HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Lista Bancilor

Top 10 Banci: BCR - Banca Comerciala Romana | BRD - Groupe Societe Generale | Raiffeisen Bank | ING Bank | HVB Tiriac Bank | Bancpost | CEC - Casa de Economii si Consemnatiuni | Banca Transilvania | Alpha Bank | ABN Amro
Banci 11-36: Citibank | Banca Romaneasca | Eximbank | UniCredit | Volksbank | Banca Italo-Romena | Finansbank | Piraeus Bank | Romexterra | Banca Comerciala Carpatica | OTP Bank | SanPaolo IMI | Anglo-Romanian Bank | GarantiBank | ProCredit | Bank Leumi (Eurom Bank) | Egnatia Bank | Libra Bank | Mindbank | Romanian International Bank RIB | Emporiki Bank (Daewoo Bank) | Bloom Bank | Banca di Roma | Raiffeisen Banca Pentru Locuinte | Porsche Bank | HVB - Banca Pentru Locuinte

 
Reply to this topicStart new topic
> BCR - Banca Comerciala Romana
Pe o Scala de la 1 la 5, ce nota acordati per general (servicii, personal, suport, reputatie) acestei banci?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 25
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Mihai
mesaj 15 Aug 2006, 02:34 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Banca Comerciala Romana - BCR

user posted image


Info
QUOTE
Autorizata sa functioneze de la data: 01. 12. 1990
Inmatriculata in registrul comertului la data: 23. 01. 1991
La data de 21.10.1999 banca a fuzionat prin absortie cu Banca Romana de Comert Exterior (Bancorex)



Conducere BCR
QUOTE
Consiliul de Supraveghere
Daniel DAIANU -  Presedintele Consiliului de Supraveghere
Dr. Thomas KRAYENBUEHL - Vicepresedintele Consiliului de Supraveghere
Gheorghe IONESCU - Membru
Jozsef BIRTALAN - Membru
Oliver GREENE - Membru
Drd. Teodor MIHAESCU - Membru
Mihai FERCALA - Membru
Comitetul Executiv
Dr. Nicolae DANILA - Presedinte Executiv
Drd. Danut BUNEA - CFO, Vicepresedinte Executiv
Dr. Ilie MIHAI - Vicepresedinte Executiv, Risk Management
Drd. Jean ANDRONIE - Vicepresedinte Executiv, Corporate Banking
Dr. Natalita HURDUC - Vicepresedinte Executiv, Retail Banking
Petre PREDA - COO, Vicepresedinte Executiv



Prezentare
QUOTE
MISIUNEA BCR
Principalul actor in realizarea procesului de sustinere a economiei reale, prin furnizarea de produse si servicii bancare competitive.

VIZIUNEA BCR
Consolidarea pozitiei de lider ocupata de Banca Comerciala Romana in sistemul bancar intern, prin implementarea unei culturi a Excelentei.

DECALOGUL VALORILOR BCR:
Integritate si profesionalism in afaceri
Responsabilitate sociala
Etica si deontologie profesionala
Relatie de parteneriat cu clientii
Servicii cu valoare adaugata pentru clienti
Delegare de competenta si asumare de responsabilitati
Flexibilitate si proactivitate
Loialitate si dedicare
Spirit de echipa si creativitate
Competenta si dinamism in promovarea calitatii



Contact
QUOTE
Head-Office: B-dul Regina Elisabeta nr. 5, Sector 3, Bucuresti
Tel-Verde: 0801.0801.227
SWIFT: RNCB RO BU
Email Office: bcr@bcr.ro
Site: http://www.bcr.ro

Program cu publicul:8.30 - 17.30 (Lu - Vi); S: 8.30 - 12.30; Duminica deschis doar in cadrul centrelor comerciale (ex: Plaza Mall)



Informatii preluate de pe site-ul oficial, BCR.ro



Ii invit pe cei ce sunt (fosti) clienti BCR sa-si exprime opinia referitoare la serviciile oferite de aceasta banca. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 15 Aug 2006, 02:36 PM
Mesaj #2


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Info: Profitul BCR in ultimele 6 luni

Banca Comerciala Romana (BCR) a realizat, in primele sase luni, un profit net cu putin peste 450 de milioane lei, in scadere cu 5%, in termeni reali, fata de rezultatul inregistrat in prima jumatate a anului trecut, cand a raportat un castig de 443 milioane lei.

Exprimat in euro, profitul celei mai mari banci din Romania a crescut insa de la 121 milioane euro la aproximativ 127 milioane euro, potrivit unor surse din banca.

Rezultatul obtinut de banca in prima parte a anului reprezinta mai mult de 28% din castigul raportat pentru aceeasi perioada de Erste Bank, viitorul actionar majoritar al BCR.


Via Mediafax


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 16 Aug 2006, 05:19 PM
Mesaj #3


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Am adaugat si un sondaj. smile.gif


Info: BCR Asigurari de Viata intra pe pensii private

BCR Asigurari de Viata intentioneaza sa administreze fonduri de pensii facultative, actionarii societatii urmand sa discute introducerea acestei activitati in actul constitutiv la sfarsitul acestei luni, in cadrul unei adunari generale ordinare.

Potrivit autoritatilor, primele contributii la fondurile de pensii facultative (pilonul III al sistemului de pensii) vor putea fi facute de la inceputul anului viitor.

Administratorii acestor fonduri de pensii pot fi societatile de asigurare, cele de administrare a investitiilor sau societati constituite pentru acest scop.

Conform legislatiei, societatile care vor administra fonduri de pensii facultative trebuie sa aiba un capital social de minimum 1,5 mil. euro. Capitalul social trebuie majorat cu 0,2% pentru fiecare milion de euro in plus la active, in cazul in care valoarea totala a activelor depaseste 200 mil.


@ZF.ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Aug 2006, 05:19 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Aug 2006, 05:26 PM
Mesaj #4


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Am lucrat si eu cu ei. Ce m-a deranjat era comunismul lor - mai au inca la "front desk" persoane in varsta, care stau cam prost cu tehnologia moderna, grija pentru client, etc, precum si de metodele stufoase de manipulare a banilor, trebuia sa stai la nspe ghisee pana te rezolvau (eu lucrez cu valuta in special), asa ca ghiseele erau astea: licitatii valuta > ghiseu depunere cec>casierie retragere numerar. Bleah.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 17 Aug 2006, 12:29 PM
Mesaj #5


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



@BCR.ro:

QUOTE
Dumneavoastra folositi Opera, versiunea 8.51

Portalul BCR este construit pe platforma mySAP-Portals.
Platforma mySAP-Portals suporta urmatoarele browsere:
Internet Explorer 5.5 sau o versiune superioara
Netscape 6.2.x
Netscape 7.0.x
Netscape 7.2.x
Firefox > 0.8



nonono.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 17 Aug 2006, 12:32 PM
Mesaj #6


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Info: BCR vinde depozite pe trei ani, dar numai cu dobanda variabila

QUOTE
BCR a extins maturitatea la depozitele atrase de la clienti pana la trei ani, atat pentru lei, cat si pentru valuta. Ca si la depozitele cu maturitati de un an si doi ani, banca accepta sa plateasca pentru sumele depuse numai dobanzi variabile.

La depozitele in lei, dobanzile se situeaza intre 8,25% si 8,5% pe an, in functie de marimea plasamentului. Depozitele in dolari au o dobanda anuala intre 4,75% si 4,95%, iar cele in euro - intre 4,25% si 4,45%. "Noi consideram stimularea economisirii pe termene lungi drept un obiectiv strategic", a declarat Lucian Anghel, director executiv adjunct la Directia Trezorerie din cadrul BCR.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 17 Aug 2006, 01:18 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Am avut o discutie urata cu ei -au marit dobanda, nu m-au anuntat si, platind intotdeauna la termen (ba chiar inainte cu vreo 3 zile) - m-am trezit restanta. Daca se purtau ok, lasam de la mine (desi nu mi se pare ok sa ma taxeze suplimentar ca dorm ei pe scaune) - dar o mahalagioaica cu figura de contabila de prin anii '70 mi-a spus intepata ca eu sunt de vina, ca trebuie sa trec mereu pe la banca sa verific daca nu se mareste dobanda. devil.gif Atat mi-a trebuit. Nu a mai lucrat la front desk cateva luni. Sau poate disparea cand veneam eu.
Banca nu exceleaza prin nimic - am ajuns la ei fortata de imprejurari, cand inchei afacerea nu mai calc pe acolo. Cozi, mai multe cozi pentru o singura operatiune, modifica fara jena dobanzile (si la depozite si la credite) stiu ca si celalte banci o fac -dar ei sar calul, nu par interesati sa castige sau sa-si pastreze clientii.

Acest topic a fost editat de denise: 17 Aug 2006, 01:19 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 17 Aug 2006, 01:20 PM
Mesaj #8


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Mda, reprezinta o problema atat cozile, cat si functionarii de la BCR...

Sa vedem, acum ca au fost cumparati poate se vor observa ceva modificari. rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 17 Aug 2006, 01:32 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Imi aduc aminte de o faza petrecuta acum vreo 4 ani, cand am mers la ei interesat de un credit iar portarul nu vroia sa-mi spuna unde sunt birourile, ca cica sa-l intreb pe el laugh.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 23 Aug 2006, 02:40 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Eu ma pregatesc sa renunt la cardul BCR pentru ca nu stiu ce se intampla de la un timp, dar se fac foarte greu transferurile.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Aug 2006, 02:44 PM
Mesaj #11


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Comisioanele cum sunt?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 23 Aug 2006, 02:58 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Eu spun ca bunicele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 26 Aug 2006, 01:46 AM
Mesaj #13


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Info: BCR vrea sa vanda mai multe credite pentru nevoi personale

QUOTE
BCR aplica reduceri de pana la doua puncte procentuale din dobanzile la creditele pentru nevoi personale, lansand o campanie de promovare a acestui tip de produse care va dura pana la 29 septembrie. Noile dobanzi vor fi valabile cel putin in primele sase luni de la contractare, fiind vorba de credite cu dobanda revizuibila semestrial. Astfel, la creditul nenominalizat in lei Divers Extra BCR , dobanda scade la 10% in cazul creditelor luate pe termen scurt, respectiv la 10,5% in cazul celor pe termen mediu si lung. Suma maxima care poate fi imprumutata este de 10.000 de euro, pe maximum 10 ani.

Pentru creditul nenominalizat in lei garantat cu garantii reale mobiliare/imobiliare - MaxiCredit Extra BCR - dobanda promotionala este de 9% pe termen scurt, respectiv de 9,5% pe termen mediu si lung. Suma nu poate depasi valoarea de garantie a imobilului ce urmeaza a fi admis in garantie sau 90% din valoarea depozitelor colaterale/certificatelor de depozit/titlurilor de stat aduse in garantie. Termenul pentru care se acorda acest tip de credit este de maximum 20 de ani. La varianta de credit in valuta garantat - MaxiCredit Super BCR - dobanda coboara la 9,4%, respectiv la 9,5%.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 26 Aug 2006, 06:33 PM
Mesaj #14


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Pret mare platit de austrieci pentru achizitionarea BCR, considera Bogdan Baltazar, presedintele BBP, intr-un interviu acordat revistei Link.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 30 Aug 2006, 04:18 PM
Mesaj #15


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



BCR testeaza vanzarile de retail la pachet, anunta Ziarul Financiar.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 31 Aug 2006, 10:03 AM
Mesaj #16


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Erste Bank interesata sa preia actiunile BCR detinute de salariati, informeaza HotNews.ro

In urma schimbului de actiuni, salariatii care au investit in BCR vor avea ocazia sa devina actionari directi la Erste Bank. Vom profita de aceasta oportunitate pentru a ne majora participatia detinuta la BCR, o subsidiara de importanta majora pentru noi, a declarat Andreas Treichl, directorul general al Erste Bank.


Si Ziarul Financiar discuta despre aceasta stire, in cadrul articolului Erste Bank va face o oferta ferma salariatilor BCR in aceasta toamna.

Cotidianul prezinta Secretele Bancorex.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Sep 2006, 10:51 AM
Mesaj #17


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



„Superoferta“ pentru actionarii minoritari
QUOTE
Erste Bank va oferi pâna la 485 milioane euro pentru titlurile detinute de salariatii Bancii Comerciale Române (BCR), pretul plecând de la valoarea de 7,65 euro, oferita anul trecut pentru preluarea pachetului majoritar al bancii, a anuntat recent institutia de credit austriaca.
QUOTE
Ordonanta Guvernului privind privatizarea BCR a trecut de Comisiile de specialitate ale Camerei Deputatilor, urmand sa fie programata pentru dezbaterea in plen, probabil saptamana viitoare. Marti, Comisia pentru politica economica si privatizare a Camerei Deputatilor a aprobat favorabil Ordonanta cu masuri pentru finalizarea privatizarii BCR, cu doar doua voturi impotriva si fara modificari de fond fata de varianta venita de la Senat, textul fiind avizat ieri si de Comisia de buget-finante. Termenul limita de finalizare a privatizarii BCR este 21 septembrie, aprobarea Ordonantei de privatizare in Parlament fiind ultima etapa.
QUOTE
Romeo Jantea va renunta la inceputul lunii viitoare la functia de director general al BCR Asigurari, una dintre cele mai mari companii de pe piata asigurarilor generale, cu afaceri de peste 80 de milioane de euro anul trecut.
QUOTE
BCR extinde practica vanzarilor incrucisate, lansand un pachet de produse destinate persoanelor fizice autorizate din domeniul medical. Mediplus BCR contine un credit de investitii, un credit pentru sustinerea activitatii curente, o asigurare de Malpraxis si un card de debit. Pentru achizitionarea produselor "la pachet", BCR ofera conditii preferentiale: dobanda la creditul de investitii este cu doua puncte procentuale mai mica decat in varianta standard la lei, respectiv cu trei puncte la valulta. Cardul este oferit gratuit, iar asigurarea este mai ieftina. Mai pot fi incluse asigurari pentru imobile si echipamente, precum si optiunea de instalare a unui POS in cadrul spatiilor medicale.
QUOTE
Banca Europeana de Investitii (BEI) va acorda BCR o finantare de pana la 50 de milioane de euro. Fondurile vor fi utilizate pentru sustinerea proiectelor de scara mica si medie privind protectia mediului, energie sau conservarea energiei, infrastructura, industrie, servicii si turism. Prin aceste fonduri, BEI va sustine pana la 50% din costul total al proiectelor. Creditele vor putea fi contractate de intreprinderile mici si mijlocii, autoritati publice inclusiv municipalitati, precum si alti dezvoltatori de proiecte, indiferent de dimensiune si forma de proprietate. BEI a mai anuntat recent intentia de a acorda o finantare de pana la 20 de milioane de euro pentru Bancpost, fondurile urmand sa fie utilizate pentru sustinerea unor proiecte similare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 11 Sep 2006, 10:42 AM
Mesaj #18


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Info: Statul va plati pana la 50% din pretul BCR pentru eventuale daune legate de Bancorex
QUOTE
Statul va suporta eventualele daune pe care Erste le-ar putea inregistra in legatura cu angajamente extrabilantiere ale BCR, reiesite din activitatea Bancorex, in limita a 50% din pretul pe care austriecii l-au platit catre AVAS. Astfel, valoarea de 50% din pretul pachetului de actiuni reprezinta limita pentru despagubiri acordate Erste pentru daune, pierderi si alte sume platite in legatura cu declaratii, garantii, obligatii si raspunderi ale vanzatorului. Potrivit unei hotarari aprobate de Guvern, Erste este obligata sa notifice AVAS orice pierderi inregistrate in urma litigiilor legate de activitatea Bancorex. Statul se obliga sa faca platile legate de obligatiile Bancorex in termen de 60 de zile de la data notificarii.


Scheletele uitate in fisetele de la Bancorex - un editorial din revista Bilant semnat de Constantin Rudnitchi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Sep 2006, 10:02 AM
Mesaj #19


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Info: Ordonanta pentru privatizarea BCR a trecut de Parlament
QUOTE
Camera Deputatilor a adoptat marti, cu 135 de voturi "pentru", 118 "impotriva" si doua abtineri, Ordonanta Guvernului privind adoptarea unor masuri in vederea finalizarii privatizarii BCR. Cumparatorul Erste Bank primeste astfel unda verde pentru finalizarea tranzactiei de preluare a pachetului majoritar de actiuni BCR.

In textul legii pentru adoptarea ordonantei se arata ca valoarea despagubirilor pentru orice prejudicii, pierderi sau orice alte sume platibile de catre vanzator cu privire la daunele rezultand din sau in legatura cu obligatiile bancii legate de Bancorex SA, asa cum sunt acestea definite in contractul de vanzare-cumparare, nu va depasi 50% din pretul de cumparare al pachetului de actiuni platit de cumparator catre AVAS.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 19 Sep 2006, 07:28 AM
Mesaj #20


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



BCR vinde depozite si asigurari la pachet
QUOTE
BCR vinde la pachet un depozit la termen de 12 luni, o asigurare de viata si un card de debit, extinzand astfel tehnica vanzarilor incrucisate, folosita pana acum pentru produsele de creditare. In cazul acestui pachet, sunt oferite conditii preferentiale pentru obtinerea asigurarii de viata, iar obtinerea cardului este gratuita. Banca plateste dobanda standard la depozit, care poate fi constituit in lei (Succes, cu dobanzi de la 7,5% pe an) sau in valuta (Comod). In cazul pachetelor de produse de finantare, BCR ofera dobanzi preferentiale la credite. Achizitionata in cadrul pachetului, asigurarea de viata este emisa la un cost preferential, iar jumatate din prima anuala platita este restituita clientului daca in perioada de constituire a depozitului (12 luni) nu s-a produs evenimentul asigurat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 22 Sep 2006, 09:36 AM
Mesaj #21


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Info: Banii pe BCR se lasa asteptati
Guvernul a decis ieri prelungirea termenului de finalizare a privatizarii BCR de la 21 septembrie 2006 la 20 octombrie 2006
QUOTE
La finele anului trecut Erste Bank a castigat licitatia pentru preluarea BCR oferind 3,75 miliarde euro pentru 61,88% din actiunile bancii. Banii urmeaza a fi depusi intr-un cont escrow al AVAS. Statul va incasa 2,2 miliarde euro, iar IFC si BERD, 1.5 miliarde euro.
Curtea Constitutionala s-a aflat miercuri in imposibilitate de a lua o decizie in cazul finalizarii privatizarii Bancii Comerciale Romane, dupa ce, in urma deliberarii, nu s-a putut intruni votul majoritatii judecatorilor Curtii, conform Legii nr.47/1992. In cadrul sedintei de miercuri, Curtea Constitutionala a reluat dezbaterile asupra sesizarii de neconstitutionalitate referitoare la dispozitiile Legii pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr.33/2006 privind unele masuri pentru finalizarea privatizarii Bancii Comerciale Romane S.A., sesizare formulata de un numar de 39 de senatori, in temeiul art.146 lit.a) din Constitutie.
QUOTE
Intarzierea finalizarii procesului de vanzare a BCR catre Erste Bank este o "tehnicalitate", iar implicatiile negative vor fi limitate, a declarat intr-un raport, analistul bancii de investitii Wood&Company, Jiri Stanik.
"Noi inca apreciem ca toate acestea sunt tehnicalitati care doar intarzie procesul, nu o problema reala care va stopa achizitia", a subliniat Stanik. "Asadar, per total, efectele negative vor fi limitate", a continuat analistul citat de NewsIn.
Finalizarea procesului va continua imediat dupa decizia Curtii Constitutionale, care este de asteptat sa fie favorabila, pentru ca toate celelalte conditii necesare pentru privatizarea BCR au fost indeplinite, a aratat Erste Bank intr-un comunicat remis miercuri. "in conditiile in care termenul limita pentru finalizarea privatizarii expira pe 21 septembrie 2006, o prelungire a acestui termen cu o perioada de 30 de zile este tehnic necesara", a mentionat comunicatul bancii austriece.
Desi procesul dureaza mai mult decat era de asteptat, "Erste Bank a dovedit in trecut capacitatea de integrare a noilor achizitii", a aratat, joi, agentia de rating Fitch. "Fitch se asteapta ca banca sa reproduca modelul de business in BCR si sa integreze in strategia de retail a acesteia experienta grupului Erste Bank", se arata in raportul agentiei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 26 Sep 2006, 04:47 PM
Mesaj #22


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Info: Credit mai ieftin la pachet cu asigurari si carduri

QUOTE
BCR continua sa-si promoveze produsele sub forma de pachete, combinand creditul de vacanta cu asigurari si carduri. Pachetul "Turist BCR" are patru componente obligatorii: credit Voiaj Extra BCR in lei, cu dobanda revizuibila semestrial, sau Voiaj Super BCR in euro sau dolari, cu dobanda variabila; certificat de asigurare de viata emis de BCR Asigurari de Viata oferit gratuit de banca; asigurare medicala pentru calatorii in strainatate emisa de BCR Asigurari; card de debit emis gratuit de catre banca. Creditul se acorda in cadrul pachetului numai pe termen mediu, dobanda finala platita de client la creditul Voiaj Extra/Super BCR este de 9,5% la creditele in moneda nationala, 10,5% la creditele in euro si 10,75% la creditele in dolari, adica mai redusa cu trei, respectiv patru puncte procentuale fata de oferta standard pentru credit.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 4 Nov 2006, 01:44 AM
Mesaj #23


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Sunt in mare dilema: sa vind - sa nu vand?!?... Detin peste 3000 de actiuni la BCR. Se pare ca pana pe 22 Dec. toate platile trebuiesc facute celor care sunt dispusi sa vanda. Din discutiile avute cu altii care mai au, parerile sunt impartite; unii spun ca "ce-i in mana nu-i minciuna", deci vand fara nici o retinere, altii merg pe incredere in vederea unei investitii pe termen lung. Daca ar fi sa le vand, ar insemna sa iau in jur de 25.000 euro, minus impozite si comisioane, bani cu care acum inca mai poti sa faci ceva. Poate, dupa ce intram in UE, una dintre bancile deja existente sau o alta inca necunoscuta, ar putea sa se ridice si sa lase in urma BCR-ul. Habar nu am ce sa fac, iar timpul de gandire e destul de scurt. (Voi ce ati face cu... sa zicem 30-40.000 de euro daca i-ati avea?)


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 4 Nov 2006, 02:27 AM
Mesaj #24


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
Poate, dupa ce intram in UE, una dintre bancile deja existente sau o alta inca necunoscuta, ar putea sa se ridice si sa lase in urma BCR-ul.

BCR-ul nu va ramane in urma, chiar daca altele se vor ridica mult. Sa nu uitam ca are austrieci in spate. wink.gif In viitorul apropiat cel mai mult va creste HVB-ul probabil.

Eu le-as pastra... depinde insa si ce nevoie de bani ai.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 4 Nov 2006, 10:01 PM
Mesaj #25


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Multumesc, Mihai! Ma mai gandesc. N-as putea spune ca am mare nevoie de bani decat daca ar fi sa investesc in altceva care sa-mi dea o siguranta mai mare sau eventual sa-mi stimuleze adrenalina punandu-ma la treaba intr-o directie noua si profitabila. Oricum, cred ca am sa ma consult cu cineva de specialitate, chiar daca ar fi sa platesc un comision gras pentru asta! Poate merita, eu stiu? cool.gif Mersi, oricum! smile.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 Nov 2006, 09:06 AM
Mesaj #26


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ma gandeam ca dupa privatizare se va intampla nustiuce si vom avea si noi o banca beton. De unde, nene?! Tot acelasi practici invechite, stai de nspe ori la coada, plimbi hartiile de la un ghiseu la altul, aceeasi tratatie din partea oamenilor de la front-desk. Bleah!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 9 Nov 2006, 09:52 AM
Mesaj #27


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Ce ar trebui sa faca salariatii cu actiunile BCR?

QUOTE
Analistii de la Societe Generale si cei de la Dresdner Keinwort recomanda cumpararea actiunilor Erste, in timp ce analistii de la Raiffeisen au modificat recent recomandarea de la "cumpara" la "pastreaza" dupa ce titlurile Erste au crescut cu 30% in ultimele patru luni si jumatate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Nov 2006, 12:59 PM
Mesaj #28


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



OMU'BUN eu as vinde urgent. Dupa 1 ian., vom asista la o surpriza de proportii in ceea ce priveste configuratia sistemului bancar romanesc. S-ar putea ca, dupa masiva infuzie de capital comunitar, actiunile BCR sa nu mai valoreze nimic.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 20 Nov 2006, 05:53 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Si eu as vinde.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Nov 2006, 08:52 AM
Mesaj #30


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ceea ce spune andra am auzit si eu. Se pare ca va urma o relaxare a legislatiei bancare, relaxare asteptata (si negociata, cred) de greii europeni in ale bancilor, care vor intra si la noi, intr-un final fericit.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 23 Nov 2006, 10:57 PM
Mesaj #31


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Multumesc pentru sfaturi. Am aflat de ele dupa ce le-am vandut deja! rolleyes.gif
Oricum, avand in vedere ca in urma cu doi ani am dat in jur de 60 de milioane pe ele si am mai primit si ceva dividente intre timp, consider ca investitia a fost destul de rentabila! Nu stiu exact ce curs va avea BCR-ul dupa 1 ian, dar prea mult nu ma mai intereseaza. Ai mei au primit OK-ul de la ambasada Marii Britanii sa ma urmeze in Londra, iar din 15 dec. vom fi din nou impreuna! smile.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Dec 2006, 12:57 AM
Mesaj #32


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Erste: toti angajatii BCR vor fi evaluati

Peste 150 de manageri ai bancii BCR au trecut prin testele austriecilor, Andreas Treichl, directorul general al Erste Bank si presedinte al Consiliului de Supraveghere al BCR, stand in Romania aproape 30 de zile in acest an. Treichl a preluat sefia Consiliului de Supraveghere al BCR inca de la prima intrunire a actionarilor dupa ce Erste a devenit majoritar. Erste a evaluat peste 150 din managerii BCR si a facut schimbari. Urmeaza sa fie evaluati toti angajatii bancii, indiferent de pozitia pe care o detin in institutie.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Oct 2007, 07:25 AM
Mesaj #33


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ce salar o fi avut Danila asta, daca ii dau baietii 3 mil de para ca sa se dezangajeze?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:09 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman