HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

30 Pagini V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
> Legalizarea Prostitutiei ! ! !, Intre ETICA,MORALA si NECESITATE
Sunteti PENTRU sau CONTRA legalizarii prostitutiei in Romania?
Sunteti PENTRU sau CONTRA legalizarii prostitutiei in Romania?
PENTRU [ 53 ] ** [67.09%]
CONTRA [ 26 ] ** [32.91%]
Nr. Voturi: 85
  
CopaculCunoaster...
mesaj 15 Jan 2005, 05:09 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 100
Inscris: 14 January 05
Forumist Nr.: 5.443



Voi dezvolta aici o idee din mesajul meu precedent idee, care merita mai multa atentie si o analiza separata.
In antichitate existau temple ca cele dedicate unor zeite ca Afrodita sau Ishtar si care in ziua de azi ar putea fi numite bordeluri.Reconstructia acestor temple dedicate frumosului si implinirii personale prin eros ar fi unul dintre pasii ce trebuie facuti catre o schimbare.
Practicarea prostitutiei este o activitate care raspandeste gelozie,scandal,boli venerice si ucigasul SIDA.Dar poate fi controlata prin legalizare acesteia ,notiune pe care unii buni crestini o resping din start.Astfel si ofer un alt exemplu prin controlul de boli al persoanelor care practica asemenea meserie s-ar reduce riscul transmiterii acestora.SI cu ce a gresit femeia care contacteaza HIV de la sotul infectat?Si poate o transmite si copilului inca nenascut?

---------Cazacu Adrian Nicolae--------Adevarul te va elibera---------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 15 Jan 2005, 05:35 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Legalizare sau nu , de SIDA te aperi mai greu . Ajunge doar ca un test al unei prostutituate sa nu fie facut 100% si deja esti cu piciorul in groapa . O educatie sexuala adecvata face mai mult decat legalizarea unui bordel .
Si nu in ultimul rand , cati crezi ca au bani suficienti pentru a finanta acest "serviciu" ?! Majoritatea nu au , asa ca acest "favor" ramane tot celor care-si permit si la ora actuala sa -si finanteze " oarece amante " .


QUOTE
Si poate o transmite si copilului inca nenascut?

Nu neaparat , exista sansa ca acel copil sa nu aiba SIDA .

A si mai ceva , in antichitate nu exista SIDA in bordele ( exista virusul , dar nu era raspandit la homo sapiens)

han.gif

Acest topic a fost editat de Zed: 15 Jan 2005, 05:43 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 15 Jan 2005, 06:44 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu sunt de acord cu legalizarea prostitutiei. Nu pentru ca as milita impotriva ei, sau as fi crestin, ci pentru ca sunt de parere ca daca s-ar legaliza asta ar insemna ca numarul de prostituate ar creste si s-ar da nastere la si mai multe ocazii de a incalca libertatile omului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jan 2005, 06:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
CopaculCunoaster...
mesaj 15 Jan 2005, 06:58 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 100
Inscris: 14 January 05
Forumist Nr.: 5.443



Ati expus niste puncte de vedere foarte interesante.Totusi ati observat ca am legat legalizarea prostitutiei de bordel-templu.Un loc unde toate persoanele ce practica aceasta meserie sunt verificate perodic de medici.
De asemenea un procent banii rezultati din aceasta activitate vor reveni statului.Pentru a misora saracia sau poate pentru a finanta lupta impotriva bolilor venerice.
Cred ca ar fi o sursa de venit insemnata.De asemenea practicarea prostitutiei "in strada" ar trebui pedepsita si aspru sanctionata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Jan 2005, 07:42 PM
Mesaj #5


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



eu sunt pentru legalizare. in definitiv prostitutia exista indif de parerea noastra aici.
daca ar exista un cadru juridic ar apare o forma organizata si controlata.
evident ca o parte din fete ar continua munca la negru, dar cum piata regleaza tot, cele intrate in legalitate le vor da pe mina politiei ca sa scape de concurenta...

si cu ocazia asta ar intra si unii politicieni in legalitate ...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 15 Jan 2005, 10:30 PM
Mesaj #6


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



normal ca sunt pentrum cati bani se pot castiga din chestia asta
blakut
QUOTE
numarul de prostituate ar creste si s-ar da nastere la si mai multe ocazii de a incalca libertatile omului.

care libertati ale omului ar fi incalcate? wink.gif
CopaculCunoasterii
QUOTE
In antichitate existau temple ca cele dedicate unor zeite ca Afrodita sau Ishtar si care in ziua de azi ar putea fi numite bordeluri.Reconstructia acestor temple dedicate frumosului si implinirii personale prin eros ar fi unul dintre pasii ce trebuie facuti catre o schimbare.

asta sigur nu se va realiza laugh.gif , implinire prin eros cu o prostituata rofl.gif , foarte comic ohmy.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vexx
mesaj 16 Jan 2005, 02:03 AM
Mesaj #7


Paharnic oPsedat
****

Grup: Membri
Mesaje: 353
Inscris: 15 March 03
Din: In the mist of ignorance...
Forumist Nr.: 87



Eu unul, nu agreez deloc conceptul de prostitutie si nici persoanele care practica aceasta "meserie". Consider ca societatea in care traim ofera oricui este dispus sa depuna minimum de efort, posibilitatea de a trai , cat de cat decent. Scuzele fetelor usoare, pe care am ocazia sa le ascult la stiri si la diverse emisuni care expoloateaza senzationalul, mi se par mai mult decat penibile, cu toate ca uneori, realizatorii emisiunilor se chinuie sa le puna pe "fete" in postura de victime ale societatii. Putina lume se gandeste ca, de fapt, ele au ales calea cea mai usoara in viata...e ca si cum cineva m-ar plati ca sa beau bere!
Nu am pic de compasiune pentru fetele "producatoare", care ar trebui sa multumeasca divinitatii ca eu nu sunt legiuitor!

Acest topic a fost editat de omu_vexx: 16 Jan 2005, 02:06 AM


--------------------
I drink to drown my sorrows, but the damned things have learned to swim.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
CopaculCunoaster...
mesaj 16 Jan 2005, 03:55 AM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 100
Inscris: 14 January 05
Forumist Nr.: 5.443




Da omu_vexx, datorita tie si a multora asemenea tie ne aflam unde ne aflam acum.Este bine ca vrei sa ajuti oamenii dar in legatura cu ceea ce ai spus mai devreme da-mi voie sa punctez urmatoarele.
Mai intai de ce te deranjaza legalizare prostitutiei ,este un motiv religios? Apoi motivul legalizarii nu este nicidecum "compasiune" fata de fetele in chestiune ci daca vrei "compasiune" fata de cei ce se expun la boli si apoi le transmit familiei samd.Legalizarea prostitutiei ar aduce bani statului si ar limita transmiterea de boli venerice.
A trai decent inseamna ,in conceptia ta, sa nu te duci la prostituate, sa fii virgin pana la casatorie, sau sa ai pana atunci o "prietena" de care sa tii cu dintii si sa fie "a ta" pe motiv ca tu ai fost primul si sa fii in ochii lumii un fel de model sau de sfant.
Imi pare rau ca te scot de exemplu ,dar vreau ca toti sa vada tipul de om datorita caruia lucrurile sunt asa cum sunt in ziua de azi.
Poti opri prostitutia prietene "model" doar aplicand niste pedepse foarte aspre impotriva ei si daca ai face asta oamenii te-ar linsa,asa cum a patit Ceausescu cu avorturile.
Stii ce faceau sfintii ca tine in evul mediu? Ardeau prostituatele pe rug, mai ardeau si o gramada de oameni nevinovati care aveau un comportament ce nu corepundea cu ideea lor de decenta.
Asa ca ne bucuram cu totii ca nu esti legiuitor!
TU vrei sa privezi omul de liberul arbitru, daca o persoana alege sa fie prostituata este alegerea ei si trebuie respectata.Cine esti tu sa-i negi acest drept?
Si te rog, raspunde-mi la aceasta intrebare fara sa imi citezi din bibile sau sa imi zici vechiul cliseu "In biblie scrie...", sau "DUmenezeu a zis...", ca si cand ai fi vorbit tu cu el ieri la pranz. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vexx
mesaj 16 Jan 2005, 05:17 AM
Mesaj #9


Paharnic oPsedat
****

Grup: Membri
Mesaje: 353
Inscris: 15 March 03
Din: In the mist of ignorance...
Forumist Nr.: 87



Draga domnule CopaculCunoaterii, daca tu vrei sa faci din mine un tap ispasitor pentru nu stiu ce situatie in care ne aflam ( blink.gif ), am sa te dezamagesc retragandu-ma politicos din aceasta dezbatere, nu inainte, insa, de a-ti da unele explicatii pe care, cred eu, ti le datorez.

1. Prostitutia, din punctul meu de vedere ( nefiind o persoana religioasa), este o "meserie" obscena si degradanta pentru orice fiinta umana. Totusi nu inteleg inversunarea ta in a lua apararea unei fapte prevazute de Codul Penal al Romaniei ( care nu e scris de omu_vexx). Sper ca nu esti si de partea violatorilor, pedofililor si criminalilor! tongue.gif Cat despre banii pe care i-ar aduce la bugetul statului o eventuala legalizare a prostitutiei, eu, bugetar fiind, as putea sa ma lipsesc foarte usor de ei!

2. Conceptia mea despre traiul decent nu implica, in nici un caz, elementele enuntate de tine. Duc o viata destul de "depravata" laugh.gif si deocamdata sunt capabil sa-mi fac rost de o aventura de o noapte fara sa platesc!

Mi-a facut placere...oarecum! wink.gif


--------------------
I drink to drown my sorrows, but the damned things have learned to swim.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 16 Jan 2005, 12:26 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE (omu_vexx)
...e ca si cum cineva m-ar plati ca sa beau bere!

laugh.gif E mai degraba ca si cum cineva te-ar plati sa bei multe feluri de bere, din care unele stricate, care pot sa-ti dea dureri de burta, altele cu un gust imposibil, sau amestecate cu zahar, altele...

QUOTE (CopaculCunoasterii)
A trai decent inseamna ,in conceptia ta, sa nu te duci la prostituate, sa fii virgin pana la casatorie, sau sa ai pana atunci o "prietena" de care sa tii cu dintii si sa fie "a ta" pe motiv ca tu ai fost primul si sa fii in ochii lumii un fel de model sau de sfant.

Asta este o exagerare... Nu e vorba numai de omu_vexx (care ti-a raspuns deja), dar nu inseamna, in general, ca daca cineva nu foloseste serviciile "fetitelor" si chiar nu este de acord cu ele, acesta traieste ca un pustnic. Pe de alta parte, mi se pare oarecum jignitoare parerea ta despre o relatie stabila, in afara casatoriei. "sa tii cu dintii" ? hh.gif Or fi si oameni care fac asta, dar prea putini. Si cu atat mai mult cred ca sunt prea putini cei care fac chestia asta de ochii lumii.

QUOTE
Stii ce faceau sfintii ca tine in evul mediu? Ardeau prostituatele pe rug, mai ardeau si o gramada de oameni nevinovati care aveau un comportament ce nu corepundea cu ideea lor de decenta.

Daca ai propus un subiect de discutie nu te apuca acum sa infierezi pe toti cei care nu sunt de acord cu tine. smile.gif Omul are dreptul la parerea lui, si poate are motive sa creada ceea ce crede.

Si ca sa raspund la intrebare... din punct de vedere al "consumatorului", as fi de acord cu prostitutia (chiar daca, poate, eu nu as folosi serviciile), dar nu cred ca statul, cel putin in momentul asta, in stadiul asta de dezvoltare ar reusi sa realizeze un control eficient al bordelurilor si ar aparea inacceptabil de multe abateri.

Acest topic a fost editat de Olaf: 16 Jan 2005, 12:28 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CopaculCunoaster...
mesaj 16 Jan 2005, 01:28 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 100
Inscris: 14 January 05
Forumist Nr.: 5.443




Draga omule_vexx,

Sper ca nu te-ai simtit in nici un fel insultat de mesajul meu precedent.Esti dupa cum reise din ceea ce spui o persona cu multe calitati si care in nici un caz nu ar putea fi tap ispasitor pentru situatia in care ne aflam si nici nu am incercat sa te pun in acesta situatie.Ceea ce am atacat insa este o parte a felului tau de a gandi care afecteaza societatea in mod negativ iar acest fel de a gandi este rezultatul anilor de indoctrinare a oamenilor de catre biserica si a unei mici trasaturi negative pe care am observat ca o ai, nu trebuie sa te superi ca spun asta cu totii avem asa ceva.
Voi analiza ceea ce ai spus punct cu punct
1."Prostitutia, din punctul meu de vedere ( nefiind o persoana religioasa), este o "meserie" obscena si degradanta pentru orice fiinta umana",intradevar poate fi considerata asa, dintr-o perspectiva , dar sa stii ca multe persoane care o practica nu o considera asa.Si daca ele vor sa se "degradeze" este alegerea lor.Aceste persoane nu fac dragoste ele fac sex.Fiecare om este stapan pe corpul sau si liber sa face ce vrea cu el atat timp cat nu face rau altora.
2." Totusi nu inteleg inversunarea ta in a lua apararea unei fapte prevazute de Codul Penal al Romaniei ( care nu e scris de omu_vexx).".Este cunoscut ca un izvor insemnat al legii este cutuma(adica obiceiul),iar altul este chiar religia, incriminarea prostituiei in codul penal este o prevedere legislativa ce are ca izvor obiceiul de a blama acesta fapta pe baza a ceea ce scrie in biblie.Te rog sa nu spui nimic de crima organizata samd pentru ca in 1864 cand a intrat in vigoare vechiul cod penal nu exista asa ceva.Si de ce iau apararea acestei "fapte prevazute de Codul Penal"? Pentru ca vreau sa nu mai fie prevazuta acolo.
3."Sper ca nu esti si de partea violatorilor, pedofililor si criminalilor!".Ce te face sa crezi asta? Aici vorbeam despre prostitutie.Pentru tine prostitutia este la fel de grava sau aproape la fel de grava ca violul, pedofilia si crima??? Le pui pe toate, asa cum spune romanul, in aceeasi oala? Daca faci asta atunci sa nu te miri de am dat felul tau de a gandi drept exemplu de sursa a problemelor societatii din ziua de azi.
Implicit daca le asezi impreuna trebuie sa te gandesti ca pedeapsa epntru prostitutie este prea blanda, poate dupa parerea ta ar trebui instituita una mai aspra mai apropiata ce cea a violului sau poate a crimei, care ar stopa acesta meserie"indecenta" odata pentru totdeauna.
Din nou ne bucuram ca nu esti legiuitor, pentru ca mai multi legiuitori ca tine ne-ar aduce inapoi pe vremea inchizitiei.
4."Cat despre banii pe care i-ar aduce la bugetul statului o eventuala legalizare a prostitutiei, eu, bugetar fiind, as putea sa ma lipsesc foarte usor de ei!" Inseamna ca ai un castig frumusel ,felicitari omule_vexx, nu multi bugetari au din pacate, sau poate conceptile tale filozofice te impiedica sa ii iei.Iti respect decizia dar sa stii ca la restul lumii nu i-ar strica niste bani in plus.
5."Conceptia mea despre traiul decent nu implica, in nici un caz, elementele enuntate de tine. Duc o viata destul de "depravata" si deocamdata sunt capabil sa-mi fac rost de o aventura de o noapte fara sa platesc!"
Felicitari ,din nou, omule_vex, ai respectul meu pentru treaba asta.Ca fapt divers sa stii ca am facut cercetari si am aflat ca si judecatorii inchizititei care ardeau prostituatele pe rug duceau in particular o viata depravata.
Esti capabil sa iti faci rost de o aventura de noapte fara sa platesti? Bravo din nou, uite eu ma multumesc cu prietena mea imi place sa iubesc si sa am o viata de cuplu stabila.
Din cee ce spui reiese ca esti pe cat de inteligent pe atat de aratos, din pacate nu multa lume este ca tine.Multi tineri nu pot nici macar sa isi faca o prietena, ce spui despre ei cumva "lasa-i incolo daca sunt fraieri?".Si poate tu ai avut prima experienta cu o persoana care ti-a cazut prada farmecelor, dar multi dintre noi au avut prima experienta cu o persoana care ia bani pentru a face sex, poate chiar si tu dar sigur nu o sa recunosti.Si in final peste 20 de ani cand nu o sa mai poti sa iti faci rost de o aventura ce vei face??"sa traiesc eu pana atunci" vei zice probabil, da sper sa ajungi sa treiesti pana atunci bine si sanatos.
Si de aici reiese si mica trasatura negativa pe care am observat-o la tine ,"EGOISMUL", Tot spui de ce faci tu, dar cum ramane cu ceilati?Ce faci cu cei care nu iti pot face rost de o aventura fara sa plateasca?dupa parerea ta ar trebui aruncati in sant nu=i asa? Si mai pretinzi ca iti ajuti aproapele! Adevaratul ajutor nu este atunci cand ii dai unui batran 10 mii stiind ca ai in portofel 10 milioane si nu cand suni la salvare pe nr gratuit.Ca mai apoi sa te lauzi cu asta.Da-i biletul tau batranei stiind ca apoi vei merge pe jos si suna la spital cand stii ca te costa si atunci va insemna ca iti ajuti aproapele.





-----------------Cazacu Adrian Nicolae-------------Adevarul te va elibera!!!------------------------


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 16 Jan 2005, 03:53 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@CopaculCunoasterii

Oare cat la % din romani au bani pentru a platii acest "serviciu" ?!
Ai facut vreo statistica ?!

QUOTE
Si de aici reiese si mica trasatura negativa pe care am observat-o la tine ,"EGOISMUL", Tot spui de ce faci tu, dar cum ramane cu ceilati?Ce faci cu cei care nu iti pot face rost de o aventura fara sa plateasca?dupa parerea ta ar trebui aruncati in sant nu=i asa? Si mai pretinzi ca iti ajuti aproapele!


Deci tu faci acum un gest caritativ fiindca iti faci probleme de viata sexuala a lui x si y ?! laugh.gif . In asta consta sa-ti ajuti aproapele ?! Io zic sa le donezi si ceva bani . devil.gif

Nu vad de ce faci pe Omu egoist !! Nu ai nici un motiv , pentru simplul fapt ca gandeste altfel ?!


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CopaculCunoaster...
mesaj 16 Jan 2005, 04:57 PM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 100
Inscris: 14 January 05
Forumist Nr.: 5.443



Draga zed,

Te referi la o alta problema a societatii din ziua de azi si in special a societatii din ROmania numita nivelul de trai.Da vreau sa ajut oamenii.Iar statul va beneficia mult de pe urma acestei activitati si odata cu statul va beneficia ci cetateanul adica tu.
Iti dai seama bineinteles ca legalizarea acestei activitati va aduce cu sine si niste tarife fixe pentru servicile oferite, tarife ce vor fi accesibile majoritatii cetatenilor.
Cat despre faptul ca l-am facut pe omu_vexx egoist sa stii ca nu am avut nici cea mai mica intentie.Acest lucru a reiesit din afirmatiile lui in care arata nu numai ca este egoist ci si crud si lipsit de compasiune fata de semenii sai,lucruri pe care chiar el le afirma.Asadar am citat doar din ceea ce a spus el.Ii respect opinia si alegerea de viata a omului_vexx dar ii reamintesc" traieste si lasa-i si pe altii sa traiasca"
Eu nu am crititcat faptul ca omul vex isi traieste viata in felul in care o traieste, nici principile sale pe care le respect ci faptul ca pe baza felului in care isi traieste viata ci a conceptilor sale ar vrea sa impuna altora ce sa faca, gandindu-se numai la el.

"Nu am pic de compasiune pentru fetele "producatoare", care ar trebui sa multumeasca divinitatii ca eu nu sunt legiuitor! "
de omu_vexx

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 16 Jan 2005, 05:18 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@CopaculCunoasterii

Tarif fix ?! Sa nu uitam ca si " serviciile " sunt diferite . Tarife fixe eventual ohyeah.gif
Nivelul de trai are chiar foarte mult cu acest subiect , unde nu este potential de cumparare , serviciul nu are rost . E ca si cum ai deschide o fabrica de Mercedes in Afganistan ( fara posibilitate de export ) devil.gif . Ca sa vinzi ceva , trebuie sa ai si cumparator , ori daca acesta nu are cu ce , stai "pe marfa" . Garantie de tarif fix nu poti sa o dai , rata de inflatie , marirea sau miscorarea unui salar nu v-a face exceptie nici de "Casa aia a lui Eros" .
In plus , tariful acela trebuie sa fie si el destul de ridicat , cine intretine teste de SIDA pe care trebuie sa le faca prostituatele ?! Nu tot clientul ?! cool.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonard
mesaj 16 Jan 2005, 11:28 PM
Mesaj #15


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 99
Inscris: 2 December 04
Forumist Nr.: 5.049



QUOTE (CopaculCunoasterii @ 16 Jan 2005, 04:57 PM)
Da vreau sa ajut oamenii.Iar statul va beneficia mult de pe urma acestei activitati si odata cu statul va beneficia ci cetateanul adica tu.
Iti dai seama bineinteles ca legalizarea acestei activitati va aduce cu sine si niste tarife fixe pentru servicile oferite, tarife ce vor fi accesibile majoritatii cetatenilor.

Hai sa nu ne mai invartim pe dupa copac.

Ce parere ai avea daca prietena ta decide sa-si faca o cariera profesionala in domeniul lui Eros?
Mai ramane cuplul vostru stabil?

Inteleg ca vrei sa faci un bine barbatilor care, pe baza farmecelor personale si naturale, nu sunt capabili sa-si gaseasca o partenera.
Dar femeile neatragatoare n-au si ele dreptul sa plateasca pentru a cunoaste placerea sexuala ori de cate ori au nevoie?
Dar la homosexuali te-ai gandit? Trebuie un bordel si pentru ei.
Ti-ar placea sa conduci un astfel de stabiliment? Pentru binele omenirii si insanatosirea bugetului de stat.

E misto faza cu tarifele fixe. Cum ramane cu ideea de piata libera?

Partea nasoala in scenariul tau roz chilotziu e faptul ca afaceristii sexului nu gasesc suficiente amatoare sa profeseze, asa cum vor ei, cea mai veche "meserie" din lume. Si atunci apeleaza la inselatorie, forta, trafic de carne vie, tortura, mutilari, crime.

Pe vreme de pace, nu sunt multe cazuri de oameni obligati sa devina ingineri, batuti ca sa predea lectii la catedra ori rapiti si fortati sa fabrice suruburi pentru a-si castiga painea. In schimb sunt pline ziarele de intamplari cu fete rapite de pe strada si obligate sa se prostitueze.

N-am nimic impotriva sexului liber, dar fiecare (barbat sau femeie) sa fie lasat sa-si aleaga partenerul dupa cum ii place, nu dupa tarife fixe sau variabile, impozitate de stat sau de proxeneti.

Sexul ca marfa este similar comertului cu organe. Parerea mea, desigur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CopaculCunoaster...
mesaj 17 Jan 2005, 12:47 AM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 100
Inscris: 14 January 05
Forumist Nr.: 5.443




Draga Leonard,

Ca si Copac al Cunoasterii nu imi place cand oamenii se invartesc dupa mine asa ca hai sa lamurim aspectele neclare ale problemei pe care o discutam.

1."Ce parere ai avea daca prietena ta decide sa-si faca o cariera profesionala in domeniul lui Eros?
Mai ramane cuplul vostru stabil?" Am sa iti raspund la acesta intrebare imediat dar ceea ce iti voi spune este doar opinia mea, nu vreau sa determin pe nimeni sa faca ceea ce fac eu.Si sper ca nu crezi ca "bordelul" sau "casa placerii" este un loc care "inghite prietene"! Iar raspunsul meu este...Nu, nu as avea nici o problema ca prietena mea sa practice acesta meserie.M-as supara pe ea daca m-ar insela fara sa imi spuna sau daca si mai grav ar iubi pe altcineva fara ca eu sa stiu.
Da da stiu, ce ai sa imi raspunzi, cum as mai putea sa o sarut dupa ce.....prietene sincer sper ca nu gandesti asa ,doar nu ma saruta cu.... pe gura.Dar sa ma gandesc la faptul ca ea....., vezi "sa ma gandesc" totul pleaca de la gandire.
Dar asta e doar parerea mea si daca crezi ca bordelul iti va fura prietena fii pe pace, este un scenariu fantezist si putin probabil data fiind conditia sociale a persoanelor care practica aceasta meserie de buna voie, si multe alte lucruri.
2."Dar femeile neatragatoare n-au si ele dreptul sa plateasca pentru a cunoaste placerea sexuala ori de cate ori au nevoie?"
In ciuda notei tale ironice iti voi raspunde si la acesta intrebare.Sa stii ca sunt multi barbati care isi ofera servicile doamnelor mai in varsta.Am cunoscut personal un asemena individ care era de meserie parchetar.Nu era un om rau un criminal sau un derbedeu, era doar un om care vroia sa fac un ban in plus.
Iar raspunsul meu este "da", daca un barbat alege sa practice acesta meserie este alegera lui ca orice alegere care nu face rau altora trebuie respectata.
3."Dar la homosexuali te-ai gandit? Trebuie un bordel si pentru ei.
Ti-ar placea sa conduci un astfel de stabiliment? Pentru binele omenirii si insanatosirea bugetului de stat."
Sa conduc un astfel de stabiliment, nu multumesc dar daca un grup de homosexuali l-ar face nu m-ar deraja.
4. In sfarsit sa vorbim de traficul de carne vie ,proxenetism si molestari.Principalul motiv pentru care am propus legalizarea prostitutiei este stoparea acestor fenomene si a raspandirii bolilor venerice.Prostitutia ar trebui sa se realizeze doar in bordeluri si numai de persoane care consimt sa practice aceasta activitate prin contract scris.Acest lucru inlesneste controlul acestei activitati de catre politie si organele sanitare.Practicare prostitutiei "de strada" ar trebui interzisa si aspru pedepsita.Asta inseamna legalizare.Cat despre vanzarea corpului consimtita, dupa parerea mea acelasi lucru il face si un atlet dar in alta modalitate.Sper ca ceea ce ti-am scris sa iti fie de folos.
Salutari, Adrian


----------------------------------Adevarul te va elibera-----------------------------------------------------

Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 17 Jan 2005, 01:00 AM
Mesaj #17


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



ai un terci in coroana copacului tau wink.gif
ptrietena prostituata, eros amestecat cu religie wink.gif

eu pledez pentru deoarece:1. s-ar scoate o gramada de bani, care oricum se scot, dar macar ar fi mai albi
2.prostituatele ar fi mai protejate. si nu ar incasa-o intr-o veselie de la pesti wink.gif
3.in multe alte tari sistemul functioneaza, decat sa stea pe la colturi si sa o faca prin boscheti ,mai bine intr-un bordel cu un ''certificat medical vizat la zi'' wink.gif

QUOTE
Nu, nu as avea nici o problema ca prietena mea sa practice acesta meserie.M-as supara pe ea daca m-ar insela fara sa imi spuna sau daca si mai grav ar iubi pe altcineva fara ca eu sa stiu.

cred ca glumesti wink.gif , te-ai uitat la prea multe filme ph34r.gif

ps: orice hotel care se respecta are o fata la serviciile careia sa apeleze un client stresat blink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 Jan 2005, 08:51 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Hei fata, ce nevoie mai ai de scoala, prostiteaza-te!

Tu, copacu, ai practica prostitutia? Lasa prietena ta...

Eu nu as fi de acord ca iubita mea sa fie o prostituata. Sau daca ar exista, fiica mea.

Ce-ai spune daca ai afla ca mama ta a practicat asta? Sau tu sprijini sistemul conform careia femeile sunt un bun comun si trebuiesc impartite? Ce-ai spune daca ar fi invers? Ai deveni tu un bun comun?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Jan 2005, 12:57 PM
Mesaj #19


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



hai sa nu o luam prin aratura, legalizarea prostitutiei nu ar creste numarul practicantelor.
practicarea "celei mai vechi meserii din lume" este legata de modul in care femeile accepta sau nu stigmatul denumirii "curva de profesie" decit ca respectiva meserie e legalizata sau nu.
prin legalizare se asigura dreptul la pensie, si unele cadre juridice care sa le protejeze pe practicante, contra taxei pe care o ia statul.

prostitutia se va practica in continuare cu sau fara cadru legislativ, prostituatele au existat si pe vremea comunistilor si a nazistilor, etc. este un fapt

in schimb.. as prefera ca prietena mea sa practice o meserie in alt domeniu.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DeeDee
mesaj 17 Jan 2005, 02:16 PM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.925



Si eu sunt de acord cu legalizarea prostitutiei.... oricum se va practica in continuare, indiferent de legislatie. Sigurul mod de "eradicare" ar fi sa nu se mai duca barbatii la prostituate... ceea ce nu cred rofl.gif


--------------------
Realitatea are limite, imaginatia NU!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Jan 2005, 05:01 PM
Mesaj #21


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726




QUOTE
Sigurul mod de "eradicare" ar fi sa nu se mai duca barbatii la prostituate...


ar creste exponential numarul frustratilor si ar fi un pericol pt femeile serioase, ca ar creste si numarul de violuri si de crime pasionale


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 17 Jan 2005, 05:57 PM
Mesaj #22


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



sunt perfect de acord cu mutulica, prostitutia e un fel de supapa de defulare wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 17 Jan 2005, 06:02 PM
Mesaj #23


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Cred ca la cum merg treburile, va trebui sa avem si sectiunea "biberon" !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 17 Jan 2005, 06:08 PM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Sint citeva mituri foarte populare printre fanii legalizarii prostitutiei:

1. Legalizarea prostitutiei ar aduce multi bani la buget. FALS! Prostitutia e prin natura ei o activitate a viciului si "intreprinzatorii" din acest domeniu nu se vor inghesui sa-si plateasca impozitele. Dimpotriva, vor intra in topul evazionistilor fiscali, urmind exemplul comerciantilor de alcool.

2. Legalizarea prostitutiei ar micsora riscul imbolnavirii cu HIV. FALS! Virusul HIV are o perioada de incubatie de citeva saptamini. Pina sa fie detectat, o prostituata isi imbolnaveste citeva zeci de clienti. Pe linga asta, medicii vor elibera certificate de sanatate "in alb", sarind peste controlul medical (asa cum se elibereaza acum scutiri si adeverinte medicale pentru motivarea absentelor). Asta e o practica pe care n-ai cum s-o controlezi.

3. Legalizarea bordelurilor ofera protectie fetelor. FALS! Legalizarea prostitutiei nu va elimina prostitutia ilegala. Vor exista in continuare retele de traficanti, pesti, care se vor simti incurajati de cresterea "cererii". In conditii aproximativ identice, un client va prefera sa f*** "la negru" pentru jumatate din pretzul pe care l-ar plati la bordelul "legal".

4. Fetele vor beneficia de protectie sociala din partea statului. FALS! Cam cit credeti ca dureaza "cariera" unei prostituate? Cite "fete" ies la pensie din meseria asta? Ce perspective de angajare are o fata in al carei CV la "experienta anterioara" scrie "prestari servicii de natura sexuala"? Sa fim realisti...


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 17 Jan 2005, 06:21 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Eu unul sunt vehement contra legalizarii prostitutiei dintr-un singur motiv, care mi se pare decisiv : pentru ca asa exista riscu l( sau chiar certitudinea cry.gif ) ca un numar de tinere care astazi ( inca ) sovaie si prefera sa lucreze pe alte slujbe mai prost platite sa considere ca prostitutia e o meserie "normala" ca oricare alta si - din lipsa de bani - sa ... o incerce si pe asta. Si din pacate nu e deloc o meserie ca oricare alta. ph34r.gif

Plus de asta trei segmente extrem de importante - mai ales in Romania - ale prostitutiei oricum nu vor putea fi legalizate ... tongue.gif
Si pentru restul nu cred ca se prea merita. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Jan 2005, 06:23 PM
Mesaj #26


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



myth boosted
1. numele capone iti spune ceva? nu a facut nici o ora de inchisoare pt crima, dar a facut pt fraudare si neplatirea taxelor. a facut ani grei. la fel si lucky luciano si mai citiva... deci...

2. posibil, oricum vorbim de un procent de reducerea riscului si nu de eradicare. si mai vorbim de ... malpraxis, si de medici corupti care isi vor pierde licenta, pt ca ... vor iesi de sub tejghea certificate in alb... si indivizi care vor cere dreptate in instanta. la urma urmei, nu rezolva problema, dar o ajusteaza

3. asta spuneam si eu mai sus, atit ca cei ce vor plati taxe ii vor cam da in git pe aia de la negru, ca le strica biznizu

4. sunt destui cu puscarie care se angajeaza, nu vad care e problema in cazul asta? ba din contra


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 17 Jan 2005, 06:42 PM
Mesaj #27


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



Prostitutia va continua sa existe atat timp cat va exista cerere, atat timp cat nu se poate pedepsi un om pentru ca are anumite nevoi si prefera sa angajeze o profesionista ca sa si le satisfaca nu vad de ce ar fi pedepsita persoana care isi ofera serviciile.

Argumentele pentru legalizarea prostitutiei sunt in primul rand BTS, reducerea traficului de carne vie si exploatarea minorelor. Argumente contra serioase inca nu am vazut, decat din partea celor care considera ca sistemul lor moral e absolut si nu doar o opinie personala. Cand veti fi in stare sa realizati ca si alti oameni pot avea pareri despre ce e moral sau nu si ca aceste pareri pot fi diferite radical de ale voastre mai discutam. Vreau doar sa mai punctez ca nu aveti nici un drept in a legifera comportamentul privat al unor adulti ce consimt liber sa faca o anumita activitate impreuna. Wake up, nu mai suntem in secolul XIV.


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 17 Jan 2005, 06:59 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Mentosana in corpore sano @ 17 Jan 2005, 06:42 PM)
Cand veti fi in stare sa realizati ca si alti oameni pot avea pareri despre ce e moral sau nu si ca aceste pareri pot fi diferite radical de ale voastre mai discutam. Vreau doar sa mai punctez ca nu aveti nici un drept in a legifera comportamentul privat al unor adulti ce consimt liber sa faca o anumita activitate impreuna. Wake up, nu mai suntem in secolul XIV.

Doar de curiozitate : cite prostituate/dansatoare ati cunoscut pina acuma ? Nu ma refer la aspectul strict "profesional" ... wink.gif
Cam de cite ori ati apelat la serviciile unei prostituate ? smile.gif

Si nu ma adresez doar unui interlocutor anume. devil.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 17 Jan 2005, 07:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 17 Jan 2005, 07:18 PM
Mesaj #29


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



Chiar daca nu i te adresezi numai lui, "interlocutorul anume" iti va satisface curiozitatea. Cu privire la prima intrebare, am cunoscut cateva "dansatoare" dar numai pentru ca aveam prieteni comuni. In liceu am avut o mare surpriza sa aflu ca una dintre colegele mele de clasa presta tot felul de chestii pe bani inca din clasa a 8a. Noi am aflat printr-a 11a.
Cat despre apelatul la serviciile unei prostituate, eu inca nu am avut nevoie. Desi nu ma deranjeaza ideea, consider ca exista metode mult mai bune de a face rost de o partida de sex. Totusi am facut odata o gluma, impreuna cu niste prieteni si i-am cumparat un cadou de majorat fratelui mai mic al unui vecin, mai timid de felul sau si virgin la ora aia. In loc sa se supere cum ne asteptam, omul ne-a multumit a doua zi ohyeah.gif

PS: Am mai gasit inca un argument pro: cand va fi legal veti putea sa va plangeti la OPC daca nu sunteti multumiti de serviciile prestate rofl.gif

Acest topic a fost editat de Mentosana in corpore sano: 17 Jan 2005, 07:34 PM


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 17 Jan 2005, 07:27 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



In afara de cei care au argumente religioase pe ceilalti care sunteti contra nu prea va inteleg...

Nu degeaba i se spune cea mai veche meserie... Faptul ca nu e legala o face mai mult sau mai putin blamabila? Sau ne face sa ne simtim cetateni mai onorabili? Sau ne e frica sa nu se deschida bordelurile ca si chioscurile dupa revolutie si sa fie cate doua pe langa un liceu? Orisicum cei care doresc sa apeleze la serviciile unei femei contra bani stiu si acum unde s-o faca, nu vorbesc neaparat de soselele de centura si de gari, exista barurile de noapte iar multe dintre ele sunt bordeluri mascate...

Femeile care vor lucra in bordeluri presupun ca nu vor dori nici ele sa se contamineze cu ceva, asadar vor folosi protectie si vor sta cu analizele la zi... Cat despre cresterea tentatiei de a lucra ca si prostituata... din cate mi-am dat seama pana la varsta asta lucrurile interzise sunt mai tentante... wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 17 Jan 2005, 09:36 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Argumente contra serioase inca nu am vazut, decat din partea celor care considera ca sistemul lor moral e absolut si nu doar o opinie personala.


Mentosana si Flu, eu am oferit citeva argumente serioase, nereligioase si nu mi se pare ca provin din secolul al paispelea. Daca discutia e prea complicata pentru voi... asta e altceva. Oricum, mi se pare bizar (sa nu zic mai mult) sa consideri prostitutia ca pe o necesitate. Daca ai anumite nevoi pe care doar o profesionista ti le poate satisface, Mentosana, inclin sa cred ca acea profesionista trebuie sa fie medic psihiatru. wink.gif In rest, astept sa detaliezi argumentele pe care le-ai citat ("BTS, reducerea traficului de carne vie si exploatarea minorelor") ca sa-ti pot aduce contra-argumente bazate pe cifre si statistici.

Mutulica, n-am inteles ce legatura are al capone cu discutia noastra. Vorbim de legalizarea prostitutiei in Romania zilelor noastre, nu de filmele cu gangsteri din America anilor '30. Hai sa lasam deoparte fanteziile si sa fim realisti: traim intr-o tara unde pentru fiecare lege exista o suta de metode de a o ocoli.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CopaculCunoaster...
mesaj 17 Jan 2005, 11:26 PM
Mesaj #32


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 100
Inscris: 14 January 05
Forumist Nr.: 5.443



Iata 6 argumente in favoarea legalizarii prostitutiei:

1.Legalizarea prostitutiei ar conduce la realizarea unui control medical periodic al persoanelor ce practica acesta activitate, reducand astfel riscul transmiterii bolilor venerice in special al virusului HIV.


2.Legalizarea prostitutiei si controlul ei de catre stat ar conduce la diminuarea sau chiar stoparea traficului "de carne vie" si al proxenetismului.


3.Bordelul este singurul loc in care acesta meserie ar trebui practicata.Reducand astfel riscul producerii infractiunii de talharie.


4.Prostitutia ar putea fi o sursa importanta de venituri pentru stat, daca se va cadea de acord sa se instituie o taxa pe veniturile rezultate din aceasta activitate.

5.Cat timp prostitutia va fi ilegala ,persoanele care o practica, vor fi pedepsite pentru actiuni ce nu fac rau nimanui.

6.Cat timp prostitutia va fi ilegala, nu vor fi respectate pe deplin drepturile fundamentale ale persoanelor care o practica.

Draga SUperunknown,doar pentru ca Mentosana te-a contrazis nu trebuie sa il insulti,vreau ca asta sa fie o dezbatere civilizata nu o discutie de dupa bloc, combate te rog ceea ce ei au spus prin argumente serioase.Se pare ca argumentele pe care tu le-ai oferit ei le-au combatut in mod logic si daca urmaream discutia ti-as fi spus acelasi lucru si cred la fel si oricine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CopaculCunoaster...
mesaj 17 Jan 2005, 11:29 PM
Mesaj #33


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 100
Inscris: 14 January 05
Forumist Nr.: 5.443



Precizez ca la punctul 3 m-am referit la talharie impotriva celor ce beneficiaza de servicile prostituatelor, caz ce in doctrina devine din ce in ce mai intalnit.

Acest topic a fost editat de CopaculCunoasterii: 17 Jan 2005, 11:29 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Jan 2005, 11:39 PM
Mesaj #34


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



superuknown - depinde mult ce vrei sa intelegi din ceea ce spun eu. si spuneam ca fiscul reuseste mai multe condamnari decit orice alt instrument guvernamental. in orice tara, si in orice timp... dar mai ales in zilele noastre.

mentosana! - domnule, doar pentru ideea de a putea reclama la OPC calitatea serviciilor prestate si se merita sa legalizam prostitutia. ce belea pe inspectorii OPC care te sa verifice calitatea serviciilor
rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 18 Jan 2005, 02:09 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Copacule, argumentele alea suna cunoscut. Le-ai luat din "Pledoarii imposibile", a lui M. Waltzer ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

30 Pagini V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 04:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman