HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Place Bucurestiul, impresii despre Bucuresti
mdA!
mesaj 23 Sep 2004, 03:09 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



Stiu ca seamana, dar pentru ca am vazut discutii despre ce ne place/ NU ne place la Romania, as vrea sa discutam un pic mai specific despre Bucuresti.. cum va place Bucurestiul?
ok. incep eu. pe mine ma oboseste, desi in el exist de 23 de ani. m-am indragostit de casa minivici. imi plac Lipscanii. Imi place zona bulevardului dacia, in jos de romana, printre stradute asa cum imi place Calea grivitei. vad case vechi si frumoase. poate ca vad case in care ma visez, cine stie. imi place carul cu bere. imi place hanul cu tei.
nu-mi place ca nu prea gasesc bar-cluburi pe gustul meu. ceva la demisol, cu pereti de caramida si cu muzica inceata (ca volum, nu neaparat ca ritm)
nu-mi plac cersetorii. nu-mi plac oamenii prea fara speranta, pentru ca imi aduc aminte de ne-sperantele mele. imi plac oamenii prea fara speranta, pentru ca stiu ca ascund fiecare cate o poveste.

deci .. cum va place bucurestiul? cum va impacati cu el? cum ati vrea sa fie?


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaīmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 23 Sep 2004, 06:13 PM
Mesaj #2


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Imi place si ma fascineaza cu ofertele sale pe de o parte (culturale, arhitecturale, etc.), dar ma oboseste si ma face sa nu ma pot vedea niciodata locuind in el.
Il privesc ca pe o corvoada pe care dace o indeplinesc, iau un premiu. Adica, daca am vreo obligatie si ajung aici, ma gratulez cu ceva de tipu; ohmy.gif expozitie, un spectacol care nu ajunge la mine in oras, s.a.m.d.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 24 Sep 2004, 02:37 PM
Mesaj #3


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Asa este, e sufocant, plin de praf, masini si alte alea. E obositor.
Daca imi place, totusi, ceva... unele strazi cu imobile vechi, ce si-au pastrat arhitectura, Herastraul, in timpul saptamanii, ca in weekend e prea aglomerat, uneori imi place faptul ca poti sa te "pierzi" in el, sa fii un anonim, imi mai plac unele cafenele, muzeele... Poate ca mai sunt unele aspecte care imi plac, trebuie sa ma mai gandesc.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Sep 2004, 02:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 24 Sep 2004, 02:40 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Daca te plimbi prin Herastrau in timpul saptamanii, esti norocoasa... Mie mi se pare cel mai frumos iarna, cand nu-i tipenie de om, in afara, poate, de cativa pescari la copca.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 24 Sep 2004, 02:46 PM
Mesaj #5


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Lucrez aproape de el, asa ca mai reusesc uneori sa evadez. Sau dupa-amiaza, nu neaparat in miezul zilei. Desi, pana acum, evadarile mele acolo au fost din motive triste. De acum incolo, insa, sper sa fie altfel...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 25 Sep 2004, 03:59 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



M-am nascut in Bucuresti si aici am crescut. Iubesc Bucurestiul si nu as putea sa traiesc altundeva. Imi place sa evadez uneori, dar mi se face foarte repede dor de Capitala.
Sunt atatea locuri, atatea coltisoare, incat fiecare om poate sa aiba ceva unic, un loc numai al lui.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 26 Sep 2004, 08:00 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



nu ne place Bucurestiul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 26 Sep 2004, 09:02 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Ne place mult Bucurestiul. Bucurestenii included.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 27 Sep 2004, 08:31 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Imi place Bucurestiul, in special cartierul Balta Alba, unde am crescut, privelistea minunata din balcon la rasaritul soarelui, aleile parcului de langa lac, stradutele dintre blocuri, ale copilariei, pe care un strain s-ar rataci, derdelusurile pline de copii iarna....


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 27 Sep 2004, 12:07 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



OK. Prima impresie:
PRO: e mare, multa lume si poti sa te pierzi: un nimeni;
CONTRA: e mizerabil...gunoaie, praf...sa nu mai spun de mirosuri cry.gif


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 27 Sep 2004, 12:23 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (PIT-a-PAT @ 27 Sep 2004, 12:20 PM)
OK. Prima impresie:
PRO: e mare, multa lume si poti sa te pierzi: un nimeni;
CONTRA: e mizerabil...gunoaie, praf...sa nu mai spun de mirosuri cry.gif

Pai mie miu se pare ca PRo-ul tau tot un fel de CONTRA este... ohyeah.gif
Nu vad ce sa gasesti pozitiv la orasul asta, eu cand am fost nu am stiut cum sa ies mai repede... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roza
mesaj 27 Sep 2004, 01:18 PM
Mesaj #12


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 77
Inscris: 8 July 04
Forumist Nr.: 4.035



Cand omul are interes "sa se piarda" prin aglomeratie, atunci da, orasul asta are un avantaj ph34r.gif
smile.gif

Mie nu-mi place Bucurestiul, desi e orasul in care locuiesc. Dar uite ce mi-a placut intr-o zi la pranz, cand am iesit in pauza de masa (lucrez in centru, iar la pranz in centru e infernal): la o terasa pe la Universitate, la o masa, Gheorghe Dinica sedea relaxat la o cafea cu inca cineva care parea sa fie George Mihaita dintr-o parte. wink.gif


--------------------
While the word is yet unspoken, you are master of it; when once it is spoken, it is master of you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 28 Sep 2004, 04:18 PM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



bucuresti vin . smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Sep 2004, 04:26 PM
Mesaj #14


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ne traduci si noua? unsure.gif laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gheorghe dinica
mesaj 11 Oct 2004, 10:30 AM
Mesaj #15


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 83
Inscris: 15 September 04
Forumist Nr.: 4.473



Astazi am de gand sa va vorbesc despre Bucurestiul vechi si sa va invit pe cei care locuiti in acest oras de caca,sa deveniti turisti in propriul vostru oras.Incercati strazile la pas incepad cu Hanul lui Manuc si priviti cladirile si stradutele acestea minunate care inca mai exista.Ridicati privirea din trotuar,indrasniti sa amusinati parfumul unor locuri,timpuri in care Bucurestiul era alintat cu numele de 'micul Paris'.Cladirile acestea sunt incarcate de amintiri;atingeti cu mana caramida si cu putina imaginatie memoria afectiva se va incarca cu trairile,zgomotele,muzica,spiritul,euforia acelor vremuri.Plimbarea aceasta nu poate sa dureze mai mult de 1 ora si cu siguranta la sfarsit,la o bere,la han o sa-mi multumiti. (Este o postare mai veche a mea de pe un alt forum,dar interesanta si pt acest forum) devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Oct 2004, 10:49 AM
Mesaj #16


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



m-am nascut in bucuresti... din fericire ai mei au plecat la timp de acolo


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Falanstera
mesaj 17 Oct 2004, 07:07 PM
Mesaj #17


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 63
Inscris: 31 December 03
Forumist Nr.: 1.667



salutari!
controversatu' bucuresti este totusi un loc incantator pt cine are timp sa-l descopere. sunt zone unde as vrea sa hoinaresc toata ziua si cu toate gropile, hotia, golania, semintele, oamenii grabiti si ades irascibili, atunci cand plec din oras, mereu mi-e dor de el. si sa stiti ca este, totusi, un oras modern.
imi place indeosebi partea de nord a bucurestiului, de la victoriei catre p-ta presei libere. apoi, a propos de hoinareala, strazile cu nume de capitale (daca nu le stiti, cautati-le, descoperiti-le tongue.gif ) sunt extraordinare! p-ta spaniei si ambasadele somptuoase (da, somptuoase!) din preajma ei sunt, iarasi, super faine!
acum sa va spun ce-am "gasit" undeva in centru: mergeam pe str, noaptea, venind de la universitate, pe str academiei, inspre p-ta revolutiei; ei, vis-a-vis de senat, pe trotuarul ce margineste acel parc ce are statuia lui Iuliu Maniu, chiar inainte de parc, se afla o poarta. cu gratii, zabrele. printre ele sunt maini ale unor sculpturi in fier -sau ce metal o fi- ce stau putin iesite inspre trecatori. cu toate astea, sunt destul de greu de observat. oricum, efectul este destul de freaky, ca sa zic asa ohyeah.gif rofl.gif . incercati, cautati, si pe urma povestiti-mi cum a fost peripetia! thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 17 Oct 2004, 08:50 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



nu pot sa spun decat ca imi place. tyra mi-a luat vorba din guar pentru ca exact asta vroiam si eu sa spun. nu as putea sa stau in alta parte...
aici m-am nascut, imi place si nu il consider obositor. murdar da, din pacate asa este. "mirosurile" nu sunt specifice numai orasului asta. nu imi plac numai zonele vechi...ci el in general. imi place drumul taberei pentru ca e liniste si parca e muuult mai multa verdeata decat in alte parti. imi place in cismigiu, dar si in baneasa la zoo- asta tot bucuresti se pune ca este? blink.gif )
imi place in parc la mine cu sania/ punga (depinde de ce am avut la indemana), imi place la fantani la unirii, imi plac stradutele mici si linistite de pe langa piata dorobanti, imi place pe lipscani...
G.


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 17 Oct 2004, 08:59 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Orasul ca orasul, pacat insa ca e populat cu bucuresteni ! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Oct 2004, 09:36 AM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (sorin666 @ 17 Oct 2004, 10:12 PM)
Orasul ca orasul, pacat insa ca e populat cu bucuresteni ! rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Te iei de noi, ha?! 50.gif
Adevarul e ai, intr-un fel, dreptate. Zicala "Romania e frumoasa, dar pacat ca-i locuita", se cam aplica si capitalei...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 14 Dec 2004, 09:20 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Presupun ca acesta este topicul in care ar trebui sa postez ceea ce urmeaza - i.e. impresia pe care mi-a lasat-o Bucurestiul.

Inainte de a incepe, trebuie sa mentionez ca lucrurile pe care le voi spune vor fi foarte probabil bias-ed fiindca am vazut Bucurestiul intr-o zona foarte limitata si doar pentru cateva ore, dupa o noapte de calatorit cu trenul, intr-o zi tarzie de toamna si doar in pauzele de asteptat dupa diverse lucruri.

Zona: Gara de Nord (evident tongue.gif), calea Grivitei, Buzesti, Piata Victoriei (si cateva sute de metri din toate strazile care pleaca de aici), Aviatorilor (doar o portiune de vreun kilometru), Kiseleff (numai pe jumatate), calea Victoriei, Piata Romana si strada care o conecteaza de Piata Victoriei (am uitat acuma numele da probabil stiti voi care este).

Impresii: Oras mohorat, impersonal si strict functional. Am cautat vreun magazin din care sa cumpar cadouri pentru un Mos Nicolae intarziat si am gasit doar un magazin de tabac. smile.gif Am dat doar peste 3 fast-fooduri, din care am ales unul - bleah! Stil McDonalds la dimensiunea si calitatea sandwichurilor. In multe locuri se construieste in centru, si asta nu adauga nimic pozitiv la cenusiul orasului.

Trotuarele: indeplinesc in acelasi timp functia de parcari (nimic suprinzator aici pentru mine, doar vin din Cluj biggrin.gif). Strazile: o disperare intre masini si pietoni. Din nou, nimic surprinzator. Parca-parca e ceva mai lejer totusi decat in Cluj. Se spune ca semnificatia culorii galben la semafor in Bucuresti este "trece repede ca vine rosu", iar pentru rosu "treci repede ca imediat le da verde la ailalti". Pentru galben e adevarat; in schimb, la rosu (surprinzator!) chiar se opreste. In schimb, pe trecerile de pietoni nesemaforizate trebuie sa ai mare grija cum treci, sau nu vei supravietui prea mult... nimeni nu da semne ca ar avea de gand sa incetineasca.

Mai mult despre trotuare. Sunt o alternanta a contrastelor: ba un jeep meseriash, ba o Dacie (rata de dacii / masini meseriashe este cam dubla fata de centrul Clujului, totusi). Si (acum vine bomba) nu trec 200 de metri pe oricare dintre strazile din centru fara sa dai peste un rahat! In diverse stadii de storcire si de vechime (dupa cum este de circulata strada si de (ne)atenti pietonii). Probabil este "opera" cainilor bagabonti, n-am stat sa examinez rofl.gif.

Extrem de putini pietoni btw, toata lumea circula cu masina... probabil e mai putin dens populat decat Clujul, ca aici e plin nu numai de masini da nici pietonii nu mai incap pe trotuar! smile.gif

In parc probabil ca ar fi fost dragut in alte sezoane. Toate bancile sunt de tabla (ceea ce le face cam inutilizabile in perioada de iarna din cauza coeficientului de transfer termic...) si pline de jeg. Buzi de plastic ("WCuri ecologice") - bleah!

Oamenii, cati am vazut, sunt la fel ca si prin alte locuri... din cat contact (quasi-nul) am avut eu cu ei. Nu mai rai, nu mai prosti...

Cladirile vechi sunt frumoase. Cumva, insa, nu reusesc sa doboare impresia de mohorat. Poate si fiindca 30% din ele sunt gata sa se darame (cele in care nu este vreo firma sau ceva care sa bage bani in reparatii). Unele s-au chiar daramat deja, si stau in ruine in mijlocul centrului (daca mi se permite pleonasmul...)

Cam atat... revin daca-mi mai aduc aminte ceva.

PS: A, da, cool! Taxa de peron in Gara de Nord! Probabil am fost printre putinii fraieri care au si platit-o... sorry.gif


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Onix
mesaj 14 Dec 2004, 09:48 AM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 383
Inscris: 21 March 04
Forumist Nr.: 2.672



Daca aveai mai mult timp la dispozitie, erau sanse mari sa descoperi si locuri frumoase in Bucuresti smile.gif
Imi pare rau pentru bancile de tabla din parcul in care ai fost laugh.gif , in Herastrau sunt din lemn, iar peisajele superbe.

Acest topic a fost editat de Onix: 14 Dec 2004, 09:57 AM


--------------------
Keep on going and the chances are you will stumble on something, perhaps when you are least expecting it. I have never heard of anyone stumbling on something sitting down. (Charles F. Kettering)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Dec 2004, 12:07 PM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Cum imi place Bucurestiul ? In general insorit. smile.gif

Imi place in zilele de weekend, in special duminica, neaglomerat.

Imi place fara chioscuri care sa ii strice armonia. De asta s-a ocupat Basescu anii trecuti, in parte.

Imi plac locurile in care e curat (si numarul lor creste, incet).

Imi place Bucurestiul, desi poate parea ciudat, cand ma intorc in tara, dupa deplasari mai lungi ...

Acest topic a fost editat de calfa: 14 Dec 2004, 12:11 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 14 Dec 2004, 01:07 PM
Mesaj #24


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



De cand am ajuns in Bucuresti din micutul meu Severin, pentru facultate, am avut un soc: era atat de mare, atat de aglomerat... In primele zile am fost pur si simplu nauc, rupt de oboseala. Este clar un oras total deosebit de micile orase de provincie. Si tocmai asta este lucrul (vorbesc numai pentru provinciali) care unora le place si altora nu. Eu ma incadrez in cea de-a doua categorie.
Consideram Severinul un oras murdar, un oras plin de oameni rai... dar parerea mi s-a schimbat cand am vazut capitala. Sunt atat de multi oameni, si abia resuseti sa cunosti unul - grabiti, impovarati de griji, indiferenti. E prea mult zgomot in Bucuresti, e prea mare aglomeratie, e prea putin "uman". Nu-mi place, dar nu vreau sa plec din el dupa facultate. Bucurestiul va ramane un rau necesar, iar Severinul - locul linistit unde m-asteapta casa pariteasca...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 9 Aug 2006, 11:44 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Bucureşti, „oraşul prăbuşirilor“

C. Stănescu

Īntrebaţi ce mai ştiu despre Romānia şi dacă doresc s-o viziteze turistic, nemţii ne-au transmis printr-un sondaj preluat de cāteva ziare romāneşti c㠄Nein”: Sunteţi „o ţară murdară”, vestită doar pentru Ceauşescu şi Dracula. Restul e deşert. Pămānt al nimănui, unde e periculos să te aventurezi nu doar după nouă seara, dar şi ziua īn amiaza mare. „Parcă ar fi romāni aceşti nemţi!” – mi-au zis cāţiva concetăţeni din mahalaua Dristorului, Vestul sălbatic al cartierului Balta Albă, unde răsună toată noaptea decibelii veseliei năprasnice din Pizza Club de „La Romică Italianu’”…Bucureştiul, spun ei cu melancolică resemnare, este doar o grămadă de mahalale ce dau una īn alta. Formularea m-a frapat, făcāndu-mă să presupun că ar fi dat, īntr-o bibliotecă de cartier, peste erudita lucrare a istoricului Adrian Majuru, „Bucureştiul mahalalelor”. Să le fi picat oare īn mānă şi cartea neamţului Richard Kunisch, „Bucureşti şi Stambul. Schiţe din Ungaria, Romānia şi Turcia”, apărută pe la 1860, unde acest mare iubitor de contraste romantice şi pitoreşti scria c㠄Această aşezare nu e un oraş, este o grămadă de sate vārāte unele īntr-altele”?! Să fie bucureştenii de azi aşa de erudiţi? Tot neamţul Kunisch mai notează acolo c㠄se mai pot desluşi urme de străzi, dar ele sunt complet dărāmate”. Parcă am fi azi pe la Curtea Veche: „Peste tot moloz, grămezi de dărāmături, surpături de ziduri şi pivniţe. Nelocuite nu par să fie aceste ruine, ici-colo īşi scoate capul negru, cārlionţat, cāte un pui de ţigan”. Şi, mai departe, cu un viu sentiment al eternităţii atotputernice, „e nevoie, zice el, de o bună cunoaştere a locurilor ca să ieşi din această piaţă, fără să cazi īn vreuna din numeroasele hārtoape ori īn vreun şanţ, fără să te īmpiedici de numeroasele grămezi de pietre şi dărāmături… Unde suntem de fapt?” Unde să fim?! Īn acelaşi Bucureşti de acum o sută cincizeci de ani, īncremenit, vorba poetului, īntr-o „slavă stătătoare” sau, după alt titlu, celebru la vremea lui, dar şi azi, īn Bucureşti, „oraşul prăbuşirilor”, epavă pe care edilii săi, pe rānd, comunişti şi capitalişti, n-o mai pot trage la mal din praf, noroaie şi inundaţii. Iubitori şi ei, ca neamţul din 1860, de oximoroane şi mari contraste romantice, edilii de azi sapă īntr-una īn mahalalele oraşului, „borduiesc” peste noapte străzile, pentru ca la anu’ să aibă ce schimba ş.a.m.d.: īntr-un oraş care se „mişc㔠mereu stānd pe loc ori se „revizuieşte” īn fiecare an fără ca să se schimbe, păstrānd neatins īnţelesul genialei devize a personajului din piesa nemuritorului Caragiale. „Neamţul” Caragiale, neam de grec zic biografii lui, a fugit la Berlin de urāt şi de inimă albastră: a emigrat puţin ca să răsufle, nemţeşte, īntre concertele ascultate cu Zarifopol şi muzeele ori pinacotecile pe care zadarnic s-a chinuit să i le vāre pe gāt şi mofturosului Delavrancea, cel care, aidoma lui Pococurante din Candide-ul lui Voltaire, strāmba din nas la toate minunile artei berlineze. Om foarte serios, dar īn felul său, genialul „mahalagiu” n-a suferit totuşi prea bine exilul ce şi l-a impus. E de presupus că a emigrat din Bucureştiul mahalalelor doar pentru ca, departe de el, să experimenteze pe propria piele (suflet?) „dorul de ţară”, īn pofida urātului de care fugea: dor care, se vede ici-colo din scrisori, l-a mistuit īn toţi anii desţărării.



De acest „urāt” al lui Caragiale vor mulţi să fugă şi azi, să emigreze puţin: ca să simtă mai tare dorul de ţară trăind printre nemţi sau alte „lifte” mai civilizate decāt noi. Emigranţii la Brazilia (Sadoveanu) se răspāndesc pretutindeni, purtānd praful Romāniei pe tălpile pantofilor şi confirmānd astfel realitatea şi adevărul din versul poetului latin Pacuvius, „ubi bene, ibi patria”. Dar īn ochii altora şi Horaţiu pare să fi avut dreptate: „Dulce et decorum est pro patria more”. Īn fond, scutiţi de teama de a mai fi puşi la zid ori ironizaţi, suntem liberi să alegem una sau alta dintre cele două soluţii sau căi de supravieţuire. „Urātul” metafizic de Bucureşti īi va aduce īnapoi: măcar cu gāndul. Iar „sedentarilor” fără curaj, celor ce vor să treacă la nemţi, dar īntr-un „exil intern”, le recomand parohia preotului sas de la Roşia, din Ardeal, Eginald Schlattner, autorul romanului cu puternice rădăcini autobiografice „Cocoşul decapitat” (Humanitas) care s-a bucurat de un succes răsunător, fulminant aş putea pentru ca să zic, nu doar aici īn ţara lui, dar şi īn Germania şi Austria. De ce n-aţi plecat din Romānia? – l-a īntrebat reporterul pe neamţul din Roşia: „Pentru că ţin la ţara aceasta şi ştiu că Dumnezeu mă vrea aici”. Simplu, nu? Ubi bene…


sursa. Gandul


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 9 Aug 2006, 12:05 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Mie imi place Bucurestiul cand e gol, fara bucuresteni laugh.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 9 Aug 2006, 12:13 PM
Mesaj #27


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cam pretentios scrisa chestia de mai sus.

Dupa ce mi-a trecut furia pe Bucuresti si am pus distanta intre mine si el, azi pot spune (prima data) ca mi-e dor de el.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 9 Aug 2006, 12:22 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



am auzit la radio despre material, dar nu am apucat sa il citesc.
pare interesant, oricum

articol bucuresti


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaīmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 9 Aug 2006, 01:46 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



QUOTE (actionmedia @ 9 Aug 2006, 02:05 PM)
Mie imi place Bucurestiul cand e gol, fara bucuresteni laugh.gif

... duminica e foarte fain sa te plimbi prin Bucuresti rolleyes.gif


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 9 Aug 2006, 02:01 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (tikky @ 9 Aug 2006, 02:46 PM)
QUOTE (actionmedia @ 9 Aug 2006, 02:05 PM)
Mie imi place Bucurestiul cand e gol, fara bucuresteni  laugh.gif

... duminica e foarte fain sa te plimbi prin Bucuresti rolleyes.gif

Da, doar daca ploua, iar daca e soare, doar daca eviti parcurile.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 9 Aug 2006, 07:22 PM
Mesaj #31


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Imi place Bucurestiul vechi... in fine, ce se mai conserva din el. Si ma apuca o furie nebuna cand trec prin zona Lipscani si aud numai manele si accent de tiganoi. Si ma uit in sus, la casele aflate in paragina si in balcoanele destul de mici, cu balustrada din fier forjat, vad carpe cu sclipici puse la uscat... Si ma doare sufletul cand trec prin Cotroceni si vad case minunate, in care stau batranei respectabili, dar cu pensii mizere, case care sunt la un pas sa cada. Urasc centrul cu stil arhitectonic nedefinit, fantanile kitch-oase, magazinul Unirea, feluritele boutique-uri cu pretentii unde intra "bunaciunile" insotite de tiganoi burtosi cu lant de aur la gat... Ador sa ma plimb pe stradutele din zona Rossetti...si nu suport cartierele muncitoresti, indiferent de cat de multa verdeata e in jur... Si visez la ziua in care o sa am atat de mult curaj incat sa-mi bag picioarele in el de Bucuresti si sa ma mut in Ardeal.


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 9 Aug 2006, 07:26 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Ador Bucurestiul. Imi plac chiar si tarabele cu muzica din Obor. Ce face departarea din om... rofl.gif (nu ca inainte nu-l adoram - nu-mi amintesc sa nu-mi fi placut vreodata Bucurestiul)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 8 Aug 2007, 01:07 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



http://www.evz.ro/article.php?artid=317253


SENATUL EVZ: Bucurestiul kitsch
7 August 2007
Sorin Ionita

Sorin Ionita: "Cand am luat noi, cetatenii, decizia democratica sa transformam Bucurestiul intr-un Las Vegas pakistanez, lucru evident la o plimbare de seara pe marile bulevarde?"

Am si eu o intrebare pentru edilii Capitalei, atat cei de la centru, cat si pentru hiper-agitatii de la sectoare:cand am luat noi, cetatenii, decizia democratica sa transformam Bucurestiul intr-un Las Vegas pakistanez, lucru evident la o plimbare de seara pe marile bulevarde? Ca eu nu retin sa fi votat asa ceva.

Dimpotriva, imi amintesc ca acum trei ani era vorba despre un program cu parcari subterane, sa se mai elibereze trotuarele, niste pietonale, cu mese si scaune scoase in strada, flori si pomisori, piste de biciclisti - adica ceea ce vezi in toate orasele europene incepand de la Szeged incolo. In zonele respective, un management inteligent al activitatii comerciale si de loisir, cu functiuni urbane atent alese, cu orar care sa esaloneze traficul si promenada etc.

In loc de asta, ce sa vezi? Centrul Bucurestiului este umplut seara de luminile orbitoare si multicolore a nenumarate cazinouri - in fapt niste tripouri arabesti cu sala de jocuri mecanice - care au puit peste tot si par singurul lucru care functioneaza dupa ora 20.00.

In jurul lor, pe o raza de 100 de metri, prolifereaza fauna naturala a acestor stabilimente: suti, lumpeni care spala masini, pesti in uniforma de bodyguarzi care stau la palavre amicale cu jandarmii. Si, desigur, autoturisme parcate otova, sub atenta indrumare a indivizilor, carora autoritatea publica pare ca le-a delegat gestionarea vietii de noapte in Bucuresti.

Toata aceasta atmosfera kitsch n-are nimic de-a face cu UE, ci cu Tirana, Chisinau, Dnepropetrovsk, ca sa ma refer doar la zona noastra. Treceam deunazi cu un prieten strain prin centru, tocmai intorsi amandoi de la Budapesta, si n-am stiut cum sa-l alerg mai repede pe partea cealalta a strazii, evitand cu grija si cloaca numita pasajul subteran Universitate, refugiindu-ne in holul unui hotel, pentru a mai salva ceva din onoarea Capitalei.

Stiu ca efortul primariilor s-a concentrat in ultimii ani pe marea infrastructura, unde restantele Bucurestiului sunt enorme. Pana nu se termina refacerea strazilor si a retelelor de apa-canal, nu te poti ocupa de fineturi, precum innoirea mobilierului urban, desi politic ele ar fi atractive: cetateanul pe astea le vede, nu tevile ingropate sau statia de tratare a apei.

Totusi, nu pricep de ce, in domenii care nu costa, lucrurile merg spre rau, nu spre bine. Ca sa revin la cazinouri: doar in Piata Universitatii am ochit trei, dupa care m-am plictisit sa le numar pe cele de pe Magheru si Calea Victoriei.

La Hotelul Bucuresti bag de seama ca se mai face unul: inalt pe toata fatada, atent pozitionat ca sa domine perspectiva strazii de la distanta. In principiu, eu sunt pentru libertatea initiativei si comertului, chiar si a acelor activitati fata de care am un dispret usor amuzat, cum ar fi jocurile de noroc si cluburile de noapte. Dar, pentru numele lui Dumnezeu, si zaruri se poate juca cu un pic de stil, oameni buni!

Mai ales un lucru nu pricep. Imi povestea un prieten dentist, care si-a deschis cabinet, ce reguli draconice a avut de respectat pentru afisaj: placuta de o anumita dimensiune, din material care imita metalul, sa aiba un anume format, care chiar urmarea un anume bun-gust.

La fel, un amic si-a schimbat usa si ferestrele de la strada, la o casa non-monument, dar asa e el mai original din fire si a vrut sa aiba autorizatie de constructie. Nu va spun ce a urmat: nu fa aia, nu fa ailalta, dupa tot felul de norme obscure, dar care aveau pana la urma o noima, anume sa fereasca un pic orasul de vandalizare.

Dar daca-i asa, si pentru o placuta de doua palme insurubata langa usa blocului de cartier made in 1970 primaria se tine batoasa, cum e posibil ca vizavi de Sala Dalles, pe zeci de metri patrati, sa se zbenguie seara de seara o orgie de beculete de un prost-gust ametitor?

Cum se poate ca langa statuia lui Mihai Viteazul, acoperind luminile de ambient platite de primarie, singurele lucruri vizibile sa fie sclipiciul miscator al tripourilor, unul functionand chiar intr-o cladire istorica aflata in proprietatea RAAPPS? (Ca tot acolo stau PSD Bucuresti si ce a ramas din Alianta D.A., treaba lor, are aerul ca le prieste.)

Pentru ce mai avem servicii de urbanism si arhitecti platiti de contribuabil, care reflecteaza diafan la workshopuri asupra hermeneuticii spatiului, daca oricum se dau autorizatii pentru toate ororile? La ce o mai aburim atata cu brandul de tara, daca in Capitala ajunge sa-ti fie jena sa iesi seara pe strada? Adica, dupa atata administratie si hartoage, chiar nu se gaseste o solutie pentru ca Bucurestiul sa nu se transforme incet-incet intr-o mare tiganie cu neoane colorate?



Sorin Ionita



--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 12 Aug 2007, 10:00 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Am fost in Grecia la niste amici pe care i-am cunoscut recent. I-am invitat in tara la anul. Am incercat sa fac cu un prieten o lista cu locuri frumoase de vazut in capitala. Concluzia, in 2 zile ii aratam cam tot ce merita vazut. Ne gandeam ca am putea sa ii aratam si bodega din Titan unde beam pe vremea liceului..biggrin.gif

A doua concluzie? The city must burn!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 12 Aug 2007, 03:36 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



... ei hai, ca nu-i chiar asa smile.gif


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:45 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman