HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Closed TopicStart new topic
> O Viata Linistita - In Romania Sau In Occident?
Prefer sa duc o viata linistita in:
Prefer sa duc o viata linistita in:
Romania [ 13 ] ** [76.47%]
In alta tara [ 4 ] ** [23.53%]
Nr. Voturi: 17
  
Minutul
mesaj 15 May 2004, 06:39 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 65
Inscris: 15 April 04
Forumist Nr.: 3.079



Vad ca s-au lansat la Dezbateri un sir de discutii referitoare la Romania, la romani, la mandria si rusinea de a fi roman.
Multe persoane au plecat 'afara' pentru a se realiza. Multe, dupa ce s-au realizat, s-au intors in Romania.

Vin si va intreb: presupunand ca aveti o situatie materiala stabila, ca nu aveti grija zilei de maine, nici in Romania, nici in Occident, unde ati prefera sa locuiti, in tara sau peste hotare? Pe cat posibil, va rog sa va motivati alegerea.


Prezentul topic se doreste a fi mai mult o lista a optiunilor fiecaruia decat o dezbatere a optiunilor prezentate aici.

Acest topic a fost editat de Minutul: 15 May 2004, 06:40 PM


--------------------
Voiesti sa cunosti lucrurile? Priveste-le de aproape. Vrei sa-ti placa? Priveste-le de departe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 15 May 2004, 06:50 PM
Mesaj #2


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Prefer sa duc o viata NE-linistita in Occident (motive: 1. sunt gay; 2. financiar; 3. imi place sa vad cat mai mult din lumea asta, dar nu ca simplu turist)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minutul
mesaj 15 May 2004, 07:18 PM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 65
Inscris: 15 April 04
Forumist Nr.: 3.079



blink.gif Am spus clar 'situatie materiala stabila', deci punctul doi nu cred ca isi are sensul...


--------------------
Voiesti sa cunosti lucrurile? Priveste-le de aproape. Vrei sa-ti placa? Priveste-le de departe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 May 2004, 07:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
zar
mesaj 16 May 2004, 04:08 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



QUOTE (Nicodim @ 15 May 2004, 07:52 PM)
3. imi place sa vad cat mai mult din lumea asta, dar nu ca simplu turist

daaa! si eu pana nu demult visam sa traiesc cate 2-3 ani in fiecare tara care mi-ar place.
da' acu' doi ani cand un prieten peruvian mi-a propus sa plec cu el in Peru (traversand Atlanticul cu un vapor cu panze, avea nevoie de matelot), am fost prea las ca sa-mi abandonez cuibul cald iar acum stiu ca doar visez!

revenind ontopic, da, daca as castiga cat sa traiesc corect, m-ar trage gandul sa ma intorc pe malul Cernei, cea frumos curgatoare... da' cred ca mai e mult pana la pensie... ohmy.gif


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 May 2004, 02:16 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Daca nu am grija zilei de maine inseamna ca duc o viata linistita, oriunde, concluzia: daca nu am probleme cu banii, nu-mi prea pasa in ce tara stau...
Aleg insa sa duc o viata linistita in tara in care se vorbeste limba mea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 18 May 2004, 02:28 PM
Mesaj #6


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Īn condiţiile formulate īn enunţ chiar aş fi curios să văd şi eu aici o motivaţie plauzibilă pentru cineva care alege Occidentul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 18 May 2004, 03:15 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



Daca e permis aici sa visez, atunci eu vreau sa locuiesc undeva langa un ocean, o mare, sau macar un lac. Daca e un munte si un oras mare prin apropiere cu atat mai bine. Daca ar fi sa aleg as alege Irlanda ca e mai aproape de RO si pot sa vin in vizita cand vreau daca mi se face dor de romani. Daca ar fi sa nu ma mai intorc mi-as face buletin de Vancouver (Canada) sau de Wellington sau de Christchurch (NZ) sau de Lucerna (CH). Mi-as cumpara niste oi 'just for fun' si as angaja pe cineva sa le duca la pascut. Animale d'astea m-au fascinat intotdeauna. smile.gif In CH mi-as face crescatorie de arici si i-as dona celor care au gradini si nevoie de ei. smile.gif smile.gif In rest as admira peisajul. Grea alegere pentru ca-mi plac multe locuri. In RO nu-mi mai place, orasele mi se par deprimante, la tara nici nu-mi pun problema sa ma mut din cauza conditiilor "neoccidentale". E motivatia mea plauzibila ?


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 18 May 2004, 03:34 PM
Mesaj #8


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Pentru cineva care visează nu e deloc rău. De fapt am impresia că ţi-ar place să fii un fel de "cetăţean al lumii" mai degrabă, decīt al unei anumite ţări. Iar gusturile tale nu-s deloc rele. Chiar că te fac să visezi... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 18 May 2004, 03:44 PM
Mesaj #9


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Cum as putea sa traiesc linistita fara sarmale, mici, tuica....

ahhhhhhh

Rectific

Cum as putea sa traiesc linistita fara scumpa mea familie, scumpii mei prieteni.
Si nu pot sa-i iau cu toti pe mine in straintate nu? sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 18 May 2004, 04:16 PM
Mesaj #10


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, ComicDiva! han.gif flowers.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 18 May 2004, 04:22 PM
Mesaj #11


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



*miroase florile*

SNIFF-SNIFF

sorry.gif

Multumesc. mwah1.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 19 May 2004, 12:34 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (caa @ 18 May 2004, 03:30 PM)
Īn condiţiile formulate īn enunţ chiar aş fi curios să văd şi eu aici o motivaţie plauzibilă pentru cineva care alege Occidentul...

In enunt se spune doar daca ai avea TU de toate. Nu se spune daca Romānia ar fi o tara civilizata, daca n-ar mai fi o tara a furtului, a coruptiei, a nepotismului, a mizeriei, a mentalitatii bolnave, a nedreptatii, a tuturor posibilitatilor rele.

Unii nu dau doi bani pe posibilitatea de a fi doar ei bogati si relativ lipsiti de griji (pāna cānd iesi din viloi) īn mijlocul unei astfel de tari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 May 2004, 04:00 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



[...] sunt oameni carora le place Romania asa cum e . Am trait acolo cea mai mare parte din viata noastra si noi vedem Romania cu alti ochi. [...] Gusturile nu se discuta. blink.gif

[Citat din prezentarea subiectului: "Prezentul topic se doreste a fi mai mult o lista a optiunilor fiecaruia decat o dezbatere a optiunilor prezentate aici."]

Acest topic a fost editat de calfa: 20 May 2004, 08:36 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 19 May 2004, 04:12 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



[...]
Ma bucur pentru voi daca va place Romānia asa cum e.

[Citat din prezentarea subiectului: "Prezentul topic se doreste a fi mai mult o lista a optiunilor fiecaruia decat o dezbatere a optiunilor prezentate aici."]

Acest topic a fost editat de calfa: 20 May 2004, 08:37 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 May 2004, 05:53 PM
Mesaj #15


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



In Romania, fara discutie, pt. ca acolo sunt acasa si ma simt bine. De-abia astept... rolleyes.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 19 May 2004, 09:45 PM
Mesaj #16


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



QUOTE (Minutul @ 15 May 2004, 09:20 PM)
blink.gif Am spus clar 'situatie materiala stabila', deci punctul doi nu cred ca isi are sensul...

Este posibil ca unii sa isi doreasca mai mult decat stabilitate pe plan financiar.

Cat despre "conditiile din enunt", ele nu garanteaza decat aceasta stabilitate financiara. Cred ca cei mai multi dintre noi isi doresc de la viata mai mult decat atat. Un mod de viata nu inseamna numai a nu avea grija zilei de maine. Aceasta grija fiind eliminata, vor interveni atasamentul fata de casa, fata de oameni si limba, dorinta (sau lipsa ei) de schimbare, o anumita predilectie culturala (senzatia de apartenenta la o anumita cultura), visuri si aptitudinea unui loc sau a altuia de a conduce la implinirea lor (de exemplu, undeva exista o institutie in care ai fi fericit sa lucrezi; sau pur si simplu undeva exista un ocean care te-a "chemat" intotdeauna), legi care iti convin mai mult, anumite coduri morale (eventual le putem incadra la cultura) etc.

Ideea e unde te-ai simti cel mai bine, nu e neaparat problema de patriotism (sau lipsa de patriotism).


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 May 2004, 09:53 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



[Citat din prezentarea subiectului: "Prezentul topic se doreste a fi mai mult o lista a optiunilor fiecaruia decat o dezbatere a optiunilor prezentate aici."]

Acest topic a fost editat de calfa: 20 May 2004, 08:38 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 19 May 2004, 10:01 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



[Citat din prezentarea subiectului: "Prezentul topic se doreste a fi mai mult o lista a optiunilor fiecaruia decat o dezbatere a optiunilor prezentate aici."]

Acest topic a fost editat de calfa: 20 May 2004, 08:38 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 May 2004, 10:11 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Este ceva neadevar in ceea ce am spus?

Voiam sa scot in evidenta ca depinde din ce perspectiva privesti Romania. Un strain nu va dori niciodata sa se stabileasca acolo. Va prefera Spania, italia, etc. Dar pentru un roman, Romania e o varianta foarte buna, indiferent de micile inconveniente pe care le are.

[Citat din prezentarea subiectului: "Prezentul topic se doreste a fi mai mult o lista a optiunilor fiecaruia decat o dezbatere a optiunilor prezentate aici."]

Acest topic a fost editat de calfa: 20 May 2004, 08:39 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 20 May 2004, 08:51 AM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Ma alatur rugamintii celui ce a initiat topicul, sa evitam schimburile agresive de replici, sa evitam dezbaterile indreptate spre cel isi prezinta o optiune, fiind de preferat prezentarea propriei optiuni, si referiri minimale la cele ale altora. Pentru ca totusi, suntem la forumul "Dezbateri", si nu are sens sa interzicem dezbaterile. Multumiri anticipate. smile.gif
___________________

Chiar daca "o situatie materiala stabila" e un termen greu de definit, dar presupunand "ca nu am grija zilei de maine", as alege Romania, asa "cum e ea". De fapt, am ales-o, chiar daca situatia mea probabil ca nu corespunde enuntului. smile.gif

Motive ? Mult prea multe, si pro si contra, unele prea particulare pentru a merita discutate. In tot cazul, principalul motiv pro (ramanerii in Romania) cred ca este posibilitatea de a ramane intre "ai tai", vorbitorii limbii materne, iar principalul motiv contra (si deci pentru plecarea in Occident) este deschiderea catre persoane diferite, catre culturi bazate pe ... alte limbi decat limba romana. Cele doua fete ale medaliei ... tendinte ... nevoi fundamentale ... smile.gif

Daca ma uit la titlu, "O viata linistita ...", probabil ca balanta ar inclina mai usor in favoarea Occidentului ... unde pare mai simplu sa iti poti gasi si pastra linistea ... ceea ce inseamna insa si ca Romania poate fi o provocare mai mare ...

Acest topic a fost editat de calfa: 20 May 2004, 08:57 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 20 May 2004, 09:19 AM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



si daca initiatorul topicului a vrut sa spuna: in condtii de viata similare Ro/Occident, ati mai parasi Ro, care ar fi motivele in acest caz?

da' oricum eu n-am raspuns la intrebari, mi le-am pus cand am vazut ca apar discutii legate de interpretare.

edit: acum sa si raspund smile.gif, pai cred ca n-ar mai pleca decat aventurieri! smile.gif

Acest topic a fost editat de zar: 20 May 2004, 09:21 AM


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 20 May 2004, 04:32 PM
Mesaj #22


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Minutul @ 15 May 2004, 07:41 PM)
Vin si va intreb: presupunand ca aveti o situatie materiala stabila, ca nu aveti grija zilei de maine, nici in Romania, nici in Occident, unde ati prefera sa locuiti

Acu' s-avem pardon da' parcă şi enuntu' ăsta-i nu ştiu cum huh.gif Dom'le s-ar putea ca pt mine o situaţie stabilă şi lipsa grijii pt ziua de mīine să īnsemne ceva aşa cam cum are Ţiriac sau cei din jurul lui din clasamentul celor mai bogaţi romāni. Hai, dacă vreţi voi neapărat pot coborī undeva pe la nivelul lui Copos (da' nu mai jos mad.gif , şi mă amuză teribil să mă iau la rever cu respectivii laugh.gif ).

Ei şi atunci, avīnd eu libertate de mişcare şi de orice alt fel de libertate vreţi voi, mi se cam fīlfīie de nepotismul, corupţia din ţara asta (că parcă alţii n-au...). Īmi fac o vilă nu'ş pe unde şi după aia luni la hergelia (mea) din Peru, marţi īn ranch-ul (meu) din California, miercuri la Ateneu (īncă nu al meu) la concert ş.a.m.d.

Da' vorba cuiva de pe aici, tot la ţuica mea mă īntorc pe-nserat că... asta e mon cher yikes.gif

Acest topic a fost editat de caa: 20 May 2004, 04:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 20 May 2004, 04:48 PM
Mesaj #23


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



De la o vreme tot observ la han tot mai multi indivizi care se delecteaza prin a-i biciui verbal pe romanii plecati in strainatate, pe cei care nu doresc sa raspunda la threaduri gen "Mandria de a fi roman", sau pe cei care raspund la "Rusinea de a fi roman". Ce ma socheaza este virulenta mesajelor...ca si cand de fiecare data ar fi atinsa o coarda foarte sensibila. Sa fie asta o contra-reactie de aparare la un alt discurs ce circula in Romania...si anume acela ca cei care pleaca in strainatate si se stabilesc acolo sunt cei cu adevarat realizati?
Am impresia ca unii din cei ramasi acasa se specializeaza in a vana "ifosele" celor plecati...de la faptul ca folosesc cuvinte englezesti in miezul propozitiilor romanesti pana la lipsa de precautie in a spune sincer cum s-au simtit cand au vizitat ultima oara Romania.
dog.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 May 2004, 05:11 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Ce ma socheaza este virulenta mesajelor...ca si cand de fiecare data ar fi atinsa o coarda foarte sensibila. Sa fie asta o contra-reactie de aparare la un alt discurs ce circula in Romania...si anume acela ca cei care pleaca in strainatate si se stabilesc acolo sunt cei cu adevarat realizati?
Am impresia ca unii din cei ramasi acasa se specializeaza in a vana "ifosele" celor plecati...de la faptul ca folosesc cuvinte englezesti in miezul propozitiilor romanesti pana la lipsa de precautie in a spune sincer cum s-au simtit cand au vizitat ultima oara Romania.


Nicodim esti un fin observator. Si eu sunt plecata . Critic Romania si ma doare de Romania si iubesc Romania. Unii dintre noi au "ifose" , altii sunt sinceri si directi. Ifosele nu sunt un semn al realizarii.
Personal , nu suport ipocrizia sub nici o forma. Si nu suport ca cineva sa-is bata joc de tara mea. Sunt ca o mama care isi apara puii. Daca iti bati joc de tara mea e ca si cum mi-ai da liber sa-mi bat joc de tine si sa te dispretuiesc.
Atata respect merit si eu ca si OM , ca sa nu fie tara si poporul meu bataia de joc a altora in prezenta mea. E o chestiune de educatie. Nu poti face asta nici in Canada nici in Germania, niciunde.
Vrei sa critici sistemul, scolile, etc. E ok, critica-le ca ai de ce. Dar nu vreau sa aud despre " rusinea de a fi roman"



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 20 May 2004, 05:22 PM
Mesaj #25


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Totusi, una e sa iti bati joc de tara si alta e sa spui lucrurilor pe nume. Ca exista coruptie, ca multe mentalitati iti lasa un gust amar (e.g. cazul meu - fiind gay), ca nu te simti binevenit cand ajungi acasa, etc. Sau pur si simplu ca te-ai instrainat. E dreptul tau. Unii dintre noi au destine contorsionate. Nu poti fi fortat sa fii mandru ca esti roman. Esti sau nu esti. De multe ori simti asta prin prisma propriei povare biografice. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 May 2004, 05:50 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nicodim tocmai asta ziceam: critica e binevenita batjocura nu e. Nu poti sa mergi pe un forum german si sa deschizi topic " rusinea de a fi neamt" . Pricepi ideea?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 20 May 2004, 05:55 PM
Mesaj #27


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Dar eu vad rusinea unora ca o forma indirecta de patriotism. Merg in strainatate, vad una alta, si le e jena ca la noi nu e la fel si ar vrea sa fie cum e dincolo (in unele privinte). Cred ca asta e un motor al progesului. De la Dinicu Golescu la Cioran si Patapievici, lista celor carora le-a fost rusine de Romaniua din PREA MULT patriotism e destul de lunga. Ti-e rusine de cum e si vrei o schimbare la fata. Iti pasa. Iti pasa dureros de mult. Si cand vezi ca unora nu le pasa sau ca se complac in starea de fapt, atunci devii cinic si acru si sfidator si spui "mi-e rusine ca sunt roman". Eu asa vad mecanismul psihologic in chestiunea asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 May 2004, 06:00 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nicodim, niciunul din cei care s-au grabit sa scrie ca le e rusine de-a fi roman nu sunt Patapievici. Sun oameni simpli cu ifose si complexe . Nu Romania e cea care le provoaca durere ci propriile lor veleitati mad.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 20 May 2004, 06:01 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 May 2004, 08:43 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Mai, avand in vedere ca eu sunt un mare nesimtit, nu vad cum mi-ar putea fi rusine cu nationalitatea mea, da mai da-l undeva pe strainu' care are ceva de comentat, e usor sa judeci din afara.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 May 2004, 10:01 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
da mai da-l undeva pe strainu' care are ceva de comentat, e usor sa judeci din afara.


Eh, daca zice un stain , ce-mi pasa. Dar ma deranjeaza cand zic romanii care au plecat din tara si acuma isi imagineaza ca daca au si ei bani de hartie igienica fina , l-au prins pe popa de " nuci". jamie.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 20 May 2004, 10:02 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 21 May 2004, 02:16 AM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE
Toxic:
Si nu suport ca cineva sa-is bata joc de tara mea.

Adreseaza-te celor care-si bat joc de tara ta, nu celor care remarca faptul ca cineva si-a batut joc de tara ta.

QUOTE
Sunt ca o mama care isi apara puii. Daca iti bati joc de tara mea e ca si cum mi-ai da liber sa-mi bat joc de tine si sa te dispretuiesc.

Uite ca te ajut : scrie la iliescu@cotroceni.ro si nastase@victoria.ro si bate-ti joc de ei si dispretuieste-i.

QUOTE
Atata respect merit si eu ca si OM , ca sa nu fie tara si poporul meu bataia de joc a altora in prezenta mea. E o chestiune  de educatie.

Regret dar nu am numarul lor de mobil. Poate totusi īti raspund la mail si īti cer iertare ca si-au batut joc de tara ta.

QUOTE
Vrei sa critici sistemul, scolile, etc. E ok, critica-le ca ai de ce. Dar nu vreau sa aud despre " rusinea de a fi roman"

Acest topic nu are legatura cu rusinea (?) de a fi romān. Se īntreaba unde ai prefera sa traiesti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 21 May 2004, 05:00 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Mi_ e total pe langa subiect si scrie doar ca sa ma atace pe mine fiindca nu ma are la suflet jamie.gif blink.gif

Avem nevoie urgenta de un moderator sa stearga atat mesajul meu cat si al lui Mi_ cool.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 21 May 2004, 05:02 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 21 May 2004, 08:52 AM
Mesaj #33


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Nicodim e foarte supărat şi mie nu mi-e clar pe cine şi de ce. Dacă e pe mine īmi cer la modul cel mai serios scuze şi se poate considera că am făcut-o fără intenţie, din prostie.

Pe de altă parte observ nişte inflamări pe aici care zău dacă le văd rostul. Cu permisiunea dvs. eu mă retrag de aici īnainte ca lucrurile s-o ia razna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 21 May 2004, 09:58 AM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



1. In acest moment moderatorii au doar dreptul de a edita mesaje. Si eu sper sa fie complet eliminate cateva mesaje care nu sunt la subiect si inflameaza fara nici un rost spiritele !

2. caa, nu vad de ce ar fi mesajul tau sursa unei inflamari. Probabil altundeva e acea sursa. smile.gif

3. In plus, sunt si eu de parerea ca unele iesiri de pe acest topic nu isi au rostul. Acuzand o presupusa violenta, intr-un fel destul de violent ... hmmm ... interesanta strategie. smile.gif

4. Asta e un topic in care suntem intrebati unde am prefera sa traim. Nu suntem invitati sa ne dam cu parerea despre unde si-ar dori ceilalti sa traiasca.

5. Nu sunt de acord nici cu romanii din tara care ii dispretuiesc (si uneori injura) pe cei plecati, dar nici pe cei plecati ce ii dispretuiesc pe romanii din tara. Dar asta nu face obiectul acestui topic.

6. Acest forum e dedicat Dezbaterilor ! Nu e un loc al Discutiilor Dezlanate si Deturnate ! Nu e un forum al Disputelor si Defularilor.

7. E greu sa identificam ce e bun si ce e rau in Romania si in Occident, e greu sa ne desprindem de partizanatul generat de apartenenta la un popor sau de cetatenia unei tari. Dar daca nu reusim sa ne tinem firea, mai bine evitam aceste subiecte, decat sa participam la inflamarea spiritelor.
"Mutenia" mi se pare o atitudine mai potrivita Artei Conversatiei decat discutia in contradictoriu intre "surzi". smile.gif

Am scris toate astea in ideea ca oricum cineva va sterge toate aceste mesaje care nu sunt la subiect. smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 21 May 2004, 10:01 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 21 May 2004, 05:41 PM
Mesaj #35


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



@Caa - mesajul meu n-are nici o legatura cu mesajul tau. S-a intamplat sa fie unul dupa altul si atat.
@@Calfa: cand am postat ieri chestiile alea nu eram nervos deloc. Chiar imi amintesc ca eram foarte calm si meditativ, si am insirat niste ganduri care mi-au venit citind threadul asta, cel despre vizita Roxanei in Romania, cel despre mandria de a fi roman, si cel despre rusinea de a fi roman. Era vorba de niste atitudini mai generale pe care le-am vazut in diverse cotloane ale hanului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 01:21 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman