe aceste meleaguri, mai ales sub forma de sclavi de navalirile tatare, sau vanduti mai apoi (tot ca sclavi) de catre nobilimea rusa. daca verifici mai atent, vei descoperi ca uin mare procent din ei nu sunt inregistrati oficial, ca eludeaza taxele, si ca cei intrati in civilizatie sunt destul de putini (nereprezentativi ca si numar). poti descoperi de asemenea ca si aschiile civilizate nu sar departe de trunchi (vezi cazul fostului parlamentar Raj Tunaru).

cu regret ca nu stiam cum se scrie Zigeuner in limba germana, pot la fel de bine sa spun ca nici nu o sa imi bat capul sa respect prea mult acea limba.
daca ma uit la cat sunt de disperati sa investeasca in Romania, as spune ca ma astept sa invete ei limba Romana (nemtii)

revenind la topic, raman la ideea ca cea mai mare parte din aprox 1 milion de romani din Italia isi vad de treaba si sunt ok din punct de vedere al statutului acolo. imaginea proasta o fac acele uscaturi (deja mentionate pe alte meleaguri) dar si procentul destul de mare de tigani care sunt confundati cu romanii, tigani care nu vin doar din Romania, ci si din fosta Yugoslavie, Ungaria, Albania, etc


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Oct 2007, 07:35 PM
Mesaj #14


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Total de acord cu tine, mutulica.
Când am spus "uscaturile românesti" nu ma refeream la români pur si simplu, ci la "sa-i ia dracu de tâmpiti" care fac ca sa fie românii rau-vazuti.
Habar n-ai de câte ori am stat în metrou cu pumnul înclestat, auzind ce vb. români... la coborâre le-am zis un "La revedere", sa le fi vazut mutrele...
Si nu-i bai ca nu stii nemteste, sau cum se scrie ceva, so what.
Ce se întâmpla în Italia, ma înspaimânta si pe mine.
Dar stii... cum e cu presa asta... cauta si ei nod in papura, si au gasit românii... hai da-i dracu, se enerveaza de niste excroci, dar au cumparat tot Banatul... pe care-l lasa in paragina, selfmade excroci.
Nici nu-i de mirare, doar au Mafia, N'dranghetta acasa... ce te astepti de la astia...

Îti spun ceva: am fost in Jugoslavia candva, in concediu, am cunoscut o familie, el era italian. Au zis ca daca pot sa treaca pe la noi, in drum spre casa. Clar, de ce nu. Au venit si ne-au aratat pozele din Bari... de masina au legat un dulau sa nu li se fure... rofl.gif
Si astia ar zice ca românii-s hoti-... hai sa fim seriosi wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 16 Oct 2007, 07:39 PM
Mesaj #15


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Acum e o emisiune la TVR pe tema asta.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Oct 2007, 07:54 PM
Mesaj #16


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Fain daca o vedeti voi smile.gif eu nu am posibilitatea sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Nov 2007, 10:16 AM
Mesaj #17


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



uite o parere cu care sunt de acord


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Nov 2007, 10:41 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(mutulica @ 6 Nov 2007, 10:16 AM) *
uite o parere cu care sunt de acord

Buna. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Nov 2007, 07:24 AM
Mesaj #19


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



incep sa se agite spiritele...
acum presa care ne facea praf incepe sa publice si cazurile romanilor impuscati sau batuti de italieni
nu e prea clar daca o face in ideea de a stimula pe italieni sa continue, sau pentru a mai tempera pe suparatii locali

franta si spania se pregatesc intre timp de un potential val de emigranti care ar fi curiosi sa schimbe tara


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 29 Aug 2008, 08:41 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



<H1 class=entry-title></H1>Presa din intreaga lume este socata, dupa ce ieri, au aparut imagini cutremuratoare cu italieni care fac plaja si mananca indiferenti, in apropierea corpurilor neinsufletite a doua fetite rome care s-au inecat. Potrivit presei internationale, cele doua fetite de etnie roma s-au inecat pe plaja Torregaveta, la vest de Napoli.
Copilele au vrut sa faca o baie in mare, dar nu au mai ajuns la mal si nici salvamarii nu au reusit sa le salveze vietile. Cele doua fetite de 11 (Viola Ibramovitc), respectiv 12 ani (Cristina Ibramovitc) vindeau impreuna cu alte doua prietene mai mari, bratari turistilor, pe plaja Torregaveta, dupa cum arata publicatia italiana La Repubblica.



Oameni de pe plaja par sa nu fie deloc deranjati din cauza tragediei, comenteaza publicatia italiana. Fotografiile arata cum mai multi italieni fac plaja nestingheriti, la cativa metri de trupurile celor doua fete inecate.

“Foarte putini oameni si-au abandonat ocupatiile sau au fost socati din cauza accidentului. Cei aflati pe plaja au continuat sa stea linistiti la soare. Politistii au venit abia peste o ora sa ridice cadavrele fetitelor si in tot acest timp nimeni nu se sinchisea. Cosciugele au fost purtate printre oamenii care stateau nestingheriti la plaja”, arata si publicatia italiana Corriere della Sera.

Purtatorul de cuvant al salvamarilor din Napoli a declarat, potrivit Cotidianul, ca cei patru copii au venit cu trenul dintr-o tabara de romi din Giuliano, in apropiere de Napoli. “Dupa ce au cersit in gara s-au mutat pe plaja, unde, fiind atrasi de mare, au intrat in apa. Din pacate, doi dintre ei s-au inecat. Cand am ajuns acolo, nu mai aveam ce face decat sa chemam medicii legisti sa ridice cele doua cadavre”, a explicat acesta.

Potrivit Jurnalul National, plaja era plina simbata dimineata, cel putin o suta de persoane, dar nu toti faceau baie, pentru ca marea era agitata. Violeta, Cristina, Manuela si prietena lor venisera din tabara de romi de la Secondigliano. Si-au lasat pe ponton rucsacul plin de broscute si bratari pe care venisera sa le vinda si s-au aruncat in apele agitate de la Torregaveta. Nu aveau costume de baie, purtau doar pantaloni. Valurile au crescut si fetele s-au speriat: curentul le tragea. Tipatele lor au ajuns la salvamari. La o

ra 13.46, o femeia a sunat la numarul de urgenta. “Veniti repede, fetele deja nu se mai vad, sunt duse de mare”. Asa povesteste operatorul de la Capitania portului, care crede ca fetelor li s-a facut rau pentru ca s-au aruncat in mare la putin timp dupa ce mincasera.

Doi salvamari de pe o plaja vecina au auzit tipetele si s-au aruncat in mare pentru a le salva pe fetite. Din pacate, operatiunea a reusit doar pe jumatate. Manuela si fetita de 8 ani care era cu ea au fost agatate si duse la mal. N-au avut aceeasi sansa Violeta si Cristina, pe care marea le dusese prea departe.

“Am recuperat acele corpuri intr-o indiferenta generala”, spune indignat Pasquale Desiato, agentul de la serviciul de urgenta.

Critici din partea bisericii

Cardinalul din Napoli, Crescenzo Sepe, a condamnat atitudinea turistilor. „Uneori, sa te intorci cu spatele sau sa-ti vezi de treaba ta poate fi mai devastator decat evenimentul in sine“, a afirmat acesta, preluat de EVZ.

Inalta Comisie a ONU pentru Refugiati a adresat condoleante familiilor celor doua victime, exprimandu-s i regretul pentru circumstant ele in care fetitele au incetat din viata.

Primarul din Torregaveta, Franco Inauzzi, a respins insa acuzatiile de indiferenta venite din toate partile. „Din cate am auzit, fiecare a incercat sa ajute si sa faca ce poate. (…) Nu cred ca a fost o dovada de indiferenta din partea oamenilor de pe plaja si, daca a fost, nu a fost din cauza faptului ca victimele erau de o alta etnie“, a declarat Franco Inauzzi.

Tabara de nomazi din care erau fetele se afla in apropierea inchisorii din Secondigliano. E chiar locul din care a inceput campania de amprentare lansata de ministrul Maroni. Amprentele celor doua fetite nu exista insa: erau prea mici pentru a intra in banca de date.

Incidentul are loc, intr-o perioada de maxima tensiune intre autoritatile italiene si imigrantii romi, pe care guvernul Berlusconi ii acuza de cresterea criminalitatii, comenteaza CNN.

Sursa: 9AM



--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 29 Aug 2008, 10:09 AM
Mesaj #21


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



persoanele care fac plaja sunt sigur sigur italience? le-a controlat cineva buletinul? daca au fost chiar turisti romani??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Aug 2008, 10:11 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ai vazut vreodata ce se intampla si pe plajele de la noi cand este scos un inecat din apa? Cred ca blamul trebuie sa se refere la indiferenta generala manifestata din ce in ce mai des de indivizii crescuti de televizor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 29 Aug 2008, 10:38 AM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Sushi @ 29 Aug 2008, 11:09 AM) *
persoanele care fac plaja sunt sigur sigur italience? le-a controlat cineva buletinul? daca au fost chiar turisti romani??

Stirea este mai veche si rasverificata de politia italiana.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Aug 2008, 12:18 PM
Mesaj #24


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mai sunteti culmea... dar s-a intrebat cineva ce naiba a cautat ala sa se inece in marea italienilor? sa zica mersi ca nu l-au si amendat pentru ca le-a stricat apa cu inecul lui...
ce nu putea sa faca asta si acasa?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 02:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman