HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Arata Lumea In 2050 ?, un exercitiu de imaginatie
carpatic
mesaj 8 Jun 2004, 03:16 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Din punct de vedere social, politic, cultural, economic, tehnologic, medical si din orice alt punct de vedere pe care il mai gasiti....
Asadar, cum va fi lumea atunci cand noi vom fi... pensionari ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 8 Jun 2004, 04:22 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Daca continuam in ritmul asta in 2050 lumea o sa fie un dezastru total. Pentru ca pana atunci rezervele de petrol de care suntem atat de dependenti fie o sa dispara, fie o sa fie atat de scumpe incat omul de rand se va intoarce la bicicleta (dar la una cu roti de lemn... dar daca stau bine sa ma gandesc, cred ca o sa terminam si lemnul...).
Din nefericire, cu cat citesc mai multe, cu atat imi dau seama ca viitorul e tare negru... Daca nici macar niste masuri minime nu se pot lua la nivel global (vezi refuzul SUA de a semna un amarat de tratat legat de mediu) atunci chiar ca nu prea mai sunt multe sperante...


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 8 Jun 2004, 04:40 PM
Mesaj #3


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Ok, hai sa fim optimisti si sa spunem ca o sa mai FIE o lume in 2050 si ca noi oameni, inca o sa mai traim in ea.
De dragul discutiei, nu de alta.

Eu cred ca in 2050 vom ajunge o rasa dependenta de oameni obezi, vegetarieni, stresati, dependenti de Prozac si de psiholog, conectati non stop la internet si in cel mai probabil caz cu o cultura generala deplorabila.

Si bagati de seama ca sunt optimista, ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de ComicDiva: 8 Jun 2004, 04:40 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Jun 2004, 04:40 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jun 2004, 05:01 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Omul? Omul va uita de valori... va fi o masina. Dependent de informatie. Dependent de consum, placeri imediate si prezenta altor oameni. "Minunata lume noua" este un exemplu bun pentru cum va arata lumea in 2050.

Partea optimista din mine zice ca omenirea va trece printr-o mare criza (razboi, revelatie in masa) care o va determina sa se trezeasca...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
halcyon_lll
mesaj 8 Jun 2004, 05:32 PM
Mesaj #5


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



Peste 50 de ani, va fi super de tot. ohyeah.gif

Adica, vom trai pe Marte, Pamantul va fi doar o simpla amintire, vom pleca in concediu la mare pe Luna iar copii nostri vor invata la biologie de animalele de mult disparute cum ar fi gaina, vaca si catelul. Ca hrana vom avea pastile in diferite culori si diferite arome care contin exact necesarul de proteine, lipide, vitamine necesare omului. Nu vor mai exista scoli. Informatia va fi introdusa cu ajutorul calculatoarelor si a curentului electric direct in creier. Imaginati-va, in 30 de sec. vom sti la perfectie limba chineza! Va fi un robot la 5 oameni, un android, programat sa ne face fiecare placere. Totul se va recicla! Va fi o lume perfecta, fiecare impuritate fiind eliminata. Cu ajutorul tehnologiei vom crea indivizi perfecti, cu un ADN perfect. Nanobotii ne vor inunda corpul, reparand orice defectiune si astfel traind pentru totdeauna. Nu va mai exista sex. Schimbul de lichide intre doi indivizi va fi pedepsit de lege. Actiunea de "sex" se va desfasura in spatiul virtual, unde placerile cresc in ritm exponential. Clonarea va fi o chestie la fel de banala cum este acum XEROX-ul, iar criogenia va lua locul mortii. Nu vor mai exista cimitire, caci nu vor mai fi morti.

Peste 50 de ani va fi super! cry.gif


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jun 2004, 10:23 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Va fi un robot la 5 oameni, un android, programat sa ne face fiecare placere. Totul se va recicla!


Lasand la o parte alte detalii, cum ar putea sa satisfaca un android un om? (nu va ganditi la sex mah! Ca maini avem toti...

Intrebarea mea e cum ne descurcam daca robotii or sa inlocuiasca oamenii la munca, din ce vor trai muncitorii?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 8 Jun 2004, 11:01 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



MAD MAX... ati vazut filmul?
1984... ati citit cartea?
sad.gif
poate ca asta ne asteapta unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 8 Jun 2004, 11:23 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



In 2050 voi calatorii in cateva minute de la Bucuresti la Tokio sa iau micul dejun. Dupa aia ma urc in alt mijloc de transport si ma duc la New York la servici. Pe drum vorbesc cu secretara, care vine din Australia, ca sa pun la punct cateva detalii. Mai trimit si un mesaj instant sotiei mele care e la un curs de conducere a noii noastre navete spatiale, pe o orbita. Cand intru pe usa biroului ala micu e deja la ora de botanica in mica jungla amazoniana si imi trimite niste imagini cu el langa niste plante ciudate. Pare foarte incantat. Apas cateva butoane pe un ecran ca sa-mi configurez biroul in functie de dispozitia mea si de necesitati si ma apuc de lucru. La intoarcere imi iau copilul de la scoala si trecem pe la centrul spatial sa-l culegem si pe al treilea membru al familiei. Acasa robotul de bucatarie tocmai terminase de aranjat masa. Dupa masa introducem in memoria lui inca cateva retete noi de pe net. Robotul care tinuse de urat pisicii duce acum cainele la plimbare. Noi jucam o scena impreuna cu actorii dintr-un film de aventuri interactiv holografic. Mai vin in vizita cativa prieteni si comentam rezultatele obtinute recent de cei de la SETI. Seara facem o plimbare pana in Antarctica unde exista o rezervatie de foci. Inainte de culcare luam niste pastile ca sa ne mentinem in continuare tineri. smile.gif

Acest topic a fost editat de amenophis: 8 Jun 2004, 11:27 PM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Jun 2004, 09:17 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ma trezesc in praful diminetii... Zgomotul transportorului de ora 6 imi scutura baraca de metal. Gatul imi este uscat, ma ustura, trebuie sa imi torn cateva picaturi de apa in nari ca sa pot vorbi si respira.

Imi asez pe fata masca cu filtru si ies afara, ma indrept spre punctul de distributie a hranei. E la nivelul 3, deci trebuie sa cobor scarile impreuna cu alti 200.000 de oameni care traiesc la etajul meu. Tocmai se anunta la radio ca s-a descoperit inca un mic zacamant de petrol, toate fortele de exploatare indreptandu-se in acea directie.

Intru in punctul de distributie a hranei, unde suntem pusi in fata unor dozatoare, aceleasi ca si ieri, alalta ieri sau acum un an. Ne urcam pe un cantar si primim hrana in functie de greutate si procentul de grasime din corp: de obicei, cei mai grasi primesc cea mai putina mancare, iar cei slabi mai multa. Hrana este ambalata, facuta din ciuperci si mucegaiuri tratate si deshidratate. Nu e prea gustoasa, dar un pic mai hranitoare decat vechea mancare. Unii o mananca pe loc, altii pe drum, si altii acasa... Toata lumea se fereste de femeile care au copii in casa (lucru interzis de lege), ele te pandesc si te pot ucide pentru mai multa mancare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 9 Jun 2004, 01:28 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Blakut @ 9 Jun 2004, 10:19 AM)
Toata lumea se fereste de femeile care au copii in casa (lucru interzis de lege), ele te pandesc si te pot ucide pentru mai multa mancare.

Sa fii tu sanatos, acest lucru sigur nu se va intimpla in Romania, tara exportatoare de copii, cu parintii comercianti de copii.
Mai degraba mamele si-ar manca proprii copii inainte de a ademeni barbati.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 9 Jun 2004, 02:02 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



S-ar putea ca o previziune sau o inchipuire a lumii peste 50 de ani sa fie un prag rational prea indepartat. Pe vremea cand Jules Verne isi inchipuia viitorul lucrurile avansau mult mai incet si poate chiar mai previzibil. Era oare mai bine sa intreb "cum va arata lumea in 2015" ? Ar fi si asta o intrebare buna, dar totusi cred ca este esential sa incercam sa ne formam o viziune, chiar pe niste baze fragile, despre lumea in care ne vom trai ultima parte a vietii (daca nu cumva va fi disponibil pe scara larga "elixirul vietii vesnice" cool.gif, lumea in care vor trai urmasii nostri .
In multe din parerile de pana acum e certa influenta literaturii/filmelor SF, pe de alta parte in multe dintre posturi e clara o viziune sumbra despre viitor. As vrea sa incercam sa detaliem si modalitatile in care se va ajunge la realitatea previzionata. Si putem sa disecam problema pe aspecte.
Voi incepe cu parerea mea in ce priveste geopolitica -
In 2050 vor exista 3 poli de putere - SUA, dar SUA in sensul larg al ambelor continente, desi puterea militara si politica va fi concentrata tot in mana celor care alcatuiesc SUA de azi. Se va ajunge aici printr-un program intr-o prima faza economic, bazat pe FTAA-ul preconizat acum, si extins apoi treptat. Canada va alege la un moment dat intre a merge cu SUA sau cu Europa, si alegerea va fi dificila.
-"EU" extinsa, sub un nume nou, care va cuprinde inclusiv tarile Caucazului si Rusia, precum si Africa de nord si Turcia. Asia Centrala va fi fie in "UE", fie va ramane o "zona tampon" finantata de "USA".
- Asia de est, sub predominanta chineza, extinsa de la Japonia la Birmania. Australia si India vor fi mai apropiate de acest bloc decat de celelalte, posibil chiar membre.
Africa va fi preponderent sub influenta "SUA", in afara de partea de nord si cea de nord-est.
In ce priveste restul aspectelor voi "delira" intr-un post ulterior.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 9 Jun 2004, 03:40 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (gio19ro @ 9 Jun 2004, 02:30 PM)
QUOTE (Blakut @ 9 Jun 2004, 10:19 AM)
Toata lumea se fereste de femeile care au copii in casa (lucru interzis de lege), ele te pandesc si te pot ucide pentru mai multa mancare.

Sa fii tu sanatos, acest lucru sigur nu se va intimpla in Romania, tara exportatoare de copii, cu parintii comercianti de copii.
Mai degraba mamele si-ar manca proprii copii inainte de a ademeni barbati.

generalizarile ne omoara ...

On-topic : in anul 2050 lumea va arata cam ca si acum, cu foarte mici exceptii. In tot cazul, indiferent de scenariu, vor fi ca si acum persoane multumite si persoane nemultumite de vremurile pe care le traiesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 9 Jun 2004, 05:07 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Cum va arata lumea in 2050? Greu de spus..
In urma cu 100 de ani cum arata lumea? Credeti ca cineva putea sa-si imagineze explozia de informatie, tehnologie, viteza, descoperiri..
Nu stiu cate transformari majore s-au produs in structura creierului uman, probabil ca a ramas aproape identic de-a lungul evolutiei speciei umane..si totusi.. cele mai surprinzatoare descoperiri s-au facut in ultima suta de ani.
Daca noi suntem la fel..de ce civilizatia a explodat doar pe parcursul ultimei sute de ani?
Zgarie nori, calculatoare, automobile, avioane, calatorii in univers, medicina, cinematografie..etc.
Asa ca .. unde vom fi, ce vom fi in 2050.. nimeni nu poate sti sigur.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jun 2004, 06:30 PM
Mesaj #14


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



"Daca noi suntem la fel..de ce civilizatia a explodat doar pe parcursul ultimei sute de ani? Zgarie nori, calculatoare, automobile, avioane, calatorii in univers, medicina, cinematografie..."

Electricitatea. Cu descoperirea ei abia ne-am putut dezvolta asa razant, a facut posibile multe inventii. Toate cele ce le-ai enumerat nu erau posibile fara curent electric...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Jun 2004, 08:45 AM
Mesaj #15


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Am putea face un recurs şi să vedem cum arăta lumea acum 46 de ani īn urmă şi cum arată azi, pentru a putea, prin analogie, să scrutăm viitorul. Eu zic că acum arată mai bine şi sīnt premise ca procesul să continue īn ciuda scepticismului cvasigeneral. De ce să nu privim partea plină a paharului?

Care vor fi polii de putere? SUA, UE, evident şi uite că am o mare necunoscută īn ceea ce priveşte:
1. Asia
2. Rusia

Īn ceea ce priveşte tehnologiile cred că ne aşteaptă surprize plăcute...

Īn ceea ce priveşte mentalităţile, cred că va fi o schimbare nesemnificativă...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 11 Jun 2004, 12:12 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nu vad de ce e marfa sa traiesti pe Marte. Ar insemna sa traiesti numai in constructii, afara sa iesi numai in costum de astronaut si sa vezi numai un mare desert, unde nu e nimic, e pustiu, mult mai marfa e aici unde suntem. Teraformarea pe Marte peste 5000 ani poate, atunci o sa mai mearga.
Peste 50 ani vad suprapopulare, incalzirea climei, sau era glaciara. Acum traim bine,da odata fiecare fir de iarba va apartine cuiva si va fi ingradit si pazit, pentru ca este pretios.
In oceane nu vor mai fi pesti , omul la inceputul lumii a fost vanator, acum este inca, dar odata o sa se termine si pestii oricati ar fi.
Vad ca oamenii se bat pentru petrol acum, in loc sa treaca de acum pe panouri solare sau orice energie care nu se termina. Cand o sa se termine petrolul o sa fie naspa. Nu o sa mai pot incalzi mancare la aragaz si nici lemne sa ard nu o sa am. Ce fac ?
Astea sunt previziunile mele, mare prevazator rofl.gif !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 11 Jun 2004, 01:00 AM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



amenophis (Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.)

thumb_yello.gif frumoasa viziune ... ne intalnim in 2050!

apropo, nu stiu ce-i cu pastilele alea ... cool.gif

Acest topic a fost editat de saldora: 11 Jun 2004, 01:04 AM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 11 Jun 2004, 01:09 AM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (saldora @ 11 Jun 2004, 02:02 AM)
apropo, nu stiu ce-i cu pastilele alea

Pai in 2050 vreau sa fiu tot tanar. Poate se inventeaza ceva ... biggrin.gif


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Jun 2004, 08:04 AM
Mesaj #19


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



In 2050 imi cumpar pastile cu extract de crocodil si imi creste un rand nou de dinti... daca mai apuc biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Jun 2004, 08:19 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu inteleg de ce va faceti probleme cu petrolul... problema nu o sa fie ca nu veti avea pe ce incalzi mancarea, problema va fi ca nu veti avea mancare...

Cand o sa realizeze ca petrolul e pe terminate pe bune, marile companii producatoare de masini de orice fel (nu numai din alea de merg pe sosea)o sa treaca la productia motoarelor pe baza de energie alternativa.

(desigur, o sa fie o perioada cand petrolul putin ramas va fi controlat de cateva companii care il vor vinde la supra pret si care companii vor face tot posibilul sa impiedice productia de motoare pe baza de altfel de energie).

Omul va trebui sa inventeze sclavul (din nou).

Acest topic a fost editat de Blakut: 11 Jun 2004, 08:20 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 11 Jun 2004, 09:37 AM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Vai de capul meu...io de abea imi car zilele de azi pe maine si voi imi cereti sa ma gandesc la 2000nustiucat?
UIte, am auzit ca in 2012 ne teleportam pe alta lume. So don't bother ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mumu
mesaj 11 Jun 2004, 12:39 PM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 8 June 04
Din: Cluj
Forumist Nr.: 3.772



2050....lumea va fi un paradis...rusii vor cuceri lumea si totii vom vorbi ruseste...ce ai vrea mai mult de la viata...
a...da...uitasem...se va schimba deviza...nu va mai fi paine si circus ci vodca si zacuska....


--------------------
To the one who always keeps her door open,
her ears listening, her hands working, her feet walking.
And may she walk slowly,
because her peace is the peace of change,
and chage, real change, always takes time

Not even seven thousand years of joy are worth seven days of sadness
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 11 Jun 2004, 07:31 PM
Mesaj #23


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



rusii?? de ce tocmai rusii? io zic ca chinezii rofl.gif


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Jun 2004, 11:01 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Bah, ai ceva cu rusii?? 50.gif

2050 lumea va fi ocupata de americani si vom manca cu totii hamburgeri, iar cultura nu va mai exista.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
halcyon_lll
mesaj 11 Jun 2004, 11:02 PM
Mesaj #25


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



QUOTE (Mumu @ 11 Jun 2004, 01:41 PM)
2050....lumea va fi un paradis...rusii vor cuceri lumea si totii vom vorbi ruseste...ce ai vrea mai mult de la viata...
a...da...uitasem...se va schimba deviza...nu va mai fi paine si circus ci vodca si zacuska....

Yay ... mie imi place rusa! Abia astept ... rolleyes.gif


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Love2Fly
mesaj 13 Jun 2004, 12:46 AM
Mesaj #26


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.125



In 2050 in Canada vor fi 22.000.000 de romani si in Rromania vor fi 40.000.000 de tigani care sa-si fure unul altuia caciula!


--------------------
putere si onoare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 13 Jun 2004, 09:59 AM
Mesaj #27


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



QUOTE (Blakut @ 12 Jun 2004, 01:03 AM)
Bah, ai ceva cu rusii?? 50.gif

2050 lumea va fi ocupata de americani si vom manca cu totii hamburgeri, iar cultura nu va mai exista.

Pai "bah" nu imi plac de ei ca is prea betivanii si mi frica ca o sa transforme omenirea intr-o ciurda de oi rofl.gif (nu ca nu am fii deja una ohyeah.gif )


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Jun 2004, 10:15 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Betiv sunt... ohmy.gif dar americanii transforma omenirea intr-o ciurda de oi, daca te-ai fi uitat sa vezi ce se intampla in lume in ultimii 11-12 ani. biggrin.gif

Romanii sunt o ciurda de oi(ca sa nu zic ... turma? wink.gif ), asa ca nu trebuie sa ne facem griji ca pana in 2050 va disparea vointa individuala.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 13 Jun 2004, 12:24 PM
Mesaj #29


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



QUOTE (Blakut @ 13 Jun 2004, 12:17 PM)
dar americanii transforma omenirea intr-o ciurda de oi, daca te-ai fi uitat sa vezi ce se intampla in lume in ultimii 11-12 ani. biggrin.gif

Stii, in tot raul si un bine (vezi si tu partile bune la americanii - Sex, Drugs And Rock 'N' Roll - ohyeah.gif ) si dupa umila mea parare in 50 de ani americanii se vor duce pe pluta (vezi Imperiul Roman rofl.gif

Acest topic a fost editat de Ardeal: 13 Jun 2004, 12:34 PM


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana B
mesaj 15 Jun 2004, 10:29 AM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 9 February 04
Forumist Nr.: 2.149



Pai, sa mai adaug si eu o parere pesimista...
Ce plimbari prin Japonia, Antarctica, Australia?! Ce SUA, ce Rusia, ce China?! Fiecare individ o sa stea bine baricadat in casa lui, pt ca vecinul tocmai si-a declarat independenta si nu te lasa sa treci prin fata usii lui fara sa-i platesti vama. Majoritatea contactelor interumane vor fi virtuale, fiindca orice intalnire ar implica o desfasurare impresionanta de forte (protectie, antitero, protocol). Populatia va scadea la cca 1/4, deoarece a avea copii va reprezenta o mare nenorocire si chiar o rusine. Eventualele 'scapari' vor fi bine inchise in case, li se va interzice accesul la cultura care perverteste, si la sarbatorirea majoratului vor avea pt prima data dreptul sa se imbrace singuri, desigur sub privirile atente, ingrijorate si dezaprobatoare ale vreo 10 adulti.
In afara caselor-state independente, desert, ciment, asfalt. Ger si canicula. Radiatii. Sarma ghimpata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana B
mesaj 15 Jun 2004, 10:33 AM
Mesaj #31


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 9 February 04
Forumist Nr.: 2.149



Alte pareri, ale unor activisti Greenpeace, la http://www.avangarda.bn.ro . Sunt autentice!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 17 Jun 2004, 01:43 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Evident că sunt deschise mai multe alternative ... wink.gif

Cred că am putea-o lua de la alea mai nasoale spre cele mai acceptabile, dacă nu chiar benefice. smile.gif
Totul depinde pe undeva de ... oameni, deşi ( ca să enunţ vechiul principiu atāt marxist cāt şi liberal ) : "Fiecare om face Istoria, deşi nici unul nu ştie exact īn ce fel anume ( sau ce fel de Istorie - nu mai sunt singur )."

Aţi citit "Alte Americi" de Norman Spinrad ? devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 18 Jun 2004, 12:29 PM
Mesaj #33


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



DA MIA, destul de sec romanul devil.gif , dar asta arata ca nu se stie nici o data ce va fi, si imperiul roman a fost cel mai puternic dar dupa el au venit peste jumatate de mileniu e barbarie............SPER smile.gif ,sa ne mearga bine, sa nu ajungem toti teroristi, si dupa cum arata istoria noastra ma indoiesc ca vreodata vom trai toti fericiti, fara nici o criza indiferent ca e politica , economica sau sociala..., cu toate nevoile asigurate....., lucrand robotii pentru noi.


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arktu
mesaj 19 Jun 2004, 02:36 AM
Mesaj #34


Gica contra!
*****

Grup: Membri
Mesaje: 501
Inscris: 17 August 03
Din: -
Forumist Nr.: 619



QUOTE (Ares @ 8 Jun 2004, 06:24 PM)
Daca continuam in ritmul asta in 2050 lumea o sa fie un dezastru total. Pentru ca pana atunci rezervele de petrol de care suntem atat de dependenti fie o sa dispara, fie o sa fie atat de scumpe incat omul de rand se va intoarce la bicicleta (dar la una cu roti de lemn... dar daca stau bine sa ma gandesc, cred ca o sa terminam si lemnul...).
Din nefericire, cu cat citesc mai multe, cu atat imi dau seama ca viitorul e tare negru... Daca nici macar niste masuri minime nu se pot lua la nivel global (vezi refuzul SUA de a semna un amarat de tratat legat de mediu) atunci chiar ca nu prea mai sunt multe sperante...

Te uiti prea mult la ProTV la stirile de la ora 17:00.... rofl.gif
Avem deja energii alternative. Lemnul nu se duce, nici metalele.
O sa fie mult mai bine atunci (2050) dar pentru cei care isi vor permite.


--------------------
Mama prostilor e tot timpul insarcinata... si mai nou am aflat ca e romanca !!!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 19 Jun 2004, 02:54 AM
Mesaj #35


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Eu imi imaginez ca in 2050 vom fi cu totii niste legume, in incercarea de-a ne simplifica viata si de-a ne usura munca.. probabil ni se vor atrofia muschii si vom trai toata viata in pat, calculatorul fiind un "apendice" esential pentru a ne mentine in viata si pentru a ne aduce placerea in mod virtual. Deja se poate face sex prin intermediul calculatorului.. what`s next? huh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 May 2024 - 06:09 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman