HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

43 Pagini V  « < 41 42 43  
Reply to this topicStart new topic
> Islamul Si Europa, Impactul dintre cele doua culturi si religii
Marduk
mesaj 30 Mar 2016, 11:42 AM
Mesaj #1471


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



N-ai cum sa-i distingi pe radicali de moderati, cata vreme moderatii nu iau atitudine, nu se manifesta mai tare ca radicalii, punandu-i acolo unde le este locul, in minoritate si la inchisoare. Cata vreme musulmanii moderati traiesc cu teama, ca si crestinii ca vor fi omorati daca nu urmeaza calea, razbunarea radicala n-avem sanse sa descoperim "lupii" dintre noi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Mar 2016, 03:29 PM
Mesaj #1472


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ca bine zici, Marduk. Cum dracu sa-i tii deoparte pe "radicali" si "moderati"... termenele astea sunt inventate de presa + CIA, care cica stiu unde sa bombardeze.
Cert e ca mor civili, si pe ei nu-i intereseaza cum au fi fost categorisiti.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 2 Apr 2016, 08:24 AM
Mesaj #1473


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk)
"Incerc sa gasesc castigatorii acestei conjuncturi mondiale. "

Foarte simplu, Wall Street si the City of London, unde sunt bursele, la fel ca Amsterdam.
Si Shanghai sau Hong Kong, sa nu mai uitam de Singapore ,Sydney si Jakarta.

Acest topic a fost editat de Cla: 2 Apr 2016, 08:44 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Apr 2016, 08:24 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 2 Apr 2016, 05:29 PM
Mesaj #1474


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



LACOMIA! Da, asta conduce omenia. Dar nimic din ce-i material pe lumea asta, nu ne e permis sa ducem dincolo de nori.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Apr 2016, 12:38 PM
Mesaj #1475


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Niste fete musulmane au fost agresate pe Mosilor, aproape de buricul targului, de niste tineri pusi pe "glume" sau profund radicalizati de isteria asta antimusulmana din Romania. Nu stiu exact ce le-au facut zanaticii aia, tinerelor musulmane, cred ca azi nici nu mai conteaza. A ramas doar o stire de media prin care lumea a aflat ca in Romania musulmanii sunt atacati pe strada, cu alte cuvinte ne inscriem in trendul european, fals, real, impus!! cine poate sti??!!
Mie mi-a atras atentia reactia tinerelor agresate, care au cerut ca "descreieratii" aia sa fie pedepsiti conform legii. Care lege? exista o lege in Romania care condamna "smulgerea baticului, a broboadei etc." cu care o femeie isi acopera capul? Dar nu asta este problema, pana la urma poate ca exista o lege care condamna astfel de actiuni. Pentru mine este curios cum de aceste fete, "n-au intors si celalalt obraz", pentru a beneficia de martiriul situatiei, asa cum fac crestinii prin lumea musulmana, unde nu exista legi care sa condamne excesele unor "descreierati", care nu inteleg ce inseamna sa accepti ca altii sunt diferiti, fata de ceea ce majoritatea crede ca reprezinta normalitatea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Aug 2016, 11:56 AM
Mesaj #1476


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Papa Francisc: „Islamul autentic și citirea corectă a Coranului sunt opuse oricărei forme de violență”
Jihadistii:"Războiul nostru este RELIGIOS, poruncit de Allah, și vă urâm!” „Este un război ordonat de Allah între națiunea musulmană și națiunile de necredincioși.” „Francisc continuă să se ascundă în spatele vălului înșelător al ‘bunei intenții’, camuflându-și în acest mod intențiile de a pacifica națiunea musulmană.”



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Aug 2016, 07:25 PM
Mesaj #1477


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce zbiara musulmanii pute la cer, cica necredinciosi, de parca ei ar fi.
Sa nu uitam de anii 600, credinciosii au fost mai devreme decât Coranul.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Aug 2016, 03:43 PM
Mesaj #1478


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 4 Aug 2016, 08:25 PM) *
...nu uitam de anii 600, credinciosii au fost mai devreme decât Coranul.

Da au fost "mai devreme". dar crestinismul timpuriu a fost la fel de violent ca si actualul islam. Eu cred ca Europa se confrunta la acest moment precum troienii la vederea calului in cetatea lor. Nu stiu cum sa reactioneze, este acest "cal" un dar al zeilor! un semnal bun sau rau! Bucuria si nedumerirea troienilor a fost de scurta durata cea urmat stim din legendele grecilor. Cine stie poate cand Europa o sa fie islamica, cantarile musulmane vor aduce aminte de eroii "cetatii" Europa care s-au lasat pacaliti de un "cal". Ce poate fi mai frumos, mai omenesc, sa ingrijesti un cal, sa-l tesali, sa-i dai de mancare, sa-l dresezi iar intr-o zi acesta, de bucurie, sa-ti traga o copita in cap!!! Dau un cal pentru Europa! eu vreau sa-mi cumpar o camila, ca tot vine caldura.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Aug 2016, 12:40 AM
Mesaj #1479


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Marduk, SPER sa nu ai dreptate, desi din inima gândesc la fel, si mi-e frica... de ce va mai veni. Tu cu camila ta, eu as vrea un magar.
Poate ne-ntâlnim pe drum prin desert la o bere rofl.gif
Apropo, doi câini se întâlnesc în Sahara... stau la coada cu alti câini la singurul pom de pe-acolo sa se pise.
Zice unul la vecinul: - Mai, pe asta îl cunosc.
- Asa-i ? La pomul asta ne-am întâlnit anu trecut... îmi dati voie sa ma prezint ? Director supervizor din Congo.
- Îmi pare bine, Tchugunkaga din un trib de pigmei, eu sunt seful. Ce-ar fi sa plantam niste pomi, putem sa ne pisam în duet ?

Dar acum, nu stiu unde sa-l pun, e un banc negru.
La inaugurarea Jocurilor Olimpice din Rio de Janeiro s-a gasit un terorist care a vrut sa puna pe foc toata Brazilia, uite: O fi vreun bandit din Favelas.



Acest topic a fost editat de Cla: 7 Aug 2016, 03:16 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Feb 2017, 08:17 PM
Mesaj #1480


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O carte ("Une France soumise - Les voix du refus") pe care as vrea sa o citesc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 14 Feb 2017, 08:23 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Mar 2017, 10:18 AM
Mesaj #1481


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Unde esti moncher abis, sa-l auzi pe marele Erdogan cum ii indeamna, azi, direct pe turcii din UE sa se inmulteasca precum frunza si iarba. Au gasit un teren virgin d.p.d.v demografic, de ce sa nu-l foloseasca pentru extinderea islamului fara iatagan.
Erdogan:„Duceţi-vă şi trăiţi în cartiere mai bune. Conduceţi cele mai bune maşini. Trăiţi în cele mai bune case. Faceţi nu trei, ci cinci copii. Pentru că voi sunteţi viitorul Europei“.„Acesta va fi cel mai bun răspuns nedreptăţilor (comise) împotriva voastră“
N-am inteles de ce nedreptati au avut parte turcii din occident?!? Eu i-am vazut in Olanda, unde si-au creat cartiere, comunitati, magazine si piete cu specific islamic.
Astept cu interes acelasi tip de indemn catre crestinii din OM, venit din partea Papei, a lui Merkel. In timp ce milioane de crestini traiesc in OM, in teroare, ura si discriminare in occident musulmanii au toate drepturile dar continua sa se considere discriminati. Cand vor deveni majoritari cu siguranta or sa abroge orice lege cu referire la discriminare.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 18 Mar 2017, 11:30 AM
Mesaj #1482


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu se simt discriminati, Marduk, se simt bine, dar de când cu Erdogan si otrava sa, pun pariu ca se lasa (cel mai putin) în Germania cu razboi civil.
S-au simtit bine, si noi la fel, copiii au crescut împreuna, pâna ce a venit un demagog ca Erdogan, o paralela la Ceausescu nu mi se pare deplasata.
Stii cum s-a zis pe vremuri? Nu trezi ursul rusesc. Azi zic: Nu trezi Germania, se face cu catastrofe.
Eu m-as duce la arme. Voluntar, sunt foarte bun la tinta. Ajunge doar un glont.

Acest topic a fost editat de Cla: 18 Mar 2017, 11:44 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Mar 2017, 03:40 PM
Mesaj #1483


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da, este posibil ca reactia poporului german sa fie una pe masura. Atentie! s-ar putea sa fim surprinsi de ce va strange in jurul ei aceasta reactie. O idee, o ideologie noua, poate unifica curente politice, religioase, sociale etc. diametral opuse dar unite impotriva "dusmanului" comun. Iar la aceasta data dusmanul comun este reprezentat de cei care vor sa-si impuna CREDINTA, cutumele, intr-o lume care nu vrea istoric sa tina cont de aceste reguli, indiferent de orientarea religioasa. Europa a ajuns dupa zeci de ani un continet profund liberal, iar cand spun asta nu ma refer la deviiatiile ultraliberale ci la omul de rand care este gata sa accepte multe, dar pana la un anumit nivel, prag peste care nu poate trece, deoarece considera ca a lasat destul de la el. Nu trebuie sa fi cine stie ce politician, analist, jurnalist ca sa intelegi aceasta mentalitate. Neamtul, francezul, olandezul, danezul, italianul, spaniolul chiar si britanicul ingaduie destul de multe, chiar ascuns in ipocrizia lui, europeanul gandeste: le-am dat destul, un loc de munca, case, programe, drepturi etc. am ajuns pana acolo incat sa-i acuzam pe unii ca discrimineaza o minoritate desi discriminarea respectiva afecta majoritatea etc. E nevoie de o "scanteie" sa aprinda aceasta nemultumire continentala, din nefericire turcii, marocanii, islamul radical par sa se lase antrenati in aceasta "cruciada" care urmareste dominatia islamului asupra Europei. E posibil ca demografic sa castige, dar e posibil ca tocmai aceasta demografie, educatie, politica europeana sa transforme visul islamului intr-un cosmar.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Mar 2017, 05:07 AM
Mesaj #1484


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Marduk, e o problema europeana. Fii atent cum gândesc eu, în afara de ce zic politicienii, tocmai ei care vad ce cartiere au în Berlin, sau se fac ca nu vad.
Asta e ptoblema, se fac ca nu vad.
Nu poti sa controlezi toti oamenii, islamistii apar ca oameni normali si cu un Bus, un camion sau masina o dau peste oameni nevinovati.
Mai bine acolo unde-s multi, sa omoare niste "necredinciosi" sau ghiauri, cum se spunea.
Ce ma îngrjoreaza este, ca Erdogan a amenintat "Europa fascista" ca: "O sa vedeti"
Prompt în aceeasi zi a intrat un idiot prin oameni cu masina. E o luntra, mie mi-e teama de un foc.
Ai vreo idee? Am nevoie de un Glock 17 si munitie devil.gif



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jul 2017, 09:43 AM
Mesaj #1485


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



In opinia mea europenii trebuie sa renunte la idiotenia de ultraliberalism, la mitul convietuirii pasnice si multiculturalism, cred asta pentru ca islamul, musulmanii au dovedit ca nu urmaresc acelasi tel, ei au alte proiecte in Europa slabita demografic. E de ajuns sa privim cu ochii larg deschisi in istorie, cum s-a dezvoltat cultura crestina in zonele dominate de musulmani si cum s-a dezvoltat cultura islamica in Europa. Nu e nevoie sa ai cine stie ce cunostinte pentru a vedea "planul" islamist, care are pilonii bine structurati si adanc infiptii in civilizatia europeana.
1. Forta reprezentata de emigratia musulmana in Europa
2. Demografia
3. Prostia ultraliberala si multiculturala
4. Reactia statelor central si est europene fata de refugiati ei emigranti
5. Spectrul vinovatiei Germaniei fata de holocaust, folosit de musulmani pentru a face presiuni.
6. Discriminarea europenilor prin acordarea unor drepturi speciale refugiatilor
7. Reactia celulelor extremiste musulmane, teroarea, fata de proiecte ce urmeaza sa ingradeasca migratia si dezvoltarea dominatiei musulmane
8. Penetrarea sistemelor de catre musulmani moderati, dar care la momentul potrivit, cauza comuna pot actiona in sprijinul "planului".
etc.
Socul pentru UE o sa vina odata cu terminarea conflictului din Siria, moment in care refugiatii ar trebui sa se intoarca in tarile lor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

43 Pagini V  « < 41 42 43
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 04:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman