HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

65 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ucraina, O batalie pierduta?
Marduk
mesaj 2 Dec 2013, 05:28 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Zilele acestea la Vilnius UE a incercat sa-si extinda influenta in est, Georgia si Moldova au semnat un tratat de asociere cu UE, tratat pe care Ucraina a refuzat sa-l semneze. Nu stiu daca UE chiar a crezut ca Ucraina va semna acest tratat, daca a facut tot ce se poate ca aceasta tara sa devina un aspirant sigur la UE, un viitor membru de top al Europei, dar cred ca unii membrii ai UE n-au fost chiar incantati de aderarea Ucrainei la UE. Ucraina este un stat mare, puternic, am auzit unii comentatori comparand Ucraina cu Polonia, eu cred ca o comparatie mai buna ar fi cu Germania. Ucraina este ca suprafata mai mare ca Germania, are populatia mai mare ca Polonia, pe jumatatea Germaniei, prin grija lui Stalin are iesire la Dunare, are o armata puternica mostenita de la URSS, industrie etc. Ucraina a fost de-a lungul istoriei sale o regiune tampon intre ambitiile occidentului si dorinta Rusiei de a stapani gurile Dunarii si Dardanelele. In aceste zile UE a incercat sa “momeasca” Ucraina, dar guvernantii ucrainieni, mai ales cei din estul Ucrainei, au preferat CSI-ul rusesc. Nu stiu cat de bine le-a fost ucrainienilor ca tara membra a URSS, dar stiu sigur ca au murit de foame cateva milioane pe vremea lui Stalin, nu stiu daca Ucraina s-a gandit ca in UE s-ar simti ca un expat, marginalizat, folosit doar pentru resurse, pentru pozitia strategica etc. dar stiu sigur ca pentru Romania, pentru romani aderarea Ucrainei la UE ar fi fost mai mult decat benefica. Granitele UE s-ar fi mutat dincolo de Nistru adanc stepa Ruseasca, mai aproape de Moscova. De la refuzul guvernantilor ucrainieni de a semna acordul de asociere cu UE, ucrainienii din Kiev s-au revoltat, in Kiev au loc manifestatii ce risca sa se transforme intr-o “revolutie” romaneasca. Posibil ca aceasta revolta sa duca la divizarea Ucrainei si aparitia unei noi frontiere pe Nipru. La vest ucrainienii proeuropeni, catolici si greco-catolici, la este ucrainienii rusofili, rusii stabiliti in Ucraina dupa “aderarea” la URSS, ortodocsi. Dar sa speram ca ratiunea va invinge ca rusii nu se vor amesteca si Ucraina va deveni o tara europeana independenta de Rusia de gazul si interesele Rusiei. Sa urmarim ce se va intampla in aceasta zona a Europei atat de importanta pentru Romania.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Dec 2013, 10:39 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu mai spera sa nu se amestece rusii sa speri degeaba.

Acum, eu ma intreb, cand l-au votat pe mardeiasul ala, la ce se asteptau ucrainienii?! Ala si-a facut de la inceput un titul de glorie din respingerea valorilor ocidentale. La Ianucovici ma refer. Atunci, ce mare surpriza?! Sa vedem cat se desteapta pana in 2015 cand au alegeri.

Oricum, e interesant de urmarit ce vor face in continuare: eu unul m-as bucura pentru ucrainieni sa-l oblige pe presedinte sa se mai razgandeasca inca o data si sa semneze naibii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Dec 2013, 12:16 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ucrainienii au nevoie de gazele de la rusi, nu stiu daca le mai dau si ceva materii prime, sigur mare parte din exportul ucrainean se duce catre Moscova. Ucraina la fel ca Bielorusia sunt inca legate ombilical de Rusia si au constituit impreuna nucleul statului sovietic. Aceste trei tari au o istorie comuna, traditii comune, limba comuna (desi ucraineni au alt accent, mai apropiat de poloneza) etc. Presiunea Rusiei asupra Ucrainei, n-a incetat nicio clipa, rusii si-au dorit rusificarea completa si totala a Ucrainei, pentru ca ei considerau Ucraina ca fiind o regiune a lor. Pana la WW1 numai rusii foloseau denumirile de ucrainian si Ucraina, restul europenilor foloseau denumirea de rutean, ruteni, Rutenia. Dupa WW1 a aparut si s-a fixat in memoria istoriei denumirea de Ucraina, ucrainian etc. Ciudat este ca nicio o tara europeana nu a venit cu propunerea asocierii Rusiei la UE, o fi fost dar nu-mi aduc aminte, asa s-ar fi rezolvat mare parte din diferentele politice, nationale din acest moment. Din pacate primeaza interesele comerciale, economice, ce dicteaza impartirea lumii in sfere de influente polirice si militare. Este clar ca Europei ii este frica de Rusia, de potentialul acesteia. Mai ciudata mi se pare constructia gazoductului nordic, destinat nevoilor Germaniei, constructie de care nu s-a legat nimeni, comentariile presei au fost nesemnificative, desi Germania putea lua gaze de la Norvegia sau UK! Descoperirea unor zacaminte de gaze in Marea Neagra ar putea ajuta Ucraina sa-si schimbe orientarea politica si economica, desi s-ar putea ca tocmai existenta acestor zacaminte sa faca Rusia si mai interesata de Ucraina de tarile riverane la Marea Neagra.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Dec 2013, 12:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 3 Dec 2013, 03:11 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 3 Dec 2013, 12:16 PM) *
Aceste trei tari au o istorie comuna, traditii comune, limba comuna (desi ucraineni au alt accent, mai apropiat de poloneza) etc.

Desigur

http://www.historia.ro/exclusiv_web/genera...amete-1932-1933
QUOTE
Ciudat este ca nicio o tara europeana nu a venit cu propunerea asocierii Rusiei la UE, o fi fost dar nu-mi aduc aminte

Adica? blink.gif
Ce respect are Rusia pentru valorile europene ca sa propuna cineva asa ceva?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Dec 2013, 06:02 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 3 Dec 2013, 03:11 PM) *
.... Ce respect are Rusia pentru valorile europene ca sa propuna cineva asa ceva?!

Eu cred ca Rusia respecta valorile europene, mai cred ca Rusia este parte a Europei incepand de la Petru Cel Mare incoace, care s-a chinuit sa-i civilizeze pe rusi sa-i transforme in europeni autentici. Problema Europei este ca timp de sute de ani i-a desconsiderat pe rusi, i-a respins, considerandu-i "barbari". Rusii sau simtit discriminati, marginalizati, motive care i-au facut sa caute sa demonstreze ca sunt egalii europenilor si poate mai mult decat atat. Peste aceasta atitudine s-a suprapus ortodoxia, credinta care prezinta Rusia drept urmasa legitima a Bizantului, purtatoare de drapel a intregii ortodoxii. Rusii ca popor nu sunt oameni rai, dar poiticienii rusi au avut o frustrare permanenta fata de valorile europene, pe care le-au respins fine din cauza nationalismului, religiei sau comunismului. Politica Rusiei demonstreaza pe deplin ca aceasta tara, politicienii rusi nu se vad decat egalul celor puternici, nu accepta roluri secundare etc. din nefericire Europa nu este pregatita sa-i acorde Rusiei un loc printre acesti "puternici" ai lumii occidentale, de unde si reactia rusilor. Eu sunt convins ca Rusia nu va renunta la Ucraina, la celebrul si controversatul testament a lui Petru Cel Mare, cred ca UE si USA trebuie sa-si reconsidere pozitia fata de Rusia pentru a evita un conflict deschis pe care Rusia, in opinia mea, este pregatita sa si-l asume.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Dec 2013, 10:10 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 3 Dec 2013, 06:02 PM) *
Eu cred ca Rusia respecta valorile europene

Nu pot sa cred ca vorbesti serios. blink.gif

QUOTE
Rusii ca popor nu sunt oameni rai, dar poiticienii rusi au avut o frustrare permanenta fata de valorile europene, pe care le-au respins fine din cauza nationalismului, religiei sau comunismului

Marduk, hotaraste-te: ori le respecta, ori le resping.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Dec 2013, 10:58 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 4 Dec 2013, 10:10 AM) *
QUOTE
Nu pot sa cred ca vorbesti serios.

Cand afirmi ca rusii nu respecta valorile europene, la ce te referi? cultura, religie, justitie, politica, economie etc.?
QUOTE
hotaraste-te: ori le respecta, ori le resping.

Eu cred ca le respecta, dar nu le copiaza mot a mot. Elitele lor n-au fost prea impresionate de occident, rusii au fost impresionati de tehnologie, industrie, aplicatiile civile ale acestora etc. Petrogradul a fost construit de un arhitect italian, in Rusia au activat numerosi europeni, fie in armata, in comert, stiinta etc. Rusii au acceptat si preluat multe din caracteristicile civilizatiei europene, prin comparatie cu chinezii sau japonezii. Nu poti afirma transant "rusii nu respecta valorile europene" e ca si cum ai spune "rusii sunt niste barbari" dar eu nu cred ca este asa. Faptul ca inca de la primele contacte ale bogatasilor rusi cu occidentul si pana azi, rusii sunt vazuti de occidentali ca niste ciudati extrem de bogati, necivilizati, care-si cheltuie banii prin cazinouri sau petreceri nesfarsite, asta nu inseamna ca toti rusii sunt necivilizati. Exista o frustrare a rusilor pe care occidentul, in opinia mea, nu stie sau nu poate sa o exploateze, or poate nu vrea.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Dec 2013, 01:08 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 4 Dec 2013, 10:58 AM) *
Cand afirmi ca rusii nu respecta valorile europene, la ce te referi? cultura, religie, justitie, politica, economie etc.?


Procesul de aderare

Orice cerere de aderare face obiectul unui aviz al Comisiei şi al unei decizii a Consiliului, care îi atribuie ţării solicitante statutul de ţară candidată. Acest statut nu înseamnă neapărat iniţierea imediată a negocierilor în vederea aderării. Ţara candidată trebuie, mai întâi, să îndeplinească o serie de condiţii.

Aceasta trebuie să îndeplinească criteriile de eligibilitate definite de Consiliul European de la Copenhaga din 1993 şi completate de Consiliul European de la Madrid din 1995. Acestea sunt:

criterii politice: instituţii stabile care să garanteze democraţia, statul de drept, drepturile omului, precum şi respectarea şi protecţia minorităţilor;
criterii economice: o economie de piaţă funcţională, precum şi capacitatea de a face faţă presiunii concurenţiale şi forţelor pieţei din cadrul UE;
capacitatea de a-şi asuma obligaţiile de stat membru care decurg din dreptul şi politicile UE (sau acquis-ul comunitar), inclusiv adeziunea la obiectivele uniunii politice, economice şi monetare.
De asemenea, ţara candidată trebuie să dispună de condiţiile necesare pentru integrarea sa, prin adaptarea structurilor sale administrative.


Citeste mai departe....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Dec 2013, 01:56 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Capacitatea de absorbţie a UE (sau capacitatea de integrare) reprezintă un alt element fundamental. UE trebuie să fie în măsură să accepte noi membri, în paralel cu consolidarea integrării şi garantarea funcţionării instituţiilor şi politicilor sale. La rândul lor, noile state membre trebuie să fie bine pregătite pentru a-şi asuma statutul de stat membru. De asemenea, extinderea trebuie să beneficieze de sprijinul opiniei publice în statele membre şi în ţările candidate."

Dap, aici este problema UE, aceste criterii. Rusia este prea mare ca sa poata fi "absorbita" de UE. Eu nu cred ca UE era pregatita sa "mestece" Ucraina desi am putea spune ca o parte a populatiei dorea "integrarea". UE nu este pregatita sa "absoarba" state mari, mai mari ca Franta sau Germania, s-ar crea un dezechilibru in interiorul UE. Sa presupunem, prin absurd, ca Rusia ar depune cerere sa se asocieze cu UE in vederea aderarii, or ar pati ca Turcia care asteapta de ani buni in aceasta pozitie de candidat, or daca ar fi primita in UE ar devenii dominanta la multe capitole, der mai ales la export si import. Nici cu Ucraina n-ar fi asa usor, eu cred ca economistii de la Bruxelles au rasuflat usurati ca Ianucovici n-a semnat. Ucraina era doar un teritoriu necesar UE pentru a se proteja de Rusia. UE, europenii nu sunt pregatiti sa-i vada pe rusi plimbandu-se liberi prin Europa, daca polonezii, romanii, bulgarii au fost cap de afis prin toate ziarele din UE, imagineaza-ti ce s-ar intampla cu muncitorii ucrainieni sau rusi care ar dori sa munceasca in UE, ar fi un cosmar. Nu cred ca se pune problema respectarii valorilor europene aici, rusii in opinia mea sunt mai civilizati de cat bosniacii sau albanezii, mai europeni, facand abstractie de orientul rusesc. Pe mine ma pufneste rasul doar daca ma gandesc la impactul materiilor prime ce ar veni din Rusia catre UE, la semifabricate, carbune, otel, produse industriale, alimentare si agricole pe care rusii ar trebuie sa le vanda la preturi competitionale. Daca ar fi sa mai vorbim si despre probleme militare atunci chiar avem o problema, nu stiu daca NATO era pregatit sa primeasca in randurile sale armata Ucrainei, care ar fi devenit peste noapte, d.p.d.v numeric, cea mai mare forta, a Europei in timp de pace. Raman la convingerea ca UE nu este pregatita sa se intinda catre est mai mult decat a facut, nu-mi convine ca Romania ramane in aceasta zona gri a "imperiilor", ca si cum ar fi blestemata, mi-ar fi placut ca locul asta sa fie luat de ucrainieni, dar se pare ca ne-a fost harazita aceata soarta, careia, trebuie sa recunosc, i-am facut fata cu brio.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Dec 2013, 03:15 AM
Mesaj #10


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Puteti sa râdeti despre mine, dar n-avem nevoie si de rusi în UE. (De parca n-am avea destui din Kazahstan, dar aia-i alta problema.)
Si ucrainienii nu au nevoie de dictatura din Bruxelles.
Sa se traga un gard în jurul Ucrainei si sa se livreze arme. Din UE, America, Rusia, tot aia-i.
Dar sa ne lase pe noi in pace.
Mai ales ca un campion de box ar vrea sa devina acolo presedinte, unul care sta in Germania.
De parca as fi eu, unul milionar cu oarecare stiinte de limba româna în stare sa ma instalez la Bucuresti, si boboru sa zica "uraa", salvatorul nostru, îi ducem pâine si sare, numai sa ne respecte religia si totul e OK.

Daca as avea atâti bani ca Vitali mi-as cumpara undeva o insula frumoasa unde vine berea de la robinet si nu mi-as baga nasul in politica ci în alte sutiene.
KAK DA.

Acest topic a fost editat de Cla: 5 Dec 2013, 03:19 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 5 Dec 2013, 08:01 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



O varianta perfect logica, dar greu acceptabila la nivel emotional, ar fi separarea est/vest in Ucraina.

Vestul ucrainean e slab dpdv industrial, si doreste unirea cu UE, deci
ar accepta dominatia germana, in locul dominatiei rusesti actuale.

Estul ucrainean e de fapt populat in mare majoritate de rusi,
destul de tari industrial, care se simt mai bine linga "mama lor Rusia".

In felul asta toata lumea se aliniaza in mod stabil la grupul favorit, si
linia de demarcatie va fi un fel de nou "zid berlinez",
cu exemple functionind dupa sisteme diferite de o parte si de cealalta, ca un fel de "vitrine",
ceea ce ar fi avantajos pentru ambele parti ale actualei Ucraine! smile.gif

PS Cehia si Slovakia de asemenea s-au separat, pasnic!
pentru diferente de opinie mult mai mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Dec 2013, 08:48 AM
Mesaj #12


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Asa cum zici, dandanescu, dar Ucraina e mare, interesele sunt mari si nu prea vad ceva constructiv, doar bubuituri...
Cel mai bine ar fi sa se dezbine în pace, sa-si traga granitele cum vor si Cernobâl s-al faca cadou la Bielorusi biggrin.gif
Apropo... astia vor fi urmatorii care vor în UE. Si ce ne facem? Lasa-i naibii sa-si vada de treba lor ruseasca.
Noi avem destul cu Balcanul fost Yugoslav de-a face, ca si Serbia, Macedonia vrea la UE.
Si colac peste pupaza, sa mai scoatem si Albania din rahat.

În Germania exista o zicala: Multi bucatari strica terciul.

Acest topic a fost editat de Cla: 5 Dec 2013, 09:10 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Dec 2013, 06:53 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 5 Dec 2013, 03:15 AM) *
Puteti sa râdeti despre mine, dar n-avem nevoie si de rusi în UE....un campion de box ar vrea sa devina acolo presedinte, unul care sta in Germania.....

Eu nu rad, parerea mea e ca nu ai dreptate. Rusii trebuie sa fie "adoptati" de Europa, de europeni. Viitorul Europei este in Rusia, in Siberia, in resursele de acolo pe care si le doresc atat de mult chinezii. Daca europenii vor gasi solutia sa aduca aceste resurse din asteroizi, de pe Marte sau Luna atunci sa zicem ca Europa n-ar avea nevoie de rusi sau ucrainieni.

QUOTE(dandanescu @ 5 Dec 2013, 08:01 AM) *
QUOTE
O varianta perfect logica, dar greu acceptabila la nivel emotional, ar fi separarea est/vest in Ucraina.

Rusia nu va accepta niciodata aceasta "separare".
QUOTE
PS Cehia si Slovakia de asemenea s-au separat, pasnic!

E o alta discutie, e vorba de doua popoare care s-au unit si separat de mai multe ori de-a lungul istoriei, din diverse motive. In Ucraina exista o limba un popor doua religii importante, o parte industrializata si una agricola, un sistem instituit de sovietici, exact ca in Moldova, toata industria se afla in Transnistria. Stalin a avut aceasta "viziune" el si-a dat seama ca toate aceste popoare supuse Moscovei vor avea tendinte separitiste, sentimente nationaliste, asa ca a facut dezvoltare doar in zonele in care rusii erau majoritari in tarile respective. Azi toate acestea sunt enclave rusesti ramase in inima Europei, niste cuie a lui Pepelea pe care Rusia a promis sa le apere cu orice pret.
pentru diferente de opinie mult mai mici!



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 5 Dec 2013, 07:47 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Cla @ 4 Dec 2013, 10:48 PM) *
Asa cum zici, dandanescu, dar Ucraina e mare, interesele sunt mari si nu prea vad ceva constructiv, doar bubuituri...

daca iese conflict armat, rusii cistiga, sunt prea tari in zona, cu sprijin solid militar dar si economic (gazele alea...)
QUOTE
În Germania exista o zicala: Multi bucatari strica terciul.

in mod paradoxal, problema UE este tocmai Germania.

diferenta de productivitate intre Germania si celelalte tari din UE este atit de mare,
incit tentativele de convergenta economica de pina acum
nu au facut decit sa ruineze economia europeana pe ansamblu.
in special eurozona e sortita esecului, dar si
restul angajamentelor economice din UE
(in special rata redusa a inflatiei si lipsa barierelor vamale)
sunt prea nerealiste ca sa fie eficiente in practica.

pe scurt, sau Germania accepta devaluarea euro si
astfel se pot obtine fonduri care sa fie investite in periferie,
sau in viitorul indepartat dar previzibil statele suverane vor aplica masuri similare celor din UK
fie dizolvarea eurozonei si apoi deconectarea monedelor nationale
fie reintroducerea barierelor vamale.

iar UK care nici nu e parte din eurozona,
nici nu a folosit metode de austeritate, ci metoda clasica - inflatia - ca raspuns la criza economica globala,
acum se gindeste sa o puna in curind de un referendum pentru a parasi UE,
adica un fel de "bravo Germany!" pe invers.

...sau poate ca guvernele nu vor exercita dreptul suveran sa serveasca interesele nationale...
si atunci se ajunge la corporatism, foarte posibil fascism si scenarii de genul "Hunger Games"/"Elysium".

...la care aproape sigur unii romani vor exclama satisfacuti?!
oricum e bine, ca am scapat de comunism! ohyeah.gif
ca si cum ar fi minunat ca ai renuntat la alcoolismul rusesc,
dupa ce te-ai obisnuit cu abuzul de amphetamine germane smile.gif

Acest topic a fost editat de dandanescu: 5 Dec 2013, 07:52 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Dec 2013, 08:00 PM
Mesaj #15


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 5 Dec 2013, 05:53 PM) *
Eu nu rad, parerea mea e ca nu ai dreptate. Rusii trebuie sa fie "adoptati" de Europa, de europeni. Viitorul Europei este in Rusia, in Siberia

Hai ca bati câmpii, Marduk. O Europa pâna la Kamchatka. Asta au vrut si Genghis Khan, Attila, etc. Si tu.
Si hai daca ne cracanam un pic, atunci de ce nu si Alaska, ca-i la doi pasi ?

Hai lasa-ma... rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Dec 2013, 08:13 PM
Mesaj #16


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(dandanescu @ 5 Dec 2013, 06:47 PM) *
in mod paradoxal, problema UE este tocmai Germania.

CORRECT !! smile.gif Sa nu mai punem suma de miliarde de Euro pe care le-a platit si le plateste Germania pentru statele falimente ohyeah.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 5 Dec 2013, 09:27 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Cla @ 5 Dec 2013, 10:13 AM) *
CORRECT !! smile.gif Sa nu mai punem suma de miliarde de Euro pe care le-a platit si le plateste Germania pentru statele falimente ohyeah.gif

suma aia e doar o mica parte din obligatiile centrului UE de a investi in periferia UE,
in schimbul accesului liber la piata.
aceste obligatii sunt neglijate de cind cu criza globala si
austeritatea impusa de centrul UE, in special Germania.

in plus, fara asemenea "pierderi" (investitii in periferia UE) in cadrul acordurilor UE,
daca Germania ar avea moneda lor asa cum era inainte de introducerea euro,
acea moneda ar fi cotata atit de sus pe piata financiara globala, incit
Germania ar avea mari dificultati sa mai exporte altceva decit tehnologie extrem de avansata,
pentru care piata mondiala e totusi destul de limitata.

deci Germania are mare nevoie de UE, si de eurozona, insa
isi foloseste influenta sa mentina cursul euro la un nivel avantajos exclusiv Germaniei,
in loc sa accepte ca
euro trebuie sincronizat cu productivitatea pe ansamblul UE,
sau macar pe ansamblul eurozonei.

...situatia e greu de inteles fara sa intri in detalii semnificative despre
corelatia intre productivitatea economica si valoarea monedei,
mai ales ca intr-o criza economica globala regulile simplificate de genul
"e bine sa fie inflatie mica" sunt depasite de evenimente critice.

dar daca totusi intri in detalii mai complexe, se observa cum
Germania a abandonat principiile fundamentale ale UE in ce priveste convergenta,
si tocmai intr-o criza economica globala a ales o cale in care
propriul interes (german) este singurul servit optim,
pe seama tuturor partenerilor din UE si in special a celor din eurozona.

deocamdata singurii care au exprimat clar in fapte
dezaprobarea pentru hegemonia germana in UE/eurozona sunt britanicii,
dar vom vedea pina la urma cum evolueaza situatia.
istoric, Germania a fost foarte tare in debutul unor conflicte,
ca apoi sa termine jalnic dupa ce a ruinat un intreg continent,
deci nu ar fi de mirare sa se termine si jocul de-a eurozona/UE tot asa smile.gif

Acest topic a fost editat de dandanescu: 6 Dec 2013, 04:35 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Dec 2013, 10:48 PM
Mesaj #18


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(dandanescu @ 5 Dec 2013, 08:27 PM) *
deci Germania are mare nevoie de UE, si de eurozona, insa
isi foloseste influenta sa mentina cursul euro la un nivel avantajos exclusiv Germaniei,
in loc sa accepte ca
euro trebuie sincronizat cu productivitatea pe ansamblul UE,
sau macar pe ansamblul eurozonei.
Zii-asta la tanti Merkel în frâu, nici noi nu ajungem la nasul ei superior din Berlin.
De parca ar trai în alte sfere, politicienii.
Nimeni nu i-a ales, dar fiecare zice ceva când nu doarme sau e strecurat de mobil.
Sau stii tu exact pe care parlamentari i-ai "ales" la Bruxelles ca sa-si scuture pe undeva bobârnacii si sa zica "Nu stiu" ?

Îi doare-n cur de noi, plebea. Ce vor ei, astea se discuta la sampanie, nu la o bere. La Bilderberg.
Cum a zis Louis? L'etat c'est moi.

Si astia duti pe drum de niste soferi. (doar)
Si daca au facut prostii - Nu stim, suntem imunitari diplomatici.

AICI SA SE RIDICE EUROPA, nu la o ridiche care nu corespunde normelor din Bruxelles.

Acest topic a fost editat de Cla: 5 Dec 2013, 11:00 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 6 Dec 2013, 04:25 AM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Cla @ 5 Dec 2013, 12:48 PM) *
De parca ar trai în alte sfere, politicienii.
[...]
AICI SA SE RIDICE EUROPA, nu la o ridiche care nu corespunde normelor din Bruxelles.

ce e interesant de observat, in teorie cel putin,
politicienii, fie alesi fie numiti,
ar trebui sa actioneze in interesul public, al electoratului,
conform cu mandatul pentru care au fost alesi/numiti.

in schimb corporatiile si bancile nu au nici un mandat sau obligatie in interesul public,
dimpotriva! actioneaza strict in interesul privat (al actionarilor)

cu toate astea, din cauza conditiilor economice create de globalizare,
tot mai multe decizii politice sunt luate in favoarea intereselor private,
(nu cumva sa plece banii in alta parte...)
adesea sacrificind interesul public, care totusi
ar trebui sa fie prima prioritate a oricarui guvern democratic legitim.

deci pe undeva, in cadrul unor valori europene,
e o alegere foarte serioasa de facut intre democratie si corporatism,
acesta din urma fiind cel mai bine servit de guverne autoritare (de tip fascist).

PS. din nou vreau sa fac apel la intelegerea cit mai profunda a situatiilor si detaliilor
fara a se ajunge in graba la niste concluzii definitive pro sau contra ceva.
personal nu sunt implicat si nu am interese in nici o parte a spectrului politic din RO sau din alta parte,
tot ce ma intereseaza este dezbaterea cu scopul de a elucida mecanismele mai subtile
care interactioneaza in practica, pe scena social politica si economica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Dec 2013, 05:09 AM
Mesaj #20


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Bine. Ai zis bine si rational.
La fel ca cei acum 2000 de ani care au stiut ca nu stiu.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Dec 2013, 11:27 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 5 Dec 2013, 07:47 PM) *
QUOTE
daca iese conflict armat, rusii cistiga...

Conflict armat? intre cine si cine? sitatia este foarte delicata. Sa presupunem ca incep ucrainienii sa se bata intre ei, Rusia o sa acuze UE, USA, NATO de toata situatia creata in Ucraina, ocidentul o sa dea vina pe rusi etc. Eu nu vreau sa ma gandesc la un conflict in zona, mai ales cu implicatii internationale.
QUOTE
in mod paradoxal, problema UE este tocmai Germania.diferenta de productivitate intre Germania si celelalte tari din UE este atit de mare...

Iar problema Germaniei este UE, Germania are supraproductie, masina germana nu se poate opri, este de calitate, toata lumea si-o doreste, Germania tinde sa devina un fel de China a Europei dar de calitate. In acest timp celelalte state incearca sa tina pasul cu Germania, din nefericire asa cum am mai spus UE este o creatie prea futurista, un vis ce trebuia sa ramana doar la stadiul initial. Libertatea de miscare a cetatenilor din tarile asociate in interiorul acestei zone, respectarea drepturilor omului, dreptul la munca oriunde in acest spatiu, libera miscare, fara control la frontiera, doar a marfurilor si cam atat. Fara moneda comuna, fara desfiintarea granitelor, fara parlament european, fara comisie, doar reuninuni ale reprezentantilor guvernelor din tarile asociate, pentru rezolvarea problemelor comune.



QUOTE(Cla @ 5 Dec 2013, 08:00 PM) *
Hai ca bati câmpii....Hai lasa-ma...

Daca tu gandesti doar pe termen scurt, da eu bat campii, dar daca ai sa gandesti pe termen lung, 100-200 de ani ai sa vezi ca nu mai este chiar asa de aberant sa-i avem pe rusi in UE.

QUOTE(dandanescu @ 6 Dec 2013, 04:25 AM) *
QUOTE
...deci pe undeva, in cadrul unor valori europene, e o alegere foarte serioasa de facut intre democratie si corporatism, acesta din urma fiind cel mai bine servit de guverne autoritare (de tip fascist).

Grea alegere. Valorile europene, democratice vin din educatia europeana a cetatenilor si totusi exista situatii cand corporatismul este necesar, tocmai pentru a evidentia si prezerva acele valori europene, democratice. Suna ciudat dar asa au stat lucrurile.
QUOTE
...nu am interese in nici o parte a spectrului politic din RO sau din alta parte,
tot ce ma intereseaza este dezbaterea cu scopul de a elucida mecanismele mai subtile
care interactioneaza in practica, pe scena social politica si economica.

Si daca ai avea interese? Nu cred ca putem elucida "mecanismele subtile" care interactioneaza, nu in Romania, unde in opinia mea aceste "mecanisme subtile" sunt pur si simplu inlocuite de intelegeri partinice sau transpartinice intre grupurile de interese imbogatite peste noapte in urma "revolutiei" din '89. Exemplu: cat i-a luat unui individ, unei familii occidentale milionara sa-si stranga averea? 50-100-200 de ani? in Romania unii au devenit multi milionari in 3-10 ani tocmai datorita acestor "mecanisme subtile" cunoscute doar de tovarasimile lor. Eu cred ca este un tipar ce a functionat in toate statele comuniste, inclusiv in Rusia.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Dec 2013, 03:00 PM
Mesaj #22


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



"Daca tu gandesti doar pe termen scurt, da eu bat campii, dar daca ai sa gandesti pe termen lung, 100-200 de ani ai sa vezi ca nu mai este chiar asa de aberant sa-i avem pe rusi in UE."

Ba da, aberezi, uita-te pe harta.
Tu crezi în Imperiul UE ?
Imperiile se prabusesc cum devin prea mari, doar aici sa fi ascultat la Istorie.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Dec 2013, 03:23 PM
Mesaj #23


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Si ce tragem ca concluzie ?
Daca ma duc sa cumpar o singura ceapa, vine din Tasmania.
Bineînteles ca n-o cumpar, ca cepe avem destule aici.
Daca caut usturoi, vine din China.
De parca n-am avea usturoi destul pe lânga colt.

Lumea o ia razna, si sunt bucuros ca nu astept pâna se prabuseste.
Hades, unde esti ? Eu vin.

Pun pariu ca acolo as fi asteptat cu un Beaujolais Primeur "Made in China" spoton.gif
Si "The Road to Hell" este la fel pavat cu granit din China.

Ce misto petrecere. - Na Petrus, am voie sa intru ?
- Stai un pic, telefon.
"Made in China"
_ na? ce-i ?
El. enervat: - Du-te ma prin spate, avem multe "Made in China"

Acest topic a fost editat de Cla: 6 Dec 2013, 03:40 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Dec 2013, 03:53 PM
Mesaj #24


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Prin spate am ajuns la sectia "Habar N-am"
Prietenii de discutie: Arafat, Adolf, Ceausescu, Lenin, Stalin, Pol Pot "care zicea da la tot", plus infanteria de la Mount Rushmore
fiind exclusi indienii. Nu m-am dumerit, dar era ceva cu Ku Klux Klan.
Negrii erau exclusi, culegeau bumbac " Made in China"

Si asa am luat liftul în Rai.
De ce nu-i zice EX ??
Te asteapta toti ex-ii din viata ta.
Sa stai de vorba cu toate/totii e prea enervant.
Unde gasesc liniste ?
Am luat liftul, în sus, la Petrus.
- Auzi, unde dracu gasesc liniste?
- Aaa, pe dracu îl vrei, ia liftul si apasa pe 666.

A mers, am apasat. Ajuns jos, m-am simtit ca acasa. rolleyes.gif Totul era Made in China, pâna si focurile.

Acest topic a fost editat de Cla: 6 Dec 2013, 04:24 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Dec 2013, 04:41 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 6 Dec 2013, 03:00 PM) *
Ba da, aberezi, uita-te pe harta.....Tu crezi în Imperiul UE ?

Nu, cred in uniuni de state independente care se respecta reciproc, isi respecta granitele stabilite, cetatenii, produsele etc. E simplu.

QUOTE(Cla @ 6 Dec 2013, 03:23 PM) *
.. Lumea o ia razna, si sunt bucuros ca nu astept pâna se prabuseste.

Mai ai de asteptat, nu stiu sa-ti spun exact cat dar n-o sa fie maine aceasta prabusire.

QUOTE(Cla @ 6 Dec 2013, 03:53 PM) *
- Auzi, unde dracu gasesc liniste?
- Aaa, pe dracu îl vrei, ia liftul si apasa pe 666.
A mers, am apasat. Ajuns jos, m-am simtit ca acasa. rolleyes.gif Totul era Made in China, pâna si focurile.

rofl.gif Eu am tras concluzia, stai prost cu linistea.

Acest topic a fost editat de Marduk: 6 Dec 2013, 06:00 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Dec 2013, 05:36 PM
Mesaj #26


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 6 Dec 2013, 03:41 PM) *
rofl.gif Eu am tras concluzia, stai prost cu linistea.

N-am femeie pe care s-o enervez, asa m-as linisti biggrin.gif

"Nu, cred un uniuni de state independente care se respecta reciproc, isi respecta granitele stabilite, cetatenii, produsele etc. E simplu."

Daca ar fi asa de simplu, Marduk, cum zici, n-am avea razboaie pe lume.
Si paradoxul e: Uniuni de state independente. Ori stat indepedent, ori... de cine, cu ce ?

Ar trebui sa fie desfiintati banii. Gândeste-te unde am ajunge.

O Uniune fara bani nu merge, doar daca toti zic ca ne aluptam sa trecem în Epoca de Piatra.
Si pun pariu ca cineva s-ar opune.
Si iar ajungen la un Pat, politicienii discuta ca sa ajunga la concluzia ca au zis multe, dar nimic.

Discutia asta, deci, duce în Nirvana...
PS: Apropo bani. Câti ai acasa si câti pe altundeva ?
Altundeva cere bani, de la tine si se râd pe câmpi ca tu nu poti sa-ti ademeresti o femeie frumoasa din Thailanda, Vetnam sau Moldova?

Banii.

Acest topic a fost editat de Cla: 6 Dec 2013, 06:07 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 7 Dec 2013, 12:04 AM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Cla @ 5 Dec 2013, 07:09 PM) *
Bine. Ai zis bine si rational.
La fel ca cei acum 2000 de ani care au stiut ca nu stiu.


ok, si atunci poate ca o cale buna de urmat
este de a pune accentul pe intrebari , nu pe raspunsuri?
paradoxal, nu? dar consistent cu intelepciunea lui Socrate.smile.gif

poate ca in felul asta poti obtine raspunsuri mai bune, chiar daca limitate
la cazuri particulare, pe probleme specifice.

...dupa rationamentul acesta, descentralizarea pare a fi o buna parte din solutie. thumb_yello.gif

insa mostenirea culturala din RO nu pare sa sprijine deloc asa ceva.
deci... cam ce modele culturale avem?
pe de o parte apare rebelul fara cauza, doar asa ca sa fie rebel,
pe de alta apare eroul salvator mesianic, care impune vointa proprie,
fara de care nu se poate face nimic de valoare.

personajul colectiv, o asociatie informala intre egali,
care sa produca o schimbare pozitiva, armonioasa, cam lipseste...

desigur "taranii iesiti cu furcile" sau mineriadele sunt niste exemple negative,
ele dovedesc ca in RO este prea putin inteleasa puterea descentralizata,
in mod gresit asociata cu anarhia si violenta,
o metoda adoptata doar in cazuri extreme, instabile,
si un fenomen foarte vulnerabil manipularii politice.

prin educatie insa se poate schimba aceasta situatie, incit
actiunea ad-hoc, descentralizata, sa fie ceva pozitiv si admirabil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 7 Dec 2013, 12:16 AM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Cla @ 6 Dec 2013, 07:36 AM) *
Ar trebui sa fie desfiintati banii. Gândeste-te unde am ajunge.

poate ca nu e deloc nevoie sa fie desfintati banii,
insa e aproape sigur ca trebuie intelesi corect! smile.gif

cei mai multi folosesc banii fara sa incerce sa inteleaga mai mult decit regula fundamentala,
care zice ca 90% din toate regulile despre bani se rezuma la... a-i avea! rolleyes.gif

...deci cum faci rost de bani? sau ii iei cu japca sau faci comertz,
dupa imprejurari, tot asa cum faceau grecii in antichitate.
(erau fie piratzi, fie negustori - dupa cit de tare era pe moment "partenerul de afaceri")

poate ca asta ar fi o lectie importanta de retinut, pare sa fie inca valabila in ziua de azi. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Dec 2013, 12:44 AM
Mesaj #29


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



"este de a pune accentul pe intrebari , nu pe raspunsuri?
paradoxal, nu?"

Deloc. Eu nu-mi mai pun întrebari de ce nu-mi pica în cap pomul, ci marul.
Dar de ce e femeia infidela, asta ar fi de eruat. biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Dec 2013, 12:54 AM
Mesaj #30


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(dandanescu @ 6 Dec 2013, 11:16 PM) *
..deci cum faci rost de bani?

Simplu: Mergi la banca si zici ca gata.
Ar însemna ca banconerii de toata lumea si-au fi bagat catrafusele si cravatele pe undeva.
Daca ar fi niste profitori de Wall Street, ar fi bine. Suicide.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 7 Dec 2013, 02:02 AM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Cla @ 6 Dec 2013, 02:54 PM) *
Simplu: Mergi la banca si zici ca gata.

...dar de credit union ce parere ai?
sau de bitcoin? care recent
dintr-un experiment mai ciudat a devenit ceva demn de atentie
chiar si pentru US Federal Reserve Bank?

deci tranzactiile financiare si obtinerea de credit
se pot face si fara banca, fara sistemul bancar asa cum e acesta inteles azi.

insa pentru inceput,
separarea clara intre sectiile bancare comerciale si cele de investitii
ar putea deja sa introduca o corectie semnificativa in sistemul bancar.

Acest topic a fost editat de dandanescu: 7 Dec 2013, 02:03 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Dec 2013, 02:15 AM
Mesaj #32


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pentru FED ar fi un dezastru.
Închipuie-ti ca fiecare om îsi are banii acasa, sub plapuma.
Sistemul de banccard ar pieri, si asa, puterea lor. Si ghici a cui putere ohyeah.gif

Intreaba-te câti bani ai acasa si câti la banca. Câti vei avea daca banca arde ?
Cine va plati pentru ea? Guvernul? Nuu, TU.

Daca-mi cumpar o oaie, hai sa zicem 300 euro.
Din aia manânc 2 luni sau 2 ani.

La Wall Street sunt 3 miliarde... Peanuts.

Acest topic a fost editat de Cla: 7 Dec 2013, 02:39 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 7 Dec 2013, 04:40 AM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



Totusi valoarea principala a banului care este? pentru stocat rezerve?
e si aia o valoare importanta, dar nu cea mai importanta si nici macar esentiala.

s-ar putea spune ca valoarea esentiala a banului e transferul comod al valorilor.

pentru asa ceva, protocoalele de genul bitcoin vor evolua treptat pina cind
cripto-monedele digitale (nu una singura, ci mai multe!)
vor deveni o competitie serioasa pentru monedele actuale.
iar cartile de debit/credit si ele evolueaza,
ca un fel de portmoneu digital pentru cripto monede.

partea cea mai interesanta si incredibila, desi adevarata, este ca
un asa sistem merge si fara o banca care sa controleze moneda.
desi e posibil sa fie folosite si cripto-monede digitale controlate de o autoritate centrala,
cum ar fi o banca.

iar in ce priveste rezervele, de asemenea banul nu e neaparat cea mai buna varianta,
desi e cea mai comoda.
metalele pretioase ar fi doar un exemplu de alta optiune pentru rezerve,
cu problemele lor bineinteles. mai sunt si alte variante,
de exemplu stocuri de resurse energetice, relativ usor de vindut atunci cind e nevoie.

pe scurt, in ciuda perceptiei predominante,
sistemul bancar asa cum e el conceput si utilizat in prezent,
nu e absolut necesar pentru functionarea eficienta a economiei!
si acolo e posibila descentralizarea, pastrind eficienta, datorita tehnologiei moderne.

Acest topic a fost editat de dandanescu: 7 Dec 2013, 04:42 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2013, 02:39 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 7 Dec 2013, 04:40 AM) *
... s-ar putea spune ca valoarea esentiala a banului e transferul comod al valorilor....protocoalele de genul bitcoin vor evolua treptat pina cind cripto-monedele digitale (nu una singura, ci mai multe!) vor deveni o competitie serioasa pentru monedele actuale....metalele pretioase ar fi doar un exemplu de alta optiune pentru rezerve, cu problemele lor bineinteles. mai sunt si alte variante, de exemplu stocuri de resurse energetice, relativ usor de vindut atunci cind e nevoie.....

Eu cred ca aurul, metalele pretioase reprezinta viitorul, rezervele de resurse energetice, minerale etc. sunt si ele de luat in calcul. Moneda in sine, o facatura, in opinia mea, a speculatorilor bursieri, a comerciantilor, nu are viitor. Viitorul cred eu, va avea o rezerva de care am pomenit, in banca, institutie similara, care sa acopere moneda in circulatie, emiterea monedei peste rezerva ar trebui interzisa. Moneda va deveni mai rara, dar economia, productia, comertul etc. nu vor stagna, pentru ca acestea vor continua sa fie licitate la bursa intr-o "moneda" cu circuit inchis, cam cum este bitcoinul acum. Monedele asa cum le cunoastem, ce vor avea acoperire in aur sau alte valori, vor fi destinate doar uzului comun, pentru cumparaturile cetatenilor. Pentru mine aurul ramane ce-a mai sigura valoare, ce-a mai buna rezerva.

Dar sa revenim la Ucraina.



Priviti la acesti doi comunisti, transformati peste noapte in crestini, in democrati, doritori de aplicarea legilor si drepturilor omului. Mesajul transmis prin modul de a se imbraca, camasa fara cravata tipica comunistului combatant, lipsa protocolului, relaxarea afisata, constitue o atentionare catre toti cei care-i contesta, atat pe cei doi cat si situatia din Ucraina.

Acest topic a fost editat de Marduk: 8 Dec 2013, 10:17 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Dec 2013, 03:38 PM
Mesaj #35


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 7 Dec 2013, 01:39 PM) *
Eu cred ca aurul, metalele pretioase reprezinta viitorul,

Viitorul vine din subteran, pâna n-am înteles ca este planeta noastra pe care o distrugem.

Apropos: Magma, Lava. Plina de aur si etc.
Cine se pune la bursa ca ar exploata Etna, ca doar curge în fiecare zi.
Cred ca ideea asta nu l-ar venit nici macar mafiotilor din Sicilia laugh.gif
Trebuie niste Români pe-aicea, ca ei stiu toate.

Acest topic a fost editat de Cla: 7 Dec 2013, 03:49 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

65 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman