HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cat Mai Poti Suporta?
marmotta
mesaj 14 Feb 2004, 04:51 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 14 February 04
Forumist Nr.: 2.220



Adesea ne gasim in situatii in care si cel mai calm si mai optimist om s-ar razvrati. Oamenii sunt rai , egoisti, inchisi, o fi asta urmarea starii generale din tara? Nu stiu.
Ma aflam in tramvai, spre scoala. Noaptea trecuta statusem pana la doua, pentru ca in ziua respectiva aveam o teza. Eram bolnava si aveam febra mare. Intra in tramvai o doamna cu 2-3 pungi cu cumparaturi care pareau grele. Eu n-o vazusem, insa am simtit-o cand si-a trantit pungile pe picioarele mele. N-am vrut sa-i zic nimic, insa deodata o alta femeie(destul de tanara) din spatele meu spune rastit: domnisoara, nu vezi cat cara doamna, de ce mai stai cu picioarele pe pungi?Tineretul din ziua de azi, nu mai au respectul cuvenit fata de noi! Nici n-apuc sa spun ceva, ca doamna cu pungile spune: Da, asa e se uita zi si noapte la televizor, la filme cu violenta, altceva nu stiu sa faca, nu mai e ca pe timpul nostru!cealalta ii raspunde: Da, stau cu ochii ventuza pe televuzor, si uita de carte, invatatura o lasa balta! In timp ce femeile vorbeau de parca eu n-as exista, mie imi venea sa urlu, dar mi-era prea rau. Sfarsind povestea cu tramvaiul, pot spune ca in aceeasi zi era sa ma calce o masina, pentru ca mai nou, sa treci pe verde este iregulamentar. Tara dulce tara
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 14 Feb 2004, 05:27 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Bine ai venit , marmotta! welcome.gif
Deh, mai sunt si zile de genul asta! sad.gif


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Feb 2004, 06:10 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



In fiecare zi se intimpla cel putin o faza ca asta.
Dupa cum spuneam prostimea(multimea) face legea.
Conduceam in drum spre servici.Erau 3 benzi sens unic, eu eram pe cea din mijloc.In stinga mea un bou cu masina iar in fata stinga alt bou cu bicicleta.Banda din stinga se ingusta pt. ca era in lucru, deci automat cel cu masina din stinga trebuia sa incetineasca sau sa se suie pe mine.El tot inainte, s-a lipit de mine si cind a vazut ca nu mai era loc a inceput sa claxoneze lung si sa ma injure.Intre timp biciclistul care era mai in fata pe stinga a inceput sa ma injure si el ca de ce il claxonez(claxonul boului din spate) ca nu vad cit loc am sa trec de el?
De obicei sint satul de astia si ii las in pace, totusi azi am vrut sa ii vad fata aluia cu masina, a venit in dreptul meu si mi-a facut semn cu mina, esti varza nene!
Normal ca m-am abtinut cit am putut si cel mai pasnic lucru care am putut sa il fac a fost sa ii multumesc lui Dumnezeu ca nu sint varza.
Partea nasoala este ca sint multi


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Feb 2004, 06:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
secunda
mesaj 16 Feb 2004, 09:52 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



vai ce am patit eu rofl.gif acum rad, desigur, atunci eram tare serioasa, ceva de genul 50.gif
in autobuz inghesuiala mare; se urca un nene batranel si cand ridica mana sa se prinda de ceva imi trage o palma peste fata, adica ma loveste cu mana in drumul ei spre teava de sustinere si desigur ca nici nu s-a sinchisit de un imi pare rau .

intr-o dimineata am auzit o dra in autobuz: si batranii astia! nu pot sa mearga la piata mai tarziu? sa ne lase sa mergem si noi la scoala mai intai?! - mai mult sau mai putin exact biggrin.gif


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 16 Feb 2004, 01:08 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (bubu @ Feb 14 2004, 06:10 PM)
In fiecare zi se intimpla cel putin o faza ca asta.
Dupa cum spuneam prostimea(multimea) face legea.
Conduceam in drum spre servici.Erau 3 benzi sens unic, eu eram pe cea din mijloc.In stinga mea un bou cu masina iar in fata stinga alt bou cu bicicleta.Banda din stinga se ingusta pt. ca era in lucru, deci automat cel cu masina din stinga trebuia sa incetineasca sau sa se suie pe mine.El tot inainte, s-a lipit de mine si cind a vazut ca nu mai era loc a inceput sa claxoneze lung si sa ma injure.Intre timp biciclistul care era mai in fata pe stinga a inceput sa ma injure si el ca de ce il claxonez(claxonul boului din spate) ca nu vad cit loc am sa trec de el?
De obicei sint satul de astia si ii las in pace, totusi azi am vrut sa ii vad fata aluia cu masina, a venit in dreptul meu si mi-a facut semn cu mina, esti varza nene!
Normal ca m-am abtinut cit am putut si cel mai pasnic lucru care am putut sa il fac a fost sa ii multumesc lui Dumnezeu ca nu sint varza.
Partea nasoala este ca sint multi

Sunt intr-adevar multi. Exista insa o multime de cai de a-i infrunta si de a-i pune cu botul pe labe.
Iti trebuie insa mult exercitiu.
Si, mai ales, SA-I IUBESTI!
Numai Iubirea adevarata instructioneaza devastatoare INSURGENTE impotriva vulgului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 16 Feb 2004, 03:41 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



welcome.gif la Han, marmotta !

QUOTE (marmotta @ Feb 14 2004, 04:51 PM)
Adesea ne gasim in situatii in care si cel mai calm si mai optimist om s-ar razvrati. Oamenii sunt rai , egoisti, inchisi, o fi asta urmarea starii generale din tara? Nu stiu.
Ma aflam in tramvai, spre scoala. Noaptea trecuta statusem pana la doua, pentru ca in ziua respectiva aveam o teza. Eram bolnava si aveam febra mare. Intra in tramvai o doamna cu 2-3 pungi cu cumparaturi care pareau grele. Eu n-o vazusem, insa am simtit-o cand si-a trantit pungile pe picioarele mele. N-am vrut sa-i zic nimic, insa deodata o alta femeie(destul de tanara) din spatele meu spune rastit: domnisoara, nu vezi cat cara doamna, de ce mai stai cu picioarele pe pungi?Tineretul din ziua de azi, nu mai au respectul cuvenit fata de noi! Nici n-apuc sa spun ceva, ca doamna cu pungile spune: Da, asa e se uita zi si noapte la televizor, la filme cu violenta, altceva nu stiu sa faca, nu mai e ca pe timpul nostru!cealalta ii raspunde: Da, stau cu ochii ventuza pe televuzor, si uita de carte, invatatura o lasa balta! In timp ce femeile vorbeau de parca eu n-as exista, mie imi venea sa urlu, dar mi-era prea rau. Sfarsind povestea cu tramvaiul, pot spune ca in aceeasi zi era sa ma calce o masina, pentru ca mai nou, sa treci pe verde este iregulamentar. Tara dulce tara

Oamenii sunt ... oameni. Au limitele lor, parte din ele mostenite sau imprumutate de la cei ce-i inconjoara. Au interesele lor personale (parte din aceste interese aflate in conflict intre ele, si cu limitele pe care fie nu si le cunosc fie nu si le accepta, fie ...) care intra in conflict cu interesele celorlalti, cu limitele celorlalti, cu ... Oamenii au limite interne, dar si traiesc in societati care au si ele limitele lor (de exemplu au legi care ar fi bune daca s-ar aplica, dar de fapt unii oameni nu le aplica ...), care au resusele lor limitate, resurse pentru care oamenii concura ...
Simplificand, putem spune ca oamenii sunt "rai , egoisti, inchisi, ..."

Oamenii sunt oameni si in Romania, si in Africa, si in ... Occident. Depinde si cu cine ne comparam, cand suntem fie optimisti, fie pesimisti.

In Romania, poate ca nici mostenirea nu e la nivelul din Occident, nici caracteristicile imprumutate (la nivel local, regional, national) nu sunt la nivelul din Occident, nici interesele personale nu sunt la nivelul din Occident (sa zicem ca sunt mai multe interese meschine, egoiste, opuse comunitatii, interesului de grup, national, ...), nici nu isi cunosc oamenii asa de bine limitele, si nici nu si le accepta la fel ca in Occident, nici nu exista traditie de comunicare, etc., necesare pentru a rezolva conflictele cu ceilalti, nici nu e destula intelegere pentru limitele celorlalti, are si mai multe limite societatea si sunt si mai reduse resursele, ...

Dar daca ne comparam cu Africa, putem fi ceva mai optimisti. smile.gif

Eu nu sunt pentru a spune ca avem "ghinionul de a fi romani", dar in orice caz, este un anumit complex de imprejurari, traditii, etc., care ne face sa fim unde suntem.

Unde s-ar putea umbla, ce s-ar putea face ?

Pai macar cateva lucruri au fost enumerate mai sus ... dar solutia generala presupune constientizare la nivel individual si de societate, etc., ...

Cred ca Hanu, in ecuatia asta, poate avea un cuvant de spus. Nu printr-o eventuala organizare pentru a "merge la lupta cea dreapta" (sau similar), ci pur si simplu prin exemplul pe care il poate da ...

Cat mai pot suporta (eu) ? Hmm, eu stiu ?

Acest topic a fost editat de calfa: 16 Feb 2004, 03:44 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Feb 2004, 05:00 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Problema e ca intreaga situatie mi se pare mai mult o situatie artificiala.

Contactul cu realitatea il avem in principal din mass media. Ori mass media - contrar a ceea ce in naivitatea noastra credem - nu reflecta realitatea, ci cauta stiri cu audienta maxima. 90% din stiri sunt lipsite de orice importanta. Vasile, care e schizofrenic, isi transeaza nevasta, amanta, parintii, copii, apoi se transeaza si pe el. Care e morala acestei stiri? Nici una. E un psihopat. Un caz izolat. Nu toti suntem psihopati.

Rezultatul e o pseudo-realitate, in care exceptionalul capata conotatie de uzual. In oglinda mass mediei suntem un popor de sarantoci psihopati, un fel de monstruozitati aberante. De aici intram intr-un cerc vicios: imaginea falsa ne scade tonusul si ne arunca in depresie. De aici provin fetele tensionate din tramvaie. Ca un drog, depresia cere mai multa mizerie. Presa va deversa tone de deseuri cu titlul de informatie, iar noi ii vom cere din ce in ce mai mult.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 16 Feb 2004, 05:39 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Figaro, tu esti convins ca acele zeci de procente (cu mult peste media occidentala) de romani cu probleme psihice majore sunt doar o nascocire, si ca sunt doar o victima a mass media ? Pai, unu la mana, realitatea strazii, mijloacelor de transport in comun, trenurilor, stadioanelor, localurilor, etc. te cam contrazice. Si, doi la mana, principalii oropsiti, si cei de care te lovesti cei mai des astfel ca "nu ii mai poti suporta" sunt oameni cu acces redus sau lipsa la media. Saracii, functionarii indolenti, pasagerii fara bun simt de tot felul, etc. sunt realitati palpabile, pe care nu le cunoastem din presa sau tv. Iar in cazurile descrise in acest topic pana acum nu cred ca presa si tvul sunt de vina.

Chiar asa, Romania e unde si cum e, doar de 14 ani ? Cum erau romanii in anii 80 (mai bine zis, cum s-au degradat ei atat fizic cat si ca relatii interumane in anii 80 ?) ?

Scuze daca am ajuns off topic, dar daca vorbim de contactul cu realitatea, lucrurile nu prea par sa stea cum spui tu.

Atentie, nu spun ca nu e si un cerc vicios la mijloc. Nu spun ca media nu are si ea partea ei de influenta negativa (construind o imagine putin artificiala, poate mai negativa decat realitatea), ca si unele "importuri" ... Dar eu zic sa nu exageram importanta acestor factori.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 12 Mar 2004, 11:39 AM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Doua intamplari....
Am fost odata la niste cursuri de dans. In general am ramas cu amintiri placute de acolo, insa a fost o seara in care am fost la un pas de colaps. Mergeam la cursuri dupa servici, pe la 7.30 seara. Ca de altfel si ceilalti cursanti si cursante. In seara aceea nu ma simteam prea bine, nu mancasem toata ziua, eram intro dispozitie mai proasta ce sa mai (chiar ma gandisem inante daca sa ma duc sau nu...). Ajungem la partea in care dansam pe perechi...De ceva vreme eram bucuros ca gasisem o fata care se misca f bine si imi dadea si mie incredere in mine. Dupa vreo 15 minute insa ea primeste un telefon si trebuie sa plece. Eu invit alte fete la dans, si de aici incep necazurile. Imi amintesc ca aveam o partenera care nu numai ca nu stia prea bine pasii (nu asta conta pana la urma..) dar avea o expresie a fetei care ma dezarma total. Aveam senzatia ca dansez cu o statuie:). Eu zambeam incercam sa ma simt bine, iar ea sufletu....Efectiv eram paraleli...unul cu altul, cu muzica, cu ceilalti colegi....Apoi aveam un dans in care se dansa in cerc si se schimbau perechile. Practic fiecare baiat si fiecare fata dansa cu fiecare....A fost un adevarat calvar. Nu mai puteam fi atent. Uitasem ce pasi am de facut....Si imi aduc aminte ca la un moment dat una dintre fete (dintre cele cu prea multe fitze in cap, no offense) imi reproseaza ca nu conduc cum trebuie. Atunci mi'a venit un gand sa ies naibii de acolo, dar din inertie si lasitate probabil nu am facut o. Oricum eram in stare sa bat pe cineva....indiferent de sex.smile.gif)

Eram odata in autobuz, ma intorceam de la un interviu pe care il avusesem de facut, si veneam spre servici. Eram bucuros ca am scapat de o mica povara, ma simteam cumva mai liber. In autobuz ca de cele mai multe ori ma las dus de ganduri...Din cand in cand mai ridic privirea si ma uit jur. La prima statie de la care m'am urcat cobor sa dau voie altora sa coboare si ma urc la alta usa, la usa din spate. Langa mine era o dra draguta, iar pe scaune erau niste tineri, genul sportiv.
Fara sa vreau aud niste schimburi de replici intre tinerii de pe scaun si dra. Erau niste aluzii sexuale. Dra ii face perversi si bolnavi psihic. Baietii se supara. Eu sunt intre ei. La un moment dat unul dintre ei imi spune sa ma dau putin la o parte ca nu o vede prea bine pe dra. Eu ii spun "nu vreau!". Tipul este un pic surprins, ma intreaba daca nu am auzit bine, si se uita fix la mine. Eu i zic ca am auzit si i'am raspuns deja. In acest timp dra deja se indepartase. Apoi deodata un al treilea baiat se ridica brusc de pe scaun si imi trage o palma. Ma uit la el cand se asaza pe scaun...si imi dau seama ca nu are sens sa ripostez. APoi oamenii din jur incep sa comenteze, un barbat se ridica de pe scaun.....IMi dau seama ca de abea asteptau momentul asta. Autobuzul opreste la ultima statie din traseul meu si ma cobor, pe aceasi usa cu cei trei baieti de baieti....
Merg cu picioarele usor inmuiate de teama ca cei trei sa nu continue ce au inceput in autobuz, dar si cu un sentiment foarte clar ca am facut EXACT ce trebuia.






Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Mar 2004, 02:01 PM
Mesaj #10


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Departe de mine sa fiu adepta "stirilor de la ora 5", insa, asa cum spunea si calfa, astea fac parte din cotidian. Ca nu ar trebui mediatizate in asa hal, e poate adevarat. Dar, la fel de adevarat este si ca oamenii sunt avizi sa vada, sa citeasca sau sa auda asemenea lucruri. Altfel nu vad cum genul asta de pseudoinformatie ar mai rezista pe piata. Iar daca e sa fim realisti, trebuie sa recunoastem ca prezentarea unor asemenea cazuri a scazut in ultimele luni. Atat in presa scrisa, cat si in audio-video. Dincolo de fapte in sine, insa, e mai trist altceva. Si anume ca legislatia de la noi este prea blanda si nu ajuta deloc la diminuarea acestui fenomen. Adica, degeaba vrei tu ca ziarist sa prezinti acele cazuri cu intentia de a face pe lupul moralist, daca nu esti sprijinit de autoritati si de sistemul legislativ. Le prezinti si cu atat ramai. Si nu ma refer doar la genul acela de aiureli "de la ora 5", ci si la altele, mai "blande", legate de nesimtirea unor functionari publici, de exemplu.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PhutreGuy
mesaj 17 Mar 2004, 03:12 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 9 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.516



Cat mai pot suporta? Nu stiu. dar, oricum m-am saturat de idiotii care se posteaza in usa autobuzului ca sa urce cat mai repede sa ocupe loc, crezand ca cel ce coboara de fap o sa pluteasca deasupra capetelor lor, de baietii de cartier care gesticuleaza si fac katerinca in ratb, crezand ca sunt interesanti, de idiotii care mananca seminte si arunca cojile pe jos in ratb, de soferii care se grabesc si te claxoneaza chiar si cand esti pe verde, de Bombonel care tot apare la Tv si nu mai vezi stiri fara el, de administratoarea blocului care nu intelege ca nu am timp sa-i aduc apometrele, de vanzatoarele de pe la magazine care te trateaza ca pe un sclav, de fostii mei sefi care se poarta cu angajatii de parca i-ar fi castigat la loto si care se poarta si mai oribil cu prietena mea (care inca mai lucreaza acolo - sper ca nu pentru mult timp) de cand am plecat eu si ei nu stiu unde am plecat, de cainii vagabonzi din Bucuresti care se iau de tine asa aiurea....de gropile din Bucuresti, care la o ploaie mai tapana sunt pline de apa si de ghiolbanii care trec prin ele cu cea mai mare viteza si te stropesc din cap pana in picioare, de taranii care desi vad ca ratb-u' e full se mai ura si ei desi nu mai au loc si stau cu un picior afara si ala nu mai pleaca si intarzii la munca....
Si cred ca mai sunt multe, dar deocamdata sunt minore si nu imi vin in minte.


--------------------
My name is Nobody because Nobody is perfect!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Absolut
mesaj 8 Apr 2004, 03:09 AM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 661
Inscris: 12 October 03
Forumist Nr.: 967



am gasit si eu topicul asta ... cat mai pot suporta ? nu`i suport !
stateam la o coada luna trecuta sa depun niste chestii , foi , birocratie . domnisoarele de la ghiseu se miscau in reluare , s`a format o coada tipica perioadei antedecembriste , in spatele meu o tanti , discuta frenetic cu alta tanti , in maghiara . avea o plasa cu care ma lovea constant peste picioare , tantitzei ii placea enorm de mult sa gesticuleze cu tot corpul ma gandesc eu acum . la un moment dat nu am mai suportat si am rugat`o frumos sa inceteze sau sa ia distanta corespunzatoare . atata i`a trebuit , a inceput cu greutatile ei , lipsa mea de educatie . i`am spus ca nu stiu care e mai nesimtit la faza asta , eu nu m`am impins asa ( si am inceput sa o lovesc cu mapa peste picior) si nici nu am calarit`o acolo . a tacut , in schimb a inceput sa o dea pe maghiara cu vecina , tonul pe care il folosea m`a facut sa`i spun ca suntem in romania , eu sunt roman care nu stie maghiara si daca are ceva de comentat o rog sa`mi comenteze in fata si pe limba mea . a tacut ! au urmat privirile de rigoare dar cel putin nu s`a mai urcat peste mine .

Acest topic a fost editat de Absolut: 8 Apr 2004, 03:12 AM


--------------------
I art .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
selena
mesaj 9 Apr 2004, 12:43 AM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.992



cat poti suporta norocul nostru avem cred ca unii din noi inca foarte foarte multa rabdare si abtinire de la unele gesturi
intruna din zile obosita mam urcat in maxi taxi ca sa ajung acasa cat mai repede normal ca inghesuiala si inabuseala la maxim langa mine un baiat destul de prezentabil si dragut cand colo la un momendat soferul pune o frana si ne zguduie putin baiatul pe cat de prezentabil parea pe atat vb lui si mai prezentabile au fost din injuraturi nu mai scotea pe sofer si mai toti eram obositi cred de pe acolo si nu era necesar sa mai auzi si frumoasele sale cuvantari apoi nu pot sa va spun ca atunci cand sa nimerit un loc liber exact de langa mine cu o asemenea viteza sa dus spre el caam crezut ca a depasit viteza luminii:) iar apoi ca sa gasesc linistea completa exact cand sa ajung mai aproape de casa un al doilea domn isi avea infundate degetele in gurita atat de mult(isi scormonea maselele ) caam crezut ca era incautarea rezervelor de petrol ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursu
mesaj 12 Apr 2004, 06:31 AM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 16
Inscris: 9 April 04
Forumist Nr.: 2.994



[QUOTE]un al doilea domn isi avea infundate degetele in gurita atat de mult (isi scormonea maselele ) ca am crezut ca era in cautarea rezervelor de petrol ... rofl.gif roflmao.gif

Si sa-i vezi dimineata cind stau baietii cu masinile la semafor cum se mai scobesc in nas de zici ca sapa dupa diamante ! Daca pune unul o frina brusca s-ar putea sa-i intre deshtu'-n creier.
Am avut un profesor de fizica care avea experia asta : "Cind 'ti-oi baga un desht in cap ...!"

Ce sa zic ... cit mai puteti suporta ?
Ultimul care pleaca din tara sa stinga lumina ! (asta e banc, nu o luati de buna !) 44.gif

Acest topic a fost editat de ursu: 12 Apr 2004, 06:40 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lizard
mesaj 12 Apr 2004, 04:54 PM
Mesaj #15


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 51
Inscris: 29 January 04
Forumist Nr.: 2.032



Ma enerveaza la culme cind vad la stiri ca se da ceva gratis iar lumea se inghesuie si se calca in piciare iar cel care ofera se simte bine si ride pe sub mustata . Ma scoate din minti chestia asta si mi se face scarba de tot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trecator
mesaj 13 Apr 2004, 12:50 PM
Mesaj #16


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.919



yikes.gif ...atata timp cat "se da"...si nu se ofera demnitate sa fim cuminti, ca altfel iar ne ia cineva de urechiuse smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 13 Apr 2004, 01:48 PM
Mesaj #17


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



De cand nu mai merg cu mijloacele de transport in comun (multumesc Doamne!) suport mult mai bine rautatea si mojicia unora dintre semeni pt ca nu mai sunt printre ei asa mult.
In liceu am avut parte de drumuri lungi si "placute" cu autobuzul 168 si sunt "fericita" ca am putut fi pradata de cativa hoti atat de binevoitori si le multumesc obsedatilor carora le-am placut atat de mult, incat nu se mai dezlipeau (in aglomeratie)de mine (brr!). Culmea "placerii" mele a fost cand un tanar cu care calatoream in tramvai nu si-a mai putut stapani hormonii si s-a gandit ca putina autosatisfacere nu i-ar strica (pe bune) eu fiind "sursa de inspiratie". Nu imi dau seama de ce am coborat la prima statie speriata si dezgustata, poate baiatul era "de treaba"...
Mai am povesti asa "dragute", poate scriu o carte despre ele, dar sa nu va plictisesc.
Oameni nervosi si rauvoitori peste tot, ma intreb daca si in alte orase in afara de Bucuresti e lafel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Apr 2004, 08:35 AM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bun venit la Han, selena, ursu, Nico ! smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 14 Apr 2004, 08:35 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 19 Apr 2004, 01:08 AM
Mesaj #19


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Eu am ajuns la concluzia ca in romania e bine sa fii mai prostut asa, mai sarac cu duhu`, mai ignorant.. nu te mai macina toate problemele astea. Eu una nu o sa mai pot suporta mult.. fereasca d-zeu de ce-o sa fie atunci devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soapta
mesaj 22 Apr 2004, 06:41 PM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 16 April 04
Forumist Nr.: 3.107



prostia, incultura, nesimtirea, etc. se pot intalni peste tot. eu personal m-am lamurit in germania stand de vorba cu un profesor de geografie care mi-a pus niste intrebari de mi-au inghetat neuronii:

- chiar se poate ajunge cu vaporul in romania ?
- dar in romania exista agentii de turism ?
- capitala romaniei nu e budapesta ???
- voi aveti telefonie mobila in romania ???

asa ca oriunde am incerca sa ne refugiem, tot nu avem sanse sa scapam sad.gif decat eventual daca punem si noi anunt la ziar: "doresc sa cumpar ieftin insula cu sursa de apa dulce, preferabil cu climat calduros ..." wink.gif


--------------------
There is no spoon !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DeeDee
mesaj 22 Apr 2004, 08:00 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 5 April 04
Forumist Nr.: 2.925



Eu nu stiu cat mai pot suporta... simt ca o sa explodez uneori in mii de injurii... Ma enerveaza plictiseala din viata mea, rutina. Vreau sa am o viata mai activa, dar nu am cum pentru ca... am de invatat... si nici macar nu invat ci pur si simplu nu fac nimic. Stau si astept...CE? nici eu nu prea stiu exact astept ca toate actiunile mele sa dea rezultate. CAND? cred ca numai Dumnezeu stie si cel mai rau e ca mi-am dat seama ca viata nu e mereu cinstita si ca asta s-ar putea sa nu se intample niciodata


--------------------
Realitatea are limite, imaginatia NU!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 22 Apr 2004, 10:09 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

- chiar se poate ajunge cu vaporul in romania ?
- dar in romania exista agentii de turism ?
- capitala romaniei nu e budapesta ???
- voi aveti telefonie mobila in romania ???


io am fost intrebat de un francez daca este curent electric in RO. hh.gif
am zis ca da si ca-l exportam in Franta.

mincinos mai sunt.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 22 Apr 2004, 11:11 PM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE
- chiar se poate ajunge cu vaporul in romania ?
- dar in romania exista agentii de turism ?
- capitala romaniei nu e budapesta ???
- voi aveti telefonie mobila in romania ???


Ala probabil ca e prof' de geografie precum eu sunt popa! Mai degraba eu popa decat ala prof' sad.gif


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soapta
mesaj 23 Apr 2004, 01:15 PM
Mesaj #24


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 20
Inscris: 16 April 04
Forumist Nr.: 3.107



QUOTE (Leon @ 23 Apr 2004, 12:13 AM)
Ala probabil ca e prof' de geografie precum eu sunt popa!  Mai degraba eu popa decat ala prof' sad.gif

culmea e ca preda la o facultate !!! fapt este ca in vest majoritatea este strict specializata pe o subramura anume si foarte putini au habar de imaginea in ansamblu (cam cat am eu de rusa invatata in 4 ani de scoala smile.gif ). noi in schimb, stim destul de bine chestiile generale si consideram ca pentru detalii exista referinte care ne pot informa la nevoie. e discutabil care varianta e mai buna ...


--------------------
There is no spoon !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 24 Apr 2004, 12:14 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



De ceva vreme am vrut sa deschid un topic despre micile "bile negre" ale societatii romanesti de astazi. Am vazut ca cineva mi-a luat-o inainte si a deschis topicul "Cat mai poti suporta". Eu vroiam sa numesc topicul "Probleme Minore".

Asa cum a spus si marmotta , multi oameni dau dovada de egoism, de indiferenta fata de semenii lor. Iata cateva episoade la care am asistat sau am fost implicat ca student in Bucuresti:


Intr-o zi ma intorceam cu metroul la camin. Fusesem la autogara din Militari ca sa imi iau un pachet. Eram la statia Eroilor, pe peronul de la care pleaca doua trenuri : unul spre Crangasi, pe care il asteptam eu, si altul spre Militari. Circuland destul de rar cu metroul, nu avusesem parte de prea multe incidente. De obicei cel mai nasol lucru era ca oamenii se imbulzeau sa intre inainte sa apuci sa te dai jos. Dar in ziua aceea am experimentat ceva nou. In momentul cand trenul meu a intrat in statie mi-am ridicat geanta si am asteptat sa se opreasca si sa iasa oamenii. Printre altii au coborat si o femeie insotita de doua fete. Au coborat, dar au ramas exact in fata usilor. M-am uitat mirat la ele asteptand sa vad ce au de gand. Nu mi-am dat seama imediat ce se intampla, am crezut ca poate au gresit statia si vor sa urce din nou. Apoi s-a auzit anuntul de inchidere a usilor asa ca m-am strecurat cu bagajul printre ele fierband de nervi. Abia atunci mi-am dat seama care era treaba: Femeia si cele doua fete asteptau trenul de Militari si gandisera ca n-are rost sa se miste din loc, pentru ca ocupasera o pozitie "strategica", exact unde aveau sa se deschida usile trenului! mad.gif


In alta zi circulam cu autobuzul 178. Ma intorceam de la facultate si trebuia sa cobor imediat inainte de Podul Grant. Era destul de aglomerat asa ca mi-am anuntat intentia de a cobori cu o statie inainte. Ca de obicei la urmatoarea statie cei de afara au dat navala sa intre. Le-am spus ca vreau sa cobor. Mi-au reprosat ca nu m-am miscat mai repede apoi un tip cu burta care se postase deja pe scara s-a lipit de balustrada si mi-a facut semn sa ma strecor pe langa el. Nici vorba sa coboare si sa ma lase sa trec. Mi-am dorit atunci sa fiu la fel de masiv ca si el ca sa ii provoc cat mai mult discomfort la coborare sau chiar sa il imbrancesc de pe scara. 50.gif

Alta zi, alt autobuz, 105 de data asta. La podul Grozavesti soferul pune o frana brusca. Un grup de baieti din spate explodeaza in injuraturi pe motivul ca " nu cari cartofi ba!". Nici unul nu si-a pus problema ca poate soferul a incercat sa evite vreun viteaz care se crede sofer de curse sau vreun baiat de cartier ca si ei care nu intelege ce inseamna culoarea rosie a semaforului sau o ignora cu buna stiinta.

Oamenii gasesc foarte potrivit sa te superi pe sofer cand acesta pune frane, dar la fel de potrivit sa treci strada imediat ce culoarea semaforului arata rosu masinilor chiar daca pentru pietoni nu s-a facut inca verde. Un bun exemplu este Piata Romana si trecere de pe Dacia spre ASE. Cand masinile de pe Dacia au rosu, cele de pe Magheru care vor sa faca la dreapta pe Dacia au inca verde. Totusi pietonii se grabesc sa treaca desi ei inca nu au verde.
Alta zi, tot in Romana. Un politai oprise toata circultia, in asteptarea unei coloane oficiale. La un moment dat un barbat pe o bicicleta care astepta pe trotuar alaturi de pietoni isi pierde rabdarea si trece. Politistul il observa cand aproape ajunsese la mijloc ( era cu spatele la noi ) si i-a strigat "Unde mergi dom'ne! V-am dat eu voie sa treceti?". Cetateanul raspunde "Extraordinar!!!" si intoarce bicicleta spre trotuar bombanind. Pe trotuar alti pietoni il apostrofeaza pe politis "Ehe, Ceausescu PCR, nu? Tot asa ati ramas!" in timp ce bat ostentativ din palme. Nici unul nu pune problema ca omul acela isi face datoria. Ii intereseaza doar ca ei vor sa treaca strada iar politistul, probabil din rautatea sau pentru ca e comunist, nu ii lasa sa treaca.
huh.gif

Ultimul episod este si cel pe care l-am intalnit de cele mai multe ori. Mi se pare si cel mai grav, din motive pe care le voi preciza.

Eu locuiesc intr-un camin de studenti al ASE-ului, in Crangasi. Acum 2 ani am stat in Agronomie, alt camin. Ar trebui sa vedeti chiuvetele de la baie ( caminele au grup sanitar comun ). Am gasit in ele : mancare de fasole aruncata cu totul, solzi de peste, coji de cartofi curatati direct in chiuveta, salata, samburi de cirese, coji de seminte, resturi din ciorba cu tot cu bucati, diverse resturi de mancare mult prea mari ca sa se poata scurge si multe, multe alte gunoaie. Tin sa precizez ca toaletele sunt alaturate, asa ca nu ar fi nicidecum un efort prea mare sa mergi si sa arunci astfel de resturi la toaleta, fara riscul de a mai infunda ceva. In Agronomie, fiind camin de baieti, lucrurile stateau atat de rau incat in fiecare dimineata un om statea sa desfunde fiecare chiuveta cu o tija de metal. In Belvedere sunt si fete, dar nu se sfiesc sa curete cartofii direct in chiuvete. 50.gif 50.gif 50.gif

Am spus ca lucrurile acestea mi se par cele mai grave. De ce? Pentru ca aici este vorba de studenti, de la care ma asteptam sa aiba o educatie si un comportament superior majoritatii. Daca in autobuz poti sa dai peste tot felul de oameni, ma asteptam ca nu oricine sa poata ajunge student la ASE. Evident ma inselam.

Asa ca incotro ne indreptam si cat mai putem suporta degradarea asta?
sad.gif

Acest topic a fost editat de Damnatius: 24 Apr 2004, 03:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 24 Apr 2004, 01:43 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Damnatius, te compatimesesc ptr ceea ce ti se intampla. Cu siguranta ca lista ta poate continua. In toata nebunia asta nimeni nu se poate concentra la viata personala. E usor de inteles si de ce.
Eu am avut ocazia sa stau intr-un camin laolalta cu studenti din diferite tari. Cel mai mult m-au mirat olandezii care spala vasele si lasa spuma pe ele ..caci zic ei asa mor microbii rofl.gif Englezii insa ii intrec pe toti. Cand frigiderul lor era plin de tot felul de mancaruri care mucegaisera...si-au cumparat alt frigider hh.gif

Italienii insa mi se par cei mai curati, apoi urmeaza norvegienii, suedezii si ceilalti din tarile nordice. Am stat o perioada cu ei in acelasi camin si a fost minunat. Fiecare isi strangea firimiturile si chiar isi spalau vasele dimineata dupa ce serveau micul dejun. In schimb sunt foarte tipicari si e uneori destul de greu de stat laolalta cu ei blink.gif Totusi nu am intalnit nicaieri mizeria din caminele studentesti din Romania. Se pare insa ca problema nu este numai a studentiilor. Daca ar avea conditiile necesare poate s-ar comporta altfel

[QUOTE]
- chiar se poate ajunge cu vaporul in romania ?
- dar in romania exista agentii de turism ?
- capitala romaniei nu e budapesta ???
- voi aveti telefonie mobila in romania ???

Ei bine, eu am fost intrebata daca avem drumuri in Romania, sosele pe care se poate circula. Am raspuns simplu ca inca traim ca in jungla, ca avem liane si altele. Nu am schitat nici cel mai mic zambet...dar raspunsul meu l-a facut pe cel care a intrebat sa inroseasca totusi wink.gif

Nu trebuie sa-i punem la punct pe cei care intreaba astfel de lucruri. E adevarat ca ne deranjeaza personal intrebarile lor, insa trebuie sa ne amintim ca Romania a fost o tara inchisa pana in 89...iar dupa a fost o invazie de stiri despre copiii handicapati, despre cei care locuiesc in subterane etc. stiri care de ce sa nu recunoastem si ptr noi erau noi. Ocidentul a fost bombardat cu astfel de stiri, asa ca nu e de mirare reactia lor.

Media a facut bani din documentarele astea. Politica din Romania ar trebui sa repare ceva. Domnii nostri simpatici din politica, isi rezolva insa conturile personale. Ei pot schimba ceva ptr draga noastra Romanie. Sunt atat de multe lucruri de facut insa...

Acest topic a fost editat de Crisse: 24 Apr 2004, 01:47 PM


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredaria
mesaj 25 Apr 2004, 12:09 AM
Mesaj #27


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



Ca fiecare dintre voi si eu am fost implicata sau, in unele cazuri am fost martora la astfel de situatii. Un caz aparte mi-a ramas in memorie : Eram gravida prin luna a 7-a. In ciuda faptului ca aveam o burta imensa ma miscam cu destula lejeritate pentru conditia mea, chiar urcam scarile pana la etajul 4 in fuga. In ziua cu pricina trebuia sa merg la controlul periodic. M-am urcat in autobuz si, intrucat nu erau locuri libere am ramas in picioare langa un scaun pe care statea o batranica. Sa tot fi avut femeia vreo 70 de ani. A stat ea ce a stat, s-a tot foit pe scaun vreo 2 minute si pana la urma s-a ridicat sa-mi cedeze mie locul, desi erau destui barbati care mai stateau pe scaune. Bineinteles ca nu am stat jos, imi era prea rusine, si plus de asta ma simteam perfect. I-am multumit si i-am raspuns ca nu pot sta pe scaunele alea ca sunt prea incomode ... nu cred ca am fost prea credibila dar oricum nu puteam suporta sa stau in locul batranei. Ea saraca nu a mai zis nimic m-o fi vazut ca eram cam fastacita dar se uita la mine tot drumul, parca intrebator, sa vada daca sunt bine. Povestiri de genul asta as mai avea de spus dar poate alta data, acum consider ca e suficient.


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 25 Apr 2004, 09:16 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Povestea ta nu ne este noua. Norocul tau e ca te simteai bine. Eu tin minte ca eram in aceeasi situatie..si intr-o zi cu mare caldura, m-am dus sa-mi cumpar un suc. Era rand mare insa si mi-am dat seama ca nu am sa rezist sa stau in soare. Femeile din fata mea mi-au spus sa merg in fata. Zis si facut, numai ca acolo un barbat m-a luat in serii..si fara nici o replica din partea mea a continuat cu cunoscutul: ce l-ai facut cu mine??

Noroc ca nu avem doar barbati din astia. Totusi remarca barbatului a facut pe altul de la rand care avea si el sotie insarcinata (am aflat apoi), sa-l ia la intrebari pe tipul care ma jignise...si pana la urma a iesit cu bataie.

Cred ca cei care sunt atat de ..fara bun simt au o viata grea.


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 25 Apr 2004, 11:29 AM
Mesaj #29


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



@Crisse cred ca te-ai exprimat metaforic? Eu credeam invers, ca tocmai cei fara bun simt o duc mai bine. Sa nu iti pese daca jignesti sau nu, sa fii egoist, sa nu iti bati capul atunci cand gresesti e mai usor.
In fata unei asemenea enormitati ramai mut, nu-ti vine sa crezi ca e adevarat, dar sunt sigura ca tipul nu a inteles de ce a luat bataie.
Eu cand simt ca nu mai suport sa fiu "agresata" de astfel de oameni, ma izolez si incerc sa uit ca exista, si poate ca totusi unii dintre ei au avut o viata grea si asa se explica modul cel putin rautacios de a fi. Poate fi o explicatie, dar nu o scuza...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 25 Apr 2004, 12:23 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Hahahaah...metoforic. bine-ai grait wink.gif



--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 25 Apr 2004, 04:36 PM
Mesaj #31


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Eu mai suport, cu toate ca de fiecare data cand intru in contact cu locurile publice si ghiseul ma simt ca intr-un roman de Kafka. O sa mai suport, iar cand nu voi mai putea inghite, vars afara. Pot fi si eu badaran, nesimtit, indolent, fara scrupule, nepoliticos etc. Inghit primele "nepoliteti" si daca continua sa ma calce pe coada, fac urat. Totusi, nu am reusit sa ma descarc mai deloc sad.gif . De cand merg mai des cu masina e mai bine, cu toate ca ce e pe strada...vai vai!

Sunt optimist. Totul se va schimba, in timp. Vina o vad in situatia economica. Cand nu o sa ne mai streseze grijile, ci doar problema cheltuirii banilor, totul se va schimba.


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 27 Apr 2004, 02:37 PM
Mesaj #32


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



Intrebare de baraj: cum te comporti cu specimenele astea? Faptul ca ei sunt prost crescuti justifica o replica pe masura?

Un exemplu: intr-un oras oarecare din Romania, unde eram "in deplasare", necunoscand pe nimeni, intr-un cartier destul de "periculos" dupa lasarea intunericului ph34r.gif , asteptam un tramvai in amiaza mare. Trece un alt tramvai care circula pe alt traseu... Dupa ce se inchid usile si se pune in miscare, un "minoritar" de vreo 14-15 ani incearca sa ma scuipe, prin ultimul geam lateral, fara nici un motiv... Reusesc sa ma feresc, urmeaza un schimb de priviri, nu spun nimic, planuind ce am de facut, timp in care respectivul ma injura copios, spre distractia celor doi prieteni ai lui, la fel de tuciurii, care il insoteau. Planuiam sa trec gestul cu vederea, mai ales ca ma grabeam in alta parte cu treaba, dar in timp ce tramvaiul se indeparta ma uit prin geamul din spate incercand sa citesc atmosfera. M-a surprins pasivitatea si resemnarea celorlalti calatori, care pur si simplu nu aveau curaj sa se uite la grupul respectiv... Asta m-a convins ca pasivitatea nu e o solutie si am decis sa le dau un exemplu de atitudine civica. M-am urcat intr-un taxi si am urcat in tramvai prin fata la urmatoarea statie. Am asteptat sa se inchida usile si am reglat conturile cu golanasii de o maniera care cred ca nu mai necesita explicitare. Singura chestie pe care o regret este ca nu am reusit sa imprumut bata de baseball de la taximetrist. Mi-ar fi reusit o intrare mult mai dramatica in scena ohyeah.gif


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 27 Apr 2004, 07:38 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Cred ca nu as fi vrut sa asist nici la una din "actiuni" sad.gif

Actiuni de genul asta ridica adrenalina, creaza boli de inima tongue.gif ..si intr-o zi cu soare cand ti-o fi bine si esti undeva relaxat pe o terasa, vin indivizii care ti-ai facut cativa nervi in trecere...si te pun la punct. Si uite asa mai departe



--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 27 Apr 2004, 07:57 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



in drumul meu pe trotuar la un moment dat un taxi imi taie calea, vorba aia "la mustata"; iesise de pe undeva dintre blocuri si avea- e adevarat- iesire la sosea, insa nu era totusi drum -adica stiti voi, cat de cat micut, care sa desparte trotuarul.
in fine, merg mai departe, insa taximetristul opreste- oricum astepta liber sa intre in trafic, si imi spune "ce nu mai vezi de ochelari?!" nu intorc spatele, nu zic nimic, continui drumul oprindu-mi gestul de a ridica un anume deget-din sictir ( hai mai, ma lasi?)-, caci nu aveam chef sa mai imi si traga una ca mergeam-vezi Doamne, pe trotuar.
am incercat sa nu ma enervez, sa fiu calma si apoi sa ma intreb, de ce trebuia sa vorbeasca urat?! de ce sa jigneasca?

###
azi la stiri soc: un tanar italian, de 23 de ani, venit sa studieze la Cluj, prin programul Socrates, este injughit mortal in jurul orei 5am de catre un tanar roman.
nu pot sa cred ca asa ceva se intampla in Romania, in Ardeal unde oamenii sunt mai calmi, mai lenesi din fire.
nu pot sa imi imaginez durerea familiei care isi astepta copilul sa se intoarca si primeste un cosciug.
----------


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 27 Apr 2004, 10:26 PM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Din EVZ:

QUOTE
Acesta afirma ca nici una dintre lovituri nu a atins un organ vital, inima sau plaminii, ci o vena care a produs o puternica hemoragie interna si externa. Desi a fost chemata Salvarea de mai multe ori, echipajul de la Statia de Ambulanta Cluj a sosit la fata locului cu o intirziere de 20-30 de minute, timp in care tinarul a pierdut o cantitate mare de singe.


Nu inteleg de ce prietenii nu l-au trasportat imediat la spital sad.gif Cum a pierdut o asa mare cantitate de sange din o vena??

Cum nimeni n-a stiut ce prim ajutor sa fie acordat?? Multe semne de intrebare la care din pacate nu o sa avem raspuns...nu ca ar mai ajuta acum, dar poate in viitor!!


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 06:46 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman