HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> N-avem !, La cumparaturi prin Bucuresti
dsrk3r
mesaj 2 Jun 2004, 08:58 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



"Nu se poate" si "n-avem" aud din ce in ce mai des cand merg la cumparaturi sau cand vreau un anume serviciu. Mi se intampla numai mie ?

Luni:
- Vreau aparatul ala de facut cafea.
- Poftiti.
- Da-i lipseste filtrul.
- N-avem !
- Filtru din hartie aveti ?
- N-avem !
- Da' aparat pentru expresso ?
- N-avem !

- Aveti saci pentru aspirator nr. cutare pentru aspirator Electrolux.
- N-avem !

Ieri:
- Vreau o cutie cu CD-uri Samsung.
- N-avem !

La alt magazin:
- Vreau o cutie cu 30 CD-uri Samsung.
- N-avem decat 10 bucati.

Azi dimineata:
- Vreau Jurnalul National.
- N-avem ! N-a venit.

- Vreau Jacobs 3 in 1.
- N-avem ! S-a terminat.

Pe de alta parte am vis-a-vis de casa un magazin al unei familii. Se dezvolta pe zi ce trece si n-am auzit vreodata "N-avem !" sau "S-a terminat !". Aud doar "Imediat !". Nu isi conduc magazinul cu SAP si nici unul nu se lauda cu vreun MBA. Nu au cheltuit bani pe cursuri la care sa invete ce inseamna sa fi centrat pe client. E magazinul asta unic ? Cine-i de vina ? Vanzatorul ? Clientii ? Sefii ? Romanii ? Sistemul ? Tranzitia ?


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 2 Jun 2004, 09:15 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



QUOTE (amenophis @ 2 Jun 2004, 10:00 AM)

Azi dimineata:
- Vreau Jurnalul National.
- N-avem ! N-a venit.

- Vreau Jacobs 3 in 1.
- N-avem ! S-a terminat.


nu ti se intampla numai tie... faza cu Jurnalul National am patit-o si eu azi dimineata... exact asa a fo si la mine, plus jacobs 3 in 1...
am mers in schimb la alt chiosc si am fost servita...
Depinde ce distribuitor aduce ziarele la chioscul respectiv (la mine, distanta dintre tonete era de 10 m, dar e clar ca au distribuitori diferiti)

E magazinul asta unic ? Cine-i de vina ? Vanzatorul ? Clientii ? Sefii ? Romanii ? Sistemul ? Tranzitia ?. Magazinul sigur nu e unic...
Am lucrat ca vanzatoare in timpul facultatii... la un moment dat a venit seful si m-a intrebat: "ce sa fac ca sa imi cresca vanzarile?"... i-am spus si intr-adevar acestea au crescut cu 50 %... dar, pe cat a dat dovada de initiativa aici, nu a stiut sa ma recompenseze... de fapt nu am primit nimic, asa ca mi-am dat demisia... stii ce mi-a spus?:" lasa ca o sa-ti faci si tu firma ta si o sa-ti mearga bine"... acu... daca mergi si ceri ceva de la magazinul respectiv... mai auzi din cand in cand un "nu am"... m-au chemat inapoi, dar cu acelasi salar... si am refuzat.
Ideea e ca de vina poate fi si seful, caruia nu-i trebuie cunostinte de marketing ca sa stie ca cele mai multe informatii le poate obtine de la persoana care intra in contact direct cu clientii, adica vanzatorul, dar aceasta nu-si va da interesul daca nu e motivat.... si vanzatorul pentru ca am intalnit vanzatori care de plictiseala sau lene nu voiau pur si simplu sa serveasca... aruncau un simplu: nu avem...
un alt caz este cand nu stiu ce marfa au pe rafturi... iar aici sunt destule exemple


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredaria
mesaj 2 Jun 2004, 06:29 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



Ehee... daca voi in Bucuresti si in general in orasele mari patiti asa ce sa mai zic eu aici in Petrosani... mi-s acrita de vanzatori inabordabili care considera ca iti fac cine stie ce favoare daca te servesc, sau vanzatoare care sunt foarte ofticate ca le intrerupi din palavrageala cand intri in magazin... Bineinteles si aici exista exceptii dar putine. Eu una am ajuns sa fac o selectie la magazine. Sunt unele in care nu intru din cauza celor ce lucreaza acolo


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Jun 2004, 06:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
halcyon_lll
mesaj 2 Jun 2004, 07:19 PM
Mesaj #4


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



Intr-un bar, undeva in Cluj:

Buna seara si bine ati venit. Meniurile dvs!
Multumim!

-dupa 10 min

Doriti sa comandati?
Da.
Ce sa fie?
O bere Ursus Premium, o Cola, ba nu, doua Cola, un Cappy de grapefruit si o bere Stella Artois.
Umm, Ursus nu mai avem, Cola nu, dar avem Pepsi, Cappy ne pare rau, putem aduce un Santal in schimb...
Pai, aduceti Pepsi, doua,un Santal si doua Stella Artois.
Nici Stella nu este, avem Ciuc.
Bun, ramane Ciuc atunci ...

-dupa 5 min

Nu mai avem Santal de Grapefruit ... numai de piersici ...
E bine si piersici.

-dupa 2 min, saraca fata toata rosie ...

Nu mai avem Santal, colega mea l-a scapat pe ultimul...altceva?
Nu multumim...plecam!!!

50.gif


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 2 Jun 2004, 08:54 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



N-avem!! wacko.gif Vesnica poveste. Cauti ceva tot orasul si uneori tot nu gasesti... De vina sunt si sefii, dar si vanzatoarele.
Eram odata la raionul de librarie. Nu mai tin minte ce cautam. Raionul pustiu. Peste putin timp, apare vanzatoarea. Parca nici nu eram in fata tejghelei. Am asteptat putin ... 50.gif si inca putin ... In fine m-a vazut!! Nici macar nu aveau ce cautam. Am pierdut timpul degeaba. mad.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 2 Jun 2004, 09:37 PM
Mesaj #6


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



- Ce doriti?
- 7 Up?
- N-avem
- Mountain Dew?
- Nu
- Sprite?!
- Nu avem decat Pepsi
- Si.. as vrea si ceva de mancare..(??)
- Nu functioneaza bucataria, nu a venit inca bucatarul..
Si ca atmosfera sa fie completa un roi de tantari ne-a tinut companie toata seara mad.gif

Vi s-a intamplat vreodata sa cautati ceva si peste tot sa vi se spuna ca produsul respectiv nu exista? Mie da.. si nu doar aici in oras tongue.gif Imaginati-va ce-o fi fost inainte de 89...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 2 Jun 2004, 09:50 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (Serenity @ 2 Jun 2004, 10:39 PM)
Vi s-a intamplat vreodata sa cautati ceva si peste tot sa vi se spuna ca produsul respectiv nu exista ?

Adica nu exista, nu ca nu-l au ? Nu mi s-a intamplat. blink.gif
Dar tantarii tai imi amintesc de o scurta vacanta la mare cand am cerut la restaurant cascaval pane si ne-au spus ca trebuie sa-l comandam dimineata pentru pranz si la pranz pentru seara. In rest a fost o vacanta minunata. spoton.gif Am comandat deci la pranz cascaval pane pentru seara. Cand ne-am dus seara la restaurant ne-au spus ca nu putem sa ne asezam la mese ca le murdarim si vine un grup de nemti. Am facut scandal si am zis ca nu plecam de acolo pana nu primim cascavalul comandat la pranz. Eu am primit o portie dubla de cartofi prajiti ca sa tac din gura. ohyeah.gif

Nu-mi dau seama unde-i putred. Sunt perfect de acord cu Fausta, dar nu reusesc sa-mi explic tot. Cred ca si lipsa concurentei e o cauza. Dorinta de imbogatire vad ca exista. Da' dorinta asta e: mult, repede si fara efort.

Acest topic a fost editat de amenophis: 2 Jun 2004, 10:05 PM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 3 Jun 2004, 06:57 AM
Mesaj #8


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Amenophis, nu e lipsa de concurenta mereu - ci ideea invechita ca vei lua ce ti se ofera - vezi subiectul abia deschis despre restaurantele romanesti, raman la parerea mea ca daca ai refuza sa mai calci in pravalia lor POATE vor realiza ca ceva nu e in regula si-si vor schimba atitudinile. Eu as fi facut scandal si nici n-as fi stat, nu mi-as fi lasat banii lor. Chiar era singurul restaurant care facea cascaval pane?

Acum, povestea mea e de la restaurantul hotelului Perla, in Mamaia, mai demult. Grup mare, eu comand un gratar, o prietena mici, mi se face pofta de mici si cer ospataritei si 2 mici langa friptura. Raspunsul: "N-avem 2, numai 4". rolleyes.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredaria
mesaj 4 Jun 2004, 12:44 AM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



Hai ca-i buna Misti... roflmao.gif Deci n-a vrut sa-ti dea decat 4 mici. Si ai luat 4 sau ai renuntat la ei?


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 4 Jun 2004, 01:01 AM
Mesaj #10


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Pai am luat 4 si am impartit la masa. Si recunosc ca e una din cele mai tari faze care mi s-a intamplat la un restaurant si nu o voi uita niciodata, mai ales ca rar am auzit o masa de 20 de persoane sa bufneasca in ras in halul ala. Mi-a fost si mila de sarmana ospatarita, ca nu intelegea ce e de ras - atatia sunt la portie... rolleyes.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 4 Jun 2004, 10:03 PM
Mesaj #11


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Pai sa va povestesc.. Mi s-a terminat deodorantul (B.U cu bila). Si m-am dus, ca omu`, la magazin sa-mi mai iau unul. Vanzatoare ma masoara din cap pana in picioare si spune "N-avem.. nici nu am avut.. esti sigura ca exista?" La toate magazinele la care am fost am patit aceeasi chestie. Spuneau ca ele nu stiu sa existe asa ceva. Pana si in Timisoara, intr-un magazin mare am primit raspunsul de care mi-era teama "Fugi de-aici don`shoara.. nu exista asa ceva!" rofl.gif

Si in urma cu/peste o saptamana gaseam peste tot! Sa nu innebunesti..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 25 Jun 2004, 02:07 PM
Mesaj #12


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Aceasta pentru ca in prezent, tinerele domnisoare - sau arareori domnisori - vanzatoare/ori (oare?), nu au pregatirea de specialitate necesara! Dupa l989, scoli care sa pregateasca vanzatori nu mai sunt. Una e comertul cu deodorante, si alta cu metraje, cu totul diferit de cel dintr-un "butic" mic, tare mic, dar unde este dever mare, tare mare, caci, alaturi de cola, se vand detergenti, paine, ciorapi, cartofi, sutiene, toate pe rafturi diferite, sau pe o taraba, in aer liber, sa se aeriseasca si ele, deh!
Nu ma mira.
Ma intreb doar : mai tine mult?


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 25 Jun 2004, 05:44 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Contraste, da! cred ca mai tine... oamenii nu au ce face...
Ma surprinde ca va plingeti, ca eu cind merg in Ro si de fiecare data cind comentam despre atitudinea vinzatoarei, sau ca nu gaseam aia sau aia, se crea tensiune si imi spuneau ca am 'aere occidentale'. 50.gif

Eu cred ca e lipsa de competitie intr-un fel. Daca un magazin ar avea o gama variata de produse, eu cred ca ar face vinzare buna. Scuteste cumparatorul de pierdere de timp, nervi..etc. plus ca un asemenea magazin isi face reclama singur...eu una as spune la toti sa mearga acolo...

La restaurante, daca ai nitel accent te serveste cu orice. laugh.gif Asa mi se intimpla mie. rolleyes.gif (nu recunosc ca am accent rofl.gif ) Lasam ciubuc mare si mergeam inapoi tot acolo si ma tratau ff bine.

Dar la Spring Time in Neptun era sa dau foc la restaurant, eu care sint o persoana pasnica. laugh.gif Cerusem o cafea. Imi daduse un espresso. Am rugat-o sa imi dea putin lapte ca e prea tare si concentrat espresso asa, si mi-a spus ca nu poate. M-am oferit sa ii dau bani, nu a vrut. Atunci fain frumos, am rugat-o sa imi faca un capuccino, se duce mai incolo apoi se intoarce si spune: "Nu mai avem lapte". 50.gif Am ramas stupefiata... Fata aia nu a vrut sa ma serveasca in ruptul capului... M-am intors, am lasat espresso acolo si am plecat. Deja nervii mi se transformasera in tristete... am tacut muta vreo ora...
Deci, dupa ce mergi "afara" si vezi ca se poate si altflel... ai pretentii cit de cit... dar am realizat ca in Ro nu merge. Ma duc in Ro vara asta, dar fara pretentii, laugh.gif ca vreau sa ma simt bine nu sa ma umplu de nervi... rolleyes.gif


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 25 Jun 2004, 07:20 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



in barul unui hotel, parte a unui lant de hoteluri internationale (de origine franceza).

eu: "...si as mai servi cina, daca se poate. ce aveti?"
El Ospatarul (il chema Vladimir): "pizza texas ( 6.gif ) , baguette si spaghetti bolognese"
eu: "uhhhh...cred ca iau spaghetti. cu parmesan va rog"
El Ospatarul: "spaghetti bolognese nu se maninca cu parmesan"
yikes.gif hh.gif
eu: "ummm...poate nu m-am exprimat clar unsure.gif , vreau parmesan!"
Vladimir (usor nervos): "dar spaghetii bolognese NU SE MANINCA cu parmesan!"
50.gif
eu (zicind in gind "Vladimir, rupe-ti-s-ar cutie de viteza noaptea la 11:30 pe autostrada"): "permiteti o intrebare personala?"
Vladimir: "uhhh.da" unsure.gif
eu: "sunteti ospatar sau consultant alimentar pentru snobi in devenire?"

(Vladimir pleaca dupa parmesan injurind pe ruseste)
50.gif

in caz ca s-a intrebat cineva: spaghettele au fost oribile, iar cu alta ocazie, intr-un hotel din acelasi brand, in alt oras, ospatara (infinit mai prietenoasa ca Vladimir) mi-a spus, cind am vrut sa incerc baguettul: "c'mon sir, belive me, you really don't want to eat THAT". hh.gif

Acest topic a fost editat de dead-cat: 25 Jun 2004, 07:21 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Scarlett
mesaj 25 Jun 2004, 08:25 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.009
Inscris: 16 November 03
Forumist Nr.: 1.217



In RO inca nu exista conceptul “ clientul nostru , stapanul nostru “ ...se merge inca pe premiza ca ti se face o favoare daca esti servit conform unei elementare etici comerciale .
Nu cred ca este un singur vinovat... clientul care desi e servit necorespunzator se intoarce si cumpara tot de acolo ..seful ..care daca are vanzare de ce s-ar agita ...vanzatorul ..care nu e interesat de vanzare deoarece el oricat ar vinde are salariu fix ..sistemul ..ca nu-si face datoria in efectuarea controalelor si luarea de masuri .
Suntem toti vinovati ..vrem schimbare ..dar s-o faca altii daca se poate .

Ce ma deranjeaza cel mai tare e faptul ca daca indraznesti sa iei atitudine ..tot tu esti cel blamat ..” Uita-te si la asta , ce-o vrea ? "

Cred ca ar trebui sa vrem pe BANII NOSTRII sa fim serviti corespunzator .


--------------------
si MIINE e o zi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arktu
mesaj 26 Jun 2004, 02:44 AM
Mesaj #16


Gica contra!
*****

Grup: Membri
Mesaje: 501
Inscris: 17 August 03
Din: -
Forumist Nr.: 619



In romania mai functioneaza si va mai functiona:

Clientul nostru, fraierul nostru.


--------------------
Mama prostilor e tot timpul insarcinata... si mai nou am aflat ca e romanca !!!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Jun 2004, 09:58 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Aha...am inteles!! In tara vanzatorii ne fac un bine si nu invers hh.gif Noi traim dupa ei si nu invers hh.gif Cu aia de la stat mai inteleg, dar cu cei privati, chiar nu sunt in stare sa inteleg cum au ramas inca in faza asta sad.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 26 Jun 2004, 10:31 AM
Mesaj #18


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (LigiaB @ 25 Jun 2004, 06:46 PM)
Daca un magazin ar avea o gama variata de produse, eu cred ca ar face vinzare buna. Scuteste cumparatorul de pierdere de timp, nervi..etc. plus ca un asemenea magazin isi face reclama singur...eu una as spune la toti sa mearga acolo...


Eu am citit cam aşa - blink.gif - ce s-a scris pīnă acum şi chiar mă īntrebam că ce se īntīmplă cu mine, că eu n-am nici amintiri neplăcute legate de subiectul īn dicuţie şi nici nu-mi aduc aminte să mă fi indispus īn ultima vreme vreun vīnzător. Dar, uite, că am găsit răspunsul: păi cumpărăturile uzuale mi le fac, cam īn proporţie de 80-90%, de la Billa, Metro şi Gima. Asta era, frate! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Scarlett
mesaj 26 Jun 2004, 11:15 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.009
Inscris: 16 November 03
Forumist Nr.: 1.217



QUOTE (caa @ 26 Jun 2004, 11:33 AM)
păi cumpărăturile uzuale mi le fac, cam īn proporţie de 80-90%, de la Billa, Metro şi Gima. Asta era, frate! smile.gif

ESTI UN NOROCOS
o sa zici ca sunt carcotasa ..dar incearca sa ceri relatii despre un produs de uz casnic care este expus pe raft..sa vezi ce inveti cum e schema de personal in respectivele magazine ( exceptie Gima , unde nu gasesti pe nimeni , si trebuie sa te duci la informatii , adica la intrarea in magazin , unde fetele sunt ocupate cu eliberarea de certificate de calitate , cardurile de client , anunturi , diverse discutii personale , etc )

cumparator: as dori sa stiu despre produsul X ...
omul care e printre rafturi : stati un pic ca eu nu stiu , dar va caut pe cineva
cineva 1 : pai ..e asa , asa ..dar mai bine mergeti la relatii cu publicul
la relatii cu publicul : as dorii sa ma informez asupra ..
persoana de acolo : ( la microfon ) sa vina cineva de electrocasnice la biroul de informatii
vine si acel cineva ..si se rezolva sau nu , pentru ca poate produsul respectiv nu-l au pe stoc si mai trebuie sa astepti intre 1 si 5 zile

dar toate astea inseamna timp , rabdare ..

Avantajul acestor magazine este ca la celelalte produse ( care aici trebuie sa recunosc e o gama diversificata ) ti le iei singur ..fara sa ai nevoie de ajutorul " calificat " al unui vanzator .


--------------------
si MIINE e o zi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 26 Jun 2004, 11:34 AM
Mesaj #20


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Da, s-ar putea să le zici bine Scarlett. Dar, uite, eu nu cer relaţii pentru obiectele de uz casnic de la personalul din magazin pentru că n-am īncredere īn ce-mi răspund ei, na! Am păţit-o, īn trecut, că am primit nişte explicaţii greşite sau vagi sau voit falsificate, ca să-şi vīndă marfa. Ei, şi atunci, īn ce priveşte aparatele de uz casnic, informarea mi-o fac īn altă parte decīt la magazin. Acolo nu rezolv decīt problema legată de cumpărare şi aici, da, sīnt un om norocos pīnă acum, nu fi de deochi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 26 Jun 2004, 11:21 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Nu, se intampla din ce in ce mai rar sa fiu deranjata de vreun vanzator. Poate pentru ca si eu le vorbesc frumos, le dau buna - ziua si nu uit sa le multumesc. La urma umei, cam primesti ceea ce meriti.
Mai sunt si exceptii, va cred, doar ca ultima oara cand am fost enervata de vreun vanzator, ospatar etc. nesimtit s-a intamplat de asa de mult timp incat chiar nu sunt in stare sa-mi amintesc acum (sper sa nu-mi iau portia maine).
Si, vorba lui Scarlett, ca sa fiu carcotasa: mai mult ma agaseaza genul "agresiv de serviabil", care nu te lasa sa te uiti singur la marfa, sunt foarte draguti, dar iti vara vrei - nu vrei sub nas tot felul de brosuri, nu-ti place un anumit parfum, dar trebuie sa faci cunostinta cu toate testerele, desi nu ti-e foame insista sa gusti din tot felul de mostre. Sunt draguti, in majoritatea cazurilor... dar deh, uneori am chef doar sa arunc o privire si sa plec...

Si mai e ceva- sunt cazuri cand sunt foarte amabili , dar odata ajuns acasa constati ca ambalajul ascunde un produs defect. Partea proasta e ca asta mi s-a intamplat ultima oara pe malul Senei (nu era ceva important, o cana, dar era sparta si lipita), dar de atunci ma uit foarte atent la tot ce cumpar, indiferent de reclama facuta de vanzator

Acest topic a fost editat de denise_d: 26 Jun 2004, 11:28 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 27 Jun 2004, 01:40 PM
Mesaj #22


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Aceasta este in Bucuresti, dar ,Ligia, si alti iubiti hangii, veniti si prin provincie sa vedeti .......
Iar daca faci vreo umila observatie, "ai aere de Bucuresti"!

Acest topic a fost editat de contraste: 27 Jun 2004, 01:41 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 27 Jun 2004, 11:39 PM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Zicea cineva aici de un magazinas micut, de cartier, cu patroni fara MBA sau studii de marketing, dar care simteau, intuiau cum trebuie sa faca comert in avantajul lor (pe termen lung). Si eu am o experienta similara. Linga blocul meu s-a deschis un astfel de magazin -- oameni tineri, simpatici, pusi pe facut lucruri (inainte sa deschida au pavat de exemplu toata portiunea din fatza magazinului, pe banii lor). Ne-am imprietenit (la nivelul de salut cordial, mici amabilitati etc.). Dupa vreun an, am cumparat un chec si cind am ajuns acasa am simtit un gust ciudat. Uitindu-ma pe eticheta, am vazut ca era expirat de citeva luni. A doua zi l-am dus inapoi si le-am aratat eticheta, cu intentia de a le atrage atentia asupra furnizorului cu pricina, care le strecoara marfa expirata. Si-au cerut scuze cu ceru' si cu pamintu'. Peste vreo doua zile, cind m-am intilnit cu unul din patroni, mi-a spus ca in urma intimplarii cu checul au incetat orice colaborare cu producatorul respectiv. Si, in plus, au desfacut contractul de munca vinzatoarei (avea contract de munca, n-o angajasera la negru!), pentru ca era de datoria ei sa verifice toata marfa -- bucata cu bucata, nu prin sondaj, cum facuse ea. M-am simtit groaznic de vinovat... Dar si multumit ca incet-incet lucrurile se aseaza (din pacate the hard way...).

Pe de alta parte, la coltz este un magazin unde mi-am jurat ca n-am sa mai intru in veci. Din cauza nesimtirii vinzatoarelor. (Erau vestite in tot cartierul.) Mare mi-a fost satisfactia cind am vazut ca dupa vreo doi ani s-a inchis si in locul lui s-a deschis o pizzerie! Am intrat in vorba cu unul din baietii de-acolo si l-am intrebat daca patronii sunt aceiasi. Mi-a spus ca da, la care eu am facut o fatza evident dezamagita. A fost curios de ce intreb, asa ca i-am explicat. Zimbind, mi-a spus "A, nesimtitele alea? Pai citeva mai lucreaza si-acum aici!" N-am mai intrat nici in pizzerie. Astept increzator sa dea faliment (sau patronii sa-nvetze care-i buba si sa ia masuri...).

Sunt foarte increzator in fortza de sanctiune pe care-o are clientul: daca nu-mi place ceva, nu mai calc pe-acolo. Prefer sa merg la magazine mult mai indepartate, sau chiar sa ma lipsesc de una-alta. Daca multi fac ca mine, pina la urma "marul stricat" se auto-elimina. Sau invatza din greseli si se schimba. Fac eforturi sa-i incurajez pe cei care ma trateaza civilizat (nu de putine ori le spun explicit ca apreciez modul cum mi-au vorbit, ii felicit, le urez succes etc.) si sa-i descurajez pe nesimtiti (prin refuzul de a-mi lasa banii acolo). Am incredere in metoda asta.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 27 Jun 2004, 11:58 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



QUOTE (Amenhotep @ 28 Jun 2004, 12:41 AM)
Zicea cineva aici de un magazinas micut

Draga Amenhotep, cineva asta e amenophis = Amenhotep in limba greaca biggrin.gif

QUOTE
Sunt foarte increzator in fortza de sanctiune pe care-o are clientul

Si eu cred asta, dar cred ca trebuie sa existe o concurenta mai mare si unii sa dea faliment. Selectia naturala ...

Acest topic a fost editat de amenophis: 28 Jun 2004, 12:01 AM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 28 Jun 2004, 12:04 AM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (amenophis @ 28 Jun 2004, 01:00 AM)
Draga Amenhotep, cineva asta e amenophis = Amenhotep in limba greaca

Iertare, amenophis... smile.gif


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 28 Jun 2004, 07:03 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Mai oameni buni eu va confund, rofl.gif numele voastre sint atit de asemanatoare ca eu va voi distinge numai dupa avatar de-acum. tongue.gif

***

Citeam la alt topic mai demult, cum cineva spunea ca s-a simtit obligata sa cumpere ceva, numai ptr faptul ca a incercat nu stiu citi pantofi si bluze si a deranjat-o prea mult pe vinztoare, si daca nu lua, vinzatoarea se supara altfel blink.gif Vai, vai...

M-am gindit la ceva, ce ar fi daca ati cere condica de reclamatii? Fara nervi, fara insulte...ci fain frumos zici ca esti dezgustat si ca vrei sa te plingi la patron, nu merge?
(Spun asta, ca eram in Ro acum 3 ani si m-am dus la McDonalds, cind au auzit de unde sint, imediat mi-au adus condica sa scriu impresii rolleyes.gif , cind ma uit sa vad cine a scris deasupra mea, am facut ochii yikes.gif era ambasadorul american la romani. cool.gif ) Deci au condica... rolleyes.gif

-daca nu merge chestia cu condica, incercati-o pe asta.... cereti nr de telefon al patronului si plingeti'va la el, spune'ti ca veti spune tuturor de serviciile oribile primite la acest magazin/restaurant care lasa atit de mult de dorit...

***

Imi dau seama ca va consumati nervii si ca cere efort si ca va poate strica ziua, dar daca taceti, nu se schimba situatia... si deja timpul ptr o schimbare..

Eu sint plecata de f mult timp din tara, nu prea stiu miscarile la voi... dar ma gindesc ca alte modalitari nu prea sint... huh.gif

Edit, am uitat... Amenhotep, esti nou printre noi, han.gif

Acest topic a fost editat de LigiaB: 28 Jun 2004, 07:08 AM


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Jun 2004, 09:08 AM
Mesaj #27


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (denise_d @ 27 Jun 2004, 12:23 AM)
Poate pentru ca si eu le vorbesc frumos, le dau buna - ziua si nu uit sa le multumesc. La urma umei, cam primesti ceea ce meriti.

Ideea asta era şi īn capul meu dar prea era lumea "pornită" pe aici şi n-am avut curajul s-o spun... cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Scarlett
mesaj 28 Jun 2004, 09:46 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.009
Inscris: 16 November 03
Forumist Nr.: 1.217



N-are nici o legatura politetea clientului cu cea a vanzatoarelor . Sincer din punctul asta de vedere n-am avut probleme .. sunt amabile , dar daca nu sunt pregatite ..degeaba . Multe nici nu stiu ce marfa au pe stoc iar daca intrebi cate ceva despre un produs mai neobisnuit ...mai bine te lasi . Nu generalizez ..dar oricum reprezinta majoritatea .

( ar trebui sa le tin partea , de aici am pornit si eu ..)

@Ligia ..condica ..da , cred ca mai exista .. rofl.gif

Acest topic a fost editat de Scarlett: 28 Jun 2004, 09:47 AM


--------------------
si MIINE e o zi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 28 Jun 2004, 06:59 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



QUOTE (contraste @ 27 Jun 2004, 02:42 PM)
Aceasta este in Bucuresti, dar .... veniti si prin provincie sa  vedeti .......
Iar daca faci vreo umila observatie, "ai aere de Bucuresti"!

Probabil ca ai dreptate. In orase concurenta este mai mare, patronii au de unde alege oricand alte vanzatoare. In plus, Bucurestiul e si centru universitar, multi studenti lucreaza ca vanzatori ... In orasele mai mari s-a cam produs schimbul de generatii, pe cand in provincie mai greu.
Totusi... cand intri in magazin cu zambetul pe buze si dai "buna ziua" - sansele de a ti se raspunde acru scad vertiginos.
Din pacate, unii clienti cred ca "clientul nostru- stapanul nostru" le da dreptul sa umileasca niste persoane care muncesc din greu pentru un salariul adeseori foarte mic. Faptul ca eu sunt "Clientul" nu-mi da dreptul sa-i tratez pe altii ca pe niste slugi.
Nu am lucrat niciodata ca vanzatoare, am tinut insa locul unei prietene care lucreaza in librarie. Bineniteles ca in cinci minute a aparut si Cetateanul Turmentat care si-a descoperit brusc gustul pentru cultura sterpelind carti dintre cele mai scumpe: albume cu opere ale unor pictori faimosi. Ce scandal a putut sa iasa! hh.gif

@Scarlett - poate daca i-ar zice "cartea de onoare" si nu condicuta... rofl.gif

Acest topic a fost editat de denise_d: 28 Jun 2004, 07:02 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 28 Jun 2004, 10:21 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (LigiaB @ 28 Jun 2004, 09:05 AM)
cind ma uit sa vad cine a scris deasupra mea, am facut ochii yikes.gif era ambasadorul american la romani. cool.gif )

Cata onoare sa apari in condic..a dupa ambasadorul american... Felicitari!

Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun, dar nu exista nici un ambasadorul american la romani, pentru ca din pacate pentru cei care sunt atat de doritori in a obtine cetatenia, de exemplu, americana, Romania exista, si este stat national, si mai are si statut de suzeranitate, prin urmare romanii nu-s niste oameni pribegi prin lume, care din prea-multa mila a maretilor conducatori americani au primit si ei un ambasador...
Daca vrei mai multe informatii despre acea tara numita Romania, vezi, cauta despre tara aceea aflata intre Ungaria, Serbia, Bulgaria, Marea Neagra, Republica Moldova si Ucraina.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 28 Jun 2004, 10:28 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (LigiaB @ 25 Jun 2004, 07:46 PM)
La restaurante, daca ai nitel accent te serveste cu orice.  laugh.gif Asa mi se intimpla mie.  rolleyes.gif (nu recunosc ca am accent  rofl.gif ) Lasam ciubuc mare si mergeam inapoi tot acolo si ma tratau ff bine.

Am inteles ca povestea cu accentul functioneaza si in Italia. La fel, daca te prinde cu accent strain te trateaza diferentiat: platesti de 2-3 ori mai mult. Deh, ce sa-i faci, omul are tendinte nationaliste...

Acest topic a fost editat de axel: 28 Jun 2004, 10:36 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 18 Jul 2004, 07:36 AM
Mesaj #32





Guests






Cred ca io eram aia care a zis ca a cumparatceva de rusine biggrin.gif Era rusine de genul ca femeia si-a batut capul cu mine(eu fiind una din cele mai mari pretentioase, numa' clienti ca mine sa n-avveti biggrin.gif) iar io, am facut mofturi si n-aveam chef sa iau nik...Si i-am vazut privirea rugatoare si am zis ok hai ca iau....Insa in ultimul timp o fac pe-a nebuna, mai ales cand le vad pe alea sictirite si acre: ma duc, cer tot felul de lucruri, sa probez, sa vad si dupa aia stramb din nas a sictir si plec biggrin.gif rofl.gif Atunci sa le vezi cum se uita la mine rofl.gif
Si io la fel fac: selectie naturala: unde sunt vanzatoarele ok cumpar mereu, chiar daca nu au exact ce-mi doresc, iau ceva asemanator, si unde-s acre le aplic tratamentu' de mai sus biggrin.gif
Si da, mi s-a intamplat de multe ori faza cu n-avem, mai ales la baruri sau restaurante biggrin.gif Si cand lista cu n-avem se face prea lunga deja-mi piere pofta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 18 Jul 2004, 10:53 AM
Mesaj #33


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



E ciudat ca insista sa puna in lista multe lucruri pe care nu le au, in timp ce daca ii intrebi au tot felul de chestii ce nu apar pe lista...

Iar tratamentul spune multe, ce incredere sa am intr-o moaca sictirita si acra, atunci cind fac comanda, ca voi primi ceea ce am cerut fara sa fie ... "alterat" de supararea celei/celui care ma serveste...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 19 Jul 2004, 08:04 AM
Mesaj #34


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Sigur că nimănui nu-i convine să fie izbit de o acritură pe post de vīnzător. Dar acolo e vorba de un om, care poate avea şi el zile proaste. Iar dacă stau să mă gīndesc la cīt sīnt plătiţi şi cum se comportă unii patroni cu ei, mai că mi se face puţin milă, am puţină compasiune pt acei oameni.

Pt. ca totul să fie OK cred că ar trebui puse la punct mai multe chestiuni şi din partea clientului şi din cea a vīnzătorului şi... din alte părţi. Pīnă una alta, n-ar fi rău dacă am privi mai relaxat problema...

(dacă vreţi să daţi īn mine, daţi!)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 19 Jul 2004, 08:17 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392




Am observat o situatie cel putin ciudata- in magazinele mici, daca ii vorbesti amabil vanzatoarei, te serveste
ireprosabil, ba chiar iti recomanda discret anumite produse. Un zambet face mai mult decat orice. Omul se simte
valorizat, si nu tratat ca un obiect.
In schimb in cele ' cu pretentii' esti masurat din cap pana-n picioare, si, daca iesi bine la inspectie, esti tratat ca atare,
daca nu esti ignorat.
Si asta am observat-o in multe orase si mari si mici.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 11:24 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman