HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Negociati La Magazin ?
Mrs. Rogers
mesaj 5 Nov 2006, 04:22 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Sigur , cand mergi la alimentara , nu poti negocia pretul borcanului de gem . Dar cand cumparati lucruri cu valoare mai mare , peste 500 de euro sa spunem, negociati?
In Germania stiu ca se poate negocia . Avem un prieten care negoiaza la orice magazin , cand lasa o suma mai mare .
In Canada , la magazinul de electronice ( Future Shop) intotdeauna negociem . Daca cumparam ceva mai mic , cum ar fi un aspirator sau un DVD , primim reducere mica , 20-30 $ . Dar la lucruri mai scumpe , reducerea poate fi substantiala.
La mobila, iarasi negociem .
De curand am cumparat o slatea . Am fost la 2 dintre cele mai populare magazine pt saltele , si fiecare ne-a promis ca ne da mai ieftin ca celalt . Am scos salteaua la un pret super bun , am salvat cel putin 400 $ .

La inceput eram ca si cazuti de pe luna, dar am vazut si noi la altii si acum sotul meu a devenit expert , chiar ii face placere biggrin.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 5 Nov 2006, 04:25 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Nov 2006, 04:48 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 5 Nov 2006, 06:22 AM)
De curand am cumparat o slatea . Am fost la 2 dintre cele mai populare magazine pt saltele , si fiecare ne-a promis ca ne da mai ieftin ca celalt . Am scos salteaua la un pret super bun , am salvat cel putin 400 $ .

Felicitari.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 5 Nov 2006, 04:55 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Mersi , io personal n-am avut nici un merit , am zambit frumos doar biggrin.gif Tu negociezi?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Nov 2006, 04:55 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Kyklos
mesaj 5 Nov 2006, 11:46 AM
Mesaj #4


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



La noi singurele locuri sunt piaţa de zarvaturi talciocurile unde se mai negociază...cu cât dai maică ceapa ? ...3 lei ...scump maică...scump, dincolo era mai ieftin rofl.gif

Acest topic a fost editat de Colimator: 5 Nov 2006, 01:55 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 5 Nov 2006, 01:08 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



La magazin , ca la piata evident ca se megociaza smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 5 Nov 2006, 02:03 PM
Mesaj #6


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Nu am negociat şi nu voi negocia niciodată....nu sunt la piaţă...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Nov 2006, 02:44 PM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (toxic @ 5 Nov 2006, 04:22 AM)
In Germania stiu ca se poate negocia .

De când avem arabi în tara, negociem si noi, ei ne-or învatat cum merge treaba laugh.gif
Facem si schimb: femei blonde, mari, grase, contra camile rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 5 Nov 2006, 03:05 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Colimator @ 5 Nov 2006, 04:03 PM)
Nu am negociat şi nu voi negocia niciodată....nu sunt la piaţă...

Si eu , nefiind obisnuita cu asta , am ezitat la inceput . Dar nu e o negociere cum se intampla pe stradutele din Turcia sau Tunisia in care cineva te trage in magazin si tu te targui ca la piata .

Si cum am mai spus, nu negociezi daca iti iei o pereche de pantofi, sau blugi . Dar daca vrei sa lasi o suma importanta de bani , multe magazine ( cele mai tari de obicei , sau cel putin asa e aici ) afiseaza clar reclama ca match-uesc orice pret gasesti in alta parte . Asta inseamna ca daca ei vand produsul cu 1800$ si tu le spui ca vezi ca magazinul X vinde cu 1750 , ei ti-l dau cu 1750 numai sa cumperi de la ei . Sau uneori iti dau cu 5% mai ieftin decat orice alt pret .

De exemplu eu am luat salteaua de la Mattress Mall . La Sleep Country mi-au spus ca daca gasesc mai ieftin decat la ei, imi dau cu acelasi pret . La Mattress mall , fiind magazinul ceva mai putin cunoscut ca Sleep country , mi-au spus ca imi dau cu 100 $ mai putin decat orice pret de la Sleep Country .
Negocierea consta in faptul ca le spui ca la magazinul X e pretul mai mic , nu ca te tragi de maneca cu vanzatorul .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Nov 2006, 03:25 PM
Mesaj #9


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hai sa zicem ca vrei sa-ti iei o masina.
Daca e second-sau third-hand, daca nu negociezi, esti prost.
Pâna si la una noua, care costa peste 30.000 Euro, daca vii cu cash, mai scoti ceva.
Fie si banii de benzina pe juma' de an.
Oamenii vor sa-si vânda rablele. Câteodata mai si scoti o asigurare pe gratis pe un an.
Mai ales daca e un model care tre' sa iasa din Autohaus, ca vine modelul nou wink.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 5 Nov 2006, 03:31 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 5 Nov 2006, 03:44 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Pai daca e noua nu negociezi?
Fiecare dealer are marja lui de castig . Daca iei primul pret pe care ti-l da , mai ales la sume de zeci de mii de dolari , el va avea castig maxim tu minim . Si daca iti lasa din pret , fii sigur ca el tot castiga suficient .
Sau de exmplu cand iti negociezi rata la mortgage . Mergi la mai multe banci si iei ce e mai bun pt tine . De exemplu banca la care suntem noi clienti fideli , doar ca sa luam banii de la ei ne-au match -uit ceea ce am primit de la alta banca , desi rata initiala pe care ne-au oferit-o era mai mare .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 5 Nov 2006, 03:49 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Eu negociez de placere...uneori vinzatoarea imi spune ca nu poate sa vinda cu pretul pe care-l propun eu asa ca o rog sa-l aduca pe sef si de multe ori obtin ce vreau iar daca nu... nu cumpar, pentru ca oferta pietii este foarte mare si am de unde alege. Dar negociatul e ca un sport cu cit obtin un lucru scump mai ieftin cu atit satisfactia e mai mare...Singurul loc unde nu-mi place sa negociez e la piata in RO, de multe ori platesc patrunjelul dublu si biata babuta se uita la mine mirata si nu stie cum sa-mi multumeasca!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 5 Nov 2006, 03:53 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Da , la piata in Ro nici eu nu negociam . Imi e asa drag de taranii care stau cu marfa si care tresc din atat de putin . Iar daca vedeam vreo babuta care vindea ceva flori vestejite sau orice alta marfa vestejita , sigur cumparam de la ea si ii dadeam mai mult , fiinca babuta aia sta acolo din o mare nevoie ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 5 Nov 2006, 04:00 PM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Negociez in general pretul florilor, pentru ca majoritatea florareselor se arunca la un pret .. doar-doar. Am intalnit si cazul in care intr-o intersectie mare (dar NU una centrala) toate floraresele (de pe 3-4 colturi diferite) erau intelese si nu lasau pretul. Trimiteau la plimbare orice "negociator".

In schimb am cunoscut un "florar' de la care daca luai de cateva ori flori nici nu mai trebuia sa negociezi, te tinea minte si aplica de la sine reducerea pana la ... cel mai mic pret pe care il putea cere pentru a nu iesi in pierdere. biggrin.gif

In rest, am auzit ca prin Balcani s-ar cam negocia ... si daca nu ma insel in Orient in general.

smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Nov 2006, 05:53 PM
Mesaj #14


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (flori @ 5 Nov 2006, 03:49 PM)
Eu negociez de placere...uneori vinzatoarea imi spune ca nu poate sa vinda cu pretul pe care-l propun eu asa ca o rog sa-l aduca pe sef si de multe ori obtin ce vreau iar daca nu... nu cumpar, pentru ca oferta pietii este foarte mare si am de unde alege. Dar negociatul e ca un sport cu cit obtin un lucru scump mai ieftin cu atit satisfactia e mai mare...Singurul loc unde nu-mi place sa negociez e la piata in RO, de multe ori platesc patrunjelul dublu si biata babuta se uita la mine mirata si nu stie cum sa-mi multumeasca!

... Acum înteleg de ce "Grasa de Cotnari" se numeste grasa si nu "slaba" tongue.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 5 Nov 2006, 06:01 PM
Mesaj #15


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



QUOTE (toxic @ 5 Nov 2006, 04:05 PM)

Negocierea consta in faptul ca le spui ca la magazinul X e pretul mai mic , nu ca te tragi de maneca cu vanzatorul .

Aşa spune cucoană ..am văzut şi în România ...asemenea oferte ....şi sincer se merită....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Nov 2006, 08:07 PM
Mesaj #16


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Toxic,
QUOTE
La inceput eram ca si cazuti de pe luna, dar am vazut si noi la altii si acum sotul meu a devenit expert , chiar ii face placere
Asa si trebuie sa fie negociatul: de placere...
Sincer sa fiu, nici eu nu doresc sa pierd ocazia de a negocia... de placere cool.gif
Daca am timp, si imi pun mintea, negociez cam orice se poate negocia, de la taxi pana la cumpararea unei masini, de la mobila pana la pagini web sau servicii de orice fel, sau, cum spuneati voi, de la cumpararea unui buchet de flori pana la pretul unei case... Este adevarat ca trebuie sa realizezi si cu cine negociezi...
De ex., anul trecut, cand mi-am luat Hyundaiul, in urma negocierii, care a durat doua saptamani am redus suma de plata cu 3000 Euro fata de "pretul minim", oferit de ei la prima strigare...Pana acum este cel mai mare record, obtinut la cumparari de masini... Pe locul 2 a ramas Renaultu'...
De mobila pe comanda, de negocieri de schimburi valutare, fie cu banca, fie cu casele de schimb etc etc, nu mai vorbesc...
Prin urmare, recomand oricui sa incerce sa negocieze... Why not? La economie te invata ca banii sunt o marfa...Prin urmare, daca tu doresti un kil de mere, si ala iti cere un kil de pere pe ele, ii spui sa se mai gandeasca, ca tu nu esti dispus sa-i dai mai mult decat 700 gr. de pere pe kilul lui de mere... Daca este interesat, va accepta, daca nu, ori mai lasi de la tine, ori te duci la altul, ori... treci pe portocale smile.gif
Economia de piata se bazeaza pe negociere... Dupa mine, cei care spun ca nu negociaza nimic, considerand acest lucru degradanat, arata prin aceasta, incapacitatea lor de a negocia... Nu e vorba de bani aici... E vorba de actul de comert in sine, care prin natura lui obliga la negociere...Adica nu exista nici o garantie ca pretul cerut este cel corect, prin urmare trebuie sa negociezi sa te asiguri ca e cel corect... Si eu, cand fac o oferta / bucata, fie serviciu, fie vreun bun material trebuie sa pun un adaos minim de 15%...Si asta este inca un adaos mic...
Parerea mea, nu mi-o luati in nume de rau....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Nov 2006, 08:22 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 5 Nov 2006, 05:05 PM)
Dar daca vrei sa lasi o suma importanta de bani , multe magazine ( cele mai tari de obicei , sau cel putin asa e aici ) afiseaza clar reclama ca match-uesc orice pret gasesti in alta parte . Asta inseamna ca daca ei vand produsul cu 1800$ si tu le spui ca vezi ca magazinul X vinde cu 1750 , ei ti-l dau cu 1750 numai sa cumperi de la ei . Sau uneori iti dau cu 5% mai ieftin decat orice alt pret .

De exemplu eu am luat salteaua de la Mattress Mall . La Sleep Country mi-au spus ca daca gasesc mai ieftin decat la ei, imi dau cu acelasi pret . La Mattress mall , fiind magazinul ceva mai putin cunoscut ca Sleep country , mi-au spus ca imi dau cu 100 $ mai putin decat orice pret de la Sleep Country .
Negocierea consta in faptul ca le spui ca la magazinul X e pretul mai mic , nu ca te tragi de maneca cu vanzatorul .

Toxico, ca de obicei spui prostii.
Ca sa beneficiezi de acele "100% lowest price guarantee" sau "110% lowest price guarantee" sau chiar "200% lowest price guarantee", mai trebuie sa aduci si dovada in privinta pretului competitorului (de ex: reclama in ziar, pliant publicitar al competitorului, etc), numai daca nu ti-ai gasit super-prostul la magazin (care probabil trebuie sa fie supervizorul).


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Nov 2006, 08:32 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (calfa @ 5 Nov 2006, 06:00 PM)
Negociez in general pretul florilor, pentru ca majoritatea florareselor se arunca la un pret .. doar-doar.

Cu tigancile din Eroilor tot timpul negociez. Pentru ca stiu ca cer de cel putin 2-3 ori mai mult decat ar fi multumite sa vanda. In plus am mai remarcat ca isi adapteaza pretul in functie de diversi factori: masina din care cobori, cat de formal esti imbracat, etc biggrin.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Nov 2006, 09:02 PM
Mesaj #19


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce-i aia, "Eroilor" ?
Presupun ca e o piata din Bucuresti, dar precis nu asa de renumita, sa fie stiuta în toata tara.
În "provincie" oricum nu, "dupa blocurile gri" tongue.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 5 Nov 2006, 09:07 PM
Mesaj #20


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Mă bate gândul să deschid o florărie ....în care să găsiţi la discreţie...urzici imperiale...preţul acceptabil ...un cadou perfect pentru amica , tovarăşa profesoară...urzica imperială...a fost folosită la curtea mandarinilor ...pentru reumă,doi în unu .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Nov 2006, 09:26 PM
Mesaj #21


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Axel,
QUOTE
Cu tigancile din Eroilor tot timpul negociez. Pentru ca stiu ca cer de cel putin 2-3 ori mai mult decat ar fi multumite sa vanda. In plus am mai remarcat ca isi adapteaza pretul in functie de diversi factori: masina din care cobori, cat de formal esti imbracat, etc

Ai dreptate, insa cel mai mult depinde cum le iei... Adica, chiar daca te cobori din limuzina si cu cravata, sa te prefaci mai degraba intr-un gangster de cartier, cu mainile in buzunare, incruntat, si pentru intimidare: in loc de buna ziua, la intrare, bagi pe un ton smecher: care-i sefu' aicea ca vreau sa iau niste flori la femeia mea ca mi-au zis baietii ca are mai ieftine?... laugh.gif Sau ma rog, ...something like this... Ar trebui sa mearga decat daca te dai fante... rofl.gif


Draga Cla,
QUOTE
Ce-i aia, "Eroilor" ?
Presupun ca e o piata din Bucuresti, dar precis nu asa de renumita, sa fie stiuta în toata tara.

Este chiar renumita... Chiar unul din principalele puncte de reper in Bucuresti...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 5 Nov 2006, 09:33 PM
Mesaj #22


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Pe aleea eroilor au căzut la datorie mulţi eroi .

Acest topic a fost editat de Colimator: 5 Nov 2006, 09:33 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Nov 2006, 09:41 PM
Mesaj #23


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Clopotel @ 5 Nov 2006, 09:26 PM)
Este chiar renumita... Chiar unul din principalele puncte de reper in Bucuresti...

Scuze, n-am stiut. Acum stiu. sorry.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 5 Nov 2006, 10:34 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Cla @ 5 Nov 2006, 06:53 PM)
QUOTE (flori @ 5 Nov 2006, 03:49 PM)
Eu negociez de placere...uneori vinzatoarea imi spune ca nu poate sa vinda cu pretul pe care-l propun eu asa ca o rog sa-l aduca pe sef si de multe ori obtin ce vreau iar daca nu... nu cumpar, pentru ca oferta pietii este foarte mare si am de unde alege. Dar negociatul e ca un sport cu cit obtin un lucru scump mai ieftin cu atit satisfactia e mai mare...Singurul loc unde nu-mi place sa negociez e la piata in RO, de multe ori platesc patrunjelul dublu si biata babuta se uita la mine mirata si nu stie cum sa-mi multumeasca!

... Acum înteleg de ce "Grasa de Cotnari" se numeste grasa si nu "slaba" tongue.gif

Cla vad ca postul meu te-a facut sa filozofezi profund...dar ai putea sa-mi demonstrezi si mie cum ai ajuns la concluzia asta? hh.gif


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 5 Nov 2006, 10:35 PM
Mesaj #25


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Care de pe han seamănă cu Bălosu...şi el era mare negustor laugh.gif împreună cu Moromete .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Nov 2006, 10:56 PM
Mesaj #26


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (flori @ 5 Nov 2006, 10:34 PM)
QUOTE (Cla @ 5 Nov 2006, 06:53 PM)
QUOTE (flori @ 5 Nov 2006, 03:49 PM)
Eu negociez de placere...uneori vinzatoarea imi spune ca nu poate sa vinda cu pretul pe care-l propun eu asa ca o rog sa-l aduca pe sef si de multe ori obtin ce vreau iar daca nu... nu cumpar, pentru ca oferta pietii este foarte mare si am de unde alege. Dar negociatul e ca un sport cu cit obtin un lucru scump mai ieftin cu atit satisfactia e mai mare...Singurul loc unde nu-mi place sa negociez e la piata in RO, de multe ori platesc patrunjelul dublu si biata babuta se uita la mine mirata si nu stie cum sa-mi multumeasca!

... Acum înteleg de ce "Grasa de Cotnari" se numeste grasa si nu "slaba" tongue.gif

Cla vad ca postul meu te-a facut sa filozofezi profund...dar ai putea sa-mi demonstrezi si mie cum ai ajuns la concluzia asta? hh.gif

Da' crezi ca eu mai stiu... asa idei am doar noaptea tongue.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 6 Nov 2006, 06:32 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (axel @ 5 Nov 2006, 10:22 PM)


Toxico, ca de obicei spui prostii.
Ca sa beneficiezi de acele "100% lowest price guarantee" sau "110% lowest price guarantee" sau chiar "200% lowest price guarantee", mai trebuie sa aduci si dovada in privinta pretului competitorului (de ex: reclama in ziar, pliant publicitar al competitorului, etc), numai daca nu ti-ai gasit super-prostul la magazin (care probabil trebuie sa fie supervizorul).

Prostii vorbesti tu . Ca de obicei .
La unele magazine trebuie sa aduci dovada , la altele nu . Se vede ca esti un mare spender . devil.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Nov 2006, 06:36 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 6 Nov 2006, 08:32 AM)
Se vede ca esti un mare spender . devil.gif

O spui de parca ar fi o calitate hh.gif
Apropos de magazine, prefer sa caut pretul cel mai convenabil decat sa stau la tocmeala. Ca de-aceea am internet wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Nov 2006, 08:34 AM
Mesaj #29


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 5 Nov 2006, 09:07 PM)
De mobila pe comanda, de negocieri de schimburi valutare, fie cu banca, fie cu casele de schimb etc etc, nu mai vorbesc...

Cum negociezi ratele de schimb valutar cu bancile? Dar cu casele de schimb?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 6 Nov 2006, 01:00 PM
Mesaj #30


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Apropo de masini vechi si noi, noi am obtinut o reducere de 1000 de euro pentru o masina noua, plus nu mai stiu ce accesorii gratis. Mie nu mi-ar fi trecut ever prin cap sa negociez, dar sotul... e mai versat. Si masina nu a fost luata cu banii jos 100%.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 6 Nov 2006, 01:07 PM
Mesaj #31


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (mariusc2 @ 6 Nov 2006, 07:34 AM)
Cum negociezi ratele de schimb valutar cu bancile? Dar cu casele de schimb?

Casele de schimb au diverse reduceri pentru diverse sume, trebuie doar sa intrebi 'nu-mi faceti o reducere?'. Probabil se pot obtine reduceri si mai mari decat cele 'standard', si aici vine partea cu negociatul.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 6 Nov 2006, 01:18 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Cla @ 5 Nov 2006, 11:56 PM)
QUOTE (flori @ 5 Nov 2006, 10:34 PM)
QUOTE (Cla @ 5 Nov 2006, 06:53 PM)
QUOTE (flori @ 5 Nov 2006, 03:49 PM)
Eu negociez de placere...uneori vinzatoarea imi spune ca nu poate sa vinda cu pretul pe care-l propun eu asa ca o rog sa-l aduca pe sef si de multe ori obtin ce vreau iar daca nu... nu cumpar, pentru ca oferta pietii este foarte mare si am de unde alege. Dar negociatul e ca un sport cu cit obtin un lucru scump mai ieftin cu atit satisfactia e mai mare...Singurul loc unde nu-mi place sa negociez e la piata in RO, de multe ori platesc patrunjelul dublu si biata babuta se uita la mine mirata si nu stie cum sa-mi multumeasca!

... Acum înteleg de ce "Grasa de Cotnari" se numeste grasa si nu "slaba" tongue.gif

Cla vad ca postul meu te-a facut sa filozofezi profund...dar ai putea sa-mi demonstrezi si mie cum ai ajuns la concluzia asta? hh.gif

Da' crezi ca eu mai stiu... asa idei am doar noaptea tongue.gif

Aha...si banuiesc, sub influenta grasei de cotnari pe care ai cumparat-o in cantitate mai mare dupa ce ai obtinut un pret mic prin negociere! rofl.gif


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Nov 2006, 01:44 PM
Mesaj #33


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



nu nu... doar bere. am Cotnari acasa, dar o grasa nu biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 6 Nov 2006, 01:57 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



QUOTE (Cla @ 6 Nov 2006, 12:02 AM)
Ce-i aia, "Eroilor" ?

Poze din zona Eroilor tongue.gif

metrou Eroilor laugh.gif
user posted image

Dambovita in stanga imaginii biggrin.gif
user posted image

Statuia Eroilor sanitari - de aici cred ca vine numele pietei
user posted image - in departare se vede spitalul Universitar, daca mergi pe langa spital, ajungi la Cotroceni cool.gif

PS Mi se pare ca florile le poti cumpara la iesirea de metrou dinspre spital laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Acest topic a fost editat de tikky: 6 Nov 2006, 02:03 PM


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Nov 2006, 02:17 PM
Mesaj #35


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@tikky: mai,e fain, e foarte fain, acum stiu clapping.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 06:54 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman