HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> 1500$ Pe Zi, Merita Riscul?, Mercenar in Iraq
trustbyte
mesaj 2 Apr 2004, 11:27 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 567
Inscris: 5 January 04
Forumist Nr.: 1.705



asa cum spune si vestea de la CNN din ce in ce mai multi soldati ai armatei sunt inlocuiti de cei veniti din partea agentiilor particulare. selectiile sunt regulate. se duc sa fie garda de corp intr-o zona in care 4-5 oameni mor zilnic in diferite atentate. salariul este pe masura?

vine azi cineva si-ti ofera un salariu cu care in maxim 4-6 luni iti faci toata viata (casa,masina si restul care vin de la sine)...

te duci?


smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 2 Apr 2004, 12:17 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



mah, pretul spus de tine e total aberant. acum vreo 6 ani, un locotenent in Legiunea Straina lua vreo 6000 $ pe luna, nu are cum sa fie 1500 $ pe zi.
anyway. nu mi-as pune pielea-n bat pentru bani. nu in halul asta, imi place riscul ... dar nici chiar asa ...


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trustbyte
mesaj 2 Apr 2004, 12:49 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 567
Inscris: 5 January 04
Forumist Nr.: 1.705



"It pays quite well. There's a lot of contracts that pay anywhere from $350 a day to $1,500 a day," said Chris Boyd of Kroll-Crucible Security.

de pe site-ul cnn.com

cifra e cat se poate de credibila...si se pare ca sunt suficienti care vor sa fie selectati...

filosofia e clara, citand tot unul din soldati: "...if your time is up, it's up!"

desi sunt singur, intre ghilimele spus, n-am o familie a mea, n-am sotie...nu cred ca as vrea sa fac atat de multi bani atat de repede wink.gif


smile.gif



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Apr 2004, 12:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Leon
mesaj 2 Apr 2004, 01:01 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Daca m-ar primii, acum as pleca in Irak. thumb_yello.gif


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FaiLuRe
mesaj 2 Apr 2004, 01:04 PM
Mesaj #5


NuRSeRy Team Member
*****

Grup: Membri
Mesaje: 573
Inscris: 2 February 04
Din: oscilez intre Zalau si Cluj-Napoca
Forumist Nr.: 2.062



Si eu m-as duce. Daca ar fi sa mor, asta e, n-as regreta nimic.


--------------------
- The NuRSeRy Team -
... where ideas are born.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
JustMe
mesaj 2 Apr 2004, 03:25 PM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 58
Inscris: 12 March 04
Forumist Nr.: 2.563



In SUA nu duc lipsa de "material uman" si la cati dusi cu pluta au .... se gasesc sa plece si pentru mai putini bani! Mi se pare strigator la cer! Cred ca multi nu-si dau seama in ce se baga! Toti saritii de pe fix pleaca si se mai minuneaza lumea ca iraqienii ii ciuruie! ??? Nu ma intelegeti gresit, nu ma refeream la voi, ci la americani! N-as face asa ceva pentru toti banii din lume!


--------------------
"...every dream could be willed into creation by those strong enough to belive in it".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hydra
mesaj 2 Apr 2004, 05:27 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 27 November 03
Din: bucuresti,romania
Forumist Nr.: 1.304



Unde pot sa aplic pt. angajare la suma asta de 1500coco/zi...smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 3 Apr 2004, 10:15 PM
Mesaj #8


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Si eu m-as duce. Pt. suma aia merita riscul. Btw, care e durata minima a contractului? Ca banuiesc ca nu poti sa stai 3 zile si s-o intinzi acasa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 4 Apr 2004, 12:36 PM
Mesaj #9


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



De ce mi-a fost sters comentariul?

Spusesem mai devreme ceva de genul:" Angajez eu, plata la fiecare 30 de zile. La fiecare 28 de zile angajez pe unul nou care sa il curete pe ala vechi"

De ce a fost asta considerat off topic? In prea multe cazuri s-a intimplat sa fie realitate, si angajatorul sa ajunga in imposibilitate de plata. Ca sa fie ferit de o eventuala revolta a propriilor soldati, a angajat pe altii (de multe ori pe mai putin) care sa ii ucida pe primii.

Unde este arta conversatiei daca tre sa fiu explicit ca eticheta de pe o conserva?

Am citit o carte despre sfirsitul mercenarilor din fostul Congo. Era scris de unul dintre supravietuitori. Tipul povestea cum, la un moment dat, ar fi fost dispus sa isi dea toti banii inapoi doar sa nu mai fie in jungla.

Acest topic a fost editat de mutulica: 4 Apr 2004, 12:40 PM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 4 Apr 2004, 01:23 PM
Mesaj #10


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
vine azi cineva si-ti ofera un salariu cu care in maxim 4-6 luni iti faci toata viata (casa,masina si restul care vin de la sine)... te duci?


Aceasta era intrebarea acestui topic. Mesajul tau era prin urmare in afara subiectului discutat.

Revenim ontopic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 4 Apr 2004, 01:38 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (Ghost @ 3 Apr 2004, 10:15 PM)
Si eu m-as duce. Pt. suma aia merita riscul. Btw, care e durata minima a contractului? Ca banuiesc ca nu poti sa stai 3 zile si s-o intinzi acasa.

Stai linistit, faza cu 1500$ e pusa sa ia ochii.
In genere se plateste cu 300$ pe zi.
Sunt putini ce ce iau 1500$ , iau cei ce sunt veterani ai trupelor speciale si doar atunci cand au o zi foarte riscanta.

Edit: Si apoi mai trebuie sa te intrebi daca la sfarsitul contractului nu e altul angajat ca sa te omoare si sa-ti ia locul.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 4 Apr 2004, 01:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Apr 2004, 02:06 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cea mai mare companie privata din lume pentru recrutare de forte de securitate ( ma rog, puteti numi aceste forte mercenari, daca vreti) se afla aici : http://www.blackwaterusa.com/ si deja a trimis in Iraq cateva mii bune de angajati, in special ex-membrii ai fortelor speciale din SUA , Chile, Africa de Sud, fost Yugoslavie, Legiunea Straina,etc., si continua sa trimita.

Americanii care au fost omoriti( si apoi corpurile profanate) recent la Falujah erau membrii ai acestei organizatii, deci nu civili asa cum s-a vehiculat initial in presa.

Pe site gasiti detalii sau , cele confidentiale, le puteti solicita prin email : despre modul de angajare, forma de
CV ( Resume),termen contractual , remuneratii/platii, etc.

Gio,
Deci nu-i chiar ca in filme, da-i la cap si ia-i locul ! Compania opereaza la vedere, sub ochiul publicului, a mass-mediei. Ca riscurile sunt mari, da e adevarat dar cei ce semneaza contractul sunt constienti de ele, dar si plata e pe masura chiar si la nivelul minim de $ 300/zi ( $9000/luna) !

Eu unul nu m-as duce nici pentru mai mult pentru ca, recunosc, sunt fricos !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 4 Apr 2004, 02:23 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (March @ 4 Apr 2004, 02:06 PM)
Gio,
Deci nu-i chiar ca in filme, da-i la cap si ia-i locul !

Cred si eu ca nu se practica asta in Iraq, dar s-a practicat prin tarile africane, vezi postul lui Mutulica!

Mai cred ca Iraqul trebuie administrat sub mandat ONU, nu asa cum o fac rapacii finantisti americani!!
Am ajuns in mileniul III ca pe Glob regimurile de ocupatie sa fie sustinute de mercenari iar massmedia sa zica ca e vorba de democratie. Eu unul nu cred ca e democratie, cred ca e schimbarea unei dictaturi cu alta si furtul resurselor naturale, resurse concesionate initial unor tari ca Franta, Rusia, China etc.
Acum contractele alea sunt nule si au venit altii care sub amenintarea armatelor de mercenari impun noi contracte.
Costul acelor mercenari cred ca va fi platit tot din petrolul iraqian si de o popultie extrem de saraca.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 4 Apr 2004, 03:19 PM
Mesaj #14


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Mihai @ 4 Apr 2004, 02:23 PM)
QUOTE
vine azi cineva si-ti ofera un salariu cu care in maxim 4-6 luni iti faci toata viata (casa,masina si restul care vin de la sine)... te duci?


Aceasta era intrebarea acestui topic. Mesajul tau era prin urmare in afara subiectului discutat.

Revenim ontopic.

@Mihai - ai rupt intrebarea din context. Era vorba ca vine cineva si iti ofera suma asta ca sa fii mercenar, si sa iti risti pielea in fiecare secunda.
Eu la asta incercam sa fac referire, la riscul de a fi mercenar. Scuze de neintelegere.

Ma indoiesc ca as fi fost ontopic daca as fi raspuns cu "da super, ma duc sa spal vase maine daca imi ofera cineva suma asta"


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Apr 2004, 03:28 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (mutulica @ 4 Apr 2004, 01:36 PM)
Am citit o carte despre sfirsitul mercenarilor din fostul Congo. Era scris de unul dintre supravietuitori. Tipul povestea cum, la un moment dat, ar fi fost dispus sa isi dea toti banii inapoi doar sa nu mai fie in jungla.

Si tu chiar il crezi ? Dupa ce a inhatat sacul cu bani pentru operatiunea din Congo ,mai scrie si o carte unde indruga verzi si uscate ca sa o vanda cat mai bine.
Ai auzit de colonelul Bob Denard si ai sai "cainii ai razboiului" ? De-a lungul ultimilor 30 de ani Bob Denard a "maturat" toata Africa , darmind sau instalind guverne in : Biafra, Katanga, ex-Rhodesia, Angola, Benin,Congo ex-belgian, a trecut si prin Yemenul de nord , iar in Comores a dat patru lovituri de stat. A sfeclit-o la ultima , cea din 1995, intrucat n-a a vut acordul Frantei (tacit cel putin) astfel ca a intervenit Legiunea Straina la arestat , trimis la Paris, unde a fost judecat si condamnat la 9 luni inchisoare. Acum cica l-ar minca palmele din nou , cu gindul la Iraq...


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 4 Apr 2004, 03:35 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Daca as fi fost cu zece ani mai tanar m-as fi dus! Mai mult de gustul aventurii decat pentru bani!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Apr 2004, 04:57 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Uite inca una care angajeaza personal militar particular , "Sandline International " cu sediul la Londra.
http://www.sandline.com/site/index.html

La sfirsitul anilor '90 , aceasta companie militara particulara a intervenit in Sierra Leone ( se pare cu acordul tacit al Foreign Office-ului) si l-a reinstalat pe presedintele tarii ( ales in mod democratic) dat jos printr-o lovitura de stat a armatei.

Se pare ca si angajati ai lui "Sandline International" activeaza deja in Iraq.

Acest topic a fost editat de March: 4 Apr 2004, 05:43 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 4 Apr 2004, 09:36 PM
Mesaj #18


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
Si tu chiar il crezi ? Dupa ce a inhatat sacul cu bani pentru operatiunea din Congo ,mai scrie si o carte unde indruga verzi si uscate ca sa o vanda cat mai bine.


Si asta e drept. Atit ca si aventura devine un drog uneori. Intimplarea face ca am trecut prin faze nasoale in trecut. Stiu ca imi juram atunci sa nu imi repet prostiile, si de asta tot le-am repetat, deplin constient de ceea ce faceam.

Pe de alta arte, daca Bob a scapat, nu la fel se poate spune despre multi dintre cei ce au luptat pentru el... si nu neaparat au cistigat cine stie ce sume.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Apr 2004, 01:41 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



E adevarat. Pe unii ii intereseaza si banii dar mai ales setea de aventura, de risc. Mi-a aduc aminte de un altul care facea ravagii prin Africa anilor '70 : colonelul sud-african "Mad" Mike Hoare. ( Sud-Africa, Angola, Seychelles,etc)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 05:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman