HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Invatamantul Romanesc = Invatamant De Corn + Lapte
D-unknown
mesaj 18 Apr 2004, 12:12 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 16 February 04
Forumist Nr.: 2.240



M-am decis sa deschid acest topic dupa ce am asteptat patru ore in incinta facultatii asteptandu-i pe domnii profesori care din diferite motive nu au putut veni sa-si tina cursurile si mi-am dat seama ca trebuie sa vad reactiile celor de la han in legatura cu invatamantul nostru.
M-am numarat printre VICTIMELE Bacalaureatului din sesiunea 2003 si am fost scandalizat de ceea ce s-a petrecut atunci : dezorganizare, indiferenta si aroganta ministrului si a organizatorilor.
Invatamantul superior imi pare a fi paralizat (cu exceptiile de rigoare bineinteles).
Ce parere aveti despre eficienta sistemului de invatamant?
Cum ati resimtit "reforma" din invatamant?
Simtiti ca cunostiintele dobandite in liceu/facultate va ofera un viitor sigur?
Cum caracterizati calitatea studiilor din liceul/faculatea voastra?
IMPORTANT : Cei care au dat Bac-ul anul trecut sunt rugati sa povesteasca daca au fost martorii vreunui incident sau au fost nemultumiti de bataia de joc care s-a vrut a fi Bac-ul 2003 (Mai tineti minte subiectele de la Mate... sau Engleza ... smile.gif))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 22 Apr 2004, 09:16 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (D-unknown @ 18 Apr 2004, 01:14 AM)
Simtiti ca cunostiintele dobandite in liceu/facultate va ofera un viitor sigur?

rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Nici cunostiintele dobandite la Harvard nu 'ofera un viitor sigur'. Mai depinde si de felul in care sunt folosite, de abilitatea celui care le-a dobandit astfel.

Daca vrei, intrebarea poate fi reformulata : este necesar ca invatamantul sa fie axat pe dobandirea de cunostiinte cu aplicabilitate practica imediata, sau pe cunostiinte pur teoretice ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 30 Apr 2004, 04:08 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Pe cunostintele practice. In ziua de azi, multi termina scoala si in fond nu sint in stare sa isi cistige existenta. Ar fi mai bine daca, in afara unor notiuni teoretice elementare (de exemplu, citit, scris si socotit), elevii ar invata tot felul de lucruri practice (gospodarie si mestesuguri) si s-ar perfectiona intr-un domeniu care ii intereseaza. De exemplu, decit matematica pe care am uitat-o, mai bine as fi invatat putina croitorie, bucatarie, coafura si cizmarie, ca sa nu mai platesc o gramada de bani pentru tot ce imi trebuie. Meseriile respective ar continua sa existe, pentru ca meseriasii ar face niste lucruri mai bune sau mai complicate. Limbile straine, desi oarecum mai abstracte, fac parte din cunostintele practice. Cu sistemul asta, nimeni nu m-ar fi impiedicat sa ma fac traducatoare. Nu recomand cursuri de dentist amator, dar niste cursuri despre cum poti sa ai grija de tine (inclusiv prin utilizarea plantelor medicinale sau a unor "leacuri babesti" care functioneaza si nu sint periculoase) ar fi utile si nu ar impiedica existenta meseriei de doctor, dar i-ar ajuta pe oameni sa depinda mai putin de doctori (bineinteles, nu pentru bolile grave). Cursurile de tricotat ar fi bune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Apr 2004, 04:08 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 30 Apr 2004, 11:07 AM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu prea pot sa fiu de acord cu MonicaV. Cred ca matematica invatata in scoala, chiar daca o uitam peste ani si chiar daca nu ne foloseste in viata de zi cu zi, are un rol foarte important in modelarea creierelor noastre: invatam sa fim atenti, rationali, rigurosi. Invatam ca afirmatiile pe care le facem trebuiesc demonstrate. In plus, matematica este si un antrenament excelent pentru agerimea mintii, pentru inteligenta.
Dar nu doar matematica trebuie invatata. Orele de limba si literatura romana sunt, si ele, de folos. Mai ales acum, cand "fugim" de cuvantul scris, sub fascinatia audio-vizualului. Istoria si geografia sunt si ele importante, pentru ca trebuie sa stim in ce lume traim, sa intelegem cine suntem si unde suntem in raport cu ceilalti. Despre utilitatea limbilor straine nici nu mai vorbesc. Iar celelalte materii (fizica, biologie, chimie etc.) au rolul de a ne ajuta sa ne descoperim vocatia, sa ne alegem mai usor meseria pe care o vom avea la maturitate.
Este drept ca putem discuta despre calitatea profesorilor, despre sistemul de invatamant (daca este mai potrivit cel anglo-saxon sau cel francez ori german etc), despre bacalaureat sau despre spaga data in scoala... Dar cred ca invatamantul preuniversitar trebuie sa ofere un fundament teoretic solid, pe baza caruia tanarul sa se poata orienta spre orice domeniu de activitate, fie ca este economic, industrial, medical, juridic, cultural etc.
Evident, si niste cursuri practice ar fi utile, insa nu neaparat tricotat sau coafor. Cred ca ar trebui sa se puna un accent mai mare pe informatica, deoarece astazi adevaratii analfabeti sunt cei care nu pot utiliza un calculator. Dar nu cred ca scoala trebuie sa te invete sa schimbi un bec sau sa bati un cui. Unele lucruri se mai invata si acasa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 30 Apr 2004, 03:20 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Bineinteles ca si informatica ar putea sa faca parte din cursurile practice de care vorbesc. Totusi, cursurile care il invata pe om sa se descurce sint mai utile. Omul modern nu stie sa faca mai nimic in afara de meseria lui. Isi cumpara restul dar el e foarte neajutorat. O gospodina de la tara de pe vremuri stia sa teasa, sa toarca sau mai stiu eu ce. Un orasean din ziua de azi, daca nu ar mai avea conditiile de la oras, nu s-ar descurca. Ar fi in stare sa aiba oi si sa nu stie ce sa faca cu lina. Cit despre istorie si romana, nu prea sint necesare. Sa stie sa citeasca omul. Daca il intereseaza istoria, o sa citeasca el ce carti vrea. Daca nu, treaba lui. Romana nu e o limba internationala. Chiar ar fi mai util sa invete oamenii engleza si sa uite romana. Le-ar folosi mai mult in viata. Bineinteles, unii ar mai vorbi romaneste acasa daca au chef.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Apr 2004, 05:00 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu cred ca vorbesti serios cand spui ca "ar fi mai util sa invete oamenii engleza si sa uite romana". Pe plan international se fac eforturi pentru conservarea limbilor rare si pe cale de disparitie - fac parte din patrimoniul cultural al omenirii.
Istoria, curatata insa de propaganda, este necesara. Nu mai tin minte cine spunea ca "cine nu stie istoria risca sa o repete".
Care este problema daca oraseanul nu stie sa creasca oi? Probabil ca nu va avea nevoie niciodata sa mulga sau sa tunda o oaie. Nu trebuie sa invete ciobania toata lumea in scoala - cine are oi, invata acasa, de la parinti, cine nu, nu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 30 Apr 2004, 05:08 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Nu cred ca vorbesti serios cand spui ca "ar fi mai util sa invete oamenii engleza si sa uite romana". Pe plan international se fac eforturi pentru conservarea limbilor rare si pe cale de disparitie - fac parte din patrimoniul cultural al omenirii.

din punct de vedere cultural ai desigur dreptate. dar cunoasterea unei limbi comune de catre toti are fi ceva extraordinar de benefic. ceva de genul limbii latine in evul mediu, cu mentiunea ca nu numai "inteleptii" ci toata lumea s-o stie. engleza se apropie de asa ceva.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 1 May 2004, 12:04 AM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Chestia cu oile e doar un exemplu. Poate ca daca ar sti omul multe altele, nici nu ar fi o problema daca exact la oi nu se pricepe. Problema e ca oraseanul depinde de bani pentru toate nevoile lui (nu poate sa faca putina agricultura in curte, nu-i asa?) si nici el nu se pricepe sa isi confectioneze singur obiectele care ii trebuiesc. E neajutorat. Nu se descurca. Aparent, e mai bine la oras. In schimbul unei anumite bunastari si a unei munci mai usoare (cel putin in unele cazuri, ca exista muncitori care au o munca foarte grea), omul a pierdut independenta si capacitatea de a se descurca. E adevarat ca se duce la scoala, pe cind cei care se descurcau poate ca nici nu stiau carte, sau stiau abia strictul necesar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluetower
mesaj 3 May 2004, 05:29 AM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 46
Inscris: 28 January 04
Din: pe un mal
Forumist Nr.: 2.009



A auzit careva de "Versetele satanice", romanul lui Salman Rushdie? Cartea se cheama asa pentru ca, dintre cei doi imigranti indieni in UK, unul reuseste sa isi pastreze identitatea culturala, invatand insa sa traiasca in societatea engleza, si celalalt incearca sa devina "englishman" complet, negandu-si identitatea culturala, si ajunge la ... versete satanice. Versetele satanice sunt halucinatiile lui de om care se autodistruge.
Sa uite romana si sa invete engleza. Limba unica universala. Un lucru imposibil, tinand cont de faptul ca fiecare limba cu structura ei e legata clar de identitatea culturala a unui popor, care ea insasi se oglindeste pe o bucatica din ceea suntem noi. Daca vreti mai stiintific, pe o bucatica din psihicul nostru, si anume aia care face legatura cu inconstientul colectiv, si mai mult, inconstientul poporului din care faci parte, al familiei etc. Din acelasi motiv fiecare trebuie sa stie putina istorie. Pentru ca suntem fiinte constiente de legatura cauza-efect intre evenimentele trecute, prezente, viitoare ... si cred ca ne e de ajutor sa stim cateva din scheme care pot intra in sirul asta de cauza-efect, astfel incat sa evitam tragedii care pot fi evitate.
Topicul asta saracu' e cam varza ... ar trebui sa se numeasca: ce trebuie studiat in scoala si ce nu. De unde ne intoarcem la treaba aia ... ca daca e bine sa stie omu' matematica sau e de ajuns calculatorul. Monica, desi ai sa negi si ai sa incerci sa scoti camasa prin nu stiu ce alta parte, te contrazici cu ceea ce spui aici, fata de ceea ce ai spus in alt thread. In fine, detii arta de a te contrazice ... insa e una din formele de arta pe care eu le gasesc ... oripilante.


--------------------
"Iubeste si fa ce vrei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 3 May 2004, 06:04 AM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Nu ma contrazic deloc. Multi oameni doresc sa isi pastreze identitatea culturala si sa aiba o cultura generala. O persoana cu diploma obtine un anumit statut social. Am zis asemenea chestii, ceea ce nu inseamna ca nu e adevarat ca in fond, ar fi in interesul individului daca ar fi mai putin intelectual dar ar sti multe lucruri practice si ar vorbi engleza. Am vorbit in Canada cu oameni care aveau un nume romanesc dar nu stiau romaneste, sau foarte prost. Ma durea sufletul cind vedeam asa ceva, dar de fapt oamenii aceia s-au adaptat mai bine decit cei care si-au mentinut identitatea si limba.

Remarcati ca exista o mare diferenta intre idealurile morale si sociale si interesul personal. E foarte frumos sa ai o cultura generala bogata si sa fii un om de treaba. S-ar putea sa fi zis si eu ceva in genul asta. Pe de alta parte, s-ar putea ca o persoana care stie mai putin dar isi cunoaste bine meseria si care e foarte egoista sa reuseasca mai bine, sau cel putin sa fie mai fericita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mokkodo
mesaj 3 May 2004, 08:10 AM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 26
Inscris: 1 May 04
Forumist Nr.: 3.319



M-am cam balbait dupa anul I la finante sa fac o factura ..trebuia facuta repede si tipa de la magazin, o prietena de-a mea...ma roaga hai fa-o tuh...ca si cum evident ca voi shtii. Poi da, nu e prea greu de facut o factura ...e cam mura in gura dar la fakulta nu facusem dupa I an intreg...cam nasol,nu? A fost o singura data un dosar plin ce acte pe care toti l-am luat xeroxat ..ca nu cred dupa un an de zile is in stare sa fac o balantza. In fine, practica nu se face. MAI deloc. Si asta ar trebui facut mai mult in scoala.

in rest, uneori e cam multa informatie, dar in principiu am gasit-o aplicabila. cultura generala, gandire, inteligenta...daca nu inveti mecanic si chiar intelegi ce "tocesti" acolo ..e fain. acum imi trec prin cap integralele, si poeziile ..si campul magnetic era ..desenabil. ce ciudat ca nimeni nu stia cum se numeste otetul la chimie ..smile.gif si ar fi culmea sa nu fac diferenta intre un munte vulcanic si unul format prin incretire...filosofia mi s-a parut ca se intalneste cu matematica, si logica cu demonstratiile ipoteza/ concluzie de la teoreme .. am privit in spatiu geometria si m-am aliat cu antanta ...si acum tastez cu viteza asta de la toate programele alea greoaie pe care ma kinuiam sa le fac in c++ biggrin.gif
cum mai oameni sa vreau sa invat sa TUND dupa ce am cunoscut o mica parte din univers, fie real sau imaginar ? nu mi se pare ca ai dat exemple concludente...ca sa intelegem ce ar mai trebui facut in scoala. DECI NU! se face bine ce se face ..in afara de practica .. eu nu vreau sa tund. nu vreau sa mulg vaci. iar daca am vrut sa raresc morcovii in gradina a fost simplu ...am vazut la mama ..si am stiut. nu cred ca mi-ar trebui diploma pentru asta. pot sa invat sa crosetez..la fel cum multi ciobani care nu merg la universitate au o oarece inteligenta, sclipire... pentru ca se stie bine, intelepciunea o putem gasi si in varful muntelui ..

in ceea ce priveste mediul academic ..vad examene cumparate. nu prea imi pasa, daca invat il iau si eu. mi-ar parea rau sa dau 200 de parai pt un examen, mai bine ma duc un wkend la mare .. am vazut si profesor de informatica la facultate care habar nu are ce vorbeste, si imi preda word (cu un aer asa superior) dupa ce cu un an inainte studiaseram toti baze de date ...si programare ..vad colegi care au carti de 500 de pag minimizate cat un carnetel dinala cumparat de la surdo-muti pe tren ...care iau 10 si eu iau 7 ...din nou nu imi pasa ... am trisat si eu de cateva ori, la nivel de suflat ...o sa vina vremea in care vom da un examen pt ocuparea unu post , si eu si colegii mei aia cu copiute. si probabil ca ei il vor cunoaste pe directorul general ,si eu voi ramane cu buza umflata. insa stiu ca exista si firme serioase care nu ar angaja o incompetenta doar pt ca are picioare lungi si tatal ei e CINEVA in oras ...pt ca firmei poate ii trebuie PERFORMANTA ..din 10 angajati una o fi cu pile, altii 9 or fi muncitori . habar n-am ..o sa ma descurc .. mi s-a parut ca am avut mult de invatat...prea mult..acum aproape la sfarsit imi dau seama ca nici nu am innebunit si nici nu mi-a luat foc creierul ...inca mai e loc pe acolo ,si vai ! cate nu shtiu ..desi aveam bursa...si coronita dinaia de margarete la sf .

sunt prea multi profi suplinitori in liceu , care joaca cu elevii spanzuratoare pe tabla ..imi aduc aminte de profesoara de franceza din liceu ..ultima ora ,vinerea..venea rupta de oboseala si plictisita..facea prezenta ,il dadea afara pe un coleg pe care nu il suporta ...ne intreba daca avem kef de ore...se auzea un NUUU general ..si apoi din partea ei un prelung "bonjouuur!" daca stateam dupa ea atat stiam din franceza..bonjour.

in rest...poti sa treci ca gasca prin apa in fakulta si liceu ..si totusi nu note mari, sau poti sa iei note mici si sa shtii mai multe..depinde. mai postez si alta data. smile.gif


--------------------
Cititi Cioran si credeti in Dumnezeu..
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 06:35 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman