HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Retragerea Trupelor Romane Din Irak, sondaj si comentarii
Retragerea trupelor romane din Irak
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 11
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
bobo66
mesaj 22 Sep 2007, 09:31 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



Ministrul Teodor Melescanu a spus ca principala cauza a mortii caporalului roman si a raniri celorlalti colegi in urma incendiului izbucnit in TAB, o constituie precaritatea dotarii armatei romane. In opinia dumnealui, solutia o constituie modernizarea armamentului si parcului auto.
Va provoc la discutii: nu cumva solutia este ,de fapt,retragerea trupelor romane din Irak?

Acest topic a fost editat de bobo66: 22 Sep 2007, 10:03 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Sep 2007, 10:05 AM
Mesaj #2


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Eu as retrage toate trupele straine din Irak, sa vedem cum se desurca America fara NATO... nu mi-as face concetatenii vasalii lor.
Au inceput scandalul - sa-l termine, dar fara sa moara altii.
Si totusi - n-o sa-l termine, e al 2-lea Vietnam, al 3-lea e in Afghanistan.
Let the boys go back home, to their wifes and children...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uncle Sam
mesaj 22 Sep 2007, 10:59 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



QUOTE(bobo66 @ 22 Sep 2007, 10:31 AM) *
Va provoc la discutii: nu cumva solutia este ,de fapt,retragerea trupelor romane din Irak?

Candva ne vom retrage si din Irak ca nu o sa ramanem acolo pe veci. Dar asa cum unii vor folosi moartea acestui militar ca pretext pentru rafuieli politice prevad ca altii o vor folosi pentru a justifica marirea bugetului pentru armata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Sep 2007, 10:59 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Uncle Sam
mesaj 22 Sep 2007, 11:03 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



QUOTE(Cla @ 22 Sep 2007, 11:05 AM) *
Eu as retrage toate trupele straine din Irak, sa vedem cum se desurca America fara NATO... nu mi-as face concetatenii vasalii lor.
Au inceput scandalul - sa-l termine, dar fara sa moara altii.
Si totusi - n-o sa-l termine, e al 2-lea Vietnam, al 3-lea e in Afghanistan.
Let the boys go back home, to their wifes and children...

Ar fi interesant de vazut cum se descurca NATO fara America.
Cat despre "let the boys go back to wifes and kids" hai sa fim seriosi, nu numai ca sunt plecati de buna voie si nesiliti de nimeni dar se dau spagi grele sa prinzi un loc acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 22 Sep 2007, 11:08 AM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



Cum ne-am dus in 44-45 sa-i batem pe nemti prin Ungaria si Cehoslovacia,impinsi de la spate de rusi, asa ne ducem acum in Irak si Afganistan,dar impinsi de americani. Aceeasi Marie cu alta palarie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Sep 2007, 11:43 AM
Mesaj #6


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



eu zic ca totusi Irak, Afganistan... Angola, Bosnia, si alte locuri pe unde se mai afla trupe romanesti, sunt totusi benefice pentru armata. lumea de azi sta pe un butoi de pulbere, si chiar daca acum conflictele se rezolva altfel, e bine totusi sa avem si trupe antrenate si ofiteri care au vazut si diferenta intre teorie si practica

chestia asta cu soldatii care mor... pai... se presupune ca in situatii de conflict se mai si moare. se presupune ca trupele trimise acolo sunt de profesionisti care stiu clar ce urma sa ii astepte. daca ma uit la procente... se moare mai abitir pe strazile din Bucuresti, si totusi nu zice nimeni sa interzicem traficul....

sincer... daca nu poti sa dai un pumn in gura uneori, sau nu iti poti permite sa platesti pe altul ca sa il dea pentru tine... esti cam al nimanui


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Sep 2007, 12:19 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(bobo66 @ 22 Sep 2007, 11:01 AM) *
Ministrul Teodor Melescanu a spus ca principala cauza a mortii caporalului roman si a raniri celorlalti colegi in urma incendiului izbucnit in TAB, o constituie precaritatea dotarii armatei romane. In opinia dumnealui, solutia o constituie modernizarea armamentului si parcului auto.


Bun. Daca e vorba de dotarea armatei, nu vad de ce se ar trebui sa se ceara retragerea trupelor ... mai logic mi se pare sa se ceara retragerea echipamentelor care nu corespund si inlocuirea lor cu altele performante.

Ma intreb, daca lua foc un TAB pe un poligon de instructie din Romania, oare mai sareau ca arsi unii politicieni?

Daca problema e alta, si anume stationarea unor trupe romanesti pe un teritoriu strain, ar trebui reamintit faptul ca Romania e totusi membra deplina in NATO, ca a semnat niste conventii si protocoale ... iar daca le-a semnat, mai trebuie sa si le respecte ... sau poate unii confunda actiunile NATO cu jocul de sotron sau cu 'tara-tara vrem ostasi' ... unsure.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 22 Sep 2007, 12:22 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 22 Sep 2007, 12:56 PM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



Nu toate tarile NATO au trimis trupe. Pe de alta parte,aliatii nostrii din Irak(de altfel si din Iugoslavia) nu si-au prea tinut promisiunile si nu ne-au facilitat cine stie ce contracte avantajoase. Noi tre sa ne respectam angajamentele ca suntem mai cu mot. Chiar daca contrazicem(ma bucur pt cacofonie) adevarul istoric ce spune ca n-am dus niciodata un razboi impotriva vreunui popor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Sep 2007, 01:00 PM
Mesaj #9


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca lua foc acasa se musamaliza repede


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Sep 2007, 01:05 PM
Mesaj #10


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Uncle Sam @ 22 Sep 2007, 11:03 AM) *
Ar fi interesant de vazut cum se descurca NATO fara America.


S-ar descurca fuuuarte bine, crede. Si-ar remerita un renume de organizatie fara agresiuni.

QUOTE
Cat despre "let the boys go back to wifes and kids" hai sa fim seriosi, nu numai ca sunt plecati de buna voie si nesiliti de nimeni dar se dau spagi grele sa prinzi un loc acolo.


Da, dar si sunt primiti "de bunavoie"?? Asa ca lasa-i, daca asa si-au ales cariera, sa se bata intre ei prin mlastinile din Louisiana, n-am nimic impotriva, dar sa lase pe altii in pace.
Baiatul sarac din Middlewest care a reusit sa ajunga la Army, Navy, din lipsa de alte perspective, chiar ca nu e de invidiat.
Ca l-a trimis Rumsfeld, Cheney, intr-o tara unde nici macar nu stia unde e asta si cu ce se mananca.
Si NU cred ca a dat spaga pt. asta, lui i-a promis Uncle Sam ca are grija de el si familia sa.
Numai ca familia sa il vede invaluit de un cearceaf cu 50 de stele, fanfara Army sau Navy cântând un Star spangled banner, la "venirea" acasa.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 22 Sep 2007, 01:13 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Chiar daca contrazicem(ma bucur pt cacofonie) adevarul istoric ce spune ca n-am dus niciodata un razboi impotriva vreunui popor.


Mai putin in 1913 cand am declarat razboi Bulgariei si am ajuns la 30km de Sofia si in 1919 cand am atacat Budapesta... ca sa numai zic despre participarea in cruciade.

Acest topic a fost editat de Blakut: 22 Sep 2007, 01:13 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 22 Sep 2007, 01:22 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



@Blakut Exact! Dar a fost vointa romanilor sau s-a impus de-afara?

Acest topic a fost editat de bobo66: 22 Sep 2007, 01:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 22 Sep 2007, 01:28 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
@Blakut Exact! Dar a fost vointa romanilor sau s-a impus de-afara?


De cand razboiul e vointa poporului?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Sep 2007, 01:53 PM
Mesaj #14


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Blakut @ 22 Sep 2007, 01:28 PM) *
De cand razboiul e vointa poporului?

clapping.gif clapping.gif thumb_yello.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 22 Sep 2007, 02:01 PM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



QUOTE(Blakut @ 22 Sep 2007, 02:28 PM) *
De cand razboiul e vointa poporului?


Credeam ca s-a inteles ca m-am referit la vointa conducatorilor din vremea respectiva versus presiunile puterilor momentului... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Sep 2007, 04:17 PM
Mesaj #16


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



in razboaiele balcanice (de care vorbeste Blakut) noi eram pe post de jandarmul regiunii. nu era doar presiunea de moment, era pur si simplu un mod de a arata ca suntem puternici. regele a vrut asta si a obtinut, iar poporul s-a mandrit cu faptul ca traieste intr-o tara puternica

presiunea puterilor momentului ... e cam ca votul consiliului de securitate care cerea USA sa atace Irakul..



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 23 Sep 2007, 12:01 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE(mutulica @ 22 Sep 2007, 12:43 PM) *
sincer... daca nu poti sa dai un pumn in gura uneori, sau nu iti poti permite sa platesti pe altul ca sa il dea pentru tine... esti cam al nimanui


Mutulica, nu pari genul de om care da pumni in gura, cred ca vitejia asta a ta se manifesta doar in fatza tastaturii. Argumentul tau mi se pare deplasat: intram intr-un razboi nedrept, de partea celui mai puternic, ca sa ne antrenam trupele si sa parem si noi puternici prin analogie? Asta-i cea mai clara dovada de lasitate. Chiar, ce te faci daca si tarile din jurul nostru ar incepe sa gindeasca la fel ca tine? "Hai sa atacam Romania, doar asa ca sa ne antrenam soldatii". Crezi ca or sa sara americanii pentru noi? Sa fim seriosi, n-ar face decit sa-si mute trupele putin mai incolo.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Sep 2007, 01:56 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



A tinut cineva numaratoare mortilor si ranitilor militari romani de pana acum ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Sep 2007, 02:10 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Chiar, ce te faci daca si tarile din jurul nostru ar incepe sa gindeasca la fel ca tine?



Cine, bulgarii si ungurii? Sau poate ucrainienii? biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Sep 2007, 03:53 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(bobo66 @ 22 Sep 2007, 10:31 AM) *
Ministrul Teodor Melescanu a spus ca principala cauza a mortii caporalului roman si a raniri celorlalti colegi in urma incendiului izbucnit in TAB, o constituie precaritatea dotarii armatei romane. In opinia dumnealui, solutia o constituie modernizarea armamentului si parcului auto.
Va provoc la discutii: nu cumva solutia este ,de fapt,retragerea trupelor romane din Irak?


Dupa "revolutie" Romania a denuntat Tratatul de la Varsovia, la fel si celelalte tari foste comuniste. In loc sa solicite si sa lupte pentru statutul de neutralitate politicienii romani au "preferat" sa se alature unei alte structuri militare NATO. Apartenenta la NATO (poate obligatorie pentru aderarea la UE) nu a adus avantaje Romaniei din contra obligatiile militare ale tarii au crescut. Frica de rusi a impins Romania ca pe o fata mare in bratele unui june bogat si aratos, dar oare fata il iubea? Avea nevoie Romania de aceasta alianta? Putea Romania sa reziste presiunii rusesti, fara a adera la NATO? Regimul comunist condus de Ceausescu a folosit din plin modelul interbelic al politicii romanesti, acel bizantinism blamat de foarte multi si totusi folosit cu succes in aceasta parte a Europei. Ceausescu dorea sa fie independent de Moscova, a reusit s-ai atraga simpatia occidentului si orice s-ar spune despre sistemul comunist, practic semiindependenta energetica de azi a tarii o datoram in mare parte politicienilor din vremea comunista, care au avut dorinta si viziunea de a construi hidrocentrale, termocentrale, reactoare nuclearo-electrice, tocmai pentru a scapa de aceasta presiune energetica imensa venita de la rasarit. In opinia mea Romania ar trebui sa urmeze calea statelor mici si mijlocii iar datorita resurselor sale si pozitiei sale geografice Romania ar putea fi o Elvetie a estului. Multi istorici afirma ca daca mica Antanta (Polonia, Cehoslovacia, Romania) ar fi ripostat la ocuparea Cehoslovaciei de catre Hitler, cursul razboiului ar fi fost altul. Romania ca putere militara nu a fost niciodata un factor de decizie zonala. Desii unii forumisti fac referire la razboiul balcanic, la ocuparea Budapestei, etc. itotdeauna forta militara romana a cedat locul diplomatiei, fara a impune un concept politic in zonele de ocupatie sau influenta. Mai devreme sau mai tarziu Romania se va retrage din Irak chiar daca unii au sustinut la inceput ca Romania are interese in Irak. Aceste interese nu reprezinta interesele geopolitice reale ale Romaniei, armata fiind nevoita sa participe la operatiunile din Irak si Afganistan datorita apartenentei la NATO. Personal as lega prezenta trupelor romane din Irak de lupta impotriva terorismului si mai ales a dorintei islamului de a domina lumea in care traim. Poate parea ciudata pentru unii aceasta pozitie, dar cel mai mare pericol pentru civilizatia crestina, asa cum o cunoastem, este terorismul islamist. SUA, Europa si Rusia care are o experienta in Afganistan si are probleme mari cu gruparile teroriste islamiste care opereaza pe teritoriul ei in sanul populatiilor musulmane, trebuie sa inteleaga ca forta islamului este credinta, iar cu credinta de lupti cel mai greu. Nu cunosc regulile care guverneaza NATO dar cred ca Romania trebuie sa se retraga din toate zonele de conflict militar, revenind la modelul romanesc de politica internationala, mai apropiata de tarile nealiniate, daca se poate, sa devina neutra. Cum s-ar comporta Romania in cazul unui conflict in Kosovo? Evenimentele pot evolua rapid iar din Irak, romanii s-ar trezi ca apara o cauza care nu le apartine, impotriva unei tari vecine si prietene. Ar mai fi ceva, am inceput sa cred ca multi militari dornici sa se capatuiasca repede, isi risca viata pe aiurea, poate ca ar fi momentul sa facem o delimitare intre aceasta dorinta si armata romana. Iar presa da apa la moara altor cheltuieli solicitate de Melescanu, vezi doamne, pentru apararea soldatilor romani. Nu pot romanii sa schime un blidaj la un TAB? Sau exista alte interese? thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 23 Sep 2007, 04:02 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Sep 2007, 04:43 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Poate parea ciudata pentru unii aceasta pozitie, dar cel mai mare pericol pentru civilizatia crestina, asa cum o cunoastem, este terorismul islamist.


Si eu care credeam ca ateii si budistii sunt aia. Nu-i nimic, urmeaza si ei, nu? biggrin.gif In momentul de fata cel mai mare pericol pentru lumea islamica este o armata a unor state crestine. (mai putin China, dar ei nu se pun inca).

QUOTE
Nu pot romanii sa schime un blidaj la un TAB?


Sunt si alte interese. Nu mai stiu exact cine facea lobby pentru cumpararea de blindate din strainatate, dar sigur gasim in presa indicii, acuma nu imi amintesc. Blindajul te poate apara intr-o oarecare masura, dar daca bomba e mare, sansele sunt destul de mari sa mori. Adica si americanii au blindate, mai bune ca ale noastre pare-se, si tot cad victime acestor atacuri simple: bomba care explodeaza sub vehicul.

Eu sunt de parere ca daca tot am intrat in hora, sa jucam pana la capat. Poate ne alegem si noi cu ceva, daca plecam acum am arata ca nu suntem in stare sa ne tinem promisiunile bla bla bla. Nu cred ca un stat, orice stat, intra in sau conitnua un razboi doar pentru ca a semnat un acord.

Acest topic a fost editat de Blakut: 23 Sep 2007, 04:47 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Sep 2007, 05:21 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 23 Sep 2007, 05:43 PM) *
QUOTE
Si eu care credeam ca ateii si budistii sunt aia. Nu-i nimic, urmeaza si ei, nu? biggrin.gif In momentul de fata cel mai mare pericol pentru lumea islamica este o armata a unor state crestine. (mai putin China, dar ei nu se pun inca).


Budistii in niciun caz, ateistii au dat-o in bara dupa cel de al-II-lea razboi mondial (vezi fascistii, nazistii, comunistii) poate ca rolul anarhistilor sa creasca in urmatorii ani. Daca iei in considerare numarul de credinciosi (reali) crestinismul ca si credinta este net dezavantajat, nu ca nivel de civilizatie, tehnologie. China! are principii solide, o filozofie care nu este nici acum inteleasa de occidentali. Totusi o forta de care trebuie sa se tina seama la un moment dat.

QUOTE
Sunt si alte interese. Nu mai stiu exact cine facea lobby pentru cumpararea de blindate din strainatate, dar sigur gasim in presa indicii, acuma nu imi amintesc. Blindajul te poate apara intr-o oarecare masura, dar daca bomba e mare, sansele sunt destul de mari sa mori. Adica si americanii au blindate, mai bune ca ale noastre pare-se, si tot cad victime acestor atacuri simple: bomba care explodeaza sub vehicul.


Nimic nu te poate apara eficient de o mina sau de o bomba puternica, daca nu te omoara explozia in sine te poate omora efectele ei. Americanii au si ei blidate, si pierderi dar daca ai sa observi atent, patrularea de zi cu zi nu se face cu tancuri ci cu vehicule usor blindate. Asa se face ca ori esti intr-un TAB ori intr-un Hummer rezultatul este acelasi.

QUOTE
Eu sunt de parere ca daca tot am intrat in hora, sa jucam pana la capat. Poate ne alegem si noi cu ceva, daca plecam acum am arata ca nu suntem in stare sa ne tinem promisiunile bla bla bla. Nu cred ca un stat, orice stat, intra in sau conitnua un razboi doar pentru ca a semnat un acord.


Da asta ar fi ceva nou pentru romani, sa mearga pana la capat. Dar la sfarsit ne alegem cu ceva? Va trece o conducta cu petrol irakian pe la Constanta? Din pacate, da, Romania este parte a unui acord si trebuie sa demonstreze ca-si tine cuvantul dat. Nu ai pomenit nimic despre visele celor care pleaca la moarte. Cel putin comentariile din presa arata clar, ca toti visau la o casa, o situatie mai buna pentru familie. Pana acum nu am auzit ca dintre cei morti sa fi plecat din credinta, din dorinta de a demonstra patriotismul romanesc, etc.




--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 23 Sep 2007, 05:49 PM
Mesaj #23


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(Superunknown @ 23 Sep 2007, 01:01 PM) *
Mutulica, nu pari genul de om care da pumni in gura, cred ca vitejia asta a ta se manifesta doar in fatza tastaturii. Argumentul tau mi se pare deplasat: intram intr-un razboi nedrept, de partea celui mai puternic, ca sa ne antrenam trupele si sa parem si noi puternici prin analogie? Asta-i cea mai clara dovada de lasitate. Chiar, ce te faci daca si tarile din jurul nostru ar incepe sa gindeasca la fel ca tine? "Hai sa atacam Romania, doar asa ca sa ne antrenam soldatii". Crezi ca or sa sara americanii pentru noi? Sa fim seriosi, n-ar face decit sa-si mute trupele putin mai incolo.

cum vrei sa crezi, dar daca tii mortis sa descoperi cit sunt de viteaz ne putem da intalnire.

argumentul meu nu e deplasat. daca citesti istoria pe bune, vei descoperi ca:
- in razboiul pentru independenta, ori am avut noroc, ori au dus rusii greul!
- ca in primul razboi mondial, am avut fapte de vitejie pe olt, apoi in jurul bucurestiului... apoi pe linia marasti, marasesti, namoloasa... si daca nu se termina razboiul... probabil pe nistru

as putea sa iti mai aduc multe asemenea informatii din istorie, si toate se refera la un singur lucru - armata noastra nu era corect echipata, si chiar cind avea cele necesare nu era suficient instruita. sa nu uitam ca in primul razboi mondial generalii romani il aveau pe Berthelot cu titlu de consultant, ca sa ii invete ce naiba sa faca.

pe chestia asta poate ca ar fi mai bine sa stie oamenii ce e de facut... mai ales ca sunt profesionisti si ei au ales asta. sunt si asa destule cadre militarea care habar n-au sa traga cu un pistol.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Sep 2007, 06:37 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Orice mercenar stie ca meseria aleasa are miros plumb, pulbere si sange. Despre partea politica nu am ce spune pt. nu o cunosc asa de bine ca cei din tara. Dar daca cineva da ordin de retragere doar pt. pe front sunt si morti si raniti, as zice sa schimbe meseria si cat mai repede!

Nici daca era vorba de soldati in termin obligatoriu, o armata nu are voie sa se retraga, cu atat mai mult cat cei trimis acolo sunt constienti de pericolul asumat atunci cand au ales aceasta meserie!

Deci cand tunurile trag si muzele tac......e prea tarziu!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Sep 2007, 06:43 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



mai ales ca sunt profesionisti si ei au ales asta. sunt si asa destule cadre militarea care habar n-au sa traga cu un pistol.[color="#FF0000"][/color]


Majoritatea habar nu au sa traga cu AKM-ul.......tu vrei sa stie sa traga cu pistolul?? ohyeah.gif

Exagerezi Coane thumb_yello.gif

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 23 Sep 2007, 06:46 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 23 Sep 2007, 06:53 PM
Mesaj #26


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cred ca ai si tu dreptate... de aia se impusca astia accidental...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 23 Sep 2007, 07:10 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Mai ales daca sunt dupa drunk.gif se 23.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 24 Sep 2007, 12:14 AM
Mesaj #28


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



sa-i retragem din irak, sa-i bagam in birt. eventual sa le dam si spor de petrecere


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Sep 2007, 07:47 AM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 22 Sep 2007, 01:19 PM) *
Daca problema e alta, si anume stationarea unor trupe romanesti pe un teritoriu strain, ar trebui reamintit faptul ca Romania e totusi membra deplina in NATO, ca a semnat niste conventii si protocoale ... iar daca le-a semnat, mai trebuie sa si le respecte ... sau poate unii confunda actiunile NATO cu jocul de sotron sau cu 'tara-tara vrem ostasi' ...

In Irak nu este prezent NATO. In Afganistan, da... Nu exista nici o conventie NATO, sau nu stiu eu sa fie, care sa oblige membrii sa ia parte la o actiune declansata impotriva unui stat tert. NATO este o organizatie defensiva, iar conventiile si protocoalele nu se aplica in cazul unui razboi declansat unilateral de catre un stat membru impotriva altcuiva. Deci o eventuala retragere din Irak nu ar incalca in nici un fel obligatiile fata de Alianta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Sep 2007, 12:07 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Corect aici !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 30 Sep 2007, 12:12 AM
Mesaj #31


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



QUOTE(mutulica @ 22 Sep 2007, 05:17 PM) *
... e cam ca votul consiliului de securitate care cerea USA sa atace Irakul..


Votul Consiliului a fost cum a vrut America sa fie... ohyeah.gif

Oricum o luam, participarea noastra la ocuparea Irakului este determinata de speranta ca vom primi ceva oscioare de ros. S-o lasam balta cu teoriile ca suntem obligati de semnarea protocoalelor etc. etc. etc....

Acest topic a fost editat de bobo66: 30 Sep 2007, 12:14 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 27 Jan 2008, 03:31 AM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Cla @ 22 Sep 2007, 10:05 AM) *
Eu as retrage toate trupele straine din Irak, sa vedem cum se desurca America fara NATO... nu mi-as face concetatenii vasalii lor.
Au inceput scandalul - sa-l termine, dar fara sa moara altii.
Si totusi - n-o sa-l termine, e al 2-lea Vietnam, al 3-lea e in Afghanistan.
Let the boys go back home, to their wifes and children...

Eu as retrage toate trupele romanesti din Irak, sa vedem cum se desurca America fara ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 27 Jan 2008, 03:35 AM
Mesaj #33


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(mutulica @ 22 Sep 2007, 11:43 AM) *
eu zic ca totusi Irak, Afganistan... Angola, Bosnia, si alte locuri pe unde se mai afla trupe romanesti, sunt totusi benefice pentru armata. lumea de azi sta pe un butoi de pulbere, si chiar daca acum conflictele se rezolva altfel, e bine totusi sa avem si trupe antrenate si ofiteri care au vazut si diferenta intre teorie si practica

chestia asta cu soldatii care mor... pai... se presupune ca in situatii de conflict se mai si moare. se presupune ca trupele trimise acolo sunt de profesionisti care stiu clar ce urma sa ii astepte. daca ma uit la procente... se moare mai abitir pe strazile din Bucuresti, si totusi nu zice nimeni sa interzicem traficul....

sincer... daca nu poti sa dai un pumn in gura uneori, sau nu iti poti permite sa platesti pe altul ca sa il dea pentru tine... esti cam al nimanui

Nu inteleg.
Romanii omoara irakieni pentru antrenament?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 27 Jan 2008, 03:42 AM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Cla @ 22 Sep 2007, 01:05 PM) *
Si NU cred ca a dat spaga pt. asta, lui i-a promis Uncle Sam ca are grija de el si familia sa.
Numai ca familia sa il vede invaluit de un cearceaf cu 50 de stele, fanfara Army sau Navy cântând un Star spangled banner, la "venirea" acasa.

Eu am inteles ca e vorba de spaga data de ostasii romani.
Ce spun musulmanii arabi din Romania de chestia asta?
Nu cumva or mai organiza un nou 11/9 in Buc?
Obligatii NATO?
Pai mai toti si-au cam retras trupele de frica teroristilor.

Acest topic a fost editat de ben_gal: 27 Jan 2008, 03:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 27 Jan 2008, 03:51 AM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(marduk @ 23 Sep 2007, 03:53 PM) *
Putea Romania sa reziste presiunii rusesti, fara a adera la NATO?

Parca asta a fost dupa dezmembrarea URS(S)-ului.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 11:46 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman