HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Calatorie Spre Batranii Pamantului
Oiski-Poiski
mesaj 28 Apr 2005, 12:53 PM
Mesaj #1


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Am citit o data o carte care mi-a placut in mod deosebit : Cartea vietii, o calatorie spre batranii pamantului de Andrew Jackson

O calatorie de doi ani in jurul pamantului in vizita la oamenii cei mai in varsta pe care i-a gasit.

Fascinant prin ce metode diverse au ajuns la acele varste. Unii s-au hranit intr-un anumit fel, altii au mancat ce au vrut insa au fost mereu optimisti, altii au muncit pana in ultima clipa, oameni care au ajuns la 100 de ani perfect fericiti fara sa paraseasca o raza de 50 km, oameni care nu au renuntat la sport la varsta aia.
Oameni care lasa urmatoarelor generatii cuvintele: Exista o viata inainte de moarte !

Cunoasteti oameni care au ajuns la o varsta inaintata ? Si care este firul vietii dupa care s-au condus ?


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 28 Apr 2005, 01:02 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



Unchiul meu are 90 de ani si inca se tine bine. A avut un regim de viata relativ sanatos, nu a abuzat de bautura si nici nu a fumat, insa consider ca aici un rol important il are ereditatea, dat fiind ca mama, bunica si strabunicul sau au trait toti pana la varste apropiate de 100 de ani.


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 28 Apr 2005, 02:21 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Cunoasteti oameni care au ajuns la o varsta inaintata ? Si care este firul vietii dupa care s-au condus ?


1. Cel mai impresionant caz pe care l-am vazut, a fost un batran din ex-Iugoslavia despre care am vazut la TV un reportaj. Nu mai tin minte cati ani avea, dar cred ca avea in jur 95. Fusese de trei ori campion olimpic la inele si toata viata lui facea exercitii, in fiecare zi, de placere. Avea chiar acasa niste inele la care lucra, chiar si la 70 de ani. La momentul interviului nu cred ca se mai antrena, dar i-a aratat reporterului ca poate face ridicari pe brate din pozitia stand pe scaun. Si nu le facea chinuit ci foarte corect. In plus, parea un om linistit, calm.

2. Apoi mai cunosc un batran care are 95 de ani si se tine bine si acuma. Toata ziua e cu zambetul pe buze si scoate numai glume din el. N-are nici o problema, sau daca are , nu cred ca o lasa sa-l macine. Mi-e foarte drag de el. smile.gif

3. Mai cunosc o doctorita care are 76 de ani. La fel, e plina de veselie si lipsita de griji. Numai faptul ca stai langa ea te face sa te simti bine. Nu-i cunosc firul vietii, dar stiu ca pe la varsta de 30 de ani, era sa moara din cauza unei hepatite (daca bine tin minte, parca am mai povestit pe Han despre ea). Era asa de avansata boala, ca au trimis-o doctorii acasa neavand ce-i face. In cele din urma, cu mari eforturi, a reusit sa treaca peste.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Apr 2005, 02:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 2 May 2005, 11:36 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Pai daca vreau eu ajung la 200 de ani, ideea e sa nu pierzi vremea cu ce te supara, duca-se ! Oricum ideea e ca n-am chef sa ajung la 200 de ani deci abuzez acum cat pot smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 12:21 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman