HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Mars Sau Extremism, Dresda
cocosel
mesaj 21 Feb 2011, 04:28 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



In 13-14 februarie 1945 armata britanica impreuna cu cea americana aproape ca stergea de pe harta orasul german Dresda nu demult cunoscut ca si "Florenta de pe Elba"... 25000 de oamenii ucisi.Comemorarea unui astfel de eveniment intr-o societate democratica este esential.Problema apare cand si cine face o astfel de comemorare.
National Association of East Germany (JLO), marcheaza acest eveniment in fiecare an cu ample demonstratii...ca si in acest an.Intrebarea este au acesti tineri dreptul sa comemoreze memoria celor pierduti sau sunt din start trecuti in zona extremista...sau poate chiar sunt extremisti.. unsure.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Feb 2011, 04:41 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(cocosel @ 21 Feb 2011, 06:28 PM) *
Comemorarea unui astfel de eveniment intr-o societate democratica este esential.Problema apare cand si cine face o astfel de comemorare.
unsure.gif

Nu stiu de ce te miri asa. In Japonia de prin anii' 70 marii criminali de razboi japonezi sunt onorati , oficial, in templul ala faimos shintoist din Tokyo !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 21 Feb 2011, 04:54 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(March @ 21 Feb 2011, 04:41 PM) *
Nu stiu de ce te miri asa. In Japonia de prin anii' 70 marii criminali de razboi japonezi sunt onorati , oficial, in templul ala faimos shintoist din Tokyo !


Nu ma mir.. rofl.gif intreb de ce nu au voie acesti oamenii sa faca acest mars in liniste..si sunt din start extremisti.Mobilizarea fortelor de ordine a fost impresionanta..pentru circa 6000 de "extremisti" au fost 8000.De ce sa nu fie lasati sa faca acest mars si trebuie intotdeauna sa se raspunda in forta.Violenta se amplifica cand se raspunde cu violenta.O intreaga campanie de descurajare impotriva acestui mars..un contra protest din partea unor personalitati din Saxonia...etc.
Mesajul acestor tineri nu era decat unul pacifist...""THINK!" "Who will remember these victims if not we? Dresden is for us the culmination of a politics of destruction, which is attempting to erase the eastern part of Germany, it people and its culture."
Prea mult pentru un mars...
thumb_yello.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Feb 2011, 04:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Feb 2011, 05:05 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cocosel @ 21 Feb 2011, 05:54 PM) *
which is attempting to erase the eastern part of Germany, it people and its culture."

dap extremisti. si stau rau de tot cu limba engleza.

anul asta s-au batut cu ceilalti extremisti, aia rosii?

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 21 Feb 2011, 05:06 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 21 Feb 2011, 05:15 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(turbo trabant @ 21 Feb 2011, 05:05 PM) *
dap extremisti. si stau rau de tot cu limba engleza.

anul asta s-au batut cu ceilalti extremisti, aia rosii?


Stau prost rau cu mai multe...chiar si cu organizarea..dar de ce sa nu li se acorde dreptul de a face acest mars in liniste...asa cum tribunalul le-a acordat cateva ore in diferite zone ale orasului.
Culmea este ca desi JLO sunt de dreapta nu ei au inceput violentele ci aia "rosii"...in numar mult mai mare circa 15000.


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 21 Feb 2011, 05:20 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(cocosel @ 21 Feb 2011, 04:28 PM) *
Intrebarea este au acesti tineri dreptul sa comemoreze memoria celor pierduti sau sunt din start trecuti in zona extremista...

Au dreptul. Sau ar trebui sa le multumeasca invingatorilor ca au vrut sa-i elimine total? Alta intrebare: un invingator dicteaza (istoria ta, gandurile tale, gusturile tale...) intrebarea e pana cand?

Acest topic a fost editat de freeman: 22 Feb 2011, 07:27 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Feb 2011, 05:26 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cocosel @ 21 Feb 2011, 06:15 PM) *
Culmea este ca desi JLO sunt de dreapta nu ei au inceput violentele ci aia "rosii"...in numar mult mai mare circa 15000.

nu stiu de ce te miri. aia rosii stau mai bine in sondaje deci e mai multi la cafteala.

iar politaii au incercat sa separe taberele puse pe bataie, nu mi se pare normal sa spui ca erau de partea rosiilor. dar nici baetii astia nu sunt usa de biserica asa ca s-au meritat reciproc. mwah1.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 21 Feb 2011, 05:33 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(freeman @ 21 Feb 2011, 05:20 PM) *
Au dreptul. Sau ar trebui sa le multumeasca invingatorilor ca au vrut sa-i elimine total? Alta intrebare: un invingator dicteaza (istoria ta, gandurile tale, gusturile tale... intrebarea e pana cand?


Pana cand va fi invins...si el de aceeasi soarta... thumb_yello.gif

Istoria reala spune cu totul si cu totul alta poveste despre Dresda...desi razboiul era aproape incheiat..fortele aliate au dorit cu orice pret sa mai faca o Hiroshima dar la scara redusa...pentru a ne aminti ca nu e bine sa ripostezi in fata celui care are puterea.Desi in 2008 s-a ajuns la cifra de 25000 de victime blink.gif ...se pare ca au fost circa 135000...(in cazul opus nu se face inca... astazi o evidenta cu numarul evreilor ucisi...si se fabuleaza pe numarul de 6 mil.)...plus un oras in ruine.

Povestile vor fi mereu scrise de invingatori..insa istoria in care crezi poate fi scrisa numai de tine si de gandurile tale.


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Feb 2011, 05:40 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cocosel @ 21 Feb 2011, 06:33 PM) *
Istoria reala spune cu totul si cu totul alta poveste despre Dresda...desi razboiul era aproape incheiat..fortele aliate au dorit cu orice pret sa mai faca o Hiroshima dar la scara redusa...pentru a ne aminti ca nu e bine sa ripostezi in fata celui care are puterea.Desi in 2008 s-a ajuns la cifra de 25000 de victime blink.gif ...se pare ca au fost circa 135000...(in cazul opus nu se face inca... astazi o evidenta cu numarul evreilor ucisi...si se fabuleaza pe numarul de 6 mil.)...plus un oras in ruine.

eu zic cel mai bine sa ii intrebi pe nemtii care au trait acele zile si ce parere au ei despre teoriile minunate din epoca internetului. si ai sa fii surprins ca pretextul baetilor astia de a face scandal e undeva in josul listei cu ce s-a intamplat in ww2, mai ales in bombardamente.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 21 Feb 2011, 05:54 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(turbo trabant @ 21 Feb 2011, 05:40 PM) *
eu zic cel mai bine sa ii intrebi pe nemtii care au trait acele zile si ce parere au ei despre teoriile minunate din epoca internetului. si ai sa fii surprins ca pretextul baetilor astia de a face scandal e undeva in josul listei cu ce s-a intamplat in ww2, mai ales in bombardamente.


Hop asa!! Ce-ar fi sa ne spuna chiar nemtii parerile lor... rofl.gif Pretextul de a face scandal... blink.gif despre ce scandal vorbesti?
Ce s-a intamplat in WW2? unsure.gif

Un mars..o simpla demonstratie...aprobata de tribunal nu poate fi pretext pentru nimic.O contra demonstratie insa respinsa de tribunal dar aprobata de primarul de stanga poate insa da!! a fi un pretext.Doar in mintile bolnave de conspiratii la tot pasul..in epoca cvasi cunoscatorilor de internet...pot sa apara pretexte, motivatii, fatete.
Daca astazi un mars este un pretext..atunci crestinismul va fi un extremism cat de curand.
Nu militez pentru nici o religie..cu atat mai mult pentru o ideologie..dar fiind prin constructie de dreapta..compatimesc societatea germana pentru diferenta dintre est si vest pe care WW2 a cristalizat-o.







--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Feb 2011, 06:16 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cocosel @ 21 Feb 2011, 06:54 PM) *
compatimesc societatea germana pentru diferenta dintre est si vest pe care WW2 a cristalizat-o.

sa fim seriosi, vezi ce se intampla daca iei de bune chestiile astea.

diferenta a existat si inainte de ww2, estul fiind agricol si vestul fiind industrializat (valea ruhrului), cu exceptia berlinului bineinteles. diferenta s-a accentuat dupa ww2 cand esticii au bagat blocuri comuniste iar vesticii si-au reconstruit minutios vechile cladiri pe care bizonul turistice le crede ca sunt de sute de ani (unele sunt dar nu toate). diferente de mentalitate care rezista pana in ziua de azi.

bottom line: astia care sustin ca un bombardament pe un oras este dovada ca esticii erau masacrati sunt de aceeasi teapa cu bizonii care pun botul la decebal si burebista care beau berica sub sfinxul din carpati asteptand momentul cand boborul roman va prelua conducerea planetei.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 21 Feb 2011, 06:49 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(turbo trabant @ 21 Feb 2011, 06:16 PM) *
sa fim seriosi, vezi ce se intampla daca iei de bune chestiile astea.

diferenta a existat si inainte de ww2, estul fiind agricol si vestul fiind industrializat (valea ruhrului), cu exceptia berlinului bineinteles. diferenta s-a accentuat dupa ww2 cand esticii au bagat blocuri comuniste iar vesticii si-au reconstruit minutios vechile cladiri pe care bizonul turistice le crede ca sunt de sute de ani (unele sunt dar nu toate). diferente de mentalitate care rezista pana in ziua de azi.

bottom line: astia care sustin ca un bombardament pe un oras este dovada ca esticii erau masacrati sunt de aceeasi teapa cu bizonii care pun botul la decebal si burebista care beau berica sub sfinxul din carpati asteptand momentul cand boborul roman va prelua conducerea planetei.


Nu ai inteles nimic...si nu sunt aici ca sa fac istorie dar fie...rolleyes.gif (aia conspirationista).Cand vei reveni la subiect vom putea dezbate.
Unde se subliniaza ca esticii erau masacrati?rofl.gif
Recent la Sofia a fost un mars identic dar legat de alt subiect..comemorarea unui general bulgar apropiat nazismului...si nu au fost violente.La Dresda de ce? Pentru ca a fost o palma de neinteles pentru "Fortele Aliate"... mwah1.gif

Fie...asa cum Auschwitz isi comemoreaza clipele asa si Dresda ar trebui sa fie comemorata.PENTRU “a nu jigni memoria victimelor Holocaustului” – de parca alti oameni care au murit nevinovati ar fi inferiori celor de la Auschwitz .
Dresda numara la inceputul razboiului circa 600.000 locuitori. Oras vechi, cetate medievala cu importante obiective arhitecturale, Dresda fusese desemnat in 1944 centru medical pentru ranitii veniti de pe front, avand totodata statut de oras deschis – fara obiective militare sau strategice.Statutul sau, care il ferea de atacuri, dupa normele dreptului international, ii linistea oarecum si pe numerosii refugiati din est, din calea bolsevicilor, care sosisera in numar mare la oras in ultimele luni. Tot aici se gaseau circa 25.000 de prizonieri aliati, asa incat numarul total al locuitorilor atingea 1.200.000.
Flacarile care mistuiau centrul orasului au putut fi vazute pana la o distanta de 200 kilometri. Din 28.010 de imobile – cat avea Dresda inaintea bombardamentelor din 1945 – au fost distruse circa 95%. Numarul mortilor variaza intre 120.000 si 150.000, aproape toti civili.Au aruncat asupra orasului 650.000 bombe incendiare si 3.000 de proiectile explozive de mare putere. Rezulta asadar ca aliatii au utilizat o bomba la fiecare doi germani.
Pentru ce? blink.gif
Nu se sfarsise insa: in timpul zilei de 14 februarie, 1.350 de aparate americane “Liberator” din US 8th Air Force au reluat asaltul, avand ca tinta de aceasta data coloanele de refugiati care scapasera cu viata… Noaptea de 14-15 februarie a adus un nou calvar pentru civili: bombardierele engleze si vanatorii de noapte au lovit orasul vecin Chemnitz, spre care se indreptasera multi dintre supravietuitorii Dresdei.
Cu doar putin inainte, Dwight Eisenhower – comandantul suprem al fortelor aliate occidentale si viitorul presedinte al SUA – replicase energic, cu privire la problema refugiatilor germani: “sunt satul de ei”.In lumina cuvintelor sale, distrugerea Dresdei a insemnat un avertisment dat populatiei germane: asteptati-va calaii acasa! Europa de rasarit fusese cedata la Yalta rusilor cu populatie cu tot, iar refugiatii contraveneau acestui acord…
thumb_yello.gif

Un tablou al lui Canaletto de dinainte de 1945 iti va raspunde unei stridente nevoi de autoevaluare.


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Feb 2011, 07:39 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cocosel @ 21 Feb 2011, 07:49 PM) *
Unde se subliniaza ca esticii erau masacrati?rofl.gif

"which is attempting to erase the eastern part of Germany, it people and its culture."

baietii de care pomenesti. exact in citatul dat de tine cu engleza absolut postmodernista smile.gif

si berlinul, hamburgul, chemnitz, acolo au fost victime mult mai multe si distrugeri mai masive. iar pe nemti nu ii intereseaza astea, schimba canalul cand le vad la televizor, nu e nici o conspiratie pur si simplu lucrurile astea apartin istoriei.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 21 Feb 2011, 08:05 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(turbo trabant @ 21 Feb 2011, 07:39 PM) *
"which is attempting to erase the eastern part of Germany, it people and its culture."

baietii de care pomenesti. exact in citatul dat de tine cu engleza absolut postmodernista smile.gif

si berlinul, hamburgul, chemnitz, acolo au fost victime mult mai multe si distrugeri mai masive. iar pe nemti nu ii intereseaza astea, schimba canalul cand le vad la televizor, nu e nici o conspiratie pur si simplu lucrurile astea apartin istoriei.


Aici nu intelegi...masacru a fost...atunci in trecut..pe care ei il condamna acum.Iar cei care initiaza noile miscari asa zise extremiste pentru ca pe langa JLO au mai fost si doua persoane private care au cerut tribunalului din Dresda posibilitatea de a face un mars....nu doresc nici un masacru si nici ceea ce incerci sa induci...Doresc doar recunoasterea asupra unei realitati...ascunsa de istoria scrisa.Daca se comemoreaza Aushwitz sa se comemoreze si 13 februarie Dresda.
Uciderea unor civili care la 65 de ani dupa ar putea fi comemorati...lasa rani adanci si trust me in Est le vei strabate la tot pasul...insa nu la tv!! jamie.gif
Televiziunea la ei nu face propaganda de la noi...se axeaza pe divertisment. jamie.gif

Victime poate mai multe ca numar dar acele orase dispuneau de obiective strategice si enorm de multe militare...Dresda din punct de vedere international in anul 1945 dispunea de non-combat...si apartine istoriei sa fie repusa pe fagasul real.
In 2010 s-a terminat studiul asupra numarului celor ucisi..si cum adevarul trebuie ascuns...s-a ajuns la apoteotica cifra de 25 de mii.
De ce?

Nu mai spun ca au existat zvonuri cum ca pilotii si membrii echipajelor aliate au inceput sa aiba probleme, cativa ani mai tarziu. Unii au inceput sa aiba cosmaruri, altii au inceput sa creada ca vor ajunge in Iad din cauza crimelor lor de razboi, unii au inceput sa aiba viziuni ale unor incendii si ale unor orase in flacari...

Sper sa nu fii identic cu soldatul sovietic care dupa ce strabate ruinele Palatului Zwinger o minunatie baroca...in Galeria de picturi exclama..."Clădirea golită, nu s-au găsit mine!”

Acest topic a fost editat de cocosel: 21 Feb 2011, 08:06 PM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Feb 2011, 08:11 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cocosel @ 21 Feb 2011, 09:05 PM) *
Aici nu intelegi...masacru a fost...atunci in trecut..pe care ei il condamna acum.

ba inteleg binisor numai ca 'ei' isi aroga dreptul de a protesta numai 'ei' si numai despre acest bombardament. pentru asta, nemtii nu ii iubesc deloc pe 'ei'.
bombardamentul in sine a fost o greseala si cu asta trebuie sa dam dreptul mortilor sa se odihneasca in pace iar cei vii sa vegheze ca asemenea orori ca ww2 sa nu se mai repete.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman