HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Autoterorismul
gio19ro
mesaj 5 Jun 2004, 09:16 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Generalul Lyman Lemnitzer a imaginat in 1962 un atac al Americii contra ei insasi: vinovat, Fidel Castro


Operatiunea "Northwoods"
Inalti generali americani au imaginat la inceputul lui 1962 o serie de atacuri teroriste pe teritoriul american, care urmau sa-i fie imputate lui Fidel Castro si sa preceada (si sa justifice) invazia Cubei. "Ei au planul si acum", a declarat James Bamford, intervievat de CNN. James Bamford nu este un nume oarecare in Statele Unite. Autor al celebrului volum "Palatul de gheata" (istoria NSA, Agentia Nationala de Securitate), Bamford a atras atentia anul trecut (2001) prin publicarea unui volum nou, intitulat "Body of Secrets", care scoate in evidenta operatiunea "Northwoods", despre care nu s-a vorbit vreme de 45 de ani, dar care intra in actualitate in conditiile atacurilor aeriene teroriste din 11 septembrie 2001. Problema care se pune este daca "Northwoods" constituie sursa de inspiratie principala pentru atacurile aeriene asupra WTC (World Trade Center) si asupra Pentagonului. "Ei declara in acest plan ca vor omori lumea pe strada si ca vor scufunda barcile cu refugiati ale cubanezilor." Dar partea cea mai interesanta priveste deturnarile de avioane si utilizarea lor contra unor obiective civile. Bamford sustine ca a gasit documente privind operatiunea "Northwoods" chiar la "National Archives" (Arhivele Nationale), pe cand lucra la o noua carte privind rolul lui "National Security Agency" in istoria Statelor Unite. Printre altele, exista un plan care urmarea sabotarea lansarii - din februarie 1967 - a rachetei "Mercury 6", cu astronautul John Glenn la bord. "Toate acestea ca o motivatie pentru invadarea Cubei", a explicat James Bamford.


Tot materialul il puteti citi aici:


http://www.ziua.net/display.php?id=2021&data=2002-01-12

Acest topic a fost editat de nefertiti: 6 Jun 2004, 10:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 26 Apr 2006, 12:33 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Nu stiu cit e de adevarat sau fals este ceea ce se prezinta, dar merita aruncata o privire peste un blog, de aici. Nu am citit prea multa politica externa, daca mai este undeva imi cer scuze.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 11:10 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman