HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Economia De Bani, si cheltuiala inteligenta
Oiski-Poiski
mesaj 19 Oct 2007, 06:55 AM
Mesaj #1


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Reusiti sa economisiti ceva lunar ? Sau poate doar la cateva luni ? Sau poate deloc ?
Si daca reusiti sa o faceti ce faceti cu economiile ? Le puneti la saltea , la CEC blink.gif (nu radeti ca mai sunt batrani cu ideea asta) , la banca, cumparati actiuni, investiti in ceva ?
Iar daca nu investiti economiile ci le cheltuiti o faceti la voia intamplarii sau ca sa va indepliniti dorinte demulte visate ?

Acest topic a fost editat de Oiski-Poiski: 19 Oct 2007, 06:56 AM


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 19 Oct 2007, 07:33 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Eu sunt de principiu ca banii exista doar pentru scopul de a-ti face viata mai frumoasa.De aceea cheltuiesc mult.Pe lucruri frumoase ,concedii si dixtractii.De economisit,economisesc doar cu forta si asta tot pentru un scop tangibil in viitorul apropiat,nu pentru batraneti indepartate.Dupa ce il realizez (scopul) ma relaxez si-mi zic daca tot am suferit atata sa strang e cazul sa ma bucur si eu un pic de viata...si iar cheltuiesc.Nu prea ma pricep sa pun banii la treaba in fonduri de investitii sau speculatii bursiere,mi se pare riscant si complicat,dar ma descurc binisor cu imobiliarele.Din asta mai obtin oarece banuti care-mi dau senzatia ca nu mi-am risipit chiar toate economiile in hainute si pantofiori! rofl.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Oct 2007, 04:20 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Idem, folosesc banii pt. a supravietui si a-mi infrumuseta viata. Nu excelez in economisire, decat pt. un obiectiv bine definit si pe termen scurt.
Tinand cont de viteza alarmanta a devalorizarii banului, gasesc putin rentabile conturile in banci, cu precadere in Romania.
Cei mai multi bani se duc pe concedii, relaxare, mai putini pe lucruri frumoase, nu ma laud cu un simt estetic prea ridicat.
De asemenea, singura investitie pe care am facut-o a fost in imobiliare si asta pt. ca m-a batut familia la cap.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Oct 2007, 04:20 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 22 Oct 2007, 01:01 PM
Mesaj #4


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Eueconomisesc o suma mica in fiecare luna, mi-am setat un direct debit din contul curent intr-un cont de economii, asa ca banii se duc singuri in fiecare luna iar eu nu ma ating de contul de savings orice-ar fi. Evident ca banii economisiti sunt oarecum si pentru cazuri de urgenta, dar in principiu in fiecare an ajung sa ma folosesc de ei intr-un fel sau altul (anul trecut i-am folosit pe toti pentru o noua dantura biggrin.gif ).


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Oct 2007, 01:38 PM
Mesaj #5


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Credinta mea este ca banii se fac pt a fi cheltuiti, nu pt a fi economisiti. Am nevoie de bani mai multi o data, ma duc la banci, ca d-aia ne-a dat statul banci. Nu-i bai ca sunt bani imprumutati cu dobanda, atata timp cat produc mai mult decat dobanda sunt in castig. Cred... smile.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 22 Oct 2007, 02:15 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ah, sa avem si noi carduri de credit ca in occident. Nu mizeriile din Romania. Vesticii se indatoreaza relaxati, platesc cand au bani, azi nu lucrezi in Grecia, ok, primesc cardul si imi achit datoria cand ma angajez. Care e problema?
Ati vazut valoarea banului (lei, euroi, dolari) comparativ cu anul trecut? Ce cumparam in nov. 2006 cu 1000 de euro si ce cumpar la 1 nov. anul curent?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Oct 2007, 03:32 PM
Mesaj #7


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ei.. asa cum prezinti tu creditarea in occident suna a comunism... muncesti cat poti sau cand ai chef si iti iei dupa cat ai nevoie sau chef...
nu e chiar asa....

adevarul ca sunt oameni care muncesc ca sa acumuleze, si nu apuca niciodata sa se bucure de bani, desi ... poate ca in asta consta bucuria lor, ca aduna banii aceia... si sunt oameni dispusi sa cheltuie mai mult de cit isi permit

ca sa raspund la topic.. cu greu reusesc sa nu intru la minus...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 22 Oct 2007, 03:57 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Economia occidentala are la baza indatorarea. Cu bune si cu rele, putem sa dezbatem pe alt topic problema.
Da, occidentalii au CARD. De credit, nu ca la noi (numai) de debit. Unii spun ca e un fel de comunism, dar eu iti vorbesc de realitate, nu teorie. Se indatoreaza la sange, platesc o viata intreaga ratele, ei si urmasii lor, dar calm si relaxat, nu crispat ca la noi.
Tin la un echilibru intre placerea de a cheltui si cea de a acumula.



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 22 Oct 2007, 04:16 PM
Mesaj #9


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(andra_v @ 22 Oct 2007, 03:57 PM) *
Economia occidentala are la baza indatorarea. Cu bune si cu rele, putem sa dezbatem pe alt topic problema.
Da, occidentalii au CARD. De credit, nu ca la noi (numai) de debit. Unii spun ca e un fel de comunism, dar eu iti vorbesc de realitate, nu teorie. Se indatoreaza la sange, platesc o viata intreaga ratele, ei si urmasii lor, dar calm si relaxat, nu crispat ca la noi.
Tin la un echilibru intre placerea de a cheltui si cea de a acumula.


card de credit primesti doar daca ceri, nu ti-l da nimeni automat. si te costa ceva euro pe an numai faptul ca-l ai. plus tranzactiile ce le faci cu el, etc...

realitatea e ca occidentalii nu se indatoreaza cu drag. si care are datorii are stres destul pe cap, sa le plateasca inapoi. banca nu te iarta. cand se supara pe tine vine si-ti ia masina sau casa. De familii care sa plateasca rate la ceva din generatie in generatie n-am auzit. ca se separa urgent, de cum implinesc 18 ani.

edit: cata vreme ai credit la banca nu iti permiti sa te lasi de job ca banca nu te pasuieste cu dobanda. asa ca stai si inghiti. poate in grecia e altfel, nu stiu. dar sigur sigur ca banca nu pierde devil.gif

Acest topic a fost editat de Sushi: 22 Oct 2007, 04:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 22 Oct 2007, 06:08 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Familia mea din America. Si-au facut rate la case, nu le vor termina in timpul vietii, copiii vor plati in mod firesc. Ajung la concluzi ca nu-si permit? No problem, schimba casa pe una mai mica si mai putin costisitoare.
Nu zic ca occidentalii stau cu burta la soare, dar refuza multe joburi pe care noi, romanii, le-am considera super-bune.
N-am facut aici elogiul statului degeaba si al neplatii datoriilor, asta e alta treaba. Doar ca la ei iti pierzi casa/masina numai daca esti rau-voitor, superneglijent. In nici un caz pt. ca nu au din ce sa plateasca. Va dati seama daca toti vesticii refuza slujbe de baby-sitter, ingrijitor, gradinar, sora de spital, contabil, secretar, bibliotecar si le lasa pt. romani. Nu mai zic de culesul capsunilor, spalat pe jos.
Bancile nu ies in paguba, dar nu iti iau pielea ca la noi. In SUA poti renunta la credit daca nu ai chef sa platesti. Si alta banca iti acorda alt credit, nu e shit-ul de la noi cu biroul de credite, investigarea securista a datoriilor.
Bancile castiga prin comisioane insesizabile pt. client, dar, datorita nr. mare de debitori, profitul se aduna.



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Oct 2007, 09:48 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



andra_v, inca o ocazie in care iti pot spune "daca taceai, filosof ramaneai"!

QUOTE
Si-au facut rate la case, nu le vor termina in timpul vietii, copiii vor plati in mod firesc.

Fals!
Mortgage-ul este netransferabil (direct). Mortgage-ul se face in SUA pana la 30 de ani (adica un pic mai putin decat o viata de munca, care tine in general 30-35 de ani). Daca a ta familie din SUA si-a tras un mortgage de 30 de ani cand ei aveau deja 55 de ani, asta e problema lor! (si a bancii).
Chiar daca o minoritate de oameni las mostenire case care au inca de platit la mortgage (unde urmasii aplica pentru re-finantare), asta este totusi un lucru descurajat.

QUOTE
Nu zic ca occidentalii stau cu burta la soare, dar refuza multe joburi pe care noi, romanii, le-am considera super-bune. [...] Va dati seama daca toti vesticii refuza slujbe de baby-sitter, ingrijitor, gradinar, sora de spital, contabil, secretar, bibliotecar si le lasa pt. romani. Nu mai zic de culesul capsunilor, spalat pe jos.

Eu sint roman, si totusi n-as face practica nici baby-sitter, ingjitor, sora de spital, cules capsuni, spalat pe jos! Pentru ca am educatie (scoala) jamie.gif

QUOTE
Bancile nu ies in paguba, dar nu iti iau pielea ca la noi.

Zau? rolleyes.gif De-aceea iau dobanzi de 12-25% pe an la credit card-uri? rolleyes.gif

QUOTE
In SUA poti renunta la credit daca nu ai chef sa platesti.

Familionul tau din america ti-a spus jumatate de adevar. Nu este atat de simplu sa declari bankruptcy.

QUOTE
Si alta banca iti acorda alt credit

Aici nu pot sa spun ca ti-au spus jumatate de adevar. Te-au mintit pe fata!
In momentul in care nu-ti platesti datoriile, ti-e foarte greu (sau extrem de costisitor) sa iei alt credit!!!

QUOTE
nu e shit-ul de la noi cu biroul de credite, investigarea securista a datoriilor.

Daca ai stii cum e in america... cu credit bureau-urile...
Daca ai stii ca vei plati dobanda mare cand iti iei o masina in rate in momentul in care ai uitat sa-ti platesti la timp niste amarate de facturi de telefon...

QUOTE
Bancile castiga prin comisioane insesizabile pt. client, dar, datorita nr. mare de debitori, profitul se aduna.

Zau? rolleyes.gif Insesizabile? rolleyes.gif Ca dobanda care poate fi peste 20% pe an la credit card (plus fee-uri aditionale)? rolleyes.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 22 Oct 2007, 10:37 PM
Mesaj #12





Guests






Vin sa sustin ce spune Axel. In UK e la fel: e greu sa iei un credit card (mai greu pentru mine si mai simplu pentru britanici, dar nici lor nu le da credit card asa de usor, ii verifica si-n cur pentru asta si daca ai un credit score prost te-ai lins pe bot de credit card, imprumut si alte "facilitati bancare"), de asemenea e greu sa te imprumuti la banci, nu e usor sa iti cumperi casa - majoritatea lucreaza vreo 6 ani si strang cureaua sa puna bani deoparte sa aiba 5 sau 10% din valoarea casei si nici atunci nu se stie sigur daca vor lua o ipoteca, pentru ca daca au salariul mic, banca nu le da mult.

Ca sa iti cumperi masina iara nu e usor: taxa de drum, taxa pe masina, asigurarea e obligatorie plus nush ce taxa pentru a avea o hartie in geam ca sa poti parca masina pe strada pe care locuiesti, plus banii de-i dai pe verificarea anuala, pe care daca n-o ai si esti prins - te-ai supt!

E simplu sa vorbesti din Ro despre ce e in afara, dar cand traiesti in afara si ii vezi cum se cearta pentru ultimul penny si cauta tot felul de deal-uri mai ieftine - nu de alta, da' ori strang bani de ipoteca, ori trebuie sa o plateasca - ei bine, atunci ii intelegi ca nici lor nu le e asa usor cum pare vazut din Ro.

***

Raspuns la subiect: am apucat sa strang cu chiu cu vai in 6 luni 250 lire pe care din pacate le-am cheltuit cand am avut jobul ala de rahat si am castigat 80 lire intr-o luna. De atunci ma chinui rau de tot cu banii, am datorii la Max de 600 lire, la Philip de 120 si la inca unii de vreo 60 lire. Fac foamea o data la doo saptamani pentru cel putin 4 zile (asta ca si consecinta a faptului ca nu am reusit sa realizez valoarea banilor aici si inca fac prostia sa cred ca 10 lire e nimica toata, desi nu e asa) si abia ma descurc sa platesc facturile. Vor veni si vremuri mai bune, deocamdata am 6 lire in contul de savings si n-am de gand sa ma ating de ele biggrin.gif Si am de gand sa mai pun 6 vinerea asta si sper ca peste doo saptamani o sa pot pune 10 biggrin.gif Cu alte cuvinte, incerc sa ma invat cu stransul de bani albi pentru zile negre, ca e cazul. Iar daca n-o sa am zile asa de negre, atunci se strang pentru casa. Stiu ca pare hilar, dar intentionez sa apuc sa maresc suma pusa deoparte de la luna la luna - intr-un final oi avea eu si un job bun si posibilatea sa fac ca Felina (si restul britilor) si sa am contul de savings cu bani depozitati lunar biggrin.gif Ideea e ca eu vreau sa-i strang pentru o casa. (desi poate voi folosi din ei pentru afacere intai si apoi pentru casa biggrin.gif)

Deci nu prea fac economii, da-s de acord cu ideea si am de gand sa o aplic biggrin.gif So help me god rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 22 Oct 2007, 11:03 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE(andra_v @ 22 Oct 2007, 03:15 PM) *
Ah, sa avem si noi carduri de credit ca in occident. Nu mizeriile din Romania. Vesticii se indatoreaza relaxati, platesc cand au bani, azi nu lucrezi in Grecia, ok, primesc cardul si imi achit datoria cand ma angajez. Care e problema?
Ati vazut valoarea banului (lei, euroi, dolari) comparativ cu anul trecut? Ce cumparam in nov. 2006 cu 1000 de euro si ce cumpar la 1 nov. anul curent?



andra_v

Vesticii se indatoreaza pe drak relaxati ! Eu nu inteleg cum poti scrie astfel de aberatii cu atata seninatate .
Card de credit de exemplu visa silver ( ma refer aici strict la Germania ca stiu despre ce vorbesc !!!)- O primesti numai daca ai un anumit venit lunar. In plus , trebuie sa ai si o anumita suma in cont . Doar nu crezi ca le da card de credit la toti care in fiecare luna stau pe minus . rofl.gif
E o diferenta sa-ti iei un credit si sa ai un credit card !!! (primul il primesti mai iute decat al 2-lea )


Acest topic a fost editat de Zed: 22 Oct 2007, 11:04 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 23 Oct 2007, 01:03 PM
Mesaj #14


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



In plus aici pentru un credit card platesti o taxa anuala de 40€ catre stat, ti se ia automat din contul de credit. Din cauza acestei taxe si a taxelor pe tranzactie (atunci cand cumperi cu cardul) cunosc destule persoane care au renuntat pur si simplu la el. Care renuntare nu e gratis, costa si aia 40€... smile.gif


@Afro, 10£ e muuuult mama! ohmy.gif

Eu la inceput cand am venit aici si nu stiam care e valoarea banilor si ce anume pot face cu ei, mi-am stabilit 10€ pe zi de cheltuiala (exceptand chiria si facturile), mancare, igiena, transport... si m-am abtinut sa-mi cumpar haine o buna perioada de timp (ca sa ma obisnuiesc cu preturile si cu ce ofera piata). Nu am iesit din 10€ pe zi si a fost OK, desi nu gateam pentru ca aveam bucataria in sufragerie, si tot acolo imi mutasem si patul pentru ca dormitorul era de forma unui cavou si mirosea oribil ohmy.gif , plus ca sufrageria nu avea ferestre... un cosmar, deci nu gateam. A fost o idee buna aia cu suma fixa pe zi, si acum o folosesc atunci cand vreau sa pun ceva de-o parte rapid. Faza dura e ca eu cand am venit aici am fost extrem de speriata sa nu cumva sa raman fara bani, pt ca nu prea aveam pe nimeni, de aia am luat masuri drastice, dar asa ceva se poate face si in Romania, cu banii de acolo. Eu in Ro eram tare relaxata pentru ca stiam ca intotdeauna am de unde sa imprumut (prieteni, familie) si nu-mi organizam deloc bugetul - mersul cu taxiul la servici era la ordinea zilei ohmy.gif dar ma vaitam ca nu-mi ajung banii pana la sfarsitul lunii. laugh.gif Eu aici ma urc intr-un txi odata pe an, si si atunci ma doare sufletul rofl.gif . Sunt off? rolleyes.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 23 Oct 2007, 02:52 PM
Mesaj #15


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Intai, va doresc tuturor sa aveti ce meritati, un nivel de trai pe masura efortului depus!

Felina, in Romania o persoana cu un salariu peste mediu nu isi permite sa mearga nici macar saptamanal cu taxiul la serviciu.
Preturile din Romania sunt ca in Grecia, numai ca la ei salariul mediu este 800-1000 de euro.

Haideti sa comparam:
1. Cat te costa intretinerea la locuinta ta? Anglia, Austria, Franta, Romania.
2. Care sunt preturile medii la produsele si serviciile de baza in aceste tari, comparativ?
3. Care sunt salariile/veniturile medii? Inclusiv bursele de studiu.

Axel, nu extrapola la Statele Unite termenul de 30 de ani. Pe 30 de ani primesti creditul in Romania, in SUA insa din tata in fiu. Ruda mea apropiata a primit un credit acum 40 de ani, mai are de platit ceva, fiul va mosteni debitul. Mic evident.

Zed, nu e de ajuns sa enunti o fraza pt. ca aceasta sa devina realitate. Cand am fost in Grecia, prietena mea ma invita la restaurant (preturile lor sunt exact ca ale noastre, numai ca te saturi dintr-o portie), avand card, dar a refuzat un job de 700 de euro/luna. Ar fi muncit ca secretara 7h/zi, dar a strambat din nas. Are card in continuare, banca stie ca se va angaja in cateva luni, max. un an. Desigur, are un venit din care plateste dobanda, administrarea creditului, etc.

Afrodita, chiria medie in Scotia este de 300 de lire/luna, cam 500 de euro. Iar eu pot inchiria chichineata mea de apartament cu cel putin 300 de euro. Si nu unuia cu un venit de 1000-2000/euro.

Ce vreau sa zic legat de subiect este ca in Romania nu prea poti economisi pt. ca:
- veniturile sunt prea mici in raport cu cheltuielile curente,
- preturile salta de la o luna la alta. Mancare, imobile, servicii. Acum patru ani am facut o investitie imobiliara cu banii pe care, daca i-as fi lasat in banca, n-ar mai fi valorat nimic. Tot atunci un amic si-a vandut o casa cu gandul de a trai din dobanda. Un an de zile a fost OK, apoi surpriza! Dobanzile au scazut, in paralel euro s-a depreciat dramatic (ma refer la puterea de cumparare, nu la raportul leu-euro), iar acum saracul nu mai face nimic cu acei bani. Il bat la cap sa-si ia un teren/casa la Pocreaca, unde isi mai permite.

Si eu as economisi in Occident, banul nu se devalorizeaza anual ca in Romania. Stiu ca in Franta imi voi lua o casa peste patru ani tot cu 20.000 de euro, nu ma reped cum as face la noi.
Cand veniti in tara sa nu ramaneti socate ce repede se duc 1000 de euro. O masa la un pub ordinar in Sinaia frecventat de studenti (nu Poiana Brasov) 10 euro pe putin, un coktail 150.000!!! Sa vedeti cum zboara 50 de euro fara sa fii risipitor.

Acest topic a fost editat de andra_v: 23 Oct 2007, 02:55 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 23 Oct 2007, 04:02 PM
Mesaj #16


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(andra_v @ 23 Oct 2007, 01:52 PM) *
Intai, va doresc tuturor sa aveti ce meritati, un nivel de trai pe masura efortului depus!


multumim la fel

QUOTE
Felina, in Romania o persoana cu un salariu peste mediu nu isi permite sa mearga nici macar saptamanal cu taxiul la serviciu.


Am uitat sa precizes ca locuiam la 13minute de mers pe jos de firma la care lucram. Plateam la taxi tariful minim pt ca era foarte aproape, dar in acelasi timp ceva mai mult decat o calatorie cu autobuzul. Nu era mult, dar era total inutil si nepotrivit cu situatia mea financiara.


QUOTE
Preturile din Romania sunt ca in Grecia, numai ca la ei salariul mediu este 800-1000 de euro.

Haideti sa comparam:
1. Cat te costa intretinerea la locuinta ta? Anglia, Austria, Franta, Romania.


Ma costa mai putin decat ma costa in Romania, dar numai pentru ca nu am apa calda si caldura non stop. Daca vreau apa calda, trebuie sa apas pe buton si sa astept pana se incalzeste. Asta ma face mult mai atenta la cat consum, sau la cat vreau sa consum. Si imi permite sa fac si economie, am controlul asupra consumului. La fel cu caldura, imi pornesc radiatorul cand vreau si il tin cat consider. In Romania e sistemul ala nenorocit unde cand vine frigul incepi sa platesti, fie ca ajunge caldura la tine in apartament, fie ca nu, fie ca e prea cald fie ca e prea frig. Pur si simplu nu ai control, e o nebunie. Si in Romania cei care au investit intr-o centrala au ajuns sa-si reduca costurile de intretinere substantial.

QUOTE
2. Care sunt preturile medii la produsele si serviciile de baza in aceste tari, comparativ?
3. Care sunt salariile/veniturile medii? Inclusiv bursele de studiu.


Nu cunosc salariile medii, dar le stiu pe cele minime - 7€/ora => cca 1200€\luna (8ore pe zi, 5zile pe saptamana), impozitabili => cca 900€/luna net.

Acum sa scoatem chiria, care in Dublin e minim 500€ cea mai mica garsoniera (self-contained flat) care contine o camera foarte mica in care se gaseste si bucataria (adica aragazul, frigiderul si chiuveta...) si o baie microscopica (locuinta care in romania nu exista, garsonierele noastre sunt lux aici!). Ceea ce te lasa cu 13€\zi inainte sa platesti din facturi.

Mai exista varianta sa inchiriezi o camera intr-o casa si sa ai colocatari cu care sa imparti bucataria, frigiderul, baia... etc.


QUOTE
Si eu as economisi in Occident, banul nu se devalorizeaza anual ca in Romania. Stiu ca in Franta imi voi lua o casa peste patru ani tot cu 20.000 de euro, nu ma reped cum as face la noi.


20.000 de euro ohmy.gif
unde e asta ca ma mut in franta laugh.gif


QUOTE
Cand veniti in tara sa nu ramaneti socate ce repede se duc 1000 de euro. O masa la un pub ordinar in Sinaia frecventat de studenti (nu Poiana Brasov) 10 euro pe putin, un coktail 150.000!!! Sa vedeti cum zboara 50 de euro fara sa fii risipitor.


Pai tocmai ca esti risipitor atunci cand vrei sa economisesti bani, dar te delectezi cu coctailuri. Asta voiam sa spun mai inainte cand am dat exemplul cu taxiul, ca nu aveam disciplina financiara, nu intelegeam diferenta dintre produsele si serviciile de baza si cele de lux. Si taxiul si coctailul sunt produse de lux care nu intra in bugetul cuiva care vrea sa economiseasca si nu reuseste.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 23 Oct 2007, 04:53 PM
Mesaj #17


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
nu extrapola la Statele Unite termenul de 30 de ani.
aia sunt ca Fat frumos... si 30 de ani trec in 2 zile

QUOTE
chiria medie in Scotia este de 300 de lire/luna, cam 500 de euro. Iar eu pot inchiria chichineata mea de apartament cu cel putin 300 de euro.
unde in Scotia aia? cum intri pe dreapta sau pe stanga? mai prin Glasgow? mai prin Aberdeen? firar a naibii de Scotie, ca nici in Queensferry nu te ajungi cu banii! si o bere ii "three fukin quids" si e si beteaga ca ti-o da la pint nu la jumate


QUOTE
Cand am fost in Grecia, prietena mea ma invita la restaurant (preturile lor sunt exact ca ale noastre, numai ca te saturi dintr-o portie), avand card, dar a refuzat un job de 700 de euro/luna. Ar fi muncit ca secretara 7h/zi, dar a strambat din nas. Are card in continuare, banca stie ca se va angaja in cateva luni, max. un an. Desigur, are un venit din care plateste dobanda, administrarea creditului, etc.
sa ne dai si noua adresa la banca aia simpatica. ca veni vorba... de unde are prietena venit daca nu lucreaza?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 23 Oct 2007, 05:59 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Mutulica, Edinburgh, daca vrei iti dau si un site cu chirii. Si preturile au ramas aceleasi ca anul trecut, spre deosebire de Romania unde salta constant.
Felina, intr-o zona viticola din Franta, o casa locuibila + teren. Evident, nu Paris.
M-am referit la un concediu in Romania. Am adaugat masa intr-un pub si un coktail/cafea ca pe o exceptie intr-o vara la munte, nu regula. Dar, fara nici o masa la restaurant (care nu e lux o saptamana pe an intr-un sejur), fara taxi tot zboara banii aici.

Acest topic a fost editat de andra_v: 23 Oct 2007, 06:02 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Oct 2007, 07:23 PM
Mesaj #19





Guests






Andra, tot nu pricepi ceva biggrin.gif De fapt, nu stii, ca nu traiesti aici si aia din Ro la stirile de la ora 5 sau 8 nu iti spun tie ca in UK (care inseamna: Anglia, Scotia, Tara Galilor si Irlanda de Nord - apropos, Dublin e in Irlanda si e independent de Irlanda de Nord) in 6 luni au crescut dobanzile la ipoteci de 6 ori! Adica din ianuarie si pana in iulie au crescut ipotecile de i-au dat pe oameni afara din casa! S-au speriat - si inca sunt speriati - si toata lumea strange cureaua, pentru ca o data cu ipotecile si dobanzile a crescut si pretul benzinei si al tigarilor si al mancarii si al hainelor si etc. Nu au crescut chiar brusc, dar ce cumparam in ianuarie cu 50 lire, nu mai cumpar acum.

Nu stiu exact de chiriile din Scotia, da' si asa tre sa-mi sun un amic din Edinborough si o sa-l intreb, insa in Wales - Tara Galilor, chiriile au crescut de cel putin 3 ori pana acum - ca si consecinta a cresterii ipotecilor.

Ca sa iti cumperi o casa sau apartament in UK trebuie sa ai un minim de 5% din pretul casei pentru a-l da avans iar banca iti da imprumut doar de 3.5 ori salariul anual de-l ai.
Exemplu: o casa relativ ieftina in Cardiff - capitala Wales, insa Wales nu e un loc prea "bogat" ca sudul mentine economia intregii regiuni - te costa minim 174.000 lire (nu am vazut nimic mai ieftin, nici macar apartamente, asta e cel mai mic pret de l-am vazut) . 174.000 x 5% = 8.700 lire sa dai avans. Luand in calcul cazul fericit in care castigi 20.000 lire pe an => 20.000 x 3.5 = 70.000 - atat iti da banca ipoteca. Cu 78.700 lire NU iti iei nici o casa!

Salariul minim pe economie este 5,5 lire pe ora. 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana = 40 ore x 5.5 = 220 lire pe saptamana. In 4 saptamani, cat are luna, castigi 880 lire. Impozitati, iei in mana in jur de 600 lire (probabil 650). 7.800 lire este salariul anual - dupa impozit - pe care il iei in mana. Inainte te mai puteai invarti de ciubucareala si de scos bani fara sa platesti impozit. De la 6 aprilie 2007 au dat astia o lege care te impiedica sa mai faci asta, ca si daca lucrezi o saptamana la careva si trebuie sa fii trecut in statul de plata.

Chiriile variaza intre 200 lire si 350 lire in shared house - adica ai o camera a ta si in restul casei stau altii - exact cum stau eu. Nu conteaza ca e casa sau apartament, daca e shared cam astea sunt sumele - desi stiu si de 600 lire pe luna in shared apartment intr-o zona super pompoasa si intr-un apartament imens. Daca ai bafta, platesti banii aia si nu te doare capul de facturi, dar mai nou - din cauza ipotecilor, proprietarii lasa chiria mai mica, da' te baga la plata facturilor. Numai apa la noi in casa e 45 lire pe luna - si stiu asta pentru ca eu o platesc. Nu vreau sa ma gandesc cat te costa gazele sau electrica!

Eu am avut o bafta imensa sa gasesc o camera mica rau de tot si sa platesc 125 lire chirie pe ea. Asta era in februarie anul asta, contractul e pe un an si pana in februarie urmator sunt ok, dar o camera ca a mea acum costa 200 lire pe luna. Din cauza ca platesc apa, sper sa il tin pe proprietar in sah sa-mi pastreze chiria mica si anul urmator.

Eu castig in jur de 600 lire pe luna - in lunile norocoase castig si 800. Ei bine, ce fac acum faceam si in Ro, dar in Ro n-am facut decat o singura data 1,600 de dolari (800 lire) pe luna. In Ro castigam in general 6-700 dolari pe luna, adik 300-350 lire lunar. In Ro mergeam cu taxiul la munca (in Bucuresti), mancam la restaurant destul de des, mergeam la net cafe si ma uita dumnezseu acolo cu zilele, plateam locuinta in care eram, mi-am luat haine, am vizitat prietenii de pe han prin orasele in care erau, o intretineam pe mama si tot asa. E drept ca la vremea aia 7-800 de dolari pe luna erau ceva, dar si anul trecut cu suma asta ma descurcam bine, fara prea mari probleme. Ei bine, in UK cu 600 lire pe luna (1,200 dolari) sunt muritoare de foame! Platesc chirie, apa, mobil, tren, autobuz, mancare si tigari. Nu mi-am mai luat o haina de prin iulie. E drept ca m-am plimbat putin, dar in general pe banii altora, nu pe ai mei - in calatoriile mele, in afara de balul vietii din Londra pentru care am cheltuit 300 lire, in general cheltui cam 50-60 lire. Daca ies in oras singura de obicei cheltui doar 2 lire, ca restul de bautura vine de la "admiratori", situatia se schimba daca insa ies cu cunostinte - ca platim cu randul...

Sa iti mai spun ca stiu galezi care la varsta de 30 ani, cu economii in banca, salariu de 3.100 lire pe luna si locuit cu chirie, nu-si permit sa-si ia o casa in ziua de azi? Sa-ti mai spun ca stiu londonezi care au apucat sa-si ia casa lor in afara Londrei , la 40 ani? Sa-ti mai spun ca majoritatea britanicilor lucreaza zi lumina - si nu de la 9 la 5 cum se spune in Ro? Sa-ti mai spun ca multi dintre ei de cand incepe faculta si mult dupa ce se termina lucreaza in joburi de noapte, ca iau sporul de noapte care e destul de simtitor in buzunar, pentru a reusi sa-si stranga bani de casa? Sa-ti mai spun ca aici daca nu primesti 1 penny (1 ban) rest la cumparaturi poti face scandal si ai dreptul sa te plangi la manager si casierul risca sa ramana fara job?

Treburile nu sunt roz nici pentru ei, oricat de roz le-ai vedea tu de acolo. Iar daca prietenii tai s-au descurcat in America acum, anul asta, de cati ani a fost nevoie sa se chinuie pentru a ajunge la stadiul de-a se descurca cum spui tu? Iar banii de amica ii primeste in Grecia sunt probabil ajutorul de somaj, care nici ala nu dureaza o vesnicie si daca nu-si plateste banca, va ajunge sa fie deposedata de bunuri, masina sau casa.

Traim intr-o perioada in care nicaieri nu umbla cainii cu covrigii in coada. Si daca nu ma crezi, ia-ti o vacanta de 3 luni, in orice tara vestica din lume si zi-mi cum te-ai descurcat in alea 3 luni singura singurica. Si dupa aceea mai vorbim, ok?

***

Mutulica, e "quid" si la plural si la singular harhar.gif

***

Felina si eu ma tin in general de regula de 10 lire pe zi - insa tot e mult de cheltuit, trebuie sa mai scad si mi-e cam greu, ca am multe nevoi... O sa ma descurc pana la urma, trebuie doar sa-mi revin, sa nu mai pic in "minus" si oi invata eu si asta la un moment dat biggrin.gif

Si gata, ma duc la somn, ca ma doare capul harhar.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 23 Oct 2007, 07:23 PM
Mesaj #20


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(andra_v @ 23 Oct 2007, 04:59 PM) *
Felina, intr-o zona viticola din Franta, o casa locuibila + teren. Evident, nu Paris.



Eu asta nu pot sa cred pana nu vad, eu nici in Romania nu am reusit sa gasesc o casa locuibila cu 20.000€ unsure.gif . Din nou, daca e adevarat, ma mut in franta, de unde ai informatia? smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 23 Oct 2007, 08:13 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



andra_v

Apai casa aia din Franta vreau s-o vad si eu . Serios . Probabil ca te referi la ceva gen , fara incalzire centrala , fara instalatie sanitara etc etc . Probabil un bungalow rofl.gif Te asigur ca am fost foarteeeeee des in Franta ohyeah.gif
Nu mai compara preturile din Romania cu cele din strainatate . Tu privesti lucrurile prin prisma unui turist .

Dupa ce ai locuit cativa ani in strainatate ( nu vizitat !!! ), mai vorbim .

Acest topic a fost editat de Zed: 23 Oct 2007, 08:14 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 24 Oct 2007, 05:26 AM
Mesaj #22


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Afrodita - thx. la cum pronunta astia... nu prea imi iese transcrierea

Andra_v - e frumos sa vezi pe cineva atit de optimist ca tine, dar sa stii ca pe nicaieri nu se fac pomeni. Cu atit mai putin in GB care e prin excelenta o tara scumpa. Ar fi bine daca ai reusi sa calatoresti si sa petreci ceva timp printre localnici, sa vezi parerea lor despre viata, costuri, putere de cumparare .. etc. Ar fi o explicatie la faptul ca occidentalii, desi isi permit asa de multe, cumpara totusi Logan in draci.. culmea in loc sa se umple de BMW si Mercedes


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 25 Oct 2007, 12:41 AM
Mesaj #23





Guests






Stai linistit ca si eu intai am fost cu : "Ce e aia quids?" Mi s-a spus ca e quid si ca inseamna pounds = lire asa ca m-am gandit ca 1 quid e 1 lira si 2 deja sunt quids biggrin.gif Si da-i cu quids in sus si-n jos si nu pricepeam de ce intorceau unii capul (ca se cracanau de ras si nu voiau sa-i vad dry.gif ). Pana cand intr-o zi, unul amuzat la culme de quids-u meu mi-o explicat ca e quid si la singular si la plural si apoi a inceput sa ma ingane si sa rada si de rusine am tinut minte rofl.gif Nici ca mai gresesc de atunci, indiferent ca zic de 1 quid sau 1000 quid biggrin.gif Si faza mai tare e ca acum spun quid in loc de pounds, noroc ca ma intelege lumea, ca doar vorbim toti acelasi dialect biggrin.gif (crede-ma, in orice oras din UK au astia propriile expresii si cuvinte de te doare mintea!!)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 25 Oct 2007, 08:46 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Si faza mai tare e ca acum spun quid in loc de pounds, noroc ca ma intelege lumea, ca doar vorbim toti acelasi dialect biggrin.gif (crede-ma, in orice oras din UK au astia propriile expresii si cuvinte de te doare mintea!!)


Ce sa vrei de la un popor care masoara in picioare si degete?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 25 Oct 2007, 10:26 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



andra_v cam idealista esti tu!
ca idee vezi prea in roz traiul din anumite tari si depreciezi mult traiul din Romania. asta se poate rezolva traind pe acolo cum a zis Zed. sau intreaba-i pe cei ce locuiesc acolo de peste 3 ani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 25 Oct 2007, 12:17 PM
Mesaj #26


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Sa nu deviem prea mult de la topic, fac economii pe termen scurt, pt. un obiectiv bine definit. Nu pot tine banii in banca prea mult timp datorita inflatiei reale de proportii inimaginabile.

Acest topic a fost editat de andra_v: 25 Oct 2007, 12:18 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 25 Oct 2007, 12:26 PM
Mesaj #27


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



poate nu-i chiar in spiritu acestui topic daaaar ati taiat vreodata un tub de pasta de dinti dupa ce l-ati folosit si sa vedeti ce ramane in el? pasta de dinti macar pentru o saptaman!!! eu il tai la fund si bag periuta in interior ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Oct 2007, 12:54 PM
Mesaj #28


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Eu cred ca e on-topic. mai fac si eu asta, dar numai cand am uitat sami cumpar pasta noua. Ar trebui sa-mi intre in obisnuinta, ca doar aia is bani aruncati pana la urma.

Eu economisesc multi bani cumparand anumite consumabile numai cand le gasesc in oferta, si atunci imi fac stoc, de ex hartie igienica, detergent de rufe si de vase, sampoane etc (se compenseaza totusi prin faptul ca produsele sunt de calitate si sunt scumpicele la pret intreg).


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 25 Oct 2007, 02:44 PM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ba am taiat tubul de pasta de dinti in doua atat din lene, si pt. a amana o zi-doua sa-mi cumpar altul.
Si la noi se cumpara produsele cosmetice, consumabile, alimente la oferta, in special in supermarket-uri. Reducerile nu sunt substantiale, dar, daca pui la socoteala cinci produse, se aduna o suma consistenta. De asemenea, se practica sa-ti faci stocuri de ulei, zahar, bulion, conserve cand se anunta scumpiri, care intotdeauna se adeveresc.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 25 Oct 2007, 03:23 PM
Mesaj #30


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



editez ca sa nu ajunga si asta vreun motiv de neintelegeri rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Sushi: 25 Oct 2007, 08:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Oct 2007, 04:04 PM
Mesaj #31


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473




Asta e deja pentru avansati laugh.gif .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 25 Oct 2007, 04:49 PM
Mesaj #32





Guests






Blakut, masoara si in picioare si degete, dar si in metrii si centimetrii, folosesc ambele sisteme de metraj wink.gif

Eu mai nou fac "economie": m-am lasat de fumat (adik incerc si de doo zile mi-a reusit) si cu banii de-i dadeam pe tigari am decis sa ma recompensez la sfarsitul zilei - asa ca azi mi-am luat vopsea de par (costa cat un pachet de 20 tigari biggrin.gif ) deci stau bine la capitolul asta rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 25 Oct 2007, 08:23 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Asta ajunge acusi topic de scotieni . rofl.gif

Prefer sa renunt la un concediu decat sa nu trag apa la toaleta sau sa spal vasele folosind alt vas etc .

Cunosc femei care au o gramada de haine , pantofi , posete in dulapuri si contul in fiecare luna in minus . Trist .
Cunosc si barbati care investesc in masina personala si berea de la colt , o avere , chit ca nu stau bine cu banii . Trist .
Am vazut si femei care se plang ca nu le ajung banii ,in schimb si-au cumparat de la primul magazin de cosmetice, porcarii , care banuiesc ca se puteau amana . Ca sigur nu mureau fara gloss-ul de la LOreal .
Si asa traiesc de pe-o luna pe alta si fac capul calendar la toata lumea , cat de greu le este si 2 zile mai tarziu , isi cumpara un dvd recorder sau o noua poseta , ca s-o schimbat moda . rofl.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 25 Oct 2007, 08:35 PM
Mesaj #34


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(Zed @ 25 Oct 2007, 08:23 PM) *
Prefer sa renunt la un concediu decat sa nu trag apa la toaleta sau sa spal vasele folosind alt vas etc .


scuze? cine nu trage apa la toaleta?? ce nu ai inteles exact din ceea ce am scris?

EDIT: SI nu e vorba doar de a economisi bani! este vorba de si a nu risipi un bun pretios - apa...

dar astea cred eu ca sunt discutii prea slabe pentru intelectualitatea de pe han jamie.gif

Acest topic a fost editat de Sushi: 25 Oct 2007, 08:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 25 Oct 2007, 09:03 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



sushi , te-am citat cumva ?! De ce sari asa ?! blink.gif

Ma refer la oamenii care nu trag apa la toatele , ca exista si din acestia . Care fac baie sambata ( numai !) si apoi cu apa ramasa de la baie , o tin in vana si , cu ajutorul unei galeti , o folosesc ca apa pt. toaleta .


Si la faza cu intelectualitatea ... n-are rost sa comentez ceva .

Acest topic a fost editat de Zed: 25 Oct 2007, 09:03 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:26 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman