HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> CERSETORIA..., ce parere aveti
ajutati sarmani care cersesc?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 31
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
cociuba
mesaj 22 Dec 2004, 09:30 PM
Mesaj #1


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



IN FIECARE ZI la semafor,la oricare semafor sunt si ei, se mai gasesc unii si pe poduri, prin fata bisericilor...ne e mila e ei

DAR oare stim ca de fapt ajutorul nostru nu e pentru ei, e pentru ''pestii'' care le dau zi de zi norma de indeplinit, aproape nimic din ceea ce primesc nu le ramane lor...banii nu le folosesc,ceea ce facem noi nu e decat sa perpetuam starea lor de fapt...
mai bine sa le dam o paine sau o haina dar niciodata bani wink.gif

C e credeti ca ar trebui facut ca acesti oameni sa traiasc mai bine,dar cu cei care ii imping da faca asta ce ar trebui facut?


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Dec 2004, 09:42 PM
Mesaj #2


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (cociuba @ 22 Dec 2004, 08:30 PM)
DAR oare stim ca de fapt ajutorul nostru[...]

Ajutorul tau? rofl.gif
Vine din inima, nu de la goana dupa bani spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 22 Dec 2004, 09:47 PM
Mesaj #3


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



credulitatea noastra cum ca cei 5000 iar ajuta ma mira.... wink.gif

degeaba il dai din inima daca asta nu face decat sa dezvolte fenomenul nu sa scada... wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Dec 2004, 09:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 22 Dec 2004, 10:33 PM
Mesaj #4


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cu mentalitea ta o sa pici in freza. Cu cat mai repede, cu atat mai bine. Si Doamne-ajuta.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 22 Dec 2004, 10:39 PM
Mesaj #5


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
sa pici in freza

mai degraba am sa alunec caci sunt tuns scurt rofl.gif
cla care-i faza ? esti nervos?

rolleyes.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Dec 2004, 11:03 PM
Mesaj #6


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pe mine n-o sa ma vezi nervos, cociuba, de varsta asta am scapat.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 22 Dec 2004, 11:11 PM
Mesaj #7


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



the peace man wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 22 Dec 2004, 11:26 PM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



@ cociuba
Observ ca ai o atitudine destul de ingaduitoare cu acesti "bieti" cersetori. Ce te face sa crezi ca toti sunt niste victime ? Sunt de acord ca exista si cazuri in care o fac pt. protectie dar de obicei exista cineva din familie care merge cu copilul si cerseste sau il trimit numai pe copil, pentru ca el nu raspunde penal sau contraventional, fiind minor.
Exista centre de plasament insa un vagabond nu rezista mai mult de cateva zile pt. ca nu este obisnuit sa se supuna regulilor. Pana la urma este o problema de mentalitate pentru ca noi suntem in mare masura vinovati de prezenta lor pe strazi. Daca nimeni nu le-ar mai da bani, in mod sigur ar lua-o din loc spre alte tinuturi mai darnice... devil.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 23 Dec 2004, 02:28 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Eu ma intreb cine suntem noi pentru a fi in masura sa-i judecam... de parca mila pe care le-o aratam (sau nu!) ne-ar face superiori... Exista cersetori si cersetori, sa nu uitam ca toti sunt oameni...

Viata e destul de complexa (si are destul de multe aspecte) incat sa ne aduca pe oricare dintre noi in ipostaza de a cersi (nu neaparat bani, dar bunavointa, iubirea, atentia (etc) altora... astfel ca putem fi toti "cersetori" la un moment dat)

Si eu prefer sa le ofer ceva de mancare, dar timpul (din pacate) nu-mi da voie cateodata... si le ofer bani si sper ca putinul pe care li-l ofer le va folosi la ceva... Stiu ca exista multi care se prefac, nu o cersesc de nevoie si uneori (imi place mie sa cred) ii "simt"... Dar prefer sa dau la zece oameni care n-au nevoie decat sa nu-i dau unuia care chiar are... un "cersetor cinstit".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 23 Dec 2004, 03:06 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Un vechi proverb chinezesc spune ca daca vrei intr-adevar sa ajuti un om flamind nu-i da un peste ci invata-l sa pescuiasca.
Facind exceptie de cei care intr-adevar ar trebui sa fie ajutati de societate, cred ca ar fi bine de aplicat si la noi dar oare citi din cei care cersesc au interes a invata sa-si cistige piinea prin munca.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Dec 2004, 10:19 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Majoritatea sunt tineri si nu au nici pe naiba.

In general un cersetor castiga bine, dar si mai bine castiga cel ce se ocupa de el si de ceilalti. Avea cineva pe aici o estimare care arata ca un "sef" de cersetori poate sa castige si 28.000 pe luna de pe urma unui grup de 50 de cersetori. (datele nu sunt sigure, rog pe cineva sa imi dea un link sau sa posteze pagina aia ca nu o gasesc.)

"va e mila? V-am luat banii!"
-uitati-va si voi la Filantropica.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 23 Dec 2004, 05:40 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Nu dau, din principiu.
Cine a vazut "Filantropica" stie de ce.

Daca vreau vreodata sa donez ceva (mi se mai intampla din cand in cand) il caut eu pe cel pe care il consider indreptatit sa primeasca.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 23 Dec 2004, 05:42 PM
Mesaj #13


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Cred ca pe la inceputul venirii mele la han,am postat pe un alt thread raspunsuri la un astfel de subiect.Cei din mai vechi, isi amintesc desigur ! Tare as vrea sa imi amintesc numele !

Acest topic a fost editat de contraste: 23 Dec 2004, 05:43 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 23 Dec 2004, 05:43 PM
Mesaj #14


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



noi suntem mai noi laugh.gif , asa ca te invit sa postezi si aici smile.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 23 Dec 2004, 05:45 PM
Mesaj #15


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Cu placere, desi are acelasi subiect.
Nu sunt de acord cu mafia cersetoriei.
La munca.
Legat de aceste doua cuvine ale mele s-au facut o seama de speculatii si alte noi discutii.
Era interesant sa alipim threadurile, discutia s-ar fi continuat si ar fi fot mai multe puncte de vedere.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 23 Dec 2004, 05:46 PM
Mesaj #16


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



da-ne un link wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 23 Dec 2004, 08:17 PM
Mesaj #17


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Dar poate nu sunt cersetori la poarta hanului. Daca sunt iscoade ? rofl.gif


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 23 Dec 2004, 10:31 PM
Mesaj #18


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Nici eu nu prea dau. Tot, din principiu...

Apreciez mult mai mult pe cei care vand ziare sau reviste de genul 7 seri, B24FUN.

Acesta este linkul spre topicul de care vorbea contraste.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 Dec 2004, 12:07 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Intrebarea este si gresita:
QUOTE

ajutati sarmani care cersesc?


Pai ai presupus deja ca toti cei care cersesc sunt sarmani. Si ca ii ajuti cumva dandu-le bani.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 25 Dec 2004, 11:28 AM
Mesaj #20


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Multumesc, black ice, dar nici acesta nu este.
Si acum nu stau sa caut. Pe acel link am postat si eu mai multe mesaje.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Dec 2004, 02:15 PM
Mesaj #21


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
Si ca ii ajuti cumva dandu-le bani.


Nu e musai. Eu nu le dau bani, in schimb le dau ciocolatzele la pustii care cersesc, sau in cazul adultilor ceva de mincare sau de imbracat

Bani nu dau pentru ca le fac doar rau, ii ajut sa isi ia de baut sau droguri.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 25 Dec 2004, 04:15 PM
Mesaj #22


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



corect mutulica


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 25 Dec 2004, 04:42 PM
Mesaj #23


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (flori @ 22 Dec 2004, 08:06 PM)
Un vechi proverb chinezesc spune ca daca vrei intr-adevar sa ajuti un om flamind nu-i da un peste ci invata-l sa pescuiasca.
Facind exceptie de cei care intr-adevar ar trebui sa fie ajutati de societate, cred ca ar fi bine de aplicat si la noi dar oare citi din cei care cersesc au interes a invata sa-si cistige piinea prin munca.

Flori,
Intreb de curiozitate..... la citi le-ai dat undita si i-ai invatat sa pescuiasca?

In problema cersetorilor, nu generalizati..... filantropica e un film ce arata o fata a cersetoriei.... cersetoria industrie...... dar exista si alt fel de cersetori...... depinde de fiecare sa-l ajute pe cel ce merita ajutat....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Dec 2004, 04:55 PM
Mesaj #24


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pe cei mai multi cersetori ii vedem cand se intrerupe un film si incepe reclama...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 25 Dec 2004, 10:06 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (bdl @ 25 Dec 2004, 04:42 PM)

Flori,
Intreb de curiozitate..... la citi le-ai dat undita si i-ai invatat sa pescuiasca?


La multi ,si chiar am incercat unii au invatat si sint fericita ca reusesc sa traiasca pe picioarele lor...dar mai sint si de aia carora le e rusine sa traiasca din pescuit ...ca vezi Doamne nu-i pentru pregatirea lor!

De cite ori ajung in Ro acasa sint asaltata de multi , care cindva nici nu m-ar fi bagat in seama dar acum sint foarte prietenosi si mai ales au nevoie de ajutor mterial pe care sint intodeauna bucuroasa sa-l ofer. Dar spre disperarea mea acest ajutor nu dureaza mult . un exemplu relevant ar fi cind o fosta "prietena" a venit plingindu-se ca nu mai are nici macar ce minca , i-am dat atit cit i-ar fi fost de ajuns pentru o luna dar dupa o saptamina a venit sa-mi ceara un imprumut ca sa-i ajunga pentru un an . OK ,stiam ca nu are cum sa-mi restitue suma ,si m-am gindit sa o ajut totusi stiind ca e somera . i-am propus sa administreze casa in lipsa mea si atunci cind vin sa fie curat, eu tocmai ma aflam forte ocupata cu curatenia si am rugat-o sa spele geamurile ca sa termin mai repede . de cite ori ajung i-mi irosesc o bucata buna din timpul si asa scurt pe care il petrec in Ro facind curatenie . provizoriu i-am oferit un mod de a cistiga ceva prin munca , s-a simtit foarte jignita cum adica cu pregatirea ei sa faca curatenie la mine , nu se coboara ea la acest nivel! Desi stia prea bine ca si eu cistigam pe atunci banii facind curatenie pe la altii ... acolo pe unde eram! Si ea era chiar invidioasa pe chestia asta...
In Ro se petrece un fenomen f.curios - oamenilor le e rusine sa munceasca dar nu le e rusine sa cerseasca!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 26 Dec 2004, 01:09 AM
Mesaj #26


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



La multi ,si chiar am incercat unii au invatat si sint fericita ca reusesc sa traiasca pe picioarele lor...dar mai sint si de aia carora le e rusine sa traiasca din pescuit ...ca vezi Doamne nu-i pentru pregatirea lor!
Da un exemplu reusit.... prietena ta a incercat sa profite.... si vezi ca interpretam cersetoria in moduri diferite...

In Ro se petrece un fenomen f.curios - oamenilor le e rusine sa munceasca dar nu le e rusine sa cerseasca!
Asta e o generalizare fara temei....din exemplul dat de tine nu trebuie sa faci o regula....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 26 Dec 2004, 02:21 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Sigur ca nu fac din asta o regula, a fost doar un exemplu care e valabil pentru multi , am vrut sa spun ca facind abstractie de modul si locul unde se afla , cersetori nu sint numai in strada , uneori i.ti intra si.n casa si sint mai subtili, ii recunosti abia cind incerci sa-i ajuti oferindu-le ceva de munca , multi o considera injositoare penru rangul lor... se simt f.jigniti si asa iti pierzi "prietenii" , nu-i vorba ca sint si multi pe care-i pierzi ca le-ai dat un "imprumut " si apoi te evita ca sa nu cumva sa le ceri inapoi. Sint intr-adevar si multi care au nevoie de ajutor pentru ca nu se pot ajuta singuri , dar nu indraznesc sa ceara , in aceste cazuri ma simt neputincioasa si de multe ori dau ultimul ban. Am observat acest fenomen si la cersetorii din strada de cite ori am dat cite un banut unuia care ma sicie cu insistentele , se uita asa in scirba ca si cum nu ar avea nici o valoare, dar se intimpla ca vad cite un om batrin si tacut cu acea expresie pierduta si neajutorata , care si-a pastrat totusi un dram de demnitate ...si nu indrazneste sa ceara desi se vede pe fata lui ca e flamind.... ma simt jenata ca nu pot face mai mult pentru astfel de persoane si le dau de multe ori tot ce am in buzunar , am vazut priviri atit de mirate si lacrimi de fericire si asta ma face sa ma simt si mai groaznic caci stiu ca putinul pe care-l pot da eu nu le va ajunge sa-si traiasca viata mai decent ...pentru ca sint multi care trec pe linga ei fara sa-i vada si ei vor muri tacuti , flaminzi si singuri prin cine stie ce cotlon , dar s-ar putea sa fie mai fericiti decit multi altii care vor muri de grija banilor...cistigati fara scrupule!
Un rol important in fenomenul asta , il joaca lipsa de responsabilitate a romanului. Fiecare e atit de coplesit de problemele lui ca nu are timp sa observe pe ceilalti , pentru multi a devenit un instinct sa treaca grabit si sa arunce un banut cuiva care cere , fara sa arunce o privire in jur si sa-i vada pe cei care intr-adevar au nevoie si sint atit de multi...dar de obicei nu fac zgomot asa ca ...

Acest topic a fost editat de flori: 26 Dec 2004, 03:18 AM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 26 Dec 2004, 06:02 AM
Mesaj #28


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Un rol important in fenomenul asta , il joaca lipsa de responsabilitate a romanului

Asa e, am uitat, romanul e prost, hot, lenes si betiv prin definitie....
Iarasi generalizezi.... si nu stiu de ce , am senzatia , ca intr-un fel, ai uitat de unde ai plecat....o spun fara rautate.....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 26 Dec 2004, 01:12 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (bdl @ 26 Dec 2004, 06:02 AM)
Un rol important in fenomenul asta , il joaca lipsa de responsabilitate a romanului

Asa e, am uitat, romanul e prost, hot, lenes si betiv prin definitie....
Iarasi generalizezi.... si nu stiu de ce , am senzatia , ca intr-un fel, ai uitat de unde ai plecat....o spun fara rautate.....

Ba dinpotriva n-am uitat si nu pot sa uit asta-i problema... n-am plecat , radacinile mele sint acolo eu sint acolo , de acolo imi trag seva cu care ma hranesc , nu stiu daca vei intelege asta .... poate de departe se vede altfel
Nu generalizez am vorbit despre un fenomen, nu despre roman ... noi avem ca orice alta natie trasaturile noastre bune sau rele dar sa nu uitam ca inainte sa fim romani sintem oameni...


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 26 Dec 2004, 03:11 PM
Mesaj #30


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



n-am plecat , radacinile mele sint acolo eu sint acolo , de acolo imi trag seva cu care ma hranesc , nu stiu daca vei intelege asta
Flori,
Cam asa aratau si compunerile mele din generala... spoton.gif

Nu generalizez am vorbit despre un fenomen
Flori,
Dai un exemplu, ne referim la acel exemplu... e mai corect pt ambele parti... fara sa generalizam sau sa consideram ca se intimpla fenomene... nu avem destule date pt aceasta...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 26 Dec 2004, 05:01 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (bdl @ 26 Dec 2004, 03:11 PM)

Flori,
Cam asa aratau si compunerile mele  din generala... spoton.gif


Si acuma cum arata?...

N-am incercat sa fac o compunere , de altfel nici nu ma prea pricep iar in generala laugh.gif Am incercat doar sa exprim o stare sufleteasca!

Acest topic a fost editat de flori: 26 Dec 2004, 05:02 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 26 Dec 2004, 05:53 PM
Mesaj #32


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ok. Sunt cersetori cinstiti si necinstiti. N-as condamna pe vreunul inainte sa-i cunosc viata... de multe ori ajungi la sapa de lemn fara nicio vina... de multe ori in asa zisele "tari civilizate" fara vina ta, ti-ai pierdut job-ul, nevasta te-a supt financiar si pt copil/ii platesti...
Dau cand vad ca cineva are nevoie... nu mai mult, dar nici mai putin... wink.gif
Daca n-ai patit-o, nu condamna... jamie.gif

Oameni "ratati"? Pe multi i-a ratat viata, nu potentialul lor... sad.gif

OVER for today...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 27 Dec 2004, 12:04 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Cla @ 26 Dec 2004, 06:53 PM)
Ok. Sunt cersetori cinstiti si necinstiti. N-as condamna pe vreunul inainte sa-i cunosc viata... de multe ori ajungi la sapa de lemn fara nicio vina... de multe ori in asa zisele "tari civilizate" fara vina ta, ti-ai pierdut job-ul, nevasta te-a supt financiar si pt copil/ii platesti...
Dau cand vad ca cineva are nevoie... nu mai mult, dar nici mai putin... wink.gif
Daca n-ai patit-o, nu condamna... jamie.gif

Oameni "ratati"? Pe multi i-a ratat viata, nu potentialul lor... sad.gif

OVER for today...

Foarte mult adevar in mesajul tau Cla.
E foarte greu sa intelegi un cersetor sau un "ratat" daca ai avut norocul sa nu te afli printre ei. Unii dintre noi au fost atat de norocosi ca inca nu au trecut prin incercari foarte grele. Dar dupa ce treci si realizezi ca sunt unele lucruri care pur si simplu nu mai depind de tine , oricat de mult te-ai stradui, incepi sa-i intelegi si pe cei mai putin norocosi.
Pt cei norocosi, o perioada fara job , fara bani si fara prieteni e un dezastru. Partea buna e ca pentru norocosi asta e doar o situatie temporara , care de obicei ii intareste. Cum sa nu ai compasiune pt cei care traiesc permanent in situatia asta. Muti s-au nascut asa si nu stiu ce potential au sau ce cai exista ca sa scape din asta . sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Dec 2004, 01:52 AM
Mesaj #34


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ai dreptate, toxic, multumesc smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 27 Dec 2004, 01:09 PM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



100% de acord cu Cla, toxic si cu Mutulica. clapping.gif ohyeah.gif

Referitor la dificultatea situatiei de cersetor, într-un reportaj pe Arte, un fost sef de intreprindere povestea cum ajunsese sa cerseasca si spunea ca momentul cel mai dificil a fost când s-a aflat pentru prima oara-n viata, lihnit de foame, în fata unui cos de gunoi pe malul Senei.... a ales sa traiasca si a mâncat resturile gasite în acel cos.
Fara sa vreau m-am imaginat în locul lui pentru câteva momente si pot sa va asigur ca senzatia este teribila ... încercati tongue.gif ohyeah.gif


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Când omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, când va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, îsi va da seama ca banii nu-s buni de mâncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 11:54 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman