HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

13 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Grecia, Buturga Care Este Pe Cale Sa Rastoarne Carul Ue, Grecia, grecii si democratia europeana
Marduk
mesaj 29 Jun 2011, 01:33 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Urmaresc ceea ce se intampla in Grecia. Am colaborat cativa ani cu firme din Grecia, cu grecii, am vizitat aceasta tara de mai multe ori, am vazut cum traiesc grecii la ei acasa si nu pot sa inteleg ce se petrece in aceasta tara. Stiam ca grecii nu prea au fost de acord cu disparitia drahmei lor, cu aderarea la UE, cu pierderea suveranitatii, mai stiam ca grecii nu obisnuiesc sa plateasca impozit, sau ca fac orice sa evite plata unor impozite reale, in conformitate cu valoarea veniturilor lor. Grecia a crescut, s-a dezvoltat foarte mult in ultimii ani mai ales odata cu olimpiada ce s-a desfasurat in Grecia, am fost in Grecia inainte de olimpiada si dupa, am vazut casele grecilor, vilele, iahturile, cafenelele, fabricile, etc. viata in general era frumoasa la Atena si in Salonic. Cum s-a ajuns aici si de ce toata Europa e cu ochii pe greci, oare nu bancile europene i-au ajutat pe greci sa ajunga aici? Cine sunt cei care profita de pe urma acestei sitatii, va falimenta Grecia, cine doreste acest faliment? sa fie oare Grecia un exemplu? sacrificata pentru a arata celorlalte tari membre ale UE. Mi-aduc aminte ca discutam cu grecii despre aceasta situatie si practic nu le pasa, stiau ca vor fi salvati orice s-ar intampla, de fapt pe asta mizau in toate activitatile lor. Va invit sa discutam despre tara care a inventat democratia si care azi pare ca este nemultumita de locul in care a ajuns aceasta.

Acest topic a fost editat de Marduk: 29 Jun 2011, 01:59 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jun 2011, 01:57 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Opinia unui american care ii apara pe nemti! Oare ce-l face pe american sa ia apararea nemtilor in tot acest conflict european.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jun 2011, 04:08 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Planul de austeritate s-a votat, sa vedem daca grecii vor continua manifestatiile, sau vor trece la bine cunoscutele actiuni extremiste ale anarhistilor, le-am putea numi "teroriste". UE pare sa fi castigat aceasta partida, parlamentul grec a ales calea cea mai usoara si cea mai des folosita, taxarea celor multi, a celor care demonstreaza azi in strada. Pentru mine ramane de neanteles cum este posibil ca un grec sa fie infuriat cand are un salariu de 1000 de euro, dupa planul de austeritate, in timp ce un roman care are cam aceleasi preturi la carburanti si la alimente dar cu salarii cu mult mai mici, ramane placid si multumit cu viata sa, fara sa se gandeasca sa iasa in strada.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jun 2011, 04:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2011, 04:31 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Marduk, de ce nu intelegi? smile.gif

Daca ai 1000 de euro acum, iar ieri aveai 2000, este normal sa fii nefericit. Daca ai 1000 acum, dar ieri aveai 300, este normal sa ai senzatia ca l-ai apucat pe D-zeu de un picior.

Daca ai acum 1000 de euro, ieri aveai 1000 de euro, iar vecinul tau are 1001, este normal sa iesi in strada sa faci demonstratii. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 29 Jun 2011, 04:53 PM
Mesaj #5


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Povestea aia cu 1000 azi şi 300 ieri e la noi? unsure.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2011, 04:54 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Romanii nu traiesc cu senzatia ca l-au apucat pe D-zeu de un picior... Era un exemplu teoretic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jun 2011, 04:59 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu cred ca nu este chiar asa, in Romania preturile sunt aproape ca in UE dar salariile sunt ca in Romania. Sunt produse care se vand in piata romaneasca, comparabile cu cele din UE, ele provin in mare parte din China, dar nu asta este problema, eu ma refer la greci, la un salariu de 1000 de euro, cu un pret al benzieni asemanator cu cel din Romania, cu pretul alimentelor, la supermarket, ca cel de la noi, sunt nemultumiti, ies in strada, dar romanul tace si rabda, acum sa nu intelegeti ca eu ma gandesc sa sprijin o revolta a romanilor, dar nu-i inteleg pe greci, asa cum nu i-am inteles nici pe polonezi, ma aflam acolo in anii '76 cand ei faceau greve. Probabil ca la mijloc este altceva decat nivelul de trai, CONSTIINTA COLECTIVA, care indeamna masele sa lupte fie pentru o cauza comuna, fie pentru ca sunt manipulate sau mai nou doar de fatada. Afirm asta deoarece azi lumea se prezinta ca un film serial la care toti ne uitam la tembelizor, in incidentele de la Atena nu am vazut morti, raniti grav si chiar nu mi-as dori asa ceva, dar mortii si ranitii reprezinta o scala in a masura nivelul violentelor. Or analizand situatia din Atena in baza imaginilor televizate, pot concluziona ca acolo s-a dat bataie, s-a luat bataie, dar doar atat, in timp ce in parlament politicienii greci votau viitorul celor care se bateau in piata, politisti sau manifestanti. Asta ma duce cu gandul la regie, scenariu, adica e ceva important, dar oricum o sa se intample, dar hai sa facem si noi figura buna in aceasta situatie, nu sa stam si sa zicem asta este, asa a vrut guvernul, bunul Dumnezeu, soarta, etc. Toate aceste manifestatii dau bine pe plan international, nu stirbesc nationalismul grecesc, demonstreaza ca grecii nu se lasa cu una cu doua, pana la urma dupa mine este doar o scena dintr-o tragedie antica jucata in zilele noastre.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 29 Jun 2011, 05:05 PM
Mesaj #8


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



O să sar acum peste altele, poate revin mai īncolo, dar un lucru mi-e clar de mulţi ani deja: romānii nu ştiu ce e aia conştiinţă colectivă, la fel cum nu ştiu ce e colectiv, reacţie civică, echipă. Poate nici măcar conştiinţă nu ştiu ce e.

Eu mă mir că cineva se mai miră ohyeah.gif de lipsa noastră de reacţie la diverse.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2011, 05:06 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Jun 2011, 05:59 PM) *
nu-i inteleg pe greci

Dar e simplu: s-au obisnuit sa aiba un anumit nivel de trai, iar acest nivel de trai le este redus acum. Oricine este nemultumit intr-o astfel de situatie.

E o alta treaba faptul ca au trait bine in mod nemeritat: cu evaziune fiscala de proportii de-a dreptul cosmice, cu bugetarii care luau cate 14 salarii pe an, cu pensii uriase, totul bazat nu pe productivitatea proprie, ci pe bani luati din imprumuturi. Nu s-au gandit ca orice imprumut trebuie la un moment dat si restituit.

Asa ca acum trebuie sa stranga cureaua si sa cheltuiasca doar atat cat isi pot permite. Nu e alta solutie.

QUOTE
Toate aceste manifestatii dau bine pe plan international

Eu am impresia ca dau foarte prost: adica ei ies in strada ca sa isi apere niste privilegii nemeritate.

Acest topic a fost editat de abis: 29 Jun 2011, 05:07 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2011, 05:09 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Grecii ne-au arata ce inseamna aia democratie adevarata . Planul de austeritate a fost supus votului parlamentului ! thumb_yello.gif
Si nu adoptat prin cuvantari la tv si ordonanta de urgenta dupa cum au procedat Basea si cu Boccul lui la noi ! devil.gif

Acest topic a fost editat de March: 29 Jun 2011, 05:10 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jun 2011, 05:11 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cum ziceam, si despre vreme daca vorbim, tot la Basescu ajungi. rofl.gif

Ce masura de austeritate de la noi nu a fost aprobata de parlament, desi legea impunea acest lucru?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2011, 05:29 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



GRECIA RATEAZĂ ŞANSA DE A FACE DIN NOU ISTORIE VIE

(...)Parlamentul Greciei a ratat, azi, şansa ca ţara lor să facă din nou istorie vie şi legea īn Europa. Dacă vota contra planului de pretinsă austeritate – de fapt, de jupuire a oamenilor de rānd şi a mediilor de afaceri onorabile, īn timp ce hoţii īşi īngraşă conturile oneroase – Grecia dădea lovitura de graţie monedei euro şi neosclaviei de tip sovietic īn care degenerează, progresiv, Uniunea Europeană, iniţial, un proiect generos, creştin-democrat. Confiscat şi deturnat chiar de cei care au făcut totul pentru ca Europa, īn Constituţia ei, să-şi renege originile constitutive creştine. N-au acceptat nici măcar formularea ” origini iudeo-creştine”, fiindcă ar presupune o evoluţie cu care patronii finanţei mondiale nu sunt de acord.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Jun 2011, 05:43 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ Marduk,
Ia spune, crezi asta-i pe bune sau e o stire ca aia cu disparitia aurului de la Fort Knox ? unsure.gif

Germania a inceput sa tipareasca marci germane. Moneda euro are zilele numarate?

@ Cla, pe unde esti ?!? Baga ceva aici repede !

Acest topic a fost editat de March: 29 Jun 2011, 05:44 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jun 2011, 05:57 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Vera @ 29 Jun 2011, 06:05 PM) *
Eu mă mir că cineva se mai miră de lipsa noastră de reacţie la diverse.

Nu este de mirare? adica tu consideri ca este normal ca romanii care au cel mai mic salariu mediu european dar preturile sun aproape la fel ca in tarile din UE, nu te mira chestia asta? nu este de mirare? poate ca ne pun ceva in produsele alimentare sa stam linistiti, sau poate ca are ceva mamaliga noastra starbuna. ohyeah.gif

QUOTE(abis @ 29 Jun 2011, 06:06 PM) *
QUOTE
....iar acest nivel de trai le este redus acum. Oricine este nemultumit intr-o astfel de situatie.

redus cu 20-30% din 1500 de euro, haide moncher ca doar nu ti cu grecii. orcine? se pare ca romanii nu intra nici macar in aceasta categorie.
QUOTE
E o alta treaba faptul ca au trait bine in mod nemeritat....

da cine i-a lasat sa traiasca intr-un mod nemeritat, zei, Dumnezeu sau bancile europene. intrebarea mea este pe ce au mizat bancile europene cand le-au dat grecilor imprumut banii.
QUOTE
Eu am impresia ca dau foarte prost: adica ei ies in strada ca sa isi apere niste privilegii nemeritate.

parerea mea ca ei chiar asta vor, sa se vada ca ei lupta, ca nu renunta la privilegiile lor asa de usor, fie anarhisti sau bugetari. azi in piata Sintagma am vazut o joaca de copii cu bete, masti si mult fum, dar daca lumea vrea sa vada doar atat eu sunt multumit, sa vedem daca grecii vor reusi sa traiasca ca in Balcani si nu ca la Berlin sau Paris.



QUOTE(March @ 29 Jun 2011, 06:09 PM) *
Grecii ne-au arata ce inseamna aia democratie adevarata . Planul de austeritate a fost supus votului parlamentului !......

Asta e democratia adevarata? eu am invatat altceva din istoria Greciei Antice, dar probabil ca o comparatie intre acea perioada si ceea ce se intampla azi nu-si are rostul, nici grecii de azi nu mai sunt cei din vremea lui Pericle.

QUOTE(March @ 29 Jun 2011, 06:29 PM) *
....[i]Parlamentul Greciei a ratat, azi, şansa ca ţara lor să facă din nou istorie vie şi legea īn Europa. .....[i]

cine face azi legea in Europa? grecii? sa fim seriosi, daca UE a decis ca trebuie sa salveze Grecia cu orice efort a facut-o doar pentru a salva ceea ce occidentalii au investit in Grecia, Romania, Bulgaria. Daca germanii, francezii sau chiar si englezii care nu prea sunt de acord sa-i salveze pe greci ar fi lasat Grecia sa intre in faliment atunci intraga constructie a UE s-ar fi prabusit, testul grecesc este un test al UE nu al Greciei, iar grecii stiau asta si in opinia mea si-au jucat rolul cu maiestria dramaturgica ce-i caracterizeaza.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 29 Jun 2011, 06:05 PM
Mesaj #15


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Sigur că nu mă mai miră. Romānii se revoltă doar pe forumuri şi pe bloguri. Cānd ai văzut tu revoltă adevărată la noi?


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jun 2011, 06:08 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



La 1848, daca mi-aduc bine aminte.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 29 Jun 2011, 06:11 PM
Mesaj #17


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Ceea ce demonstrează că avem o mămăligă foarte tare, de n-a mai explodat de atāta timp. rofl.gif Exact ce spuneam.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jun 2011, 06:18 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da trebuie sa recunosc, crusta este destul de rezistenta, in parte consolidata de nesimtirea romanilor, restul fiind intarita de turci, greci, rusi, francmasoni, sionisti, masoni, francezi, englezi, rusi, unguri, italieni, spanioli si mai nou chinezi. daca am uita pe ineva te rog sa ma ajuti. Dar am o intrebare, chiar ti-ai dori sa explodexe mamaliga din nou?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 29 Jun 2011, 06:29 PM
Mesaj #19


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Nu musai īn sens propriu, dar un pic de reacţie īmi doresc, sub o formă sau alta.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jun 2011, 06:36 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ce glezna frumoasa ai. mwah1.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jun 2011, 07:48 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O prezentare interesanta a modului in care s-a imbolnavit Grecia.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jun 2011, 10:52 AM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Jun 2011, 06:57 PM) *
adica tu consideri ca este normal ca romanii care au cel mai mic salariu mediu european dar preturile sun aproape la fel ca in tarile din UE, nu te mira chestia asta? nu este de mirare?

Nu este de mirare. Pe de-o parte, nu este adevarat ca romanii au cele mai mici salarii din Europa. Pe de alta parte, preturile se formeaza, pe orice piata libera, ca raport intre cerere si oferta. Daca tu produci miere si vrei sa o vinzi, iti calculezi pretul in asa fel incat sa vinzi cat mai mult din ceea ce produci si cat mai avantajos, nu? Daca iti vinzi repede toata marfa pe care o poti produce la (zic si eu) 15 lei kilogramul, nu o sa o scoti pe piata cu 12 lei...
QUOTE
haide moncher ca doar nu ti cu grecii

Daca am spus ca grecii "ies in strada ca sa isi apere niste privilegii nemeritate" ti se pare ca tin cu ei? smile.gif
QUOTE
da cine i-a lasat sa traiasca intr-un mod nemeritat, zei, Dumnezeu sau bancile europene. intrebarea mea este pe ce au mizat bancile europene cand le-au dat grecilor imprumut banii.

Adica nu-i devina infractorul ca a incalcat legea, ci e de vina politia ca nu l-a prins?
Grecia si-a ascuns o parte din datorii. A mintit investitorii si Uniunea Europeana.
QUOTE
parerea mea ca ei chiar asta vor, sa se vada ca ei lupta, ca nu renunta la privilegiile lor asa de usor, fie anarhisti sau bugetari

Parerea mea e ca nu impresioneaza pe nimeni, dimpotriva. Adica dupa ce au furat, au mintit, au evitat sa plateasca impozite si tot asa, tot ei sunt cu gura mare?! Daca asta vor, n-au decat sa intre in faliment.

PS: Sigur ai citit despre cum isi platesc grecii taxele

Acest topic a fost editat de abis: 30 Jun 2011, 10:58 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jun 2011, 11:13 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@abis
Asa este ai dreptate cu salariile romanilor, nu sunt cele mai mici din Europa, din UE. Cu mierea este alta poveste dar care cam seamana cu situatia oricarui alt produs Made in Romania. Sa zicem ca as putea sa vand mierea si cu 10 lei kilogramul, pana la urma as lasa la 8 lei/kg, mi-ar ramane ceva. Dar vine chinezul si vinde mierea la noi in piata cu 5 lei, de ce sa mai cumpere cofetarul miere de la mine cand o poate cumpara de la chinez. Aici mai este vorba si de politica statului, atat chinez cat si roman. Cat despre greci si imprumuturile acordate de bancile occidentale, comparatia ta nu are legatura cu infractorul si politistul. Larghetea cu care bancile occidentale au acordat imprumuturi cam seamana cu favorizarea infractorului de catre politist, le-au dat "credite cu buletinul" pentru orice, de la bicicleta la casa. De unde veneau aceste produse, mai ales masini, tractoare, haine, parfumuri, barci, calculatoare, televizoare, ca sa nu mai amintesc de armament, din UE. Eu sustin ca bancile occidentale au experimentat in Grecia crearea unei piete de consum dar au dat gres, au mizat pe o tara care nu are deact pietre, istorie si turism, fara resurse, fara industrie, doar servicii, asa ca eu gasesc ca si unii si altii sunt vinovati, grecii au fost interesati de ceva occidentalii de altceva, dar de muncit nu muncea nimeni si nici productie nu se facea in Grecia in adevaratul sens al cuvantului. Cu ascunderea datoriilor tot bancile au comis-o, trebuiau sa nu-i ajute pe greci sa-si ascunda datoriile, de ce n-au facut-o? Daca intra acum in faliment s-ar putea sa saraceasca si pe altii, poate ca de asta nu sunt lasat sa intre in faliment desi toata lumea vorbeste de asta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 30 Jun 2011, 04:07 PM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Romānii nu ştiu să se asocieze şi să lucreze īmpreună pentru un scop, cred eu, din cauza celor 50 de ani de socialism şi utopie comunistă. Mai trebuie vreo 20 de ani brucanieni pentru a se dezbăra de tarele vechiului sistem şi a īnvăţa lucrul ăsta, pe care occidentalii īl au dintotdeauna. Nici polonezii nu l-au pierdut, la ei īn plin comunism a existat permanent conştiinţa comună a īmpotrivirii faţă de un sistem străin, rezistenţa şi solidaritatea...

On topic, nu cred că falimentul Greciei ne poate afecta foarte rău, din moment ce este o chestiune financiară care le aparţine. Dar ne va afecta şi pe noi falimentul statului din cauza ineficienţei măsurilor luate de guvernul Boc cānd datoriile vor ajunge la scadenţă. Īn special din cauza lipsei unei compensări acordate mediului privat de afaceri şi producţie, aşa cum s-a făcut pentru bugetari (restituirea a 15% din salariu, compensările care le vor primi disponibilizaţii etc) Pe de altă parte, băncile cu capital grecesc care activează īn Romānia, conform CAPITAL, stau bine la capitolul īncredere, funcţionează īn parametrii normali, au rezerve suficiente şi nu vor cădea peste noapte.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jun 2011, 05:34 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@Erwin
"Romānii nu ştiu să se asocieze şi să lucreze īmpreună pentru un scop"
Dar nu au nici politicieni care sa-i faca sa inteleaga asta, sa le dea un sens, un scop, politicienii au alte ocupatii.

"polonezii nu l-au pierdut, la ei īn plin comunism a existat permanent conştiinţa comună a īmpotrivirii faţă de un sistem străin, rezistenţa şi solidaritatea..."
Cata dreptate ai, de-ai sti cum erau polonezii in '76, ai intelege perfect cum au reusit sa-si prezerve aceasta constiinta comuna, rezistenta, solidaritatea, spre deosebire de romani cand "politicienii" comunisti in loc sa lupte pentru mentinerea constiintei nationale, luptau impotriva ei, munceu pentru crearea omului nou, cred ca se vede ca le-a reusit.

"Dar ne va afecta şi pe noi falimentul statului din cauza ineficienţei măsurilor luate de guvernul Boc cānd datoriile vor ajunge la scadenţă"
Poate ca nu va fi atat de rau, daca grecii vor primi banii promisi si nu vor intra in faliment, desi multi analisti spun ca este doar o chestiune de timp pana cand Grecia va intra efectiv in faliment. Atunci sa vedem daca UE ne va salva pe noi, victime colaterale ale acestui faliment.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jul 2011, 01:10 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



E liniste in Grecia, o fi din cauza verii, a turismului, a ....! Dupa "filmul" cu luptele de strada, pe care l-am urmarit la tembelizor as fi crezut ca toata aceasta revolta a lasat in urma sute de raniti, poate si cativa morti, m-as fi asteptat ca greci sa lupte ca la Termopile, dar toti s-au dus acasa ca niste figuranti platiti si multumiti de rolul in care au fost distribuiti de criza. Nu ma astept ca aceste revolte sa continue, ma astept in schimb ca actiunile anarhistilor sa revina din nou in cotidian si as fi foarte multumit daca acesti anarhisti cu "suflet" ar continua aceiasi tactica, sa sune inainte de a detona bomba, pentru ca turistii, cetatenii sa aiba timp sa se retraga pentru a viziona de la distanta actul exploziv ce se lasa de obicei doar cu daune materiale. Vor avea ce discuta in cafenele, jurnalistii vor avea o paine de mancat, tirajele vor creste, tembeliziunile vor face rating si toata lumea va fi multumita. Exista voci din Romania care tin cu tot dinadinsul sa ne lege cumva de criza din Grecia, ba ca bancile grecesti si-ar retrage capitalul, ba ca banii investiti de greci in Romania vor lua drumul altor tari, etc. Eu totusi nu cred, de ce ar pleca grecul din Romania? aici e ca acasa, poate chiar mai bine, cunosc cativa greci care in Grecia ar fi fost niste neica nimeni iar aici sunt manageri, au afaceri de milioane de euro, etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 10 Jul 2011, 07:43 PM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(Marduk @ 10 Jul 2011, 02:10 PM) *
ba ca bancile grecesti si-ar retrage capitalul, ba ca banii investiti de greci in Romania vor lua drumul altor tari, etc. Eu totusi nu cred, de ce ar pleca grecul din Romania? aici e ca acasa, poate chiar mai bine, cunosc cativa greci care in Grecia ar fi fost niste neica nimeni iar aici sunt manageri, au afaceri de milioane de euro, etc.


Tocmai pentru ca au furat de la stat acolo si asta nu de ieri de azi, ci din anii '80

Problema nu e ca pleaca bancile grecesti din Ro sau ca transfera capitalul lor in Grecia sa plateasca datoriile, problema e ca putin probabil sa reuseasca ei vreodata sa cheltuiasca mai putin decit produc sau sa privatizeze suficient cit sa-si acopere datoriile deja f mari, iar UE care i-a imprumutat n-o sa mai aibe ce ne da nici noua, nici altor tari cu economii subrede


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Jul 2011, 04:37 PM
Mesaj #28


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Eu chiar as vrea sa dispara moneda euro....nu am vazut nimic spectaculos de cind a aparut, doar probleme.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jul 2011, 05:12 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



S-ar putea sa ai sanse sa traiesti zilele disparitiei monedei euro. Exista voci care sustin ca era mai bine pe vremea ECU.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jul 2011, 05:16 PM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De ce?

Mie imi place sa pot umbla dintr-o tara in alta fara pasaport si fara sa fie nevoie sa schimb banii. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jul 2011, 05:53 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Fara pasaport e posibil sa umbli dar cu banii e alta discutie, mai ales dupa ce grecii vor trece la drahma, parerea mea. Grecia, situatia din aceasta tara este incercarea pe care UE trebuie sa o treaca fara a genera o noua criza economica. Eu as fi de acord cu intoarcerea la aur, nu ma pricep la tranzactii, bursiere, finante, etc. dar cred ca un etalon ar fi foarte bun, cat aur ai atata moneda emiti, nu ca acum cand moneda sa tipareste pe principiul "pielea ursului din padure".


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 11 Jul 2011, 06:56 PM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Pai daca grecii se intorc la drahme cam asta o sa se intample, vor tipari moneda cita frunza si iarba care nu valoreaza nic.

Li s-a spus in 2010 sa reduca cheltuielile bugetare si ei ce-au facut ?au impovarat tot privatul... sa plateasca la taxe pina crapa, in conditiile astea daca schimba si moneda or sa manince lapte de capra , atunci cind vor prinde vreuna, sau samburi de masline salbatice

Problema nu e ca ar fi numai o criza, mai pandeste una si US care are un deficit bugetar cit casa si stai sa vezi in 2013 cind cica se va prabusi si giganta China


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jul 2011, 08:00 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Multi finantisti zic ca nu ar fi chiar asa, daca o tara are moneda ei atunci cu ajutorul mecanismului de schimb valutar si nu numai pot controla mai bine situatia.

Acest topic a fost editat de Marduk: 11 Jul 2011, 08:19 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 11 Jul 2011, 08:12 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Asta poti controla cind mai ai parghii,cind mai ai cu ce, cum face Isarescu la noi, grecii au depasit etapa asta, au privatizat putin iar statul doar maninca si nu da nimic inapoi...deci cu ce sa echilibreze deficitul bugetar? de la cine sa ia banii?


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Aug 2011, 03:08 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Britanicii se confrunta cu aceiasi situatie. Problemele sociale, popularismul, care au atras alegatori dornici sa traiasca bine din munca altora. Daca in Grecia nu exista o emigratie atat de puternica ca in UK, sau in alte tari din UE, situatia din UK demonstreaza ca problema este comuna, de natura sociala, sindrom Pavlov, prezent peste tot in lumea civilizata. Parazitarea statului a devenit un mod de a trai in aceasta epoca, munca a devenit ceva anormal, destinat slugilor, robotilor si nu un mod onest, decent de ati asigura un trai satisfacator.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 04:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman