HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Moartea Spectaculoasa, de ce ne intereseaza
jet li
mesaj 27 Apr 2005, 06:59 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Da da, ciudat titlu !
De ce ne intereseaza asa mult soarta acelor jurnalisti rapiti ?
Sunt tineri ? Zilnic mor mai multi decat 3 tineri, in moduri "banale" , ii calca o masina, sau din cauza vreunei boli. Dar nu ne intereseaza astia, ne intereseaza astia rapitii, de ce asta ?
Cine imi raspunde la intrebarea asta e tare, ar reusi sa explice multe. Sa nu spuneti ca e doar mass-media de vina, ca nu e.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Apr 2005, 07:02 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



DACA va fi ca ei sa moara, nu se poate compara decesul lor cu acelea de care spui tu ca au loc zilnic. Ar fi vorba de crima, asta e deosebirea.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 27 Apr 2005, 07:08 PM
Mesaj #3


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Moartea e marele semn de intrebare dat omului spre purtare. Ce se intampla atunci?
Orice moarte ne impresioneaza, ne face curiosi, deci ceea ce spui tu nu e chiar adevarat.

Cazul jurnalistilor rapiti e unul special deoarece INCA se mai poate face ceva pentru salvarea lor, INCA nu au murit. Ca sa nu mai vorbesc de agonia lor... Iar empaticii traiesc o farama din drama lor.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Apr 2005, 07:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 27 Apr 2005, 08:14 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nu ai bani, nu te vindeci, sunt oameni care sunt bolnavi si nu se vindeca pentru ca nu au bani, mai sunt bolnavii de boli incurabile care si ei traiesc asteptand sfarsitul. Intre un om care moare de batranete si unul care moare pentru ca intra cu avionul in WTC, amandoi de aceasi varsta, o sa ma intereseze cel cu avionul. De ce ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 27 Apr 2005, 08:26 PM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Daca vrei neaparat sa atragi atentia asupra spectaculosului, fie, dar nu e vorba doar despre moarte. In general, atentia omului se indreapta spre spectaculos, fie ca e vorba de un accident, o gafa, o nunta, un incest, deces samd. Daca oricare dintre astea va avea o nota de spectaculos, va beneficia de mai multa atentie decat cele 'banale'.

Dar, revenind la ziaristi, situatiile de genul ceror in care se afla ei sunt altceva: executii. Da, candva erau ceva banal, cotidian... dar avem pretentia ca omenirea a depasit faza asta. Cu atat mai mult cu cat astea sunt executii ale unor oameni nevinovati.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 27 Apr 2005, 08:27 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



QUOTE (Felina @ 27 Apr 2005, 07:08 PM)
Cazul jurnalistilor rapiti e unul special deoarece INCA se mai poate face ceva pentru salvarea lor, INCA nu au murit. Ca sa nu mai vorbesc de agonia lor... Iar empaticii traiesc o farama din drama lor.

Sunt zeci de copii in Romania (sa nu mai vorbim de alte tari) care mor zilnic de foame. Si aici se poate face ceva pentru salvare lor, INCA nu au murit...dar mor sub ochii nostri.


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Apr 2005, 01:06 PM
Mesaj #7


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Pacala, am inteles acum, ai dreptate. Nu stiu ce sa mai spun.
La partea cu senzationalul chiar nu stiu ce sa spun.

Vezi, individual poate ca facem (sau nu) fiecare cate ceva pentru diverse cazuri care NU se mediatizeaza. In lume exista organizatii umanitare care se ocupa de cei defavorizati. Simplul fapt ca lasi un cent in cutiuta pentru homeless de pe tijghea e ceva. Aici in irlanda sunt fel si fel de organizatii care se ocupa cu strangerea de fonduri pentru diferite probleme. In cazul tsunami aici s-au strans foarte multi bani, mai multi decat s-a preconizat. Stiu ca nu se reduce totul la bani. Si totusi, sub privirile mele n-a murit nici un copil. Din punctul meu de vedere se face cate ceva.



--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 28 Apr 2005, 02:30 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



In 1994 am fost in Somalia ca parte a misiunii UNO (castile albastre) si am vazut ce inseamna razboiul civil si ca urmare foamea cu toate fetele ei. Pana atunci am crezut ca nu exista nimic mai rau decat cele traite la Timisoara in timpul Revolutiei.
Si a fost sa ma insel amarnic. Si am vazut copii murind de foame...


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Apr 2005, 02:35 PM
Mesaj #9


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Deci chiar tu ai facut ceva rofl.gif . Si probabil inca mai faci.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 28 Apr 2005, 02:43 PM
Mesaj #10


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Pacala, ne bucuram ca te-ai mai intors intreg de acolo.
Cand fi-miu nu mananca tot de pe farfurie ii spun uneori "vezi ca acum un copil din Somalia moare de foame si tu faci mofturi" sad.gif
Clar ca o moarte spectaculoasa e mai cu interes privita decat cea care nu este scoasa in primele randuri. Si va ramane asa mereu.Cred ca asa este firea omului , curiozitatea joaca un rol pe langa. E mai interesant de discutat cu altii despre posibila moarte a acestor ziaristi decat despre moartea inceata si fara zgomot a unui vecin , de exemplu.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Apr 2005, 03:17 PM
Mesaj #11


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Poate că ar fi fost bine să se facă un sondaj aici, pentru că se pare că părerile sīnt īmpărţite. Eu unul votez cu punctele de vedere exprimate de jet li şi păcală.

Cazul dramatic al celor răpiţi īn Irak a căpătat o amploare deosebită. Mi se pare mie că implică şi o mare miză politică plus cine ştie ce alte soiuri de interese economico-militare sau/şi de imagine...

Dar eu cred că viaţa unui om este perfect egală cu a altuia. Şi merită fix aceeaşi atenţie. Aşa cred eu, poate īn naivitatea mea... sad.gif

Acest topic a fost editat de milimetru: 28 Apr 2005, 03:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 28 Apr 2005, 04:26 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



In general lumea pare sa fie mai sensibila la cazuri mediatizate ad extremo. De exemplu, SIDA exista si inaintea mortii lui Freddie Mercury. Asa un tam-tam media s-a facut de parca el ar fi fost unicul razbit de boala asta. Exemplele pot continua dar nu ne ajuta la nimic. Noi trebuie sa fim constienti ca exista cazuri de SIDA, copii care sufera de leucemie, care nu au acces la meidcamente de baza, exista foamete si saracie, exista alte maladii sau nenorociri care nu trebuiesc mediatizate ca sa fie facute "cunoscute" publicului.
Poate ca in Saptamana Patimilor si mai ales de Pasti ar fi bine sa avem un gand sau o rugaciune pentru cei ce nu au nimic.




--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 29 Apr 2005, 07:59 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Cred ca am privit problema doar dintr-un singur unghi,in afara de moartea spectaculoasa, de ce ne intereseaza tot ce e iesit din comun ?
Parca am fi tot timpul in asteptarea a ceva ce nu se intampla, si tresarim la fiecare lucru senzational pe care il vedem.
De ce ?
Oricum pe mine nu ma mai intereseaza nimic, deci intreb pentru lume in general
Asta nu inseamna ca nu imi place nimic


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 29 Apr 2005, 08:13 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Cand fi-miu nu mananca tot de pe farfurie ii spun uneori "vezi ca acum un copil din Somalia moare de foame si tu faci mofturi" 



Inceteaza cu asa ceva.....copilu nu are nici o vina!! Sau poate nu-i mai dai sa manance ca solidaritate cu cei din Somalia sad.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 12 May 2005, 06:21 PM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Stateam si ma gandeam la ce am citit pe topicul asta, cand mi-a atras atentia banner-ul de la finalul paginii, care afisa o reclama cu logo-uri pentru telefonul mobil. O astfel de reclama n-ar putea aparea aici daca nu ar fi suficient de multi oameni care sa sustina o astfel de "afacere". Cum se poate ajunge la asa o aberatie, sa dam bani si sa ne preocupam de niste figuri digitale, in schimb sa trecem pe langa cersetorii de pe strada fara macar sa-i observam?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 May 2005, 07:42 PM
Mesaj #16


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
O astfel de reclama n-ar putea aparea aici daca nu ar fi suficient de multi oameni care sa sustina o astfel de "afacere".

Nu este nici o afacere. Respectiva reclama face parte dintr-un Banner-Exchange. Hanul castiga doar posibilitatea de a afisa bannerele proprii pe alte site-uri, pentru a se promova...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 16 May 2005, 06:41 AM
Mesaj #17


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Sorine, de-abia acuma am vazut ce ai scris.Clar, nu are copilul nici o vina de ce se intampla in Somalia si desigur ca primeste in continuare mancare chiar daca nu mananca tot.Insa cred ca este destul de mare ca sa priceapa ca alti copii in lumea asta nu ar face mofturi la masa din simplul motiv ca ar fi bucurosi sa primeasca fie si numai o bucata de paine goala.
De aceea cred ca a fost putin deplasata interventia ta .Auzi, sa nu-i mai dau sa manance din solidaritate cu cei din Somalia devil.gif .Foarte interesant cry.gif .





--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 May 2005, 06:32 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Se poate ca interventia mea sa fie putin deplasata sad.gif ...totusi am impresia ca n-ai inteles la ce m-am referit sad.gif

In fine....poate nici nu are importanda ce zic eu....dar sa nu-i mai spui!!

Regards....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 01:22 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman