HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Taxa De Prima Inmatriculare, se scoate sau nu se scoate
EPoX
mesaj 8 Dec 2007, 04:35 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 33
Inscris: 28 February 04
Forumist Nr.: 2.379



CE impune Romaniei: " 2 luni si taxa dispare "

Dupa refuzul noii metode de calcul trimisa de statul roman catre Comisia Europeana, aceasta a trecuta la a doua etapa a procedurii de infrangement impotriva Romaniei problema legata de taxa de prima inmatriculare. CE pune la dispozitie un ultimatum de 2 luni pentru a se conforma celorlalte state membre Uniunii Europene cu modul de taxare a acestui tip de taxa, in caz contrar se va inainta o plangere la Curtea Europeana de Justitie.

"Avem o perioada de doua luni pentru ca, impreuna cu oficialii europeni, sa fie analizate si discutate toate aspectele asa incat sa ajungem la o pozitie de comun acord", a specificat purtatorul de cuvant al Guvernului, Camelia Spataru.

Guvernul Romaniei aminteste ca taxa de prima inmatriculare reprezinta un instrument de protectie a mediului in acord cu reglementarile de limitare a emisiilor de dioxid de carbon.


QUOTE
Nu prea e legat de taxa de prima inmatriculare dar in schimb am gasit un articol foarte interesant care te invata pasii ce trebuie facuti pentru a inmatricula o masina la mana a doua (fie din Romania fie ca este adusa din strainatate), e un fel de ghid si e foarte util: http://www.automotorclub.com/articole/etap...hand-in-3-zile/


--------------------
TUNING SHOP - locul unde-ti poti modifica masina, Iasi Piata Unirii nr. 1 ( in spatele magazinului Flamingo Computers de pe Bulevardul Independentei ) - mai multe detalii aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 9 Dec 2007, 12:05 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



E o taxa aberanta facuta de grupul de interese al guvernului actual, taxa trebuie suprimata si dati banii inapoi celor ce au cotizat in 2007. Guvernul actual nu cred ca intelege inca faptul ca suntem in UE si trebuie sa respecte ceva ce s-a angajat sa respecte. Asta e cand nu e raspundere ministeriala pe bune, atunci sa vezi membri din executiv buni de plata pentru milioanele de prostii si incompetente pe care le fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Dec 2007, 10:50 AM
Mesaj #3


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pentru guvern e o nimica toata sa scoata taxa asta si sa bage una antipoluare, cum face acuma franta... pentru ca daca au nevoie de bani, si pot justifica asta la ue... apoi ue n-o sa le spuna sa nu faca bani

problema cu taxa d eprima inmatriculare e doar din cauza ca seamana a taxa de protectie.. in rest...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Dec 2007, 10:50 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ilie
mesaj 10 Dec 2007, 11:18 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 24 Feb 2008, 07:40 AM
Mesaj #5


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



dupa cum vedeti taxa ia alta forma.. si va toto lua alta forma pina cand va fi acceptata...
ce naiba tre sa manca si familia lui aia de la guvern ceva


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Feb 2008, 02:54 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Eu i-as face dosar lui Tariceanu pentru abuz in functie - favorizarea afacerilor proprii. Daca e poluare, atunci toate masinile care circula polueaza, nu doar cele care se inmatricueaza... Ori toate platesc taxa anuala, cu destinatie precisa la ministerul mediului, ori niciuna... Altfel este ceea ce bine a inteles toata lumea ca este, o bariera in fata unor importuri care nu convin cuiva... Decit o masina din 2003 mai bine sa circule in tara o Dacie dinainte de 89..

Totusi, poate la soselele pe care le avem, importurile masive sh ar ingreuna tare circulatia...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 24 Feb 2008, 06:44 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Pana la urma care e punctul tau de vedere?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Feb 2008, 06:55 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Nu m-ar deranja daca soselele ar fi aglomerate, eu nu circul prea mult ... Lasa aiba si romanii ramasi acasa masini mai bune... wink.gif


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 24 Feb 2008, 09:16 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Si mie tot termenul de "abuz in serviuciu" imi vine in minte. Plus infractiuni de coruptie. Dar vad ca la noi este un fapt normal vavorizarea propriilor firme, afaceri, retele comerciale.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 24 Feb 2008, 11:06 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



bineînţeles că e ceva normal, din moment ce nu cred că există nici un politician care să nu aibe şi vreo afacere, cât de mică, în familie, care este incoruptibil, sau care să fie acceptat printre ceilalţi politicieni dacă nu are vreo legătură cu vreunul sus-pus, sau care să nu-şi dovedească "adeziunea" la interesele lor, fie ele mai pe faţă sau mai pe ascuns...

totuşi, care e deznodământul moţiunii declanşate de cele 100.000 de semnături? Dacă nu are nici un efect concret, ci numai valuri mediatice, atunci, fraţilor, e cazul să strângem un milion de semnături (o fi destul?) pentru demiterea guvernului şi a politicienilor prea corupţi (sunt realist, corupţia nu poate fi eradicată 100%, dar măcar câteva capete să cadă...)

ce spuneţi? eu semnez! spoton.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 24 Feb 2008, 11:08 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Feb 2008, 06:45 AM
Mesaj #11


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



vad ca toata lumea spune ca Tariceanu isi ajuta afacerile cu taxa asta.. daca omul are afaceri cu masini si motociclete, cum naiba il ajuta taxa?

pentru ca taxa e mai mare pentru masini mai vechi?
Cla, la nemti cum e ?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 25 Feb 2008, 08:01 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



L-as banui mai degraba pe Patriciu decat pe Tariceanu. Dar asta doar daca as sta sa caut interese ascunse...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Feb 2008, 09:08 AM
Mesaj #13


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pai nu prea sta in picioare, ca la patriciu ii convine sa creasca parcul de masini, si cu cat mai consumatoare cu atit mai bine


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 25 Feb 2008, 09:39 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Dar ma gandesc ca in acelasi timp lui Patriciu ii convine sa nu se inoiasca parcul de masini.
Parerea mea.


Sincer, nu am stat sa ma gandesc prea mult la cine beneficiaza si cine nu de pe taxa asta...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Feb 2008, 11:09 AM
Mesaj #15


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



se presupune ca taxa e in favoarea masinilor noi - la care taxa e ceva mai mica si in defavoarea second hand...

nu imi e prea clar de ce ii zice taxa de prima inmatriculare, pentru ca la o second hand ar trebui sa fie platita deja - afara doar daca nu e adusa din exterior...
in cazul asta ar avantaja importatorii de masini noi (de aia se spune ca avantajeaza pe Tariceanu)
cert este ca una din intrebarile pe care le-am pus legate de taxa a fost... ok, si daca suntem in EU.. de ce sa nu cumpar masina si sa o inmatriculez intr-o tara EU... si platesc taxele acolo...
raspunsul spune ca pe ansamblu ... e taxe mai mari in alte tari.. de aia o si da EU la amanat




--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Feb 2008, 12:18 PM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(mutulica @ 25 Feb 2008, 11:09 AM) *
se presupune ca taxa e in favoarea masinilor noi - la care taxa e ceva mai mica si in defavoarea second hand

Asa era in proiectul initial, dar acum e invers, e mai mare taxa pentru masinile noi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Feb 2008, 01:00 PM
Mesaj #17


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



deja isi pierde logica ... oricum e clar ca cei de la guvern se tin ca orbu de bata sa bage o taxa...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 25 Feb 2008, 11:45 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



am auzit azi la radio că politicienii au dat-o la întors, cum că taxa va fi schimbată, nu desfiinţată. Aceeaşi Mărie, cu altă pălărie. hh.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 02:24 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman