HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> America Si Criza Mondiala
rastafarianthem
mesaj 27 Aug 2011, 06:41 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 23 August 11
Forumist Nr.: 26.956



Daca vreti sa aflatzi mai mult decat se da la televizor...daca vreti sa stitzi mai mult decat au vrut altzii sa stitzi...daca aveti timp de pierdut sa va uitati la un film...care spune adevarul si este bazat pe lucruri reale nu pe speculatzii...un film de Aaron Russo...Astept pareri dupa in caz ca va faceti timp sa va uitati.
http://video.google.com/videoplay?docid=-8015098793112735276

http://www.youtube.com/watch?v=lUpZhhbKUBo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Sep 2011, 01:50 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



2012 – Anul marelui colaps economic

Te cam ia cu fiori ! Numai daca nu cumva parte din ele nu-s preziceri a la mama Omida !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 10:49 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"De 3 ani am tot visat să vină o recesiune și o cădere a burselor ca să pot face bani"

Alesio Rastani (trader)

Asta este unul caruia i-au scapat cateva cuvinte despre criza si despre cei care abia asteapta sa devina si mai bogati decat sunt.

Acest topic a fost editat de Marduk: 28 Sep 2011, 10:53 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Sep 2011, 10:49 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 28 Sep 2011, 11:09 AM
Mesaj #4


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Dac-as fi porumbel, m-as caca pe capul celor de la Wall Street.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2011, 04:41 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Marele "profet" Roubini „Răspunsul la această întrebare depinde de ceea ce se va întâmpla în zona euro şi când Europa va putea aţiona unitar"


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Oct 2011, 12:45 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Bomboana de pe coliva capitalismului este pusa de Roubini, cu citate din Marx.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jul 2014, 09:06 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Statele din BRICS s-au saturat de BM si FMI, institutiile cu ajutorul carora USA, occidentul, incercau sa tina sub control economia mondiala, motiv pentru ca s-au decis sa-si creeze propria banca mondiala. Nu-mi dau seama daca este bine sau rau, ce presupune existenta unei asemenea banci destinate esclusiv tarilor BRICS, dar banuiesc ca o parte din fondurile BM si FMI, apartinand BRICS vor fi realocate noii banci. Este posibil ca USA, UE sa se confrunte din aceasta cauza cu o noua criza mondiala? Eu cred ca asistam la un razboi economic declarat intre tarile BRICS si USA-UE, avand in vedere "bogatiile" detinute de tarile BRICS si nevoia tot mai mare a occidentului de a avea acces la aceste "bogatii" s-ar putea sa asistam si la crearea unui bloc politico-militar al tarilor BRICS care sa sustina interesele statelor respective.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Jul 2014, 09:58 PM
Mesaj #8


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Uita-te la Londra. Cea mult-laudata Margaret Thatcher a facut-o.
De-atunci au picat muncitorii si bancile au crescut.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 19 Jul 2014, 10:20 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 9 Jul 2014, 12:06 PM) *
Nu-mi dau seama daca este bine sau rau, ce presupune existenta unei asemenea banci destinate esclusiv tarilor BRICS, dar banuiesc ca o parte din fondurile BM si FMI, apartinand BRICS vor fi realocate noii banci.

Banca asta noua si noul fond de urgenta sunt controlate de tarile BRICS, dar sunt destinate sa functioneze in competitie cu BM si FMI,
deci serviciile lor financiare sunt oferite oricui respecta criteriile lor, nu numai tarilor BRICS.

ar fi interesant de gindit cum va evolua acest sistem bancar.
initial aranjamentele mutuale sunt anuntate in dolari, dar nu ar fi deloc surpinzator
sa adopte eventual o moneda de rezerva de tip SDR, asa cum face FMI (inca din anii '70)

insa combinatia de monede nationale din aceasta noua moneda de rezerva de tip SDR ar include aproape sigur si moneda chineza,
si foarte probabil si pe cea rusa, daca nu cumva pina la urma toate monedele tarilor BRICS.

asta ar fi o amenintare foarte serioasa contra monopolului monetar al dolarului american.

Acest topic a fost editat de dandanescu: 19 Jul 2014, 08:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jul 2014, 11:59 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dandanescu @ 19 Jul 2014, 11:20 AM) *
Banca asta noua si noul fond de urgenta sunt controlate de tarile BRICS, dar sunt destiante sa functioneze in competitie cu BM si FMI, deci serviciile lor financiare sunt oferite oricui respecta criteriile lor, nu numai tarilor BRICS...asta ar fi o amenintare foarte serioasa contra monopolului monetar al dolarului american.

Chiar ieri citeam o stire despre rezervele in dolari existente in lume, mai ales in tarile BRICS. Ce vor face americanii daca aceste tari vor folosi dolarii in diverse moduri, n-am idee, pentru a destabiliza USA?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 19 Jul 2014, 08:50 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



QUOTE(Marduk @ 19 Jul 2014, 02:59 AM) *
Chiar ieri citeam o stire despre rezervele in dolari existente in lume, mai ales in tarile BRICS. Ce vor face americanii daca aceste tari vor folosi dolarii in diverse moduri, n-am idee, pentru a destabiliza USA?


in primul rind, interesele specifice nu sunt de a destabiliza USA, ci de a o cumpara!
deci ce rost are sa strici marfa?

in al doilea rind, rezervele monetare de genul SDR
nu sunt vulnerabile la manipularea unei monede nationale, nici nu depind de acorduri cu bancile nationale.
tocmai de aia au avut succes in cadrul FMI, si asta e verificat pe durata lunga.

deci financiar, USA nu prea poate sa faca mare lucru, fie ca ii convine noul sistem sau nu.

in schimb USA poate reactiona cel mai convenabil
prin operatiuni clandestine de destabilizare, fragmentare, "balcanizare", schimbare de guverne nefavorabile intereselor americane,
folosind forte proxi, fara responsabilitate sau justificare in dreptul international.

...ceva interesant:
de unde oare venea ideea aia despre "neamestecul in treburile interne ale altui stat", adica suveranitatea statelor?
dintr-un acord, semnat in Europa la sfirsitul razboiului de 30 de ani, Pacea de la Westphalia.

acum se pare ca intregul concept al statelor suverane si fundamentele dreptului international actual devin irelevante.

si urmarea? o stare de razboi perpetua?
sau instaurarea unor guverne autoritare, controlate din afara de puteri globale?
nu ar fi de mirare.

Acest topic a fost editat de dandanescu: 19 Jul 2014, 08:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 02:30 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman