HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Closed TopicStart new topic
> Rusinea De A Fi Roman
Eclectic
mesaj 14 May 2004, 06:07 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Asa cum exista un topic despre mandria de a fi roman si unul despre ce ne place la Romania,
m-am gandit ca ar fi corect sa se poata exprima si cei ce simt o mare rusine pentru ca sunt romani.

Mentionez din capul locului ca nu mi-e rusine ca sunt roman, dar ca nici mandru nu sunt.
Motivatia: nu am avut nici o contributie la faptul ca m-am nascut in Romania. Ma bucur ca s-a intamplat asa,
dar asta e altceva.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 May 2004, 02:27 AM
Mesaj #2


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Nu pot spune ca am o mare bucurie, dar... macar nu imi este rusine. Ba din contra, de cite ori imi reuseste ceva, nu uit sa amintesc celor din jur ca sunt roman


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 15 May 2004, 05:13 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Daca atunci cand ai o reusita esti roman, ce esti cand esuezi ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 May 2004, 05:13 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
zar
mesaj 15 May 2004, 07:36 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



daca avem marginile fa-i si un topic de mijloc: "indiferenta de a fi roman"! laugh.gif


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Isis
mesaj 15 May 2004, 11:00 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 23 December 03
Forumist Nr.: 1.592



deocamdata a fi roman e destul de rusinos. sa fiu mandru ca sunt roman pentru niste realizari de acum 500 de ani, sau pt. ca exista cativa oameni capabili si extraordinari ? nu, pt. ca sunt exceptii de la regula, iar regula spune ca noi, ca popor, suntem ultimii de pe continentul asta, pe care, din intamplare, haladuieste si Romania.
imi pare rau sa spun ca mi-e rusine ca sunt roman pt. ca nu ma simt inferior altor oameni de alte natii si pentru ca am in mine un nationalism destul de mare, insa nu de-ala de prost gust a la PRM, ci un nationalism constructiv. la un moment dat eram atent cand cumparam vreun produs la magazin, ca sa fie produs in Romania biggrin.gif.
insa cu aspecte de genul asta : fotbal plin de blaturi, incat si ucrainienii au ramas uimiti, mi-e rusine ca sunt roman. am dat exemplul cu fotbalul pt. ca mi se pare destul de elocvent pt. ce se intampla la noi, numai la noi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 15 May 2004, 11:58 AM
Mesaj #6


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (eclectic @ 15 May 2004, 06:15 AM)
Daca atunci cand ai o reusita esti roman, ce esti cand esuezi ?

Un romān reprezentativ rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minutul
mesaj 15 May 2004, 06:24 PM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 65
Inscris: 15 April 04
Forumist Nr.: 3.079



Hai sa nu mai aruncam vorbe in vant doar pentru a crea impresie. Esti roman si cand esuezi, dar si atunci cand reusesti.
Reprezentativ pentru cine e cel ce esueaza? Pentru tine? wink.gif


--------------------
Voiesti sa cunosti lucrurile? Priveste-le de aproape. Vrei sa-ti placa? Priveste-le de departe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 15 May 2004, 07:44 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Uneori imi este rusine - atunci cand romanii mei, plecati prin strainantate si « ajunsi » (asa cred ei) se apuca sa-si improaste cu noroi tara lasata in urma. Nu toti…unii raman oameni.
Daca mi se intampla sa am un esec, am eu ca individ, din motive caracteristice mie si nu din cauza ca sunt din Romania. Mi-ar fi mult mai usor sa dau vina pe asta, dar nu.
Desigur, mi se intampla sa spun uneori cu naduf : « ei, la noi ca la nimeni », dar de aici pana la a-mi dori sa ma fi nascut in alta tara…e cale lunga.
Ceea ce este rau in Romania se gaseste si in alte tari in egala masura, doar ca unii dintre noi au falsa impresia ca daca arata cu degetul spre ceilalti cresc in inaltime cu 2-3 centimetri si nimic nu-i poate atinge, ca ei nu mai fac parte din turma.
Nu suntem mai rai decat altii si cum altora nu le este rusine de tara lor, nici noua nu ar trebui sa ne fie. Daca avem un renume prost in anumite medii, este in primul rand vina noastra.


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 15 May 2004, 08:22 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Daca mi se intampla sa am un esec, am eu ca individ, din motive caracteristice mie si nu din cauza ca sunt din Romania.


Corect. La fel de corect cu a spune ca, daca ai o reusita, o ai ca individ, nu datorita faptului ca esti din Romania.
Multi nu vor sa inteleaga acest adevar elementar.
Bravo ! spoton.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 May 2004, 02:30 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu stiu de ce ar trebui sa simt ceva fata de nationalitatea mea. Intai de toate sunt om. A fi mandru sau rusinat de faptul ca esti roman e ca si cand ai fi mandru sau rusinat de faptul ca ai doua picioare.

Nu ma rusinez ca sunt roman, multi isi fac griji ca vor fi criticati de straini pentru prostiile pe care le fac multi dintre compatriotii nostrii.

Cred ca aceasta dilema este unica pentru tara noastra.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 18 May 2004, 10:48 AM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



Astazi a aparut in Jurnalul National un articol semnat de M. Cartarescu, avand acelas titlu. http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modl...order=0&thold=0
„Sa mai terminam o data cu rusinea asta de a fi romani“, imi spunea de curand un prieten, faimos scriitor, care citise un articol al meu despre Polonia, publicat in aceasta rubrica......"
Iar finalul este exact pe ce gandesc si eu:
"Cat despre rusinea de a fi roman, o las celui care cunoaste si mandria de a fi roman. Eu sunt roman pur si simplu, asta nu mi-o poate lua nimeni. Dar n-am putut intelege niciodata ce-nseamna sa fii mandru ca esti „om si nu animal, barbat si nu femeie, grec si nu barbar“… "
Nu cred ca mai e loc de alte comentarii.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 18 May 2004, 02:27 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Rusinea o simti atunci cand te vezi judecat dupa faptele compatriotilor tai. Spre exemplu, in Germania, nu mai stiu exact in ce orasel, era un super-market care avea un panou mare pe care scria "ATENTIE! Magazinul este supravegheat de camere video" in 2 limbi:germana si romana. Faptul ca erau multi romani stabiliti in orasul respectiv nu poate decat sa inrautateasca impresia.
In contrast, am auzit la radio un tip care povestea ca a avut nu stiu ce ruda care a locuit in America. Cand s-a intors in tara, pensionat, i s-a propus sa faca un fel de contract prin care ar fi avut grija de un nepot fictiv pentru ca statul american sa ii trimita niste bani in plus (nu mai tin minte daca era chiar asa, dar era asemanator). Raspunsul respectivului a fost ca statul american l-a ajutat pe el si ca nu vrea sa il pacaleasca pentru ca nu este drept.
Cati romani ar fi raspuns asa? Pana la urma, nu trebuia decat sa dea cateva semnaturi ca sa primeasca o pensie in plus.
Putem continua cu psihologia invechita despre munca si bani, cu buna crestere (asa slab cultivata in tara noastra), dar nu cred ca are rost.
Asadar, mandria noastra le-o datoram putinilor nostri reprezentanti de seama. Cinste lor!


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fausta
mesaj 18 May 2004, 02:42 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 688
Inscris: 18 May 04
Forumist Nr.: 3.544



a fi mandru sau nu ca eshti roman... pai daca stam si ne gandim putzin fiecare natzie are ceva cu care sa se mandreasca si ceva cu care sa nu se mandreasca... in general ishi promoveaza atuurile, lasand pe altzii sa aiba grija de bulinele lor negre, pentru ca sunt shi de ashtia! cu toate acestea se merge mereu inainte, din inertzie, nu ca ar fi prea multzi care s-ar arunca... dar gresheala sta in faptul ca nu ar trebui sa ne gandim daca suntem mandri sau nu ca suntem romani... suntem ceea ce suntem, iarr daca plecam capul pentru totzi "peprezentantzii noshtri" care fac buline negre, o sa ramanem incovoiatzi... wink.gif


--------------------
' Murim cāte putin īn fiecare zi, trebuie sa ne obisnuim cu asta. '

Emile Zola
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 May 2004, 03:32 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



[off topic]

Acest topic a fost editat de calfa: 18 May 2004, 04:02 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 18 May 2004, 03:49 PM
Mesaj #15


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



bine inteles ca nu mi-e rusine ca sunt romanca.

in schimb mi-e rusine ca sunt om. unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 May 2004, 07:59 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pana la urma, noi romanii avem cu ce ne mandri? Acuma pe bune, avem ceva de care sa fim mandrio, ca popor?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 18 May 2004, 08:58 PM
Mesaj #17


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



QUOTE (Blakut @ 18 May 2004, 09:01 PM)
Pana la urma, noi romanii avem cu ce ne mandri? Acuma pe bune, avem ceva de care sa fim mandrio, ca popor?

Tuica
Sarmale
Nadia Comaneci
Tuica
Hagi
Echipa de gimnastica feminina
Faptul ca avem, ca popor, cele mai multe bancuri din europa (I'm so proud!!!)

ahhhhhh... am spus si tuica?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fremen
mesaj 18 May 2004, 09:24 PM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.411



Banuiesc ca e retorica intrebarea ta . Sunt multi romani care au dovedit, fara doar si poate , ca pot fi'' fruncea '' in diverse domenii . Avem compatrioti apreciati pentru munca si talentul lor peste tot .

In ce ma priveste -NU mi-e rusine ca sunt roman dar mi-e ciuda ca nu gasim calea de a iesi din mocirla , mi-e ciuda ca acceptam pozittia ghiocel cu atata resemnare , mi-e ciuda ca spiritul asta mioritic nu s-a pastrat doar ca metafora !


Concluzie: suntem bunicei, mai trebuie slefuit pe ici pe colo( si anume in partile esentiale) si ...gata jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dsrk3r
mesaj 18 May 2004, 09:24 PM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 341
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.926



De trei situatii imi aduc aminte ca mi-a fost rusine ca sunt de unde sunt si mi-a fost rusine si in locul altora care probabil nu cunosc sentimentul asta. Acum cativa ani eram intr-un oras european si dimineata cand am coborat la receptia hotelului am vazut pe 1/4 din pagina ziarului local titlul "Lupta pentru putere in casa saraciei". Era a doua zi dupa demiterea guvernului Vasile sau a lui Vasile, nu mai stiu exact. Si cand m-am dus la intalnirea programata toti oamenii avea pe masa ziarul cu pricina deschis la pagina respectiva. Celelalte doua sunt mai recente, una de anul trecut, una de anul asta. In iulie anul trecut in KLM-ul de Bucuresti o echipa de fotbal (tineret) si cateva vedete pe care le mai vad pe la TV. Doi dintre romanasii fotbalisti au tinut neaparat sa bea whisky in avion. Si au inceput sa chefuiasca imediat ce s-au asezat. Nu s-au sinchisit de rugamintile echipajului si nici de amenda de 30 000 E dupa ce crew-ul ajunsese la disperare si cand in tot avionul putea a bautura. Ce mai conta ca avionul a intarziat din cauza lor aproape o ora. La ultima aventura cu avionul, pardon, calatorie, tot intr-o capitala europeana cand am intrat in Taromul de Bucuresti m-a lovit un miros greu de transpiratie.

Acest topic a fost editat de amenophis: 18 May 2004, 10:11 PM


--------------------
Aud si uit. Vad si imi amintesc. Fac si inteleg.
Confucius
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hadess
mesaj 18 May 2004, 10:33 PM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 18 May 04
Din: Valcea
Forumist Nr.: 3.556



Primul meu post nu putea fi decat aici!
Noi romanii suntem(si asta e adevarul!) un popor de oameni mediocrii. Sunt si la noi varfuri cu care ne putem mandri. Problema e ca noi suntem mult prea mandri. Ne laudam prea mult cu exceptiile.
Pana la urma nu avem de ca sa ne fie rusine cu insemnul de roman. Sunt altii mul mai jos ca noi. Dar nici sa ne consolam cu asta nu e bine. Sa ne mai slefuim un pic, cum zicea cineva!
Astept de la voi o pledoarie pt Romania(Tara Lui Spaga-Voda)


--------------------
Wide Open Road...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 18 May 2004, 10:38 PM
Mesaj #21


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han! han.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hadess
mesaj 18 May 2004, 10:39 PM
Mesaj #22


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 18 May 04
Din: Valcea
Forumist Nr.: 3.556



Multumesc! Felicitari pt forum!


--------------------
Wide Open Road...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 18 May 2004, 10:55 PM
Mesaj #23


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



In general, aceasta "rusine" se manifesta atunci cand te afli in afara granitelor tarii datorita conceptiei pe care majoritatea occidentalilor o au despre romani. Cred ca ne-ar fi destul usor tuturor celor care ne aflam "dincolo" in vizita sa declaram ca suntem originari din alta tara.. cu toate astea nu o facem. De ce? Pentru ca in inimile tuturor de afla un strop de patriotism. Oricat de mult ai crede ca-ti dispretuiesti tara si compatriotii atunci cand auzi pe cineva ca-ti ponegreste originile, tara Ta, e imposibil sa nu simti putina revolta. Asa cred eu.. s-ar putea sa ma contraziceti wink.gif Si eu de multe ori ma amuzam cu prietenii pe tema asta: "Baaa.. sa nu zici, ba ca esti din Romania.. ca te faci naibii de ras!". Erau doar glume. A-ti fi rusine ca esti roman e, din punctul meu de vedere, echivalent cu a-ti fi rusine de tine insuti. Si atat timp cat noi avem pretentia ca ne respectam pe noi insine, nu putem declara "Mi-e rusine ca sunt roman!". Eu nu o sa fiu niciodata de acord cu asta smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 May 2004, 03:10 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



bai calfa, de ce mi-ai re-editat mesajul? era super la subiect. era cel mai la subiect.

am asa o ciuda pe tine wink.gif

______________________

[Editat de calfa:] Dragul meu toxic, am cautat cu multa atentie in acel mesaj al tau ceva "la subiect". Insa in afara de lucruri spuse la adresa celui ce a lansat subiectul nu am gasit. Sa mai spun in ce fel erau spuse ? smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 19 May 2004, 08:26 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 20 May 2004, 08:29 AM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Han, Hadess ! smile.gif

Exista oare asa ceva "popor de oameni mediocri" ? Si daca ar exista, si am face parte din asa ceva, de ce sa ne fie rusine, ca doar nu ne-am ales in ce popor sa ne nastem ?

De ce sa nu fim mandri sau rusinati de noi insine, de faptele noastre, de ceea ce a stat sau sta in puterea noastra sa facem, fie ca ne depasim conditia, fie ca ne batem joc de noi insine ? De ce sa fim mandri sau rusinati de poporul din care facem parte ?

Cetatenii Romei Antice, cat timp Roma era in expansiune, cand inflorea, aveau motive sa fie mandri. Iar cei ce le-au urmat, cand Roma se prabusea, se degrada, probabil ca ar fi trebuit sa se simta rusinati, nu ? Sau sa se simta mandri de inaintasii lor ? Ori poate maniosi ca inaintasii au stricat totul pana la ei ? Sau poate rusinati ca nu puteau face nimic pentru a readuce Roma unde a fost ? smile.gif

Ca tot vorbim de rusinea de a fi ... roman. biggrin.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hadess
mesaj 20 May 2004, 10:05 PM
Mesaj #26


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 18 May 04
Din: Valcea
Forumist Nr.: 3.556



Nu am zis sa stagnam si sa ne vaitam. Dar nici sa ne laudam prea tare cu ceva ce altii au de 100 de ori mai mult si mai bun. Ex: india si programatorii sai. Dau exemplul asta pt ca in ultima vreme suntem tot mai mandrii si ne laudam din ce in ce mai mult cu programatorii nostri. Asa cadem in grandomanie!

Mie nu mi-e rusine ca sunt roman
dar nici prea mandru nu sunt


--------------------
Wide Open Road...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 May 2004, 10:10 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
india si programatorii sai



India are o populatie de N ori mai mare ca si a romaniei si e normal sa dea mai multi programatori. Si daca raportezi la populatie are mai putini decat romania, avand in vedere ca sunt de zeci de ori mai multi programatori indieni in Canada si Sua ( fiindca India face parte din Commonwealth ).


QUOTE
Asa cadem in grandomanie!


suntem departe de asta



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hadess
mesaj 20 May 2004, 10:51 PM
Mesaj #28


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 18 May 04
Din: Valcea
Forumist Nr.: 3.556



nu as fi asa sigur.

2/3 din india e analfabeta....


--------------------
Wide Open Road...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 May 2004, 10:56 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



India e o tara mai speciala, si nu ar trebui judecata prin ochiul occidentalului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 May 2004, 10:58 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
2/3 din india e analfabeta....


india are 15% din populatia lumii, nu e o tarisoara mica ca si Romania. Deci n-ai cum sa compari numarul de informtaicieni romani cu cei indieni ca nu e corect

dar daca vrei tu neaparat sa zici ca indienii is mai tari , pai sa fie mai tari. Ce-ai dovedit cu asta? Nada, zero, null wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 21 May 2004, 10:56 PM
Mesaj #31


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Off-topic: Toxic - Ti-am spus cat imi place avatarul tau? laugh.gif L-as nominaliza la "cel mai sexy avatar" tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 23 May 2004, 12:35 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Ia spuneti voi, ne simtim uniti ca romani, astfel incat daca unu face o prostie mie sa-mi fie rusine ? Nu prea. La succese da merge ma simt unit, la celelalte, mai greu. Evit responsabilitatea, pentru ca de fapt nu facem decat putine si vagi lucruri impreuna, restul e fiecare pentru el.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 23 May 2004, 07:07 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Eu recunosc ca aici unde locuiesc, nu mi-e rusine ca sint romanca. Deloc! (Noroc de rusi... laugh.gif ) In schimb, am avut citeva instante cind mi-a fost f rusine (in Europa).
De citiva ani, imi fac concediul in Spania (Madrid sau Barcelona, acolo sint prietenele mele din copilarie). Dupa cum stiti, Spania e plina de romani...prea plina...

Eram in centru Barcelonei, la o terasa si serveam o inghetata. Deodata au aparut niste "romani" cu muzicutele, au cintat si apoi hop la cersit la mese...veneau si cerseau in romaneste... rofl.gif citeva minute mai tirziu au aparut altii cu 2 acordeoane...si au cintat neneeee...vreo 5 minute... au venit si astia cu palaria la cersit...in timp ce astia cereau bani, au trecut pe-acolo alti romani care i-au recunoscut pe astia (cu acordeoanele) si au inceput sa faca misto de ei... "Du-va'ti mai la munca, tigani imbicsiti ce sinteti!" la care tiganii: "Ce munca ma... ca eu cint toata ziua si imi iese 70-80 euros pe cind tu muncesti ca prostu' ptr banii astia..." blink.gif Wow! Noi, cei de la masa, asistam acestei conversatii... mi s-a facut sila...si rusine... 50.gif Nu le-am dat nici un cent...

Acum, ce ziceti voi... noi romanii de-afara, nu reprezentam un popor? Nu este tendinta in a cataloga in functie de natie?
Fura romanii pe unde apuca???
Se bat si sint zgomotosi injurind ca la usa cortului?
Au grija de mediul inconjurator, sau lasa mizerie pe unde merg?

Nu ii bag pe toti in aceasi oala, nu as indraznii, dar parca prea multi aduc rusine decit onoare neamului nostru...

***

La intoarcere, am sunat la aeroport si mi-a spus sa ma prezint cu 4h inainte ptr ca se da un interviu de 10-15 minute. M-am mirat. Ajung la aeroport, stau vreo 2 ore la rind si apoi ma ia un spaniol deoparte... se uita la mine, la poza din pasaport si apoi, cu putin dispret imi spune:" D-ra, pasaportul nu este romanesc, dar nationalitatea este de roman!" A spus-o ca si cum era era un defect faptul ca eram romanca, (it was like a put down)... M-am schimbat la fata, ma enervasem...si i-am spus cam apasat: "And, what the point? Is there a problem with the fact that I am romanian?" 50.gif Imediat s-a domolit si a luat-o pe alta panta...incepuse sa imi faca complimente ca sint "beautiful" si ca sigur "I dated a lot of spanish guys..." Cumva nu mai aveam chef de gluma....
Nu eram suparata pe politaiul acesta...de ce as fi? ci ma gindeam cum am ajuns noi romanii sa intram in gura lumii...si sa nu fim respectati...ca fie vorba intre noi... nu prea sintem...cel putin nu romanul de rind...

Mi-e rusine ca sint romanca: NU! Ci peste tot unde merg, modelez si o alta fata a romanilor... thumb_yello.gif It works...


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 24 May 2004, 12:03 PM
Mesaj #34


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Sa mai terminam o data cu rusinea asta de a fi romani, imi spunea de curand un prieten, faimos scriitor, care citise un articol al meu despre Polonia, publicat in aceasta rubrica.
I se paruse ca, pentru ca Polonia iesea acolo mult mai bine decat Romania, eu as fi avut o perspectiva cumva 'mizerabilista', defaimatoare despre romani ca neam, ca suflet colectiv. Insa in articolul cu pricina eu nu vorbeam despre sufletul romanesc in opozitie cu cel polonez, ci despre economia romaneasca in opozitie cu cea poloneza, despre realitatea sociala a Romaniei, istoria Romaniei, biserica romaneasca etc. in contrast cu analoagele lor poloneze. Constatam cu tristete handicapul cu care ne inscriem in tentativa de integrare europeana fata de tarile din Est care-au si intrat de curand, ceea ce, zic eu, nu e nici un paradox, se vede de fapt cu ochiul liber. Imi exprimam parerea ca Romania nu e inca pregatita sa intre in Uniunea Europeana. Imi mentin aceasta parere, care mi-e confirmata nu numai de observatiile cotidiene ale oricui care n-a pierdut orice legatura cu tara reala, ci si de insusi faptul ca n-am intrat in 2004 in UE, ci vom intra, daca vom remedia cate ceva din marile noastre probleme, abia in 2007. Nu cred ca prin constatarile mele despre coruptia mediului politic romanesc, despre saracia endemica a satelor noastre, despre obedienta bisericii noastre mi-am manifestat rusinea de a fi roman. Ele nu-nseamna nici ca nu vad progresele care se fac. Fireste ca sunt schimbari, dar ritmul lor e extrem de lent si de haotic, iar cele fundamentale au fost prea adesea intreprinse doar ca urmare a presiunilor externe.

Caragiale a suferit enorm pentru atitudinea lui critica fata de lumea romaneasca. A fost numit "ultimul ocupant fanariot" si acuzat de antiromanism. Exilul sau s-a produs in mare parte datorita amaraciunii provocate de aceste acuzatii. Oare el nu vedea transformarile prin care trecea Romania vremii lui? Chiar in timpul vietii sale regele Carol I si liberalii construiau Romania moderna. De ce Caragiale n-a elogiat aceste progrese? De ce lumea romaneasca din scrierile lui e atat de "mizerabilista", atat de lipsita de orizont? Oare din cauza rusinii de a fi roman? Peste tot, artistii si ziaristii au facut fata atacurilor de acest fel: atitudinea acida, violenta impotriva unor realitati nationale le-a fost luata drept nelealitate si tradare. Cum apare Irlanda in opera lui Joyce? Dar Austria in cea a lui Thomas Bernhard? Dar America ("Amerika", ortografiata "nazist") in poemele lui Ginsberg? Azi natiunile "denigrate" se mandresc cu acesti scriitori, ii considera printre valorile lor esentiale.

E nesanatos si neprofesional sa vezi mereu partea plina a paharului. Ziaristul trebuie sa descopere erorile, raul din viata unei comunitati. Chiar daca exagereaza (si va exagera uneori, caci arta e o chestiune de temperament), viziunea lui, deformata, e cea veridica psihologic, nu "obiectivitatea" care, ca si statisticile, este de atatea ori un simplu decor de carton.

In articolul despre Polonia nu opuneam un "ethos" polonez unuia romanesc. Pentru ca pur si simplu nu cred ca exista asa ceva. Cred ca "sentimentul romanesc al fiintei" e pur si simplu o speculatie, cam ca acelea care spuneau odinioara ca Muscalul este asa, Neamtul asa, Rusul asa, Ungurul altfel etc. Eu nu explic succesul lui Tolstoi prin marele suflet rus, ci prin calitatea literara a scrisului sau. Dac-as fi un denigrator al neamului romanesc, as fi gasit zilele acestea cel mai bun prilej sa afirm ca "romanul tot roman ramane", adica hot si ticalos. Un militar roman din Irak, care mai avea o saptamana pana la intoarcerea in tara, a gasit cu cale sa fure cateva ceasuri de mana si un card pentru nu stiu ce dintr-un magazin american. Nu ma-ndoiesc ca fapta lui, mediatizata pretutindeni, a putut intari cliseele antiromanesti in medii unde aceste clisee sunt deja puternice (m-am lovit eu insumi de ele de nenumarate ori). Dar asta e problema acelor medii xenofobe si sovine, nu a noastra. Problema noastra e sa-l pedepsim pe acel militar pentru fapta lui. Nu cred ca el a intinat onoarea armatei romane sau a tarii noastre. Nu cred ca el reprezinta "romanul" generic, sufletul romanesc. Nu mi se face rusine ca sunt roman auzind despre astfel de fapte, cel mult rusine ca sunt om.

Andrei Plesu avea mare dreptate intr-un articol recent, in care privea ironic protestele noastre impotriva "atentatelor la imaginea Romaniei" savarsite (conspirativ, desigur?) de catre diverse emisiuni, reportaje, carti etc. straine. Nu imaginea Romaniei trebuie sa ne preocupe, scria el pe buna dreptate, ci starea Romaniei. Starea de lucruri trebuie indreptata pentru ca "atacurile orchestrate antiromanesti" sa inceteze.

Cat despre rusinea de a fi roman, o las celui care cunoaste si mandria de a fi roman. Eu sunt roman pur si simplu, asta nu mi-o poate lua nimeni. Dar n-am putut intelege niciodata ce-nseamna sa fii mandru ca esti "om si nu animal, barbat si nu femeie, grec si nu barbar"?

Mircea Cartarescu, Jurnalul.ro

Va multumesc pentru participarea in cadrul acestei dezbateri, topic inchis.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 06:16 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman