HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Limbajul In Comentariile Din Ziarele Online
jet li
mesaj 14 May 2006, 11:01 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Aici la Hanu Ancutei limbajul e civilizat, sunt moderatori care se ocupa de aceasta si oricum oamenii nu vorbesc urat. Mai sunt si alte forumuri mari in aceasi situatie : computergames.ro , acolo cred ca e vorba de moderatori mai mult decat de oameni.
Dar citind un forum probabil fara moderatori cum ar fi cele de la ziarele online libertatea sau adevarul ma ingrozesc. De fapt astia sunt oamenii in mijlocul carora traim, si sunt mai multi decat cei care se pot exprima civilizat.Foarte putini vorbesc fara sa injure pe acele forumuri. Pentru ca internetul le da anonimitate ei isi arata adevarata fata, ma mir cum pot oameni care vorbesc in asa fel sa foloseasca un calculator.
Acestia sunt oamenii din tara noastra, nu i-a invatat nimeni sa se controleze, nici nu a fost nevoie, asemena limbaj ca pe acele forumuri nu am auzit. Dar daca acest limbaj nu este vorbit-nu mai pot fi anonimi cand vorbesc in realitate , el este gandit cu siguranta. Trist


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 May 2006, 06:52 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



smile.gif jet li, intr-o anumita masura ai dreptate, pe un forum nemoderat, mai ales pe unul (pe teme in general politice) asociat unui ziar, anonimitatea ii face pe destui forumisti sa se exprime urat, agresiv, etc.

Dar nu cred ca ai dreptate cand spui ... "Pentru ca internetul le da anonimitate ei isi arata adevarata fata".

Daca ai discuta la un pahar de vorba cu destui dintre cei care "coloreaza" prin limbajul si ideile lor locurile respective, ai putea afla ca ei sunt in realitate altfel decat lasa sa para mesajele lor. Daca ai strange la un pahar "adversarii" de pe acele forumuri, ai obtine probabil de la multi opinia ca oamenii cu care discuta sunt in realitate mult mai de treaba decat lasa sa para.

Pe forumuri, in anonimitate, exista si un efect de avalansa al adversitatilor, posibilitatile foarte reduse de a te manifesta non-verbal creeaza frustrari si ingreuneaza descarcarile care apar in discutiile fata in fata, etc.

Asa ca, nu "Acestia sunt oamenii din tara noastra", ci doar cei care fie gandesc si vorbesc asa, fie se distreaza scriind pe forumuri asa (de fapt, ii distreaza efectul pe care il obtin), fie ...

Multi dintre cei care viziteaza forumuri de ziar nemoderate se abtin sa scrie, tocmai pentru a nu participa la certurile si jignirile care apar acolo, si astfel "glasul" lor nu se prea aude. Cand totusi se aude, el fie reflecta tristete, precum mesajul tau, fie este un comentariu la articolul de ziar, fara referire la comentariile forumistilor.


In ce priveste Hanul, si aici exista destula presiune, pe alocuri si uneori, pentru coborarea stachetei. In numele unor "culori mai vii". biggrin.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 14 May 2006, 06:56 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 03:54 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman