HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Alcoolismul La Femei: Temporar Sau Nu
ela n
mesaj 5 Jul 2011, 06:05 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 20 June 10
Forumist Nr.: 17.185



Buna tuturor,

Am revenit pe forumul vostru cu alta chestie care imi da bataie de cap. In speta, e vorba de sefa mea care dupa un divort consumat in limite normale asa cum eu il apreciez ,a dat in alta ghidusie,mai exact a inceput sa bea. Ca ar bea nu e ceva extraordinar in sine insa incepe sa ma afecteze profesional astfel ca am inceput sa o acopar adica ...daca uita sa semneze acte, ma prefac ca eu sunt neatenta sau daca uita sa imparta functiuni, ne ocupam singuri de asta si semnam noi pentru ea... si tot pe ideea asta, ca sa concluzionez.

Ei, ce ma intereseaza este: alcoolismul la femei are leac si daca da, cu ce s ar incepe... sau cum sa formulez intrebarea unui unui angajat cum sunt eu, si la stat, care trebuie sa faca fata unui asemenea comportament inca vreo 2 luni pana sustine un examen care ar scoate respectivul angajat din acea problema...evident daca respectivul angajat ar promova examenul pe post?

Va multumesc tuturor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Jul 2011, 06:13 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(ela n @ 5 Jul 2011, 07:05 PM) *
Buna tuturor,

Am revenit pe forumul vostru cu alta chestie care imi da bataie de cap. In speta, e vorba de sefa mea care dupa un divort consumat in limite normale

Sefa ta trebuie sa-si gaseasca urgent un mascul care s-o potoleasca. Altfel... n-o sa ai liniste cu ea. sad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ela n
mesaj 5 Jul 2011, 06:19 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 20 June 10
Forumist Nr.: 17.185



QUOTE(March @ 5 Jul 2011, 07:13 PM) *
Sefa ta trebuie sa-si gaseasca urgent un mascul care s-o potoleasca. Altfel... n-o sa ai liniste cu ea. sad.gif



Daca ar fi asa usor...dar inca il iubeste pe fostul mascul... ca sa ti folosesc exprimarea..deci nu permite vreo inovatie in acest domeniu. Poate alte idei...sa incep eu; stiti ceva forumuri care ar fi folositoare in acest domeniu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jul 2011, 06:19 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ilie
mesaj 5 Jul 2011, 07:00 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Ce fel de bauturi alcoolice consuma si in ce fel?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ela n
mesaj 5 Jul 2011, 07:13 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 20 June 10
Forumist Nr.: 17.185



QUOTE(freeman @ 5 Jul 2011, 08:00 PM) *
Ce fel de bauturi alcoolice consuma si in ce fel?



Buna intrebare! rolleyes.gif

Deci, eu am vazut o ca la o banala pomana de la o inmormantare la care am mers mai multi de la serviciu, a tot cerut acea tuica ce se da dupa inmormantare desi stiu tot de la ea ca are tensiunea mica si se fereste de de bauturile tari, acum nu a mai contat si a tot cerut repetir...

Apoi, a inceput sa miroasa a drojdie si stiu de la al meu fost ca asta inseamna ca a baut bere cu o seara inainte care miros a devenit la ordinea zilei desi vrea sa l ascunda dupa parfumurile groase ale fostei soacrei.

Iar personal o stiam amatoare de vinuri rosii ,tari, gen Tokai.

Ei, nu stiu cum ar putea ajuta raspunsurile astea mai ales ca ele nu sunt actualizate .Repet, nu pozez in bunul samaritean, vreau doar ceva ca o solutie pentru intervalul ramas pana la acel examen care m ar scoate de sub tutela ei in caz de reusita... solutie care sa nu o afecteze intr un mod dramatic. Acu ca am recitit ce am scris nici eu nu stiu ce dracu' vreau insa m am saturat de situatia existenta si nu i dau de cap
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 5 Jul 2011, 07:49 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Sa faca sport si sa mearga la psiholog pentru problema cu divortul.
Trebuie sa-si recapete self-esteemul,psihologul o va indruma mai exact adaptat problemei ei, lucrurile ei intime nu i le stie nimeni, nici tu,nici ceilalti colegi...de aia n-avem cum s-o ajutam.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 5 Jul 2011, 08:05 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(ela n @ 5 Jul 2011, 08:13 PM) *
Apoi, a inceput sa miroasa a drojdie ...

Iar personal o stiam amatoare de vinuri rosii ,tari, gen Tokai.

Daca miroase a acetona, s-ar putea sa aiba glicemia mare (diabet).
Daca ea are Tokai rosu, ar trebui sa intermediezi un schimb de vinuri intre mine si ea, eu am baut numai Tokai alb.
Recomanda-i sa se apuce de turism.
Ce a recomandat March e foarte bine, in special daca e nervoasa ca unele persoane de pe aici pe forum. Ia zi, o apuca din senin?

PS Eu cred ca e temporar.

Acest topic a fost editat de freeman: 5 Jul 2011, 08:07 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ela n
mesaj 5 Jul 2011, 08:26 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 20 June 10
Forumist Nr.: 17.185



QUOTE(freeman @ 5 Jul 2011, 09:05 PM) *
Daca miroase a acetona, s-ar putea sa aiba glicemia mare (diabet).
Daca ea are Tokai rosu, ar trebui sa intermediezi un schimb de vinuri intre mine si ea, eu am baut numai Tokai alb.
Recomanda-i sa se apuce de turism.
Ce a recomandat March e foarte bine, in special daca e nervoasa ca unele persoane de pe aici pe forum. Ia zi, o apuca din senin?

PS Eu cred ca e temporar.



As vrea ca cineva sa i spuna ca nu e bine ce face...alea alea. Si vreau sa fiu linistita cat mai am sub conducerea ei. ..si de la ea stiu de vinurile tokai nu am o parere sau cunostinta personala pe care sa ma bazez deci ma abtin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 5 Jul 2011, 09:17 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Din păcate pentru şefa ta, Hanuancuţei n-are nicio autoritate în materie de alcoolism sau de a impune ceva cuiva. Alcoolicii nu pot fi convinşi de cei apropiaţi să se lase de băut, darămite de nişte necunoscuţi. Trebuie să primească asistenţă de specialitate din partea unui medic psiholog aşa cum spune Michelle şi să urmeze eventual o cură de dezintoxicare iar asta nu se poate face decât dacă persoana în cauză acceptă că are o problemă şi consimte să meargă de bunăvoie. În locul tău aş vorbi cu o persoană din familia ei care îi este apropiată suficient să facă demersurile respective.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ela n
mesaj 5 Jul 2011, 10:30 PM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 20 June 10
Forumist Nr.: 17.185



QUOTE(Erwin @ 5 Jul 2011, 10:17 PM) *
Din păcate pentru şefa ta, Hanuancuţei n-are nicio autoritate în materie de alcoolism sau de a impune ceva cuiva. Alcoolicii nu pot fi convinşi de cei apropiaţi să se lase de băut, darămite de nişte necunoscuţi. Trebuie să primească asistenţă de specialitate din partea unui medic psiholog aşa cum spune Michelle şi să urmeze eventual o cură de dezintoxicare iar asta nu se poate face decât dacă persoana în cauză acceptă că are o problemă şi consimte să meargă de bunăvoie. În locul tău aş vorbi cu o persoană din familia ei care îi este apropiată suficient să facă demersurile respective.



Cu alte cuvinte, situatia e naspa.

Stiam ca nu se rezolva multe dar eu una, ma simt mai bine ca sunteti de acord ca nu tine de mine problema ei si cred ca cel mai bine e sa trec de aceasta perioada pana la examen apoi Dumnezeu cu mila...poate ar mai fi de zis dar acum sunt prea obosita asa ca mai revin maine...daca va fi cazul.

Oricum, va multumesc pentru pareri
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Jul 2011, 12:08 AM
Mesaj #11


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(ela n @ 5 Jul 2011, 11:30 PM) *
Cu alte cuvinte, situatia e naspa.

Stiam ca nu se rezolva multe dar eu una, ma simt mai bine ca sunteti de acord ca nu tine de mine problema ei


A, deci asta era! Ma gandeam initial ca vrei sa o ajuti! ohyeah.gif

Corect este sa nu ii mai faceti sarcinile ei, iar cand greseste sa nu o mai acoperiti. Dar asta ar duce probabil la pierderea slujbei a catorva dintre voi si a ei, in cele din urma. Iar pierderea slujbei la ea poate fi echivalentul unui gest tragic. Deci, alegi sa fii corecta sau nu? jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 6 Jul 2011, 10:06 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Erwin @ 5 Jul 2011, 10:17 PM) *
Din păcate pentru şefa ta, Hanuancuţei n-are nicio autoritate în materie de alcoolism sau de a impune ceva cuiva. Alcoolicii nu pot fi convinşi de cei apropiaţi să se lase de băut, darămite de nişte necunoscuţi. Trebuie să primească asistenţă de specialitate din partea unui medic psiholog aşa cum spune Michelle şi să urmeze eventual o cură de dezintoxicare iar asta nu se poate face decât dacă persoana în cauză acceptă că are o problemă şi consimte să meargă de bunăvoie. În locul tău aş vorbi cu o persoană din familia ei care îi este apropiată suficient să facă demersurile respective.

Ai dreptate! Alcoolul este un drog,descoperit inaintea celorlalte!Consumul de alcool nu este cauzat de divort ori alte intamplari,ele pot fi cel mult conditii,nu cauze.
Am avut o colega,tanara,fara probleme in familie,care venea treaza la birou iar dupa doua ore era cui.Colegele ei au observat ca atunci cand mergea la wc isi lua poseta cu ea.Au cautat in geanta si au gasit sticla de coniac.
L-am anuntat pe sotul ei care,cautand acasa i-a gasit ascunse ,in diferite locuri din casa,o multime de sticle de coniac,pline ori goale!
Stiu ca ,dupa ce sotul a divortat,cu sprijinul familiei ,colega a abandonat consumul de alcool.In cazul postat,ai dreptate,trebuie gasita o persoana(fiu,fiica,coleg)care are influenta asupra sefei care sa o ajute sa scape de drogul alcoolului.
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ela n
mesaj 7 Jul 2011, 12:28 PM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 23
Inscris: 20 June 10
Forumist Nr.: 17.185



Buna tuturor,

S a gasit un fel de solutie la care am aderat caci totusi,imi pare rau de ea dar de mine...

Mai exact, un coleg a zis ca nu trebuie sa o mai acoperim atunci cand deciziile ei sunt incorecte sau amanate sau contradictorii, ceea ce am si facut, fapt care a dus la interventia forurilor superioare care, au preferat o delicata formulare intre un concediu si un concediu medical cam fortat, astfel ca respectiva sefa este de azi in concediu. In fine, respectivul coleg va avea o mustrare la dosar dar pentru fapta sa azi ii facem cinste ca a fost cel care totusi, nici nu a lasat o pe drumuri fara slujba dar nici nu ne a lasat afectati prea tare de respectivul comportament al sefei. Pe plan personal totul e ok, adica am liniste pana la examen rolleyes.gif si zau ca am muncit grozav sa ma calific pentru sustinerea lui.

O alta chestie observata: au mai fost colegi care dupa o nunta sau o fecioreasca dar ar fi sa i citez, nu erau atat de deplorabili ca sefa mea. Mai exact, in afara de un "barbierit" sauvage si poate o caldura mai mare emanata local, nu existau alte indicii ale petrecerii...adica erau la fel de prezenti doar ca vroiau sa le vorbesc mai incet. Or, sefa mea era grozav de obosita, rimelul nu facea fata valurilor de plans, breteaua sutienului nu mai aparea in momente bine calculate...ce mai, un tablou perfect pentru "asa nu" la femei.

Cam asta ar fi. Multumesc tuturor pentru amabilitatea raspunsurilor. Va pastrez, in continuare, la favorite. Numai bine! thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de ela n: 7 Jul 2011, 12:53 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Sep 2011, 09:32 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Femeile care consuma o băutură alcoolică seara sunt mai sănătoase tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Sep 2011, 01:34 PM
Mesaj #15


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(gigip @ 6 Jul 2011, 10:06 AM) *
Stiu ca ,dupa ce sotul a divortat

Fain sot, într-adevar, ptiu sa nu-l deochi ! mad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 03:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman