HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Deplasarea Crustei Terestre
Titus Herbert
mesaj 20 Apr 2006, 07:53 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



In urma unei discutii despre miscarea de oscilatie Chandler (Chandler wobble) si inv. polilor mag. m-am gandit ca ar fii interesant sa vb despre 'deplasarea polilor'.

Aceasta teorie a fost emisa si de Einstein, ca Teoria Deplasarii crustei terestre. Datorita miscarii de rotatie se creaza o depunere asimetrica, continua de gheata la poli (geografici), acest lucru producand un momentum centrifugal care este transmis catre crusta rigida a Pamantului. Accentuarea acestui momentum va ajunge la un anumit punct in care va determina o deplasare a crustei terestre, deasupra corpului interior al planetei, respectiv o deplasare a pozitiei polilor catre ecuator.

Teoria este sustinuta si de Charles Hapgood, academician american (1904-1982) care a publicat mai multe carti, in care sustine ca polii s-au deplasat de mai multe ori (3 ori in ultimi 100.000 ani) datorita unui strat de „liquid rock” situat la cca 100 mile sub crusta exterioara a planetei.
CH in cartea sa The path of the Pole, afirma ca „plimbarea polara” (polar wandering) e bazata pe ideea ca scoarta exterioara a Pamantului se deplaseaza din cand in cand, mutand unele continente catre pol si departandu-le pe altele. Acest lucru ar explica de ce in stomacul mamutilor descoperiti in regiunile de la nord de Canada si Siberia, s-a gasit resturi de mancare ce sugereaza ca au trait intr-un climat mai cald. Ar putea explica si disparitia Atlantidei care se crede sa fii fost populata de o civilizatie avansata smile.gif , ale carei ramasite insa nu au fost gasite nici astazi.
Ce credeti?



--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 20 Apr 2006, 11:01 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Titus Herbert @ 20 Apr 2006, 08:53 AM)
Ce credeti?

S-a mai avansat teoria asta pe undeva, cred ca la topicul despre Atlantida, eu zic ca are din start o mare buba: Pamantul nu este perfect sferic, din cauza asta nu vad cum ar fi posibila o astfel de deplasare a scoartei Pamantului asa cum este ea descrisa de aceasta treorie. O miscare a scoartei terestre exista si se desfasoara in permaneta, este vorba de miscarea placilor tectonice.
Nu stiu in ce context a spus Einstein ceea ce au citat oamenii de pe acel site, dar cred ca este doar pura teorie, in realitate ignora niste aspecte importante:
1. Gheata aceea distribuita neuniform, nu este permaneta, ea se topeste sau se mareste in timp in functie de conditiile climatice ale Pamantului, drept pentru care nu prea vad cum sa se produca acel "momentum" de care vorbeste Einstein
2. Scoarta pamantului este formata din placi tectonice, deci o miscare la unison, o "shiftare" a scoartei mi se pare imposibila, chiar si daca acel "momentum" se realizeaza.
3. Pamantul nu este sferic, este mai turtit la poli, cea mai mare parte a fortei centrifuge este distribuita la ecuator si nu la poli

Nu este exclus sa existe o oscilatie, de cativa metrii sau chiar zeci sau sute de metrii, dar asta nu inseamna nimic.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Apr 2006, 11:15 AM
Mesaj #3


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pe undeva am citit ca daca n-ar fi luna sa ne tina in echilibru, ar lua-o pamântul razna, s-ar rostogoli.
Ce ziceti despre asta?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Apr 2006, 11:15 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Titus Herbert
mesaj 20 Apr 2006, 11:19 AM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Nu stiu daca s-ar rastogoli, dar cu siguranta ca ar fii dezechilibre majore.

hapgood asta zice asa:
QUOTE
Based primarily on that technical data, he argued that each shift took approximately five thousand years, followed by 20 to 30 thousand year periods with no polar movements. Also, in his calculations, the area of movement never covered more than 40 degrees. The presence of a truly liquid layer between the core and the outer crust would allow such slippage, moderated by inertial forces.



Looking down on the current North Pole, we can identify at least 3 previous positions of the pole, according to Hapgood. These are shown roughly by the numbered red dots below.

In his revised version, the movements to each of these positions were not cataclymically fast, but relatively slow. Each took about 5000 years. According to his interpretation of the evidence, after each shift the new north pole remained in place for between 20 and 30 thousand years.

If the poles shift even as little (within 40 degrees) as Hapgood argues, then the equator moves in significant ways. This is shown below by the red lines on the paired views of the globe). Each pair shows two views of where the equator would be, roughly, for each position of the north pole shown above.



Adica deplasarea se face in timp e si o poza acolo, unde arata diferite pozitii ale polului.
user posted image

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 20 Apr 2006, 11:24 AM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 20 Apr 2006, 03:11 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



din cate stiu exista dovezi geologice pentru migratia polilor magnetici ai Pamantului, nu si pentru axa de rotatie implicata in chestiune.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 21 Apr 2006, 02:10 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Eu nu cred ca este vorba de deplasarea axei. Punctele rosii cred ca arata ca zona respectiva a fost intr-o anumita perioada pe axa.
Polii magnetici se schimba intre ei, pe cand polii geografici se deplaseaza doar, adica nu pozitia efectiva, doar ce e "sub" ei blink.gif .


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fis_tic
mesaj 24 Apr 2006, 11:46 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



Nu cred ca ar putea sa scape de investigatiile celor care citesc in gheata, pamantul isi schimba crusta, dar nu si destinul


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Apr 2006, 12:17 AM
Mesaj #8


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (fis_tic @ 24 Apr 2006, 11:46 PM)
Nu cred ca ar putea sa scape de investigatiile celor care citesc in gheata, pamantul isi schimba crusta, dar nu si destinul

În Grönland?
Da, dacii-s de vina, si vikingii.
Hai sa dam vina pe ei laugh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 03:24 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman