HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Conflictul Intre Generatii, exista sau nu?
cameron
mesaj 7 May 2004, 01:09 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Cu totii suntem prizonierii prezentului, punctul invizibil si curgator pe care totusi nu putem stationa. Si chiar daca acum apartinei unei generatii, ieri am apartinut alteia ,..maine la fel
..
Credeti ca exista intr-adevar un conflict intre generatii?
Ce anume il alimenteaza?
De ce suntem intoleranti cu cei ce nu apartin anilor nostri?

Tinerii sunt sclavii viselor; batranii, servitorii regretelor (H.Allen).



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 May 2004, 02:00 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Daca exista un conflict? Depinde cum privesti lucrurile. Diferente de opinii si mentalitati exista, cu siguranta. Insa acestea nu trebuie neaparat sa duca la un conflict in adevaratul sens al cuvantului.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 7 May 2004, 02:22 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Exista
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 May 2004, 02:22 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
loredaria
mesaj 7 May 2004, 11:59 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



Sunt de acord cu Nefertiti. Dupa cum spunea diferentele de opinii si mentalitati nu ar trebui sa duca la un conflict. Insa totusi acesta exista si am observat asta la marea majoritate a oamenilor. Intrebi, cameron, de ce aceasta lipsa da toleranta fata de alte varste? As zice din lipsa de educatie sau lipsa de autoeducatie. Si cred ca uneori si stresul e o cauza a lipsei de toleranta. Si daca stau sa ma gandesc bine cred ca mai gasesc motive...


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 8 May 2004, 09:22 PM
Mesaj #5


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Exista, din pacate... zilnic ma cert cu armata de babe si mosi care intra in troleu si incep sa dea din coate. Sunt atat de artagosi si de scarbosi... imi vine sa ii iau de gat cand ii aud cu "tinerii din ziua de azi". Frate, mai da-o-n colo de treaba! Atata timp cat urci in troleu si dai din coate sa-ti faci loc si tipi si te comporti ca o maimuta peste care vine un maimutz, taci dracu din gura!

Revenind la chestii mai generale, nu pot sa spun ca nu sunt si eu de acord cu nefertiti. Probabil ca ar fi mai corect sa se vorbeasca despre "diferenta de mentalitate", insa cred eu ca acest "conflict intre generatii" se refera exact la acest lucru, dar a intrat in vocabularul curent pentru ca este mai "dramatic". thumb_yello.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
^Anne^
mesaj 9 May 2004, 02:18 AM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.453



Eu cred ca exista, dar e intradevar "dramatic" sa-l numim conflict. E o diferenta in modul de gandire. ei au trait alte timpuri, noi traim vremurile de acum cu totul diferite....si percepem altfel lucrurile...


--------------------
Remember that as a teenager you are in the last stage of your life when you will be happy to hear that the phone is for you.--Fran Lebowitz
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 9 May 2004, 05:03 AM
Mesaj #7


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Cred ca postul lui Geni exemplifica perfect motivele conflictului dintre generatii.

Pe de o parte, cei ce au uitat ca au fost tineri candva.
Pe de alta parte, cei care inca nu au fost batrani.
In ambele cazuri, sunt multe de spus, dar asta e ideea generala.

Ceea ce ma amuza teribil este ca intotdeauna, dar intotdeauna, de la o generatie la alta, muzica tinerilor este intolerabila generatiei adulte.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 May 2004, 12:57 AM
Mesaj #8


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cred ca v-ar interesa tocmai discutia ASTA *click* hh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 10 May 2004, 01:45 PM
Mesaj #9


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Sau poate ca ne intereseaza, totusi, o discutie purtata aici, nu o trimitere la una din alta parte. tongue.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 May 2004, 03:21 PM
Mesaj #10


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



eu cred ca exista si ca e foarte normal sa existe. lumea evolueaza (in bine sau in rau) si lucrurile se schimba. se spune ca, in general, omul isi formeaza personalitatea pina la o anumita virsta (dupa aia o mai "fasoneaza"). de aceea eu cred ca asta e motivul conflictului: pe de o parte tinerii, care sint in plin proces de asimilare a noului, pe de alta parte ceilalti, prizonieri ai timpurilor (mai vechi) in care s-au format.

acum, parerea mea e ca, in mod normal, cunoscind aceste lucruri, conflictul n-ar trebui sa existe. tinerii ar trebui sa respecte si sa profite de "agoniseala" maturilor pt. a-si implementa eficient ideile noi pe care le au (nu sa-i numeasca "invechiti") iar maturii ar trebui sa respecte elanul si "aiurelile" tiinerei generatii pt ca stiu f. bine ca asa au fost si ei cindva...

nu se intimpla asa, din pacate, si conflictul exista, e foarte vizibil, de la nivelul familiei si pina la marile structuri econoice sau politice sau mai stiu eu cum.

daca conflictul exista mai ramine o problema: sintem destul de abili sa-l dezamorsam?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 12 May 2004, 09:39 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Nu cred ca exista un conflict intre generatii. Cunosc oameni in varsta cu care poti vorbi zile in sir fara sa te plictisesti si mai cunosc si tineri de varsta mea al caror subiect preferat este cat de departe pot scuipa. Cu tinerii astia simt ca exista un conflict. Desigur ca am mai multe conflicte cu cei mai in varsta, dar nu pot si cred ca nimeni nu poate vorbi despre un conflict intre generatii, deoarece ar fi o generalizare mult prea brutala.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredaria
mesaj 13 May 2004, 12:46 AM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



electric, si eu cunosc vreo 2 oameni in varsta ca cei de care spui tu. Pacat insa ca nu sunt mai multi. Iar tinerii de care vorbesti parca sunt prea multi. wink.gif


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 May 2004, 08:31 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



In primul rand, e "eclectic", nu "electric". tongue.gif
In al doilea rand, ai dreptate. Deci e vorba despre un conflict intre viziuni asupra anumitor aspecte ale vietii, nu intre generatii. Sincer sa fiu, ma simt mult mai amenintat de cei care anul acesta au pentru prima oara dreptul de vot si pe care ii auzeam spunand ca Dacia trebuie repusa pe tronul lumii. rofl.gif
Amuzant, dar trist.
Si stii ce e mai trist ? Ca putini au de la cine invata.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 01:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman