HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Catedrala Neamului - Pe Dealul Arsenalului ?, Amplasamentul final ?
calfa
mesaj 25 Feb 2005, 09:57 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Miercuri a aparut in Jurnalul National urmatorul articol:

"
Forul executiv central al Bisericii Ortodoxe Romane, care administreaza intreaga activitate a Bisericii, a acceptat propunerea Primariei Generale a Capitalei.

Sub presedintia Prea Fericitului Parinte Patriarh Teoctist, la Palatul Patriarhal din Bucuresti a avut loc ieri sedinta de lucru a Consiliului National Bisericesc al Bisericii Ortodoxe Romane.

Membrii Consiliului, care provin atat din randul laicilor, cat si al clericilor ortodocsi, au discutat problema amplasamentului noii Catedrale a Mantuirii Neamului. In urma unor dispute aprinse, pro si contra, s-a stabilit ca amplasamentul Catedralei Neamului sa fie in Dealul Arsenalului, pe cel mai inalt loc din Bucuresti.

Prea Fericitul Teoctist s-a aratat foarte multumit de decizia luata de Consiliul National. Noua turnura pe care au luat-o lucrurile este o consecinta a apelului la ratiune lansat de Prea Fericirea Sa in preambulul lucrarilor.

In urmatoarele zile, Patriarhia Bisericii Ortodoxe Romane va inainta inscrisuri oficiale catre Primaria Generala a Capitalei, incepandu-se practic demersurile normale pentru inceperea constructiei.

DISPUTE

Amplasamentul Catedralei Neamului a iscat numeroase controverse intre Biserica si Primaria Capitalei. Pana acum, locul lacasului sfant a fost schimbat de cateva ori. Prima locatie a fost pe Bulevardul Decebal, vizavi de magazinul Junior. S-a propus apoi parculetul din fata Magazinului Unirea, loc sfintit chiar de Papa Ioan Paul al II-lea.

A urmat apoi Parcul Carol, cel mai controversat loc ales pentru constructia catedralei. Primarul general de atunci al Capitalei, Traian Basescu, a castigat disputa cu Patriarhia, Biserica renuntand la aceasta locatie.

Cu cateva zile in urma, Uniunea Nationala a Agentilor Imobiliari (UNAI) considera ca locul cel mai potrivit pentru constructia catedralei ar fi fost la Snagov, exact pe amplasamentul defunctului Parc Dracula.

UNAI afirma intr-un comunicat ca "nu consideram oportuna amplasarea langa Casa Poporului, deoarece, pe langa problemele legate de trafic, ar rezulta doua cladiri imense, inghesuite, ce si-ar anula reciproc personalitatea".
"


Azi au aparut mai multe articole pe aceasta tema: Asezamant - Catedrala Neamului, mai inalta decat Casa Poporului, Catedrala pe locul bisericilor distruse de Ceausescu, Catedrala impacarii lui Teoctist cu Primaria Capitalei, etc.


Ce puteti spune despre amplasament ?

Dar despre sansele de reusita ? smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Feb 2005, 10:13 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Am fost de la bun inceput impotriva amplasamentului din Parcul Carol. Am fost, de asemenea, impotriva amplasamentului din Piata Unirii. Mi se parea ok amplasamentul de vis-a-vis de Junior.

Dealul Arsenalului mi se pare cea mai potrivita alegere dintre toate cele vehiculate pana acum.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Feb 2005, 10:54 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Parca acest subiect este deschis undeva de mai mult timp 43.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Feb 2005, 10:54 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
calfa
mesaj 4 Mar 2005, 09:59 AM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



ACEST subiect nu cred ca mai e deschis in alta parte. Desigur, s-a mai discutat amplasamentul viitoarei Catedrale. Dar atunci altul era locul propus.

Noul loc este foarte apropiat de Palatul Parlamentului, iar viitoarea cladire ar urma sa domine orasul ca inaltime. Ce parere aveti despre asta ?

smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Mar 2005, 10:06 AM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cat timp amplasemntul asta nu incalca nici o lege (cum se intampla in cazul Parcului Carol), nu prea ar fi multe de comentat...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 5 Mar 2005, 02:42 AM
Mesaj #6


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Noul loc este foarte apropiat de Palatul Parlamentului, iar viitoarea cladire ar urma sa domine orasul ca inaltime. Ce parere aveti despre asta ?
N-ar fi mai bine sa fie pe virful Omu si sa domine toata tara?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Mar 2005, 02:32 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (calfa @ 4 Mar 2005, 10:59 AM)
ACEST subiect nu cred ca mai e deschis in alta parte.

Ba a fost deschis aici unde s-a discutat intens pro sau contra despre necesitatea acestei constructiei precum si despre diferitele locuri propuse de amplasare. Asa ca de asta nu am vazut necesitatea deschiderii unui nou topic tongue.gif Dar, ma rog, fiecare cu orgoliul lui...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Mar 2005, 10:09 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



rofl.gif

Mda, corect, fiecare cu ale lui ! biggrin.gif

Si totusi, pe mine ma intereseaza sa discutam acum, acest amplasament si implicatiile lui. Daca exista astfel de implicatii ... Desigur, si tacerea poate fi un raspuns. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Mar 2005, 10:20 AM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai care crezi tu ca ar fi implicatiile? Eu, iti spun sincer, nu prea imi dau seama care ar putea fi. In primul rand, a fost salvat Parcul Carol, ceea ce-i un lucru bun.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 11:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman