HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

9 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Legăm Cu Sārmă, Asta E, Merge Si-asa..., mentalitate
Cla
mesaj 6 Jan 2008, 06:32 AM
Mesaj #1


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ma lovesc de zi cu zi de mentalitatea romānului, si chestii pe care ori nu le cunosc asa, ori sunt asa, dar nu le cunosc...
Nu cu voi, pt ca pe voi va stiu.
Eu stiu pe musterii Hanului ca oameni culti, care stiu sa faca o diferenta dintre 1, 2 si 4 mwah1.gif
Am glumit? Nu stiu biggrin.gif

Īn orice caz, ma ENERVEAZA prejudecatile despre romāni, dar ele sunt, ca de exemplu aici.

Daca stiti germana, sau daca o īnvatati, e ok.

Totusi, un pic de adevar e si in asta, ca in orice mit.
Sunt tratate teme ca de ex.:
- "Romānii sunt inculti, nepregatiti"
- "Femeia din RO"
- "Cum fac langosi, mici?"
- "Mi-a tras o teapa o romānca"
- "Romānii intoleranti fata de homosexuali"
- "Barbatul romān, cum e?"
- "bla bla bla"

Oamenii nu se impaca cu mentalitatea de "am celular, masina pe leasing, pixu' mi-i..." (si au dreptate)

Nu va speriati, legam cu sārma si merge si-asa, asta e... spoton.gif

Dar nici eu nu ma īmpac cu asta... sad.gif

Chestia care ma irita pe mine, e ca sunt multi germani, austrieci, elvetieni, care confirma calitatea proasta in RO īn toate domeniile, si ca nu īnteleg starea actuala a preturilor imobiliilor.
Adica preturile care sunt la o stare inadmisibila pentru omul de rānd.
Si ca sunt de parere ca bula de aer va exploda īn pe putin 2 ani. No, sa vedem.
Si nu numa' aia, ca vor sa-si ia catrafusele īn directia Ucraina sau cam asa... adica pleaca, si romānu' vede unde ramāne...

... si nu mai leaga cu sārma...

Ce ziceti?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jan 2008, 06:47 AM
Mesaj #2


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu am editat, ca sa va explic cum ma simt eu.
Ma doare inima cand vad cum isi bat joc romanii de tara lor.
Cea care a fost cea mai curata din toata Europa.
Ma puteti jigni ca eu vad de departe...
Dar voi nu vedeti ce e lānga voi...
E trist...
Va inecati in consum, ca deh, tre' sa am mai bun decāt vecinu...
Bullshit.

Si noi am trecut prin asta, nu va speriati, ne-am trezit cumva, e rāndul vostru.

E sansa voastra, noi (nu eu personal, dar am platit si platesc) am facut EU, voi aveti EU, aveti grija ce faceti cu asta.

Acest topic a fost editat de Cla: 6 Jan 2008, 06:52 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 6 Jan 2008, 08:11 AM
Mesaj #3


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



aia cu Albaner sucht Engländerin mi-o placut rofl.gif

Clau io zic sa nu iti bati capul ca meseriasi prosti, oameni inculti etc etc sunt si-n occident. Bine ca ponderea lor e mai mare in ro - la meseriasii prosti ma refer acuma - ca aia la care cat de cat le-o stat surubelnitza in mana si-o cautat un trai mai bun in vest.
Oricum Romania o sa trebuiasca sa se alinieze (cat poate) la standardele uniunii europene, adica incet incet ala ce legea cu ata ca "lasa ca tine" n-a mai prea gasi de lucru...

Mie imi pica fata de cate ori am de a face cu romani ce raman cu motoru-n pana pe aici, ca dragutza cum is io mereu intreb daca pot sa-i ajut, macar sa le traduc si merg la cate-un service si "Nu, zi-le ca mie nu-mi trebe piesa aia! Sa mi-o sudeze acolo sa ma tina pana-n ro!" Asta in conditiile in care microbosul le e plin de oameni. Si numa nu vor sa inteleaga ca n-o sa gaseasca in Austria pe cineva care sa le-o lege cu sarma. Pentru ca nu-si bat joc de munca lor. Si pentru ca "legatul cu sarma" e un risc foarte mare, pentru oamenii din masina si pentru toti ceilalti care circula pe aceeasi autostrada cu ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Jan 2008, 08:11 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
contraste
mesaj 6 Jan 2008, 08:53 AM
Mesaj #4


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



QUOTE(Sushi @ 6 Jan 2008, 09:11 AM) *
aia cu Albaner sucht Engländerin mi-o placut rofl.gif

Clau io zic sa nu iti bati capul ca meseriasi prosti, oameni inculti etc etc sunt si-n occident. Bine ca ponderea lor e mai mare in ro - la meseriasii prosti ma refer acuma - ca aia la care cat de cat le-o stat surubelnitza in mana si-o cautat un trai mai bun in vest.
Oricum Romania o sa trebuiasca sa se alinieze (cat poate) la standardele uniunii europene, adica incet incet ala ce legea cu ata ca "lasa ca tine" n-a mai prea gasi de lucru...

Mie imi pica fata de cate ori am de a face cu romani ce raman cu motoru-n pana pe aici, ca dragutza cum is io mereu intreb daca pot sa-i ajut, macar sa le traduc si merg la cate-un service si "Nu, zi-le ca mie nu-mi trebe piesa aia! Sa mi-o sudeze acolo sa ma tina pana-n ro!" Asta in conditiile in care microbosul le e plin de oameni. Si numa nu vor sa inteleaga ca n-o sa gaseasca in Austria pe cineva care sa le-o lege cu sarma. Pentru ca nu-si bat joc de munca lor. Si pentru ca "legatul cu sarma" e un risc foarte mare, pentru oamenii din masina si pentru toti ceilalti care circula pe aceeasi autostrada cu ei.


Acest topic a fost editat de contraste: 6 Jan 2008, 08:54 AM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 6 Jan 2008, 09:00 AM
Mesaj #5


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



contraste ce-o fo asta? antieditare? ohmy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 6 Jan 2008, 09:20 AM
Mesaj #6


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



QUOTE(Sushi @ 6 Jan 2008, 10:00 AM) *
contraste ce-o fo asta? antieditare? ohmy.gif


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 6 Jan 2008, 09:20 AM
Mesaj #7


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



vezi ca si alysoft o avut problema asta ca n-o putut scrie in forum...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2008, 10:10 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 6 Jan 2008, 06:32 AM) *

QUOTE
Ma lovesc de zi cu zi de mentalitatea romānului, si chestii pe care ori nu le cunosc asa, ori sunt asa, dar nu le cunosc...

Cati romani vezi in fiecare zi de ai probleme cu mentalitatile lor?
QUOTE
Īn orice caz, ma ENERVEAZA prejudecatile despre romāni, dar ele sunt, ca de exemplu aici.

Nu stiu germana dar imi inchipui ce cred alti despre noi, totusi aceste prejudecati sunt si nu sunt reale. Prejudecatile sunt create de cei care "muncesc" acum in occident, preluate de presa devin certitudini, care alimenteaza un mit cum ca romanii sunt lenesi, prosti, inculti, etc.
QUOTE
Oamenii nu se impaca cu mentalitatea de "am celular, masina pe leasing, pixu' mi-i..." (si au dreptate)

Asta nu am inteles-o!!
QUOTE
Nu va speriati, legam cu sārma si merge si-asa, asta e... spoton.gif

Mentalitatea aceasta e mostenita de pe vremea comunistilor (si nu numai) atunci romanii se chinuiau sa gaseasca fel de fel de solutii pentru a supravietui. Cand nu gaseau un produs manufacturat incercau sa-l produca singuri. PCR-ul a exploatat aceasta atitudine in dorinta sa de exploata "creativitatea". Astfel au aparut tot felul de uzine care faceau fel de fel de produse, lasand impresia ca romanii sunt "creatorii" acestei lumi. Or de la cobilita pana la microprocesor e cale lunga.
QUOTE
Chestia care ma irita pe mine, e ca sunt multi germani, austrieci, elvetieni, care confirma calitatea proasta in RO īn toate domeniile, si ca nu īnteleg starea actuala a preturilor imobiliilor.
Adica preturile care sunt la o stare inadmisibila pentru omul de rānd.
Si ca sunt de parere ca bula de aer va exploda īn pe putin 2 ani. No, sa vedem.

Piata imobiliara din Romania este controlata de speculanti, fie ei interni fie internationali. Cunosc bine situatia si pot sa-ti spun ca evreii, grecii, italienii, olandezii, englezii, irlandezii, spaniolii fac cele mai mari afacerii imobiliare in Romania. Exista fel de fel de fonduri care cumpara si vand terenuri, cladiri, castigand numai din tranzactiile respective. Dar nici cu romanii nu mi-e rusine, s-au creat tot felul de retele care "fura" efectiv pamanturile taranilor si oamenilor amarati care nu stiu si nu vad cum sa foloseasca puterea pamantului mostenit. "Bula" aceasta poate exploda de pe o zi pe alta, deoarece toti speculantii sunt dependenti de jocul la bursa. Au fost cazuri in care bursa s-a clatinat iar speculantii si-au retras rapid banii din piata.
QUOTE
Si nu numa' aia, ca vor sa-si ia catrafusele īn directia Ucraina sau cam asa... adica pleaca, si romānu' vede unde ramāne...

Romanu ramane la poarta pe bancuta lui barfind la o tigara ce se mai aude prin sat. Fara pamant, fara cai, fara caruta, obligat sa lucreze la fermele infiintate pe pamantul lui de olandezi , greci si italieni.
QUOTE
... si nu mai leaga cu sārma...

Nu, no sa mai lege nimic cu sarma, deoarece totul va fi importat din China, ieftin si prost, de unica folosinta dar pe care nu mai poti sa-l legi cu sarma. jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 6 Jan 2008, 10:32 AM
Mesaj #9


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(marduk @ 6 Jan 2008, 09:10 AM) *
Prejudecatile sunt create de cei care "muncesc" acum in occident, preluate de presa devin certitudini, care alimenteaza un mit cum ca romanii sunt lenesi, prosti, inculti, etc.


asa ti-a spus tie cineva sau ai patit-o pe propria piele? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2008, 10:54 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Sushi @ 6 Jan 2008, 10:32 AM) *
asa ti-a spus tie cineva sau ai patit-o pe propria piele? unsure.gif

Am pus "muncesc" intre ghilimele tocmai pentru a delimita pe cei care chiar muncesc de cei care doar profita de munca altora. Da am avut parte de intamplari placute si neplacute cu romanii care lucreaza sau "lucreaza" in occident. Ma refer doar la Olanda si nordul Germaniei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jan 2008, 01:09 PM
Mesaj #11


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Sushi, aia cu albanezul si englezoaica nu-i de luat in serios biggrin.gif ... dar ai vazut si tu smile.gif
Īs o gramada de plictisiti pe-acolo care scriu prostii... daca ti se face dor sa vezi cat de mare e gradina lui D-zeu, acolo afli spoton.gif

Marduk, ce nu intelegi? Ca tara arde si baba se piaptana? unsure.gif

( secret.gif Tocmai imi imaginez 3 babe pe banca din fata casei, bārfind pe celular... "Tu draga, ai dat azi pe www.brānzadeoaie.ro?" rofl.gif )

OK, glumeam... spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 6 Jan 2008, 01:53 PM
Mesaj #12





Guests






Cla, fara suparare, insa... gresesti! Rau de tot! Din multe puncte de vedere.

Romania si romanii nu este/sunt mai diferita/i decat orice alta tara/natie din lume. Avem oameni minunati si oameni de care ti-e rusine sa te asociezi. Dar ghici ce? Acestia sunt peste tot! Si nemtii sunt buni si rai, hoti si cinstiti, corupti si corecti, etc. Si austriecii si olandezii si englezii si toate natiile din lume!

Voiam sa-ti spun ca nu e frumos ce faci: "voi romanii" - desi vorbesti aceeasi limba si cunosti aceeasi cultura si ai trait pe aceleasi meleaguri ca multi altii de aici. Voiam sa spun ca esti si tu roman, din pacate am realizat ca nu mai esti de mult roman, altfel nu o dadeai cu "voi" si "la noi in Germania" si altele de genul.

Mentalitatea romanilor trebuie schimbata? Da! Perfect de acord. Dar ce nu vezi tu de la "distanta" e faptul ca - doar in UK a fost nevoie de vreo 400 ani sa se ajunga la sistemul si mentalitatea care este azi! - nu poti schimba mentalitatea in doar 10 ani! Ce spui tu acum se aplica celor in varsta, celor peste 35 ani, care au prins destui ani in comunism, incat sa li se intipareasca asta in minte. Dar ai habar cum sunt cei din generatia mea?? Ai habar cum sunt cei din generatiile de vin din urma? Ai trait tu langa ei zi de zi pentru a vedea ca mentalitatea e aceeasi ca a bunicilor?? NU! In schimb eu - si restul de hangii de seama mea - au trait si inca traiesc intre tineri. Incet, incet ei schimba. Dar tu esti prea departe si prea orb ca sa vezi...

Stii ce e mai grav decat romanul care leaga dacia cu sarma, ca "las' ca merge"? E "romanul" plecat in afara, care uita de unde a venit si care ii e sangele si natia. E "romanul" care - la caldura culcusului din asa zisul vest minunat - se bate cu pumnul in piept ca ce minunata e tara adoptiva si ce de rahat e tara mama. E "romanul" care se apuca sa spurce Romania in orice discutie - ironic sau pe fata - si care nu numai ca intareste banuielile unora cum ca romanii ar fi asa si pe dincolo, dar ii si arata verde in fata cat de .... (aici poti pune ce cuvant vrei tu) sunt cei ce pleaca "dincolo" de granitele tarii mama.

Cati nemti ai cunoscut care sa-si nege originile si sa le critice atat de rau si cu atata inversunare? - e retorica....

Trist sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jan 2008, 02:57 PM
Mesaj #13


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Vai Afro, ce "noutati" imi spui... si multumesc pentru "pupici" spoton.gif

Mai vorbim... wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 6 Jan 2008, 03:36 PM
Mesaj #14





Guests






Stiam ca nu vei pricepe ce-ti spun... Insa am spus-o in speranta ca altii o vor pricepe...

Si da, o sa mai vorbim. Si peste ani tot asa voi vorbi de ai mei, indiferent cati ani voi petrece pe meleaguri straine. Si stii de ce? Pentru ca eu una am ales sa fiu romanca in suflet, indiferent cum va trebui sa ma schimb, adaptez, mulez pe cultura altora ca sa ma descurc ca si imigrant. Sau ai impresia ca dupa 10-15 ani intr-o tara nu esti tot imigrant? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2008, 03:51 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Afrodita @ 6 Jan 2008, 01:53 PM) *

Un punct de vedere.
QUOTE
Romania si romanii nu este/sunt mai diferita/i decat orice alta tara/natie din lume.

Romania si romanii sunt foarte diferiti de alte tari/natii din vestul Europei, dar foarte apropiati de natiile din Balcani.
QUOTE
Avem oameni minunati si oameni de care ti-e rusine sa te asociezi.

Din pacate sunt prea putini oamenii minunati iar "elita" mie rusine sa ma asociez cu ea.
QUOTE
Dar ghici ce? Acestia sunt peste tot! Si nemtii sunt buni si rai, hoti si cinstiti, corupti si corecti, etc. Si austriecii si olandezii si englezii si toate natiile din lume!

Din fericire pentru aceste natii, proportia este inversa decat la noi. Exemplul cel mai elocvent este ca daca in occident (nordul UE) atentionezi pe cineva sa-si ia gunoiul din fata portii, o face, in Rromania s-ar putea sa ajungi la spital pentru o astfel de atentionare.
QUOTE
Voiam sa-ti spun ca nu e frumos ce faci: "voi romanii" - desi vorbesti aceeasi limba si cunosti aceeasi cultura si ai trait pe aceleasi meleaguri ca multi altii de aici. Voiam sa spun ca esti si tu roman, din pacate am realizat ca nu mai esti de mult roman, altfel nu o dadeai cu "voi" si "la noi in Germania" si altele de genul.

Eu ii inteleg doar pe cei care chiar au inteles ce inseamna sa traiesti civilizat in occident. Lehamitea care te cuprinde dupa ce treci prin vama Nadlac vazand campurile pline de peturi si pungi de plastic, asortate ici colo cu cadavre de caini morti. Trebuie sa strigam, sa urlam aceasta, accentuand diferenta reala prin durerosul "voi romanii". Poate asa vor intelege si romanii, ca principala vina o poarta oamenii, cetateanul acestei tari sublime numite si "FABULOLAND"
MENTALITATEA SE SCHIMBA PRIN APLICAREA LEGII, PRIN CORECTII PECUNIARE SI PRIVAREA DE LIBERTATE (INCHISOARE CORECTIONALA). Pe cand aici in "Fabuloland" daca ai bani capeti 3 ani jumate cu suspendare. Asta este marea diferenta intre "noi" si "ei" sau "noi" si "voi". SISTEMUL.
QUOTE
Dar ai habar cum sunt cei din generatia mea?? Ai habar cum sunt cei din generatiile de vin din urma? Ai trait tu langa ei zi de zi pentru a vedea ca mentalitatea e aceeasi ca a bunicilor?? NU! In schimb eu - si restul de hangii de seama mea - au trait si inca traiesc intre tineri. Incet, incet ei schimba. Dar tu esti prea departe si prea orb ca sa vezi...

Nu discut despre bunicii, hangii, sau oamenii civilizati, dar am vazut prea multi tineri care percep cuvintele "democratie" si "civilizat" ca pe ceva care le da voie sa distruga tot dupa niste betii crunte (vezi fenomenul Vama de pe litoral). Pentru mine este important sa critici si in acelasi timp sa oferi alternative nu sa impui fara a oferii nimic in schimb, iar aici sistemul din "Fabuloland" mai are multe de invatat si de facut. Mandria asta romaneasca, cum ca noi am fi inventat apa calda, ma scoate din sarite. Tinem cu tot dinadinsul sa dovedim ca suntem mai buni decat altii iar apoi cand ceva nu merge inghitim galusca ca niste frustrati. Exemple?
QUOTE
Stii ce e mai grav decat romanul care leaga dacia cu sarma, ca "las' ca merge"? E "romanul" plecat in afara, care uita de unde a venit si care ii e sangele si natia. E "romanul" care - la caldura culcusului din asa zisul vest minunat - se bate cu pumnul in piept ca ce minunata e tara adoptiva si ce de rahat e tara mama. E "romanul" care se apuca sa spurce Romania in orice discutie - ironic sau pe fata - si care nu numai ca intareste banuielile unora cum ca romanii ar fi asa si pe dincolo, dar ii si arata verde in fata cat de .... (aici poti pune ce cuvant vrei tu) sunt cei ce pleaca "dincolo" de granitele tarii mama.

Hai sa fim seriosi, sa nu mai lasam istoria si nationalismul sa ne mangaie mandria, hai sa trecem la treaba, la lopata la dat zapada. Nu trebuie sa-i asteptam pe nemti sau americani sa ne faca curat in curte o putem face si singuri, dar trebuie sa mai si vrem. Pai daca vorbim de "tara mama" hai s-o curatim de peturi si pungi, de gunoaie, sa incepem sa-i dam in gat pe aia de fac mizerii si iau spagi, nu sa zicem "ce ma intereseaza pe mine, daca mie imi merge bine"
QUOTE
Cati nemti ai cunoscut care sa-si nege originile si sa le critice atat de rau si cu atata inversunare? - e retorica....

Multi si cel mai cunoscut cel mai cunoscut este Boris Baker.
Trist sad.gif dar adevarat. Tara frumoasa pacat ca-i locuita.

Acest topic a fost editat de marduk: 6 Jan 2008, 03:58 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 6 Jan 2008, 05:08 PM
Mesaj #16





Guests






QUOTE
Romania si romanii sunt foarte diferiti de alte tari/natii din vestul Europei, dar foarte apropiati de natiile din Balcani.


Da, diferiti in sensul ca romanii cand se distreaza - apai se distreaza, uita de munca si necazuri, sunt cu sangele fierbinte, iti spun verde in fata ce ii deranjeaza - nu afiseaza un zambet fals si-ti spun ca totul e ok. Cu romanii iti poti deschide sufletul si poti spune exact ce simti. Pentru romani prietenia e sfanta, iubirea e sfanta, familia inseamna totul - la romani sentimentele sunt adevarate, indiferent ca e frustrare, furie, iubire, prietenie, chiar si ipocrizie! Romanii nu sunt atat de falsi ca "restul lumii".

Ce am spus mai sus e valabil pentru romanii pe care ii cunosc personal - si crede-ma, sunt destui! - si de asemenea e valabil si pentru prietenii lor, caci in general "cine se aseamana se aduna", insa daca vorbim la nivel de natie - imi pare rau sa-ti sparg bula gri, dar romanii nu sunt cu nimic mai diferiti decat nemti, olandezi, britanici, polonezi, italieni, portughezi, etc.

De asemenea, desi nu ti-ai scris locatia, am cumva senzatia ca esti unul din romanii ce doar au vizitat alte tari, dar traiesti inca in Romania. Daca ma insel, atunci e nasol si nu pentru mine.

QUOTE
Din pacate sunt prea putini oamenii minunati iar "elita" mie rusine sa ma asociez cu ea.


Serios? Daca asta sta problema, atunci te compatimesc si te sfatuiesc sa te invarti in alte cercuri, nu de alta, dar cele in care esti evident nu-ti priesc.

QUOTE
Din fericire pentru aceste natii, proportia este inversa decat la noi. Exemplul cel mai elocvent este ca daca in occident (nordul UE) atentionezi pe cineva sa-si ia gunoiul din fata portii, o face, in Rromania s-ar putea sa ajungi la spital pentru o astfel de atentionare.


Unul din motivele pentru care spun ca doar ai vizitat alte tari si nu trait in ele este fix afirmatia de mai sus.
De unde stii tu care este proportia rau facatori/oameni buni in alte tari? De unde stii care e proportia in Romania? Ai cumva acces la bazele de date ale politiilor? Parerea mea e ca nu te uiti in jurul tau cum trebuie si de asemenea nu urmaresti stirile care trebuie. "Proportia" e la fel peste tot, exista oameni care isi omoara copii - femei - si in Marea Britanie. Exista frati care se omoara intre ei pentru bani si avere si in Germania, Olanda, Spania, Portugalia, Irlanda, Scotia, Anglia, Tara Galilor, etc. Diferenta e ca nu se omoara pentru n hectare de pamant. Exista coruptie la nivel inalt in absolut toate tarile din lume. Exista tradatori, hoti, criminali, violatori, pedofili, zoofili, etc oriunde in lume. Fiecare tara are partea ei de rau facatori.
Daca in Nordul UE atentionezi pe careva sa isi ia gunoiul din fata portii si faci prostia sa-l atentionezi in timpul week endului, e posibil sa te trezesti impuscat. Si prin impuscat = mort, paralizat, grav ranit. Daca in ROMANIA (si te rog sa scoti acel mic r, de langa cel mare, nu de alta, dar te asociezi singur cu tiganii de care nu esti multumit de nici un fel) il atentionezi pe unu si se oftica, tot ce ti se poate intampla rau e sa iti furi un pumn in gura. Si nu stiu cum sa spun, dar de cate ori am atentionat pe careva in Romania tot ce-am primit inapoi au fost maxim injuraturi de mama. Cand am atentionat aici pe cineva sa-si spele vasele am primit o mana ridicata sa ma plezneasca si amenintari si politie la usa. Asa ca sa nu generalizam, nu de alta, dar nu ne shade bine.

QUOTE
Eu ii inteleg doar pe cei care chiar au inteles ce inseamna sa traiesti civilizat in occident. Lehamitea care te cuprinde dupa ce treci prin vama Nadlac vazand campurile pline de peturi si pungi de plastic, asortate ici colo cu cadavre de caini morti. Trebuie sa strigam, sa urlam aceasta, accentuand diferenta reala prin durerosul "voi romanii".


Trait civilizat in occident... hmm.gif Spune-mi te rog in ce orase/metropole ai fost tu in occident? Nu de alta, da' ma intreb, asa ca prostu: ai vazut cacatii de caine de pe trotuarele din Dordrecht - Olanda? Ai vazut halbele de plastic de pe strazile Londrei? Ai vazut pungile de plastic de peste tot in UK si in Olanda si la "marginea oraselor" in Ungaria, Belgia, etc? Ai vazut cum traiesc tiganii in corturi si mizeriile de le lasa in urma in orice oras european? Ai vazut locurile neumblate din padurile tarilor in care te-ai plimbat? Sau ai vizitat doar zonele turistice si strazile principale din orasele mari?

Trebuie sa strigam asta? De acord. Dar mai conteaza si cum o strigi. Ca daca spui "voi romanii, mi-e sila de voi" tot ce vei primi in schimb va fi rezistenta, incapatanare si eventual cateva shuturi in partile unde nu bate soarele.

QUOTE
MENTALITATEA SE SCHIMBA PRIN APLICAREA LEGII, PRIN CORECTII PECUNIARE SI PRIVAREA DE LIBERTATE (INCHISOARE CORECTIONALA).


De acord. Dar nu o vei schimba in veci in doar 20 ani! Si asta e lucrul pe care nu-l pricepeti, voi cei care traiti pentru a critica si-a arunca cu pietre!
Umbla o vorba prin lume: Vrei sa schimbi lumea? Incepe schimbarea de la tine de-acasa.
Traducere? Daca te oftica gunoiul de pe strazi, ridica-l si pune-l TU la cos. Aaaah, nu faci asta ca te poate vedea lumea?? Scuze, dar puterea exemplului e cea mai mare si pana cand nu vei fi TU in stare sa nu mai dai spagi, sa nu mai mituiesti, sa nu mai minti, sa nu mai arunci tigara pe strada sau ambalajul de la guma de mestecat - ei bine, pana atunci, ma scuzi, dar n-ai dreptul sa ridici piatra! Si nici sa judeci pe altii, ca sa nu mai spun de-o natie intreaga!

QUOTE
dar am vazut prea multi tineri care percep cuvintele "democratie" si "civilizat" ca pe ceva care le da voie sa distruga tot dupa niste betii crunte (vezi fenomenul Vama de pe litoral).


Ai vazut Vama Veche? laugh.gif Dragul meu, te invit sa traiesti o luna doar in UK, oriunde in UK. Sa vezi in fiecare week end distrugerile provocate de betii. Sau du-te in Olanda, sa vezi distrugerile provocate de droguri. Si apoi mai vorbim.
Cat despre ce trebuie facut legat de tinerii aia si distrugerile provocate? Hmm, sa intreb oare de unde au avut ei exemple ca asa se face? Sa intreb ce se intampla cu bunul simt si de ce nu-l au? Sa intreb ce s-a intamplat cu maturii care trebuiau sa stie cum sa vorbeasca cu "aia micii" sa le explice ce si cum? Sau mai bine ma aPtin?

QUOTE
Mandria asta romaneasca, cum ca noi am fi inventat apa calda, ma scoate din sarite. Tinem cu tot dinadinsul sa dovedim ca suntem mai buni decat altii iar apoi cand ceva nu merge inghitim galusca ca niste frustrati. Exemple?


Nu omule, nu suntem mandrii cum ca am fi inventat apa calda, ci pur si simplu suntem mandrii ca avem oameni minunati printre noi, chiar daca ei nu-s genii ca Einstein sau Vlaicu, dar asta nu-i face mai putin minunati.
Sistemul are de invatat? Logic ca are!! Jeez, pai tu ce te astepti omule, dupa 45 ani de comunism si naiba stie cati altii inainte de orbecaiala? Comunismul a fost atat de bine implementat in creierele si genele romanilor, incat 10-15-20 ani nu vor sterge daunele facute de spalarea de bibilici! Si daca te astepti ca societatea si mentalitatea noastra sa fie la acelasi nivel cu cele din vest in 20 ani de acum inainte - imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu va fi asa! Romanii se schimba. Greu, lent, dar se schimba. Ma mir ca nu sunteti in stare sa vedeti asta.

Cat despre a inghiti galusca de frustrati. Habar nu ai cat de importanta e calitatea romanului de-a inghiti! Habar nu ai cat de importanta e capacitatea romanului de-a zice: "asta e, frate, mi-am furat-o! Tot inainte!" si apoi face haz de necaz! N-ai vazut ce inseamna frustrarea? Mai cauta stirile despre americanii ce impusca aiurea lumea in supermarket.... Romanii nu-s in starea aia si ma indoiesc ca vor fi, atata timp cat vor pastra calitatea de mai sus.

QUOTE
Hai sa fim seriosi, sa nu mai lasam istoria si nationalismul sa ne mangaie mandria, hai sa trecem la treaba, la lopata la dat zapada


Ma scuzi, dragul meu, dar pe mine nu spiritul lu Stefan cel Mare m-a facut sa raspund asa aici! Ci faptul ca stiu destui romani care dau la lopata zapada, cum prozaic te exprimi!

Si nu stiu cine mai asteapta nemtii sau americanii in secolul asta sau ai ramas ancorat in expresiile din trecut? Nu de alta, dar sunt destui romani care se lupta sa schimbe, sa faca tara si numele ei mai curate, mai parfumate si mai uscate - vorba reclamei! Si iara iti spun: nu i-ai vazut? Uita-te in jurul tau mai atent. Sunt peste tot. Atata doar ca-s tineri si unii dintre ei sunt mai din topor asa, nu prea sunt ei diplomati si in lupta lor pentru schimbare isi mai baga si p**a in cine le sta in cale. Insa banuiesc ca nu esti genul de om care se uita la limbaj/ambalaj, nu? wink.gif

Zi-mi si mie ultima data cand ai dat in gat un politai, functionar public, etc pentru ca au cerut spaga. Doar asa, informativ.

Eu nu vorbeam de oameni super cunoscuti care sa-si nege originile din diverse motive legate de publicitate, profituri si alte alea. Eu vorbeam de oameni "obisnuiti", normali, ca mine si ca tine.

Pacat ca-i locuita? Da, pacat ca-i locuita de oameni care nu mai cred in nimic decat in rau, bani, spagi si aruncat cu pietre. Alta vorba desteapta spune ca daca ti-ai pierdut speranta/increderea in ceva mai bun, atunci chiar ai taiat orice sansa ca acel ceva mai bun sa se implineasca. Poate "criticii" ar trebui sa mediteze la asta....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 6 Jan 2008, 06:10 PM
Mesaj #17


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Bai fratilor.... voi chiar nu v-ati mai saturat de discutia asta eterna si inutila? frusty.gif Ca mie mi se intoarce stomacul instantaneu..... Da, exista dreptate in ce spuneti voi pe-aici, dar nu vad ce folos isi are blamarea asta constanta a sistemului si mentalitatii. Da, nici eu nu sunt mandra de ele, dar nu noi am ales sa traim sub regimul comunist... si daca stai si studiezi putin, consecintele erau de asteptat. Nu schimbi o mentalitate in 10 ani, dupa cum bine spunea Afro. O sa ajungem si noi acolo... cu pasi mici insa. Si frumos ar fi sa dati dovada de intelegere, nu numai sa acuzati. Sincer, decat o natie indobitocita si limitata (vezi americanii) prefer romanul inventiv, care stie sa-si lege cu o sarma atunci cand nu exista alta solutie, care stie exact cat o sa tina sarma aia si cata incredere poate avea in improvizatie. Nu-i pot acuza pe ai mei ca au tendinta sa faca asta, ca sunt tentati sa nu arunce nici o cutie de carton "ca poate ne trebuie", etc. Mentalitatea asta le-a fost indusa, si la 50 de ani nu-ti mai schimba nici naiba mentalitatea.... Eu, in schimb, nu stiu cum se face dar cunosc din ce in ce mai multi tineri de varsta mea care prefera sa-si umple ghiozdanul de gunoaie (in lipsa cosurilor de gunoi suficiente, care e) si sa nu mai arunce pe jos, care prefera sa dea un ban in plus dar sa ia ceva de calitate, etc.

Nu-mi place chestia asta... "mi-e rusine sa ma asociez cu ei"... Daca tu esti fratele mai mare si destept, iar cel mic e un mucos needucat, dai cu pietre in el? Eu zic ca putina intelegere nu ar strica... Nu stim mai mult, invatati-ne! Nu putem mai mult... ajutati-ne. Nu vrem mai mult... motivati-ne. Desi nu cred ca romanii nu vor mai mult...

Eu vad romani straduindu-se sa traiasca frumos. Vad romani facand eforturi sa isi schimbe mentalitatea si sa ii ajute si pe cei din jur sa o schimbe. Ii apreciaza cineva? Nu... suntem bagati mereu in aceeasi oala cu restul. Credeti ca e placut? Nu cred ca e vorba de mandria de a fi roman, e pur si simplu o forma de defensa. Ne-am saturat pana in gat sa ni se arunce cu noroi in fata de fiecare data. Eu personal ma consider o persoana civilizata si ma deranjeaza cand se fac generalizari de genul asta, recunosc. Si nu sunt un caz singular, multumesc Domnului.

E plina Romania de oameni minunati.... dar evident, exemplele negative sar in ochi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2008, 06:55 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Afrodita @ 6 Jan 2008, 05:08 PM) *

QUOTE
Da, diferiti in sensul ca romanii cand se distreaza - apai se distreaza, uita de munca si necazuri, sunt cu sangele fierbinte, iti spun verde in fata ce ii deranjeaza - nu afiseaza un zambet fals si-ti spun ca totul e ok. Cu romanii iti poti deschide sufletul si poti spune exact ce simti. Pentru romani prietenia e sfanta, iubirea e sfanta, familia inseamna totul - la romani sentimentele sunt adevarate, indiferent ca e frustrare, furie, iubire, prietenie, chiar si ipocrizie! Romanii nu sunt atat de falsi ca "restul lumii".

Cam multa distractie si putina munca, vorba aceea "pauzele lungi si dese cheia marilor succese". Da prietenia e sfanta, iubirea e sfanta totul e sfant la romani pana si ipocrizia cu "sa moara si capra vecinului" tot pe meleagurile fabulolandului s-a inventat. Da sunt mai mult ipocriti decat falsi,am putea spune mai teatrali.
QUOTE
Ce am spus mai sus e valabil pentru romanii pe care ii cunosc personal - si crede-ma, sunt destui! - si de asemenea e valabil si pentru prietenii lor, caci in general "cine se aseamana se aduna", insa daca vorbim la nivel de natie - imi pare rau sa-ti sparg bula gri, dar romanii nu sunt cu nimic mai diferiti decat nemti, olandezi, britanici, polonezi, italieni, portughezi, etc.

Daca ii cunosti doar tu, felicitari, eu as vrea sa fie cat mai multi conform descrierii tale, dar imi este teama ca voi gasi foarte putini, iar logica e simpla daca ar fi mai multi si tara ar arata altfel, nu.
QUOTE
De asemenea, desi nu ti-ai scris locatia, am cumva senzatia ca esti unul din romanii ce doar au vizitat alte tari, dar traiesti inca in Romania. Daca ma insel, atunci e nasol si nu pentru mine.
Serios? Daca asta sta problema, atunci te compatimesc si te sfatuiesc sa te invarti in alte cercuri, nu de alta, dar cele in care esti evident nu-ti priesc.
Unul din motivele pentru care spun ca doar ai vizitat alte tari si nu trait in ele este fix afirmatia de mai sus.

Viata mi-a dat ocazia sa traiesc efectiv in Olanda, Germania, Polonia si sa vizitez alte tari din nordul Europei cat si din Balcani. Nu inteleg de ce ma sfatuiesti "sa ma invart in alte cercuri" atata vreme cat am ales sa traiesc in aceste cercuri pe care cred, ca le cunosc foarte bine. Mi-am asumat riscul de a trai aici printre romani tocmai ca iubesc ceea ce este frumos in aceasta tara, dar asta nu inseamna ca voi accepta prostia si ipocrizia celor langa care traiesc.
QUOTE
De unde stii tu care este proportia rau facatori/oameni buni in alte tari? De unde stii care e proportia in Romania? Ai cumva acces la bazele de date ale politiilor? Parerea mea e ca nu te uiti in jurul tau cum trebuie si de asemenea nu urmaresti stirile care trebuie. "Proportia" e la fel peste tot, exista oameni care isi omoara copii - femei - si in Marea Britanie. Exista frati care se omoara intre ei pentru bani si avere si in Germania, Olanda, Spania, Portugalia, Irlanda, Scotia, Anglia, Tara Galilor, etc. Diferenta e ca nu se omoara pentru n hectare de pamant. Exista coruptie la nivel inalt in absolut toate tarile din lume. Exista tradatori, hoti, criminali, violatori, pedofili, zoofili, etc oriunde in lume. Fiecare tara are partea ei de rau facatori.

Nu m-am referit la raufacatori ci la proportia dintre hoti, rai si buni si cinstiti. Si nici nu ar trebui sa ne mire aceasta proportie avand in vedere ca romanii au invatat asta in comunism ca o cale pentru supravietuire. Mentin cele ce am afirmat, proportia dupa parerea mea este inversa.
QUOTE
Daca in Nordul UE atentionezi pe careva sa isi ia gunoiul din fata portii si faci prostia sa-l atentionezi in timpul week endului, e posibil sa te trezesti impuscat. Si prin impuscat = mort, paralizat, grav ranit. Daca in ROMANIA (si te rog sa scoti acel mic r, de langa cel mare, nu de alta, dar te asociezi singur cu tiganii de care nu esti multumit de nici un fel) il atentionezi pe unu si se oftica, tot ce ti se poate intampla rau e sa iti furi un pumn in gura. Si nu stiu cum sa spun, dar de cate ori am atentionat pe careva in Romania tot ce-am primit inapoi au fost maxim injuraturi de mama. Cand am atentionat aici pe cineva sa-si spele vasele am primit o mana ridicata sa ma plezneasca si amenintari si politie la usa. Asa ca sa nu generalizam, nu de alta, dar nu ne shade bine.

Poate nu stiai dar in Olanda, delatiunea si para sunt considerate acte de patriotism. Acolo nu trebuie sa atragi atentia fiecaruia trebuie doar sa suni la politie si se rezolva. Incearca si la noi chestia asta si o sa vezi ce patesti mai intai la telefon de la politist iar apoi daca insisti chiar de la cel pe care il reclami, care bineinteles a aflat de la politist ca l-ai parat ca si-a taiat porcul in baie. rofl.gif
QUOTE
Trait civilizat in occident... hmm.gif Spune-mi te rog in ce orase/metropole ai fost tu in occident? Nu de alta, da' ma intreb, asa ca prostu: ai vazut cacatii de caine de pe trotuarele din Dordrecht - Olanda? Ai vazut halbele de plastic de pe strazile Londrei? Ai vazut pungile de plastic de peste tot in UK si in Olanda si la "marginea oraselor" in Ungaria, Belgia, etc? Ai vazut cum traiesc tiganii in corturi si mizeriile de le lasa in urma in orice oras european? Ai vazut locurile neumblate din padurile tarilor in care te-ai plimbat? Sau ai vizitat doar zonele turistice si strazile principale din orasele mari?

Am vizitat Dordrecht dar am locuit in Haga, unde am vazut oameni care luau "cacatii" de caine intr-o punguta speciala si sti ce m-a socat nu radea nimeni de ei. Toata lumea care trecea pe acolo considera ceva normal aceasta activitate. Am vazut paduri pavate cu alei si culoare speciale pentru cei care vor sa calareasca. Am vazut multe lucruri pe care le-as aplica maine in aceasta tara si unele chestii ar functiona mai bine. Cat m-am plimbat cu trenul prin Germania, Olanda si chiar UK nu am avut privelistea campurilor pline de peturi si pungi, cel putin la marginea caii ferate. Hai sa fim seriosi si sa vedem barna din ochiul nostru nu paiul din ochiul altuia. mwah1.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2008, 07:02 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Afrodita @ 6 Jan 2008, 05:08 PM) *

QUOTE
Trebuie sa strigam asta? De acord. Dar mai conteaza si cum o strigi. Ca daca spui "voi romanii, mi-e sila de voi" tot ce vei primi in schimb va fi rezistenta, incapatanare si eventual cateva shuturi in partile unde nu bate soarele.

Nu am afirmat si nu voi afirma niciodata ca mi-e sila de romani, ar insemna sa-mi fie sila de mine. Am crezut si sperat intodeauna ca romanii se pot schimba, dar guvernul, sistemul nu procedeaza corect. Romanii nu au exemple de urmat, elita societatii este formata din parveniti, copii nostrii nu au modele demne de urmat, (cu exceptia celor existente in cartile de istorie) care sa-mi dea convingerea ca societatea romanesca actuala, va fi una de succes.
QUOTE
De acord. Dar nu o vei schimba in veci in doar 20 ani! Si asta e lucrul pe care nu-l pricepeti, voi cei care traiti pentru a critica si-a arunca cu pietre!
Umbla o vorba prin lume: Vrei sa schimbi lumea? Incepe schimbarea de la tine de-acasa.

Bismark a civilizat Germania in 18 ani, dar a construit multe puscari si a dat legi pe care le-a urmarit sa fie respectate de toata lumea, dar asta este istorie. Eu cred ca un popor se poate schimba intre 15 si 20 de ani doar daca are conducatori intelepti si legi pe masura, dar cel mai important este ceea ce sistemul, guvernul ofera ca alternativa la cerinta de schimbare a poporului. A cere ceva fara sa oferi nimic este perceput ca o forma de presiune de lipsa de intelegere, far sanse de succes. Exmple ? Legea invatamantului, constructia de parcari, constructia de autostrazi (13,7 km/an), etc. Romanul cand simte ca e furat si mintit de guvernanti face si el acelasi lucru.
QUOTE
Traducere? Daca te oftica gunoiul de pe strazi, ridica-l si pune-l TU la cos. Aaaah, nu faci asta ca te poate vedea lumea?? Scuze, dar puterea exemplului e cea mai mare si pana cand nu vei fi TU in stare sa nu mai dai spagi, sa nu mai mituiesti, sa nu mai minti, sa nu mai arunci tigara pe strada sau ambalajul de la guma de mestecat - ei bine, pana atunci, ma scuzi, dar n-ai dreptul sa ridici piatra! Si nici sa judeci pe altii, ca sa nu mai spun de-o natie intreaga!

Am dreptul sa fac asta, crede-ma, dar ce pacat ca ma simt atat de singur. Parca as fi nebunul satului. cry.gif
QUOTE
Ai vazut Vama Veche? laugh.gif Dragul meu, te invit sa traiesti o luna doar in UK, oriunde in UK. Sa vezi in fiecare week end distrugerile provocate de betii. Sau du-te in Olanda, sa vezi distrugerile provocate de droguri. Si apoi mai vorbim.
Cat despre ce trebuie facut legat de tinerii aia si distrugerile provocate? Hmm, sa intreb oare de unde au avut ei exemple ca asa se face? Sa intreb ce se intampla cu bunul simt si de ce nu-l au? Sa intreb ce s-a intamplat cu maturii care trebuiau sa stie cum sa vorbeasca cu "aia micii" sa le explice ce si cum? Sau mai bine ma aPtin?

Draga mea in UK si Olanda am vazut cum stau lucrurile, dar acolo sistemul functioneaza, iar banii alocati la buget pentru chestii de astea sunt cam cat acordam noi pentru sanatate, plus ca tinerii care incalca legile, vara nu au vacante ci vin in Romania sa ajute la diverse munci educative. Bunul simt il primesc aia mici in familie, daca familia are bun simt. Io nu ma abtin, nu vreau si nu pot sa ma abtin sa le strig in fata ca sunt niste trogloditi.
QUOTE
Nu omule, nu suntem mandrii cum ca am fi inventat apa calda, ci pur si simplu suntem mandrii ca avem oameni minunati printre noi, chiar daca ei nu-s genii ca Einstein sau Vlaicu, dar asta nu-i face mai putin minunati.

Bine zis, "PRINTRE NOI AVEM OAMENI MINUNATI", mie mi-ar placea sa afirm ca "PRINTRE NOI AVEM NISTE LICHELE"
QUOTE
Sistemul are de invatat? Logic ca are!! Jeez, pai tu ce te astepti omule, dupa 45 ani de comunism si naiba stie cati altii inainte de orbecaiala? Comunismul a fost atat de bine implementat in creierele si genele romanilor, incat 10-15-20 ani nu vor sterge daunele facute de spalarea de bibilici! Si daca te astepti ca societatea si mentalitatea noastra sa fie la acelasi nivel cu cele din vest in 20 ani de acum inainte - imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu va fi asa! Romanii se schimba. Greu, lent, dar se schimba. Ma mir ca nu sunteti in stare sa vedeti asta.

De acord, dar nu pot ierta faptul ca 19 ani au fost irositi pe experimente de inventat apa calda. mwah1.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2008, 07:05 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Afrodita @ 6 Jan 2008, 05:08 PM) *

QUOTE
Cat despre a inghiti galusca de frustrati. Habar nu ai cat de importanta e calitatea romanului de-a inghiti! Habar nu ai cat de importanta e capacitatea romanului de-a zice: "asta e, frate, mi-am furat-o! Tot inainte!" si apoi face haz de necaz! N-ai vazut ce inseamna frustrarea? Mai cauta stirile despre americanii ce impusca aiurea lumea in supermarket.... Romanii nu-s in starea aia si ma indoiesc ca vor fi, atata timp cat vor pastra calitatea de mai sus.

Da scuze am uitat de "puterea" romanului de a se autocompatimii, de prostia unora care daca le-a luat apa casa, noua casa trebuie sa fie tot acolo in veche batatura mostenita. Da romanul este un Sisif mioritic care cara, dar nu stie ce si de ce cara ceea ce cara. jamie.gif
QUOTE
Ma scuzi, dragul meu, dar pe mine nu spiritul lu Stefan cel Mare m-a facut sa raspund asa aici! Ci faptul ca stiu destui romani care dau la lopata zapada, cum prozaic te exprimi!

Daca tu sti destui romani care dau la zapada, eu te anunt ca i-am numarat iar dintr-un bloc de 240 de romanasi, doar 4-5 au iesit la dat zapada din fata blocului si sunt tot aceiasi de ani buni, restul au dat zapada din fata masinii lor, fie in fata masinii vecinului, fie direct in sosea.
QUOTE
Si nu stiu cine mai asteapta nemtii sau americanii in secolul asta sau ai ramas ancorat in expresiile din trecut? Nu de alta, dar sunt destui romani care se lupta sa schimbe, sa faca tara si numele ei mai curate, mai parfumate si mai uscate - vorba reclamei! Si iara iti spun: nu i-ai vazut? Uita-te in jurul tau mai atent. Sunt peste tot. Atata doar ca-s tineri si unii dintre ei sunt mai din topor asa, nu prea sunt ei diplomati si in lupta lor pentru schimbare isi mai baga si p**a in cine le sta in cale. Insa banuiesc ca nu esti genul de om care se uita la limbaj/ambalaj, nu? wink.gif

Eu am incredere in tineri, chiar daca isi mai baga p....a in cate ceva si nici nu am nimic cu limbajul de acest gen, numai ca, vreau mai multe fapte, mult mai multe fapte si injuraturi decat atata vorbarie si cautare de vinovatii si responsabilitati.
QUOTE
Zi-mi si mie ultima data cand ai dat in gat un politai, functionar public, etc pentru ca au cerut spaga. Doar asa, informativ.

In vara trecuta, mai exact prin luna Iulie.
QUOTE
Eu nu vorbeam de oameni super cunoscuti care sa-si nege originile din diverse motive legate de publicitate, profituri si alte alea. Eu vorbeam de oameni "obisnuiti", normali, ca mine si ca tine.

Nu crezi ca merita sa incerci sa-i intelegi de ce fac asta, poate s-au saturat, poate nu vad "luminita de la capatul tunelului", poate nu vor sa traiasca bine, poate sunt prosti sau prostiti, etc. M-am oprit pentru ca eu cred ca merita sa-i intrebam, mai oameni buni de ce parasiti voi tarisoara asta asa de frumoasa si plecati pe aiurea sa munciti si sa visati ca intr-o zi veti avea destui bani cu care sa va intoarceti acasa si sa construiti cea mai mandra casa din sat si sa va cumparati cea mai tare masina. Ce vreti de fapt sa dovediti cu tot acest comportament, ca sunteti mai buni ca nemtii, ca francezii, ca englezii, dar pana la urma de ce trebuie sa dovediti toate astea? rofl.gif
QUOTE
Pacat ca-i locuita? Da, pacat ca-i locuita de oameni care nu mai cred in nimic decat in rau, bani, spagi si aruncat cu pietre. Alta vorba desteapta spune ca daca ti-ai pierdut speranta/increderea in ceva mai bun, atunci chiar ai taiat orice sansa ca acel ceva mai bun sa se implineasca. Poate "criticii" ar trebui sa mediteze la asta....

Scuze, am gresit, de fapt trebuia sa spun "pacat ca este locuita de romani". jamie.gif Critica duce la dezvoltare, dar caprele nu inteleg critica asa ca de ce sa-ti mai bati gura de pomana. mwah1.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 6 Jan 2008, 07:07 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 6 Jan 2008, 07:30 PM
Mesaj #21


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE(marduk)
Bine zis, "PRINTRE NOI AVEM OAMENI MINUNATI", mie mi-ar placea sa afirm ca "PRINTRE NOI AVEM NISTE LICHELE"


Tu ai zis-o. Vezi.... mentalitate. Si asta e o chestie valabila si in viata de zi cu zi. Tu preferi sa vezi partea goala a paharului, gunoaiele, lichelele, defectele, si sa te lamentezi. Eu prefer sa vad partea plina, oamenii minunati, calitatile... sa fac ce trebuie (arunc la cos, atentionez pe cei care nu o fac, incerc sa ii schimb macar unuia mentalitatea, etc. etc.) si sa nu ma cantonez in neajunsuri. Cui crezi ca ii e mai bine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 6 Jan 2008, 07:45 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Stimate Marduk!!

Eu personal, am lungime de unda de "strainezia" mult mai lunga si lata decat majoritatea celor ce au plecat din tara si deja au uitat ca sunt Romani....cel putin pe paginile Hanului!

A compara Romania cu Levantul e cea mai idioata expresie auzita.....poate pana in 89' tara noastra a apartinut de lumea a treia, dar Romanul tot European a ramas la baza, fara mare diferenta de Neamt, Olandez sau aia de la Paris.

Da coane o tura prin Portugal, Spania si Norvegia cea de pana acum 30 de ani si ai sa vezi ca diferenta e in favoarea Romanului.....btw Norvegia...aia nici pana azi n-au soselele din Romania.

Mai exagereaza la draci Afrodita cand afirma ca aia se impusca im marketuri, dar sigur iti spun ca la un caz de forta majorra gen accident si al de astea, nimeni la Ameircani nu se baga...au sa te ocoleasca de parca ai fi fost transparent.....asa ceva n-ai sa vezi inca la majoritatea romanilor.

Inca tind sa cred ca mentalitatea e de vina, dar nu uita ca inima e baza...am vazut in Paris sjemecheri romanasi cu bani care le era rusine sa vorbeasca intre ei ca nu nu-i recunoasca alti sjemecherasi romani in un lift public si am vazut si shantieristi simplii ce se sustineau unul pe altul in orice impas din viata lor aspra!

Prieteni dragi......gata cu generalizarea...din toate sensurile!!

Cine cauta paradisul...sa plece in New Zeeland....de acolo ajungi mai rapid in rai, dar doar de plictiseala!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 6 Jan 2008, 08:24 PM
Mesaj #23





Guests






Ca tot spuneai pe undeva de romanul care-si face casa noua tot unde a avut-o pe aia luata de apa si ca sa nu uit : tocmai ma uit la TV, pe Channel 4, la o emisiune Britain's Worst Weather - inundatii cum au fost la noi in 2006 cand s-a revarsat Dunarea. Ia ghici unde si-au reconstruit britii casele? Ia ghici unde s-au reconstruit orasele afectate de inundatii? Dap, ai ghicit, tot acolo!

Si inca ceva, ce nu am spus pe aici, dar se pare ca a cam sosit momentul: eu nu am fost niciodata de acord cu emigratul in alte tari, mereu am spus ca ala de reuseste in Romania sa aiba o viata normala si buna, ala clar va reusi peste tot in lume si oricum nu mai are motive sa plece. Eu am reusit in Romania. Am plecat in UK nu pentru bani, nu pentru a studia, nu pentru a munci, ci pentru ca... am crezut ca m-am indragostit si ca printul pe cal alb a venit. Stupid, stiu, dar aia e! Si sunt inca aici din simplul motiv ca nu am vrut sa accept ca am gresit si ca m-as putea intoarce in Ro, asa ca m-a prins valul vietii si acum o sa stau aici sa termin ce-am inceput. Dar nu pentru bani, bani pot avea oriunde.

Cei care decid sa plece la cules de capsuni, decid sa faca asta ori pentru ca nu au curaj sa se reprofileze, ori pentru ca nu ii duce mintea sa se descurce in Ro, ori pentru ca asa simt ei ca trebuie sa faca - din diverse motive - si se duc. O data plecat si trait cel putin un an in afara, te simti dezradacinat, simti ca nu mai stii unde e "acasa", incepi sa te zbati sa fii in doua locuri o data, dar in final multi aleg calea usoara: aceea de-a ramane in tara adoptiva. De ce spun ca e calea usoara? Pentru ca incetul cu incetul lucrurile se schimba in Ro, iar cand ei vin in vizita si vad ca de fiecare data totul e altfel si in acelasi timp la fel - adica nu e ca in tara adoptiva (duuuh!!) - se simt rupti de realitate si nelalocul lor, in timp ce in tara adoptiva deja au un mod de viata si il pot intretine sau inbunatati.

Multa distractie si putina munca? Tu te uiti la romanii din jurul tau cate 12-14-16 ore pe zi muncesc?? Nu-mi spune ca ai numai pensionari si liceeni in zona, ca nu te cred, sincer!
Pe de alta parte nici workalchoolic nu e bine - cum sunt astia din vest, de lucreaza ca robotii de luni pana vineri si de vineri pana duminica beau ca porcii si nu-si mai amintesc ce-au facut. Sincera sa fiu prefer "pauzele lungi si dese cheia marilor succese", decat vre-un nenorocit din asta robotizat care, o data frustrat la maxim, se apuca sa atace lumea pe strada!

Nu, nu cunosc doar eu oameni de genul. Restul pesonajelor de pe Han care cunosc oameni de genul ori au realizat ca n-are rost sa-si piarda vremea luptandu-se cu morile de vant - ca mine acum wink.gif - ori chiar n-au chef de Han duminica, de aceea nu vin sa scrie aici. Dar crede-ma, sunt destui oameni buni si cinstiti.

Dupa cum am banuit, traiesti in Romania - asa ca am spus bine cu invartitul in alte cercuri. Eu stiu asa: nu sufar prostia si ipocrizia => nu ma asociez cu oameni de genul, ci caut oameni asemanatori mie si credintelor mele, asa e? Ei bine, tu cum de nu i-ai gasit pe aia ca tine pana acum? wink.gif

Hoti, rai si buni si cinstiti?? Uhmm, in UK sunt camere de luat vederi peste tot pe strazi, tocmai din cauza problemelor de le-au avut cu hotii si violatorii/pedofilii! UK se numeste si Tara lui Big Brother si nu pentru ca ei ar fi inventat show-ul! Si cu toate astea, politia are de furca zilnic cu rau facatorii. Nu mai departe de asta vara, intr-o saptamana, in fiecare zi a saptamanii a fost o crima in Londra! In fiecare zi!! Si doar in zona Londrei, nu vorbesc de crimele din toata Anglia si Tara Galilor si Scotia si Nordul Irlandei = Marea Britanie! Asa ca, mai socoteste o data proportia aia. wink.gif

Ai idee cate decenii le-au trebuit alora din Olanda ca sa ajunga la acest comportament in ziua de azi? In nici un caz doar un deceniu...

Ah, Haga! Exact ce spuneam! Dordrecht e un orasel, ceva gen Resita, Onesti si altele de genul. E de vreo 5 ori mai mare - ca si spatiu - comparativ cu cele enumerate de mine, dar la importanta sunt egale. Ei bine, dragul meu, in Haga am vazut si eu oameni care strangeau dupa ale lor patrupede. La fel am vazut si in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Breda si alte orase mari. Dar n-am vazut asa ceva nici macar o data in Dordrecht! E drept, trotuarele principale erau curate, dar doar ele!

Nu stiu cand te-ai plimbat tu cu trenul in UK si unde, insa cand o sa apuc sa-mi iau o camera de pozat, o sa iti aduc zeci de dovezi despre pet-urile de pe marginea liniilor ferate, de pe marginea autostrazii M4 si naiba stie ce alte drumuri mai au ei. Sau daca ai bani, fa o vizita acum si plimba-te si vezi ca nu vorbesc prostii. Asa ca, barna din ochiul nostru are aceeasi dimensiune ca paiul din ochiul altuia, depinde prin ce ochelari (roz, gri, negrii, neutrii) privesti.

Nu avem exemple de urmat?? Si ce daca? Bajbaim pana o nimerim cum trebuie. Ce? Altii au avut exemple? Nu, au facut si ei cum i-a taiat capul ca ar fi mai bine. O facem si noi si basta.

Ce-a facut Bismark - asa cum tu ai descris - se cheama tiranie. Ma crezi sau nu, dar nu mai traim in vremurile in care asa ceva e general acceptat sau inchis ochii si prefacut ca nu exista. Din pacate acum e UE in coasta si trebuie facut totul "democratic", nu cu pumnul. Si cum calea democratica e mai anevoioasa, banuiesc ca realizezi si singur ca 18 ani e utopie (ca sa nu mai spun ca Germania n-a fost civilizata doar in aia 18 ani, aia or fi fost baza, dar a luat mult mai mult de-atat ca sa se ajunga la mentalitatea de azi).

NU! Nu ai dreptul sa judeci pe nimeni in afara de tine insuti! - inca o bucata de mentalitate ce trebuie schimbata in lume...

Nu stiu prea multe de Olanda, dragul meu, dar iti spun clar ca in UK sistemul scartaie rau! Rau de tot! Nici macar britanicii nu sunt multumiti de cum functioneaza sistemul, de muntele de birocratie prin care trebuie sa treaca oricine are nevoie de ceva sau vrea ceva, la fel cum sunt nemultumiti de conducerea tarii - nici laburistii, nici conservatorii nu au reusit sa satisfaca pe nimeni. Ba mai mult, laburistii au marit taxele si in vremea lor nivelul de trai in UK a scazut si sunt extrem de multi nemultumiti. Dupa cum am mai spus: nu mai vorbi de acolo despre ce e aici, caci nu ai cum sa spui chestii adevarate ...

Spre cultura voastra generala: aici nu se mai exista ceva numit "educatia celor 7 ani de-acasa", copii din familiile britilor si olandezilor sunt cei ce zbiara si dau in cap parintilor daca nu primesc jucariile preferate, parintii sunt manipulati de copii si incearca sa le cumpere atentia si dragostea cu zeci de jucarii si haine si mofturi implinite. Tinerii care incalca legile aici fac cateva zile de munci comunitare, platesc o amenda si apoi isi vad de ale lor. Chiar acum o luna a fost scandal mare in presa din cauza ca doi tineri - unul de 14 si unul de 16 ani - ambii cu cazier si acuzatii destul de grave pe el - au fost in libertate si au omorat un ins. Pana sa il omoare pe ala si sa aiba astia dovezi clare, tinerii au fost liberi, au fost printre oamenii nevinovati, abuzand si speriind copii de scoala generala, furandu-le banii, batandu-i si etc. Si asta e doar un exemplu. Asa ca, te rog sa nu mai traiesti cu iluzia ca la romani criminalitatea e in floare si la altii estompata, caci gresesti amarnic!

Si inca ceva: atata timp cat vei striga altora ca-s trogloditi, nu vei face nimic altceva decat sa ii ataci, iar ei se vor apara atacandu-te la randul lor. Daca vei stii cum sa ii faci sa vada singuri ca sunt trogloditi, fara a-i ataca, atunci schimbarea va veni din interiorul lor clar.

Daca nu poti ierta si nu poti intelege ca astia 19 ani tu ii sacrifici pentru a face o lume mai buna in care ai tai nepoti sa traiasca, atunci, din pacate, va trebui sa te anunt ca nu vei fi in veci multumit si indiferent cate chestii s-ar schimba, nu vei reusi sa vezi...

Nu stiu unde traiesti tu in Romania, dar in Brasov si in Constanta, oamenii dau la lopata, mult mai mult decat aia 5-6 dintre cei 240. Cat despre unde o dau - cum am spus, catinel, catinel, vor afla ca o pot pune in mica gradina din fata blocului, ca la urma urmei ala e singurul loc ce le mai ramane cand strada, trotuarul si masina vecinului sunt scoase din ecuatie.

Vrei fapte?? Pai nu poti sa te apuci de-o fapta cand nu stii ce e gresit, de ce e gresit, cine e de vina pentru asta si cum trebuiesc lucrurile schimbate in asa fel incat tuturor sa le fie bine! Vrei fapte? Pai saracii tineri nu pot face si ei prea multe la ora asta, ca inca-s dezbinati, inca nu stiu incotr-o s-o apuce, ce sa faca pentru a fi bine si tot asa. Nu de alta, dar daca toti ar strange gunoiul din strada, tot nu s-ar imbunatati nivelul de trai. Vrei fapte? Ai rabdare si-o sa le vezi.

De ce trebuie sa dovedeasca ei ca-s mai buni decat francezi, germani, etc? Din cauza celor ca voi care aruncati cu pietre in toti, fara discernamant si apoi sunteti si sceptici cand vi se spune ca nu toti sunt la fel si nu toti trebuie bagati in aceeasi oala...

Si inca ceva - si apoi am terminat - de acord ca mentalitatea trebuie schimbata, dar n-o veti schimba in veci in modul asta si asta e ce nu pricepeti voi sad.gif Gasiti alta modalitate de a critica si de a veni cu solutii, fara sa priviti de sus si fiind realisti si intelegatori si veti vedea schimbarea!

PeSe: o sa iau apelativul capra ca pe un compliment, nu de alta, dar iubitelul mi-e fericit cu o capra ca mine wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 6 Jan 2008, 08:27 PM
Mesaj #24





Guests






Sorine, nu exagerez cu impuscaturile din supermarketuri si licee din America. Singura "exagerare" a fost faptul ca am comparat americani cu europeni, cand de fapt aici se comparau europeni intre ei.

Cat despre paradis, Noua Zeelanda... De acord, acolo vreau o luna de vacanta biggrin.gif

mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 6 Jan 2008, 08:45 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Sorine, nu exagerez cu impuscaturile din supermarketuri si licee din America.


Nu exagerezi pt. nu stii......e la moda ca Europenii sa faca armasar din orice tantar American!!

Ore ai stiut ca procentul mortilor si ranitilor de arme de foc tinute de cetatenii Evetieni, e cel mai ridicat din lume?? Dar de asta se tace chitic...as zice sa revenim la subiect!

Oricum, ai grija la New....ca la aia maorii le place mult fete Blonda sau Roscata tongue.gif tongue.gif Cel putin animale veninoase n-ai sa gasesti la ei mwah1.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 6 Jan 2008, 08:56 PM
Mesaj #26





Guests






Ohh, mersi frumos pentru pontul cu Elvetienii laugh.gif

Eu ma refeream la scandalul de vara trecuta din liceu, plus ca au mai fost cateva in ultimii 3-4 ani. Nu spun ca se intampla la ordinea zilei, doar ca ce se intampla e destul de socant si deh, lumea tine minte, pentru ca e speriata. La faza asta Elvetienii is dashtepti ca-si tin stirile pentru ei si nimeni nu stie.

Aaa, roscate zici? Asa se explica de ce Harry nu ma poate uita rofl.gif

Sorine, e bine sa te vad pe aici mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2008, 09:57 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Afrodita @ 6 Jan 2008, 08:24 PM) *

Probabil c-au rezolvat problema inundatiilor, sistematizand raul.

Sa fi sanatoasa si iubita acolo unde esti, alaturi de printul tau.

Reprofilarea in Romania nu este chiar asa de simpla si nici guvernantii nu ne ajuta ca nu prea mai au ce reprofila. Practic economia "duduie" din cauza capsunarilor si a celor ce muncesc pe afara. In tara in afara de Dacia si cateva santiere navale nu prea mai gasesti produse romanesti. Eu imi doresc ca toti romanii sa invete ceva din experienta lor prin strainataturi.

Muncesc 12-14-16 ore, stand, fie asteapta materiale, fie nu au combustibil, etc. Dar nici cu ce-mi spui tu aici nu sunt de acord. Nu cred ca in Anglia lucrurile stau chiar asa, or fi si pe acolo probleme ca peste tot, dar sistemul functioneaza mai bine ca la noi.

Sunt convins ca sunt oameni buni, cinstiti si educati dar sunt scarbiti de ceea ce vad in jurul lor si se fac ca nu vad.

Acum traiesc in Romania dar am incercat sa traiesc si sa muncesc in occident. Sunt mai pretentios probabil mai ales in ceea ce priveste oamenii.

Poate cel putin acolo ii mai prind si ii mai si pedepsesc pe cei care fac faradelegi, aici toate puscariile sunt pline de tiganii care fura sa traiasca.

Eu nu compar deceniile Olandezilor cu deceniul nostru, dar spun ca nu s-a facut mai nimic pentru roman, sa simta romanul ca poate fi fericit si in tara lui, asta vreau sa spun.

Dordrecht e un orasel, care nu poate fi comparat nici de departe cu Resita sau Onesti. Cand am fost eu pe acolo si nu am fost in vizita oficiala, era totul foarte curat si frumos, mai erau si cartiere unde stateau turci, negrii, etc. unde era mai mizerie decat in alte locuri.

Astept fotografiile cu peturile si pungile, desi nu tin sa fac o competitie intre englezi si romani pe acest caz.

Bajbaiala costa, alte si alte generatii de sacrificiu. Nu, alti au creat exemple.

Daca e sa fie o tiranie a camerelor de vederi, sa fie, eu nu am probleme. Nu sunt pentru o democratie facuta cu pumnul dar nici cu democratia originala din Romania.

"NU! Nu ai dreptul sa judeci pe nimeni in afara de tine insuti!" Asta mi-a placut mult, pai daca nu-i judecam cum o sa-i educam pe cei care se c... la coltul strazii si-i doare in cot de orice forma de civilizatie, de vorbe frumoase si de planurile comunitatii in care traiesc.

In UK sistemul scartaie ca de altfel peste tot in UE din cauza emigrantilor care au adus cu ei si cultura lor si modul lor de trai intr-un cuvant alte mentalitati

Spre cultura noastra generala, observ ca si tu folosesti "noi" "voi" adica sa inteleg ca faci o distinctie intre romanii de acolo si romanii de aici.

E foarte greu sa le demonstrezi ca sunt trogloditi, pentru ca pe deasupra sunt si caposi si nu vor sa accepte schimbarea.

Tocmai ca asta este, ca nu vreau sa-i mai sacrific pe "astia" de 19 ani ca sa fac o lume mai buna. Prefer ca nepotii mei sa traiasca intr-o lume mai buna indiferent in ce colt al pamantului va fi aceasta lume.

Traiesc in Romania, dar sunt convins ca si la Brasov si la Constanta, oamenii nu dau la lopata, mult mai mult decat aia 5-6 dintre cei 240. Tocmai am venit de la Brasov, prin centru Ok pe la periferie, jale.

Pai da vreau fapte, numai vreau experiente. In Romania la invatamant de la "revolutie" s-au schimbat 11 ministri, fiecare a venit cu schimbari cu promisiuni cu legi noi. Eu consider ca a lovi in chiar viitorul tarii este ori prostie ori rea vointa. An de an copii ci parintii sunt buimaciti de fel de fel de experimente pedagogice. Asta este doar un exemplu. Mai vrei??

Nu am aruncat cu pietre in nimeni, am aratat doar ca putem si trebuie sa implementam programe, fara sa incercam noi sa schimbam ceea ce altii au probat de sute de ani. Mie mi se pare mai simplu.

Capra nu era un "compliment", ci doar o comparatie. Am observat ca desi "voi" traiti acolo, nu sunteti multumiti de locul si sistemul in care traiti, asa cum nici "noi" aici nu suntem multumiti
concluzia care o trag este ca romanii sunt niste nemultumiti.

Acest topic a fost editat de marduk: 6 Jan 2008, 09:58 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2008, 10:06 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Serenity @ 6 Jan 2008, 07:30 PM) *
Tu ai zis-o. Vezi.... mentalitate. Si asta e o chestie valabila si in viata de zi cu zi. Tu preferi sa vezi partea goala a paharului, gunoaiele, lichelele, defectele, si sa te lamentezi. Eu prefer sa vad partea plina, oamenii minunati, calitatile... sa fac ce trebuie (arunc la cos, atentionez pe cei care nu o fac, incerc sa ii schimb macar unuia mentalitatea, etc. etc.) si sa nu ma cantonez in neajunsuri. Cui crezi ca ii e mai bine?

Nici una nici alta, imi place sa vad realitatea asa cum este ea si incerc sa o schimb in si spre binele comunitatii. Pentru mine comunitatea este sfanta la fel ca si familia. Nu sunt omul care sa trag apa doar pentru mine, incerc sa-i conving si pe ceilalti ca merita. Si mai fac ceva, la toaleta cand intru, ma spal pe maini de doua ori, odata din respect pentru mine si a doua oara din respect pentru altii. jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jan 2008, 10:20 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(SORIN @ 6 Jan 2008, 07:45 PM) *

QUOTE
A compara Romania cu Levantul e cea mai idioata expresie auzita.....poate pana in 89' tara noastra a apartinut de lumea a treia, dar Romanul tot European a ramas la baza, fara mare diferenta de Neamt, Olandez sau aia de la Paris.

La cata istorie cunosc imi permit o astfel de comparatie si te asigur ca este una reala. Din fericire am putut sa fac niste studii comparative la fata locului. Romanul este european doar din punct de vedere geografic, cultural si spiritual este ancorat in Balcani. Exista si mici exceptii care intaresc regula, Ardealul si Bucovina. Cand la Paris circula metroul, in Bucuresti inca se mai purtau salvari si fes. Cand Krupp producea pluguri si tunuri de otel, unii romanii inca mai arau cu pluguri arhaice din lemn de ulm.

QUOTE
Da coane o tura prin Portugal, Spania si Norvegia cea de pana acum 30 de ani si ai sa vezi ca diferenta e in favoarea Romanului.....btw Norvegia...aia nici pana azi n-au soselele din Romania.

Si ce-mi pasa mie ca norvegienii nu au soselele noastre, o fi mai ecologic sa folosesti drumuri pietruite. Sunt insa sigur ca la 45 de km de Oslo, nu te afunzi in noroi pana la glezna in satele norvegiene, asa cum se intampla pe la noi. Dar mai sti, noroiul face bine la incheieturi. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 6 Jan 2008, 11:27 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
La cata istorie cunosc imi permit o astfel de comparatie si te asigur ca este una reala.


Prietene....aici e vorba de geografie si nu istorie!

QUOTE
Din fericire am putut sa fac niste studii comparative la fata locului.


Pe bune ca as dorii sa dai detalii........

QUOTE
Romanul este european doar din punct de vedere geografic, cultural si spiritual este ancorat in Balcani.


Balcanul apartine de Levant??

QUOTE
Sunt insa sigur ca la 45 de km de Oslo, nu te afunzi in noroi pana la glezna in satele norvegiene, asa cum se intampla pe la noi.


Aici iti dau dreptate......la multe din ele nu ai cum sa ajungi timp de cateva luni pe an!!

O super Saptamana tuturor.....

Sorin.

ps. Marduk...nimic personal, cu toate ca ai reusit sa ma scoti din pepeni odata thumb_yello.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 6 Jan 2008, 11:31 PM
Mesaj #31





Guests






M-ai convins, marduk.

M-ai convins ca nu esti altfel fata de cei pe care ii numesti "trogloditi" si nu pentru ca te speli de doo ori pe maini la buda, ci pentru ca esti mai capos ca ei si nu vrei sa pricepi ca dracu' nu-i chiar asa de negru in Romania, la fel cum viata nu e roza deloc in afara Romaniei.

Inca ceva, inainte de-a pleca cu scarba de aici - un thread ce-mi dovedeste iara ca mentalitatea romanului nu se va schimba cel putin 70 ani de acum inainte - : cand am spus noi = romanii care vad schimbarea, romanii care inteleg, romanii care pricep, romanii care fac ceva - nu doar dau din gura. Voi = aia care va bucurati cand aruncati cu pietre, va simtiti intelectuali cand faceti glume proaste de genul aleia cu noroiul si caprele, aia care aveti gura mult mai spurcata decat lasati a se vedea, aia din cauza carora Romania nu se va schimba in mentalitate in cei 70 ani "ghiciti" de mine.

Aia e... La urma urmei toti avem soarta ce-o meritam!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 6 Jan 2008, 11:34 PM
Mesaj #32


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
Nici una nici alta, imi place sa vad realitatea asa cum este ea si incerc sa o schimb in si spre binele comunitatii. Pentru mine comunitatea este sfanta la fel ca si familia. Nu sunt omul care sa trag apa doar pentru mine, incerc sa-i conving si pe ceilalti ca merita. Si mai fac ceva, la toaleta cand intru, ma spal pe maini de doua ori, odata din respect pentru mine si a doua oara din respect pentru altii.


Realitatea exista doar in raport cu individul. Cati ochi, atatea realitati.... Daca realitatea mea e mai frumoasa decat a ta e pentru ca eu aleg sa fie asa. Asta cu "prefer sa fiu realist" e de obicei scuza pesimistilor. Nu spune nimeni sa nu fi constient de partile proaste, nu spune nimeni ca a te focusa pe cele bune e sinonim cu a trai cu capul in nori. Iar incercarea de a schimba tu realitatea comunitatii cred ca iti dai seama ca e o lupta inutila si pierduta din start... tongue.gif

Pradoxal, vaitandu-te mereu de sistem si mentalitate nu faci decat sa confirmi mentalitatea asta pe care o blamezi. Doamne cat "ne" mai place sa ne plangem de mila si sa aruncam cu acuze in stanga si-n dreapta!

Stii ce e culmea? Spui ca pentru tine comunitatea este sfanta, ca nu-ti place sa tragi apa doar pentru tine... dar sistemele astea democratice din occident pe care le ridici atat in slavi sunt cat se poate de individualiste. In occident isi urmeaza fiecare interesul si lupta doar pentru el insusi mai mult decat in orice tara Estica. Comunitatea e sfanta pentru sistemele colectiviste (de ex. sistemul comunist a fost unul din ele).

Si mai stii ce e culmea? Ca totusi, desi lauzi civilizatia occidentului, ai decis sa traiesti in Romania wink.gif

Acest topic a fost editat de Serenity: 6 Jan 2008, 11:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 7 Jan 2008, 06:15 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Cla @ 6 Jan 2008, 06:32 AM) *
1. Ma lovesc de zi cu zi de mentalitatea romānului...

2. Chestia care ma irita pe mine, e ca sunt multi germani, austrieci, elvetieni, care confirma calitatea proasta in RO īn toate domeniile, si ca nu īnteleg starea actuala a preturilor imobiliilor.

3. Si nu numa' aia, ca vor sa-si ia catrafusele īn directia Ucraina sau cam asa... adica pleaca, si romānu' vede unde ramāne...


1. Chiar zi de zi! Incearca sa eviti, sa parezi, fa ceva!
2. Am inteles , e vorba de fapt de preturile imobilelor...spune-le vorbitorilor de germana ca asta e piata.
3. Liber la catrafuse! Mai baiatule, un investitor baga bani in ceva, undeva pentru a castiga cat de mult poate. In domeniul asta s-a castigat imens in Romania, pentru cine a fost dibaci si nu a dormit. Inca se mai castiga...

Tu ca german ce esti, te consumi prea mult pentru o alta natiune. Ar trebui sa intelegi si tu ca in ziua de azi nu mai poti sa faci generalizari de genul: germanii sunt asa, oltenii sunt asa, romanii sunt asa...prea te-ai americanizat!


Marduk , daca vrei peisaje iti recomand Patagonia, e nepopulata asa ca gasesti ce-ti doresti.

Acest topic a fost editat de freeman: 7 Jan 2008, 06:29 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jan 2008, 04:00 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(SORIN @ 6 Jan 2008, 11:27 PM) *

QUOTE
Prietene....aici e vorba de geografie si nu istorie!
Pe bune ca as dorii sa dai detalii........
Balcanul apartine de Levant??

Cred ca geografia este de vina ca suntem o tara balcanica sau istoria ca suntem balcanici, poti sa crezi ce vrei. Nu inteleg ce ai cu Levantul asta, putem vorbi de o perioada levantina in Tarile Romane, dar nu poti compara geografic cel putin Romania cu Levantul, cu atat mai putin cultural. Desi exista istorici care afirma ca Stefan Cel Mare ar fi trimis osteni moldoveni in Levant pentru a apara manastirile. Levantul este o regiune care cuprinde o parte din orientul apropiat, Libanul, Palestina, Siria, etc.
QUOTE
ps. Marduk...nimic personal, cu toate ca ai reusit sa ma scoti din pepeni odata thumb_yello.gif

Nici eu, dar ce faceai acolo, in pepeni? blink.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 7 Jan 2008, 04:01 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jan 2008, 04:41 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Serenity @ 6 Jan 2008, 11:34 PM) *

QUOTE
Realitatea exista doar in raport cu individul. Cati ochi, atatea realitati.... Daca realitatea mea e mai frumoasa decat a ta e pentru ca eu aleg sa fie asa. Asta cu "prefer sa fiu realist" e de obicei scuza pesimistilor. Nu spune nimeni sa nu fi constient de partile proaste, nu spune nimeni ca a te focusa pe cele bune e sinonim cu a trai cu capul in nori. Iar incercarea de a schimba tu realitatea comunitatii cred ca iti dai seama ca e o lupta inutila si pierduta din start... tongue.gif

Adevarul este in ochiul privitorului nu in mintea sa. Daca sunt un optimist realist asta inseamna ca sunt pesimist? Deci nu trebuie sa mai incerce nimeni sa schimbe comunitatea in care traieste ca tot degeaba. Totul este ca un film de Pintilie, da-i in masa cu problemele lor, ca nu este ale noastre.
QUOTE
Pradoxal, vaitandu-te mereu de sistem si mentalitate nu faci decat sa confirmi mentalitatea asta pe care o blamezi. Doamne cat "ne" mai place sa ne plangem de mila si sa aruncam cu acuze in stanga si-n dreapta!

Mie nu-mi place sa ma vait, sa arunc acuze nefondate eu constat ca romanii una vorbesc si alta fac. Ei sunt cei care se vaicaresc, ca nu au lopeti sa dea zapada, ca nu au motorina, etc. Ei bine cu aceasta mentalitate nu sunt de acord. In Romania mor oameni din cauza acestor mentalitati, a nu lupta impotriva lor este ca si cum ai fi partas la "crima".

QUOTE
Stii ce e culmea? Spui ca pentru tine comunitatea este sfanta, ca nu-ti place sa tragi apa doar pentru tine... dar sistemele astea democratice din occident pe care le ridici atat in slavi sunt cat se poate de individualiste. In occident isi urmeaza fiecare interesul si lupta doar pentru el insusi mai mult decat in orice tara Estica.

Poate sa spart o conducta cu altruism pe pamantul Romaniei si nu stiu eu. Am avut ocazia sa vizitez doua asezaminte, azile de batrani, gestionate de stat. Unul in Olanda si altul in Romania, vrei sa continui cu explicatiile? In occident nu sistemul este individualist ci omul la fel ca in Romania. Marea diferenta este ca la occidentali sistemul este altruist iar la romani sistemul este individualist, cu alte cuvinte cine poate sa roada ciolanul il roade, dar din buzunarul nostru al tuturor.
QUOTE
Comunitatea e sfanta pentru sistemele colectiviste (de ex. sistemul comunist a fost unul din ele).

Din nordul Romaniei pana in Turcia ai sa gasesti cam in fiecare sat un nebun, zdrentaros, infometat, ipocrizia si mila celor din jur face ca el sa supravietuiasca. Nebunul este dat ca exemplu copiilor din sat, "vrei sa ajungi ca Mutulica". Desi omul este un om bolnav, comunitatea se distreaza pe seama lui, ii ofera mila ei, mila comunitatii. Nebunul satului este atat de pitoresc incat el a intrat ca personaj si in colidele de craciun. Desigur comunitatea nu are nicio vina omul este nebun ca asa l-a lasat Dumnezeu, iar el trebuie sa serveasca scopului comunitatii. Te inseli, comunitatea este sfanta pentru oamenii care inteleg puterea ei. Comunismul a fost si va ramane o doctrina prost aplicata, colectivismul comunist nu are nicio legatura cu comunitatea.
QUOTE
Si mai stii ce e culmea? Ca totusi, desi lauzi civilizatia occidentului, ai decis sa traiesti in Romania wink.gif

Pentru ca aici m-am nascut, ma simt roman si nu-mi este rusine s-o spun. Starea asta nu are nicio legatura cu situatia de fapt din Romania, dar are legatura cu dorinta mea de a face ceva pentru cei in mijlocul in care traiesc. In occident m-as plictisi totul merge brici, sistemul functioneaza fiecare individ isi cunoste locul, aici insa totul este deosebit. Am o vorba CINE REUSESTE SA FACA CEVA IN ROMANIA, REUSESTE ORIUNDE IN ACEASTA LUME place nu place, asta este, sper sa nu mor ca nenea Iancu la Berlin.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 04:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman