HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Ati Vrea Sa Fiti Presedintele Romaniei ?
Ati vrea sa fiti presedintele Romaniei ?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 16
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
jet li
mesaj 24 Feb 2004, 02:33 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Eu sunt pentru sistemul in care presedintele este si prim ministru,ca sa stiu pe cine aleg.In situatia asta in care cu siguranta ati fi in cea mai buna pozitie de a face ceva pentru tara ati vrea sa fiti presedinte ?
Si ce anume ati face ?Poate apar niste idei,sigur nu o sa fie folosite vreodata dar mai bine niste idei decat nimic smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEMANTIC
mesaj 24 Feb 2004, 09:02 AM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 103
Inscris: 11 December 03
Forumist Nr.: 1.447



PLEASE! VOTE ME! spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 24 Feb 2004, 12:32 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



VOTE FOR ME ! biggrin.gif
Eu intreb asta ca sa vad cati vor sa schimbe ceva in tara,motive pentru care cineva nu ar vrea sa fie presedinte sunt :ori e bogat si n-are treaba,ori crede ca responsabilitatea e prea mare si nu vrea sa se faca de ras si isi da seama ca nu e de el,ori cineva care e pesimist si crede ca degeaba ar fi presedinte ca tot nu ar schimba nimic


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Feb 2004, 12:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
jet li
mesaj 27 Feb 2004, 12:49 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Vad ca nu prea e interesat nimeni sa fie presedinte.Daca intrebarea vi se pare nerealista,atunci intrebarea se schimba:Ati accepta sa candidati pentru presedinte,stiind ca aveti sanse mari,adica avand siguranta obtinerii functiei ?
In trecut cred ca oricine ar fi vrut sa fie sef al statului,e o onoare pentru un om asta.Cred ca ori nu functionam si nu gandim ca un popor ci ca o adunare de grupuri,fiecare cu treaba lui,ori gresesc eu si functia de sef peste altii este genetica,numai putini dintre oameni sunt facuti pentru ea

Acest topic a fost editat de Jet Li: 27 Feb 2004, 12:50 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alixanther
mesaj 27 Feb 2004, 09:21 PM
Mesaj #5


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 86
Inscris: 24 January 04
Forumist Nr.: 1.975



In tara orbilor, chiorul este imparat. Daca mi-ar placea prea mult Romania, nu m-ar interesa prea tare ce functie am. Dupa cum ziceau si unii inaintasi, ar trebui sa ajungem in ipostaza de a fi mai mandri ca suntem gunoieri in Romania decat traficanti de droguri in Columbia! N-as prelua functia suprema din stat decat in situatia in care mi-ar permite o libertate enorma de decizie si influenta, pentru ca sigur mi-as dori sa schimb realitatile actuale, iar asta nu o pot face decat ori cu oameni potriviti, ori cu forta. Cum oameni potriviti mai rar, concluziile se impun singure...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 28 Feb 2004, 01:46 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Tocmai asta e, daca credeti ca nu e bine organizata presedintia, odata ajunsi acolo aveti cea mai multa putere pentru a o schimba. Nu intreb ce ati face daca ati avea putere nelimitata, e ireal, intreb in realitatea de azi cu oamenii care sunt daca doriti sa fiti presedinte si credeti ca v-ati descurca
Eu da vreau sa fiu presedinte, ce as face ar fi: presedintele sa fie prim ministru si scaderea cat se poate a impozitelor, in rest as vedea eu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 29 Feb 2004, 03:09 PM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Scaderea impozitelor? Cred ca e o utopie, cel putin deocamdata.
Iar mie nu mi se pare cea mai buna varianta cea cu presedintele-premier. E bine ca Executivul sa fie separat de presedinte, nu sa se amestece astea doua. Cel putin la noi, in acest moment.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Feb 2004, 05:48 PM
Mesaj #8


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



He he ... pe mine va rog sa nu ma votati presedinte, ca va fi de rau cu mine presedine...
Adica, in prima zi o sa-i bag pe toti astia care au adus tara de rapa la racoare, dupa aceea o sa injumatatesc numarul de parlamentari si de senatori, ca si asa vin doar un sfert la treaba. Parlamentarii senatorii, premierul si presintele nu vor avea salarii - interesul tarii ar trebui sa fie mult mai important decat banii - cui nu-i convine sa stea acasa, cine dintre conducatori va fi prins cu ocaua mica va primii minim 20 ani de mititica, va trebui revazut sistemul sanitar si cel de invatamant, taxele si impozitele si multe altele ...
Vedeti dar prieteni de ce nu ar fi bine sa ma votati, ca voi rasturna tara , si nu va mai fi cu susu in jos ca acu' ...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 10 Mar 2004, 03:30 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Eu as vrea ca toti sa votati DA spoton.gif . "Nu stiu altii cum sunt " dar mi-e greu (imposibil) sa las un om pentru care nu am nici un respect, fost comunist, etc, pe care eu il consider bun de nimic sa hotarasca pentru mine. Nu vad sensul de a-i critica pe conducatori fara a vrea sa fie inlocuiti. Daca credeti ca a fi presedinte e o treaba grea si incurcata, propuneti un om care ar fi bun pentru treaba asta. Daca nu stiti nici unul e de rau !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 18 Mar 2004, 01:59 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



hmm ... n-am 'calificarea' necesara. putini oameni o au, si de obicei nu prea ies in fata. plus ca un presedinte 'competent' trebuie sa fie in primul rand o persoana echilibrata si realista. si sa beneficieze de consilieri de valoare. ca presedinte nu iti poti impune punctul de vedere, in schimb ii poti determina pe altii sa-l sustina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 23 Mar 2004, 04:31 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



QUOTE (Clopotel @ 29 Feb 2004, 06:48 PM)
.......
Adica, in prima zi o sa-i bag pe toti astia care au adus tara de rapa la racoare,  dupa aceea o sa injumatatesc numarul de parlamentari si de senatori, ca si asa vin doar un sfert la treaba. Parlamentarii senatorii, premierul si presintele nu vor avea salarii - interesul tarii ar trebui sa fie mult mai important decat banii - cui nu-i convine sa stea acasa, cine dintre conducatori va fi prins cu ocaua mica va primii minim 20 ani de mititica, va trebui revazut sistemul sanitar si cel de invatamant, taxele si impozitele si multe altele ...
......

In calitate de presedinte a Romaniei nu ai dreptul sa faci nici macar una din cele enumerate. Cu toate ca sunt de acord cu tine iti reamintesc de independenta puterilor in stat: cea parlamentara, cea executiva si cea judecatoreasca. A patra este mass-media cu libertatea ei.
Practic nu o sa poti decat sa reprezinti statul roman in intalniri cat se poate de diplomatice. Daca vom intra in NATO si apoi in UE, se micsoreaza si libertatile politicii externe, unde ai mai fi avut un cuvant.
In concluzie, ai fi injurat de romanul de rand, de pomana.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 1 May 2004, 06:06 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



apoi daca e pe asa, bunicule, eu vreau sa fiu presedinte, ma sacrific sa primesc injuraturile romanului de rand, pentru ca imi vor cali credinta- frusty.gif - si puterea de toleranta- ranting.gif - si voi repeta mereu, "iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac" innocent.gif

ma votati? jamie.gif



--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 2 May 2004, 10:12 AM
Mesaj #13


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Aiurea, mi-as dori sa fiu presedinte la vreo corporatie mare, nu la o tara mica.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 2 May 2004, 10:22 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Am votat NU. Si pentru ca nu intrunesc conditiile ( tongue.gif ) dar mai ales pentru ca puterea unui presedinte este limitata. Toti ne punem sperante sa apara un om cinstit, o mana de fier (un Tepes, un Mesia, cum zic unii) ...dar el nu va putea face mare lucru. Ar trebui sa apara o intreaga echipa de oameni cinstiti, care sa nu -si vanda sufletul in campania electorala pentru ca odata ajunsi in varf sa nu fie datori vanduti mafiei, gata corupti. Care sunt probabilitatile ca asa ceva sa se intample?

Acest topic a fost editat de denise_d: 2 May 2004, 11:24 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 2 May 2004, 10:35 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Da ,un om destept trebuie ,cum vede un corupt il concediaza, nu poate sa-l bage din prima la inchisoar, trebuie proces etc, da de concediat si aparent fara motiv poate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 5 May 2004, 09:13 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



parca trebuie parcurse niste etape pentru a concedia pe cineva:

avertizare in scris
reducerea salariului

sau?



--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman