HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Closed TopicStart new topic
> Dreptul La Viata - Campanie Nationala Anti-avort
Cristian_Iulian
mesaj 31 Mar 2008, 10:55 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 31 March 08
Forumist Nr.: 11.440





Avortul - chirurgical si hormonal - inseamna CRIMA !

Si este cea mai oribila, caci mama isi omoara propriul copil. Avortul, intrucat intrerupe o viata autonoma, care exista in stare perfecta, constituie ucidere, embrionul fiind viata autonoma si
existenta de sine, persoana cu toate drepturile din momentul conceperii. Ovulul fecundat, embrionul, pruncul, copilul, adultul sunt
simple stadii de evolutie si maturizare ale aceleiasi vieti omenesti, a aceluiasi om!
Precum copilul ce s-a nascut are dreptul la viata, asa si cel ce este in pantece, fie el de cateva luni, o zi sau un ceas, are acelasi drept la viata ca si ceilalti oameni.
Astazi īn tara se inregistreaza aproape un sfert de milion de avorturi pe an! Un sfert de milion de crime asupra unor suflete nevinovate !

"Dreptul la Viata" este o campanie nationala anti-avort initiata de catre Cristian Drossu si promovata prin intermediul websiteului www.valceaplus.net .

Detalii, marturii despre avorturile chirurgicale si hormonale puteti gasi aici.
Va invitam sa postati comentariile dumneavoastra legate de aceasta initiativa folosind formularul aflat in partea inferioara a respectivei pagini.

Alaturati-va campaniei nationale "Dreptul la Viata"! STOP AVORTURILOR chirurgicale si hormonale, STOP VARSARII DE SANGE NEVINOVAT !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 1 Apr 2008, 01:24 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Vezi ca mai este un topic care trateaza problema. Se numeste parca: Avortul - moral sau nu?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
englishrose
mesaj 11 Apr 2008, 02:13 AM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 March 08
Forumist Nr.: 11.366




A SE LUA CU FRINA!
Dragi extremisti,
In primul rind si in al doilea, as vrea sa precizez ca sarcinile se intimpla din cauza CUIVA!

De obicei,ei fug,nu mai sunt de gasit,si-au schimbat adresa,mobilul,etc.

In general te trezesti cu burta la gura si cu viitorul praf si pulbere.

Chiar ar merita sa faci un amarit doar sa te complaci cu un anumit trend religios?

Eu stiam ca religia ortodoxa e iertatoare si toleranta!Sau sunt amintiri din copilarie?!?


--------------------
est modus in rebus
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Apr 2008, 02:13 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bdl
mesaj 11 Apr 2008, 03:04 AM
Mesaj #4


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Asa cum a spus si axel, e un topic dedicat acestui subiect...
Individul nu face decit reclama la o campanie...putea sa o faca f bine in cadrul acelui topic, se putea discuta si acolo despre aceasta campanie....El doar arunca un link si gata, a plecat...
Oricum, nu sint sustinatorul acestei campanii, parerea mea fiind bine stipulata pe topicul dedicat...
Mihai poate f bine sa copieze numai mesajul initial si sa-l mute acolo iar topicul asta se poate inchide...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 11 Apr 2008, 08:08 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(englishrose @ 11 Apr 2008, 03:13 AM) *

Eu stiam ca religia ortodoxa e iertatoare si toleranta!

da o tura pe topicurile religioase si vezi cat e de toleranta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2008, 02:21 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cine are dreptul la viata, mama sau copilul?

Acest topic a fost editat de marduk: 26 Jun 2008, 02:21 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jun 2008, 02:39 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(marduk @ 26 Jun 2008, 03:21 PM) *
Cine are dreptul la viata, mama sau copilul?

Eu iti propun sa lansezi discutia asta la Dezbateri. Aici unele pareri sunt indezirabile.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2008, 06:27 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 26 Jun 2008, 03:39 PM) *
Eu iti propun sa lansezi discutia asta la Dezbateri. Aici unele pareri sunt indezirabile.

Am vrut sa postez la BOR dar am vazut topicul asta si m-am gandit ca daca BOR vrea ca un copil de 11 ani sa nasca un alt copil in urma unui viol, si sustine ca va suporta toate cheltuielile, ma intreb ce fel de oameni suntem noi romanii, ortodoxii. Asta sa fi fost vointa lui Dumnezeu ca acest copil sa nasca un alt copil?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Jun 2008, 07:41 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



De ce te miri? Crestinii nu pun pret pe calitatea vietii, doar pe existenta ei. De aia sunt si impotriva avortului cu orice pret. De aia sustin cei din BOR ca o fata de 11 ani sa devina mama in urma unui viol. Cu cat sunt mai multi nenorociti pe lumea asta, cu atat mai bine... cam asta e gandirea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Jun 2008, 08:51 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Blakut si marduk, mi se pare normal sa lansati discutia pe Dezbateri. Aduceti acolo argumente de ordin medical, psihologic, social! Ultimille intrebari nu tin de credinta.

Abis, in alta ordine de idei, la intrebari retorice si certitudini nu se poate da un raspuns.




--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Jun 2008, 08:57 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai cine e moderator sa dea cut si paste la topic si discutie atunci. Sau cum facem?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Jun 2008, 09:14 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Mutat pe Dezbateri. Il las asa, deocamdata, la cut + paste moderatorul poate fi derutat. Poate uneste calfa subiectele, daca nu considera oportuna inchiderea topicului.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jun 2008, 07:58 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Bine la-ti mutat, totusi am o intrebare forumul acesta este sponsorizat de BOR? Asta deoarece stirea se referea la o actiune a BOR iar eu prin aceasta prisma doream sa abordam subiectul.

Acest topic a fost editat de marduk: 27 Jun 2008, 09:35 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jun 2008, 09:30 AM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Avortul este optiunea familiei fetei. NIMENI nu are voie să oblige fata la avort, dupa cum NIMENI nu are dreptul sa interzica avortul in cazul violului incestuos asupra unei fetite.

Deci NIMENI nu are voie sa judece decizia acelei familii napastuite, oricare ar fi acea decizie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jun 2008, 09:39 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Totusi BOR doreste sa salveze fatul, un suflet salvat contra altui suflet, cum putem considera actiunea BOR? Ce urmareste BOR cu aceasta actiune?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jun 2008, 09:46 AM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce urmareste BOR cu aceasta actiune? Nimic altceva decat ceea ce urmareste cu orice alta actiune pe care o intreprinde.

In orice caz, familia a refuzat oferta BOR si a decis sa plece in Anglia pentru avort.

Acest topic a fost editat de abis: 27 Jun 2008, 09:51 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Jun 2008, 04:14 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Totusi BOR doreste sa salveze fatul, un suflet salvat contra altui suflet, cum putem considera actiunea BOR? Ce urmareste BOR cu aceasta actiune?


Mai, nu stiu cum poti salva un copil nascut din viol incestuos. Pe bune. BOR s-a oferit sa creasca copilul, nu i-a oferit insa fetei mama nici un fel de sprijin, i-au dat sfaturi? S-au oferit sa o duca la un psiholog? Nu cred. Pentru ca, repet, nu le pasa de calitatea vietii tale.

Este amuzant cum niste preoti pot judeca o situatie in care ei nu vor fi pusi niciodata. Un preot nu va fi niciodata insarcinat ...biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Blakut: 27 Jun 2008, 04:15 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jun 2008, 05:13 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(marduk @ 27 Jun 2008, 10:39 AM) *
Totusi BOR doreste sa salveze fatul, un suflet salvat contra altui suflet

De fapt pozitia BOR este mai evaziva:
„Biserica nu este nerealista si īntre tendintele de justificare a avortului sīnt si cele care vizeaza violul, incestul sau cīnd viata mamei este pusa realmente īn pericol prin sarcina sau nastere si ar trebui sa se acorde prioritate vietii femeii, nu pentru ca viata ei are o valoare mai mare īn sine” - purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, preotul Constantin Stoica.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 27 Jun 2008, 05:56 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Din cite stiu eu, "biserica" (adica purtatorul de cuvint al patriarhiei) a scaldat-o diplomatic, in stilu-i caracteristic, doar mitropolitul Moldovei a fost ceva mai transant si s-a oferit ca biserica sa creasca si sa intretina copilul. Initiativa e binevenita si de bun simt (spre deosebire de comentariile unor neaveniti de pe acest care invoca "vointa lui Dumnezeu", cu care ei n-au nici o legatura). De altfel, exista in Romania organizatii ortodoxe de binefacere care iau in grija lor copiii nedoriti, oferind astfel o solutie, o alternativa la avort. Daca nu ma insel, pentru una din aceste organizatii s-a organizat chiar o colecta de ajutoare chiar aici pe forum.

Biserica (prin mitropolitul Moldovei) si asociatiile Pro-Vita au oferit o solutie umana in acest caz. E mai mult decit am auzit de la criticii acestora.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 27 Jun 2008, 11:21 PM
Mesaj #20


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Discutia continua la adresa http://www.hanuancutei.com/forum/content/O...-Moral-Sau-Nu-/ wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 06:09 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman